ZEELAND" Voorlopig geen vestiging compostbedrijf op Tholen PZC waarschuwt voor reclame regio-omroep Weersondes VS opgelaten in Domburg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Autovergoeding politiechef blijkt vergissing CNC STELT KOMST DRIE JAAR UIT Koningin doopt snelle reddingsboot I 'j& iL- A 1 OP WEG NAAR ALBANIË PAGINA 11 WOENSDAG 4 APRIL 1984 IIDDELBURG - Door een vergissing op het stadhuis krijgt de Middelburgse ommissaris van politie de heer K. de Vos elke maand een extra autovergoe- ing van tweehonderd gulden voor ritten op Walcheren. Dat vertelde insdag burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg tijdens een ergadering van de commissie openbare orde en veiligheid. 'ot 1971 gold in Middelburg de regeling dat hoge gemeentelijke functionaris sen tweehonderd gulden kregel voor de autokilometers op Walcheren. Dat jaar werd er een eind aan gemaakt met deze uitzondering dat de mensen die het voorrecht al genoten dat ook behielden. Toen de heer De Vos twee jaar geleden solliciteerde vroeg hij ook naar de autovergoedingen. Per abuis is door lie afdeling personeelszaken toen gewag gemaakt van de vervallen regeling .jan de tweehonderd gulden, zo zei de burgemeester gisteren. Hij deed de mededelingen in antwoord op een vraag van de heer L. A. Kodde. Eerder had de heer T. F. C. Verduin i PvdA) er tijdens de raadsvergadering van maart naar gevraagd. De nieuwsgierigheid van de raadsleden was gewekt nadat de accountantsdienst van Middelburg kritische kanttekeningen had geplaatst bij het uitbetalen van de met meer van kracht zijnde vergoedingen. De heer Verduin vroeg dinsdag of het niet goed zou zijn dat De Vos alsnog verder zou afzien van de maandelijkse betalingen. De burgemeester vond dat onjuist. Hij wees erop dat uitbetaling nu eenmaal was overeengekomen tijdens de sollicitatieprocedure en vond het niet hoffelijk om daar achteraf weer op terug te komen. Niet alleen geeft dat rompslomp, ook moet bedacht worden dat het financiële verlies niet zo groot is. Zou de regeling vervallen dan moet er per Walcherse kilometer worden betaald en dat scheelt niet zoveel met wat er nu gebeurt, aldus de burgemeester. ja, j THOLEN Het Limburgse compostbedrijf CNC zal zich de eerstkomende twee tot drie jaar iet bij het stadje Tholen vestigen. De directeur van het bedrijf, ir. F. Rats vertelde dat het ledrijf niet langer kan wachten tot de Raad van State een uitspraak heeft gedaan, over lezwaa'rtschriften tegen een vestiging op Tholen. De bezwarenprocedure loopt al enkele aren, en met name de Raad van State heeft erg veel tijd nodig om tot een oordeel te komen. )mdat het bedrijf om uitbreiding van tjes voor een postzegel een 'goed CNC bij de Raad van State aange- lapaciteit verlegen zit in verband met genomen democratisch besluit om drongen op haast bij het afwikkelen le gestegen vraag zullen in de regio zeep te helpen". Weliswaar is zowel van de procedure, maar dat heeft niet waar het huidige CNC-bedrijf staat, in door de gemeente Tholen als door de- mogen baten, iet Limburgse Ottersum, andere op- ossingen gezocht worden. Naar de terwachting van de heer Rats kan CNC daar een jaar of drie mee vooruit. )f het compostbedrijf zich daarna in rholen zal vestigen is nu nog niet te reggen, voegde hij er aan toe. Dat zal afhangen van de omstandigheden die lan een rol spelen. INC heeft zijn besluit meegedeeld in en gesprek met een deputatie van iet Thoolse gemeentebestuur op 19 'laart en in een gesprek tussen de loorzitter van CNC, J. Pijnenburg, en iurgemeester E. Baerends van Tho- ':n, een week daarvoor. die beslissing is de overweging igenomen dat het bedrijf bij het "ie Tholen ongeveer 15 hectare