PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitkeringen met ruim twee procent omlaag anvil.. WERKLOOSHEID NAAR MILJOEN Tegenstanders van Bouterse vormen commandogroepen GEVANGENEN KRIJGEN WEER BROEKSTOK AAN RUDING KRIJGT GEPLANDE BEZUINIGINGEN de PZC vandaag BOEKENWEEK \NEEKEND Vissers besmet met mosterdgas Wereldoorlog II Enige regen Van het zuidwesten uit toenemende bewolking, gevolgd door enige regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Zuidoosten wind, boven land matig, aan de kust en op het IJssel- meer krachtig en mogelijk hard. 227e jaargang no. 71 Zaterdag 24 maart 1984 Wie wint de Snuffel van flI de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wei de winnaar van de Snuffel van de Maand. DEN HAAG Komende nacht dienen de klokken één uur vooruitgezet te worden. Om 2 uur zondagnacht begint dan de zomertijd die zal duren tot zondag 30 september. Dan wordt de klok 's nachts om 3 uur weer één uur teruggezet. In Engeland en Ierland loopt de zomertijd tot 28 oktober. Alle andere EG-landen lopen gelijk met Nederland. De Commissie Zomertijd heeft overigens sinds vorig jaar geen klachten meer ontvangen over het invoeren van de zomertijd, zodat de commissie overweegt zichzelf op te heffen. Libanon: geen verzoening Dc, ZWOLLE (ANP) - In het Zwolse Huis van Bewaring De gevangenen krijgen de broekstok aan als ze buiten wordt de „broekstok" weer ingevoerd. De hoofdofficier vrij recreèren. Ze kunnen door die stok hun been niet van justitie, mr. dr. H. van Buuren, heeft daartoe buigen, waardoor vluchten praktisch onmogelijk wordt, besloten nadat dc minister afwijzend beschikte op een verzoek om aanpassing van de veiligheidsmaatregelen in Ook in het Zwolse Huis van Bewaring is onvoldoende -•«-«•iHerde gebouwencomplex. personeel om op de gedetineerden toe te zien. (Van onze parlementaire redactie) gen uit de sociale zekerheid. r«üxi ttaa<- r» i j „Voordat we het besluit namen in het DLN HAAG (GPD) Per 1 juli gaan de wao- en ww-uitkermgen met 2,4 procent en de kabinet, is er bijzonder veel overleg wwv-uitkering met 2,25 procent omlaag. Deze kortingen zijn een gevolg van een extra geweest met de sociale partners. Als urp aphnnr harlHpn crpaAvpn aan hot dagloonkorting van de bovenmimmale uitkeringen met 3 procent. Tevens heeft het kabinet de door de vakbeweging aangedragen financiële mogelijkheden geaccepteerd. Daarmee komen deze uitkeringen zou zijn, dat de wijziging op 1 juli van heel in het kader van de ombuigings met ingang van 1 juli niet uit op 70 dit jaar een feit zou kunnen zijn. Dit is operatie voor dit jaar 760 miljoen procent van het laatstverdiende loon. niet gebeurd, waarop het kabinet ge- gulden boven tafel moest zien te krii- P: procent van het laatstverdiende loon, zoals het kabinet eerder voor ogen stond. Dit zal waarschijnlijk pas ge beuren op 1 januari volgend jaar, als de eerste stap zal worden gezet op weg naar volledige herziening van het stel sel van sociale zekerheid. Minister De Koning van sociale zaken zei gisteren in een toelichting dat in het voorjaar 1983 een verzoek om advies over de stelselwijziging naar de SER is gezonden in de hoop, dat dit advies op een zodanig tijdstip binnen Meer deeltijd Het bestuur van de Industrie bond FNV wil in de komende jaren vooral streven naar meer deeltijdiverkAndere prioriteiten zijn scholingsver lof en 'startprogramma's' voor jongeren en vrouwen. (PAGINA 2) Rookgassen De tweede kamer zal geen uitzondering op een ontzwave lingsplicht