PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ieren dreigen besluit landbouw te blokkeren fePZC Raad van Kerken wijst plaatsing kruisraketten in Nederland af Kamer wil nader onderzoek rol Valk in coup-Bouterse BAMIPAKKET EN RUNDERTARTAAR Vrijwilligers vier maanden 'bed-kosmonaut' BRAKS: GRENS AAN ONZE SOUPLESSSE Mondale is tegenstander van ondergrondse kernproeven nieuwe ^bouws^oen begint. vandaag Dode bij gijzeling in gevangenis van Leuven Moerman- onderzoek begint in april Enkele buien Wisselend beioolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer tien graden Matige wind uit zuidwest lot zuid, aan de kust vrij krachtig 227e jaargang no. 73 Dinsdag 27 maart 1984 Wie wint de Snuffel van *9i de Maand? PlaaLs een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand MOSKOU (RTRi - Vijftien gezonde mannen zijn behulpzaam bij het onderzoe ken van één van de belangrijkste problemen van de ruimtevaart, de invloed van gewichtloosheid op de mens, door gedurende vier maanden permanent in bed te blijven. Het experiment wordt in de Sowjet-Unie uitgevoerd. De 15 vrijwilligers hebben sinds december vorig jaar hun bedden niet meer verlaten. Zij bootsen op diverse manieren de gevolgen van langdurige gewichtloosheid na, een belangrijke factor voor kosmonauten die lange tijd in de ruimte verblijven. Hun leeftijd ligt tussen 25 en 41 jaar Zij mogen hun bedden niet uit en zelfs rechtop zitten is er niet bij. De proefkonijnenliggen met hun hoofd iets lager dan hun voeten, zodat de bloedstroom naar het hoofd groter wordt, hetgeen ook in een toestand van gewichtloosheid het geval is. Zoals het Sowjettmssische blad Socialistische Industrie meldde maakt de proef deel uit van een serie experimenten op het gebied van ruimtevaart. De „bed-kosmonauten" doden de tijd met lezen, films en televisie kijken of andere bezigheden die onder deze omstandigheden mogelijk zijn. Zij krijgen allen hetzelfde voedsel als dat van echte kosmonauten. Medisch onderzoek heeft intussen laten zien dat de spieren van de proefkonijnen sterk verzwakt zijn. Na de proefperiode zullen zij dan ook door revalidatie langzamerhand weer op krachten gebracht moeten worden. (Van onze correspondentvan de produktie wenst Nederland echter niet akkoord te gaan. Het BRUSSEL (GPD) - De poging van de Europese landbouwministers om na de mislukte Nederlandse standpunt wordt ge- topconferentie van vorige week het pakket landbouwbezuinigingen toch in werking te laten door Duitsland en Groot-Brit- treden, is maandag in Brussel somber begonnen. Ierland dreigde de besluitvorming te blokkeren als het zijn zin niet zou krijgen ten aanzien van de melkproduktie. Terwijl alle Ierland heeft al aangekondigd het Europese landen hun melkproduktie gaan inkrimpen, eist Ierland dit jaar een miljoen ton zogenaamde vitaal belang in te roe- produktie meer. pen indien de andere landen over de De landbouwministers hebben in hun Ierse probleem op te lossen. Verwacht melkproduktie in Ierland opleveren melkproduktie w^en stemmen. In vergadering maandag verschillende wordt dat daarover vandaag verder van ruim 6 miljoen ton. de hêlft van de dat gev?\ Ierland de stemming compromissen op tafel gelegd om het wordt gepraat. Minister Braks van Nederlandse melkproduktie. Voor een kunnen blokkeren totdat er overeen- landbouw sloot niet uit dat er eind land dat slechts 3 miljoen inwoners stemming is. Minister Braks kondigde van de week nog een speciale land- telt, vindt minister Braks dat veel te maandagavond aan dat hij uitstel van bouwvergadenng in Brussel moet ko- veel. „Er is een grens aan onze sou- stemming zou vragen indien er een men om de blokkades te doorbreken, plesse", zei hij. Nederland wil wel voor Nederland ongunstig zuivelvoor- aanvaarden dat Ierland zijn produk- stel aangenomen zou dreigen te wor- De minister noemde de Ierse eisen tie van 1983 behoudt en dus niet den. 