PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Israël vervroegd naar de stembus Van den Broek doet beroep op Londen na mislukte top m anvil.. Gevraagd: een beul met karakter Lubbers wil geen ingreep in pakket ziekenfonds ZEEUWSE OORLOGSJAREN TER ZEE EN IN DE LUCHT x O VER WINNING ARBEIDERSPARTIJ FRANKRIJK WIL MEERDERHEIDSBESLUIT Droog Droog en perioden met zon. Middag- temperatuur van zeven graden in het Waddengebied tot dertien graden in Brabant en Limburg. Weinig wind. 227e jaargang no. 70 Vrijdag 23 maart 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand NEW YORK tDP Ai - De Amerikaanse staat New Jersey heeft drie arbeidsplaat sen te vergeven. Kandidaten moeten karaktervast zijn en enige medische kennis hebben. Hun taak zal zijn ter dood veroordeelde misdadigers door middel van een injectie te executeren. Het ambt wordt gehonoreerd met 500 dollar ongeveer 1500 gulden) per terechtstelling. Volgens de waarnemende directeur van het gevangeniswezen van New Jersey, Gary Hilton, hebben zich al ongeveer 20 gegadigden - onder wie een vrouw -- aangemeld, hoewel geen advertenties werden geplaatst. New Jersey heeft de - door het Opperste Gerechtshof tijdelijk opgeschorte - doodstraf in 1982 weer ingevoerd en als middel ter voltrekking van het doodvonnis de gifinjectie vastgesteld. In de gevangenis van de staat in Trenton wachten vijf mannen op hun executie. Bij de terechtstelling dienen twee beulen tegelijkertijd een injectie toe waarvan de ene onschadelijk en de andere dodelijk is. Zij weten zodoende niet wie de dood heeft veroorzaakt. Een derde beul is aanwezig voor het geval een collega op het laatste ogenblik ziek wordt of deelneming aan de executie weigert. JERUZALEM (AFP/REUTER) - Het Israëlische parlement kiezingen in mei maar de regering wil heeft donderdagavond besloten zichzelf te ontbinden en SL? hétX»MngspraCT.mmftïïcn vervroegde verkiezingen te doen houden. Een daartoe strek- die tijd vruchten zal hebben afgewor- kende motie die door de opppositionele Arbeiderspartij was Pen- Het debat v ingediend, is aangenomen met 61 tegen 08 stemmen. Oppositieleider Shimon Peres was gisteravond de duidelijke winnaar in het Israëlische parlement toen een motie van zijn partij voor vervroegde verkiezingen werd aangenomen. DEN' HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt het niet zinvol om ..hals over kop" te gaan ingrijpen in het systeem van de ziekenfondsverzekering, zoals voorgesteld door de volksgezond- heidsspecialisten van CDA en WD in de Tweede Kamer. De voorstellen die CDA en VVD ont wikkeld hebben zijn van ingrijpende aard en daarom vindt Lubbers dat eerst de adviezen van de verschillende adviesorganen, onder andere de Zie kenfondsraad. over de wijzigingen in het stelsel van ziektekostenverzeke ring moeten worden afgewacht. Lub bers zei dat donderdag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge wagen van het PvdA-kamerlid Mul- ler-van Ast. Lubbers zei het met mevrouw Muller eens te zijn dat de solidariteit tussen de laagst betaalden en degenen die een hoger inkomen hebben bij de ziektekostenverzekering zoveel moge lijk gehandhaafd moet blijven. Bij het invoeren van eigen risico's die herver zekerd moeten worden, zou zoveel mogelijk moeten worden vastgehou den aan premie afhankelijk van het inkomen, aldus Lubbers. Hij vindt dat de bezuinigingen op de volksgezond heid niet onevenredig moeten worden afgewenteld op degenen met de laag ste inkomens. Als het niet lukt om met beperkte Ingrepen dit jaar nog bezuinigingen te vinden ten bedrage van 290 miljoen gulden, dan zullen op 1 juli de premies voor de ziekenfondsverzekeringen omhoog gaan Lansink (CDA) en Dces (WD) hebben gedachten ontwikkeld om de eerste twee ligdagen en de tandheelkundige hulp niet meer door het ziekenfonds te laten vergoeden. Voor deze risico's zou men zich verplicht moeten bij verzekeren. uitgesteld om een parlementaire delegatie die uit Argen- - tinië was teruggeroepen, op tijd aan- De verkiezingen zouden aanvankelijk Het voorstel werd behalve door. de wezig te kunnen laten zijn Maar dat pas in november volgend jaar worden socialistische oppositie ingediend