PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overleg met Britten is opnieuw mislukt Acht leden Surinaamse verzetsgroep aangekomen VS beginnen met studie star-wars Student doodgeschoten op protestdag Chili Wie wint de Snuffel van de Maand? EG-MINISTERS VERBITTERD NAAR HUIS Sekou Toure van Guinee overleden aan hartkwaal de PZC vandaag in premiere URKER VISSER VINDT GIFVAT Derde generatie buitenlanders automatisch Nederlander Af en roe buien Wisselend beioolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Zuidwestenwind, afnemend lot maiig, aan de kust eerst nog krachtig 227e jaargang no. 74 l/Voensdag 28 maart 1984 Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand WASHINGTON (AFP-DPA-UPI) De Verenigde Staten beginnen op zeer korte termijn met voorlopige studies naar de invoering van een systeem van verdediging tegen ballistische raketten, waarover president Reagan een jaar geleden voor het eerst heeft gesproken. Dit heeft minister van defensie Caspar Weinberger dinsdag gezegd. Op een persconferentie deelde Weinberger mee dat luitenant-generaal James Abrahamson, die een hoge baan heeft bij de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, benoemd is tot directeur van het nieuwe programma. De 50-jarige Abrahamson. die zelf in de ruimte is geweest en tot nu toe leider was van het ruimteveer-programma van de NASA. begint zijn nieuwe baan op 15 april. Het systeem tot verdediging tegen een aanval met ballistische raketten, dat in de wandeling wordt aangeduid als „star-wars" (..sterren-oorlog moet gaan berusten op revolutionaire technologische technieken waaronder de toepas sing van laserstralen, die tegen de Verenigde Staten gelanceerde interconti nentale ballistische raketten moeten vernietigen, In maart 1982 riep de Amerikaanse president, in een rede die als ..star- warsspeech" bekend is geworden, op tot de ontwikkeling van een nieuw systeem van strategische wapens, dat rond het jaar 2000 de Verenigde Staten en hun bondgenoten zou moeten beschermen tegen mogelijke aanvallen vanuit de ruimte Het ministerie van defensie heeft het Congres gevraagd in 1985 circa twee miljard dollar (zes miljard gulden) beschikbaar te stellen voor onderzoek naar en ontwikkeling van verdedigingssystyemen op basis van laserstralen en andere geavanceerde technologieën RIO DE JANEIRO RTR i - Voor het eerst in vijf jaar is er regen gevallen in het noordoosten van Brazilië Met de buien is een einde gekomen aan een periode van droogte die miljoenen mensen aan de rand van de hongerdood heeft gebracht Rallen, katten, slangen en hagedissen waren voor menige Braziliaan het enige voedsel Op elke tien kinderen zijn er ten gevolge van de langdurige droogte zeven lichamelijk en geestelijk onvolgroeid. Eén op de vier kinderen stierf voor het tweede levensjaar, aldus enkele cijfers uit een VN- rapport over de situatie in dit deel van het land. Sv tVan c e correspondent ,,een verbazingwekkende soepelheid van onze kant" BRUSSEL - Verbitterd verlieten negen van de tien Europese ministers van buitenlandse De financiële kloof tussen de negen zaken dinsdag de onderhandelingstafel in Brussel nadat een akkoord over de verlaging van lidstaten en Groot-Brittannie is. net de Britse begrotingsbijdrage wederom niet bereikt was. De politieke verhoudingen binnen Sm^bleven'Groov de Europese Gemeenschap, die al zwaar gehavend werden door de mislukte topconferentie Bnttannié aanvaardt voor 1984 welde vorige week, dreigen steeds zuurder te worden. Op 9 en 10 april doen de ministers van d00r de Europese partners aangebo- den verlaging van de begrotingsbij- buitenlandse zaken in Luxemburg een nieuwe poging, maar veel succes wordt daar onder de drage van 2,5 miljard gulden, maar huidige omstandigheden niet van verwacht. eist voor de jaren daarna een blijvend compensatiesysteem dat naar de De mislukking