PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spectaculaire uitbraak Scheveningse gevangenis Verzoeningsconferentie Libanon in impasse Ruim helft huisartsen beweegt weinig, rookt en drinkt stevig Meer kans op succes Euro-top show *2* 'KLOPJACHT OP NOG HEN VOORTVLUCHTIGEN CDA beschuldigt VVD van politiek bedrog T/. 'J te PZC vandaag Weinig verandering Droog en perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden Middagtempe- ratuur ongeveer 6 graden, matige oostelijke wind. 227e jaargang no. 66 I Maandag 19 maart 1984 Wie wint de Snuffel van fd de Maand? Plaats een Kleintje in Je PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand Van onze correspondent LONDEN - De meest gezochte N'oord- ierse terrorist, de 29-jarige Dominic McGlinchey die bij 30 moorden en meer dan 200 bomaanslagen en schietpartijen zou zijn betrokken, is dit weekeinde in de republiek Ier land opgepakt en naar Noord-Ierland overgebracht. McGlinchey. die de leider van het McGlinchey bij zijn overdracht aan de Noordierse politie. verboden Ierse Nationale Bevrijdings leger INLA wordt genoemd, werd gis teravond verhoord in een zwaar be waakt politiebureau in Belfast nadat hij eerder die dag door de Ierse repu bliek was uitgewezen. Het was de eerste keer dat een dergelijke uitwij zing plaatsvond McGlinchey werd zaterdagochtend opgepakt in het dorpje Crussa. aan de westkant van Ierland, waar hij en drie metgezellen zich na een kort vuurge vecht overgaven. SCHEVENINGEN (GPD) Politiekorpsen in heel Nederland hebben een verbeten klopjacht geopend op tien voortvluchtige gedetineerden, die zondagochtend samen met vijf anderen op spectaculaire wijze zijn ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Scheveningen. De grensposten zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht. De voortvluchtigen staan als gevaarlijk bekend. De vijf andere gedetineerden konden zondag in de loop van de dag worden gepakt. Ook een handlanger, die buiten het gevangeniscomplex in een auto de ontsnapten opwachtte, is gearresteerd. Het merendeel van de 15 gedetineer- voorbereid. De politie concludeert dat pen de straat op gestuurd en met den. zeven Nederlanders en acht bui- uit het feit dat een van de gevangenen tenlanders (drie Turken, twee Algerij- m het bezlt was van een Pistool en uit nen, een Brit, een Fransman en een de aanwezigheid van drie vluchtau- Argentijn). zaten in afwachting van tos- die buiten het gevangemscom- hun berechting vast. Enkelen waren P*ex 8ereed stonden. |al veroordeeld en wachtten op over brenging naar een gevangenis. De \ldYlll ivljftien hebben zware delicten op hun geweten, zoals doodslag, gijzeling, af- ?n™12dell,1* na ?c, ">«»«PP"W persing en roofoverval met bedrei- heeft de politie groot alarm geslagen, ging. Daar staan gevangenisstraffen In De" "aaS werdcn allc """"chap- van zes tot twaalf jaar op. ZHHHZ^ZZZ:^ De ontsnapping is de grootste in de geschiedenis van de Scheveningse ge vangenis. Slechts een keer heeft het Nederlands gevangeniswezen een gro tere uitbraak meegemaakt, toen en kele jaren geleden zeventien gedeti neerden uit Veenhuizen ontsnapten De uitbraak van gisteren moet vol gens de Haagse politie zorgvuldig zijn behulp van politiekorpsen uit omlig gende gemeenten en rijkspolitie werd een immense zoekactie op touw gezet. Een helicopter van de rijkspo litie fungeerde daarbij als coördina tiecentrum. Staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) en burgemeester Schols van Den Haag werden zondag voortdurend op de hoogte gehouden. Vijf gedetineerden, twee Nederlanders en dne buitenlanders, konden in de loop van zondag worden gepakt Al snel na de uitbraakpoging werd een man in de omgeving van de Scheve ningse gevangenis aangehouden Aan het einde van de middag werd in die buurt