^Overname Wilton door Damen lijkt van de baan Overheid moet greep op universiteiten vergroten Trendvolgerswet binnenkort bij parlement PZCfi -MASSA ONTSLAG VORMT STRUIKELBLOK PZC/binnen-buitenland Sowjet-vloot Oprichten kunststichting 'truc' Voedingsbond om regering dwars te zitten het weer Foto-album Juliana 75 Grote diefstal van porselein in Londen NAVO-druk op Nederland FOOITJE VAN DRIE MILJOEN DOLLAR Verdere vermindering uitkering aan mensen zonder gezin gaat niet door WOENSDAG 4 APRIL 1984 ROTTERDAM (ANP/GPD) - De overname van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord door de Gorkumse scheepsbouwer Damen is zo goed als zeker van de baan. In een gezamenlijke verklaring hebben Damen, Wilton-Fijenoord, RSV en de bewindvoerders dinsdag laten weten, dat het overleg over een overname is opgeschort. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat er geen overeenstemming kan worden bereikt over de door Damen noodzakelijk geachte afslanking van het bedrijf. „De verschillen van inzicht hierover de voorkeur gegeven aan overname voerders nu snel met de Schiedam- blijken onoverbrugbaar Dientenge- door Damen boven de zogenoemde optie naar Den Haag kunnen, volge ontbreekt de basis voor verder „Schiedam-optie Volgens bewindvoerder Van Wessem overleg", aldus de verklaring Bewind- willen de bewindvoerders nog wel voerder mr. G. J. van Bessem van proberen Damen bij de Schiedam- Wilton bevestigde dat de overname optie te betrekken. Van Wessem van de baan is. Nu de onderhandelingen met Damen denkt dan met name aan de gebruik- Zoals bekend wil Damen ruim negen- op niets zijn uitgelopen, wordt alge- making van het acquisitie-apparaat honderd van de tweeduizend man meen aangenomen, dal Van Aarden- van de Gorkumse werf om orders voor personeel bij Wilton ontslaan Direc- ne steun zal verlenen aan de Schie- wilton binnen te krijgen. De bewind- tie en ondernemingsraad van de dam-optie. voerder geeft toe dat Damen over een Schiedamse werf hebben zich hier Dit houdt in, dat de gemeente Schie- dergelijke constructie niet erg en- steeds tegen verzet. dam voor veertig miljoen het onroe- thousiast is. maar wil hier toch over rend goed van Wilton aankoopt en de gaan praten. Van Aardenne gaf de directie van grond vervolgens in erfpacht uitgeeft. Mr Van Wessem verwacht op korte Wilton-Fijenoord en de bewindvoer- Hoewel met strikt noodzakelijk zou termijn de uitgewerkte plannen voor ders enkele weken geleden de bood- de veertig miljoen refinancierings- te kunnen leggen aan Economische schap mee te gaan onderhandelen steun voor de reparatie-afdeling die Zaken, over het aantal personeelsleden dat Van Aardenne heeft gereserveerd in volgens Damen bij Wilton moet ver- deze constructie zeer welkom zijn. Volgens Wilton Fijenoord-directeur dwijnen. De bewindsman heeft steeds Waarnemend voorzitter van de onder- Sluis zijn de besprekingen met Klip nemingsraad van Wilton. W. van Beheersmaatschappij - die zoals ge- Schellebeek, is niet rouwig om het meld ook belangstelling voor de afspringen van de onderhandelingen Schiedamse werf zou hebben - in een V/vlClilIlii Villi met Damen. Hij hoopt dat bewind- dermate vergevorderd stadium? dat (Slot van pagina 1) dat door drie projectielen werd getrof fen. Dit is dinsdag vernomen uit mari nekringen in Washington. Volgens deze kringen liep het fregat „Harold Holt" van 3.900 ton geen schade op en werd geen der beman ningsleden gewond. Het Amerikaanse schip schaduwde de Rus, wat een geregelde praktijk zowel voor de Amerikanen als de Russen is. de raad van bestuur en de onderne mingsraad erover ingelicht moeten worden. Scheeps- en machinebouwer Klip zou vooral belangstelling heb ben voor de machinebouwafdeling van Wilton Fijenoord. maar volgens directeur A. Klip van het bedrijf uit Lekkerkerk zou de directie van Wil ton Fijenoord 'alleen om advies' heb ben gevraagd. Districtbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV ziet in Klip