toestaan. Indien tot honderd procent zuivering wordt besloten, krijgt 'Borsse- le' geen ontheffing. (PAGINA 9) Doping De ploeg van Jan Raas is opnieuw een belangrijke scha kel kwijt. Adrie van der Poel is betrapt op doping en krijgt een schorsing van drie maan den. (PAGINA 17) Mensje Van Keulen maakt bij het schrijven de boodschap ondergeschikt aan het schep pen: het vertellen staat voor op. De biologie laat Maarten 't Hart niet los. Hij heeft nu 'De Ortolaan' gestrikt. Verder in de PZC-Boekenweekbijlage onder meer het vijftigjarig fe nomeen 'Salamandertje' en 'Rudy Kousbroeks nostalgie in de Letterkundige Kroniek van Hans Warren. Boeren naast een betonindus- trie. Het scenario van een droevig spel van gif en proce dures, ivaarin de onmacht van de deskundigen een hoofdrol speelt. (PAGINA 27) Fons Oerlemans heeft geen moeite met zijn reisfantasieën. Hij zet ze om in een verbazing wekkende werkelijkheid. (PA GINA 28) Leen de Nooijer staat aan het roer van de bezige bij van de Oosterscheldewerken. In de rubriek Deltawerken/Mensen werk deze week: De vletschip- per. (PAGINA 29) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 Boekenweek: 19, 20, 21 en 23 Weekendkrant: 27, 28, 29, 31, 33 en 35 Geen maatregelen tegen Lockefeer I DEN HAAG/AARDENBURG Er zullen door minister mr J. G. Riet kerk van binnenlandse zaken geen maatregelen worden genomen te gen burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg. Een woordvoerder van het ministerie deelde dit gisteren mee. De resul taten van een onderzoek naar de 'handel en wandel' van de burge meester geven daartoe geen aan leiding. Het besluit van de minister toont volgens de heer Lockefeer aan dat de aanklacht tegen hem niet op waarheid berust. Zijn reactie: „Nu blijkt dat ik ten onrechte ben beschadigd". (Zie pagina II) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid zal in de jaren tot en met 1987 stijgen tot om en nabij een miljoen mensen. Het Centraal Plan Bureau, één van de belangrijkste adviesorganen van de regering, komt tot die schatting in zijn jaarlijkse 'Verkenning van de middellange termijn'. Het rapport is gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. we gehoor hadden gegeven aan het verlangen van de werkgevers om al leen de nieuwe uitkeringen na 1 juli op 70 procent te zetten, dan had het voor de vakbeweging geen zin meer mee te doen aan het SER-advies over de stelselwijziging", aldus minister De Met de kortingsmaatregelen per 1 juli krijgt minister Ruding van finan ciën zijn geplande 760 miljoen gulden aan bezuinigingen binnen. In hoofdzaak komt dat door een ge wijzigde verrekeningsprocedure bij de sociale-verzekenngsfondsen. wat in 1984 een eenmalige opbrengst heeft van 380 miljoen gulden. Daarnaast worden de ziekengelduitkeringen ge steld op maximaal 100 procent van het nettosalaris. Dit gebeurt bij de zwangerschapsuitkeringen en bij die ziekengelduitkeringen die recht streeks door de bedrijfsverenigingen worden betaald. Dit levert 55 miljoen op. Het invoeren van een inkomen- stoets in de AAW voor uitkeringen die voor 1979 zijn ingegaan, levert nog eens 45 miljoen gulden op. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl noemt de plannen van het kabinet- I.ubbers om per 1 juli een aantal sociale uitkeringen te verlagen bui tengewoon pijnlijk. Volgens de socia listische fractieleider zou het kabinet meer oog moeten hebben voor de zware druk die op de sociale uitke ringen rust. Het kabinet zou zich ook moeten afvragen of de koopkracht van de laagstbetaalden niet moet worden be schermd. Voor de televisie zei hij dat SITTARD (ANP) - Cabaretier Toon Hermans mag zich sinds vrijdag avond de vijfde ereburger van zijn geboortestad Sittard noemen. De gemeenteraad plaatste hem tijdens een buitengewone vergadering in de rij van drie oud-burgemeesters en een uit Sittard afkomstige bisschop aan wie tot nu toe het ereburgerschap is verleend. De verbondenheid van Toon Her- het feit dat Hermans vijftig jaar mans met zijn geboortegrond is geleden reeds op het toneelpodium aanleiding geweest, zo het burge- stond als drager van de Sittardse meester J. Tonnaer weten, om revu. Toon Hermans de hoogste onder- Toon Hermans geeft vandaag in scheiding van de stad toe te ken- Sittard een voorstelling van zijn nen. Meer dan twintig jaar geleden nieuwe nnp-manshow. Hij zei voor- ontving Toon Hermans al de zilye- lopig niet van plan te zijn te stop- ren eremedaille van zijn geboorte- pen met zijn werk als cabaretier. plaats. Een geschikt moment om de thans Foto: Toon als tamboer bij de 67-jarige ereburger opnieuw te hul- harmonie, die hem na afloop een digen noemde de burgemeester muzikale hulde bracht. (Slot zie pagina 3, kolom 2) Het getal van een miljoen komt lager uit dan eerdere ramingen die in bere keningen van het CPB waren ge maakt. Oorzaak ervan is dat thans correcties zijn aangebracht die in die eerdere berekeningen nog niet waren opgenomen. Volgens het CPB zal de uitstoot van werkkrachten tot staan komen, maar het aantal nieuwelingen op de arbeidsmarkt (voornamelijk schoolverlaters) zal sterk toenemen. In dezelfde verkenning concludeert het CPB dat het kabinet zijn voorge nomen verlaging van het financie ringstekort (het verschil tussen de inkomsten en de uitgaven van de overheidsorganen) met bereikt. Minis ter van financiën Ruding mikt erop het tekort in 1987 te hebben terugge bracht tot 7,5 procent van het natio naal inkomen (het bedrag dat we met elkaar in Nederland verdienen). Het CPB vreest dat men zal blijven steken op 9 of 9,5 procent. In 1983 lag het tekort nog tegen de 11 procent. Het CPB heeft berekend dat de koop kracht (wat men met zijn inkomen kan doen) van de ambtenaren een procent of twee zal dalen. Minimum-inkomenstrekkers in het (Slot zie pag. 3 kol. 6) ANGST NA AANSLAG VAN DEZE WEEK DEN HAAG (GPD) - Tegenstanders van de Surinaamse legerbevelhebber Bouterse in Nederland hebben vrij dag aangekondigd dat zij ook com mandogroepen zullen vormen om ter roristische acties van door Bouterse gestuurde doodseskaders tegen te gaan. Uit kringen van de Surinaamse Be- vrijdingsraad in Amsterdam wordt vernomen dat tot de vorming van commandogroepen zou zijn besloten na de aanslag op een broer van het Surinaamse ex-parlementslid Salem Somohardjo. De raad zegt te beschik ken over een lijst van mensen van wie AMSTERDAM (ANPi In Amsterdam werd vrijdagmiddag de perspremière gehouden van de nieuwe filmversie van Ciske de Rat. Hoofdrolspeler Danny de Munck geeft op deze foto handtekeningen weg aan jeugdige bewonderaars. Dinsdag zal de film officieel in première gaan. Ook koningin Beatrix zal deze première bijwonen. beknd is dat zij aanhangers zijn van het bewind Bouterse. De 35-jarige Humphrey Somohardjo werd zoals gemeld woensdagvond in zijn woning in Schiedam neergescho- ten.Volgens Salem Somohardjo had den de terroristen („donkere types") het op hem gemunt. De ex-parlemen- tariér onthulde onlangs op een pers conferentie dat hij op de dodenlijst