öWSE COURANT Engeland weigert EG 450 miljoen voorschot Economische groei dit jaar groter dan verwacht PLAA GSTOOT IRRITEERT BRUSSEL HH DE KLERK IVÏCCF doden OP Howe bracbt }n het Lagerhuis het Lagerhuis dat de Britse regering daar- nUOtPSSfflSlf? C ,hlll althans in rechtstreeks verband met overleg over de hoogte van de Britse f ^-y,^ Bondskanselier Slachting bij bezetting van gevangenis in Peru Vervoersstaking in Londen Van Aardenne bekijkt plan van Schiedam voor Wilton WINSEMIUS TEGEN EXTRA BEZUINIGING SLA DIT WEEKEND UW SLAG NIEUW ONDERWIJS IS NIET DUURDER Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer negen graden. Vrij krachtige wind uit west tot noordioest., aan de kust nog hard. 227e jaargang no. 75 Donderdag 29 maart 1984 Vandaag... op pagina 10 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. BRUSSEL (UPI) - België zal overgaan tot het stationeren van Amerikaanse kruisraketten als er geen overeen- „Onze steun aan het dubbelbesluit betekent dat de raketten worden gestationeerd als er door onderhandelin- Leo Tindemans komst wordt bereikt tussen de Verenigde Staten en de gen geen akkoord wordt bereikt'', aldus Tindemans. „De Sovjetunie over beperking van de kernwapens voor de Russen hebben de onderhandelingen in Geneve eenzijdig middellange afstand in Europa. Dat heeft de Belgische verbroken, maar de Europese ontwapeningsconferentie in minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, woens- Stockholm kan de situatie misschien ophelderen De dag verklaard. regering zal de situatie ieder half jaar evalueren. Zij kan Tindemans sprak tijdens een debat in de Senaat over de haar standpunt altijd wijzigen als nieuwe omstandighe- begroting voor buitenlandse zaken. den daartoe aanleiding geven", zo stelde de minister. sie, het dagelijks bestuur van de IVan ome correspondent! Gemeenschap, leageert mep geirri- LONDEN/BRUSSEL/BONN - Engeland weigert de EG de 450 miljoen gulden voorschot te teerd. De Commissie heeft het recht geven die de Europese Commissie heeft gevraagd om een aantal dringende betalingen deze voorschotten op te vragen en zij mogelijk te maken. Minister Howe (buitenlandse zaken) heeft dat gisteren in het Lagerhuis werd opgemerkt!00dZakel"k ,n Z° aangekondigd. De maatregel vloeit rechtstreeks voort uit het vastlopen van het overleg tussen de EGAninisters van buitenlandse zaken dat dinsdag in Brussel werd gehouden. Dat gesprek strandde andermaal op de hoogte van het bedrag dat de Britten aan EG-contributie zouden moeten betalen. De Commissie kan naar het Europese hof stappen om het voorschot af te dwingen maar het is met zeker of dit zal gebeuren. De andere negen lidsta ten hebben hun extra voorschotten inmiddels al aan Brussel overge maakt en daardoor is er voorlopig geen sprake van een financiële crisis. Een gevolg van het mislukte overleg zullen krijgen aan te veel betaalde Britten zijn echter nog niet zo ver Rmrisvao-arino- vinrtt is dat. de Britten nu voorlonic ook contributie over '83, waarover al wél gegaan om hun in het verleden vaak i i vps bereikt.. Met Se.rtta rfr.taemept pm rte contributies dat aUeen Engeland de schuld draagt is, dat de Britten nu voorlopig ook contributie niet de twee miljard gulden terug overeenstemming was bereikt. Met geuite dreigement om de contributies tro„ ,a name daarover is Londen erg veront- aan de EG stop te zetten, waar te ™°r. j1^ waardigd. maken. top in Brussel. Weliswaar bestaat be- Minister Howe se. gisteren in het het T.ntrprhnis rinf. de Britse ree-erine daar- mlI}0er geld te betalen, maar net j jj tegenhouden van die terugbetaling toe ook niet wil overgaan zolang het rat piuumudg V.1UU de weigering van de Britten om het bijdrage aan de EG-begroting nog 1°^°^ 3 weigering van de Britten om het bijdrage aan de EG-begroting nog rep-erina-sverklarine SANTIAGO (AFP) - Het aantal Chile- voorschot te geven. Juridisch is Enge- niet definitief gestrand is. „Het is in regeringsveiKianng nen dat op de dinsdag gehouden land niet verplicht om aan het