OMSTREDEN ROL VAN HET MAVO Freesia's en irissen showen op Keukenhof. Europeanisering bedreigt Verenigde Staten HARTS NIEUWSTE IDEE voor eerlijke oordeel is meer onderzoek nodig WOENSDAG 4 APRIL 1984 PZC/ °P'n'e en achtergrond (Door Wim Staati Het mavo recht zijn rug en stelt zich strijdbaar op tegen de bedreigingen op twee fronten. Aan de ene kant doemt de middenschool op die rond de eeuwwisseling de verdwijning van het mavo tot gevolg kan hebben. Het andere, op korte termijn misschien wel grotere gevaar, schuilt in het hardnek kige gerucht dat je met een mavo-diploma op zak geen kant op kunt. Niet op de arbeidsmarkt en evenmin kan je het gebruiken als paspoort naar het vervolgonderwijs, zo wordt beweerd. Dit gerucht doet in ieder geval geen recht aan de werkelijke waarde van het mavo. Tegelijkertijd geurt deze onderwijsvorm minder naar rozen dan het betrokken onder wijs wil laten geloven. burgse incident de druppel was die de emmer deed overlopen. Ze wijzen op de vele publicaties waarin het mavo negatie! uit de verf kwam. „Opvallend is wel dat deze publicaties in maart verschenen, de maand waarin ouders hun kinderen aanmelden. Ze moeten dan ook gezien worden tegen de ach tergrond van de pogingen van sommi ge scholen om meer leerlingen binnen te krijgen via het afkraken van andere schooltypen". Het viertal roept daar bij uit dat deze opmerkingen niet gezien moeten worden als zet tegen De Wellinge ter inleiding van een harde concurrentiestrijd In Zeeland moet het rustig blijven. Het verhaal over het mavo als nutte loze opleiding is wijdverbreid en wordt niet alleen rond de verjaardags borrel verteld. Dat bleek toen half maart directeur J. Kingma van de Middelburgse scholengemeenschap De Wellinge in het nieuws kwam. Met trots meldde hij dat zijn school als een van de eerste in het land de leerlingen de mogelijkheid biedt op D-niveau examen te doen. Kingma vertelde daarbij dat het eigenlijk om een nieuw soort mavo ging. Eén die beter is dan de gewone mavo-scholen die hij als afgeschreven beschouwde Het ver haal kwam onder een flinke kop in de krant en sorteerde verbijstering in de wereld van het voortgezet onderwijs in Zeeland, zeker in de mavo-hoek Erecode Kingma heeft een erecode geschon den, zo blijkt uit een reactie van de heer W. P. Littooij, directeur van de Oranje-Nassau-mavo in Middelburg. In Zeeland geldt namelijk de af spraak dat de verschillende vormen van voortgezet onderwijs elkaar niet in het openbaar beconcurreren. Lit tooij verwijst in dit verband met afschuw naar de Randstad. Daar la ten scholen vliegtuigjes met werven de tekstjes rondcirkelen om leerlin gen binnen te krijgen. Een Rotter damse directeur had daar nog enkele leerlingen nodig en probeerde deze binnen te lokken door nieuwe rijwie len in het vooruitzicht te stellen. Littooij hoopt dat het optreden van Kingma niet Lot een sneeuwbaleffect zal leiden en dat de Zeeuwse grenzen voor de uitwassen van de Randstad gesloten blijven. Uit een verklaring van hem en zijn collega's L. van der Meer (Sint-Paulus. Vhssingen). J Hintzen (Prins Willem Alexander. Vlissingen) en C. Oostrom (De Casem- broot. Goes) blijkt dat het Middel- Klachtenbrief Intussen zoeken de heren het buiten de provincie hogerop. Ze schakelen het AVO (samenwerkingsverband voortgezet onderwijs op landelijk ni veau) in. Dat resulteert in een klach- Drs. W. Ovaa tenbrief aan staatssecretaris drs N. J. Ginjaar-Maas waarin het volgende: „Ingesloten een copie van een krante- bericht werd ons door een van de leden (Littooij) toegezonden met de mededeling dat het op de Zeeuwse mavo-scholen voor nogal wat beroe ring zorgde. U zult het met ons eens zijn dat hier sprake is van misleiden de voorlichting en valse concurren tie". De bewindsvrouw wordt vervol gens gevraagd wat ze tegen 'dergelij ke excessen' denkt te ondernemen. Intussen zeggen de vier directeuren best te begrijpen hoe het komt dat het mavo in de openbare discussie terecht is gekomen in de hoek waar de slagen vallen. Daar