erste oesters uit Grevelingen luitgezaaid in de Oosterschelde ALLEEN OP DE SPIRIT Achteruitgang weidevogels door grootschalige boerenbedrijven met storm op zee ben je beter af Twee Zeeuwen in voorronde nationale metselwedstiijd 'n Volvo Winner van f17650,- kost bij ons niet meer dan f385,41 per maand. PZC/ provincie 15 JPROEF OM NA TE GAAN OF ZIEKTE VERDWENEN IS Campagne Amnesty tegen martelingen Weidevogels op postzegel Bromfietster bij botsing met auto Poortvliet gewond i. POORTVLIET Bij een botsing op de kruising Koningsweg met de Poortvlietsedijk bij Poortvliet is maandagmiddag de bromfietster me juffrouw T. van I. uit Sint-Maartens dijk aan haar knie gewond geraakt. Zij reed op het fietspad van de Poort vlietsedijk in de richting van Sint- Maartensdijk toen vanuit de Konings weg een auto, bestuurd door de Belg R. L. uit Eekeren. rechtsaf de Poort- .J vlietsedijk opreed. L. gaf nog wel ■voorrang aan een bus. maar zag de bromfietster over het hoofd. Mejuf- I frouw Van I. is naar het ziekenhuis in I Bergen op Zoom gebracht, maar kon I na behandeling weer naar huis. Haar I bromfiets werd zwaar beschadigd. 1 PvdA/PPR: Weinig voorlichting van b en w Veere VEERE - B en w van Veere geven te weinig voorlichting over de mogc- lijkheden tot kwijtschelding van de onroerend goedbelasting voor men- sen met een minimum-inkomen. ;1 Dat was althans de mening van de aanwezigen op de vergadering van de PvdA/PPR afdeling Veere, die deze week bijeen waren. De aanwezigen 1 deden een beroep op het PvdAPPR- j raadslid J. van Nieuwenhuijzen om (deze kwestie in de gemeenteraad aan 'de orde te stellen. Ook vonden de I leden dat er in het gemeenteblad De i; Kroniek van Veere, aandacht aan deze materie besteed zou moeten wor- den. Oesterkweker M. Scheele zaait de eerste oesters uit op zijn perceel op de Yerseke Bank in de Oosterschelde. MIDDELBURG - A. J. Slabbekoorn uit Goes en A. Joosse uit Meliskerke zijn de Zeeuwse deelnemers aan de regionale voorwedstrijd metselen met baksteen, die dit jaar in Leiden wordt gehouden voor de deelnemende technische scholen uit onder meer Zeeland. Het is de tweeëndertigste keer dat de Vereniging de Nederlandse Baksteen de jaarlijkse metselwedstrijden organiseert. De voorwedstrijd in Leiden wordt gehouden in de bedrijfstechnische school 'C. Swens'. Loco-burgemeester dr J. A. Peters van Leiden reikt om 18.00 uur de prijzen uit. In de week van 7 tot en met 11 mei wordt de Finale gehouden, de wedstrijd om de Zilveren Troffel. In samenwerking met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf bouwen de twaalf finalisten op het terrein van de stichting in Mierlo een tribune bij een voetbalveld. Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel7 Bijna iedereen financiert zo'n aankoop Als u het geld voor deze Volvo 340 Winner (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten Dan blijkt dat u voor die f 17 650,- maar f385,41 per maand betaalt (Persoonlijke lening, 60mnd en een werkelijke rente van lWo).Komeensmetonspraten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. verenigde spaarbank DIEREN VERJAAGD NAAR NATUURRESERVATEN WOENSDAG 4 APRIL 1984 "ERSEKE De eerste platte Zeeuwse oesters zijn dinsdag rechtstreeks vanuit de irevelingen in de Oosterschelde uitgezaaid. Dat was voor de Yersekse oestercultuur een historische gebeurtenis, omdat voor het eerst sinds 1973 weer oesterkwekers op de percelen terecht kunnen. In de afgelopen jaren lagen er wel oesters in de Oosterschelde, maar het betrof dan percelen van leden van de vereniging van oesterexporteurs (Vervoex). Met het uitzaaien van de platte oesters, dinsdagmorgen op een perceel van kweker M. Scheele, is aan dat monopolie zij het bescheiden een eind gemaakt. ;Het uitzaaien gebeurde in