PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Melkproduktie moet 7 procent omlaag fePZC v- Produktiegroei Nederland sterker dan in rest EG CD JA tegen plaatsing van kruisraketten jr~ Goed nieuws voor spaarders. CONSEQUENTIE VAN EG-AKKOORD Gifvaten gelost vandaag Geheimzinnige dood Roemeen in Parijs Koud Wisselend beiuolkt en enkele regen- of sneeuwbuien Middag temperatuur ongeveer 6 graden. Noordoostenwind, matig, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. 227e jaargang no. 78 Maandag 2 april 1984 Wie wint de Snuffel van fji de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de .Snuffel van de Maand LONDEN (AFP) - Iraanse officieren volgen momenteel in Engeland een training krijgen op een voormalige basis van de Royal Air Force in Engelse opleiding voor het bedienen van een bepaald type luchtdoelgeschut. De plaats Faldingworth, opleiding wordt door een particulier bedrijf gegeven. De basis wordt nu als centrum voor onderzoek en training gebruikt door Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken bevestig- „British Manufacture and Research Company", een filiaal van de Zwitserse de een eerder door het blad the Observer gepubliceerd bericht, waarin werd wapenfabriek ..Oerhkon-Buhrle, die gespecialiseerd is in luchtdefensiesyste- gezegd dat tien Iraanse officieren „minstens sinds januari" een dergelijke men. (Van ome correspondent) BRUSSEL - De Europese landbouwprijzen wórden voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap bevroren, of zelfs verlaagd. De Europese landbouwministers bereikten hierover zaterdagmorgen, na 17 uur uitputtende onderhandelingen, unanieme overeenstemming. Nederland tekende wel verzet aan tegen de te ruime melkproduktie voor Ierland, maar kreeg hiervoor geen steun van de andere lidstaten. Het landbouwpakket, dat vandaag ven voor 1984 binnen de begrote 42 ingaat, moet de snelle stijging van de miljard gulden te houden. De Europese landbouwuitgaven afrem men en de geldverslindende over schotten aan boter, magere melkpoe der, granen en rundvlees terugdrin gen. „Het gaat om een fundamentele wijziging van het systeem. Er was in Europa geen instrument om de pro- duktiegroei te beheersen en daartoe is nu een ruime eerste stap gezet", aldus minister Braks De landbouwministers zijn er echter niet in geslaagd de landbouwuitga- schillende compromissen die nodig waren om een akkoord te bereiken, kosten veel geld. „Voor 1984 is er van de besparingen weinig terechtgeko men. Op langere termijn zal het pak- Telefoon van gemeente Napels afgesneden NAPELS (DPA) - Het stadhuis van Napels was zaterdag tele fonisch niet te bereiken. Ook een aantal andere gemeente- I lijke instellingen werd door dat lot getroffen. De Italiaanse PTT had de helft van alle 'i aansluitingen verbroken om- j dat de gemeente Napels al enkele maanden de rekenin- |j gen niet betaalt. Socialist wordt burgemeester van Miinchen fVan onze correspondent) BONN - De sociaal-democraat Georg Kronawitter wordt burgemeester van München. Hij kreeg zondag ruim 58 procent van de stemmen, terwijl de huidige CSU-burgemeester Erich Kiesl nog geen 42 procent haalde. Het was voor de tweede keer dat er gestemd moest worden, omdat veer tien dagen geleden geen van beide kandidaten de vereiste absolute meerderheid behaalde, ronawitter was al eens - van 1972 tot 1978 - burgemeester van de toen nog als sociaal-democratisch bolwerk geldende stad München. Vooral door een bittere strijd tussen de rechter- Wet lossen van de elf door de UK 56 Jacoba gevonden vaten. en linkervleugel van de SPD, met als gevolg dat Kronawitter in feite aan de kant werd gezet, slaagde Erich Kiesl van de CSU erin burgemeester in München te worden. De Ieren zijn. ondanks het Nederland se verzet, vergaand tegemoet geko men. Zij mogen hun produktie van 5,3 miljoen ton melk in 1983 dit