NAVO doet krachtig beroep op Nederland KOPIEER-STRESS??? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking treft openbaar vervoer in heel België v 1 4 - - y j- r. Harley 3 Chin A Sen: wij hebben geen huurlingen Heineken schenkt half miljoen voor politie VOOR PLAATSING KRUISRAKETTEN EG ruimt het puin GROTE OEFENING SOWJET-VLOOT Jack Middelburg overleden Bijna oreral droog Overwegend droog weer met wolken velden en in het westen ook af en toe zon Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. In het algemeen weinig wind, kracht 3 of minder. 227e jaargang no. 80 d{ Woensdag 4 april 1984 MODES vandaag MODEFESTIVAL 84 1 auta adria westhavendijk 150 4463 AE goes 01100-20440 AMSTERDAM (ANP) - De Raad voor de Bevrijding van Suriname werkt niet met huurlingen en heeft geen Amerikanen in dienst genomen. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, ex-president Chin A Sen. dinsdagavond desgevraagd verklaard. Chin A Sen reageerde op de uitspraak in een tv- reportage van het Amerikaanse televisiestation CNN (Cable News Network) van de Amerikaan „Dr. John" die in Frans Guyana militaire instructie gaf aan een groep Surinamers, dat hij in dienst is genomen door de Bevrijdingsraad om een inval in Suriname voor te bereiden. De Surinaamse televisie zond afgelopen zondagavond een tv-reportage uit van CNN van een militaire trai ning in Frans Guyana van een groep Surinamers onder leiding van ex-officier Roy Bottse. De groep werd vorige week door de Franse autoriteiten uitgewezen. In de tv-reportage zijn ook twee Amerikanen te zien „Dr John" en ..Boss" die de training leidden. Zij zouden gevechtservaring hebben in Nicaragua. Chin A Sen zei dat de Bevrijdingsraad dr. John niet kent. Het bevrijdingsraadslid Tjon Akiet, een van de door Frans Guyana uitgewezen Surinamers. verklaarde maandagavond overigens desgevraagd buiten Frans Guyana wel eens met dr.John te hebben gesproken „over de opvang van vluchtelingen in Nederland" Tjon Akiet zei verder niet bij de tv-opname aanwezig te zijn geweest. Vorige week had Tjon Akiet bij aankomst in Neder land verklaard dat hij in opdracht van de Bevrij dingsraad naar Frans Guyana was gestuurd om contacten te leggen met het verzet in Suriname. Hij ontkende dat er een invasie werd voorbereid. AMSTERDAM (ANP) - De firma Heineken NV heeft de gemeente Am sterdam een bedrag van een half miljoen gulden aangeboden voor de po litie „uit erkentelijk heid voor haar activi teiten in de afgelopen jaren en met name het vorig jaar". B en W van de hoofdstad hebben in middels in pricinpe be sloten de schenking aan te nemen, zo heeft een woordvoerder van de gemeente dinsdag mee gedeeld. Het college bereidt een raadsvoordracht over deze zaak voor De hoofdstelijke gemeeen- teraad zal uiteindelijk over het aannemen van de schenking moeten beslissen. Heineken heeft als voorwaarde ge steld dat het bedrag be steed zal worden aan verbindingsmiddelen voor de politie. Volgens een politie woordvoerder komt het wel vaker voor dat bur gers geld storten in de pot van het speciaal daarvoor opgerichte po- litiefonds Hij zei zich echter niet te kunnen herinneren dat er ooit zo n groot bedrag ten behoeve van de politie is aangeboden. (Van onze correspondent) CESME, TURKIJE - De NAVO-ministers van defensie hebben een ongewoon krachtig beroep op Nederland gedaan om de afgesproken 48 kruisraketten te plaatsen en 'geen verkeerd voorbeeld te geven'. Volgens de minister van defensie mr. J. de Ruiter hebben de bondgenoten dinsdagmiddag in de besloten vergadering van de NAVO Nucleaire Plan Groep