dinsdag betekent ook de Britse minister van buitenlandse zou raken". Staatssecretaris Van Ee- smaak van de andere partners veel te een forse tegenslag voor de Europese zaken. Howe, met geen enkele tege- kelen van buitenlandse zaken noem- vee] gaat kosten. Volgens Howe gaat landbouwministers, die eind deze moetkoming over de brug kwam. de de Britse opstelling „zo bot, dat ^e Britse regering zich nu beraden weck gaan proberen het pakket land- het de stemming uitermate negatief over situtie. met name ook omdat bouwbezuinigingen uit de failliete Voor minister Van der Broek was de heeft beinvloed". En de Westduitse Frankrijk en Italië gezien de misluk- boedel van de topconferentie te red- maat duidelijk vol: „Ik leen me niet minister van buitenlandse zaken king de betaling tegenhouden van 1.8 den. Lukt dat met, bijvoorbeeld door voor deze salami-takliek. Ik vind Genscher zei: „Het eind van de weg is miljard gulden die" Groot-Brittannie blijvend Iers verzet tegen beperking echt dat we de grens hebben bereikt nu bereikt". Genscher en Van der over 1933 moet terugkrijgen aan te- van de melkproduktie. dan dreigt en ik zou graag zien dat de Britse Broek waarschuwden de Britten dat veej betaalde begrotingsgelden, medio dit jaar een financiële crisis regering daarvan ook doordrongen de concessies die nu op tafel zijn voor Europa „De bodem van de kas is gelegd, er de volgende keer niet meer /[j 6lkSUgf*6Stl6S al lang in zicht", benadrukte minister Omkoping De rechtbank inAlme- zullen zijn. Ierland 7ün on landbouwgebied twee Van der Broek van buitenlandse za- lo heeft dinsdag Brugman Radiato- Ierland zijn op andbouwgeDiea twee ken renfabriek uit Tubbergen voor omko- De Britse minister Howe ontkende S e|n „^rmEe woei van de melkpro- ping van een hoofdambtenaar van het niet dat hij deze keer geen enkele ten onzlrhri- van 1983 waar- De onderhandelingen in Brussel ga- ministerie van Volkshuisvesting ver- concessie had gedaan, maar hy bena- mnpim hptaipri ven weer een vertrouwd beeld: de oordeeld tot een boete van 15.000 drukte eerdere tegemoetkomingen JJJJJn°™nTmed™t- negen lidstaten deden weer verdere gulden. De eis luidde 20.000 gulden van Britse zijde. Hij sprak zelfs over jr* naar ratn concessies om de Britse bijdrage aan woordelijkheidshethng nam* rato van de Europese kas te verlagen, terwijl CONAKRY (AFP/UPI) - President Achmed Sekou Toure van de repu bliek Guinee op de Afrikaanse west kust is overleden. Hij is 62 jaar geworden en hij was maandag voor een spoedbehandeling in Cleveland naar de Verenigde Staten overgevlo gen. Sekou Toure overleed aan een hartkwaal. Achmed Sekou Toure is president van Guinee geweest sinds de onafhanke lijkheid in 1958 De raad van de enige partij in Guinee, de democratische partij van Guinee, heeft 40 dagen rouw afgekondigd. Premier Luis Lansana Beavogui zal het land regeren tot een opvolger is benoemd. Er is nog niets bekend over het lot van de top van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid die in mei onder leiding van Sekou Toure in Conakry zou worden gehouden. Kringen op de Guinese ambassade in Parijs zeiden dat de nationale begra fenisplechtigheden in Guinee zalter- dag zullen worden gehouden. Het lijk zal vandaag uit Cleveland naar Gui nee worden overgebracht. (Zie ook pagina 4i Raketten Volgens de Amerikaanse ondermi nister Burt bouwt de Sovjet-Unie drie nieuwe lanceerbases voor SS- 20 raketten. Hij verwacht dal de bases de komende maanden voor gebruik gereed zullen komen. (PAGINA 3) Huur de produktieverhoging. De tweede suggestie voorziet in het hoger maken van de gemeenschappelijke melkre- serve, waaruit Ierland dan een grotere portie toegewezen zou kunnen wor den als Europees 'pijngeval'. AMSTERDAM - In het Amsterdamse City-theater is dinsdagavond de gala-premiëre gehouden van de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Ciske