:Kamer: eenmalige uitkering irnor deel RW W-jongeren Nederlandse deelname kernonderzoekproject Machtsgreep militairen Guinee Negen neo-nazi's in Wenen veroordeeld nva v PZC/ bin nen-buiten land CDA boos over openen belastingenveloppen <)()k koopkrachttoeslag bijstandstrekkers Ginjaar wil statiegeld batterijen invoeren Nederlands hefeiland gekapseisd 5'Redelijke kennis Nederlands vereist bij naturalisatie ÜENSDAG 4 APRIL 1984 HAAG (ANP) - De regering moet onverwijld opdracht geven een einde te bken aan het openen op postkantoren van ongefrankeerde zogenoemde 'eloppen teneinde ze te kunnen retourneren. De CDA-Kamerleden jnder Sanden en Eversdijk willen van de ministers Smit-Kroes (Verkeer) (Korthals Altes (Justitie) weten of het waar is dat aan postkantoren Jrgelijke instructies zijn gegeven voor het geval de dicnstenveloppen niet gefrankeerd en de afzender niet is vermeld. ■schriftelijke vragen vragen de Kamerleden met name het oordeel van de kindsheden ten aanzien van het openen van de zogenoemde „blauwe Eeloppen" met de aangiftebiljetten voor inkomsten- en vermogensbelasting met bijbehorende bijlagen aan het adres van de belastinginspectie. Zij willen tevens weten hoe en in welke periode de bevolking ervan in kennis is gesteld dat er met ingang van 1 april van dit jaar op door de overheid beschikbaar gestelde dienstenveloppen een postzegel moet De confessionele Kamerleden vragen zich bovendien af hoe hel openen van de gesloten brieven zich verhoudt tot het grondwettelijke briefgeheim. Zij dringen er bij de regering op aan de bevolking zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van het veranderde frankeringssysteem en te stoppen met verder verzenden van dienstenveloppen aan burgers. ■JEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat jongeren met een RWW-uitkering die bij de Bortingen op de RWW via een overgangsregeling zijn ontzien, alsnog een eenmalige uitkering rijgen over 1983. De Kamer sptak zich hiervoor dinsdag uit via een Kamerbrede motie. |j de korting op de RWW-uitkerin- n van vorig jaar met tien procent i een overgangsmaatregel inge- i te voorkomen dat de jon- jren die al zo'n uitkering hadden er jee n klap te veel op achteruit ïuden gaan. Hun uitkering bleef op zelfde niveau tot aan hun volgende bjaardag. Omdat deze groep meer in t handje kreeg dan de „nieuwe fyallen" werd zij echter uitgesloten n de eenmalige uitkering voor de thte minima. De Kamer vindt dat rmee het effect van de overgangs- hejaatregel teniet wordt gedaan. kijoez T-ll op weg ruimtestation )SKOU (DPA) - Dinsdagmiddag om it minuten over drie is vanaf het issische ruimtccentrum Bajkonoer ide republiek Kazakstan onder vol de Russische televisie ideale itandigheden het bemande ruim- :hip Sojoez-T-11 gelanceerd. Aan lord bevinden zich twee Russische een Indiase kosmonaut, televisie omschreef de opdracht commandant Joeri Malitsjev (42), ennadi Strekalov (43) en de Indiase ïvlieger (34) majoor Rakesj Sjarma het koppelen op woensdag van ijopz-T-ll met het ruimtestation ljoet-7. India werd het vertrek van de ïonauten door miljoenen mensen evolgd en er steeg gejubel op toen de 'iet voorbeeldig omhoogging. reis van Sojoez-T-11 duurt acht lagen en tijdens de vlucht boven idia zullen van dit land foto's met jostduitse precisie-apparaten wor- Sen gemaakt om bodemschatten op sporen. De Kamer nam verder met algemene stemmen een motie aan waarin er op wordt aangedrongen bij de toeken ning van een koopkrachttoeslag aan mensen met een bijstandsuitkering een deel van de nevenverdiensten buiten beschouwing te laten. In de Algemene Bijstandswet geldt een be perkte vrijstelling om bijstandsge rechtigden te stimuleren een baan te zoeken. Die nevenverdiensten mogen dan ook niet worden meegerekend bij de eenmalige uitkering, vindt de Ka mer. Met uitzondering van de PSP sprak de gehele Kamer zich uit voor een motie van de WD, waarin wordt gevraagd volgend jaar meer geld voor de koopkrachttoeslag uit te trekken dan de 300 miljoen die staatssecreta ris De Graaf aanvankelijk