id heeft gekocht en er nogal wat dd in de voorbereidingen voor een (drijf te Tholen heeft gestoken. Het ;it van die grondaankopen betekent [olgens de gemeentesecretaris van "lolen, T. C. Benou, ook dat het toch liet helemaal uitgesloten is dat CNC ïog een keer naar het eiland komt. Maar dat de vestiging voorlopig op de lange baan is geschoven is voor Be- nouw wel duidelijk. Hij vertelde dan bok dat het gemeentebestuur teleur gesteld is over de beslissing van CNC, maar er wel begrip voor heeft. Postzegel Het is volgens Benou allemaal een gevolg van het feit dat het in Neder land mogelijk is om met drie kwar- Nieuw blad van Baanlozen service MIDDELBURG - Het Buro Baanlozen I Service, voortgekomen uit het in I Middelburg opgeheven project Men- ^isen zonder Baan, heeft een nieuw blad uitgegeven onder de titel 'Jo bless Nieuws'. Het is de bedoeling dat het blad iedere maand verschijnt. Geil Erin opgenomen zijn de rubriek 'De |i Beerput', waarin iedere keer een stel ling wordt verwoord waarop lezers kunnen reageren. Verder is er ruimte worden opgenomen. Het blad bevat verder informatie over jde projecten van het Buro. Zo wil het BBS binnenkort beginnen met een zogenaamde "Klein Onderhouds dienst'. Hiervan is het de bedoeling dat langdurig werkloze vakmensen zich op vrijwillige basis beschikbaar stellen voor het verrichten van diver se karweitjes zoals behang- en schil derwerk tot het verplanten van strui ken. De karweitjes worden uitgevoerd bij mensen die om gezondheids- of financiële redenen geen gebruik kun nen maken van een betaalde vakman. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij het BBS. Dam 59 in Mid delburg. ROTTERDAM „Ik doop u koningin Beatrix en wens u en uw bemanning een behouden vaart". Met deze woorden stelde koningin Beatrix dinsdag in Rotterdam de nieuwe kustreddingboot in gebruik van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS). Het nieuwe snelle schip met water straal-aandrijving vervangt de in 1930 gebouwde te Burghsluis gesta tioneerde 'all weather'-reddingbool 'President Jan Leis'. Koningin Beatrix verrichtte de doop bij het gebouw van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas. Gelijktijdig onthulden schipper A. Roon en machinist J. Breen uit Burgh-Haamstede de naamborden van het schip, dat vervolgens door een drijvende kraan in het water van de Nieuwe Maas werd gezet. "In de loop van de middag vertrok de boot. die werd ontwikkeld in samenwerking met de Engelse reddingmaatschappij RNLI, naar de haven Burghsluis. De 'Koningin Beatrix' komt op dat station te liggen, dat overigens verplaatst wordt naar het werkei- land Neeltje Jans (haven Noord- land). President-directeur A. M. Leis van de KZHMRS bood koningin Bea trix als doopgeschenk een op haar verzoek voor het schip bestemd kompas aan. Inspecteur B, R. de Jong van de reddingmaatschappij nam het instrument vervolgens uit handen van de vorstin in ontvangst namens de bemanning. Deze han delingen voltrokken zich onder de woorden van de heer Leis dat schipper Roon en zijn bemanning hun best zullen doen om zo goed mogelijk op het kompas te varen. Als persoonlijk aandenken kreeg koningin Beatrix een zilveren leg penning van de maatschappij. President-directeur Leis kenschet ste de nieuwe reddingboot als een (Slot zie pagina 17 lcol. 6) Door een toenemende vraag naar compost moet het tunnelbedrijf in Ottersum uitgebreid worden. Momen teel staan daar 61 tunnels, maar het zouden er honderd moeten worden. Daarom komen er veertig in de buurt van Ottersum (waar is nog niet be kend). Dat betekent meteen dat bij het Limburgse bedrijf iets meer verse compost kan worden gemaakt, dat weer gebruikt kan worden in