zijn in de eerste plaats de plannen om het huidige stelsel van voortgezet onderwijs omstreeks de eeuwwisseling op de helling te zetten. Dan komt de middenschool die vrij wel zeker de verdwijning van de eerste drie leerjaren van het mavo zal ver oorzaken. Ook het lbo. havo en vwo zullen daarbij trouwens averij oplo pen. Hoe het ook uitpakt, het viertal verzet zich ertegen dat het uit de kluiten gewassen mavo-kalf nu al wordt geslacht. Want groot is het mavo wel. Veertig procent van allen die de lagere school Verlaten komen er terecht Andere kwestie is dat het mavo nog altijd vergeleken wordt met het mulo. Die school was typisch eindonderwijs, het grootste deel van de geslaagden ging met het mulo-diploma de ar beidsmarkt op. Bij het mavo ligt dat anders. De grote kracht ligt in de brug-functie naar het vervolgonder wijs. Verwezen wordt naar recente landelijke onderzoeken die de functie van dit mavo overduidelijk aantonen. Hintzen vertelt dat van de 74 leerlin gen die dit jaar aan de Alexanderma- vo eindexamen doen er nu al 72 hebben laten weten dat ze verder willen leren. Zijn collega Oostrom laat een geelkleurige voorlichtingsfolder van dc De Casembrootmavo zien. Daarin valt de lezen dat van de 108 geslaagden in 1983 er maar liefst 103 zijn doorgestroomd naar ander onder wijs. Van de Sint Paulus en de Oranje Nassaumavo's soortgelijke geluiden. Minder dan tien procent van de ge slaagden gaat naar de arbeidsmarkt. Bij de Stedelijke Scholengemeen schap in Middelburg zegt rector S. Vader dat verleden jaar van de 130 geslaagden aan de mavo-afdeling er 126 doorstroomden. Allemaal cijfers die hoger liggen dan het landelijk gemiddelde dat uitkomt op plusmi nus tachtig. Onderzoeker drs W. Ovaa van de Stichting Zeeland beschikt over cij fers voor de gehele provincie. In het schooljaar 82 83 gingen er van de 2002 eindexamenklassers 1663 doorleren (83.1 procentl terwijl er 51 zakten (2.5 procent). De overige 288 (slechts 14.4 procent) meldden zich op dc arbeids markt. Ovaa merkt daarbij nog op dat het aantal doorstromers de laat ste jaren steeds gestegen is. De ontnuchtering volgt in de midde leeuwse Sint-Jorisdoelen aan de Ba lans in Middelburg waar het Geweste lijk Arbeidsbureau zetelt. In sobere bewoordingen veegt beroepenconsu- lent F. de Haan de vloer aan met de hiervoor als hard en betrouwbaar ge- presenteeerde doorstromingscijfers. Vorig jaar meldden van de 400 eindex amenleerlingen op Walcheren een kwart zich bij het arbeidsbureau, vijf entwintig procent dus. Daarbij moet nog opgeteld worden het onbekend aantal leerlingen dat buiten het ar beidsbureau om een baan vindt. Al met al leren er. in ieder geval op Walcheren, veel minder mavo-leerlin gen door dan verondersteld. Van de- geen die bij het arbeidsbureau terecht kvfamen stond na een half jaar de helft nog steeds ingeschreven als werkzoekende. De Haan vindt dat de schuld voor het vertekende beeld in de officiële cijfers niet alleen op de ruggen van de mavo directeuren geschoven moet worden. ..Een zestienjarige is vaak grillig, de ene maand willen ze dit. de volgende weer dat" zo benadrukt hij. De cijfers berusten op een momentopname Een leerling die zijn directeur vertelt bij voorbeeld naar de meao te gaan kan even later besluiten toch werk te zoeken. Dergelijke situaties doen zich veel voor en de directeuren hebben er geen zicht op. De Haan wijst er verder op dat er ook mavo-leerlingen stranden bij het ver volgonderwijs. Hij ervaart het als een manco dat nog niet is onderzocht hoe het mavo-klanten vergaat als ze door leren. Niettemin blijft hij deze onder wijsvorm beschouwen als een goede brug naar verdere studie. De Sint-Jorisdoelen in Middelhui zetel van het gewestelijk arbeidsb j de reau, waar meer mavo-klanten aa n va: kloppen dan officieel wordt aangeru jd e men. ,uwd ren c Al met al blijkt het mavo een belang f rijke rol te spelen als doorstroominst utien tuut, al is deze functie kleiner dan d ^e'f< direct betrokkenen zeggen. Op d riaar arbeidsmarkt