PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: geen uitstel besluit kernwapens SS-reünie in Ober Aula anvil, GROOT Snel besluit nodig over bezuinigingen ra ©i GROENE-CKOIII Geen stappen tegen bevrijdingsraad Suriname CONSULTATIE NA VO NA JUNI de PZC vandaag Tweede ronde El Salvador op zes mei RAKETGRAPJE EG-commissie komt Ieren tegemoet in melk-probleem Sd=rvrEfnSdïe,a°^S»?„n ^hul^n'IdTrXS Vals geld in konijneho! Perioden met zon In de 'vroege ochtend nog enkele mistbanken, overigens Droog en pe rioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden Eerst weinig wind. minder dan kracht 3, later tot matig, kracht 4, toenemende oostelijke wind. 227e jaargang no. 77 Zaterdag 31 maart 1984 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 -16810 oaês ftfoty'zcóz-Veaéek DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet geen aanleiding zijn houding ten opzichte van de Surinaamse Bevrijdingsraad in ballingschap te wijzigen naar aanleiding van de aanhouding van zestien in ons land wonende Surinamers in Frans Guyana. Het kabinet heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de raad zich niet mag inlaten met gewapend verzet vanuit Nederland tegen het regime-Bouterse. Premier Lubbers verklaarde vrijdag na afloop van de ministerraad dat er rond de aanhouding van de zestien geen feiten zijn aangedragen die erop wijzen dat zij hier strafrechtelijk zouden moeten worden vervolgd. De zaak is volgens Lubbers dan ook ..onvoldoende hard" om consequenties te trekken voor de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van de Bevrijdingsi aad Wat het kabinet betreft is het boek rond deze kwestie gesloten, aldus de premier. De Surinaamse ambassadeur m ons land. Henk Herrenberg, is door zijn regering voor spoedoverleg teruggeroepen naar Paramaribo Dat heeft de Surinaamse ambassade vrijdagmiddag bekendgemaakt. De ambassadeur vertrekt zaterdag naar Suriname, aldus de bekendmaking In deze periode kan Nederland de bondgenoten raadplegen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet ziet geen reden om het besluit over de plaatsing van nieuwe kernraketten uit te stellen tot na juni. Premier Lubbers zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat het kabinet ook na het bezoek van de Amerikaanse minister van defensie, Daarbij komt dat het kabinet al eind Weinberger, niet over wel of niet plaatsen en een eventueel aantal heeft gesproken. £tCgehouden,^oenrons "aïd Lubbers zei dat zijn uitlatingen over een eventuele vermindering van het aantal te plaatsen beschouwingen gaf over de bestaan- raketten niet als een geisoleerd door Nederland te nemen beslissing beschouwd moet worden. Een eventuele vermindering zou alleen kunnen binnen NAVO-afspraken. de vijf kerntaken. Daardoor zal de definitieve consultatie niet zoveel tijd in beslag nemen. Moeizaam Het invoeren van computers en geautomatiseerde syste men bij de overheid is een moeizaam verlopen proces In veel gevallen blijken de com puters wel te icorden geïnstal leerd en in gebruik genomen, maar het gebruik ervan laat te wensen over omdat het perso neel er onvoldoende op voor bereid is. (PAGINA 2) Zenuwgas De VS zeggen over bewijs te beschikken dat Irak in zijn oorlog met Iran niet slechts mosterdgas, maar ook zenuw gas heeft gebruikt. Volgens de New York Times is reeds over wogen om een luchtaanval op de fabrieken te doen. (PAGINA 3) Uitzondering Een Amerikaanse weersonde is donderdag terechtgekomen in de tuin van de familie D' Huy in Amemuiden. Volgens de ambassade van de Verenig de Staten is het een grote uitzondering dat een in dat land opgelaten weersonde Eu- row bereikt ,PAGINA 9) Levenslang In het omkoopschandaal rond de wedstrijd Standard Luik- Waterschei voor de Belgische competitie zijn gisteren levens lange schorsingen geeist tegen de vier belangrijkste betrokke nen. (PAGINA 15) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financieel: 5 Provincie: 7, 9,10, 11,12 en 13 Sport: 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21. 