het tunnelbedrijf. In Tholen zou ook worden begonnen met verse compost en later zouden ook daar tunnels komen. Op den duur zouden er op Tholen zo'n 130 arbeids plaatsen ontstaan. Sleephopperzuiger op Westerschelde in moeilijkheden PERKPOLDER Dinsdagmorgen omstreeks zes uur is de Belgische sleephopperzuiger 'Maas' (3738 brt) op de Westerschelde in moeilijkhe den geraakt. De zuiger was bezig met baggerwerkzaamheden op de Drem pel van Hansweert in het Zuidergat ter hoogte van Perkpolder. Door nog onbekende oorzaak heeft de zuigbuis van de zuiger de romp van het schip geraakt waardoor in een ballasttank lekkage ontstond en het schip direct naar stuurboord begon over te hellen. De 'Maas' maakte meer dan vijftien graden slagzij over stuur boord maar bleef drijven. Door de lading baggerspecie te storten werd de diepgang verminderd. De kapitein van de zuiger pompte ballast-water in de tanks aan bakboord waardoor de slagzij verminderde. De zuiger is on der begeleiding van een patrouille vaartuig van de Verkeersdienst Wes terschelde op eigen kracht naar Ant werpen gevaren. ■v s •V-Af- ;vv Koningin Beatrix doopt de nieuwe reddingboot van de KZHMRS VLISSINGEN - „Ik ga gewoon m'n neus achterna en als m'n geld opraakt hoop ik dat mensen mij willen helpen". Met deze uitspraak, die getuigt van een optimistische kijk op de wereld, wuift de bijna 78-jarige Engelsman Frederick Horton bij voorbaat alle bedenkingen weg die tegen zijn reis naar voren gebracht kunnen worden. Hij vertrok dinsdagmorgen, onder begeleiding van een motoragent, vanuit Vlissin- gen op zijn hoogbejaarde BMW-motorfiets met zijspan richting Albanië. Met 800 Britse ponden ter beschikking hoopt hij een jaar weg te kunnen blijven. Gevraagd naar het waarom van een dergelijke, voor een man van zijn leeftijd veeleisende tocht, ant woordt hij: „Het is een drang. Vanaf de motor kun je de wereld zien". Op de opmerking dat hij toch beter tot de zomer had kunnen wachten, rea geert de heer Horton geschokt. „Zo lang? Dan ben ik een ouwe man" Hij heeft nog een tweede reden om in het vroege voorjaar op pad te gaan. de bloesem. „Ik wil de kersen bloesem bij Heidelberg zien. En daarna wil ik in Bavaria de appel bloesem zien. Tja, dan moet je wel op tijd zijn". Frederick Horton, volgende week viert hij zijn 78-ste verjaardag, toert niet voor het eerst door Europa. Daarmee begon hij al in 1933. Sinds 1949 rijdt hij rond op een BMW met zijspan uit dc oorlogs Duitse leger korps in Afrika en ziet er nog vrijwel net zo uit als in die tijd, compleet met metalen kisten aan het zijspan waar stafkaarten, munitie en derge lijke in werden bewaard. Een plaatje op het zijspan geeft aan dat dat deel van de motor in 1941 werd gebouwd. De heer Horton legde er in 1949 bij een sloper beslag op en bouwde de motor met zijspan uit her en der bij elkaar gezochte on derdelen weer op. Onder zeil Het zijspan is nu volgeladen met allerhande zaken die de heer Hor ton op zijn reis denkt nodig te hebben. Een tent ontbreekt echter. Als de nacht valt en hij nergens onderdak kan vinden, spant de heer Horton een zeil over zijn mo tor en kruipt daar vervolgens zelf ook onder en brengt zo de nacht in de open lucht door. Als reisdoel koos hij dit keer Alba nië. „Dat is een afgesloten land. toeristen kunnen alleen per vlieg tuig komen en dat is nogal duur. Het land is nog ongerept wat het toerisme aangaat. Het is nog puur". Aan zijn terugkeer naar Engeland denkt de heer Horton nog niet. Hij sluit niet uit dat hij onderweg er gens 'blijft hangen' en nooit meer teruggaat. Het tehuis in Cloucester waar hij woont, is met de plaats waar hij het liefst verblijft, zo blijkt uit zijn woorden. Zijn kamer