ver- 0ns belang geen acties te ondernemen protestdag tegen het militaire regi- zoek dienaangaande van de Europese die het uitzicht op vooruitgang zou- me de dood heeft gevonden, is tot vijf Commissie te voldoen. den schaden", zo zei hij. gestegen. Dit is woensdag uit officie- De Britse stap verslechtert de toch al r xijfftfjp le bron vernomen. moeilijke relatie die Engeland met de vllLlllc Drie doden vielen in de hoofdstad overige negen EG-landen heeft. De In kringen van de Europese Commis- Santiago. Zoals eerder gemeld, werd voor de in het zuiden een student doodge schoten. Het vijfde slachtoffer is een meisje van 15, Erica Sandoval Caro, dat dinsdag gewond was geraakt toen ordetroepen schoten afvuurden op de monstranten die in het oosten van Santiago barricaden hadden opge worpen. Zij overleed in het ziekenhuis van de Chileense hoofdstad. LIMA (DPA-AFP) - Bij een gevangenisbezet ting in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 19 personen om het leven gekomen en 35 gewond geraakt. Dit heeft de Peruaanse televisie woensdag be kendgemaakt. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat 17 gevangenen wer- bestorming van de El de bezetters enkele ge- Sexto-gevangenis. Een gijzelde gevangenen achttal gevangenen met benzine, waarna zij hield het gevangenis- hen in brand staken. Toen was nog niet bekend dat het Verenigd Koninkrijk zou besluiten om niet bij te dragen aan het opvullen van het tekort van de Europese Ge meenschap. Later op de dag is daar in Bonn dan ook verbitterd op gerea geerd. Regering en oppositie zijn het erover eens dat er geen alternatief bestaat voor de eenwording van Europa. Vol gens Bondskanselier Kohl is een ver enigd Europa noodzakelijk om een matigende invloed uit te oefenen op de politieke ontwikkeling in de we reld. In Bonn is iedereen het erover eens, dat een Europa zonder Engeland ei genlijk ondenkbaar is. Minister van complex bezet en had 15 Twee gevangenen zijn buitenlandse zaken Genscher ver medegevangenen en met zeer ernstige brand- personeelsleden gegij- wonden in een zieken- zeld. De bezetters had- huis opgenomen. - den om hun eisen, een Het is nog niet bekend ®rit*e£ de komende dagen vrije aftocht en twee hoe de bezetters aan re- keer komen, vluchtauto's, kracht bij volvers, messen en klaarde dat er geen sprake van kan zijn dat Londen uit de EG wordt gestoten. Men hoopt in Bonn dat de - - ,tot in- LONDEN Door een proteststaking van het openbaar vervoer in Londen waren veel mensen woensdagmorgen genoodzaakt naar hun werk te lopen. De foto toont de aanblik die Waterloo Bridge bood tijdens de ochtendspits. ize correspondenti Dat liuuut, m, zo hebben de ver- Een enorme verkeers- voersbonden berekend, dat de ta rieven van het openbaar vervoer met zeker 25 procent zullen stijgen, IV an LONDEN chaos groeide woensdagochtend in en rond Londen als gevolg van de 24-uursstaking bij het openbaar dat 34 busroutes en 33 metrosta- vervoer. Alle toegangswegen wa ren al vanaf de zeer vroege och tend verstopt. tions zullen worden gesloten, en dat 16.000 werknemers him, baan zullen verliezen. In de nacht van dinsdag op woens- Geen bus en geen metro in de dag is een politieman gewond ge- Britse hoofdstad is uitgereden uit raakt bij gevechten tussen auto protest tegen de plannen van de mobilisten en stakende mijnwer- regering-Thatcher om het Londen- kers. De mijnwerkers in het noor- se openbaar vervoer uit handen te den van Engeland, probeerden nemen van de Londense regioraad, aandacht voor hun acties te trek en onder te brengen bij een raad die ken door autowegen te blokkeren, rechtstreeks onder het ministerie Zij lieen hun auto's midden op de van vervoer valt weg achter, nadat ze door de poli- Volgens de bonden kan dat beteke- tie geen doorgang hadden gekre- nen, dat de subsidies met ten nyn- gen om te gaan posten bij mijnen ste de helft zullen worden gekort, in Nottinghamshire. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is on der druk van de Tweede Kamer be reid ook serieus te kijken naar ande re oplossingen voor Wilton-Fijenoord dan de vurig door hem verdedigde overname van de Schiedamse werf door de Damen Scheepswerven in Gorkum. Alle partijen, inclusief CDA en WD, hebben hier woensdag tijdens een mondeling overleg met de minister op aangedrongen. Wel zei Van Aardenne een aantal reserves te hebben ten aanzien van de eveneens woensdag gepresenteerde nieuwe voorstellen van de gemeente Schiedam. Ook heeft de minister toegezegd de ver schillende partijen niet voor voldon gen feiten te plaatsen. Van der Hek (PvdA) zei na afloop van het overleg deze toezeggingen van Van Aardenne positief op te vatten. Hoewel de minister duidelijk voor stander blijft van de zogenaamde 'Da- men-optie' wilden zowel Van Iersel (CDA) als Jacobse (WD) een meer flexibele houding van de minister. Daarbij zou ook de mogelijkheid dat de gemeente Schiedam het tekort van Wilton-Fijenoord grotendeels aanvult door de grond van de werven te kopen als gelijkwaardig alternatief be schouwd moeten worden. In deze Schiedam-optie zou de sanering van Wilton-Fijenoord zonder gedwongen ontslagen plaats kunnen vinden. Da- men wil bij overname in principe 922 man ontslaan. Of de Schiedam-optie - net als Damen op steun van 40 mil joen vane minister kan rekenen, wilde Van Aardenne nog niet zeggen. De minister blijft voorstander van deze overname door Damen vanuit het oogpunt van een rendabel toe komstperspectief. Combinatie Gelet op de wrevel die tussen de partijen tussen de onderhandelien is gerezen werd vanuit de kamer gesug gereerd dat een combinate van beide opties mogelijk uitkomst kan bieden. Daarbij zou Damen dan zijn acquisi tie-apparaat ten dienste van Wilton- Fyenoord kunnen stellen zonder dat de werf zelf door hem wordt overgeno men. De gesprekken over de toekomst van de Schiedamse scheepswerf (met 2000 man personeel de grootste werkgever in Schiedam) waren eerder woensdag in een stroomversnelling gekomen door een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Het College besliste dat de regering het recht had Wilton-Fijenoord een exportvergunning te weigeren voor nog vier onderzeeboten naar Taiwan. Alle betrokken partijen hadden op deze uitspraak gewacht, zo gaf ook Van Aardenne toe. Bij een andere uitspraak van het College waren alle gesprekken over opties waarschijn lijk overbodig geworden. te zetten een gevange nisbeambte en een geïn- plosieven konden kome- In 1981 vielen 29 do- terneerde bendeleider den bij gevechten in de den gedood tijdens de gedood. Ook overgoten gevangenis. Stelen In de nacht van maandag op dinsdag zijn in vier plaatsen in het land uit zogenaamde Mibo- magazijnen door vier anti-mili taristische groepen medische apparatuur en geneesmiddelen gestolen. Deze magazijnen zijn j bestemd voor materiele voorzie ningen in bijzondere omstandig- I heden. (PAGINA 3) Fokker Fokker krijgt 900 miljoen aan overheidssteun voor de ontwik j keling van de Fokker-50 en de Fokker-100. Dit heeft minister Van Aardenne woensdag aan de Tweede Kamer geschreven. (PAGINA 5) Tientje Er bestaan aarzelingen over een regionale omroep voor Zeeland bij meerdere Walclierse gemeen- ten, zeker als de provincie de omroepbijdrage daarvoor met een tientje moet verhogen. Gs i zijn bezig met de voorbereiding voor een voorstel over een Zeeuwse omroep aan de staten. (PAGINA 15) Bekervoetbal De Rotterdamse voetballers ver dwalen als hun 'Gouden Gidser I een keer niet bij is, of te wel Feyenoord voetbalt als een kip zonder kop als Johan Cruijff er niet bij is. Het werd maar 1-1 I tegen Haarlem in de halve finale van de KNVB-beker. FC Groningen verloor in de an dere halve finale van Fortuna met 2-0. (PAGINA 21) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20 en 21 DEN HAAG (GPD) - De verwachtingen dat de economische groei dit jaar groter zal zijn dan werd verwacht, nemen toe. Het Centraal Plan Bureau sluit niet uit dat het nationaal inkomen dit jaar een procent of twee hoger zal uitkomen dan in de Macro Economische Verkenningen van