het kader proef meedoet, wordt een uitzonde- al langere tijd in de Oosterschelde van een proef van het Rijksinstituut ring gemaakt De twee percelen wor- liggen. Deze oesters zijn overigens ook voor Visserij Onderzoek (Rivo). Daar- den bezaaid met elk 50.000 oesters die afkomstig uit de Grevelingen. Vorig bij wordt op praktijkschaal nagegaan V irir of de oesterziekte Bonamia Ostreae m v f nog in de Oosterschelde voorkomt. Voor de proef worden op zes op de Yerseke Bank verspreid liggende per- y^, celen oesters uitgezaaid, afkomstig f w uit de Grevelingen, omdat die oesters VL gezond zijn Op ieder perceel komen i t. 50.00G oesters te liggen. Voor de perce- n de Vervoex. die ook aan de (F ».v jaar heeft het Rivo ook al onderzoek gedaan naar het ziektebeeld en dat leverde voor de oesterkwekerij een goed resultaat op. omdat de ziekte niet meer werd aangetroffen Dit jaar wordt de proef op grotere schaal uit gevoerd en wel op de manier zoals de bedrijven in de praktijk werken. Monsters Rivo-onderzoeker drs. R. Dijkema neemt maandelijks monsters van de percelen en vergelijkt de oesters on derling. onder meer op groei en ont wikkeling. Een ander deel van de proefoesters gaat naar het Rivo in IJmuiden. Drs. P. van Banning zal daar naar sporen van de ziekte zoe ken. De zieke oesters die eventueel worden aangetroffen worden van de percelen verwijderd De proef duurt tot eind november begin december. Dan wor den de gezonde oesters opgevist oir worden verhandeld Mocht dan nog geen spoor van de ziekte zijn gevonden, dan zal de Direc tie Visserijen de Yerseke Bank vrijge ven voor de oesterkwekerij die dan nog wel onder strenge controle zal staan. Wellicht kunnen dan ook aan nieuwe bedrijven percelen uitgegeven worden Daarmee kan de Nederlandse oesterkunst een behoorlijke impuls knjgen omdat gesproken wordt over eventueel 30 tot 40 nieuwe bedrijven. Nederland zal dan ook ten opzichte van andere landen een voorsprong hebben m de oesterkweek. omdat in de meeste landen de ziekte nog welig tiert. Paschalis Constan'tinos bij de deur. die werd ingetrapt om de televisie en radio van de Kefalonia Spirit te stelen. VLISSINGEN/OOSTBURG - De regio Zeeland van Amnesty In ternational begint vrijdag 6 april met het Zeeuwse deel van de wereldwijde campagne tegen martelen. Deze actie van Am nesty International begint van daag, woensdag, onder het mot to 'Martelen is mensenwerk maar de bestrijding ervan ook'. Ter gelegenheid van deze cam pagne is zoals gemeld een rap port met dezelfde titel versche nen, waarin onder meer wordt gesteld dat in een op de drie landen de afgelopen vier jaar gevangen zijn gemarteld. De start van de Zeeuwse campagne is in Oostburg en bestaat uit een informatieavond in de burger zaal van het gemeentehuis. Amnesty International wil met de campagne in de eerste plaats bereiken dat het martelen 'als regeringsinstrument' verdwijnt. Van belang daarbij is, aldus de organisatie, dat het publiek wordt duidelijk gemaakt wat zich in de martelkamers afspeelt en wat daartegen gedaan kan worden. Onderzoeken van Am nesty hebben aangetoond dat kntiek van buitenaf in Braziliën en Noord-Ierland vermindering van de martelpraktijken tot ge volg heeft gehad. De Zeeuwse campagne begint met een informatie-avond in Oostburg. Vanaf 20.00 uurkun- nen belangstellenden een ten toonstelling over martelen be zichtigen. Daarnaast is er een optreden van de uit Chili ge vluchte Orlando Gutierrez, die tevens vertelt over zijn ervarin gen in een Chileens gevangen kamp. Verder is er deze avond een optreden van Engel Reijn- houdt. Amnesty International staat za terdag 7 april met stands in verschillende Zeeuwse plaatsen. Daar kan het publiek informa tiemateriaal en inlichtingen over de campagne krijgen. De stands