PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer vraagt nieuw onderzoek rol Valk Politieleger opent koppelbazenjacht Minister Winsemius teleurgesteld over besluit rookgasontzwaveling VS VLIEGKAMPSCHIP BOTST MET RUSSISCHE ONDERZEEER HH DE KLERK Alóm lepcmtm, diroehb: dcmwe autn adria Opvang illegale papegaaien KAMER: RAPPORTAGE ONVOLDOENDE PZC/sport Toevlucht gezocht NIJMEGEN ONDERZOEKT FRA UDE SLA DIT WEEKEND UWSLAG Perioden met zon Droog en perioden mei zon. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden, in de kustprovincies enkele graden la ger. Weinig wind. 227e jaargang no. 69 Donderdag 22 maart 1984 SCHIPHOL (GPD/ANP) - Het ministerie van justitie heeft gisteren op de luchthaven Schiphol beslag laten leggen op de nog levende vogels van een partij van ongeveer 160 illegaal ingevoerde papegaaien uit Ecuador en Brazilië. Van de partij zijn ongeveer 80 dieren gestorven, voor een deel wegens de slechte verzorging door de eigenaar, een Utrechtse dierenhandelaar, voor een deel omdat de dieren in hun benarde omstandigheden elkaar hebben gebeten en verminkt. Tegen de eigenaar is proces-ver baal opgemaakt wegens dieren mishandeling dan wel kwelüng. De papegaaien kwamen op 2 januari per vliegtuig ons land binnen. De douane hield de vogels tegen en huisvestte ze in een douaneloods op Schiphol omdat de Utrechtse handelaar geen bewijs van uitvoer uit het land van herkomst kon tonen. Een later door de handelaar geleverd document, bleek in Ecua dor te zijn vervalst. Het ministerie van landbouw bood de handelaar aan de vogels op zijn kosten terug te brengen naar het land van her komst. De handelaar weigerde, omdat de vogels wegens hun ver slechterende toestand geen overle vingskansen zouden hebben. Jus titie heeft nu beslag laten leggen op de vogels en ondergebracht op verschillende adressen in het land. De papegaaien staan onder toe zicht van dierenartsen. Landbouw heeft inmiddels toegezegd te zor gen voor de terugreis van de vo gels. WASHINGTON (REUTER) Het Amerikaanse vliegkampschip 'Kitty Hawk' is woensdag in de Japanse Zee in aanvaring gekomen met een Sow- jet-onderzeeer uit de Victor-klasse. Dat hebben functionarissen van het ministerie van defensie in Washing ton meegedeeld. Volgens hen heeft niemand aan boord van de Kitty Hawk verwondingen opgelopen. Ook is het 75.000 ton me tende vliegkampschip niet noemens waardig beschadigd. De aanvaring vond plaats om 14.00 uur (onze tijd) toen het donker was op de Japanse Zee, waar het Amerikaanse schip sa men met Zuidkoreaanse marine-een heden deelnam aan de oefening 'Team Spirit 84'. Na het ongeluk kwam de Sowjet- onderzeeër naar de oppervlakte. Ame rikaanse schepen bleven in de buurt om eventueel hulp te kunnen bieden. Een helikopter van de Kitty Hawk vloog over de onderzeeër, waaraan hij geen schade kon ontdekken. De bemanning van het vliegkamp schip kon niet onmiddellijk vaststel len welke nationaliteit de onderzeeër had. Maar Amerikaanse defensiefunc tionarissen identificeerden het vaar tuig als een onderzeeboot uit de Vic tor-klasse Dit is een van de moderne re Sowjet-onderzeeers. die normaal een 90-koppige bemanning heeft en bewapend is met torpedo's en korte afstandsraketten. Een Sowjet-kruiser. de 'Petropa- vlovsk', was in de buurt, kennelijk klaar om hulp te bieden, aldus de Amerikaanse functionarissen. Volgens het Pentagon voelde de be manning van de Kitty Hawk op het moment van de botsing een schok door het hele schip gaan. Sommige bemanningsleden zagen aan stuur boordzijde de omtrekken van de bo venkant van de wegvarende onder zeeër. Naar de functionarissen in Washing ton meedeelden, worden Amerikaan se oorlogsschepen tijdens oefeningen geregeld geschaduwd door Sowjet- onderzeeers. Daarbij zouden deze vaak tot vlak bij de Amerikaanse vaartuigen komen om de technische bijzonderheden beter te kunnen waar- I De herovenueging van 'het overheidsbeleid leidt tot aar dige financiële conclusies. Al leen al een beter kasbeheer zou de overheid jaarlijks 300 miljoen gulden aan rente kun nen besparen. (PAGINA 5) Sleepdiensten De FNV ziet af van acties bij havensleepdienst van Willem Muller Temeuzen. Wijsmuller garandeert behoud van de werkgelegenheid. (PAGINA 13) Europacup Voor de Engelse clubs zijn de kwartfinales