Studie naar privatisering loodswezen op laag pitje Steeds meer agrariërs dupe van milieubederf Regering vraagt speciale bescherming voor de Oosterschelde en Grevelingen BRESKENS BEDRIJF BOUWT ROMPEN SUPERCATAMARAN PZC/provincie MINISTER 'MET VERGROOTGLAS' DOOR GEBIED Ontslag directeur Muller Shipbrokers bevestigd 'lil Geluidsisolatie in gloednieuwe centrum Oostburg onvoldoende CONVENTIE VAN RAMSAR WORDT VAN TOEPASSING 4< OENSDAG 4 APRIL 1984 13 •vaJP' 23 tinf DEN HAAG De studie naar de mogelijkheid de loodsdiensten voor het Westerscheldegebied te privatiseren wordt enige tijd 'op een lager pitje' voortgezet. Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil het gebied de komende tijd 'met een vergrootglas' bekijken om aldus te kunnen voorkomen, dat er zich ontwikkelingen voordoen, die haaks zouden staan op de privatisering van het loodswezen en die later teruggedraaid zouden moeten worden. Daarbij gaat het om zaken als de verkeersbegeleiding, de ontwikkeling van walradar en latrouille, en overleg met België. je minister zei dat dinsdagmiddag der Doef en Coupne icda) betoogd, dat zij en haar adviseur F. van Leus- lijdens een vergadering van de kamer- dat het erop lijkt alsof de door de den eerst de hoofdmoot, de privatise- commissie voor verkeer en waterstaat Kamer bepleite verbreding van het ring van het loodswezen, op de rails over de voortang van het privatise- privatiseringsonderzoek tot ook bij- willen hebben.De andere onderdelen ringsproces. Daarbij werden door alle voorbeeld de Verkeersdienst en de horen daar ook bij, daar worden diep- vier aanwezige fracties - CDA, VVD, diesnt Vaarwegmarkering niet meer gaande onderzoeken naar ingesteld. PvdA en SGP - vraagtekens gezet, wordt gevolgd Mevrouw Smit-Kroes maar in tijd zijn die onderdelen wat Met name de heren Van der Doel ontkende dat. maar onderstreepte, verschoven.'' Van der Doef toonde ivda) en Blaauw iwd) lieten zich -bij kritisch uit over wat er tot nu c(toe aan overleg met de Belgen over tsdeze zaak is geweest. Van der Doef ip huldigde de opvatting, dat 'allerminst duidelijk is of het saldo van de privati- d seringsoperatie wel postief zal zijn. wqHij stelde vast, dat wat de Wester- ig schelde betreft nog begonnen moet l worden aan het overleg met België .Ik vraag me af of België niet veel meer belang heeft bij de afspraken dan Nederland", zei hij. linister Smit-Kroes betoogde dat er in de permanente Schelde-commissie over de zaak is gesproken en dat zij de privatisering ook heeft aange kaart bij haar Belgische collega, „zij het nog niet tot in details, zover zijn we nog niet." Binnenkort wordt er over gesproken op het niveau van het directoraat-generaal. /e. Uit de kamercommissie werd onder anderen door de heren Blaauw. Van Schoorsteenbrandje den LEWEDORP - Het brandweerkorps van Nieuwdorp heeft dinsdagmiddag nscl een schoorsteenbrandje geblust, dat was uitgebroken bij de familie A. van de Ende aan de Oostketelaanveg in Lewedorp. De melding kwam om kwart voor drie. Na een half uur was de schoorsteen geveegd en het vuur uit. De oorzaak was waarschijnlijk een ophoping van roet, waardoor bij het stoken van de open haard vuur in de schoorsteen ontstond. Van schade was geen sprake. C aan heb ine) n gr verr ïver elijk euw r stri) ;n v< \vet Kmi TERNEUZEN Het ju ridisch steekspel rond Willem Muller Shipbro kers in Tcrneuzen, on derdeel van het Muller- bedrijf duurt voort. De rechtbank in Middel burg heeft inmiddels het ontslag van ex-di recteur Hans Pey van Shipbrokers bevestigd, maar er zal