PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groep Surinamers in Frans-Guyana gepakt Chaotisch verloop van verkiezingen El Salvador Zwitsers dorpje boycot zomertijd reis Leesbaar vergroten of verkleinen? TEGENSTANDERS REGIME-BOUTERSE Gigantische buit bij overval Rode Brigades Amerikanen besteden voor zeilschip 225 miljoen Enkele buien Veel bewolking en enkele buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Wind uit zuidelijke richtingen, boven land matig, aan de kust en op het IJselmeer af en toe krachtig. 227e jaargang no. 72 Maandag 26 maart 1984 Wie wint de Snuffel van fa de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand GENEVE (AFP) - Een Zwitsers dorpje van onverzettelijken in het kanton bijzonder ongelegen. „Bij de dageraad bevriesd men. De koeien eten niet. De Hallis boycot de zomertijd die in de nacht van zaterdag op zondag in 20 enige klok is de zon", zei het hoofd van de melkcentrale van het dorp. Europese landen van kracht werd. De autoriteiten van Wallis zijn al gewend aan de boycot sedert de zomertijd blad Tribune de Genève schrijft dat de actie geleid wordt door zes vier jaar geleden in Zwitserland werd ingevoerd. De 'melkroute' wordt opstandige veeboeren in het op 1.250 meter hoogte gelegen Forclaz waar nog daarom gewijzigd en eindigt in de zomer in het dorp in plaat van daar - zoals twee meter sneeuw ligt. De dag een uur eerder laten beginnen komt de boeren in de winter het geval is - te beginnen. (Van onze correspondenten CURACAO-DEN HAAG - Zestien Surinamers die eind vorige week in Frans-Guyana werden gearresteerd en vervolgens door de Franse autoriteiten op een militair vliegtuig naar Curacao zijn gezet, zullen zo snel mogelijk naar Nederland worden gebracht. Dat heeft de minister van justitie De Paula zondag in Curacao beslist na eerst koortsachtig overleg te hebben gepleegd met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. ontkend dat vanuit Frans Guayana een coup tegen Suriname werd voor bereid. Coup De zestien Surinamers.van wie der den een Nederlands paspoort hebben, Iwee een Surinaams en één statenloos Is, zullen naar verwacht vandaag op het vliegtuig naar Schiphol worden Onder hen bevindt zich de voormalige luitenant van het Suri naamse leger Roy Botse, een ver klaard tegenstander van de Suri naamse legerleider Bouterse; alsook Tsjon A Kiet. ex-seeretaris van de Surinaamse vakbond Moederbond en Ud van de Surinaamse Bevrijdings- raad. De zestien Surinamers werden vrij dagmorgen aangehouden in een boer derij in de buurt van Cayenne, de hoofdstad van het aan Suriname bevelhebber Bouterse. Zij hadden grenzende Frans Guyana. Zij werden geweren en kapmessen bij zich toen al enige tijd in de gaten gehouden zij door de politie werden gearres- door de politie van Frans Guayana. teerd. Vanuit Cayenne zouden de Surina- Met de arrestatie zou Frankrijk het mers het verzet hebben willen coör- bewind-Bouterse enigszins tegemoet dineren tegen het regiem van leger- willen komen. Tot dusver werd altijd Helikopter stort neer: 29 doden SEOUL (UPI) Een helikopter van het Amerikaanse leger is zaterdag ochtendT1^me'*k."handênT^' tijdens een oefening bij de Zuidkore aanse stad Pohang neergestort. Daar bij kwamen alle inzittenden, acht tien Amerikaanse en elf Zuidkore- aanse soldaten, om het leven. De helikopter vloog 's nachts bij slecht weer tegen een bergrug. Het toestel maakte deel uit van een ge combineerde Koreaans-Amerikaanse militaire oefening. Zondagochtend waren pas enkele stoffelijke over schotten geborgen. (Van onze correspondent) ROME - Vijf en dertig miljard lire (70 miljoen gulden), de grootste buit die in Italië ooit bij een roofoverval erd binnengehaald, viel zaterdag- ongemaskerde bandieten, die zich uitgaven voor leden van de Rode Brigades. Het bedrag werd bewaard in een kluis van de internationale bewakingsdienst Brink's en was af komstig van verschillende banken en supermarkten. Hel