'onredelijk' Inwilliging ervan zou een behoeft in te krimoen Met een groei Invoering van het totale pakket land- bouwbezuinigingen is noodzakelijk om te voorkomen dat de Europese >■- 1 1 a. a. 1 landbouwuitgaven dit jaar volstrekt 1 11 dan voor o.a. de zuivelsector het PARIJS Franse boeren hebben maandag op onge veer 100 plaatsen in het land wegblokkades opgewor pen uit protest tegen het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap. Ze sloten de toegangswegen tot steden af en staken autobanden in brand. De blokkades troffen met name het verkeer in het noorden, oosten en zuidoosten van het land en dat rond Parijs. In Straatsburg hebben 1.000 tractoren het stadscen trum afgesloten Demonstranten verbrandden een pop van premier Margaret Thatcher van Groot-Bnttanniè om te protesteren tegen „haar starre houding" tijdens de Europese top van vorige week in Brussel. Tweede ronde Uit voorlopige uitslagen van de presidentsverkiezingen in El Salvador blijkt dat geen van de kandidaten de absolu te meerderheid zal behalen: een tweede ronde lijkt nodig. (PAGINA 3) Beroep Een groot aantal milieu-orga nisaties wil dat de minister zijn regionale milieu-inspec teur in Zeeland opdracht geeft beroep in te stellen tegen de vergunning voor de kolencen trale in Borssele. (PAGINA 7) Meststoffen Via zuiveringsslib kunnen op goedkope wijze hoogwaardige meststoffen aan de bodem worden toegevoegd. Voor een kruistocht tegen het gebruik ervan is dan ook geen enkele reden. (PAGINA 7) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buiten!.: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 9, 11 en 13. Sport: 14 en 15. NEW YORK (AFP) - Presidentskandi- Volgens Mondale zou hij na instelling ACTIES BIJ daat Walter Mondale is voorstander van een moratorium op ondergrondse '7tit\/j?| 'an een moratorium op ondergrond- kemproeven contact opnemen met Z U 1V ELL vJIn V--ILËvfN BOTTSE OOK NIET WELKOM OP CURACAO DEN HAAG (GPD) - Een ruime meer- liever gezien, dat een nieuw onder- Don Martina, maandag op een pers- se kernproeven. Ook proeven met Moskou teneinde de Sowjet-Unie te RUINERWOLD (ANP) - Het personeel derheid in de Tweede Kamer wil dat zoek naar de rol van Valk door de conferentie in Willemstad meege- anti-satellietwapens zouden onder bewegen tot een identieke stap. Ver- Van de met sluiting bedreigde vesti- de regering een nader onderzoek in- Tweede Kamer zou worden gedaan, deeld. Volgens Martina heeft Bottse zon regeling moeten vallen. Mondale volgens zouden onderhandelingen gingen van het zuivelconcern Noord- ste|t naar de mogelijke betrokken- De VVD besloot na enkele dagen schade toegebracht aan de verhou- verklaarde dit maandag tijdens een moeten starten over het permanent Nederland heeft maandagavond be- j,ejd van kolonel Valk bij de staats- bedenktijd geen steun aan die motie ding met een bevriende natie lezing aan het Hunter College in New verbieden van deze proeven. sloten 24-uurs werkonderbrekingen greep van 25 februari 1980 in Surina- van de PvdA te geven De WD is van Het Nederlandse ministerie van jusu- York. Mondale maakte duidelijk dat die te houden. Voor de veehouders die me. Een motie van de WD. die om dit mening dat vooral nader onderzoek tie kon maandag nog geen definitieve onderhandelingen wat hem betreft melk aan de fabrieken leveren zijn aanvullend onderzoek vraagt en gedaan moet worden naar de inhoud mededelingen doen over het lot van Als Mondale tot president wordt ge- gevolgd moeten worden door verder- maatregelen getroffen zodat de melk waarover vanmiddag wordt ge- van de gesprekken die Valk voorgaan- de vijftien Surinaamse Nederlanders kozen, zal zon moratorium er komen, gaande maatregelen. Hij zei bereid te niet weggegooid hoeft te worden. Dit stemd, kan rekenen op de steun van de aan de staatsgreep met de rebelle- Feitelijk worden zij op Curacao als zo beloofde hij zijn gehoor. Uit zijn zijn te onderhandelen over een ver- werd maandagavond na een vergade- de PvdA. rende onderofficieren voerde. Minister ongewenste vreemdelingen in het woorden viel op te maken