een nieuwe procedure moeten wor den gestart om duide lijkheid te krijgen over het 'concurrentiebe ding' dat bij het ontslag van Pey in het geding is. De ex-directeur van Muller Shipbrokers - de 'tak' houdt zich onder meer bezig met de over slag van LPG in het Sloegebied - nam maan den geleden zelf ontslag nadat hem duidelijk was geworden dat de situa tie bij Muller onhoud baar was. Er was een reorganisatie op til en bovendien dreigden al lerlei schuldeisers - ook van Shipbrokers. tot op dat moment een gezon de tak - in actie te ko men. Met Pey stapte nog een aantal andere werknemers op. De ex- directeur had overigens een arbeidsovereen komst getekend, waarin stond dat hij - na vertrek bij Muller - drie jaar niet in dezelfde branche ac tief mocht zijn De advocaten van Pey stapten naar de recht bank om van die kant de bevestiging te krijgen dat er wel degelijk 'ge wichtige redenen' waren voor ontbinding van de arbeidsovereenkomst. De rechtbank heeft die constatering van de ad vocaten niet overgeno men. Dat betekent dat opnieuw een procedure moet worden gestart, waarin het 'concurren tiebeding' centraal staat. Maar of het zover komt, is nog onzeker. In ieder geval is overleg tussen de advocaten van Pey en Muller (Wijs muller) niet uitgesloten. Komt het tot nieuwe af spraken, dan zouden slepende procedures kunnen worden omzeild en zou P(jy zonder ver dere problemen actief kunnen blijven in de Shipbrokers-wereld. zich verbaasd, dat niet alleen de vak organisatie van loodsen, maar ook nieuw opgerichte gilden gespreks partner zijn over de privatisering. „Op dit terrein zijn de vakorganisaties de eerst aangewezenen als gesprekspart ner". vond hij. Op zijn vraag of die ontwikkeling beïnvloed is door de minister, antwoordde mevrouw Smit- Kroes ontkennend. Zij vond het uit een oogpunt van 'evenwichtigheid' echter qen redelijke zaak Veel aandacht ging in de commissie uit naar de mogelijkheden om de gemneentelijke haven- en de rijks- loodsen in Rotterdam te integreren. Bij verschillende commissieleden waren de verwachtingen daarover niet hoog gespannen en men wilde weten wat de houding van de minis ter zal zijn als een en ander niet lukt. Mevrouw Smit wil. dat er rond 1 mei 'enige invulling' is gegeven aan de integratiegedachte in Rotterdam. De minister: „Ik heb van de kamer geen ander signaal over de wenstelijkheid van integratie gekregen. Het rijk en Rotterdam moeten tot overeenstem ming komen, we moeten maar verge ten dat alles naar de gemeente kan gaan. Ik kan niet blijven verschuiven. Als Rotterdam niet wil. zullen er - het belang van Rotterdam meewegend - toch knopen moeten worden doorge hakt." IADVERTENTIEl Middelburg: Grenadier* eg 7a (Ind. terrein Amestein). 01180-28355. Temctuen: Mr. F. J. Haarmanweg 2 (t.o. Jarino lennishal). 01150-13828. Plankzeilen moet aan banden worden gelegd (Van onze verslaggever UTRECHT De plankzeilsport vormt in toenemende mate een bedreiging voor de natuur. Daarom mag met het nemen van maatregelen niet langer worden gewacht, temeer daar het plank- zeilen in krap 10 jaar is uitge groeid tot een volkssport en nog steeds drommen nieuwe beoefe naars trekt. Met name ook in een waterrijk gebied als Zee land is het noodzakelijk dat het windsurfgebeuren aan banden wordt gelegd. Vooral voor dc (Zeeuwse) gemeentebesturen ligt hier een belangrijke taak weggelegd. Eén en ander bleek dinsdag tij dens een bijeenkomst van de stichting Natuur en Milieu te Utrecht. Twee studenten aan de vrije universiteit van Amster dam. R. Daalder en