bestond uit niet- geregistreerde bankbiljetten van uit eenlopende waarde en valt dus nooit meer te achterhalen. Het met mitrailleur en pistolen gewa pende vijftal overviel vrijdagavond Franco Parsi. employée van Brink, bij zijn thuiskomst en bracht de nacht door in zijn woning. Om drie uur 's morgens dwongen zij hem, vier van hen in twee dienstauto's naar het bedrijf te begeleiden, terwijl de vijfde achterbleef om zijn vrouw, zijn drieja rig dochtertje en een bejaarde tante te bewaken. De twee nachtwakers open den zoals iedere ochtend de poort voor hun collega en werden overmees- terd en vastgebonden. De overvallers PERTH (AFPi - De zeilstrijd om de ijeten Parsi alle bewakingsmechanis- America Cup was altijd al een spor- men buitenwerking stellen en haal- tieve aangelegenheid voor alleen de ^en toen op hun gemak de kluis leeg. steenrijken. Na een heerschappij van tientallen decennia faakte Verenigde Na afloop van het karwei fotografeer- Staten de felst begeerde zeilbeker den zij een van de bewakers met een overva-l- kwijt aan Australië. karton om zijn nek waarop zij een De Amerikanen zijn vastbesloten de vljfpuntlge ster hadden getekend. Zij beker in 1987 te heroveren. Daarvoor verdwenen met achterlating van een is, volgens welingelichte kringen in „strategische resolutie" van de Rode het Australië Perth de thuishaven van Brigades. Hun medeplichtige in huize het winnende schip Australië II. een Parsi kreeg een telefoontje, dat hij de budget beschikbaar gekomen van vrouwen vrij kon laten. Een uur later rijfzenzeventig miljoen dollar, een belden de overvallers de redactie van slordige tweehonderdvijfentwintig een Romeins dagblad met de medede- mijjoen gulden. Voor dat geld moet ling, dat de roof door de Rode Briga- «n zeilschip worripn gebouwd, dat in des was gepleegd. De politie twijfelt de finale over zeven regatta's bij New- hieraan, port onverslaanbaar moet zijn. De Australische overwinnaars bleken in **et achtergelaten document dateer- Perth danig geschrokken over dit de nie^,alleen yan 1978> maar bleek bericht. Zij waren al blij dat hun bovendien een fotokopie uit een boek budget voor 1987 was opgetrokken over het terrorisme, en ook de rest van van zestien miljoen naar achtentwin- de enscenering was een slordige na- Ug miljoen gulden bootsing van het strenge ntueel van de Rode Brigades. De Surinaamse Bevnjdingsraad van ex-president Chin A Chen wil nog niet reageren op de arrestaties omdat men nog te weinig informaties had. In kringen van de raad gaat al enige tijd het gerucht dat er op korte termijn een coup zou worden ondernomen tegen Bouterse De zestien Surinamers werden op Curacao vastgezet in de Koraal Specht gevangenis waar zij aan een verhoor werden onderworpen. De ge vangenis wordt zwaar bewaakt. De officiële aanklacht tegen hen is vol gens de gezaghebber van Curacao R. Sasseres, die tevens politiehoofd is. „poging tot een aanslag op een be vriende staatshoofd". Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken kon niet zeggen wat de zestien te wachten staat als zij in Nederland terug zijn. Hij bevestigde wel dat de Nederland se regering Suriname rekent tot een bevriende mogendheid. Beide landen onderhouden normale diplomatieke betrekkingen. NOORDWIJK (ANP) - De gehandicapte Peter Werner uit Noordwijk is van plan een 15.000 km lange tocht per rolstoel door de Verenigde staten te maken. Na zijn vertrek dit weekeinde hoopt Werner op 2 april in Washington op het Witte Huis ontvangen te worden. Daarna wil hij naar Los Angeles en vervolgens retour rijden. Doel van de tocht is aandacht te vestigen op de gehandicaptensport, terwijl voorts het behoud van de 'Buitenkliniek voor kinderen' te Noordwijk door de prestatietocht nagestreefd wordt. bu rUn Bijeenkomst NDP onder toezicht van politie STADE/HAMBURG (AFP/DPA) - Het regionale congres van de Westduitse rechts-radicale Nationaal-Democra- tische Partij (NDP) is