september 1983 nog werd voorspeld. Minister van sociale zaken De Koning mers uitgedrukt in een percentage heid en van de sociale fondsen) dit liet zich onlangs al ontvallen dat het van het (netto) nationaal inkomen. jaar io miljard gulden moet worden nationaal produkt (dat altijd iets ho- Bij een groei van het nationaal inko- geschrapt, ger uitvalt dan het nationaal inko- men zal het financieringstekort (wan- men, omdat daar een aantal zaken neer dat in guldens althans op zijn Eén van die doelstellingen is het niet in wordt meegenomen) in 1984 minst gelijk blijft) procentueel be- terugbrengen van het financieringste- zo'n 3 procent hoger zou liggen dan in langrijk gaan dalen Meevallende ont- kort (het verschil tussen de uitgaven 1983. wikkelingen zijn voor minister Ru- en de inkomsten van de overheid) tot ding overigens, blijkens zijn uitlatin- 7,5 procent van het netto nationaal De Konings collega van economische gen de laatste tijd, geen reden om inkomen. In de middellange-termijn- zaken Van Aardenne gaf afgelopen wijziging te brengén in zijn doelstel- verkenning van het CPB zou het vrijdag bovendien te kennen dat het lingen. Hij blijft erbij dat in de coilec- huidige beleid van de regering leiden Plan Bureau zijns inziens wat te te- tieve uitgaven (uitgaven van de over- tot een tekort (in 1987. de einddatum rughoudend was geweest in de opstel- ling van de cijfers voor de middenlan ge termij verkenning die toen werd gepresenteerd. Een van de oproerkraaiers dreigt een gijzelaar te doden, als aan de eisen niet tegemoetgekomen wordt. Later op de dag bestormden politie en militairen de gevangenis en herstelden de orde. (ADVERTENTIE) Percentage ZiEpAq.5,5EN vlissingen: spuistraat 6, tel. (01184-17720) Een grotere stijging van het natio naal inkomen heeft rechtstreeks ge volgen voor het financieringstekort van de staat. In guldens hoeft dat er weliswaar nauwelijks kleiner door te worden, maar voor het beleid maakt het wel degelijk uit. Het wordt im- China: Vietnamese MIG 'beschadigd' HONGKONG (AFP/RTR) - Een Viet namees gevechtsvliegtuig van het type MiG-21 is door de Chinese lucht macht aangevallen en „beschadigd" toen het boven het zuiden van China een „verkenningsvlucht" maakte. Volgens het persbureau Nieuw Chi na", dat dit woensdag meldde, moest de MiG naar zijn basis in Vietnam terugkeren.-. DEN HAAG (ANP) - De midden school of het voortgezet basison derwijs en de aansluitende fase van het vervolgonderwijs hoeven niet meer te kosten dan het be staande systeem. Afhankelijk van onder andere gro tere of kleinere groepen en meer of minder personeelskosten blijft in de goedkoopste opzet een half mil jard gulden over De duurste zal een bedrag van 900 miljoen gulden meer vergen dan de negen miljard die het voortgezet onderwijs thans kost. Een werkgroep van de ministeries van onderwijs en van financiën heeft dit uitgeplozen. Minister Deetman heeft het eindrapport „Kosten nieuw stelsel vervolgon derwijs" woensdag naar de Twèe- de Kamer gestuurd. De werkgroep is niet nagegaan hoe de kosten eruit zouden zien als de middenschool en de tweede fase van het voortgezet onderwijs zou den worden ingevoerd naast het bestaande onderwijs. De werk groep meent, dat het in beginsel mogelijk is het nieuwe stelsel voor voortgezet onderwijs in te voeren zonder er één cent meer voor uit te geven. van het kabinet-Lubbers) van 9 tot 9,5 procent. Winsemius tegen Minister Winsemius van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft zijn collega Ruding van Financiën geschreven niet ak koord te kunnen gaan met nog meer bezuinigingen in de bouwsector. Zijn departement heeft dit woensdag be kendgemaakt. Winsemius denkt dat de werkloosheid door de plannen van Ruding verder zal stijgen. In de bouw alleen al met 1400 tot 2300 man. Eerder hebben minister Deetman van Onderwijs en staatssecretaris Scher- penhuizen van Verkeer en Waterstaat zich tegen de snoeiplannen van de minister van Financiën gekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1