H. Brouwer, presenteerden de resultaten van een onderzoek dat ze instelden naar de effecten van het plank- zeilen op natuurgebieden. Ze hielden een landelijke enquête onder de beheerders van 56 wa terrijke gebieden. Daaruit bleek dat 90 percent van de waterrijke natuurgebieden wel eens door plankzeilers worden bezocht. Hieronder zijn gebieden van gro te nationale en internationale wateren (zoals die in de zuid westelijke Delta). Juist het massale karakter van de surfsport en de toegankelijk heid tot ondiepe gebieden, als mede de mobiliteit van de sur fers, zorgen voor de problemen. Van 69 procent van de beheer ders werden klachten ontvangen over aantastingen. De meeste klachten hadden betrekking op vogels; ook beschadigingen van de oevers kwam veel voor op de klachtenlijst. Niet alleen de plankzeilers zelf zorgen voor schade en verstoring; de oeverre creanten die met hen meekomen behoren eveneens tot de boos doeners. Verbodsborden helpen weinig. Afsluiting Als mogelijke maatregelen noemden Daalder en Brouwers: afsluiting van een gebied voor plankzeiles, vooral voor zeer kwetsbare gebieden de enige oplossing; zonering in tijd, waardoor plankzeilen alleen mag worden beoefend als het geen kwaad kan; zonering in ruimte, waardoor bepaalde de len van een gebied worden afge sloten; afleidingsprojeeten, of wel het aanbrengen van facili teiten op minder kwetsbare plaatsen. Volgens de twee studenten wordt het op vrijwillige basis en in overleg met verenigingen tref fen van maatregelen bemoeilijkt door de lagere organisatiegraad van de plankzeilers (slechts 5 procent is lid van een vereni ging). Daarom is actie van de gemeenten nodig, via de algeme ne politieverordening en ge meentewet. zo mogelijk aan de hand van een landelijke richt lijn. Een groepje kinderen krijgt jazzballetles in het theatertje van het nieuwe centrum Den Hoekzak' in Oostburg. dat kampt met interne geluidsoverlast. OOSTBURG De binnenmuren van het pas geopende multifunctioneel centrum 'Den Hoekzak' in Oostburg hebben te weinig geluidsisolerende werking. De kans is groot, dat de gemeente op korte termijn maatregelen moet treffen om enkele wanden van een extra geluidswerende laag te voorzien. Welke kosten daarmee gemoeid zullen zijn, is nog niet bekend. Zoals bekend zijn in 'Den Hoekzak' de bibliotheek, het arbeidsbureau, de bejaardensoos, het ZIKV Zeeuws Instituut Kunstzinnige Vorming) en de Muziekschool on dergebracht. Nu het centrum drie weken in gebruik is. wordt duidelijk dat vooral het arbeidsbureau en de bibliotheek te maken hebben met geluidshinder De overige instellin gen hebben minder klachten. Al leen de Muziekschool had de eerste weken wel overlast als er in het aangrenzende theatertje een evene ment aan de gang was. Door een later tussen gevoegde schuifwand zijn die problemen grotendeels ver holpen. Overigens was de schuif wand in het theater in eerste instan tie bedoeld om een bergruimte aan het zicht te onttrekken. De geluidsi solerende werking was een meeval ler. De geluidsafdichting tussen de ver schillende leslokalen van de Mu ziekschool voldoet wel. Momenteel ondervinden de bibliotheek en het arbeidsbureau de grootste overlast. Met name de muren tussen de werk kamers van het arbeidsbureau schijnen vrijwel elk geluid door te laten. Volgens burgemeester C. T. Spijkerboer, die voorzitter is ge weest van de bouwcommissie van 'Den Hoekzak', gaat het om duide lijke kinderziektes. Bovendien wijst hij op het multifunctionele karakter van het gebouw: „Multifunctioneel samenwonen, dat betekent