in het Turkse Cesme de noodzaak van plaatsing in Nederland „sterker dan ooit verwoord". Minister De Ruiter: „De boodschap was niet voor tweeërlei uitleg vatbaar Diverse collega's hebben nog eens het grote belang uiteengezet dat de NA VO in dit opzicht eén gezicht blijft vertonen en dat niet een land zich kan I Minister De Ruiter RWW ond( w« rlies e opjx De tioeede kamer wil ook de jongeren die vallen in de over gangsregeling voor kortingen op de RWW een eenmalige uitkering niet onthouden. (PAGINA 5) Compostbedrijf Het compostbedrijf CNC stelt de vestiging in Tholen uit. De tijdrovende procedures dwin gen het bedrijf tot Limburgse alternatieven (PAGINA 11) Loodsdiensten Minister Smit-Kroes wil geen overhaaste stappen bij de pri vatisering van het loodswezen. De minister volgt de ontwikke lingen met argusogen. Onder zoek wordt voorlopig op een laag pitje gezet. (PAGINA 13) Oesterproef De platte Zeeuwse oester is terug op de Yerseke Bank in de Oosterschelde. Jaren gele den werden de dieren door ziekte uitgeroeidnu rukken ze op vanuit het Grevelingen- meer. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 Deetman zet WD voor het blok DEN HAAG (ANP) - Minister Deet man van onderwijs heeft dinsdag avond het conflict tussen kabinet en de gelegenheidscoalitie van VVD en PvdA over de toekomstige omvang van de Pedagogische Akademies Ba sisonderwijs (PABO) aangescherpt. Vandaag, woendag-, zal de bewinds man een nota van wijziging indienen op zijn wetsontwerp hoger beroepson derwijs (hbo) waarin de uitzondering die de minister wil maken voor de minimale omvang van de PABO's ook bij wet zal worden vastgelegd. Tot dusver wilde de bewindsman bij bestuursmaatregel PABO's ontheffen van de eis dat zij moeten opgaan in een hbo-scholengemeenschap van mi nimaal 600 studenten. Als zij min stens 200 leerlingen tellen moeten de PABO's zelfstandig kunnen voortbe staan. Dat wil de minister nu vastleggen in de nieuwe wet op het hbo. WD en PvdA willen daar bij wijzigingsvoor stel een stokje voor steken. Ook de PABO's moeten aan de schaalvergro ting geloven, zo vinden Franssen (WD) en Niessen (PvdA). Minister Deetman gaat daar met zijn nieuwe voorstel lijnrecht tegenin. onttrekken aan zijn verantwoordelijk heid". aldus de minister. Zijn Duitse collega Worner zei: „Ik ga ervan uit dat een trouwe NAVO-bondgenoot als Nederland de NAVO-solidariteit niet zal doorbreken". De Ruiter werd met name onder vuur genomen door de ministers van defen sie uit Duitsland, Engeland en Italië, de landen waar al geplaatst is. „Zij waarschuwden dat een Nederlands besluit om niet te plaatsen belangrij ke negatieve gevolgen zou hebben voor het politieke en maatschappelij ke denken in hun eigen landen. Ook wezen ze op de mogelijk ongunstige invloed op de houding van de Sowjet- Unie in de onderhandelingen (of be perking van de Europese kernwa pens). De Sowjet-Unie zou denken: „Wij hebben succes gehad met onze propaganda". Van zijn kant heeft minister De Ruiter uiteengezet dat de Nederlandse rege ring erop mikt in juni van dit jaar een besluit te nemen, maar dat men daar momenteel nog niet uit is. Hij heeft nog eens benadrukt dat Nederland bij het besluit over de kernwapenmoder nisering in 1979 een voorbehoud heeft gemaakt over de plaatsing van de 48 kruisraketten op Nederlandse bodem. „Er is geen sprake van dat wij zouden terugkomen op iets waartoe we ons al verbonden hadden", aldus minister De Ruiter. Volgens hem wordt het Nederlandse voorbehoud te veel ver geten. Volgens De Ruiter gaan de voorberei dingen voor mogelijke plaatsing