in petto had. Hoewel De Graaf inmiddels ex tra geld heeft toegezegd steunde de PvdA toch de overbodige motie. „Om niet de indruk te wekken dat alleen de WD oog heeft voor de echte minima" aldus PvdA-woordvoerder Buurmeij- er. De PSP stemde tegen, omdat de motie volgens haar een structurele regeling voor de echte minima in de weg staat. Moties van de linkse oppositie om de echte minima tegemoet te komen via een verhoging van de kinderbijslag en een verlaging van de belasting sneuvelden op tegenstand van WD. CDA, en de kleine rechtse fracties. NA LANGDUR/G PROCES be ^aapood Ikon-medewerkers De a. i^ecterlandse regering ziet onder de heeljuidige omstandigheden geen moge- Jktléjkheden te bewerkstelligen dat El hog^alvador haast maakt met het voort- itten en afronden van een gedegen naar de dood van vier lON-medewerkers in dat land twee tar geleden. De regering kan hooguit ewerkstelligen dat het onderzoek eelt|an de Fiscal General niet wordt en de zaak niet gesepo- edetjieerd. Minister Van den Broek (Bui- Zaken) antwoordt dit op vanuit de drie grote iraajjartijen PvdA, CDA en WD. ^Ministers moeten :Zich houden aan WENEN (DPA-UPI) - In Wenen zijn maandag nacht acht Oostenrij kers en e/e/n Westduit- scr wegens neo-nazisti- sche activiteit veroor deeld tot gevangenis straffen variërend van drie maanden tot vijf jaar. De hoogste straf was voor de Westduitser Ek- lcehard Weil, die schul dig werd bevonden aan het plegen van bomaan slagen op joodse winkels in Wenen en op het huis van „nazi-jager" Simon Wiesenthal. De overige aangeklaagden werden beschuldigd van het ple gen van bomaanslagen en het verspreiden van nazi-propaganda. Het proces, dat een stormachtig verloop kende, heeft bijna een half jaar geduurd. Enke le van de Oostenrijkse aangeklaagden noem den zichzelf tijdens het proces „Duitsers met een Oostenrijks pas poort". Ook brachten zij meermalen de Hitler groet cn riepen „heil Deutschland". Weil ver klaarde in zijn verdedi gingsrede dat de aan slag op het huis van Wie senthal door de Israëli sche geheime dienst is gepleegd. De veroordelingen ble ven aanzienlijk onder de maximumstraffen voor neo-nazistische activi teit. Vijf van de beklaag den werden tot voor waardelijke gevangenis straffen veroordeeld. De president van de recht bank Heinrich Gallhu- ber somde een aantal verzachtende omstan digheden op. zoals de jeugdige leeftijd van de beklaagden en het feit dat enkele verdachten een blanco strafblad hadden. Gallhuber verklaarde dat de verdachten niet zijn veroordeeld we gens hun gezindheid, maar uitsluitend we gens strafbare feiten. „Gezindheid is niet strafbaar", zo verklaar de de rechter. programma van Europese partij SOME IANP) - Ook dp christen- „flemocratische ministers in de lidsta ten van de EG moeten zich houden n het programma dat de Europese 'Volkspartij (EVP), de federatie van hristen-democratische partijen uit acht van de tien lidstaten van de EG, jheeft opgesteld voor de verkiezingen voor het Europees Parlement in juni. Dit stelde dinsdag in Rome de voor zitter van de EVP-fractie in het Euro pees Parlement, de Italiaan Paolo iarbi. tijdens het verkiezingscongres de partij. Een en ander zou bete dal de christen-democraten tij- ;ns raden, het hoogste beslissingsor- van de EG, zouden moeten :rken volgens voorstellen van de ipcsc Commissie, het dagelijks ituur, en niet specifiek nationale ilangen mogen verdedigen. )e lijsttrekker van het CDA voor de rerkiezingen, Bouke Beumer. legde in njn congresbijdrage eveneens de na- iruk op het beeindigen van het be- ileiten van nationale belangen in de Jemeenschap. Eén procent nationale vinst is één procent verlies van werk- (elegenheid. aldus Beumer, die vindt dat bestrijding van met name jeugd werkloosheid. zorg voor het milieu, >escherming van mensenrechten, het erugdringen van een kostbaar hoog lewapeningsniveau. herverdeling van arbeid en meer ontwikkelingssamen- rerkmg. de komende vijf jaar de (empunten van het EG-beleid moe ten zijn. (w.v.) De Europese Volkspartij lijkt in zijn