ook dat je rekening met elkaar moet hou den, op elkaar moet inspelen. Ik kan me voorstellen, dat in de toe komst programma's wat meer op elkaar worden afgestemd". De burgemeester is ondertussen op de hoogte gebracht van de proble men van de bibliotheek en het arbeidsbureau. Hij sluit niet uit, dat er voor enkele tussenmuren extra voorzieningen moeten wor den getroffen. De gemeente zal daartoe eerst met de architect overleggen. Burgemeester Spijkerboer weigert een beschuldigende vinger in de richting van de ontwerper van het gebouw te richten: er zou geen sprake zijn van een verkeerde mate riaalkeuze. De kosten van extra voorzieningen komen volgens de burgemeester ongetwijfeld voor re kening van de gemeente. Rik Henry, beheerder van het ge bouw, schrijft de slechte geluidsiso latie toe aan de inferieure kwaliteit steen, die voor de muur is gebruikt. Dat eventuele gemeentelijke bezui nigingen daarvan de oorzaak zou den zijn. ontkent hij stellig. AANTASTING GROND, DIEREN, GEWASSEN Twee werknemers van Standfast Constructions zijn bezig aan één van de twee drijvers voor de ruim twint lange catamaran, die door Franse parfumfabrikanten is besteld. Van onze-verslaggever) UTRECHT Steeds vaker worden de laatste tijd gevallen bekend van boeren en tuinders die ernstig te lijden hebben van milieubederf. Dieren en gewassen verkommeren, doordat de grond is vergiftigd met chemisch afval. Ook zijn er sterke aanwijzigingen dat luchtverontreiniging leidt tot minder opbrengst en aantasting van vee (Pechiney en Hoechst in het Sloegebied staan al vele jaren bekend om hun verontreinigende uitstoot in deze). Het gaat niet alleen om grootschalige problemen; ook op kleine schaal doen zich in de agrarische sector gifproblemen voor. Dit bleek dinsdag uit opmerkingen sche hoek. Maar er werd in elk geval van dr. L. Reijnders, medewerker van in de urine benzeen aangetroffen en de stichting natuur en milieu, tijdens dat heeft met psychisch niks te ma- een bijeenkomst in Utrecht. Als 'be- ken", betoogde Verschueren. Hij was wijs' had hij veehouder J. Verschue- weinig te bespreken over de opstelling ren uit Walsoorden meegenomen, die van provinciale waterstaat en de offi- verslag deed van ziekten onder zijn cier van justitie. De Walsoordense dieren. Verschueren stelde dat de vee- boer kon de door hem geleden schade ziekten naar alle waarschijnlijkheid niet precies aangeven. Hij schatte die zijn terug te voeren op de uitwasemin- op vele tienduizenden guldens, gen van de nabijgelegen betonfabnek Dr ReiJndrrs be5cho„wde de Bleyko. hoewel hij erkende dal zulks schiedc„|s Verschtteren a]s ee„ noe mei onomstotelijk werd aange- d voorbee]d Hij vond dat de toond door officiële Nederlandse in- anjlafe op dit slllk stanties. van zaken actiever moeten zijn en zich behoren in te zetten voor een goede saneringsregeling voor ver vuilde agrarische gronden. Reijnders zag voorts aanknopingspunten in de wet bodemsanering en de toekomsti ge wet bodembescherming. Hij be klemtoonde dat de boeren zélf ook boter op het hoofd hebben en méér moeten doen aan het terugdringen van agrarische milieuvervuiling. In dit verband kantte dr. Reijnders zich tegen gebruik van hoogovenslakken op boerenbedrijven. BRESKENS Sinds eind december vorig jaar is Stand fast Constructions bv in Breskens bezig met de bouw van twee drijvers voor een ruim twintig meter lange catama ran. Het is voor de eerste keer, dat drijvers, ook wel rompen genoemd, van een dergelijke afmeting bij het Breskens bedrijf worden vervaardigd. Catamarans