Beheersmaatschappij geen serieuze overnemingskandi daat. Vooral niet. omdat bij Klip weinig belangstelling lijkt te bestaan voor de reparalieafdeling van Wilton Fijenoord. De vooruitzichten van donderdag tot en. met zondag: droog en zonnige perioden. Geleide lijk wat hogere temperatuur, maar donderdagnacht nog licht vorst. UTRECHT (ANP) - De Voedingsbond FNV heeft de stichting „Kunstbeoefening Uit Liefhebberij" opgericht om de laagstbetaalden in de Nederlandse sa menleving aan belas tingvoordeel te helpen en hun de mogelijkheid te geven hun zelfge maakte kunstwerken tentoon te stellen, uit te lenen of te verkopen. Als amateurkunste naars een gift van bij voorbeeld duizend gul den aan de stichting doen en de stichting op haar beurt een kunst werk voor eveneens dui zend gulden aankoopt, kan de kunstenaar van wege de gift duizend gul den van de belasting af trekken. Dat levert een aardig financieel voor deel op, zo heeft de voe dingsbond bedacht. Het idee voor deze stich ting maakt deel uit van een actieplan dat de voedingsbond heeft op gesteld om vooral de uit keringsgerechtigden te mobiliseren tegen het regeringsbeleid. Het plan „Begin het verzet" werd dinsdag in Utrecht gepresenteerd door vice- voorzltter Gerard van Bakel. Behalve de stich ting gaat de voedings bond ideeën verzamelen om de overheid middels „pesten met de giro" overlast te bezorgen. De voedingsbond neemt volgens vice-voorzitter Van Bakel geen afstand van het actiemiddel bur gerlijke ongehoorzaam heid of „normverrui- mende en -verleggende tips". Het feit dat de .discussie over burgerlijke onge hoorzaamheid binnen de vakbeweging nog maar net op gang is ge komen, doet daar vol gens Van Bakel niets aan af. In samenwerking met dc vereniging van direc teuren van sociale dien sten Dl VOS A wil de bond met zijn leden het regeringsbeleid ten aan zien van de uitkeringen ter discussie stellen. De bond is in bespre king met de kleine linkse politieke partij en om een parlementai re onderzoekscommis sie in te stellen die de positie van de uitke ringsgerechtigden zou moeten onderzoeken. Deltagebied Het gebied van ivindstilte dat inge klemd is tussen twee depressies ligt vandaag over Nederland. Vanoch tend bezorgt de depressie boven Oost- Duitsland ons nog bewolkingwaaruit echter geen neerslag zal vallen en vanmiddag zal de zon door deze be wolking heen kunnen breken. Er is zodoende een einde gekomen aan de toevoer van koude lucht. De wind, die vanmiddag zuidoostelijke gaal wor den, kan nu langzamerhand warmere lucht gaan aanvoeren. Komende nacht is er weinig bewolking, dus kan er evenals afgelopen nacht op vele plaatsen nachtvorst optreden. Van middag bereikt het kwik een waarde van acht a negen graden. Vooruitzichten voor donderdag zon nige perioden, later in de middag toenemende bewolking. Iets hogere middagtemperatuur. Nautisch bericht Wind: weinig ivind, zicht, eerst matig, later goed, temperatuur kustwater 5 tot 6 graden, afioijking waterstanden: geen afioijking van betekenis, maxi male golfhoogten monding Scheldes: op het middaghoogwater minder dan een halve meter. ZON EN MAAN Donderdag 5 april Zon op 07.05 onder 20.20 Maan op 08.47 onder Hoog water Woensdag 4 april cm uur Vlissingen 4.32 236 16 54 224 Terneuzen 4.57 257 17 19 246 Zierikzee 5.41 164 18 29 155 Hansweert 5.53 261 18.10 254 Wemeldinge 6.30 193 18.49 187 Kreekrak 6.24 230 18.45 224 Bruinisse 6.55 196 19.14 189 Donderdag 5 april Vlissingen 504 229 17.28 211 Terneuzen 5.30 249 1751 233 Zierikzee 627 161 18.49 146 Hansweert 626 255 18 40 241 Wemeldinge 7.01 188 19 21 176 Kreekrak 657 225 19 19 211 Bruinisse 7.24 191 19 47 179 Laag water Woensdag 4 april""' cm uur cm Vlissingen 11 06 229 23.18 215 Terneuzen 11 39 239 23.53 225 Zierikzee 11.46 180 23.55 165 Hansweert 12.07 259 24.20 246 Wemeldinge 12.09 203 24.22 188 Kreekrak 12.22 236 24.35 217 Bruinisse 12.22 198 24.32 185 Donderdag 5 april Vlissingen 11.38 220 23 52 212 Terneuzen 12.11 230 24.26 222 Zierikzee 12.22 174 24.29 168 Hansweert. 