nog een gedetineerde in pyama aangetroffen. De drie anderen, onder wie het brein van de uitbraakpoging, de 43-jarige K,, werden in Cappelle aan den IJssel en Moordrecht gearres teerd. K. was bij zijn arrestatie in het bezit van het pistool en van de sleutel bos waarmee de cellen zijn geopend. Volgens justitie staat het succes van de uitbraakpoging volkomen los van de bezuinigingen, die aan het begin van dit jaar in de Scheveningse ge vangenis zijn doorgevoerd. Sinds die tijd worden de zes bewaarders niet meer geassisteerd door tien gestichts- wachten het enige personeel dat gewapend is binnen het complex. De gestichtswachten bevinden zich sindsdien alleen nog maar in de wachttorens. ..Maar dat neemt niet weg, dat de Scheveningse gevangenis optimaal beveiligd is", aldus me vrouw Plateeuw van het ministerie van justitie. Jan Raas is in de afgrond gestort en hangt gewond in een boom. Desastreus Voor Jan Raas is het wielerseizoen desastreus begonnen. In de ope ning sklassieker Milaan-San Remo sloeg de Zeeuw tijdens de afdaling van de Cipressa met razende vaart over de vangrails de afgrond in. Met kneuzingen over zijn hele lichaam werd hij nog tijdens de koers opge nomen in het ziekenhuis van het Italiaanse stadje Bussana. Gister avond keerde hij terug in Neder land. Hij is opgenomen in het Goese Sint-Joannaziekenhuis. Raas zal vrijwel zeker zes weken uitgescha keld zijn. (PAGINA 9) Bommelding Veel tumult ontstond gistermiddag in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy na een (valsei bommelding De finale tussen Connors en Lendl werd gestaakt en de twee toptennis- sers bleken later niet meer bereid nog aan te treden. (PAGINA 9) Topteam Walcherse ploeg werd koploper in de tweede klas door zelf SHO te verslaan en kreeg de hulp van AZVV uit Axel, dat leider Rozen burg op eigen veld vloerde. (PAGINA 15 en 16) Voetbalclub Oostkapelle is momen teel duidelijk Zeelands topteam. De Boulevard Per 1 april '85 kan het bebouwings plan voor de Boulevard Bankert in Vlissingen in uitvoering worden ge nomen, zo venvacht het college van b en w. (PAGINA 5) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 15 en 16. OVERLEG VANDAAG VERDER Aspirientje Verdwenen Zeven T^iechn^lfiwn- ken die aan een cruise met een Sow- I,A™,GPD)-lief CDA heeft dit jet-passagiersboot bezig waren, zijn na een stop in Istanbul niet op het schip teruggekeerd. Van den Berg: Den Uyl in '86 geen lijsttrekker HILVERSUM (ANP) - PvdA- voorzitter Max van den Berg gaat er vanuit dat de PvdA bij de verkiezingen van 1986 niet meer zal worden aangevoerd door de huidige fractievoorzit ter Den Uyl. Van den Berg zei zaterdag voor de VARA-radio dat Den Uyl bij de laatste verkiezingen gezegd heeft nog eenmaal lijsttrekker te willen zijn en dat hij er vanuit gaat dat in die situatie geen verandering is gekomen. Moch ten er eerder verkiezingen nodig zijn door de val van het kabinet- Lubbers dan zal de PvdA zich moeten beraden over het lijst trekkersschap, aldus Van den Berg. Bij de komende verkiezingen voor het Europees Parlement moet er naar gestreefd worden dat minstens 62 procent van de kiezers hun stem uitbrengen, an ders wordt het moeilijk om de positie van het parlement te versterken. Dit zei de PvdA'er Piet Dankert, voorzitter van het Europees Parlement, in het pro gramma. Uit een onderzoek blijkt dat 70 procent van de Nederlanders niet weet dat er verkiezingen zijn. 