dat een drag met Moskou dat ruimer is dan ring van het personeel en de Voe- van den Broek liet tijdens het debat vliegtuig gezet en kan Nederland op dergelijke maatregel eenzijdig zal zijn. het Salt 2-verdrag. dingsbonden en Industriebonden van De socialisten geven slechts node hun vorige week al weten dat hij weinig basis daarvan niets tegen hen onder FNV en CNV meegedeeld. steun aan de motie. De PvdA had verwacht van nader onderzoek nemen Na de fracties in de Tweede Kamer De zestien, van wie er veertien in het GREENPEACE: 'ZEEEN WORDEN RADIO ACTIEVER' BRUSSEL (ANP) - De brigade voor tereurbestrijding van de Belgische Rijkswacht - de brigade van Diane - heeft maandagmiddag rond twee uur een eind gemaakt aan de gijzeling van de directeur en de onder-direc teur van de gevangenis van Leuven door twee gedetineerden. Daarbij werd een van de twee gedeti neerden - de Italiaan Andreino Fabri - gedood. De andere gevangene - Peter Carlier uit Kortrïjk - gaf zich PARIJS (DPA) - De internationale daarop over. De gijzeling begon in de milieubeschermingsorganisatie ochtenduren toen de twee gedetineer- Greenpeace heeft maandag op tekort- den rond halftien uit hun cel wisten te komingen van de opwerkingsfabrie- ontsnappen. Met behulp van een pi- ken voor verbruikte splijtstofele- stool gijzelden ze toen de directeuren menten in het Franse la Hague en het Koninckx en Verschueren. Verder Britse Windscale gewezen. dan de gevangenispoort kwamen de Greenpeace heeft de voor het toezicht twee echter niet met hun gegijzelden, op schadelijke gevolgen voor het mi- Daarna volgden urenlange onderlin- lieu verantwoordelijke „Commissie gen met vertegenwoordigers van de van Parijs" erop geattendeerd deze gealarmeerde Rijkswacht, centrales niets doen tegen de besmet ting van het zeewater met de door hen Aan de actie kwam een einde toen de geloosde afvalstoffen. Hierdoor is een brigade Diane een aanval deed met aanzienlijke verhoging van radioacti- traangasgranaten. Bij deze actie werd viteit in de Ierse Zee en de Noordzee Fabri - die bekend stond als een ontstaan, aldus Greenpeace 'zware misdadiger' doodgeschoten. (ADVERTENTIE) heeft nu ook de Raad voor de Bevrij- bezit zijn van een Nederlands pas- ding van Suriname zich teleurgesteld poort, werden zaterdag in de buurt uitgesproken over de resultaten van van Cayenne m Frans-Guyana aange- de commissie van onderzoek In een houden, telegram aan premier Lubbers en ka mervoorzitter Dolman vraagt de be- vnjdingsraad om een nader onder zoek, omdat het rapport van de com missie meer vragen oproept dan beantwoordt. Bottse Vijftien van de zestien Surinaamse Nederlanders die zaterdag door de Franse autoriteiten in Frans Guyana werden uitgewezen en naar Curacao werden overgebracht, zijn daar op een vliegtuig naar Nederland gezet. Zij zullen vanmorgen rond twaalf uur op Schiphol arriveren. De gezagheb ber van Curacao is bezig stappen te nemn om de toelating van ex-officier Roy Bottse, die op het Antilliaanse eiland in verzekerde bewaring zit. ongedaan te maken. Dat heeft de premier van de Nederlandse Antillen. Gepakt De Haagse politie heef*, maandagochtend in alle vroegte een van de gedetineerden aangehouden die vorige week zondag uit het huis van bewaring in Scheveningen wisten te ontsnappen, zo is maandag meege deeld. De 31-jange A. de B werd in zijn kraag gegrepen aan de toog van een café in de Herman Costerstraat in Den Haag. Hij was niet gewapend en heeft zich niet tegen zijn aanhouding verzet. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bamipakket, "1 QQ 500 gram X»*70 Rundertartaar, /JQQ 500 gram O.Z/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse Raad van Kerken wijst de plaatsing van kruisraketten in Nederland af. Met dit besluit heeft de Raad zich aangesloten bij de recente uitspra ken van de hervormde en gerefor meerde kerken. Ook de Rooms-Ka- tholieke Kerk, in Nederland lid van de Raad van kerken, heeft zich nu duidelijk tegen het plaatsen van de kruisraketten uitgesproken. In een brief aan regering en parlement noemt de Raad van Kerken dat afwij zing van de plaatsing van kruisraket ten een zinvol middel is om binnen de NAVO bij te dragen aan de doorbre king van de ontstane patstelling op ontwapemngsgebied De Raad van kerken sprak zich in 1979 overigens al uit tegen de plaatsing van een nieuwe generatie kernwapens in Europa. Alle lidkerken, met naar schatting 9 miljoen gelovigen, zijn het met elkaar eens dal een voortgaande bewape ning meer onveiligheid brengt en het gevaar van een totale vernietiging van de schepping in ernstige mate vergroot. In de brief schrijft de Raad zich niet alleen gesteund te voelen door eerdere uitspraken van lidker ken, de Rooms- Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken maar ook door christenen in Oost-Europa en met name de kerken in de Derde Wereld. Verheugd Mient Jan Fabcr. secretaris van het IKV, toonde zich bijzonder verheugd met „deze stap die daadwerkelijk bijdraagt aan niet-plaatsing". Boven dien was hij blij dat de Rooms- Katholieke Kerk In de uitspraak van de Raad tegen de plaatsing van kruis raketten geen voorbehoud heeft ge maakt. De woordvoerder van het ICTO ihet Interkerkelijk Comité voor Tweezijdi ge Ontwapening) R. Jobse. toonde zich in het geheel met verheugd over de uitspraak Hij verwijt de Raad van Kerken dat zij voorbijgaan aan de gewetensnood van een zeer grote groep kerkleden die op grond van eigen ethisch en poliüek-militair oor deel vóór de plaatsing van kruisraket ten zijn. In een enquête onder gereformeerden in opdracht van de NCRV-actualitei- tenrubriek ..Kerk Vandaag" werd gis teravond bekend gemaakt dat het aantal voor- en tegenstanders van het synode-besluit ongeveer even groot is. Eenzelfde beeld liet de vraag zien of men het juist vindt dat de synode zo nu en dan uitspraken doet over poli tieke en sociale vraagstukken Naarmate de ondervraagden ouder zijn is de verontrusting groter, is men het vaker oneens met de uitspraak tegen de kruisraketten en tegen dit soort politieke en sociale uitspraken in het algemeen Opvallend is het duidelijke verband tussen de ingeno men standpunten. De meesten onder vraagden die vóór plaatsing zijn. zijn tégen uitspraken van de synode en de tegenstanders van kruisraketten zijn meestal vóór uitspraken op politiek terrein. Als Nederland besluit om geen kruis raketten te plaatsen kan de Sovjet- Slot zie pag. 3 kol. 2) DEN HAAG (ANP) - Het aan gekondigd onderzoek naar de zogeheten Moerman-therapie bij de kankerbestrijding be gint komende maand mët een registratie-fase. Staatssecre taris Van der Reijden (Volks gezondheid) heeft dat maan dagavond meegedeeld tijdens een mondeling overleg met leden van de Commissie voor de Volksgezondheid uit de Tweede Kamer over de kan kerbestrijding. Aan het onderzoek zullen - zo bleek uit de opgave van de staatssecretaris - zeker drie Moerman-artsen deelnemen en drie andere artsen waar schijnlijk. „Het is niet veel. maar we moeten ergens begin nen". aldus Van der Reijden De staatssecretaris deelde ver der mee. dat hij na de zomer komt met een notitie over het houden van een bevolkingson derzoek op borst- en longkan ker De invoering van een lan delijke kankerregistratie laat niet lang meer op zich wach ten. zo bleek uit de beantwoor ding De staatssecretaris wees erop. dat de terzake geldende uitvoeringsvoorschriften ge reed zijn en nog slechts behoe ven te worden goedgekeurd. CDA-woordvoerder Borgman bepleitte opnieuw spoedige in diening van een Tabakswet ter bescherming van de rechten van de niet-rokers. Als de wet telijke regeling uitblijft komt hij met een initiatief-voorstel op dit terrein De socialist De Pree diende een motie in. waarin de regering gevraagd wordt de voorgenomen beëin diging van de bevolkingson derzoekprojecten niet door te zetten De staatssecretaris wees deze motie, waarover op een later tijdstip wordt ge stemd. van de hand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1