zün normaal meer dan de helft kleiner. De houten mal voor de drijvers, waarvan de casco's worden vervaardigd van fibre-glass, is inmiddels gereed. De brug. die de twee drijvers moet gaan verbinden, wordt in Frankrijk gemaakt. Wanneer het vaartuig klaar is, zal de totale breedte 12,5 meter bedragen. Opdrachtgevers voor deze uitzonderlijke boot zijn de Franse parfumfabrikanten Roger en Gallet. Silvester Langevin ontwierp het schip De catamaran zal worden gebruikt voor wedstrijden. Het team van Eric Loizeau zal met de 'oceanracer' gaan varen Verwacht wordt dat de drijvers eind van deze maand klaar zullen zijn. Boer Verschueren vertelde dat hij in Nederland geen voet aan de grond IN01*111331 treedt Op kreeg. Redenen, waarom hij naar de veeartsenykundige faculteit in Gent m Bur2h-H33ïTlStede trok. alwaar wèl snel kon worden aangetoond, dat het vee was aange- BURGH-HAAMSTEDE De jeugd- tast door stoffen die in de Bleykofa- soos Big S in Burgh-Haamstede bnek gebruikt worden. Verschueren houdt zaterdag 28 april een concert merkte op dat een dochter van hem met de Achterhoekse formatie Nor- ook dubieuze ziekteverschijnselen maal in de feesttent op de Beatrixwei vertoonde. „Dat werd door de huis- in Haamstede. In het voorprogramma arts die ook bedrijfsarts van Bleyko speelt de groep Wivem. Het concert is - steeds benaderd vanuit de psychi- begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever i UTRECHT De regering gaat de Oosterschelde met inbegrip van het nieuwe Markizaatmeer en de Grevelingen aanmelden als interna tionaal erkende waterrijke natuurge bieden (algemeen aangeduid als 'wet lands'). Het betekent onder meer dat deze twee Deltawatercn komen te vervallen onder de werking van de zogenaamde 'Ramsar Conventie'. Die is bedoeld om een halt toe te roepen aan de toenemende aantasting van natuurgebieden, nu en in de toe komst. Instrumenten daartoe worden geacht: een vooruitziend nationaal beleid met een gecoördineerd inter nationaal optreden. De procedure voor aanmelding van Oosterschelde en zoute) Grevelingen wordt binnenkort in gang gezet. Mi nister ir G. Braks van landbouw en visserij zal dan de stuurgroep Ooster schelde en de bestuurlijke commissie voor het Markizaatsmeer op de hoog te stellen van het regeringsvoorne men. Ze kunnen er dan commentaar op geven. Nog voor het einde van 1984 kan de formele aanmelding een feit zijn. Verwacht wordt dat een en ander binnenkort officieel bekend wordt ge maakt, tegelijk met de mededeling dat de Waddenzee inmiddels al is aangemeld. In Nederland zijn ruim 60 gebieden waarvan is vastgesteld dat ze voldoen aan de uitgangspunten van de Con ventie van Ramsar. Tot nog toe zijn slechts 6 gebieden aangemeld voor de lijst van de Conventie (Naardermeer, Grote Peel, Weembben, Boschplaat. Griend en een stuk van de Biesboscli Zeer tot ongenoegen van de natuurbe scherming, die vindt dat de regering zich in deze veel te aarzelend opstelt en te weinig rekening houdt met de Conventie. Volgens de natuurbescher ming moeten in feite alle Nederlandse waterrijke natuurgebieden onder de werking van de Conventie van Ram sar worden gebracht idus in elk geval het hele Deltagebied, Lauwersmeef. IJsselmeer mét Markermeer. Oost- vaardersplassen. Hollands Diep. Ha ringvliet) Dc wetlands (alleen in het Dcltagc bied al ongeveer 115.000 hectare) zijn niet alleen voor de natuur van groot belang. Ze hebben ook een niet weg te cijferen functie voor de economie. De waterrijke gebieden fungeren bij voorbeeld als broedkamers voor vis. Ook werken