zondag onder toezicht van een sterke politiemacht in Stade, bij Hamburg, begonnen. SAN JORGE - Een jonge guerrillastrijdster bewaakt een wegversperring in de Zaterdag hadden ongeveer duizend buitenwijken van San Jorge m El Salvador, als haar kameraden in de stad tegenstanders van de NDP geprotes- anti-propaganda voor de verkiezingen maken. teerd tegen de bijeenkomst. Twee Iraniërs De Iranièrs, die voor een medi sche behandeling naar Euro pa zijn overgevlogen, zijn slachtoffers van een ongeluk in een Ir aanse chemische fa briek. aldus berichten in de Franse pers PAGINA 3 Werkgelegenheid Zeeland zou bij de komende werkgelegenheidsinjecties een groter financieel aandeel moe ten ontvangen. Dat is de me ning van de commissie bouw van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. PAGINA 5 Johan Cruijff Johan Cruijff blijft schitteren. Feyenoord speelde tegen AZ zeer chaotisch, maar Cruijff leidde de Rotterdammers toch naar de zege. PSV speelde niet sterk tegen Fortuna en voor de beslissende wedstrijd tussen Feyenoord en PSV zijn de Rot terdammers nu favoriet PAGINA 9. Beveren In de Belgische voetbalcompe titie heeft Beveren een straat lengte acht punten) voorge staan op Anderlecht. Maar in middels is de voorsprong ge slonken tot twee puntjes Het zal niemand verrassen als An derlecht toch nog kampioen wordt PAGINA 14. Uit het veld Gerard Schipper werd zater dagmiddag in de derby Ame- muiden-Oostkapelle uit het veld gestuurd, omdat hij een minder parlementaire opmer king tegen de scheidsrechter zou hebben gemaakt Min of meer verrassend won Ame- muiden met 4-2, maar Oostka- pelle blijft aan de leiding, om dat ook Rozenburg verrassend verloor. PAGINA 16. Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12.13.14,15 en 16. demonstranten raakten gewond in een vechtpartij met de politie. Vrij dagavond had de Westduitse vak bond DGB al een demonstratie in Stade georganiseerd tegen het fascis me, waaraan ongeveer 200 personen deelnamen. Het is de bedoeling dat de NPD in Nedersaksen tijdens de bijeenkomst de verkiezingscampagne van de West duitse rechts-radicale partij voorbe reidt voor de Europese verkiezingen Franco Parsi verlaat het politiebu- van 17 juni aanstaande. De partij, die reau, nadat hij was ondervraagd over in de Bondsrepubliek ongeveer 10.000 het verloop vati de spectaculaire leden telt, zal een lijst met 38 kandida ten presenteren. VERZET SABOTEERT ELEKTRICITEITSVOORZIENING SAN SALVADOR (AFPREUTER DPA) - Aanslagen van het Salvado- verzet op hoogspanningsmas ten. waardoor het grootste deel het land zonder stroom kwan zitten, stembureaus zonder stembus stembureaus waar nog geen an to d'Aubuisson van de extreem- te rechtse republikeinse nationalisti sche alliantie en Franclso Jose Guer- de rechtse nationale verzoe- I stembiljetten aanwezig waren. Zo ningspartij. Wanneer geen van de (ADVERTENTIE i De Xerox® 2370 doet 'l. En goed Briefen antwoord bijvoor beeld, legt u naast elkaar op A3 formaat en u verkleint het lot A4. Zo krijgt u een overzichtelijk document Computeruitdraai verkleint u tot A4 zodat het past in elk opbergsysteem Moeilijk leesbaar lettertype? Dan vergroot u (t/m B4) dit haar scherp met de Xerox 2370.10 Afdrukken per minuuL U kunt ook rekenen op jarenlange bednjfszekerheid dankzij de microprocessor- bestunng en de alom bekende Rank Xerox* servicemensen vlot team - work zonder weerga. Zoals u wilt Bel voor meer informatie of een dealerlijst03404-59700. Vbor uw oude apparaat geven wij n A IV 11/ VrnHV ieder geval ri.500-terug. HMIvllx AtKUA 'Xeroxen RankXcroxzijn gedeponeerde handelsmerken van Rank Xerox Lid. zijn zondag in El Salvador de presi- dentsverkiezingen begonnen. Het Salvadoraanse verzet, dat de ver kandidaten de absolute meerderheid krijgt, wordt binnen een maand de twee ronde gehouden, waarin het gaat kiezingen boycot, pleegde in de nacht tussen de twee kandidaten die zondag I van zaterdag op zondag