staan in Vlissingen (hoek Lange Zelke-Walstraati. Zierikzee (de Beurs), Goes (Grote Markti. Ter- neuzen (Noordstraat) en Axel (Markt). Op 21 april is Amnesty met een kraam in Middelburg (Lange Delft) en de organisatie is verder vertegenwoordigd op de braderie in Renesse op 28 april. Op 1 en 5 mei is Amnesty ander maal in Goes tijdens festivitei ten en op 26 mei is Amnesty vertegenwoordigd op de jaar markt in Oost-Souburg. J.i. Ts maar voor een maandje, zei baas Lassi-shipping in het Griekse 1/ JLPireaus bij het vertrek van Paschalis Constan'tinios naar Terneuzen. Begin december 1983 verliet Paschalis het schip 'Ionien' in het zonnige Pireaus en kwam als bewaker terecht op het afgetakelde Griekse vrachtship Kefalonia Spirit, dat sinds eind 1982 in Terneuzen aan de ketting ligt. In de koude en grauwe haven van Terneuzen ligt het schip waarmee Paschalis in het verleden drie reizen maakte. De kapitein die alleen op het schip zat was blij met de komst van Paschalis, want hij stond te popelen om naar huis te gaan. Twee weken later vertrok hij. De 29-jarige Paschalis bleef achter op het spookschip, waarvan eigenaar Pireaus Shipping nog enige honderdduizenden guldens achterstallige verzekeringspremies moet betalen. Nu, bijna vijf maanden later is Paschalis nog steeds de enige be woner van die armzalige grote bonk roest in het zuiderdok. Een holemens in het ijzeren tijdperk. Enigszins vertwijfeld doet Pascha lis in het Terneuzense Varenscen trum zijn verhaal. Het leven op de Kefalonia Spirit is ondraaglijk ge worden. Het eerste wat Paschalis bij aan komst op het schip in december deed, was het opstarten van de generator voor de stroomvoorzie ning. Maar na korte tijd begaf die het al. De jonge Griek zat in volsla gen duisternis, de Kefalonia was nu haar laatste beetje 'spirit' kwijtge raakt. Overwinteren in Terneuzen op de Kefalonia Spirit zonder licht, zon der stromend water en zonder cen trale verwarming. Een plaats om in retraite te gaan en tot bezinning te komen, maar op die vorm van zelfkastijding was Paschalis niet uit. Onverlaten moeten gedacht hebben, nu er toch geen stroom meer was. dat Paschalis het ook wel zonder televisie en radio kon stellen. Die werden dan ook gesto len op een moment dat Paschalis boodschappen deed De deur werd volledig vernield, de wachtsman deed aangifte bij de politie in Ter neuzen. ..Ja. ze zijn op het schip geweest, hebben een formulier in gevuld en vingerafdrukken geno men. maar verder heb ik er niets meer van gehoord" kwamen de maandelijkse betalin gen weer op gang. Paschalis heeft er trouwens een gewoonte van ge maakt om minstens één maal per week zijn baas in Pireaus te bellen. Daar krijgt hij steeds te horen dat hij binnen enkele weken wordt af gelost. ..Vorige week vrijdag zeiden ze dat er in april een nieuwe wachtsman komt", zegt Paschalis wat ongelovig. Hij twijfelt aan het tijdbesef van Lassi-shipping. „Eén week in Griekenland is een maand in Nederland'merkt hij als een grapje op, maar erom lachen lukt niet. De Griek doodt de tijd met bezoeken aan het Varenscen trum waar hij televisie en video kijkt. De deuren van het schip zijn tijdens zijn afwezigheid gebarrica deerd. Het zijn 'children' die het op de inventaris van het schip ge munt hebben, denkt hij. Maar Piet Kentin. die het gesprek volgt, schudt heftig van nee. „Nee, het zijn geen "children", zegt hij. Paschalis is in z'n element wanneer een Grieks schip de haven van Terneuzen aandoet. Piet Kentin Paschalis vindt dat het schip met minimaal twee man be mand moet zijn. „Dan kun je om beurten weg en loop je niet het risico dat alles gejat wordt. Ik heb het ook tegen 'the company' ge zegd dat ik niet hele dagen hier op dat schip ga zitten. Overdag trap ik het af en kom terug om