23 en 25 Bij de komende besluiten wil Neder- eens in het diepste geheim de consul- land tegelijkertijd beslissen over wel tatie moeten beginnen, waarna in juni of niet plaatsen en over vermindering het kabinetsbesluit bekend wordt ge- van het aantal bestaande kerntaken, maakt. De verwachting bestaat dat een der gelijke procedure niet geheim kan worden gehouden. Lubbers gelooft echter dat pas nadat het kabinet een besluit heeft geno- Dat zou betekenen dat het kabinet in men. de consultatie behoeft te begin- SAN SALVADOR (RTR) - De tweede het diepste geheim al in april of begin nen. Na bekendmaking van het be- ronde van de presidentsverkiezingen mei een besluit moet nemen over de sluit zal namelijk een heftige discussie 'n El Salvador is officieus vastge- 'kem'defensienota. Daarna zou-even- losbarsten, die geruime tijd zal duren. J Dat laatste kan echter alleen indien de bondgenoten daarover geconsul teerd zijn. Met deze consultatie gaat echter ongeveer acht weken heen. Arnesteinweg 11, Middelburg Tel. 01180-34530 BEVEILIGINGSSYSTEMEN Nijpels had ook nog tijd voor een actueel grapjeonder grote hilariteit overhandigde hij aan zijn CDA-collega Faber (rechts) de eerste 'raket' op de basis: in werkelijkheid een traangasgranaat WOENSDRECHT (GPD) De vas te Kamercommissie voor politie zaken gaat vragen stellen aan de ministers van justitie en binnen landse zaken over het huisvesting- beleid rond het opleidingscentrum Mobiele Eenheden gemeentepoli tie in Woensdrecht. Bij het bezoek dat de commissie onder leiding van Nijpels gisteren aan het opleidingscentrum bracht, werd hierover uitvoerig gesproken. Binnenkort moet de ME weg uit Woensdrecht om plaats te maken voor extra-luchtmachtbewakings- personeel. De politiemannen zou den dan tijdelijk naar een klooster in Hogerheide gaan om uiteindelijk in Ossendrecht te worden onderge bracht. Volgens Nijpels is sprake van geldverspilling: in het al aange kochte klooster wonen nog zusters en het moet nog aangepast worden. En dat terwijl er ook al terreinen in Ossendrecht zijn gekocht. Boven dien vreest hij dat de opleiding stil komt te liggen in de tijd tussen de ontruiming op Woensdrecht en het betrekken van de andere huisves ting. OMVANG NOG ONDUIDELIJK joen ton: een extra uitgave steld op 6 mei. Dit werd vrijdag meegedeeld door woordvoerders van de nationale kiesraad. De datum kwam tot stand na ge sprekken tussen d'Aubuisson en Duarte die bij de verkiezingen van 25 maart waarschijnlijk de meeste stem men hebben gehaald. Zeker is dat niet omdat de officièle uitslag nog steeds met bekend is. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Thomas DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers vindt dat het kabinet op korte termijn O'Neill, wil dat er een onderzoek een besluit moet nemen over de hoogte van de bezuinigingen op de wordt ingesteld naar de vraag of de rijksbegroting in 1985. Hij gelooft dat minister Ruding (financiën), die tien - - gelijk heeft dan velen van zijn collega's die hem (Van onze correspondent) BRUSSEL - Nederland is op vrijdag *300 miljoen gulden. begonnen de Europese landbouwma-a - - rathon in Brussel in een moeilijke Nederland heeft wel begrip voor de regering-Reagan de War Powers Act miljard wil ombuigen positie terechtgekomen. Landbouw- Ieise economische problemen, maar heeft overtreden. O'Neill spitste zijn bestrijden", minister Braks verzet zich van al zijn wil daarbij met verder gaan dan de vraag toe op de Amerikaanse betrok- Lubbers liet op zijn wekelijkse pers- ting zullen voorkomen, vormen nu collega's er het sterkst tegen dat produktie van 1983 aan Ierland te kenheid in El Salvador conferentie echter ook weten dat het eerst onderwerp van overleg met sommige Europese landen de dans laten Nederland zal zich daartegen De War Powers Act kwam in 1973 tot totaal aan bezuinigingen een compro- werkgevers en werknemers en daar- - verzetten, maar men sluit in Brussel stand en verhindert dat de Amen- miszal worden. Het definitieve besluit na in de Sociaal Economische Raad. met uit dat het Nederlandse nee' bij kaanse president troepen voor lange- zaj een afweging worden tussen de Daarbij zal