12.35 250 24.53 243 Wemeldinge 12.43 197 24.58 189 Kreekrak 12.56 229 Bruinisse 12.57 192 AMSTERDAM (ANP) - Op een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam is dinsdagmiddag „Juliana 75 - Nationaal Fotoalbum" verschenen met foto's, kiekjes en herinneringen van Nederlanders, die Prinses Juliana wel eens ontmoet hebben en haar op de gevoelige plaat hebben vastgelegd. Het bock verschijnt ter gelegenheid van de 75-ste verjaardag van de voormalige vorstin. Mies Bouman heeft de bonte verzameling van foto's, kiekjes en op schrift gestelde herinneringen voor het album bijeengebracht. Van 5 tot en met 15 mei is het aangevuld met de opbrengst van album tegen gereduceerde prijs in een puzzelactie en giften van het de boekhandel te verkrijgen. bedrijfsleven. De prinses heeft het Op 28 april, twee dagen voor de bedrag inmiddels bestemd voor het verjaardag van de prinses, zal Mies stichten van een nationaal vakan- Bouman tijdens een speciale televi- tie- en recreatiecentrum voor kin- sieuitzending Prinses Juliana een deren en de uitgave van een so- cheque overhandigen ter waarde ciaal-maatschappelijke vraagbaak van de opbrengst van het boek, in boekvorm. Mies Bouwman presenteerde dinsdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam aan Simon Carmiggelt het eerste exemplaar van 'Juliana 75'. een fotoboek vol met amateurkiekjes van prinses Juliana. DEN HAAG (GPD) - De Russische autoriteiten blijven aandringen op een consulaat in de haven van Rot terdam en de mogelijkheid gemengde bedrijven te vestigen met Nederland se en Russische directeuren. De offi ciële dreiging van de Russische am bassadeur Beletski dat anders de overslag van Russische goederen naar havens als Antwerpen en Ham burg verplaatst zal worden, is echter van tafel. De Sowjet-onderminisfcer van koop vaardij. W. I Tichonov. op bezoek in Nederland, bevestigde dit dinsdag avond tijdens een receptie in de Rus sische ambassade in Den Haag. De Russische delegatie is te gast van de minister van verkeer en waterstaat om vandaag het protocol van de sa menwerking tussen de beide landen op het gebied van de commerciële scheepvaart opnieuw te onderteke nen De jaarlijkse besprekingen die in het verdrag van 1969 met de Russen zijn afgesproken, hebben vijf jaar lang niet plaatsgevonden. Hoewel Tichonov de Nederladse overheid de schuld gaf van het uitblijven van deze contacten, beschreef hij de besprekingen van de afgelopen dagen als vriendschappe lijk. (Slot van pagina 1) Deze plannen, die de bijnaam 'Star Wars' hebben gekregen, gaan ervan uit dat de Verenigde Staten zich met behulp van de nieuwste technologie, zoals laserstralen, kunnen verdedigen tegen een strategische atoomaanval van de Sowjet-Unie. De Russische raketten zouden onderschept en ver nietigd kunnen worden voordat ze hun doel bereiken. Volgens minister van defensie De Rui ter gaat het hier om „een uitermate belangrijke ontwikkeling. Niemand heeft gezegd: begin er niet aan, maai er is wel een hele reeks kritische en bezorgde vragen gesteld", aldus mi nister De Ruiter. De Verenigde Staten hebben tot nu toe twee miljard dollar uitgetrokken voor onderzoek van de mogelijkhe den. Zij hebben dinsdag beloofd de Europese NAVO-partners over de ver dere ontwikkeling te zullen informe ren en consulteren. Doden bij aanslag in Zuid-Afrika DURBAN (UPI) - In de Zuidafrikaan- se havenstad Durban zijn bij het ontploffen van een autobom dinsdag morgen drie personen gedood. Vol gens de politie werden vijf anderen bij de aanslag gewond. De slachtoffers zijn een branke en twee zwarten. De verantwoordelijk heid van de aanslag is nog door niemand opgeeist De autobom explo deerde op een weg langs de kust. Nadere gegevens ontbreken nog. WARSCHAU iDPAl - In het conflict tussen kerk en staat in Polen over kruisbeelden in de schoollokalen leek dinsdag een compromis door te breken. Naar uit welingelichte kerkelijke kringen