aanslagen op de meeste stemmen hebben gehaald hoogspanningsmasten en sneed elek I triciteitskabels door Ongeveer twee derde van het land kwam daardoor zonder stroom te zitten. In de hoofd stad San Salvador was de stroom al I zaterdagavond uitgevallen. Zaterdag doodde het verzet 32 regeringssolda- I ten en uit de provincies San Miguel en San Vincente werden gevechten ge meld tussen verzetsstrijder en het leger Het verkeer op de voornaamste wegen van het land lag bijna helemaal I stil na dreigementen van de radio van het verzet dat er mijnen op de wegen sxUTTGAK'i Meer dan 300 waarnemers uit landen zijn bij de verkiezingen aan wezig. Onder hen zijn drie Nederlan ders. CDU behoudt meerderheid in deelstaatverkiezing waren geplaatst. (DP A, Ar P'RTR/UPI) De Christendemocratische Unie I De organisatie bij de stembureaus liet <CDU) van de Westduitse bondskan veel te wensen over. Hoewel de bu- I reaus om 07 00 uur (14.00 uur Neder- selier Helmut Kohl heeft in de ver kiezingen voor een nieuw regionaa BEIROET (DPA UPI RTR AFPi Een colonne Franse Amerikanen. Italianen en Britten vertruKtcen al verle- militairen die deeluitmaakte van de multinationale den maand uit de Libanese hoofdstad, nadat islamiti- vredesmacht in Beiroet, gaat hier aan boord van de sche milities het westelijk deel van Beiroet onder hun veerboot 'Esterel' die nog zondag vertrok richting controle hadden gebracht Frankrijk. Ook 100 voertuigen zijn uit Beiroet terugge trokken De terugtrekking van het in totaal 1250 man Overigens hebben de Fransen, ondanks de terugtrek- tellende contingent moet aanstaande zaterdag vol- king van de eerste 250 militairen zondag, nog geen tooid zijn. zo deelde de Franse minister van defensie, enkele stelling opgegeven Het is nog onbekend wie het Charles Hemu zaterdag in Parijs mee. toezicht op de enige open doorgang tussen Oost- en Hei t-ranse contingent is het laatste dat vertrekt De West-Beiroet over zal nemen. B landse tijd) open hadden moeten parlement in de deelstaat Baden gaan, gebeurde dat in vele gevallen Wurttemberg de absolute meerder pas uren later. Dat kwam door een heid behouden. Dit bleek zondag- fl gebrek aan stembussen, stembiljet- avond uit de computeruitslagen van I ten. kieslijsten en personeel. Zo moes- de Westduitse televisie. P ten duizenden burgers uren in de rij De CDU behaalde volgens de jongste staan eer zij hun stem konden uit- computervoorspelling 51,3 procent 1 brengen van de stemmen en behoudt daarmee De stembureaus sloten zondag tussen haar sterke positie in de landdag van 5 16.00 en 18.00 uur (23.00 en 01.00 uur Baden-Wurltemberg. waar zij al 12 j Ned tijd) en de eerste resultaten jaar de meerderheid heeft De partij I zullen dan nog zeker 48 uur op zich ging er echter wel enkele procenten op achteruit, vergeleken met de resul taten van de vorige verkiezingen in 1980. Toen behaalde zij 53,4 procent. Als grote verliezers kwamen zondag de liberalen (FDP) uit de bus, die samen met de CDU de coalitie-rege- ben een speciale identiteitskaart ge- nng vormen. Met 7.2 procent scoor- j kregen, waarop na het uitbrengen van den zij hun laagste cijfer sinds 1952 in J de stem een aantekening wordt ge- Baden-Wurttemberg. dat geldt als een I maakt De guerrillastrijders hebben bolwerk van de FDP Met 8 procent I in de dagen voorafgaande aan de van de stemmen boekten de groenen verkiezingen veel van die identiteits- een duidelijke vooruitgang vergele- kaarten in beslag genomen. ken met 1980. toen zij 5.3 procent I Er zijn acht kandidaten voor het kregen. Ook de sociaal-democratische J presidentschap. De drie belangrijkste oppositie (SPD) kreeg met 33 procent zijn Jose Napoleon Duarte van de iets meer stemmen dan vier jaar gele- J christendemocratische partij, Rober- den (32,5). I laten wachten. Verplicht K Stemmen is in El Salvador verplicht. I De 2,4 miljoen stemgerechtigden heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1