ge woon door, maar zal de Tweede Ka mer zich ten principale kunnen uit spreken voordat de werkelijke aan leg van een lanceerinstallatie begint. Ervan uitgaande dat de plaatsing van de Nederlandse kruisraketten in 1986 begint, moet in juni een besluit worden genomen. Star Wars De ministers van defensie uit de Euro pese NAVO-landen hebben kritisch maar niet afwijzend gereageerd op Amerikaanse plannen voor een nieu we strategische defensie, die de veilig heidsverhoudingen tussen Oost en West diepgaand kunnen veranderen. (Slot zie pag. 3 kol. 4) BRUSSEL (ANP) Een aan het hoofd bloedende man wofdt dinsdag in Brussel gearresteerd door leden van de Belgische oproerpolitie. Het gebeurde tijdens een betoging tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering, die onderdeel uitmaakte van een landelijke 24-uursstaki.ng BRUSSEL, ANTWERPEN (GPD) - De 24-uursstaking in België waartoe de socialistische vakbond ABVV had opgeroepen, is dinsdag vooral in Wallonië goed opgevolgd. Daar staakten zelfs leden van het christelijke CSC, de Waalse tegenhanger van het Vlaamse ACV, de vakbond die zich vorige week achter het bezuinigingsplan van de rcgering-Martens had geschaard. Jef Houthuys - voorzitter van het ACV - stelde dat de stakingsoproep in Wallonië weliswaar succesvol was geweest, maar was van mening dat pogingen in Vlaanderen te staken 'een grote mislukking' waren gewor den. Desondanks reden in heel Belgie dinsdag vrijwel geen treinen, werd de post slechte op enkele plaatsen besteld, reed het stads- en streek vervoer nauwelijks en werd op nog al wat openbare scholen geen les gegeven. In Wallonië lag, behalve de openba re sector, nagenoeg de gehele staal- nijverheid plat. In Mons werden zelfs de toegangswegen tot de stad geblokkeerd met containers en brandende autobanden Uit solida riteit met hun socialistische colle ga's schaarden leden van de vak bond ACV-CSV zich toch achter de staking, ondanks de oproep van hun bond dit niet te doen. In Brussel lag het openbaar vervoer zo goed als stil, werkte de post niet en hielden enkele grootwinkelbe drijven de deuren dicht. In Antwer pen staakten de sleepdiensten van de haven en gingen de sluizen later dan normaal open. Dat heeft niet tot grote problemen op de rede van Vlissingen geleid. Over de acties in het Antwerpse bedrijfsleven lopen de cijfers nogal uiteen. De metaalwerkgeversbond Fabrimetal sprak van tien procent stakers, terwijl de socialistische vakbond ABVV het over 60 procent stakers in de metaalnijverheid had. Feit is, dat bij General Motors, bij Ford, bij de scheepsherstellers en bij het chemisch bedrijf Bayer de meerderheid van de werkne mers het werk had neergelegd. Ook het personeel van rijks-, provincie- en stadsdiensten gaf in meerder heid gehoor aan de stakingsoproep. De werkgevers waren echter van mening dat vele werkwilligen hun werk niet hadden kunnen bereiken door de staking in het openbaar vervoer. In diverse steden werden ook betogingen gehouden. LONDEN (REUTER AFP) - De Sowjet-Unie is dinsdag begonnen met een grootscheepse marine-oefening in de Noordzee en in de strategisch belangrij ke wateren voor de kust van Noorwegen, zo meldden NAVO-landen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie verklaarde dat het „waarschijnlijk om de grootste oefening gaat die ooit is gehouden in de Atlantische wateren". Het Noorse Noordelijke Commando 22 000 ton metende kruiser .Kirov" deelde mee dat een omvangrijk deel doet aan de manoevres mee. van Moskous noordelijke vloot de Volgens een in Londen uitgegeven afgelopen dagen de Noorse