de Rat'. De gala-premiëre werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. Op de foto de koningin met hoofdrolspeler Danny de Munk, die haar bij aankomst bloemen aanbood. GEEN STRAEVERVOLGING IN NEDERLAND Kerken over kernwapens inds de besprekingen van Russen en Amerika nen in Genève over weder- ir-| zijdse vermindering van de - - "I arsenalen atoomwapens zijn mislukt, is de plaatsing van kruisra ketten en Pershmgs II in West-Europa in een stroomversnelling terecht ge komen. Italië, West-Duitsland en En geland hebben deze nieuwe generatie vernietigingswapens al toegelaten op hun grondgebied De op Sicilië gesta tioneerde kruisraketten zijn al voor een deel operationeel In Nederland is de discussie over wel of niet plaatsen op gang gekomen. Uiterlijk in de maand juni moeten regering en parie nent beslissen of ook Nederland deze voor de middellange afstand bedoelde raketten zal installeren. De Navo heeft Nederland 48 kruisraketten 'toe gewezen'. Op grond van uitlatingen van politici gedurende de afgelopen maanden lijkt de discussie vooral te zullen gaan om de vraag hoeveel kruisraketten ons land zal plaatsen. Aantallen van 16 en 32 zijn al ge noemd. Vredesgroeperingen en kerk genootschappen trachten regering en parlement zodanig te beïnvloeden, dat van plaatsing wordt afgezien. De slag om de kruisraketten ja' of 'neen' is verbaal losbroken. Nadat eerder de Synode van de Gereformeerde Kerken en de Her vormde Synode plaatsing afwezen, heeft de Nederlandse Raad van Ker ken zich deze week unaniem uitge sproken tegen de komst van kruisra ketten in ons land Voor een goed begrip: elf kerkgenootschappen met in totaal negen miljoen leden vormen de Raad van Kerken Wie louter op de cijfers afgaat kan niet anders conclu deren dan dat een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking tegen stationering is. Maar zo eenvoudig is het niet. Het cijfer van negen miljoen omvat ook de 'papieren' leden; zij zijn wel geregistreerd, maar zij bezoeken vrijwel nooit de kerk en beschouwen zich zeker niet als kerkelijk meele vend. Binnen de kerken bestaat overi gens geen eenheid van opvatting over het kernvraagstuk De verdeeldheid loopt door alle kerkgenootschappen Tal van meelevende leden zijn van oordeel dat de kerk zich dient te onthouden van politieke stellingne ming en derhalve geen oordeel moet uitspreken over wel of niet plaatsen van kernraketten. De kerkelijke te genstanders van plaatsing daarente gen - zij zijn in elk geval te vinden in de Raad van Kerken, getuige de una nieme afwijzing - vinden dat een maatschappelijk betrokken kerk zich juist met dit soort vraagstukken moet bezighouden. De kerk kan met om zaken heen, waarbij vragen van leven en dood aan de orde zijn, is de opvat ting in die kring. De Tweede Kamer vindt dat de inkomensontwikkeling moet wor den meegewogen bij de vaststel ling van de huurverhoging voor volgend jaar. (PAGINA 5) Jacht De jacht op vogels in en om de Oosterschelde wordt aan banden gelegd. Bij de inspectie der domei nen wordt momenteel aan een overgangsregeling gewerkt (PAGINA 11) Het herstel van Jan Raas na. zijn val in Milaan-San Remo wordt een langdurig proces. Na de schorsing van ploegmaat Adrie van der Poel dopingverzucht de Nederlandse kampioen: 'Meer kan het in een seizoen niet tegenzitten'. (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. GEVECHTEN IN GROTE STEDEN CONCEPCION SANTIAGO (AFP/RTR) - In Concepcion, (le belangrijkste stad in het zuiden van Chili, is dinsdag een student door de oproerpolitie doodgeschoten. Hij overleed kort nadat hij in het ziekenhuis was aangeko men, aldus een niet met name genoemde functionaris van het ziekenhuis. In Concepcion is het dinsdag tot den genegeerd. Onder hen waren ze- hevige schermutselingen gekomen ven kinderen. Ook was in alle 16 tussen demonstranten