jaar nog eens met 245 000 ton uitbreiden en dal niveau handhaven voor de komende jaren. Ook Italië hoeft niet aan pro- duktie-inkrimping mee te doen, en voorts krijgen Noord-Ierland iplus ket echter zeer positieve gevolgen 65 000 ton) en Luxemburg i plus 25 000 hebben voor de beheersing van de ton) nog ruimere melkquota toegewe- landbouwuitgaven", zei minister zen. De overige landen moeten hun Braks. Het is overigens nog onduide- melkproduktie daarentegen drastisch lijk waar de vijf miljard gulden van- inkrimpen; voor Nederland zo'n 7 pro- daan moet komen die de Europese cent. landbouw dil jaar extra gaat kosten. De totale Europese melkproduktie waarvoor de prijs gegarandeerd is. zakt daardoor van 103,7 miljoen ton in 1983 naar 99,7 miljoen ton in 1984 en 98.7 miljoen ton in de volgende vier jaar. De melkproduktie zou aanvan kelijk met nog een miljoen ton méér worden beperkt. Voor de Nederlandse boeren betekent de superheffing een inkrimping van hun produktie van ivage kort na het ongeluk tijdens de wegraces in Tolbert. Aanslagen leidden de Rotterdammers lange tij op het motorcircuit van Tolbert tijd, maar in de slotfase kwam de liep hij zware verwondingen op Volgens legerleider Bouterse be reidt de Surinaamse Bevrijdmgs- raad aanslagen voor op Surina- Jfyjfjplz mers in Nederland. ivr (PAGINA 3) Bewijs (PAGINA 11) Ontzwaveling B en w van Borsele komen met een compromis over de ontzwaveling van de toekomstige PZEM-kolen- centrale: zij pleiten voor een zuive ring van 80 tot 85 procent (PAGINA 5) Motorcoureur Jack Middelburg is gisteren in kritieke toestand opge- De vedetien van Peter Post lieten het in de Ronde van Vlaanderen weliswaar afweten, knecht Johan Spanning Op het nippertje heeft PSV de span- ic vm. 111719 111 e eredivisie kunnen hand- 13 miljard liter in 1983. naar 1 de topper PSV-Feyenoord ongeveer 12 miljard liter in 1984 en ■•.■iiJ.-T.iiiif nog een kleine extra verlaging daar- nomen in hel academisch zieken- filmen bewees met rk zege juist huis van Groningen. Bij een valpar- ^rdoor dat het systeem van de Amstelveense ploegleider ook met I de nieuwe ploeg draait als weleer. De formatie liet zien niet alleen een groot aantal koersen te kunnen I winnen, maar ook de grote koersen te beheersen. PAGINA 11 Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. I Sport: 11, 12, 13, 15, 17 en 18. PICKNICK IN WOENSDRECHT Overleg Minister Braks gaat binnenkort met de diverse organisaties overleggen over de manier van uitvoering. Hij benadrukte zaterdag dat de aanvan kelijke bezuinigingsvoorstellen de Ne derlandse boeren nog harder hadden kunnen treffen. Voorgesteld waren on der meer een speciale heffing op de intensieve veeteelt en een drastische afbraak van het systeem van export subsidies. Via een monetaire truc (met de Duitse mark als spilkoers) ZWOLLE (ANP) - De CDJA-raad heeft heeft een CDJA-woordvoerder mee- ling van een samenhangend concept wordt nu voorkomen dat de verlaging zjch zaterdag in Zwolle uitgesproken gedeeld na afloop van de CDJA-raad. met betrekking tot de Europese stra- van de exportsubsidies voor de Neder- tegen de plaatsing van kruisraketten De CDJA-raad meent wel, dat de tegische verhoudingen. Daarin moet landse boeren een extra prijsreductie jn Nederland. I)e christen-democrati- Nederlandse regering bereid moet zijn plaats zijn voor atoomvrije zones, een van zo'n drie procent zou opleveren, sche jongeren hebben tegelijkertijd om in NAVO-verband in conventione- uitgebreider kader voor onderhande- Het nieuwe pakket voorziet in een een dringend beroep gedaan op rege- le sfeer of op andere wijze zijn loyali- lingen en een tijdelijk moratorium prijsverlaging van één procent voor rjng en parlement om bij de NAVO teit als NAVO-bondgenoot te tonen, (uitstel) in de plaatsing van nieuwe rund- en varkensvlees, gerst, mais, heropening van de ontwapeningson- Voorts dringen de christen-democra- kernwapens Daarbij horen volgens olijfolie, gedroogde voedergewassen, derhandelingen te bepleiten. Dat tische jongeren aan op de ontwikke- het CDJA verplichte controlemaatre- gelen ter plaatse zodat de rol van het kernwapen daadwerkelijk wordt te ruggedrongen en het wantrouwen tus sen de blokken wordt doorbroken. 