ultstel bleek geen nut te hebben ge- gehouden. door de Tami-partij, een coalitiepart- had voor de regering. Mordechai Ben- ner in de regering van de rechts- porat, onafhankelijk parlementslid, nationalistische likoed-premier, Yitz- dje zijn ministerspost in het kabinet hak Shamir. van ghamir in januari opgaf, stemde voor vervroegde verkiezingen. Hij De kleine etnische Tami-partij. die achtte de regering niet in staat te vooral steunde op arme oriëntaalse functioneren. Oud-premier Mena- joden, beheert de portefeuille van chem Begin verliet niet zijn zes maan- socialezaken en heeft drie afgevaar- den durende isolement om aan de digden in het 120 leden tellende parle- zitting deel te nemen ment. Zij besloot dezer dagen een De regering had te elfder ure een voorstel in te dienen tot vervroeging poging gedaan een geheime stern- van de verkiezingen omdat zij een ming te doen houden. Zij hoopte dat sterke regering noodzakelijk achtte verscheidene oppositieleden, die om aan de economische moeilijkhe- bang waren hun zetels te verliezen den in het land het hoofd te bieden, bij vervroegde verkiezingen, hun De precieze datum van de verkiezin- partij zouden verlaten. Maar de voor gen zal nog worden vastgesteld. De zitter besliste tenslotte tegen het socialisten en de Tami zijn voor ver- houden van een geheime stemming. Computerkraak De meeste 'inbraken' in com puters worden verzwegen. Een waterdichte beveiliging van de elektronische systemen blijkt vrijwel onmogelijk (PAGINA 3) Anti-raket-tactiek De kerken en het IKV willen pas na een plaatsingsbesluit praten over een 'volksoploop' tegen de kruisraketten. Voor lopig richt men zich op beïn vloeding van het parlementai re proces. (PAGINA 5) Oosterschelde De ministerraad kijkt van daag in de bodemloze put van de Oosterscheldewerken. Het nieuwe tekort: honderd mil joen gulden. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 9 Varia: 11 Provincie: 13. 15, 16, 17 en 19 Sport: 21 WASHINGTON tAP) Adam Raczkowski <85i. een veteraan uit de eerste wereldoorlog maakt een uiterst tevreden indruk nadat hij op het Pentagon in Washingto?i de hoge Amerikaanse militaire onderscheiding 'Purple Heart' heeft ontvangen. Raczkowski, afkomstig uit Southington in Connecticut, heeft 66 jaar moeten wachten op de medaille, die hem werd verleend voor zijn aandeel in de strijd tegen de Duitsers ergens aan het front in Frankrijk. De kloeke veteraan werd in 1918 gewond tijdens een Duitse aanval met gasgranaten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft „een zeer ministers van buitenlandse zaken van hebben geschreeuwd omdat ze er in «-.■I* i i - li-, alle EG-lidstaten on om tiidens deze he Medianota van het kabinet zo indringend' beroep op Engeland gedaan om, na de mislukking van de Europese topconferen- bijzondere bijeenkomst de gevolgen bekaaid zouden afkomen, wat al te tie in Brussel, niet zijn toevlucht te nemen tot „krachtoplossingen", „die tot buitengewoon van de mislukte topconferentie te vlug als loos worden onderkend. Hoe goedkoop is het derde net? pen derde net voor de J Nederlandse televisie - troetelkind van de CDA- fractie in de Tweede Kamer 1 - lijkt nog jarenlang niet veel méér te worden dan sneeuw-op-de- buis. In een gelegenheidsverbond tus sen CDA en PvdA werd begin deze week bij de stemmingen over de Me dianota met grote meerderheid een motie aangenomen, die om invoering van zo'n derde net (voor de NOS en andere zendgemachtigden zonder le den) vraagt. Vóór 1 oktober van dit jaar wordt van minister Brinkman verwacht dat hij rapporteert hoeveel zo'n nieuw televisienet moet kosten; per 1 april 1986 zou het dan in de lucht moeten zijn Niet het politieke succes van het CDA in deze prestigezaak is dus bepalend voor wat er nu gaat gebeuren, maar de harde kostenbe- groting die straks op tafel komt te liggen. Want bij alle gedram over zo'n nieuwe zender voor televisie-kijkend Nederland kan ook het CDA toch maar moeilijk blijven volhouden dat er zo naarstig wordt gewaakt voor onnodige lastenstijgingen, wanneer de omroepgelden weer eens omhoog moeten voor iets waarvan absoluut niet vaststaat of er nu werkelijk be hoefte