hebben mensen m(!l een mavo-diploma het met gemakki va"e lijk. Derde punt is de vraag hoe hem de mavo'ers vergaat bij verdere studu 1 larmi Voor een eerlijke beoordeling van he aatre mavo is onderzoek naar die vraaf. onontbeerlijk. Een van de meest hardnekkige misverstanden in sommige delen van het Nederlandse denkwereldje. is het idee over onze vleesconsump tie. „Wij laten de arme landen honger lijden door vlees te eten. Ons vlees wordt geproduceerd met behulp van plantaardig voedsel, waarmee mil joenen mensen van de honger gered zouden kunnen worden. Ilcl voedsel nodig om één ons vlees te produce ren. kan een mens in de arme landen zeven dagen in het leven houden". Aldus een recent citaat uit een tijd schrift handelend over onze eetge woonte en de ontwikkelingsproble matiek. Het geeft een mening weer die je nogal eens tegenkomt in aller lei voornamelijk niet-agrarisch ge richte kringen. (Wederom) wil ik in gaan op deze blijvend actuele proble matiek. Een van de sleutelwoorden in de discussies over onze voeding en die van de ontwikkelingslanden is het eiwit-verbruik. Wij zouden in de Wes terse Wereld teveel vlees eten. daar door komt men eiwit tekort in ontwik kelingslanden. Immers: „het eiwit dat bijvoorbeeld het rundvee nodig heeft, kan ook rechtstreeks naar de Derde Wereld". Een van de belangrijkste eiwitten voor de voeding zit in melk. In de voeding van de West-Europea nen. Amerikanen en allen die tot de welvarende, dus goed gevoede volken behoren, nemen melk en melkproduk- ten een belangrijke plaats in Door hun hoge voedingswaarde pas sen deze produkten bij uitstek in ons voedingspatroon. Om het eens vak technisch uit te drukken koemelk en de zuivelprodukten daarvan ge maakt. bezitten een hoge nutriënten- dichtheid ten opzichte van hun ener giedichtheid. Eenvoudig gezegd: melk bevat erg veel onmisbare voedings stoffen die niet alleen aanwezig zijn in grote hoeveelheden maar ook in erg gunstige verhouding. Een van de be langrijkste voedingsstoffen m melk en -produkten is het (melk)eiwit. Aan deze stof is in de Westerse Wereld in geen enkel opzicht gebrek door de hoge eiwitconsumptie. In de Derde Wereld is door het ontbreken van terzake voldoende eiwit-rijk voedsel een enorm tekort aan allerlei eiwitten. Vooral dierlijk eiwit is onvoldoende voorhanden. Vaak worden eiwitten in deze landen alleen als 'brandstof in het lichaam gebruikt en zijn daardoor niet meer voor de opbouw en onder houd van het lichaam beschikbaar. Het is van belang om te benadrukken dat in de eiwit-wereld het melkeiwit een zeer bijzondere plaats inneemt vanwege z'n hoge biologische waarde Daarom worden melk en melkproduk- ten ook heel vaak toegepast als dieet- therapie voor allerlei patiënten. Melk. heel eenvoudig gezegd, is onmisbaar in ons voedingspatroon. Gezien het voorgaande is het ook begrijpelijk dat er al vele jaren studie wordt gemaakt op het terrein van de omzetting, de conversie, van plantaardig en dierlijk eiwit dat in allerlei veevoer aanwezig is (bijvoor beeld gras. afvalstoffen, bij-produkten van de voedingsmiddelenindustrie! tot voor de menselijke consumptie geschikte voedingsmiddelen vooral melk.' De wijze waarop bij de koe meikei- witten gevormd worden, is in de natuur het volstrekte toppunt van efficiency. In de wei grazende koeien krijgen met het gras ook het voor mensen onverteerbare cellulose naar binnen, dat ze dank zij het stelsel van verscheidene magen kunnen gebrui ken voor het maken van hoogwaardig eiwit. Een van de autoriteiten op het gebied van voederconversie dr A. van Es, is naarmate hij zich intensiever in deze materie heeft verdiept, er steeds meer van overtuigd geraakt dat er in Nederland op geen enkele wijze spra ke is van verspilling van voor mensen eetbare voedingseiwitten, bij het voe ren van koeien, varkens of kippen. Wel is hij steeds meer overtuigd ge raakt van het ongelijk van groeperin gen die dit. beweren De stelling dat- wij onze grond niet efficient zouden gebruiken; akkerland zou meer voed