en de oproer- militaire regios perscensuur inge- politle. Niet bekend is of er meer steld. De media mochten geen berich- slachtoffers zijn. ten verspreiden die de „openbare Woordvoerders van het Nationaal Ar- orde dreigen te verstoren", beiderscommando, dat had opgeroe pen tot een nationale protestdag. heb ben in de hoofdstad Santiago ver klaard dat veel Chilenen gehoor heb ben gegeven aan het appèl in verzet te komen. Niet alleen was er geen open baar vervoer en bleven veel scholen dicht; ook veel winkeliers hielden hun °E„N ««,G 7 AMSTERDAM (GPD) - Acht van de werden vervolgens met marechaus- In het perscentrum verklaarde de zestien Nederlanders van Surinaam- seebusjes overgebracht naar een kan- woordvoerder van de acht, Glenn se afkomst die afgelopen vrijdag in toor van de douane Na een paspoort- Tjon a Kiet, dat er pas een persconfe- Frans-Guvana werden gearresteerd controle aldaar begaven zij zich. het rentie zou worden gegeven als de op beschuldiging van het voorberei- Surinaamse Volkslied luid zingend, overige acht in Frans-Guyana gear- den van een staatsgreep tegen Bou- naai- het perscentrum resteerden vanuit Curacao zouden terse in Suriname, zijn dinsdag per Het gaat om de volgende acht Neder- zijn gearriveerd, lijnvlucht vanaf Curacao op Schip- landers van Surinaamse afkomst: Dit zou aanstaande donderdag gebeu- hol aangekomen. Glenn "Tjon a Kiet. die voorzitter-in- ren. Justitie zal geen maatregelen nemen ballingschap van de Surinaamse vak- Over hun behandeling in Frans-Guya- tegen de mannen die door Frans centrale de Moederbond en lid van de na wilde Tjon a Kiet slechts kwijt dat Guyana zijn uitgewezen Er is niet Raad voor de Bevrijding van Surina- deze goed was geweest, gebleken dat ze zich hebben schuldig me; Romeo Hoost, administratief me- In de aankomsthal van Schiphol ont- gemaakt aan een strafbaar feit. zo dewerker op het kantoor van de be- stond enige commotie, toen sympa- verklaarde de Haarlmse officier van vnjdingsraad; de ex-militair Mahabir thiserende Sunnamers onder het pu- justitie, mr F. P. M. Slits, voor hun en zes leden van een verzetsgroep in bliek een cameraman van de STVS aankomst voor de AVRO-radio. Nederland die bekend staat als Actie (Surinaamse Televisie Stichting) ont- De aankomst van de acht op Schiphol '83. en dat zijn Chirau. Wiebers. Wasa dekte die trachtte video-opnamen te was omgeven door strenge veilig- An, Sewrarain en Adamson. Of ex- maken van de aanwezigen. Op som- heidsmaatregelen. Zowel in de aan- officier Roy Bottse ook maar Neder- matie van de marechaussee moest komsthal als op het platform waren land komt kan dinsdag niet worden deze man zijn activiteiten staken gewapende marechaussees gepos- bevestigd, de andere leden van de Later bracht de marechaussee ook teerd. De acht verlieten als laatsten groep van zestien worden vandaag op een Surinamer op die bezig was foto's - via de wenteltrap het vliegtuig en Schiphol verwacht. den Berg", een Urker vissersboot, heeft dinsdagmiddag ongeveer drie honderd kilometer ten noord-noord esten van Den Helder een vat opge- groepen studenten en leden van waarin. "'"scjn.jnljjk -« reer He onroemol.Ue Vnleens de eerste e,fl,Ee landbouwg.f dinoseb zit. winkels gesloten. Rond het middaguur plaatselijke tijd zijn braken in Santiago op drie ver schillende plaatsen gevechten uit tus- Het vat is waarschijnlijk afkomstig van een Deense veerboot die medio januari in een zware storm zijn dekla- de oproerpolitie. Volgens de eerste berichten zijn zeker 50 betogers gear resteerd. Volgens mededelingen van de mili- - a taire leiding in Santiago zijn 269 °lnS verloor. Hierbij waren ook tach- staatsgreep m Suriname te plegen, zijn vanmiddag met een lijnvlucht vanuit Curacao op Schiphol aangekomen. Op de avond bij de voortzetting van de personen gearresteerd omdat zij de g vaten dinoseb. foto