stond. Dat is gebleken uit documen ten van de Surinaamse ambassade in Grunen uit Turkije Turkije heeft vrijdag zeven leden van de West- duitse ,Grünen'-partij het land uitge zet. Onder hen bevonden zich drie parlementsleden van de partij. Samen met tien andere personen had den zij in de Turkse hoofdstad. Anka ra. betoogd uit protest tegen schen ding van de mensenrechten in Turkse gevangenissen. VISBY (AFP/UPI) - Drie vissers van dc Zweedse Faró-eilanden hebben donderdag brandwonden opgelopen aan de ogen nadat ze ten zuiden van Gotland brokken mosterdgas in de netten hadden gekregen. Dit heeft een woordvoerder van een reddingsploeg in Visby meegedeeld. De drie vissers zijn met eerstegraads brandwonden aan de ogen vervo.erd naar een ziekenhuis in Visby, 300 km zuidelijk van Stockholm. Dit jaar zijn al zeven Deense collega's van de vis sers behandeld voor vergiftiging door mosterdgas en moesten ongeveer 40 schepen worden ontsmet. Voor de tweede wereldoorlog hebben de Duitsers in een beperkt gebied in de Oostzee volgens Deense militaire functionarissen 50.000 ton mosterd gas gestort Blijkbaar zijn de vaten aan het doorroesten en zich aan het verspreiden. Den Haag waarop hij de hand heeft weten te leggen. Zijn broer, bij wie hij inwoont, werd zwaar gewond. Hij is echter buiten levensgevaar. Salem Somohardjo is om veiligheids reden onder gedoken. De bewaking rond voorzitter Chin A Sen van de Surinaamse Bevrijdingsraad en ande re prominente figuren in de raad is verscherpt. Volgens een lid van de raad. dat om veiligheidsredenen anoniem vil blij ven, krijgen de huurmoordenaars van Bouterse hun instructis van de am bassade, die hen ook zou beschermen. De Binnenlandse Veiligheidsdienst alsmede de recherches van Rotter dam en Amsterdam gaan na of er inderdaad een relatie is tussen de Surinaamse ambassade en de terro- ristsche acties tegen tegenstanders van Bouterse. In de Surinaamse samenleving in Nederland heeft de aanslag op Somo hardjo grote onrust teweeggebracht. ,e Libanese verzoenings- 5 conferentie in het Zwit serse Lausanne is deze week niet echt mislukt, maar van enig tastbaar resultaat is geen sprake. Ruziënd en elkaar bele digend hebben de negen feodale krijgsheren de belangen van het land opgeofferd aan de ambities van hun eigen achterban. Weliswaar zijn de delegaties akkoord gegaan met een uiterst minimaal programma, maar het beperkte akkoord kan niet verhul len dat de huidige chaotische situatie in feite wordt bestendigd De politieke en economische structuren hard aan hervorming toe blijven intact. Spreiding van de macht is een begrip, dat nog niet in Libanon is doorge drongen. Bekrachtiging van Arabi sche identiteit, scheiding van de vij andelijke strijdkrachten en een aan beveling tot vorming van een nationa le regering zijn van een zodanige vrijblijvendheid, dat ernstig getwij feld moet worden aan de wil van de clanleiders een einde te maken aan de nu alweer negen jaar oude burgeroor log. Kennelijk is de nood onder som mige groeperingen nog niet zo hoog dat zij bereid zijn concessies te doen in het belang van het land en zijn totale bevolking. Dat geldt zowel voor de twee belangrijkste christelijke groeperingen als voor de druzen en sji'ieten. Intussen hebben de Druzen, zich niet storend aan de wapenstil stand. een rivaliserende moslimgroep in West-Beiroet gewapenderhand aangepakt Het land is zo vertrouwd geraakt met geweld, dat dit soort gebeurtenissen overigens met vele doden de gemoederen nauwelijks