sel opbrengen dan weidegrond, van het voer dat nodig is voor een biefstuk zou een Derde Wereld-bewoner een week kunnen leven; het zijn slogans die wetenschappelijk gezien kant noch wal raken. Het draait allemaal om het voedmgs- ndia )ostc en g ood i edei uidii (ADVERTENTIE i 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. Trein toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. KciMZOrihjOf IS Olkv dag CUlxlOTS. Extra Expositie: Freesia-I rissenshow van 5 t/m 8 april. rendement: de verhouding tussen d*"1* hoeveelheid voor ons bruikbaar vcx^011' dingseiwit die je de koe geeft en haa°orcl 'output' van voor ons bruikbaar voe1 eet dingseiwit. Harde conclusie de te melkkoe in ons land produceert twe<£p maal zoveel voor menselijke cc stumptie geschikt eiwit als er in gegaan; voedingsrendement voor e Is ht wit dus tweehonderd procent. HoJ°jnp; meer ruwvoer, gras ze krijgt, ho^'loe gunstiger dat rendement wordt. Daaif1 'n naast hebben we voortreffelijk veeosrn' voer met een hoge voedingswaard!evo'! Dat voer is absoluut niet geschik a'tet voor menselijke consumptie. Te noe'e re men vallen onder andere bietenpulpa6er ontvette oliezaden, diermeel, maisgluten, bostel, etc. Importen va krachtvoer uit Derde Wereld lande zijn economisch gezien voor alle b( SP' trokken landen voordelig. Efficiénc van melkvee in een gematigd klimaa zoals bijvoorbeeld West-Europa, gunstiger dan in de tropen. Dat heel te maken met een warmteproduktl jkhe bij herkauwers die toeneemt bij hogi alva temperatuur. Dat laatste beperkt huifetter voedingsopname en dus hun melkprojnder duktie. larg Geeft akkerland een gunstiger votfewt dingsrendement dan veeteelt a Voor sommige vruchtbare gronde^fgesl onder juiste klimaatomstandighedei eerd wel. Die beperking is uiterst belanejenla: rijk. Een groot deel van alle beschik ame bare grond m de wereld is te schraa ia en ongeschikt voor de akkerbouw. O;, dat soort gronden vindt het v zoveel voedsel dat het kan produce ren, zij het soms met moeite. Wat oni eigen land betreft: een groot deel vair1 onze gronden is ongeschikt voor dtflrr akkerbouw. Ze liggen te laag, ze zijir" te vochtig en/of te veenachtig. F.. Korte conclusie van het voorafgaan^" de: een optimale combinatie van vee teelt en akkerbouw zoals we dat feite in Nederland hebben, levert vooi de mens de grootste voedselproduk- tie. Vandaar dat we het beste gewoon kunnen doorgaan met het verder beteren van de eiwit-benutting bij ons melkvee en trachten in het voer steeds meer voor ons mensen niet aantrekkelijke produkten te verwer ken. mr Gerard W. Smallegange lartij tOM Icmc en lan 1 'Volk hris icht leeft •oor )it s Zittei larb Van i kene dens gaar werk (Door Henk Kolbi In de bittere strijd tussen Walter Mondale en Gary Hart om de kandidatuur van de Democraten bij de komende presidentsverkiezin gen, komt Europa er bekaaid af. Beiden hebben zich voorstanders getoond van een aanmerkelijke ver mindering van de Amerikaanse be trokkenheid bij de Europese defen sie, beiden willen zulke ingrijpende wijzigingen in het Amerikaanse bui tenlandse beleid, dat de belangen van de rest van de wereld niet meer dan wisselgeld lijken zodra de vraag aan de orde komt wie de VS voor een nieuwe periode van vier jaar moet besturen. Gary Hart betoogde eind vorige week in New York. dat het Ameri kaanse belastingstelsel moet worden herzien, omdat het huidige zou aan zetten tot minachting van het be stuur 'en zodoende tot Europeanise ring van dit land' Hij zei ook dat Richard Nixon de eerste 'Europese' president van de VS was omdat deze in het openbare leven cynisme als beginsel heeft geïntroduceerd. Hij voegde eraan toe dat mensen in Europa systematisch worden aange moedigd de wet aan hun laars te lappen. Later gaf hij toe dat Europeanisering misschien wel een te algemene aan duiding was geweest van zijn bezwa ren. maar voegde er onmiddellijk aan toe dat het beleid van de VS altijd door idealisme was geken merkt, doch dat „oudere samenle vingen, die meer corruptie