te slapen". Paschalis trekt zich zijn solitaire situatie steeds meer aan. in het begin ging het allemaal nog wel. toen kookte hij aan boord nog eens een eitje, maar van dat kokkerellen is de lol nu af. Hij stapt gewoon een restaurant binnen. Niettemin kost het verblijf op de Kefaloma Spirit maandelijks één kilo van Paschalis lichaamsgewicht De situatie werd zelfs kritiek toen Paschalis een tijdje geleden zijn maandelijkse ga ge niet meer ontving. Dat was 'the company' per ongeluk vergeten over te maken. Gelukkig ontferm de Piet Kentin van het Varenscen trum in Terneuzen zich over de Griek en voorzag hem met de regel maat van de klok van eten en drinken. Na enig opspelen aan de telefoon brengt hem daar dan heen. Soms overnacht Paschalis op zo'n schip Af en toe gaat hij de stad in Hij vindt Terneuzen niet onaardig „Het is een rustig stadje en ik ben een rustige jongen", mijmert hij Zijn laatste telefoontje met 'the company" heeft Paschalis weer wat moed gegeven Nog voor Pasen wordt hij afgelost, hebben ze hem beloofd, dan kan hij eindelijk met vakantie naar zijn familie die op het Griekse eiland Thasses woont. ..Binnenkort sturen ze m'n vliegtic ket" zegt Paschalis En als ze ze niet sturen, gaat hij dan op eigen gelegenheid naar huis. „Nee. zij moeten voor de tickets zorgen, niet ik", stelt de Griek resoluut. Paschalis baalt ervan nu al bijna vijf maanden zijn dagen in ledig heid door te brengen. „Ik wil eens wat om handen hebben, alles wal ik gedaan heb is die generator opstarten, verder niks. Het is ver loren tijd om hier op dit schip te zitten, het heeft geen zin. Met storm op zee ben je stukken beter af. Waldemar Ysebaert (Van onze verslaggever) ZEIST „Nederland is voor de weidevogels zeer belangrijk. Bijna alle weidevogels die in Europa voorkomen broeden er. Dat geeft een erg grote verantwoordelijkheid in deze". Voor directeur C. de Bruin van de Nederlan ders vereniging tot bescherming van vogels is er wat dit betreft geen twijfel mogelijk. Tot zijn spijt moet hij er onmiddellijk aan toevoegen dat de weidevogels in Nederland bedreigd worden. Verschillende soorten gaan snel achteruit. Binnen het eigentijdse agrarische boerenbedrijf is steeds minder ruimte voor de weidevogels, zoals kievit, grutto, tureluur, scholekster, watersnip en kemphaan. De bedrijfsvoering is te grootschalig geworden, terwijl ook de voortschrijdende verlaging van de grondwaterstanden voor problemen zorgt. Meer en meer worden de weidevogels onder de agrariërs) is een informatie- verjaagd naar de spaarzame natuurre- plaat ontworpen, waarop mogelijke servaten. Mede daarom heeft de vo gelbescherming ter gelegenheid maatregelen ten voordele van de vo gels staan aangegeven. Met hulp van het 85-jarig bestaan. 1984 uitgeroepen de zuivelindustrie is die plaat onder tot het jaar van de weidevogels. De de melkveehouders ruim verspreid, activiteiten zijn in het bijzonder De Bruin meldt dat er veel reacties rechtstreeks gericht op de boeren, op de activiteiten van de vogelbe- omdat juist die het nodige kunnen scherming komen. In het algemeen is bijdragen aan een verbetering van de sprake van een positieve benadering, positie van de weidevogels. Directeur ook van de kant van de veehouders. De Bruin zegt dat het mogelijk is om Directeur De Bruin hoopt dat de zonder de bedrijfsvoering geweld aan aanbevelingen van de vogelbescher- te doen en zonder dat het veel geld ming zoveel mogelijk opgevolgd zul- kost, een aantal beschermende din- len worden. Hij noemt als meest voor gen te doen. Om de boeren daarop te de hand liggende 'reddende' activi- wijzen (en dan vooral de veehouders teiten: slepen: het grasland zo vroeg mogelijk bewerken, als de vogels nog geen eieren hebben en zonodig de nesten opsporen en