daar dient meer als opbergplaats voor de foto's en schilderijen die hij tijdens zijn reizen heeft gemaakt En voor de onderdelen van de motor, want. hoewel het de laatste jaren wat moeilijker gaat, de heer Horton voert de noodzakelijke reparaties zelf uit. „Wat me vroeger een uur kostte, duurt nu soms wel een hele dag. Maar wat geeft dat. ik heb de tijd". Maandagavond kwam de bejaarde reiziger via Sheerness naar Vlissin- gen. De nacht bracht hij door in een hotel. Om te voorkomen dat de motor helemaal afgeladen moest worden om Hortons spulllen veilig te stellen, kon de motor worden gestald bij de Vlissingse politie. Die wees hem dinsdagmorgen na de reiziger te hebben voorzien van lunchpaketten ook de weg, door hem tot aan de rijksweg met een motor te begeleiden. De heer Horton bleek maar moei lijk afscheid te kunnen nemen van Vlissingen. In plaats van vanaf het Bellamypark rechtstreeks de Spui straat in te rijden, maakte hij, steeds begeleid door de motor agent, een extra rondje langs het Bellamypark. BRIEF AAN STA TEN: KOSTEN MILJOEN HOGER MIDDELBURG - Een regionale omroep in Zeeland zal - naar berekeningen van de directie van de PZC-Holding - zeker een miljoen gulden duurder uitkomen dan de 3,5 miljoen gulden per jaar waarvan nu wordt uitgegaan. Er zullen grote aarzelingen bestaan om de bevolking die meerkosten te laten betalen via nieuwe verhogingen van de omroepbijdrage. En in die situatie zal de verleiding groot zijn om „gebruik te maken van eventueel beschikbare mogelijkheden tot invoering van een regionale STER-reclame als financieringsbron". Dat zal ten koste gaan van de bestaande media en de regionale dag- en huis-aan-huisbladen zullen in 'overlevingsproblemen' komen. De directie van de PZC-Holding schrijft dat in een brief over de regionale Omroep Zeeland aan de provinciale staten. De staten van Zeeland zullen zich mogelijk nog vóór de zomer bezighou den met de komst van een regionale omroep en met de heffing van een extra tientje voor dat doel op de omroepbijdrage. De PZC-directie doet in de brief een beroep op de staten om bij de besluitvorming rond deze zaak „nu en in de toekomst ernstig rekening te houden met de uiterst nadelige effecten die een even tuele invoering yan regionale STER- leelame zal hebben op het bestaans recht -van de bestaande regionale pers". In de brief wijst de PZC-directie erop, dat een financiering van regionale omroep via landelijke omroepbijdra gen - in de staten in het verleden als enig aanvaardbare oplossing gezien - er waarschijnlijk niet zal komen Er wordt uitgegaan van een gemengde financiering minister Brinkman van WVC heeft laten weten tijdens zijn bezoek aan Zeeland onlangs te willen bijdragen in de exploitatiekos ten van een omroep Zeeland op voor waarde dat een extra tientje op de omroepbijdragen wordt gelegd door de staten 'De directie van de PZC- Holdmg verwelkomt een Zeeuwse om roep als een bydrage aan de verbre ding van de informatievoorziening. „Van belang daarbij is dat een derge lijke toekomstige Zeeuwse omroep - net als een krant - onafhankelijk van de lokale en regionale overheid kan (Slot zie pagina 17 kol. 2) Verjaardag Dat was nog een heel pro gramma ter gelegenheid van de verjaardag van Maurits in Middelburg. Er werden aan zienlijke hoeveelheden taart genuttigd, er was voorzien in diverse spelen en tenslotte werd er gebowld in Biggeker- ke. Evelien kwam er dan ook op gewonden vandaan. .Het was heel leuk", zei ze. „Eerst ben ik misselijk geweest, toen ben ik op mijn knie gevallen en aan het eind van de middag zijn we wezen ballen in Varkensburg". MIDDELBURG - Dc heer Despinoi in Domburg denkt het mysterie rond de Amerikaanse weersondes te