aan is. Interessant om naar te kijken is de komende maanden dus vooral het gevecht om het prijskaartje voor zo'n derde net. En dat gevecht is de laatste dagen in feite al losgebar sten. van de NOS (het produktiebedrijf van de Hilversumse omroepen) wordt becijferd dat de omroepbijdrage met minimaal twintig gulden per jaar zal moeten stijgen als zo'n derde net wordt ingevoerd. Een dergelijke kos- tenbegroting houdt ongeveer het mid den tussen de bedragen, die in de wekenlange verwarring rond de Me dianota over de Haagse tafels zijn gevlogen Ze varieerden van een tien tje tot 45 gulden per jaar verhoging van de omroepbijdrage Het CDA blijkt intussen van het begin af tien gulden als uiterste grens te hebben aangehouden, ook partner PvdA in de gezamenlijke race naar het derde net vindt een tientje het maximum dat aan betalers van de omroepbijdrage voor een nieuw televisienet mag wor den gevraagd. Natuurlijk zijn daar mee de grenzen van de mogelijkheden heel scherp afgebakend En het spreekt vanzelf dat vooral het CDA via zijn mediawoordvoerder Van der Sanden gisteren de cijfers van de NOS-deskundigen met veel vuur heeft aangevochten. Minister Brinkman (zelf tegenstander van invoering van een derde net) zou namelijk heel ge makkelijk de verlangens van een gro te kamermeerderheid als onuitvoer baar kunnen terugspelen. En daar mee zou het CDA-gebaar in de rich ting van de Hilversumse omroepen (die aanvankelijk moord en brand grote brokken kunnen leiden", onderzoeken. Het kabinet zal verzoe ken van de op zwart zaad zittende gemeenschap overwegen om een spe- I'I ciale aanvullende contributie in het lot nu toe bezien heeft de behande ling van de Medianota van het Hij doelde hierbij op berichten dat aan de EG-begroting, niet te zullen De Tweede Kamer had donderdag- Londen overweegt zijn betalingen aan opheffen. middag weinig goede woorden over J?.van^wa^o^de^eréade^'' van kabinetrLu6bers het omgekeerde op- de Europese Gemeenschap te staken. Nederland, zo verklaarde de minister voor de houding van mevrouw That- „n1tr_nf>_ „,ppk. „phpnrr g geleverd van wat ermee was bedoeld, donderdag in de Tweede Kamer, heeft cher. Hoewel de Kamer in meerder- g g Het zou dit willen doen omdat Frank- in Brussel afwijzend gereageerd op heid van mening was dat de Engelse Landbouw pakket geleverd v Minister Brinkman kwam met een stuk, waarin hij met het oog op allerlei nieuwe technische ontwikkelingen tot rijk en Italië m Brussel hebben laten het handhaven van de blokkade, om- premier de grenzen van redelijkheid weten hun blokkade van de uitbeta- dat dit „niet de juiste benadering ver had overschreden, wilde toch geen ne Furooese ministers van land- een logische afbakening wilde gera- ling van de driekwart miljard Europe- lijkt". Evenmin moet men gaan den- van de partijen Engeland straffen bouw, die volgende week ook in ken van de bevoegdheden voor de se rekeneenheden (bijna 1,9 miljard ken aan een Europa van twee of drie voor dit gedrag. Kamer en regering Brussel bijeenkomen, zullen probe- Hilversumse omroepen en voor het gulden) die de top van Stuttgart En- snelheden - aan verdergaande samen- wilden liever verder onderhandelen rpn het landhnuwnrnèramma van de informatie-bedrijfsleven. Maar in geen Beland over 1983 had toegekend als werkin|, tussen slechts een deel der dan d00r strafmaatregelen" landbouwprogramma ran de compensatie voor zijn hoge bijdrage EG-landen. IADVERTENTIEI FLENZEN EN FITTINGEN IADVERTENTIE patste vJc ALS HET V JE LIEF I êkënd /ATER S... 16 t/m 25 maart geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdagen zondag van 10-17 uur i"egangspri|s 112.50 per persoon, kinderen tol 12 jaar en PAS 65 f 7.