ze als zuiveringsinstalla ties voor organisch afval. Onmisbaar zijn dc wetlands voor de vogels. Deze trekken van Groenland. IJsland en Siberic naar West-Europa en Noord- Afrika vice versa en op die routes hebben zij 'tankstations' nodig om te fourageren en te rusten. Het wegval len van wetlands bedreigt derhalve dc vogels. Tijdens een dinsdag in Utrecht gehou den bijeenkomst hebben 5 natuur- en milieubeschermingsorganisaties (vo gelbescherming. natuur- en milieu, natuurmonumenten. Waddenvereni ging en wereld natuurfonds) de alarmklok geluid vanwege de bedrei ging van de natte natuurterreinen. Er zijn en in dit verband werd het regeringsbeleid ernstig bekritiseerd allerlei aantastingen en bedreigingen, zoals: aanleg stormvloedkering en het ermee manipuleren boren naar olie en gas, plannen tot inpoldering: aan leg van havens, sluipende vergiftiging en verzuring. „Het kan zo niet langer. Wij vragen ons af waarom Nederland zich eigenlijk heeft aangesloten bij de Ramsar Conventie. De geloofwaardig heid van ons land is in het geding". Er wordt een actie op gang gezet om aandacht te krijgen voor de verslech terende positie van de wetlands. Als uitgangspunten gelden daarbij in elk geval: aanmelding van alle wetlands in Nederland en een effectieve be scherming en beheer i onder meer via de natuurbeschermingswet). De na druk werd er bovendien op gelegd dat er controle moet komen op de export van Nederlandse kennis naar projec ten in buitenlandse wetlands. Ér mag alleen aan worden meegewerkt als die projecten niet in strijd zijn met de Ramsar Conventie. Van Grondelle wees er m dit verband op dat in Nederland veel kennis voorhanden is op het gebied van waterbouwkunde (bijvoorbeeld opgedaan bij de uitvoe ring van de Deltawerken) en daarvan mag naar de mening van de natuurbe schermingsorganisatie geen misbruik worden gemaakt Subsidie voor centrum ontwikkelings samenwerking MIDDELBURG Het Rijn Schelde Instituut te Middelburg heeft voor 1984 subsidie gekre gen van de Nationale Commis sie voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamenwer king (NCO). Naar vorige week bekend is geworden, onder steunt de NCO de plannen om te komen tot een zelfstandig, re gionaal Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking Zeeland. Een d-ergelijk COS-Zeeland heeft tot doel de samenwerking en afstemming tussen derde-we- reldgroepen in Zeeland te be vorderen, materiaal aan te rei ken en voorlichtingsactivitei ten ten behoeve van brede lagen van de Zeeuwse bevolking te stimuleren. Tenslotte kan een COS-Zeeland een bijdrage leve ren aan de activiteiten van de provinciale overheid op dit ter- Het RSI heeft vorig jaar het initiatief genomen tot dit cen trum Dit vloeide voort uit de activiteiten van met name het Delta en Derde Wereldprojekt van het RSI Daarin wordt de relatie onderzocht tussen de eco nomie van de Zeeuwse Delta met problemen van derde-we reldlanden. Aanknopingspunten daarbij zijn vestigingen van mul tinationale bedrijven in Zeeland, zoals Pechiney en NSM. Het Del ta en Derde Wereldprojekt wordt reeds vanaf 1981 door de NCO gesubsidieerd. Het RSI ontplooit deze activitei ten teniende de samenwerking te bevorderen tussen groepen met gelijkgerichte belangen. Naast de energie-, milieu- en vakbeweging is daar de derde wereldbeweging als doelgroep nu bijgekomen Voor 1984 is sub sidie toegekend voor activiteiten en voor in totaal 48 uur betaalde menskracht ter ondersteuning van de betrokken vrijwilligers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13