'Candyman' terechtgesteld in VS kers kotters die deze week in totaal met de lading vis niets aan de hand. 13 vaten met het uiterst giftige Dino- maar is tot aankoop overgegaan om steekwond in de hartstreek. Volgens HUNTSVILLE (TEXAS) (UPI/RTR) - seb uit de Noordzee hebben opgevist, eventuele ongerustheid te voorko- een getuige was de man uit een raam LEEUWARDEN (ANP) - De drie Ur- au.uuu gulden. Volgens De Boer was e erwten en bonen, vlas en hennep, tafelwijn en zonnebloemzaad. De prijzen voor melk, schapevlees, sui ker, rogge en wintertarwe worden bevroren. PARIJS (AFP) - Bij een gebouw van de ambassade van Roemenie in Pa rijs is zondag een dode Roemeen gevonden. Uit zijn identiteitspapie ren bleek het om een 52-jarige inge nieur te gaan. Hij had voorts een lidmaatschapskaart van de Roe meense communistische partij bij zich en bij het lijk lag een mes. Het stoffelijk overschot lag op het trottoir voor de kanselarij en had een De Amerikaan Ronald O'Bryan, de zijn zaterdagmorgen met hun gevaar- men. De vis wordt vandaag vemie- zogeheten „Candyman" die ter dood lijke lading in Harlingen aangeko- tigd. was veroordeeld omdat hij zijn 8- men. De vangst van de UK 126 en de UK 61 jarige zoon met een vergiftigde lolly is niet aangekocht. Deze schepen om het leven had gebracht, is zater- Het gif behoorde tot de deklast van brachten zaterdag elk één vat naar dagochtend geëxecuteerd. Juridische een Deens vrachtschip dat in januari Harlingen pogingen de terechtstelling uit te in zware storm een deel van zijn stellen liepen op niets uit. lading verloor. De vaten zijn voorlopig De 39 jarige O'Bryan kreeg een injec- overgebracht naar een opslagplaats tie met een dodelijke dosis gif in de voor chemisch afval van de KAF gevangenis van Huntsvüle. (Koóperatieve Aankoop vereniging Hij had het dodelijke snoepgoed ook Friesland) te Franeker gegeven aan vier andere kinderen. Het ministerie van Landbouw en Vis- onder wie zijn vijf-jarig dochtertje, serij heeft de vangst van de Urk 56. die maar zij hadden het niet opgegeten. 11 vaten opviste aangekocht. Naar Vlak voor de executie herhaalde hij schipper W. de Boer meedeelde, ging onschuldig te zijn. het om 26.000 kilo vis. ter waarde van van de derde etage gevallen De politie acht het niet waarschijnlijk dat de dode Roemeen bij de kanselarij is neergelegd. Zij gelooft eerder dat hij in het gebouw is vermoord en vervol gens uit het raam werd gegooid. Andriessen wil financiële portefeuille EG W M DEN HAAG iGPDt - De Neder landse Europese Commissaris mr Frans Andriessen wil na het ver strijken van zijn huidige termijn graag lid van de Europese Commis sie. het dagelijks bestuur van de EG blijven Hij wil zijn portefeuille als commissaris voor het 'mededin gingsbeleid' echter graag verruilen voor de zware monetaire en finan ciële portefeuille. Dat zei Andriessen zaterdag voor de Vara-radio. Andriessen is op financieeel terrein geen onbeken de: hij was in het kabinet Van Agt-Wiegel drie jaar lang minister van financiën De huidige Europese commissaris voor monetaire en fi nanciële zaken is de Fransman Xavier Ortoli, vice-voorzitter van de commissie Picknick ADVERTENTIE Kijk op pagina 10 of ga even langs bij de makkelijke bank in de buurt. verenigde spaarbank Ongeveer 250 vredesactivisten uit verschillende delen van het land heb ben zondagmiddag een poging ge daan op de luchtmachtbasis Woens- drecht te gaan picknicken. In enkele gevallen lukte dat. De marechaussee, rijkspolitie