hebben gekend de neiging hebben minder idealistisch te worden en vaak cy nisch ten aanzien van bestuurlijke processen". Mondale Mondales reactie liet niet lang op zich wachten: „Als een president over Europa had gezegd, wat de iieer Hart zei, zou hij weken hebben moeten besteden aan de uitleg van zijn bedoelingen". En de Washing ton Post schreef in een hoofdartikel: „Wij zeggen niet dat verschillen van mening, ongeacht de luide toon of de hardheid waarmee zij gepaard gaan, onwaardig zijn. Het verlies van waardigheid ligt besloten in de bij na hysterische bereidheid van elk der beide mannen om vrijwel elk standpunt in te nemen, als hij zich in een woordenwisseling door de ander bedreigd acht". Europeanen hebben een onmisken baar belang bij deze verkiezingen, die afgezien van de vraag wie er president wordt over. ruim een half jaar, op meer verwijdering tussen de VS en Europa wijzen, dan al mocht worden vermoed na ruim drie jaar van Reagans confrontatiepolitiek. Het is een bijna traditioneel ver schijnsel zo langzamerhand dat te gen het uitbreken van de verkiezin gen in de VS voorstellen worden gelanceerd om de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in westelijk Europa drastisch te verminderen Gary Hart en Walter Mondale heb ben echter per verklaring inmiddels uit de hele wereld zo ongeveer alle Amerikaanse troepen al terugge trokken en Israel tot eeuwigdurend erkend zetbaas gemaakt in het Mid den Oosten. Europeanisering Na de 'Hollanditis' heeft Hart boven dien de nieuwste dreiging gesigna leerd: Europeanisering van de VS. In Harts visie is Europa blijkbaar een werelddeel waar corruptie idealen heeft vervangen en democratische processen ten onder gaan aan cynis me van een losgeslagen burgerij die voortdurend wordt aangemoedigd de plaatselijke wetten met voeten te treden. Nog afgezien van het feit dat hij deze verklaring zonder de geringste aarze ling ten beste gaf op korte afstand van de stad New York, waar volgens de laatste tellingen minstens zes moorden per werkdag plaats hebben en naar schatting zo'n veertigdui zend mensen dakloos rondzwerven en in een land waar kinderen op openbare scholen luizen krijgen om dat het nationale vernuft wél in staat was een belangrijk stuk van Vietnam te ontbladeren doch jaar op jaar door de hoofdluis wordt verslagen - afge zien daarvan dus hebben beide De mocraten de wereld geen dienst be wezen. Komen er, als een hunner aan het bewind zou raken wel wapenverdra gen met de Sowjet Unie. zullen de VS Centraal-Amerika verder met zijn revoluties alleen laten, worden ook de gematigde Arabische regimes op geofferd aan de laatste bijvoegsels van Israels veilighei/neisen. zullen de VS hun verdragsverplichtingen elders wel nakomen, wat komt er terecht van de Atlantische relatie? Dit zegt de Washington Post „Ten aanzien van vraagstukken die te maken hebben met het Midden-Oos ten. betrekkingen tussen de VS en de Sowjets, wapenbeheersing, militair beleid, de bereidheid van de VS om zijn verplichtingen overzee te hono reren - over al die onderwerpen werd vaak haastig en losjes en in sommige gevallen doodgewoon stompzinnig gewauweld". En ook: „Is er enig standpunt op het gebied van buiten lands beleid, dat de H.H. Mondale en Hart met willen innemen, om in de voorverkiezingen stemmen te trek ken? Kan het hen ook maar een laars schelen hoe hun woorden elders wor den opgevat terwijl zij als dollen proberen elkaar te overbieden?'. Gary Hart was zondagmiddag met blote knieén en op een holletje te zien in New Yorks Central Park. Walter Mondale liet zich in 'Little Italy' een belangrijke hap spaghetti aanmeten. Nette mannen alletwee, die in hun vertwijfelde strijd om maar duidelijk te maken dat zij verschillend zijn, het gelijk onder strepen van de in 1956 overleden commentator H. L. Mencken „Er is geen droever bestaan dan dat van iemand met politieke ambities in een democratie. Zijn falen is smadelijk en zijn succes een schan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 4