werd vernomen zal het conflict in het dorp Mietne bij Warschau, waar de meeste leerlingen van een landbouwschool sinds een maand wegblijven uit protest tegen de verwijdering van de kruisbeelden uit hun klassen, „waarschijnlijk hinn/>vk.ort" worden bijgelegd De woordvoerder van de regering in Warschau, Jerzy Urban, deed het conflict op een persconferentie af als „plaatselijk en voorbijgaand" De regering houdt vast aan het openbare karakter van het onderwijs, zei hij, maar zij wil niet op gespannen voet leven met de Kerk. Foto: Poolse scholieren maken het ovenoinningsteken nadat zij hoorden, dat de 'kruisbeeldoorlog' binnen kort zal zijn afgelopen. NOTA: BEPERK BEROEPSOPLEIDINGEN DEN HAAG (GPD) - De overheid moet streng de hand houden aan het beperken van beroepsopleidingen aan universiteiten. Voor de bekostiging van deze opleidingen is een bijdrage nodig van het bedrijfsleven, de beroepsgroepen of andere organisaties. De functie van student-assistent aan universiteiten wordt afgeschaft. Afgestudeerden kunnen tegen het mini mumloon voor hoogstens vier jaar assislent-in-opleiding worden. Een wetenschappelijke promotie is het doel van die opleiding, hoewel een kwart van de tijd besteed zal moeten worden aan onderwijstaken. Dat staat in de dinsdag naar de structurering van het wetenschappe- Tweede Kamer gestuurde beleidsno- lijk corps. ta-Beiaard. Het ontwerp van de door In het algemeen komen de voorstel de ministers Deetman (onderwijs) en len in de nota erop neer dat de Braks (landbouw)'ondertekende noti- overheid een veel grotere greep tie riep vorigjaar bij universiteiten en krijgt op de interne gang van zaken andere wetenschappelijke instellin- aan de universiteiten, gen heftige reacties op Zo apn,ken de minlsters in de „otltle De naam van de notitie is afgeleid van van het stimuleren van getalenteerde het ros Beiaard, waarop de vier studenten in de eerste fase van het Heemskinderen plaats moesten ne- wetenschappelijk onderwijs, in tegen- men. Met de nota willen de bewinds- stelling tot plannen waarin sprake lieden namelijk de samenhang ver- was van het selecteren van de studen- sterken van de vier operaties die ten aan het einde van die eerste fase. nagenoeg tegelijk in het wetenschap- In 1982 zijn alle universitaire opleidm- pelijk onderwijs aan de gang zijn: gen teruggebracht tot een studieduur taakverdeling, invoering van de twee- van vier jaar. Alleen de beste studen- fasenstructuur, voorwaardelijke fi- ten kunnen daarna - in de tweede fase nanciering van onderzoek en her- - een op een beroep of op wetenschap- pelijk onderzoek gerichte opleiding gaan volgen In die tweede fase zal plaats moeten zijn voor ongeveer 5000 studenten. De verschillende opleidingen moeten nauwkeurig verdeeld worden over de diverse universiteiten, waarbij het volgens de ministers opvalt dat de universiteiten nog steeds veel te veel aanvragen voor tweede-fase-studie richtingen hebben ingediend. Dat wijst op „te weinig onderlinge afstem ming en gezamenlijke bezinning", zo schrijven zij. e ministers willen verder de samen stelling van het wetenschappelijk per soneel. aan de hand van een verde lingsformule. vastleggen. De vraag naar afgestudeerden en de capacitei ten van de opleidingen mogen niet te groot zijn. NEW YORK (DPAI - Agent Robert Cunning ham van de Newyorkse politie deed de kelnerin in zijn stamcafé vorige week vrijdag een oor spronkelijk aanbod: de keuze tussen de tradi tionele fooi of de helft van zijn loterijbriefje. De 49-jarige Phyllis Penza koos voor het lo terijbriefje en twee da gen later had ze een 'fooi' van drie miljoen dollar. Het lot. dat Cunning ham samen met Phyllis Penza in Sal's Pizzeria in het stadsdeel Yon- kers had ingevuld, lever de de agent de pot van zes miljoen dollar op. De 55-Jange agent hield zijn woord en gaf de helft van de winst aan de kel nerin ongetwijfeld de grootste fooi die ooit in een lokaal werd gege ven. Zowel Cunningham als Penza wil