ook gesproken worden een eventuele stemming in de Esuro- re tijd naar het slagveld stuurt Hij tien miljard van minister Ruding en Qver de verdeling van de verlichtin- Avnaiiu, uai, „a pAwuw w,« Pese ministerraad weggestemd zal mag dat alleen doen met toestem- wat in de praktijk mogelijk zal blij- gen over de bedrijven en de burgers. ping een uitbreiding van de produktie worden Anders dan Ierland hanteert ming van het Congres «-... wil met zo'n miljoen ton melk. Het Nederland uit principiële redenen probleem is dat Ierland de hoogst ™}0ekeknJeent0 VOOr Vernietigen noodzakelnke doorvoenne van het ui.uKK.eren. ..ik sta een luuuusic o met in de weg aldus Braks PCB'S 29 imljOejl ontspringen bij de beperking van de Europese melkproduktie. Braks staat daarbij met name tegen over Ierland, dat in plaats van inkrim- noodzakelijke doorvoering van het pakket landbouwbezuinigingen per 1 april aanstaande kan blokkeren in dien het zijn zin niet krijgt. Zonder die bezuinigingen dreigt er een financiële crisis in Europa medio dit jaar. De Europese Commissie stelde vrij dagavond daarom voor Ierland ver- Voorschotten In het taaie gevecht tussen de negen Europese lidstaten en Groot-Brittan- nië over de toekomstige financiering van de Europese gemeenschap beschikbaar DEN HAAG (ANP) - Minister Winse- mius van Milieubeheer heeft 29 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor miljard zouden behoeven te bedragen. ken'. Volgens hem is het nog onduide- Het is echter onvermijdelijk dat het lijk welk bedrag het precies gaat kabinet ook kijkt naar maatregelen, worden. die buiten de begroting om genomen Zoals bekend heeft minister Ruding kunnen worden. Daarbij gaat het om in zijn onlangs uitgelekte kaderbrief ombuigingen op de ambtenarensala- voorgesteld in totaal tien miljard te rissen,- de volksgezondheid en de so- bezuinigen. Vanuit de Tweede Kamer cjaie zekerheid. Volgens Lubbers ligt hebben de beide regeringspartijen er een relatie tussen de bezuinigingen CDA en WD al laten weten dat de 0p de begroting en de mogelijkheden bezuinigingen slechts ongeveer negen elders. gaand zijn zin te geven. In plaats van p vriidae een het vervangen en vernietigen van Beide fracties zijn bang dat anders de een nrrxiiiktiehenerkine tof 4 fi mil- c-urupese cumnussie viijuag een i.0-Iv|0.jstftr »rotP condensatoren binnenlandse bestedinaen volgend „..I i_ k«oHc.cï„,t r.„ Anmmiccih koelvloeistof, grote condensatoren binnenlandse bestedingen volgend ^matoren die PCB. „eva,, laar te ster* teruglopen een produktiebeperking tot 4.6 mil joen ton zou Ierland in 1984 ruim 5,5 miljoen ton melk mogen afleveren. _.vr___ri aMltP financiële lc" Het voorstel bevatte ook voor Italië gevraagd wegens acute nnancieie Van dit bedrag gaat 17 miljoen gulden J$P2rOtlYl2 (350.000 ton extra), Noord-Ierland W.° in de vorm van een krediet naar DtglUUIlg (65.000 ton extra) en Luxemburg ^er dreigde een politieke crisis Hoogovens in IJmuiden voor de^vei- Het kabinet is nu bezig de begroting Pittig (25.000 ton extra) aanvullende pro- duktie-quota. De totale, qua prijs De minister-president waarschuwde er echter voor om lastenverlichting en terugbrenging van het financierings tekort als uitwisselbare grootheden te zien. Dat is vorig jaar ook gebeurd, vanging en vernietiging van 331 PCB- in de steigers te zetten, zei Lubbers waardoor het kabinet ervan beschul- Vrijdag echter kwam de commissie bevattende transformatoren. Deze ap- na afloop van de ministerraad. Daar- digd werd ambtenarensalarissen en garandeerde EG-melkproduktie zou tot de conclusie dat die extra voor- paraten vormen eenderde deel van de bij wordt slechts gesproken over de uitkeringen tot sluitpost van de be- dit jaar daardoor stijgen van aanvan- schotten niet meer nodig zijn en trok in ons land gebruikte transformato- kelijk 98.9 miljoen ton naar 99.5 mil- daarom de aanvraag in. ren met PCB's. vang van de bezuinigingen. De groting te maken Als gevolg hiervan lastenverlichtingen, die in de begro- is de huidige discussie in het kabinet - 'erg pittig', zei Lubbers. iVan onze correspondent) njuagavond