markeren: bemesten: voorkom bevuiling van de eieren - vooral door gier - door ze te bedekken en markeer de nesten: maaien: werk van binnen naar buiten. zodat de dieren kunnen vluchten en GOES - In Zeeland zijn krap la.000 bm(k een am de macMne ,e monte. broedparen van weidevogels aanwe- rA„ Zeeland telt bijna 15.000 broedparen van weidevogels ren opjaagstang; beweiding: door het plaatsen van nestbeschermers over de vogelnesten Als een typisch Zeeuwse weidevogel kan Tertrapplnf door het vee worden geldt vooral de tureluur (20 percent ,,nnrtnmen zig. De Yerseke Moer is er verreweg het belangrijkste weidevogelgebied. geldt vooral de tureluur 120 percent TOPrköme""n. van de landelijke populatie broedt a] eerder, m 1979. heelt de Nederland- Beschermende activiteiten Zeeuwse boeren zijn er niet (op hoog- se vereniging tot bescherming van vogels extra aandacht gevraagd voor enkele uilrondering nai. Net de we,devogels. Tot tastbare results als elders in Nederland worden de ten leidde dat niet. maar toen werden writ iciuvAC udi mei,, iiiaai tot11 viciucii weidevogels in Zeeland bedreigd: de djreet betrokkenen ook met spe- door cultuurtechnische agrarische bedrijfsvoering trapping door vee. ciaal benaderd. Deze keer zijn de verwachtingen hoger gespannen. Er bij komt dat de vogelbescherming een Dit blijkt uit gegevens van de Zeeuw- weidevogelfonds heeft gesticht, waar- se vogeldeskundige Chiel Jacobusse. uit nestbeschemers en wildalarme- Hij tekent aan dat er in het algemeen nngsapparatmir kunnen worden be- ïn de provincie op een aantal plaatsen taald. Directeur De Bruin beseft dat sprake is van een goede weidevogel- het eigenlijk allemaal om lapmidde- stand Naast de Yerseke Moer noemt len gaat Hij onderstreept dat de Jacobusse als belangrijke gebieden: veehouders daar niet op mogen wor de inlagen langs de Oosterschelde, den aangekeken „De mensen moeten het Vedronken land van Saeftinghe. goed bedenken dat de ontwikkelingen diverse kreekgrasgebieden en Wa- in de Nederlandse landbouw een uit- clehren Hij venvacht dat de weidevo- vloeisel zijn van de Europese land- gelfunctie in de Yerseke Moer ook na bouwpolitiek. Die is heel moeilijk te uitvoering van een ruilverkaveling in veranderen. Wij willen daar niet op stand kan blijven, zij het dat de aantal wachten, omdat het anders wel eens dieren achteruit gaan. in het bijzon- te laat kan zijn voor de weidevogels. der door verbetering v ting. de ontslui- Vandaar dat we in elk geval wat willen doen. GOES Onder het mooto 'Nederland-wei devogel land' zijn de kievit, kemphaan, ture luur en grutto dit jaar doorgedrongen tot op de zomerpostzegels. Sinds dinsdag worden de zegels in de postkan toren en op diverse an dere plaatsen (banken, supermarkten en derge lijke) verkocht. De start van de zegelverkoop ging hier en daar met een officieel tintje ge paard. Naast de postze gels worden ook postze gelboekjes, prentbrief kaarten, wenskaarten- en brieven opschrijf boekjes aangeboden. De zomerpostzegels ver schijnen jaarlijks en zijn steeds gewijd aan een bepaald thema. De Ne derlandse vereniging tot bescherming van vogels vindt het. aldus direc teur C de Bruin, een erg goeae zaan dat de wei devogels - die sterk be dreigd worden - zijn uit gekozen in 1984 De op brengst van de zomer postzegels is bestemd voor projecten op het gebied van cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. On geveer de helft van de 'Zeeuwse' opbrengst wordt ook uitgekeerd aan provinciale-regiona- le instellingen. Minister ir G Braks van landbouw kocht als eerste een sene postzegels bij een comiié in Westzaan. De Zomerzegels '84 zijn ontworpen door tekenaar Peter Vos en hebben als thema de Nederlandse weidevogels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 25