van de Europa- cuptoernooien een enorm suc ces geworden. Liverpool (bij de landskampioenen). Man chester United (bij de beker winnaars) en Tottenham Hot spur en Nottingham Forest UEFA-cupplaatsten zich voor de halve finales. Bekerduel: 1-1 In twee slopende wedstrijden hebben FC Groningen en FC Twente elkaar perfect in even wicht gehouden. Na het gelijke spel in Groningen werd dit bekerduel in Enschede weer gelijk (1-1). Maar Groningen bleek koelbloediger bij het ne men van strafschoppen. Radio, tv en kunst:*2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 9 Kunst en cultuur: II Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat er een aanvullend onderzoek wordt ingesteld naar de rol van de Nederlandse militaire missie in Paramaribo bij de Surinaamse staatsgreep van 25 februari 1980. Dat onderzoek moet door een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer worden gehouden. De motie, die PvdA-woordvoerder Patijn daarover gisteren indiende, komt dinsdag in stemming. De motie kan naar alle waarschijnlijk heid rekenen op de steun van de WD-fractie. De liberale woordvoer der Weisglas hield nog een slag om de arm. omdat de politieke leiding van de VVD momenteel in het buitenland verkeert. Hij wil eerst overleg met fractieleider Nijpels alvorens zijn steun aan de motie te geven. Minister De Ruiter van defensie vindt nieuw onderzoek geheel overbo dig. Hij meent dat geen nieuwe feiten aan het licht zullen komen. Het onder zoek. dat een commissie in opdracht van de regenng een halfjaar geleden heeft ingesteld, heeft volgens de be windsman alles wat mogelijk.was aan het licht gebracht. De Tweede Kamer debatteerde woensdag over de uitkomsten van het rapport van de onderzoekscommissie. Nagenoeg alle fracties, met uitzonde ring van het CDA. vinden de rappor tage van de commissie volstrekt on voldoende. Op de meest essentiele vraag of kolonel Valk als hoofd van de missie actief bij de staatsgreep be trokken is geweest, kon geen ant woord worden gegeven. De commissie achtte het hooguit niet aannemelijk dat van een actieve rol van de kolonel sprake is geweest. De fracties van VVD en PvdA bena drukten dat kolonel Valk het voor deel van de twijfel is gegund in bijna alle gevallen waarover geen zeker heid kon worden verkregen. Belas tende getuigenverklaringen jegens Valk werden in het rapport ont kracht door de ontlastende verkla ring van de kolonel zelf. Twijfels Twijfels over de rol van de kolonel bleven ook na het debat bestaan. Zo is het nog steeds niet duidelijk waarover kolonel Valk met een aantal rebelle rende onderofficieren onder wie Bouterse bij hem thuis heeft ge sproken in de weken voor de staats greep. Ook is het tijdstip waarop Valk is geinformeerd over de staatsgreep niet bekend. Valk zelf heeft verklaard pas 's ochtends om half zes te zijn geinformeerd. Getuigen stellen echter dat de kolonel al om half drie 's nachts op de hoogte was. De ministers De Ruiter en Van den Broek (buitenlandse zaken) slaagden er niet in de Kamer van waardevolle aanvullende informatie te voorzien. Zij wezen op de beperkte mogelijkhe den. die de onderzoekscommissie ter beschikking stonden. Zo zijn alleen getuigen in Nederland gehoord. Suri- namers die destijds bij de staatsgreep betrokken waren, konden op een en kele uitzondering na niet worden ge hoord. Volgens de meeste woordvoerders wekt het rapport van de onderzoeks commissie wel degelijk de indruk, dat Valk actief is geweest bij de staatsgreep. Alleen het feitelijke be wijs ontbreekt. Daarom is de repri mande die Valk van minister De Ruiter heeft gekregen, beslist een veel te lichte straf. Marteling Canada - De organisatie voor de mensenrechten Amnesty In ternational heeft woensdag verklaard over „aannemelijke" bewijzen te be schikken dat gedetineerden in de Ca nadese gevangenis Archambault, ten noorden van Montreal, zijn gemar teld. na het neerslaan van een op stand. Zij heeft de regering in Ottawa opgeroepen een onderzoek in te stel len naar de toestand in de gevangenis. WASHINGTON (AP) Zeven Guatemalaanse kinderen poseren hier voor fotografen tijdens een persconferentie in Washington gisteren. De kinderen, die samen met hun ouders illegaal de Verenigde Staten zijn binnengekomen, maakten zich voor de gelegenheid