in het plaatsje Ober OBER AULA - De eerste SS-vetera- Aula in de Westduitse deelstaat Hes- ncn voor de reünie van de Derde sen aangekomen. De oudere heren, sion „Haus Braun" SS-pantserdivisie Totemkopf zijn meestal vergezeld door hun dames, Ruding zal zich wel bereid tonen om zich soepeler op te stellen ten aanzien van de lastenverlichting, indien er meer wordt omgebogen, verwacht Lubbers. Maar een gulden uitgegeven als lastenverlichting heeft niet het zelfde effect, zeker niet op de lange sommigen een ledemaat missend. ..kameradschaftstreffen" en het ligt termijn, als een gulden gespaard ten erZamelden zich in het hotel-pen- voor de hand dat voornamelijk ge- behoeve van vermindering van het ZEVENDE DODE PROTESTDAG CHILI SANTIAGO (AFP) - Een Chileense middelbare scholier, die dinsdag op de achtste dag van nationaal protest tegen het militaire bewind door orde troepen was afgetuigd, is vrijdag in het ziekenhuis van Santiago overle den. Dit is uit kerkelijke bron verno men. Hiermee is het aantal mensen dat op en na de protestdag is omgekomen, tot zeven gestegen. (ADVERTENTIE l praat zal worden over de demonstra- tekort. Daar vergaderde het bestuur van het tie tegen de bijeenkomst van de vroe- gere SS'ers. Sinds bekend is geworden Fvp„Ilt Ho 1 (1QO i .1 1 ,-1L-c* KiiöQnl,, dat de al sinds 1982 jaarlijks bijeenko mende vakantiegemeenschap Ilmen- Vietnamese troepen hebben 20 Cambodjaanse burgers te- rechtgesteld door met tanks over hen grond gaan liggen en reden ranks Vrijdagmiddag: de registratie van de oud-SSers in een plaatselijk café. bestaat uit oude kameraden van de Totemkopfdivisie is er een storm van „prnp]ri protest in de Bondsrepubliek en het g buitenland opgestoken Anti-fascisten uit de hele wereld en in het bijzonder ook uit Nederland vin den het een grof schandaal dat „SS- moordenaars ongestoord bijeen kun nen komen om hun zogenaamde held haftige daden uit het verleden te bezingen". Hoewel ook de bondsregering het „ka meradschaftstreffen veroordeelt, is de SS-reume in Ober Aula niet verboden Er wordt gezegd dat dat niet mogelijk is omdat de vroegere SS'ers immers geen deel uitmaken van een verboden vereniging. Dat ondanks het feit dat de SS door het tribunaal in Neuren berg is veroordeeld als een misdadige groepering. De bevolking van Ober Aula lijkt in meerderheid op de hand van de To- tenkopf-mensen Veel gehoorde kre ten. ..die doen toch niemand kwaad". „het waren toch normale soldaten", „die zetten veel geld om". hen dood. zo heeft radio Khmer vrij- VLODROP (ANP) - In de bossen rond het Middenlimburgse Vlo drop heeft een 38-jarige inwoner van die plaats vrijdag een paar honderd biljetten van honderd Duitse mark gevonden met een gezamenlijke waarde van zeker 20.000 gulden. Het geld zat ver pakt in een Nederlandse krant en was verstopt in een konijne- hol. Hij bracht de vondst naar het politiebureau waar vastge steld werd dat de biljetten - uitstekend - vervalst zijn. Elk spoor van de valse munter ont breekt. RSV-enquete: zware opgaaf T3 ijn-Bchelde-Verolme 'YVpl XV(RSV), de scheepsbouw- I fusie van de totale misluk- - 'Tl king in Nederland, heeft aan het eind van de jaren '60 een aanloop gehad, te bizar voor woorden. De Tweede Kamercommissie, die een parlementaire enquête instelt naar het RSV-rampgebeuren heeft gisteren de eerste ronde afgesloten van de openbare getuigenverhoren Twee we ken achtereen verschenen in de grafe lijke zalen van het Binnenhof politie ke en ambtelijke sleutelfiguren, top mensen en andere ingewijden uit de scheepsbouwwereld van destijds om er als getuige of deskundige onder ede verklaringen af te leggen en vragen te beantwoorden. Na een jaar van gron dig spitwerk in archieven en dossiers was de negen leden sterke kamercom missie onder de stabiele en vasthou dende leiding van het CDA- kamerlid Van Dijk toe aan de rechtstreekse ondervraging van 'de mensen die erbij zijn geweest'. Het grootscheepse on derzoek heeft daarmee het accent van de publieke belangstelling gekregen en tegelijk de 'kleur', die er tot nog toe aan had ontbroken. In deze eerste