programma voor de verkiezingen ran het Europees Parlement in juni snel af te stevenen op het Europa van de twee snelheden of twee versnellin gen. De nadruk die alle sprekers dinsdag, de tweede dag van het verkiezings congres in Rome leggen op het snel realiseren van een Europese Unie, een veel verdergaande vorm van Europe se integratie dan tot nu toe bestaat, moet noodzakelijkerwijs, wanneer dit politiek wordt vertaald, leiden tot een splitsing tussen ruwweg de zes oor spronkelijke lidstaten en de vier later toegetreden landen De eerste zes zetten onafhankelijk het proces van Integratie voort, terwijl de anderen achterblijven. DELFT (ANP) - Ex-minister voor milieuzaken dr. L. Ginjaar heeft er dinsdag voor gepleit statiegeld in te voeren voor batterijen om te voorkomen dat er nog meer schadelijke metalen in het milieu terecht komen. Hij deed dat in Delft, waar hij het meer batterijen verkocht, aldus officiële startschot gaf voor een Ginjaar. Volgens een ruwe schat- batterijen-inzamelproject dat het ting zullen er in 1984 70 a 100 Delftse bedrijf Battrex, met steun miljoen over de toonbank gaan. van het ministerie van VROM, in Batterijen bevatten stoffen, die Zuid-Holland heeft opgezet. Door niet alleen schadelijk zijn voor het middel van een campagne zal het milieu, zoals kwik, maar die ook op publiek in die provincie worden den duur schaars zullen worden opgeroepen om bij aankoop van door uitputting van voorraden, nieuwe batterijen oude bij de win- Ginjaar meent dan ook dat een kei in te leveren Het ligt in de systeem van recycling gepaard bedoeling het project na een jaar moet gaan met de introductie van experimenteren op landelijke statiegeld, omdat dat een sterke schaal voort te zetten. prikkel geeft om de batterij ook Er worden in Nederland steeds echt terug te brengen. Uit handen van ex-minister voor milieuzaken dr L. Ginjaar tr i ontving de heer P Overmeer, een winkelier in Berkel en Rodenrijs, bij de firma Battrex een zogenaamde balterijemmerwaarmee het imamelproject van oude batterijen van start ging. Oud-directeur woningstichting aangehouden ROTTERDAM (ANP) - De oud-direc teur van Patrimoniums woningstich ting in Rotterdam P. van G. door ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting aangehouden. Vol gens de Rotterdamse officier van justitie mr J. Schoonaard wordt Van G. verdacht van valsheid in geschrif te en verduistering. De recherche-afdeling van het minis terie (VROM), dat belast is met de controle op de woningbouwcorpora ties, begon vorig jaar oktober met een gerechtelijk vooronderzoek, nadat de gemeente Rotterdam bij controle van de boeken op een groot aantal onre gelmatigheden was gestuit. Het onderzoek naai de financiële han del en wandel van Patrimonium werd vier jaai geleden door de gemeente gestart, omdat de woningbouwcorpo ratie een negatief saldo had van 50 miljoen gulden. Zonder ingrijpen zou dit volgens de gemeente in 1990 zijn opgelopen tot 100 miljoen. De toen malige top van Rotterdams grootste woningbouwcorporatie heeft zich in dertijd hevig tegen de gemeentelijke bemoeienis verzet. Capelse Molukkers krijgen straffen tot 18 maanden ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag zes Zuid- Molukkers, die betrokken waren bij de ongeregeldheden rond de huisuit zettingen in de Molukse wijk van Capelle aan den IJssel, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twaalf tot achttien maanden. In de meeste gevallen kwamen de straffen lager uit dan die de officier van justitie twee weken geleden vor derde. Hij eiste gevangenisstraffen va riërend van twaalf tot dertig maan den. Volgens rechtbankpresident mr J H. Heijnen heeft de rechtbank geen reke ning gehouden met de gevoelens van ongenoegen die in de Molukse ge meenschap leven, maar vindt de rechtbank dat de bewezen feiten een lagere straf verdienen. De rechtbank acht bewezen, dat het zestal zich schuldig heeft gemaakt aan levensbedreigende feiten, waarbij mensen waren betrokken die niets met de Molukse problematiek te ma ken hadden. De