Zee en de verklaring van de NAVO zijn de ma- Noordzee is binnengevaren. Bij de noevres vooral opgezet om de Sowjet- operaties zijn 23 schepen betrokken manne te laten oefenen in het bestrij- die worden ondersteund door onder- den van onderzeeboten Volgens de zeeers en vliegtuigen, aldus militaire NAVO doen meer dan 20 onderzeeërs bronnen in Oslo. Het Britse ministerie aan de oefeningen mee. NAVO-sche- van defensie maakte ook nog melding pen en -vliegtuigen ook van de van vijf bevoorradingschepen en een Nederlandse manne houden de amfibievoertuig manoeuvres in de gaten De door kernenergie aangedreven en Het Russische vliegdekschip Minsk heeft maandag in het zuiden van de Chinese Zee 8 lichtkogels afgevuurd Een Russisch fregat in de Deense tegen een Amerikaans marinefregat. wateren, op weg naar het oefengebied in de Noordzee. (Slot zie pag. 3 kol. 1) (ADVERTENTIE i Kom dan naar de éénmalige demonstratie in onze mobiele showroom die vandaag (woensdag 4 april) te Temeuzen op de hoek Nieuwstraat/Scheldekade tegenover Hotel CEscaut staat. Kleine compacte en middelgrote kopieermachines voor actieprijzen. Interessante inruilmogelijkheden. Test ook onze elektronische schrijfmachine. Nieuwe klanten krijgen gratis een D A|\||/ VPRDX Xuperlady Quartz Buroklokje. Tot ziens. rw' /xl,xv-'/x in kink Xcrov Lid GRONINGEN (ANP) - Mo torcoureur Jack Middel burg is dinsdag rond het middaguur in het hel Aca demisch ziekenhuis van Groningen overleden. De 31-jarige Wcstlandse cou reur bezweek aan de gevol gen van de zware val, die hij zondag maakte tijdens een slratenrace in het Gro ningse Tolbert. De Maasdij ker kwam met grote snel heid ten val. waarna enkele concurrenten hem niet meer konden ontwijken. Middelburg werd met her senletsel en verscheidene fracturen in het academisch ziekenhuis opgenomen, waar hij nog dezelfde avond werd geopereerd. Het ongeluk waarbij ook Boet van Duimen. Peter Smetsers en John Schreu- der betrokken waren, heeft de discussie over de veilig heid van stratencircuits weer aangewakkerd (Zie pagina 19) .se verkiezingen om- streeks half juni 1984 gaat H het slecht met de Europese Gemeenschap. Ongewoon is dat niet, want de gemeenschap is er mee vertrouwd geraakt de ene crisis met de andere af te wisselen. Het verbazingwekkende is, dat voor alle problemen altijd wel weer een oplos sing uit de bus rolt. die alle kenmer ken van een compromis in zich heeft. Waar veertien dagen geleden de rege ringsleiders van de tien EG-landen als vanouds struikelden over het land bouwbeleid en de gemeenschap uit elkaar dreigde te vallen, zijn de minis ters van landbouw afgelopen weekend tch weer tot een vergelijk kunnen komen Het hoort zo'n beetje bij de Europese Gemeenschap, de topconfe renties van de regeringsleiders eindi gen de laatste jaren steeds in een mislukking, waarna de ministers in het laatste geval die van landbouw de brokstukken bij elkaar mogen ve gen. Ook nu weer is het puin ruimen aardig gelukt De crisis binnen de gemeenschap is geenszins bezworen, maar de overeenstemming op land bouwgebied effent de weg voor een hernieuwde samenwerking op andere fronten. De stap-voor-stap-politiek die de Fransen Frankrijk hanteert de voorzittershamer gedurende het eerste halfjaar van 1984 toepassen werpt in elk geval vruchten af Het landbouwbeleid, altijd beschouwd als de hoeksteen van de Europese een wording, blijft overeind, zij het dat de tien ministers eindelijk poging heb ben ondernomen het beleid om te buigen Voor de gemeenschap als ge heel is dat een goede zaak; voor de lidstaat Nederland brengt