'eekend de VVD van „politiek be drog" beschuldigd. CDA-Kamerlid Lansink oefende deze zware kritiek op de liberale voorman Nijpels uil, nadat deze eerder had verklaard dat het CDA met de VVD geen overleg had gevoerd over het uitdunnen van het ziekenfondspakket. In tegenstelling tot wat Nijpels zater dag verklaarde op het congres van Zijn partij in Hattem, namelijk dat er (Slot zie pagina 4 kol. 6i De geslaagde uitbraakpoging gebeur de zondagochtend om tien voor ne gen. Alle gevangenen, 145 in totaal, zaten toen nog in hun cel. Alleen de 24-jarige W. L. verbleef buiten zijn cel. Hij had kantinedienst en was aan hel koffiezetten voor bewaarders en gedetineerden. L. vroeg een van de bewaarders hem naar zijn cel te 1 tSlot zie pagina 4 kol. 4) ADVERTENTIE Grote voorjaars- van de nieuwste 84-modellen van Honda tot ziens autobedrijf (Van otize correspondent) LAUSANNE (GPDi - „Zoals de zaken er nu voor staan zullen we misschien een akkoord op papier bereiken, een akkoord dat waarschijnlijk een le vensduur van een week beschoren is, Niet meer. Ik heb er genoeg van", verklaarde een sombere Druzenlei- der Wallid Jumblatt gisteravond toen voor de tweede achtereenvol gende dag de Libanese nationale ver zoeningsconferentie in verwarring en onenigheid eindigde: Intussen zijn de gevechten in Beiroet weer. opgelaaid. Na een weekeinde van zittingen die soms 15 minuten, soms 5 uur duurden, leek er in het Zwitserse Lausanne een algehele pat stelling te zijn over de centrale kwes tie van de politieke en sociale hervor mingen. Vandaag wordt het overleg voortgezet. Volgens de meeste waarnemers in Beiroet zal er. gezien de impasse over politieke hervormingen, uiteindelijk slechts een akkoord uit de conferentie rollen dat in de woorden van een delegatielid ..de conferentie beëin digt. maar in de werkelijkheid mets zal betekenen. Tijdens de zittingen dit weekeinde stelde president Amm Gemayel een lijst van hervormingen voor die nau welijks nieuw te noemen is (Gemayel had vier weken geleden bijna precies hetzelfde voorgesteld) en bij lange na niet de eisen van de oppositie tege moet kwam. Het was een lijst waarbij er vanuit gegaan werd dat het oude confessionele politieke systeem in Li banon in stand gehouden moest wor den. terwijl de moslim-oppositie juist eist dat dit hele systeem aan de kant ROTTERDAM Na het horen van de melding dat er op het volkstumencomplex aati de Koperstraat in geschoven wordt. Rotterdam-Ommoord een ontsnapte gevangene uit Scheveningen zou zijn gesignaleerd, snellen een aantal De kwestie van politieke hervormin- Rotterdamse agenten toe. gen heeft de gedelegeerden weer in de oorspronkelijke kampen van christe nen en moslims verdeeld. „Iedereen is er op uit om een akkoord te sluiten Iedereen is zich bewust dat het absurd zou zijn geen akkoord te bereiken. Maar er is geen doorbraak in het verschiet. Dat zal. ben ik bang. nog dagen duren", zei een neerslachti ge Waddih Haddad. de nationale vei ligheidsadviseur van president Ge mayel. Die woorden werden door elke delega tie beaamd. Toch is uiteindelijk de mening van de meeste waarnemers dat de Syrïers wel voldoende druk zullen uitoefe nen om de Libanezen tot een akkoord te krijgen. En gisteravond werd ver wacht dat uiteindelijk de oppositie hiervan de dupe zou zijn, en dat Syrië zich op zou stellen achter de voorstel len van president Gemayel. OFF. HONDA-DEALER VOOR WALCHEREN NIJMEGEN (ANP) - Meer dan de helft van de Neder landse huisartsen houdt er leefgewoonten op na die als voorbeeld voor de patiënten ronduit slecht zijn te noe men. Tien procent leeft zelfs uitgesproken ongezond. Hoewel huisartsen hun pa tiënten bijna dagelijks advi seren over de kwalijke gevol gen van roken, drinken en onvoldoende lichaamsbewe ging. rookt bijna de helft zelf. wordt er door artsen relatief stevig gedronken en doet veertig procent zelden of nooit aan sport In driekwart van de huisartsengezinnen ont breekt een eigen huisarts, er wordt veel zelf gedokterd en het gebruik van geneesmid delen is hoog. Huisartsen en hun gezinsleden raadplegen veel sneller een specialist als „zelfhulp" niét het gewenste resultaat oplevert. Dat concludeert de