onherkenbaar met mutsen en dassen. Het groepje ivil naar het nabijgelegen Weston- klooster, waar Benedictijner monniken hen een toevluchtsoord hebben aangeboden. DEN HAAG (ANP) Minister Van den Broek (r) van buitenlandse zaken en zijn collega De Ruiter van defensie luisteren woensdag tijdens het debat over Nederlandse militaire missie in Paramaribo naar de woordvoerders van de fracties uit de tweede kamer. (ADVERTENTIE) ZiEpAq.5,5Ei\9 vlissingen: spuistraat 6. tel. (01184-17720) NIJMEGEN (GPD) - Een leger van ruim 250 politiemensen heeft woensdag in alle vroegte in Gelderland, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg met een grootscheepse actie de jacht geopend op koppelbazen die vanuit ons land bouwvak kers leveren voor werk in West-Duitsland. De verrassings aanval werd geleid door rechters-commissarissen uit diverse arrondissementen in Oost-Nederland. In 60 kantoren en woningen van bouwondememers, verspreid over 24 plaatsen in genoemde provincies, is huiszoeking gedaan en zijn bedrijfsad ministraties in beslag genomen. Die spullen werden meteen overgedragen aan een speciaal geformeerd fraude team van de Nijmeegse gemeentepoli tie. Dit rechercheteam uit de Keizer Ka- relstad - bolwerk van de koppelbaze- rij - begon woensdagmorgen al aan het minutieus napluizen van boek houdingen en administratieve be scheiden. Het recherche-fraudeteam kreeg daarbij assistentie van perso neel van de Rijkspolitie in het district Nijmegen, de Koninklijke Marechaus see. het GAK, de Gemeentelijke So ciale Diensten van tal van gemeenten en van de Rijksbelastingen (Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst. FIOD). Het nieuwe onderzoek naar grens overschrijdende fraudes sluit aan op soortgelijke onderzoeken die plaats hadden in Doorwerth en Tiel. Geble ken is reeds dat door de desbetreffen de bouwondememers (koppelbazen) op grote schaal belasting wordt ont doken en sociale en verzekeringspre mies met worden afgedragen. Het zou om ettelijke miljoenen gaan. Bij diverse grensposten werden in het kader van de actie gisteren ook grenscontroles verricht idoor douane en marechaussee) op de personen bij wie tegelijkertijd huiszoekingen werden gedaan. AMSTERDAM'ARNHEM Minister Zeeland om de PZEM een vergunning uit Ottawa, na ondertekening daar Volgens de Samenwerkende Elektrici- dr. P. Winsemius van Volkshuisves- te verlenen voor een kolencentrale in van een internationale afspraak met teits Produktie Bedrijven (SEP> zal ting, Ruimtelijke Ordening en Mi- Borssele op basis van vijftig procent negen andere landen over maatrege- indien alsnog besloten zou worden tot lieubehccr is teleurgesteld over het rookgasontzwaveling. Hij zei dit len tegen het verschijnsel van 'zure besluit van gedeputeerde staten van woensdag op Schiphol na aankomst regen'. (Slot Zie pagillCt 15 kol. 1> Mosterdgas op Iraanse gewonden aangetroffen 8 LAUSANNE (RTR) Op twee R Iraanse oorlogsgewonden, die J I in bet academisch ziekenhuis j - j van Lausanne worden behan- deld, zijn sporen van mosterd- I I gas aangetroffen. Dit heeft I een woordvoerder van het zie- j P kenhuis woensdag bekendge- maakt. I Onderzoek in het toxicolo- gisch laboratorium in Gent I had uitgewezen dat testen op de twee Iramers positief wa ren Iran heeft Irak ervan be schuldigd strijdgassen te ge bruiken in de slepende Golf oorlog Die dan leeft, die dan betaalt v "w.'f T"~\e beslissing om bij de 1-J ombouw tot kolenstook m de PZEM-elektriciteits- - centrale Borssele niet ver- der te gaan dan een 50- procents rookgasontzwaveling ge tuigt bepaald van kort zicht Dat is gisteren nog eens extra duidelijk ge worden bij de terugkeer van minister Winsemius (milieubeheer) uit Canada. Met collega's van negen andere, voor namelijk Europese landen heeft deze bewindsman in Ottawa zijn handteke ning gezet onder een verklaring om in internationaal verband vergaande maatregelen te nemen ter bestrijding van het probleem dat tegenwoordig wordt aangeduid met de term 'zure regen'. De tien landen hebben met elkaar en met zichzelf namelijk afge sproken dat zij in het jaar 1993 de uitstoot van zwaveldioxyde (want daar gaat het om) met 30 procent verminderd willen hebben ten opzich te van 1980. Een vrij ambitieuze over eenkomst. zeker. Wat er moet gebeu ren