het land bouwakkoord zeker op korte ter mijn weinig goeds. Onder druk van de omstandighe den is in Brussel een compromis voorstel bereikt, dat een forse aanslag betekent op het inkomen van de boeren in ons land. De rationeel werkende Nederlandse boeren, die ge stimuleerd door Brussel, in de afgelo pen jaren hun produktie beduidend hebben opgevoerd, wordt nu de reke ning gepresenteerd. Dat geldt met name voor de veeboeren, die vaak met geld van de EG dure investeringen hebben gedaan en die nu gedwongen worden hun produktie met liefst ze ven procent in te krimpen. Men mag het de boeren niet euvel duiden, dat zij een dergelijke maatregel als een straf voor goed ondernemerschap be schouwen. Een redelijk alternatief is er echter niet. Het uitblijven van een akkoord zou instorting van de markt tot gevolg hebben gehad Grote over schotten werken nu eenmaal sterk prijsdrukkend. Europa kan niet zon der een gemeenschappelijke land bouwmarkt, hoe gebrekkig die vol gens sommigen ook functioneert. Het valt niet te ontkennen dat bijna dertig jaar gemeenschappelijk landbouwbe leid een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de materiële welvaart in het gebied van de Tien. Maar tegelij kertijd kan worden geconstateerd dat de aanslag van de landbouw op de financiën van de EG zó gigantisch is geworden, dat wel maatregelen moes ten worden genomen. Het effect van de maatregelen zal overigens niet voor 1985 zichtbaar worden. Het feit dat de ministers van landbouw in Brussel concessies hebben moeten doen om de eenheid te bewaren, kost de gemeenschap dit jaar weer meer geld. Geld, dat er eigenlijk niet is. Een lichtpunt is. dat op termijn de kosten van het landbouwbeleid binnen rede lijke grenzen zijn te houden. Dat vooruitzicht zal de lidstaten mogelijk over de verhoogde financiële drempel voor 1984 halen. Intussen is de crisissfeer binnen de gemeenschap niet vefminderd. De Engelse premier mevrouw Thatcher heeft tot nu toe nog geen enkele bereidheid getoond, haar buitenspori ge eisen voor Bntse vermindering van contributie aan de EG-kas te laten vallen. Veertien dagen geleden zijn de negen overige regeringsleiders van de Tien vrijwel tot het uiterste gegaan in hun pogingen de Britten tegemoet te komen. Het betrekkelijke geringe ver schil. dat na het laatste aanbod van Engelands EG-partners overbleef, bleek niet te overbruggen. Van That chers kant geen enkele bereidheid tot concessies. De Britten hebben gelijk als zij hun bijdrage aan de hoge kant' vinden De negen overige EG-landen erkennen dat De bereidheid de En gelsen tegemoet te komen is er. Tegen die achtergrond is de Britse houding teleurstellend en onbegrijpelijk. De landbouwministers hebben afgelopen weekend laten zien. dat er wel dege lijk zaken kunnen worden gedaan, mits de partners de bereidheid heb ben compromissen te sluiten. Zolang de Britse premier haar medewerking weigert, blijft de EG in een crisissfeer Daar kunnen in de nabije toekomst verdwijnende melkplassen en krim pende boterbergen geen verandering in brengen. Dim Franse overvallers vrij De Offi cier van Justitie in Den Haag heeft twee Franse gevangenen maandag op vrije voeten moeten stellen, omdat het aangekondigde uitleveringsver zoek van Frankrijk niet binnen de vereiste termijn is ontvangen Het tweetal (26 en 36 jaar) wordt verdacht van een gewapende overval op een Haagse sexclubeigenaar eind vorig jaar. Daarbij werd bijna 60.000 gulden buitgemaakt. Dit heeft de Haagse persofficier, mr. H A. Holthuis, dins dag laten weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1