ronde van twee weken werd met de verantwoordelijken en direct betrok kenen van weleer een forse stap terug in de tijd gezet Immers, de periode voorafgaande aan de 'geboorte' van het RSV-concern in het jaar 1971 werd grondig doorgelicht. Een poging tot reconstructie van wat zich in die jaren van de bikkelharde oorlog in de Ne derlandse scheepsbouwwereld vóór. maar vooral achter de schermen heeft afgespeeld Wie de moeite heeft geno men om de verhoren te volgen kan alleen maar vaststellen dat ze een schril licht werpen op de manier waar op destijds zaken werden gedaan en beslissingen werden genomen. Het is nog te vroeg om aan te geven wat deze parlementaire enquête concreet zal kunnen opleveren. Er volgen in de komende maanden nog twee rondes van verhoren die betref fen de periodes 1971-1977 en 1977-9 februari 1983, de datum waarop minis ter Van Aardenne van economische zaken besloot geen geld meer in het RSV-concern te stoppen. In ieder ge val hebben deze eerste twee weken van het openbare optreden van getui gen en deskundigen tegenover kamer leden als ondervragers de verdienste dat ze de geschiedenis van deze mam moet op veel te zwakke voeten tot leven brengen Detail voor detail ont vouwt zich een verhaal dat bol staat van machinaties, onzekerheden, gok- elementen. zware politieke druk. een pokerspel van geld, monopolieposi ties, macht, onzuivere concurrentie verhoudingen en nog veel meer van dat fraais Een verhaal, dat hoe dan ook voor verrassingen zorgt omdat de ondervraagde hoofdrolspelers in deze affaire nog niet eerder op een zo onthullende manier met elkaar zijn geconfronteerd. Bovendien hebben de getuigenverhoren feitenmateriaal op geleverd, dat in een aantal gevallen zelfs niet bij de rechtstreeks verant woordelijken in Den Haag bekend was. Omdat de Nederlandse overheid beleidsmatig en financieel tot over de oren betrokken is bij het RSV-drama in al zijn facetten heeft de Tweede Kamer besloten een diep gaand onderzoek te verrichten naar de feitelijke gang van zaken en de 'Haagse rol daarin. Het parlement koos daarbij voor het zwaarste wapen waarover het zelf beschikt om de regering te controleren: de parlemen taire enquête De Kamer bedient zich daarbij tijdelijk van zeer vergaande bevoegdheden, vergelijkbaar met die van de officier van justitie En daar naast gaat het om een ondérzoek dat geheel onafhankelijk van de regering wordt uitgevoerd. Parlementaire en quêtes zijn uiterst zeldzaam. Het is bijna honderd jaar geleden dat de Tweede Kamer naar dit middel greep in 1887 een onderzoek naar de werk omstandigheden van vrouwen en kin deren in fabrieken en werkplaatsen De commissie, met het onderzoek belast, kan getuigen dwingen te ver schijnen en onder ede te horen. Alleen al om die reden is er sprake van een vrij unieke gebeurtenis Juist omdat er dus met parlemen taire enquêtes in Nederland zo weinig praktijkervaring bestaat, is de Tweede Kamer aan zichzelf verplicht dit onderzoek formaat mee te geven. De waarde van de uitkomst zou name lijk best eens bepalend kunnen zijn voor de vraag of het parlement in de toekomst niet vaker het initiatief moet nemen om zelf onafhankelyk onderzoek te verrichten in kwesties waarbij de rol van de overheid ter discussie staat. Parlementaire enquê tes zijn uiteraard voorbehouden voor affaires van ernstige aard, maar ook ln andere gevallen is soms aanleiding voor een actiever optreden van de Tweede Kamer zelf Een recent voor beeld is de onbevredigende gang van zaken by het onderzoek naar het optreden van de Nederlandse militai re missie in Suriname (de zaak-Valk' tijdens de staatsgreep daar in februari 1980. Een regelrecht onderzoek van het parlement zelf had mogelijk meer duidelijkheid verschaft dan waartoe een commissie van deskundigen nu in staat is gebleken. Kortom, 'het resul taat van de parlementaire enquéte- RSV zou wel eens bijzonder bepalend kunnen zyn voor het prestige van de Tweede Kamer in haar controlerende taak De eerste ronde van getuigen verhoren heeft in ieder geval niet teleurgesteld. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1