om dat doel te bereiken zal han den vol geld kosten. Minister Winse mius waagde zich gisteren nog niet aan schattingen, maar dat het om honderden miljoenen gulden gaat is heel aannemelijk. De ernstige gevol gen van de zwaveldioxyde-verontrei- niging in de lucht zijn de laatste jaren vooral verontrustend zichtbaar ge worden. Tegelijk groeide het besef dat alleen een grootscheepse internatio nale aanpak effect zou hebben. Lucht verontreiniging stoort zich niet aan grenzen. Bestrijding van 'zure regen' is dus in de eerste plaats een terrein waar samenwerking geboden is. Of de nu opgestelde 'Verklaring van Otta wa' een garantie betekent dat het probleem in 1993 inderdaad met een derde deel zal zijn verminderd, kan geen van de ondertekenaars vaststel len De afspraak toont in ieder geval aan dat de internationale wil er is om maatregelen te nemen. Wie de uitstoot van zwaveldioxyde wil bestrijden zal bij de ernstig ste bronnen van verontreiniging moe ten beginnen. En dat zijn. raffinaderij en, elektriciteitscentrales, het verkeer en de landbouw. Het gezamenlijke programma van de landen die elkaar deze week in Canada gevonden heb ben is dan ook voornamelijk op die 'grootscheepse veroorzakers' gericht, Minister Winsemius wil ln eigen huis actief van start. Hij heeft zich voorge nomen dat er eind dit jaar een algeme ne maatregel van bestuur op tafel moet liggen, erop gericht om de uit stoot van zwaveldioxyde houdende gassen uit elektriciteitscentrales on mogelijk te maken. Een beslissing om nü nog te beginnen met de ombouw van een centrale (in Borssele). waar slechts een halve ontzwaveling zal worden toegepast, staat dus haaks op het beleid van de minister van milieu beheer. De agitatie in Den Haag over de vergunning die gedeputeerde sta ten van Zeeland aan de PZEM en de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) hebben afgegeven om tot de ombouw over te gaan is tegen deze achtergrond honderd procent begrijpelijk. Op basis van eerdere afspraken wordt nu een halve maatre gel genomen, waarvan al op voorhand duidelijk is dat ze op vrij korte termijn door een volledige maatregel (met alle extra financiële consequenties van dien) zal moeten worden vervangen. En dat gebeurt dan omdat er nü nog geen nauw omschreven beleid van toepassing is. terwijl al vaststaat dat binnen enkele jaren met meer zai kunnen wat op het ogenblik nog wèl mogelijk blijkt. Het is eigenlijk alle maal te gek voor woorden, maar het gaat niettemin om harde feiten. Die feiten zijn (geen enkel misverstand daarover) gebaseerd op eerder ge maakte afspraken. Alleen is in d^ afgelopen weken gebleken dat er tus sen partijen, betrokken bij de ontzwa velingskwestie van de centrale-Bors- sele, zoiets bleek te bestaan als een gezamenlijk onvermogen om in die afspraken zinvolle veranderingen te brengen. Natuurlijk, - want zo gaat dat bij die dingen - geeft men elkaar de schuld van gebrek aan inschikkelijk heid en constructief optreden. Dat is altijd een boeiend proces Het heeft alleen de nare bijsmaak van uitvluch ten die erop duiden dat niemand zich echt tevreden kan voelen met de manier waarop een en ander toch zijn beslag heeft gekregen. En naar buiten blijft de indruk bestaan dat partijen niet echt bezig zijn geweest om de beste oplossing te zoeken. Daar mo gen dan schouders over worden opge haald: erg overtuigend zijn dat soort bewegingen doorgaans niet. Nee, mi nister Winsemius' handtekening in Ottawa onder de internationale ver klaring tot bestrijding van de 'zure regen' heeft in eigen land land uitgere kend op dezelfde dag een bizar spie gelbeeld gekregen onder de vergun ning van es van Zeeland voor de ombouw in Borssele. Misschien dat er later nog eens nagerekend wordt dat het toch allemaal niet zo handig en verstandig is geweest. Maar ja, die dan leeft die dan betaalt. vdM Gewonden bij aardbeving - sy de zware aardbeving die in de nacht van maandag op dinsdag de sowjet-repu- bliek Oezbekistan trof zijn meer dan honderd gewonden' gevallen en is grote schade aangericht Dit heeft het Russische persbureau Tass woensdag meegedeeld in een bericht uit Gazli een van de zwaarst getroffen steden in het gebied Tass maakte geen gewag van dodelijke slachtoffers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1