advocaten van de Molukkers vin den de opgelegde straffen redelijk en zullen niet in hoger beroep gaan PEKING <ANP/UPIi Sun Guiying. een succesvolle kippeboer, is China's eerste boer die een eigen pnvé- automobiel heeft mogenkunnen kopen. Sun maakte vorig jaar een winst van 18.500 dollar, werkelijk een fortuin in China waar hel gemiddelde salans 50 dollar per maand bedraagt De nieuwe Toyota kostte hem 4.650 dollar. Nog niet zo lang geleden werden ondernemers hier gezien als begerige kapitalistenhedentendage worden zij van regeringswege aangemoedigd. OVEREENKOMST MET WEST-DUITSLAND AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Instituut voor Kernfysica en Hoge- Energiefysica (NIKHEF) in Amsterdam is van plan te gaan meewerken aan de ontwikkeling van de nieuwe deeltjesversneller HERA in Hamburg. Voor de constructie van dit project (een 6,5 kilometer lange ring bestemd voor onderzoek aan elementaire deeltjes bij hoge snelheid) zal de Westduitse bondsminister dr. Heinz Riesenliuber vrijdag met de stad Hamburg een overeenkomst sluiten, zo blijkt uit een mededeling van het NIKHEF. Met het project is een bedrag gemoeid van 650 miljoen Duitse Mark. dat voor een derde deel door andere landen, waaronder Nederland, zal worden op gebracht. NIKHEF heeft in samen werking met het bedrijf Smit Slikker veer al enige tijd gewerkt aan het ontwerpen en fabriceren van prototy pen supergeleidende correctiespoelen voor HERA. Deze supergeleidende magneten zijn nog nauwelijks op gro te schaal toegepast, omdat de kennis hierover bij het bedrijfsleven pas in ontwikkeling is. Met de fabricage van de volledige sene correctiespoelen, die voor de Westduitse deeltjesver sneller nodig is, is een bedrag van Onderwijs De Tweede Kamer is er in meerderheid tegen Surinaamse en Antilliaanse kinderen op de lagere school onderwijs te geven in de eigen taal en cultuur. De Kamer verwierp dinsdag een motie van PSP en CPN waarin om dergelijke lessen wordt gevraagd. De motie kreeg alleen de steun van EVP, PPR en de groep Scholten-Dijkman. ongeveer 13 miljoen gulden gemoeid. Met behulp van elektron-protonbot singen bij hoge energie, die met HE- RA mogelijk worden, verwachten na tuurkundigen nieuw inzicht te krij gen in de wisselwerking tussen elek tronen en quarks, de nu elementair geachte deeltjes waaruit protonen zijn opgebouwd. De wetenschappers zijn benieuwd naar substructuren van elektronen en quarks, als deze tenminste bestaan. DEN HAAG (ANP) - In ons land verblijvende buitenlanders die willen naturaliseren moeten over een „redelijke kennis" van de Nederlandse taal beschikken. Deze nadere eis zal via een amendement van CDA en VVD worden opgenomen in de nieuwe Wet op het Nederlanderschap. Tijdens de stemmingen over de ment van de WD aan, waarmee wijzigingsvoorstellen op het wets- aan de kleinkinderen van in ons ontwerp kreeg het amendement land verblijvende buitenlanders niet de steun van de overige frac- automatisch het Nederlands ties. staatsburgerschap wordt toege- CDA en VVD vonden de omschrij- kend. ving in de wetstekst dat een buiten lander die wil naturaliseren „inge- De Kamer sprak zich in meerder- burgerd" moet zijn te vaag. Tegen heid uit voor het voorstel van de de zin van staatssecretaris Korte- PvdA een termijn in de wet op te Van Hemel (justitie) voegden zij nemen waarbinnen over een natu- daarom via hun amendement de ralisatieverzoek moet zijn beslist, eis van een redelijke taalbeheer- Volgens het amendement moét de sing in. indiener binnen een jaar uitsluitsel De Kamer nam verder een amende- krijgen. t ADVERTENTIE Doordacht Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Hij neemt er de tijd voor, u rustig te advi seren Onafhankelijk van welke maatschap pij ook. Behoedt u voor „te weinig" maar ook voor „te.veel". Kortom, hij ziet het als zijn taak uw belangen te behartigen Bij schade- afhandeling bijvoorbeeld De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op 1 hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voorbet beste advies. DAKAR (AFP) - Het