ttjaens de persconferentie, achter v.l.n.r. Girau, Adamsson. Seg Marain. Mahabir en Wiebers. Zittend v.l.n.r. behandeling van de wet op het Neder- maandag ingestelde avondklok had- Wassam, A. Kiet en Hoost. landerschap. SCHIPHOL De eerste acht van de in totaal 16 mannen die geprobeerd zouden hebben vanuit Frans Guyana een te maken en die door de omstanders als een pro-Bouterseman werd her kend. Minister De Ruiter van defensie zal de commissie Pronk vragen een aan vullend onderzoek te verrichten naar de mogelijke betrokkenheid van ko lonel Valk bij de staatsgreep van 25 februari 1980 in Suriname. De motie van de VVD die om het aanvullend onderzoek verzocht, werd gisteren met bijna algemene stemmen - alleen de PSP en de Cen trumpartij waren tegen - door de Tweede Kamer aangenomen. DEN HAAG (ANP) - Kleinkinderen van buitenlanders die in Nederland zijn komen wonen, zullen in de toe komst automatisch Nederlander worden. Voorwaarde hierbij is wel dat de ou ders van de betreffende kinderen evenals de kinderen zelf in Nederland geboren zijn Staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) legt zich neer bij deze wens van een meerderheid van de Tweede Kamer Dat bleek dinsdag- Het gaat hier geenszins om nieuwe opvattingen. Zij hebben met na me in de jaren zestig en zeventig mede het gezicht van de kerk bepaald, toen vraagstukken van oorlog en vrede, honger en ellende, maatschappelijke en sociale ontwrichting in brede kring ter discussie werden gesteld. Zoals de kerken menen te moeten opkomen voor de armen en verdrukten in de wereld, zo zijn zij - op grond van het Evangelie - ook van oordeel dat zij niet kunnen zwijgen als kernwapens in het geding zijn. In het concrete geval van de 48 kruisraketten voor Nederland komen de gezamenlijke kerken met een volstrekte afwijzing, al doemt alweer een deuk in het eenheidsfront op nu bisschop Bar van Rotterdam heeft verklaard, dat de r k.-bisschoppen een genuanceerder standpunt innemen. Er is veel te zeggen voor de opvatting, dat de kerk in dit soort cruciale zaken een duide lijke mening moet hebben. Een insti tuut dat het geweld afwijst kan eigen lijk niet veel anders doen dan'de 'ban' uitspreken over zo'n moorddadig iets als een kernwapen. Dat zij daarmee beoogt de politici in hun besluitvor ming te beïnvloeden en de burgers te mobiliseren is een legitieme zaak. Meer recht van spreken hebben die kerkleden, die er een andere opvat ting op na houden dan hun leiders. Een standpunt, zoals de Raad van Kerken en de bij haar aangesloten kerkgenootschappen nu inneemt, kan verwarring, onzekerheid en mogelijk gewetensnood veroorzaken bij hen. die de kerkleiders niet kunnen volgen. Datzelfde geldt echter als de kerken anders beslissen. De keuze is vaak moeilijk, maar zij moet - hoe pijnlijk soms ook - worden gemaakt. In dit opzicht valt de gezamenlijke kerken mets te verwijten. Uit het oog mag evenwel niet wor den verloren, dat kerk en over heid elk hun eigen verantwoordelijk heid hebben De Raad van Kerken heeft - dat althans mag worden aan genomen - geen enkele ambitie om 'regerinkje te spelen'. Zij draagt in elk geval geen verantwoordelijkheid voor het beleid, zoals de regering meent te moeten voeren Het is daarom voor de Raad van Kerken gemakkelijk om uitspraken te doen over politieke za ken Die verplichten uiteindelijk tot niets. Anders is dat met een regering die rekening en verantwoording voor haar daden moet afleggen aan het parlement. Wie de democratische ge dachte hoog heeft, zal moeten accep teren dat voor wat betreft plaatsing van kruisraketten het laatste woord is aan regering en parlement Als de Nederlandse Raad van Kerken de bedoeling heeft de publieke opinie le mobiliseren is daar niets op tegen Maar de publieke opinie kan en mag nooit het regeringsbeleid bepalen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1