Hilver- sumse arts P. Lens na een onderzoek onder bijna vijf honderd huisartsen, waarop hij eind deze maand promo veert aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. Vol gens Lens blijkt de arts die zelf ziek wordt moeite te hebben om de rol van zieke op zich te nemen. Dat uit zich volgens hem ondermeer in het ontkennen van ziekte en het zolang mo gelijk uitstellen van profes sionele hulp. Als hij dat uit eindelijk doet. is het volgens Lens doorgaans bij een be vriende collega, die dan de neiging heeft om van zijn routine af te wijken Slechts 56 procent van de door hem ondervraagde huisartsen blijkt vertrou wen te hebben in de medi sche macht en dus in het inroepen van medische hulp. Anderen wachten bij eigen ziekte doorgaans spontane genezing af. Van onze correspondent BRUSSEL (GPD) - De Euro pese regeringsleiders kun nen hun tweedaagse top conferentie over de finan ciële crisis in de Europese Gemeenschap, vandaag in Brussel onder iets gunsti ger omstandigheden begin nen. De Europese ministers van land bouw zijn het zaterdag namelijk na 28 uur uitputtend onderhandelen eens geworden over een dik pakket bezuinigingen op de geldverslin dende Europese landbouw Het pakket, dat overigens nog definitief goedgekeurd moet worden op de Europese top. betekent dat de landbouwprijzen dit jaar niet om hoog zullen gaan en voor sommige produkten zelfs zullen dalen. Dat is gunstig voor de consument, maar een tegenvaller voor de boeren Een probleem is wel dat de land bouwministers er. ondanks drasti sche besnoeiingen, niet in zijn ge slaagd de Europese landbouwuit gaven binnen het eerder afgespro ken plafond te houden van 42 mil jard gulden. Er zal minimaal vier miljard meer nodig zijn en de rege ringsleiders moeten beslissen waar dat geld vandaan moet komen. De Nederlandse landbouwminister Braks noemde zaterdag als moge lijkheden: verdere landbouwbezui- nigingen. uitstel van betalingen naar 1985. of extra bijdragen van de lidstaten Drastische bezuinigingen op de landbouw zijn door Nederland. En geland en West-Duitsland als harde voorwaarde gesteld om in 1985-86 Europa de gewenste uitbreiding te geven van de eigen financiële mid delen. Over de vraag hoeveel pre cies moet op de Europese top ook een besluit worden genomen, even als over de vermindering van de Britse bijdrage aan de Europese kas Door de harde opstelling van de Britse premier Thatcher dreigt dit laatste probleem nog steeds de topconferentie te doen mislukken Prijzen De landbouwministers besloten de prijzen van melk, suiker, rogge en schapenvlees te bevriezen. Iets omhoog gaan onder meer rijst, wintertarwe en tabak, maar de meeste produkten zullen toch een procent in prijs dalen, zoals rund vlees, varkensvlees, wijn, olijfolie, gerst en zachte tarwe. In het algemeen hebben de land bouwministers afgesproken dat de Europese prijsgaranties zullen wor den beperkt voor produkten waar van overschotten ontstaan of waar van de kosten uit de pan rijzen. Zo'n beperking geldt nu voor de melkproduktie Minister Braks had ook de overproduktie van rund vlees drastisch willen aanpakken, maar dat stuitte op Frans verzet. Frankrijk aanvaardde wel een ge- hjktrekking van de garantieprijzen over de hele Europese Gemeen schap, en dat had het merkwaardi ge gevolg dat de prijzen in Frank rijk en Italië weliswaar dalen, maar in Nederland nog met een procen tje omhoog gaan. Dit geldt echter alleen rundvlees van hoge kwali teit- Als de Europese top het landbouw- pakket aanvaardt, moeten de land bouwministers op 26 en 27 maart in een nieuwe vergadering de laat ste puntjes op de 'i' zetten. Het pakket kan dan per 1 april van kracht worden en Europa is dan nog nooit zo snel geweest met het afspreken van de landbouwprij- J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1