en het luchtmachtbewa- kingspersoneel, bijgestaan door een peloton landmachtmilitairen, kon den de meeste activisten weren. De actie heeft enkele uren geduurd. Enkele demonstranten zijn gewond geraakt door beten van bewakings honden. Door de marechaussee is op het luchtmachtterrein een demon strant aangehouden- Achttien vrouwen hebben zondag middag tevergeefs geprobeerd op de vliegbasis Volkel te picknicken Vrijwel meteen nadat de vrouwen over het hek waren geklommen w-er- den ze door de marechaussee aange houden en in een legertruck afge voerd. In de kazerne zijn de vrouwen gefoto grafeerd. Ook werden vingerafdruk ken genomen Volgens een woord voerder van de marechaussee is dat gedaan ter identificatie. De Westduitse politie is zondag slaags geraakt met honderden artsen en ver plegers die de ingang blokkeerden van een Amerikaanse basis in de Bondsrepubliek waar Pershing-2's staan opgesteld Het kwam tot stenengooien en vuist gevechten toen tientallen politiemen sen demonstranten probeerden weg te halen bij drie politiebusjes die het terrein van de basis Mutlangen in Baden-Württemberg wilden oprijden. De dokters en de verplegers hadden AMSTERDAM (ANP) - De Nederland- Ook bij de winning van delfstoffen tests bleef de orderpositie in het vier- ling ervan met langer ongunstig af bij de politievoertuigen ingesloten se industriële produktie is in het (voornamelijk aardgas) en openbare de kwartaal op een laag niveau. Er dat van de EG vierde kwartaal van vorig jaar ster- nutsbedrijven steeg de produktie en zijn wel aawijzingen van een opleving Het peil van de particuliere bestedin- r ker gestegen dan die van de EG. wel met bijna 5 procent na een daling van de bouw van woningen in de vrije gen lagln de maanden januari/novem- Ethiopië vraagt Alleen in de VS en Japan werd een in de voorgaande twee kwartalen. De sector ber van 1983 iets boven dat van 1982. sterkere groei geregisteerd. De pro- bedrijvigheid in de voedings- en ge- Dit is gepaard gegaan met een daling duktiegroei van ongeveer 2,5 procent notmiddelenindustrie nam echter In samenhang met het produktieher- van de vrije gezinsbesparingen, heeft zich in het vierde kwartaal ook nauwelijks verder toe. Volgens de stel ln de verwerkende industrie zakte over meer sectoren uitgebreid vooral conjunctuurstests (enquêtes van het opnieuw het stijgingstempo van de Over het verloop van de investerin- ADDIS ABEBA (RTR) - Ethiopië de metaal. CBSi in de verwerkende industrie werkloosheid in het vierde kwartaal gen in het vierde kwartaal zijn nog heeft gevraagd om spoedleverantie Aanvankelijk betrof de produktie- heeft zich in 1983 in alle sectoren een en in de maanden januari en februari geen gegevens beschikbaar. In het van voedselpakketten, groei voornamelijk de chemische- en economisch herstel voorgedaan. van dit jaar. In februari bedroeg de derde kwartaal namen de bruto be- Er is onmiddellijk behoefte aan olie-industrie. De Nederlandse indus- werkloosheid 17.5 procent (gerela- drijfsinvesteringen (exclusief wonïn- 450.000 ton voedsel, zo deelde het trie heeft kunnen profiteren van het De produktie in de bouw lag in de teerd aan de afhankelijke beroepsbe- gen) met ongeveer 1 procent toe. hoofd van een speciale door de rege- economische herstel in het buiten- eerste drie kwartalen van 1983 over de volking). Hoewel het werkloosheids- Zonder schepen en vliegtuigen daal- ring in het leven geroepen commissie land. zo blijkt uit het kwartaalverslag gehele lime aanzienlijk onder het peil percentage in ons land behoort tot de den de bedrijfsinvesteringen echter zaterdag mee van De Nederlandsche Bank. Volgens de conjunctuur- hoogste in de EG. steekt de ontwikke- opnieuw (met 1 procent). Ethiopië wordt getroffen doflflangdu- Mi———B—murige droogte noodhulp droogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1