hebben opgelost. Volgens hem zijn de weers ondes niet in de Verenigde Staten opgelaten, maar in het aanzienlijk dichterbij gelegen Domburg. „In mijn appartementenhotel Ruim zicht hebben vanaf januari tot en met afgelopen vrijdag twee Amerikanen gelogeerd. Die hebben dagelijks ge middeld drie weersondes opgelaten", beweert de heer Despinoi. De ambas sade van de Verenigde Staten was dinsdagavond niet bereikbaar om de ze bewering te bevestigen of te ont kennen. Inmiddels hebben zes Zeeuwen laten weten een Amerikaanse weersonde te hebben gevonden. De eerstè die er melding van maakte was Kees d'Huy uit Amemuiden. Maandag meldden ook de heer J de Jager uit Anna- Jacobapolder en Jan Koole uit Mid delburg de vondst van een weersonde. Dinsdag voegden W. Izeboud uit Sint- Laurens en I. van de Woestijne uit Serooskerke (Sch) zich bij hen. Ook landbouwer J. J Stols uit Zierik- zee heeft vorige week een weersonde op zijn land aangetroffen. Zoals gemeld vroeg de moeder van Kees d'Huy de Amerikaanse ambas sade in Den Haag om nadere inlich tingen over de weersonde. Het ambas sadepersoneel kon haar niets méér vertellen dan dat het een grote uitzon dering kan worden genoemd wanneer een in de Verenigde Staten opgelaten weersonde het Europese vasteland bereikt. De Amerikaanse weersondes bestaan uit een aantal meetinstrumenten en een zendertje. Deze zijn verpakt in een polyethyleen (piepschuim) doos je. De doosjes worden aan een lucht ballon opgelaten. Hel doosje is. zoals gemeld, versierd met een Engelse tekst, waarin wordt uitgelegd dat het om een weersensor gaat. die metin gen verricht in de hoogste lagen van de atmosfeer. Dat de sondes wel in de Verenigde Staten zijn vervaardigd. blijkt uit het verzoek 'Gelieve terug te sturen naar Air Corporated in Flatinon City', dat op de doos is vermeld. ik heb er wel om gelachenzei de heer Despinoi dinsdag, „toen ik de berichten over de vinders heb gele zen" Hij zei echter niets naders over de twee Amerikanen te kunnen vertel len „Ze zeiden er nooit iets over en wij hebben ze ook niets over de sensors en de ballonnen gevraagd. De details kregen we niet te horen, maar die gaan ons ook niet aan". De Middelburger Jan Koole vond 'zijn' weersonde al in februari Hij trof het apparaatje aan in de goot van de landbouwschuur van zijn vader aan de Golsteinseweg in Middelburg. Jan Koole liet de weersonde doorlichten bij Philips, waaruit bleek dat het apparaat nog m orde was. De enige vinder die de "weathersen- sor' tot nu toe heeft teruggestuurd, is W. Izeboud uit Sint-Laurens „Per schip, want dat is goedkoper dan per vliegtuig. Nu kostte het me tien gul den. per vliegtuig was ik 23 gulden kwijtgeweest". Op de vraag of hij denkt die kosten ooit nog eens vergoed te krijgen, zegt de heer Izeboud: „Er staat "Reward for return' op het doosje. Dan neem ik aan dat de firma mij terugbetaalt. Maar ja. we zullen wel zien..." Politie neemt drie illegale zenders in beslag VLISSINGEN De gemeente politie van Vlissingen heeft dinsdag drie illegale zenders opgespoord en in beslag geno men. In twee woningen aan de Berkenstraat in Oost-Sou burg werden twee marc-zend- ontvangers. die waren opge voerd in beslag genomen en in de wijk Westerzicht in Vlis singen werd eveneens een marc-zendontvanger aange troffen. De Oost-Souburger N. L (33i had een zendontvanger die met een lineair was opgevoerd van een half watt. naar tien watt. De 24-jange J J G eveneens uit Oost-Souburg had zijn zendontvanger uitge breid van 22 kanalen naar 40 Bovendien had hij geen marc- machtiging Datzelfde gold L. J. van D (34). die zijn zendont vanger had uitgebreid tot twee watt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11