militair comité dat, volgende op de dood van presi dent Achmed Sekou Toure vorige week dinsdagmorgen "zonder bloed vergieten en in alle rust" de macht in Guinee heeft overgenomen, heeft de hoogwaardigheidsbekleders uit Se kou Toure's tijd uitgenodigd zich zonder uitstel te melden bij een van de kazernes in de hoofdstad Conakry. In het desbetreffende communiqué, dinsdagmiddag omgeroepen voor ra dio Conakry, werd niet gepreciseerd of alleen Sekou Toure's ministers wer den bedoeld of alle leden van het Centraal Comité van de Democrati sche Partij van Guinee Het militair comité heeft dinsdag een niet nader omschreven aantal politie ke gevangenen in vrijheid gesteld. De Guinese radio liet een paar ex- gevangenen aan het woord en zij vertelden dat zij eigenlijk niet gewe ten hadden waarom zij waren opgeslo- j hekelden het regime van Se kou Toure. Het militair bewind heeft de Demo cratische Partij van Guinee -- die de enige was ontbonden en volksver tegenwoordiging en grondwet buiten werking gesteld. Ook zijn alle organisaties van vrou wen, jongeren en arbeiders en verga deringen tot nader order verboden. Waar premier Lansana Beavogui Sekon Toure's mogelijke opvolger en van de Nationale Volksvergade ring, Damantang Camara. zich bevin den. was dinsdag nog niet bekend. Hel „militair comité voor nationaal herstel dat dinsdag in de Westafri- kaanse staat Guinee de macht in handen heeft genomen na een militai re staatsgreep, omvat 18 leden. De leiding berust bij kolonel Lansana Conté. Louis Lansana Beavogui ROTTERDAM/IMMIMGHAM (ANP) - Het hefeiland Stevin 73, eigendom van Volker Stevin Civil Engineering in Rotterdam, is dinsdagmiddag door nog onopgehelderde oorzaak gekap seisd toen het reparatiewerkzaamhe den verrichtte aan de steiger van de Engelse haven Immingham. Daarbij hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Het hefeiland, dat ongeveer 50 bij 50 meter meet en over een kraan be schikt die ongeveer 50 meter boven het wateroppervlak kan uitsteken, heeft nogal wat schade aangericht aan het haventerrein. De schade aan het hefeiland zelf is zeer aanzienlijk. Op het moment van het ongeval wa ren ongeveer 10 man op het eiland of in de buurt ervan aanwezig. De Britse autoriteiten zijn inmiddels met een onderzoek begonnen naar de toe dracht van het ongeval. Lord Harewoord weg bij Engelse Nationale Opera LONDEN (UPI) - De 61-jarige graaf van Harewood, de volle neef van de Britse koningin die de English Natio nal Opera leidt op zijn eerste Ameri kaanse tournée in mei, heeft dinsdag zijn voornemen bekendgemaakt op het einde van het seizoen 1984-1985 af te treden als directeur van het gezel schap. Harewood. een autoriteit op operage- bied. verlaat het gezelschap in juni 1985 na 13 jaar directeurschap omdat de verantwoordelijkheid voor het be heer van zijn bezittingen in Yorkshire steeds groter wordt. Lord Harewood werd directeur van de Engelse Nationale Opera na een eer volle carrière bij andere muzikale or ganisaties. In de tweede wereldoorlog ontvlucht te Harewood op spectaculaire wijze Duitse krijgsgevangenschap nadat hij had gehoord dat de Duitsers van plan waren zijn leven als inzet te maken van een transactie die ze met Enge land op het oog hadden. Grapperhaus wil af van progressie in inkomstenbelasting DEN HAAG (GPD) Afschaffing van de progressie in de tarieven voor de inkomstenbelasting is een van de belangrijkste ingrediënten van de 'Blauwdrifk voor een nieuwe inkom stenbelasting' van de oud-staatsse- eretaris van financiën prof. dr. F. H. M. Grapperhaus. In het van zijn hand verschenen boek je ontvouwt hij zijn visie op de hervor mingen die nodig zijn in het Neder lands belastingstelsel Zo pleit Grap perhaus onder meer ook voor inbouw in het belastingtarief van de nu nog apart geheven premies voor volksver zekeringen. Ook is hij van mening dat de voor velen lastige papierwinkel, die de jaarlijkse belastingaangifte met zich meebrengt, omzeild dient te wor den in een nieuw stelsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5