- amsterdam rai Ttein-toegang-biljellen bij NS-slations DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft er, ondanks de mislukte Europese Top in Brussel, nog steeds vertrouwen in dat de tien lidstaten het eens zullen worden over de gemeenschappelijke financiën. Hij zei donderdag in Den Haag dat Europa zich niet in het bezit moest laten nemen door pessimisme. Lubbers zei dit tijdens de presentatie van een nieuwe bundel over de toekomst van Europa. Het boekwerkje, waaraan onder meer de voorzitter van het Europees Parlement, Piet Dar.kert. en Europees commissaris Frans Andriessen hebben meegewerkt, is verschenen ter gelegenheid van de komende verkiezingen voor het Europees Parlement. Onder de titel „Een democra tisch Europa" beschrijft het verleden, heden en moge lijke toekomst van de Gemeenschap. Foto: premier Lubbprs Ilinksi ontving het eerste exem plaar van 'Een democratisch Europa' uit handen van Piet Dankert. de zaak verder op de spits te drijven. Tijdens het debat in de Tweede Ka mer, zei premier Lubbers dat naar zijn mening de afzonderlijke ministerra den nu eerst beslissingen moeten gaan nemen op die punten waarover in Brussel een duidelijke politieke overeenstemming bleek te bestaan. Engeland heeft donderdag een besluit over het inhouden van betalingen aan de Europese Gemeenschap als gevolg van het mislukken van de Brusselse EN "AAG,lAN„P' ?e?ollt]e. land zit alles wat met omroep te (Slot zie pag. 3 kol. 4) maken heeft ingewikkelder in elkaar dan in Nederland. En nergens ook heeft een omroepbestel zoveel poli tiek gewicht gekregen dat er kabinet ten over kunnen vallen. Misschien is daarom ook per traditie de chaos in de Tweede Kamer over deze Mediano ta zo groot geworden als afgelopen week Wat nieuw beleid had moeten worden is teruggevallen binnen de oude hekken. In de komende maan den zal moeten blijken of het CDA Truckchauffeur 54 uur in touw topconferentie uitgesteld. Volgens re- Den Haa9 heeft donderdag tijdens met zijn gedrijf voor een vooral 'goed- genngskringen in Londen wijst dit op een verkeerscontrole op de VerhuelL koop. derde telev1Sienet nu echt wel een verzoenender houding van Groot- ef41Jan9e vrachlwagenchauf- zo vernieuwend bezig is geweest als de Brittannië. ^UT: die. a meer dan 5f,uuru kamerfractie voorgaf. En misschien broken in touw was achter het stuur wordt dan ook dlildelijk hoe goed. Premier Margaret Thatcher deelde vandaan gehaald^ Volgens een koop het politieke succes precies is het Lagerhuis mee dat het kabinet woordvoerder van de politie is twaalf geweest dat deze week in het kamer- zou wachten op het resultaat van een uur achtereen het maximum. De poli- debat als een nederlaag voor de WD bijeenkomst die de tien ministers van tie neefl de man een rijverbod opge- ls verkocht Cijfers kunnen soms bij- buitenlandse zaken aanstaande dins- tegd en hem m zijn cabine te ruste zonder onthullend zijn dag in Brussel houden. gelegd. De Franse regering riep gisteren de vdM VLISSINGEN SOESTERBERG - Na groot-Rotterdam is Vlissingen de tweede in de reeks lokaties, die het tijdens de luchtoorlog van 1940; 1945 het zwaarst te verduren heeft gekregen. Op havens, dokken en de stad zelf werden bij elkaar 135 aanvallen uitgevoerd. 'Groot-Rot terdam' was met 147 aanvallen het grootste doelwit in Nederland. Deze cijfers en feiten van de lucht oorlog werden donderdag bekend gemaakt bij de uitreiking, door au teur A. Korthals Altes. van het eerste exemplaar van zyn boek 'Luchtgevaar' aan Prins Bernhard De prins ontving gisteren nog een tweede boek over de oorlog 1940- 1945. 'De Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog' is de titel van een door zeemachtofficier dr. Ph. M. Bosscher geschreven standaard werk over het wel en wee van de marine gedurende de oorlogsjaren. Prins Bernhard ontving gisteren het eerste deel; er volgen nog twee delen, respectievelijk eind 1985. be gin 1986 en aan het eind van 1986 Bosscher plaatst enkele kritische kanttekeningen bij het functione ren van de Commandant in Zeeland gedurende de oorlogsdagen in mei 1940. de schout-bij-nacht H J van der Stad. 'Luchtgevaar' is het eerste over zicht in boekvorm \an de luchtaan vallen op ons land "in de afgelopen wereldoorlog. Het boek onthult het hoe en waarom van noodlottige bombardementen als die op Rotter dam. Nijmegen. Walcheren en Be- zuidenhout. Sprekend over de aan vallen op Vlissingen zei algemeen directeur defensie-voorlichting ko lonel K Lu A P de Jong, dat bij die aanvallen het percentage 'miskleu nen' opmerkelijk laag was Meer over beide boeken op pagina 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1