kan opwinden. Het is de tragiek van een land als Libanon, dat het een zeer ge mengde bevolkingssamenstelling heeft en bijna evenzovele godsdien sten. De ene groep heeft beduidend meer macht en invloed dan de andere, waardoor sociale en maatschappelij ke spanningen optreden. Dat is geen probleem van vandaag of gisteren. Het beheerst al vele tientallen jaren de Libanese samenleving. Het is ook een van de hoofdredenen, waarom nationale verzoening zo moeilijk tot stand komt, in feite praktisch onmo gelijk is. Slechts ingrijpende politieke en maatschappelijke hervormingen kunnen Libanon zijn stabiliteit terug geven. De christelijke groeperingen, die formeel de macht uitoefenen, zijn nog niet zover, dat zij een deel van die macht willen overdragen aan de min der bedeelde moslimgroepen De laat ste willen, nu zij militair aan de winnende hand zijn, de politieke winst zo snel mogelijk binnenhalen Gevolg: een niet te overbruggen kloof Ondanks negen jaar verwoestende oorlog, ondanks tienduizenden doden en ondanks onnoemelijke materiële schade kunnen de Libanezen het niet opbrengen een nationale verzoening als de enig juiste oplossing te aan vaarden. Met hun mond belijden de Libanese clanhoofden. dat zij het bes te met hun land voor hebben, maar als het er op aan komt. kiezen zij telkens weer voor het beperkte groepsbelang. De vraag is hoeveel doden er nog moeten vallen in Liba non voordat op zijn minst van 'een elkaar gedogen' sprake is. Op dit moment gaat de conclusie niet verder dan dat Libanon nog niet rijp is voor de grote verzoening. Er mag zo lang zamerhand gerede twijfel over worden uitgesproken of Libanon ooit nog de eenheidsstaat zal worden, die het althans naar buiten tot voor tien jaar was Aardenburg: punt achter affaire De 'affaire-Lockefeer' behoort tot het verleden. Nu de minister van binnenlandse zaken heeft beslist dat geen maatregelen zullen worden ge nomen tegen de Aardenburgse burge meester, kunnen de normale verhou dingen weer terugkeren in deze ge meente Minister Rietkerk heeft zijn oordeel gebaseerd op het begin de cember uitgebrachte (geheime) rap port van de rijksrecherche Na een officiële klacht, begin november, stel de de rijksrecherche een onderzoek in naar 'de handel en wandel' van de burgemeester. De uitspraak van de minister maakt een definitief einde aan een periode van martelende onze kerheid voor betrokkenen. Het is de afgelopen maanden niet altijd even fijnzinnig toegegaan in Aardenburg. Aan de indruk viel niet te ontkomen, dat naast zakelijke motieven ook per soonlijke rancunes een rol hebben gespeeld zoals dat meer het geval is in een dorpsgemeenschap, waar ieder een iedereen kent. Het is te hopen, dat alle betrokken partijen de beslissing van de minister zullen respecteren. Er is een uitspraak gevraagd en die ligt er nu. Snel een punt zetten achter deze onfrisse affaire is in het belang van de gehele Aardenburgse gemeen schap. Dim Britse mijnstaking De leiding van de mijnwerkersvakbond In Lan cashire heeft vrijdag bekend gemaakt dat vanaf maandag ook in dit deel van het land zal worden gestaakt. De bond in Lancashire behoort tot de meest gematigde van de NUM De Schiedamse politie heeft aan de hand van de verklaring van de neer geschoten Humphrey Somohardjo een collegafoto samengesteld met het signalement van één van de daders. Van de andere daders kon geen nauwkeurig signalement gegeven worden. iADVERTENTIE STEÏII KOGELLAGERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1