zijn gewone leven voortzetten Ove rigens krijgen zij. zoals in Amerika gebruikelijk, het hele bedrag niet in eens. maar in 20 jaarter mijnen. DEN HAAG (ANP) - Het Kabinet heeft besloten de verdere vermindering van de minimumdaglonen in de WAO en de WWV voor mensen zonder gezinslaslen per 1 juli niet door te laten gaan. Door de reeds gezette eerste stap per 1 januari bedroeg de inkomensachteruitgang voor deze uitkeringsgerechtigden maximaal 5.5 a zes procent Algehele invoering van de maatregel in een tweede en derde fase zou een achteruit gang van 13 tot 20 procent tot gevolg hebben In het kader van het 1-juli-pakket - verlaging van de daglonen, die lagere uitkeringspercentages in WW, WWV en WAO betekenen - zal de tweede stap per die datum geen doorgang vinden. Dit schrijft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken» in een brief aan de Tweede Kamer. De arbeidsongeschiktheidsuitkering WAO en de werk loosheidsuitkeringen WWV en WW worden berekend over een percentage van het dagloon, dat is gebaseerd op het laatst verdiende loon Om te voorkomen dat de uitkering onder het bestaansminimum van een gezin ihet netto- minimumloon) komt te liggen, gelden minimumdaglonen. De Graaf gaat ook nog in op de inkomensgevolgen van andere maatregelen per 1 januari 1984 zoals de korting met dne procent op de uitkeringen en de belastingmaatre gelen voor twee-verdieners. Hij schrijft dat de korting met drie procent wordt gecompenseerd door de positieve effecten van de verlaagde sociale premies. Door de belastingmaatregelen kan het netto-inkomen van een uitkeringsgerechtigde die een verdienende partner heeft sterk dalen Daar staat tegenover dat dezelfde maatregelen voor de partner in het algemeen een inkomensvooruitgang tot gevolg hebben. Óf het gezinsinkomen daalt of stijgt hangt sterk af van de verhouding tussen de inkomens van de partners. IVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid zal binnenkort de trendvolgers- wet bij het parlement indienen. De wet moet de arbeidsvoorwaarden ontwikkeling van trendvolgers gaan regelen. Hiermee gaat hij lijnrecht in tegen de „veroordeling" van zijn be leid door de internationale arbeids organisatie in Genève, het ILO. De minister zegt dat de onderzoekscom missie van het ILO het eerste ont werp van de wet heeft gezien en niet het ontwerp dat thans bij de Raad van State ligt. Bovendien meent de minister dat het deskundigencomité van het ILO. dat in ons land een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van klachten van de Nederlandse vakbeweging, niet ingaat op de bijzondere kenmer ken van de trendvolgers. Wel onderschrijft de minister de eis van het ILO om volledig en reeel overleg, waarin alle werknemers en werkgevers eerlijk worden behandeld. De Koning wijst op de doorlopende bereidheid van de regering tot over leg. Dit overleg werd door de sociale partners in 1983 opgeschort, aldus de bewindsman. In het thans bij de Raad van State liggende wetsvoorstel is volgens de minister met de opvattin gen van de sociale partners rekening gehouden. Minister De Koning zegt de overtui ging te hebben dat de thans voorlig gende wet een redelijk voorstel is Directie: K. Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. t tel. (01150) 94457. Hulst. Steenstraai 6, 4561 AS Hulst, tel 101140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag lm vrij dag vanaf 19.00 uur (011841 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08 00 tot 17 00 uur 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 62,80. franco per post ƒ74.-: per maand ƒ21,65. jaarabonn 245.-: losse nummers l.- \alle bedragen inclusief 5 pet. btw Postrek nr.: 3754316, t.n.v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.60: ingezonden mededelingen 2' 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro. 35 93 00. Uitgeverii Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel- iburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3