ZEELAND' bij Pechiney %eer op volle capaciteit Oostsluis Wemeldinge is weer in bedrijf Omroeptientje stuit op verzet CNV Provinciegeld voor al gedrukte folder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IPU: VING VAN AL UMINIUM-MARKT Goesenaar mishandeld GEMEENTE VLISSINGEN WIL O VERLAST EENDEN BEPERKEN ra Vader en zoon - van zeven - gingen gisteren vlak voor het eten nog maar even de hond uitlaten. Ambtenarenbond boos over verkoop Braakman PZC A r PAGINA 9 ZATERDAG 17 MAART 1984 IIDDELBURG - De statencommissie bestuurszaken heeft vrijdag po- itief geadviseerd over het verlenen an een bijdrage van 20.000 gulden oor de vervaardiging van een toeris- ische Veerse-Meerfolder. I)e staten illen met het voorstel daartoe ak- oord gaan. iverigens heerste blijkbaar bij de irectie van het recreatieschap „Het Veerse Meer" de sterke overtuiging, dat de provinciale bijdrage er zal komen. Ter vergadering circuleerde vrijdag in de statencommissie de in tussen gedrukte folder en een daarbij behorend persbericht, waarin staat: „De folder is het produkt van nauwe samenwerking tussen het bedrijfsle ven, het recreatieschap „Het Veerse Meer" en de provincie Zeeland, die elkaar konden vinden op het gebied van de algehele presentatie, vormge ving en financiering". Niet zonder vrolijkheid werd vastge steld, dat de directeur van het Veerse Meer. de heer A. L. van Geesbergen, een groot voorspellend vermogen heeft. Gedeputeerde J. B. Ventevogel stelde wel vast. dat het niet de bedoe ling is als regel zo te werk te gaan als nu is gebeurd De folder, waarvan er 40.000 zijn ver schenen in het Nederlands en 10.000 in het Duits, bevat een detailkaart van het Veerse Meer en er wordt een grote hoeveelheid toeristische infor matie gegeven over campings, jacht havens, zeilscholen. hotels, bungalow parken enzovoort. Ook wordt informatie gegeven over veilig varen, sportduiken en sportvis sen volgens de regels. 187-2 sio %J LISSINGEN Pechiney Nederland NV in Vlissingen-Oost heeft besloten de 75 electrolyse- vens van de aluminiumfabriek, die in juli 1982 werden stilgelegd, weer in bedrijf te stellen, ie directie van Pechiney heeft dat vrijdagmiddag bekendgemaakt. Anderhalf jaar geleden chroefde Pechiney de produktiecapaciteit niet onaanzienlijk terug (bijna 20 procent) als evolg van de inzinking van de aluminiummarkt. Dat leidde er onder meer toe, dat het edrijf arbeidstijdverkorting moest invoeren. Tot gedwongen ontslagen hoefde het niet te g! omen. In de loop van de volgende week worden de ovens weer opgestart. De verwachting is, at Pechiney over drie maanden weer op volle capaciteit zal draaien. Ie directie heeft tot opvoering van de dat vooral te danken aan de economi- ney-directie uitgegeven verklaring, is roduktie besloten in verband met de sche ontwikkelingen in de Verenigde de hernieuwde inbedrijfstelling van plevende aluminiummarkt. Volgens Staten, „terwijl ook hier aarzelende de 75 electrolyse-ovens nodig om te echiney-directeur R. H. A. van optimistische geluiden te beluisteren kunnen voorzien in de stijgende vraag chalkwijk (externe betrekkingen) is zijn". Drs Van Schalkwijk zei vnjdag, naar produkten die Pechiney nu nog dat de vraag naar aluminium met alleen in Vlissingen kan maken. Maar name in de sectoren transportmidde- in die situatie komt verandering, zo len en de verpakkingsindustrie is toe- dra de nieuwe installaties die op dit genomen. Pechiney Nederland richt moment in Frankrijk en Canada ge- zich voor 85 procent op de export, bouwd worden, bedrijfsklaar zijn. Ook de binnenlandse markt lijkt zich enigszins te herstellen, aldus Van I? tif>vrris>nrlic schalkwijk ritrgitprijs Volgens een gisteren door de Pechi- Op de vraag of de Vlïssingse ovens lurgemeester sprak oor eigen rekening iver gelden SEOZ H 1DDELBURG - De opmerkingen die Middelburgse burgemeester drs P. Wolters donderdag maakte over de nanciering van eventuele nieuwe 2™leunprojecten van de Stichting Eco- omische Ontwikkeling Zeeland iEOZ) hadden betrekking op het imi landpunt van de gemeente Middel- weer worden stilgelegd, als Pechiney de Franse en Canadese installaties in gebruik heeft genomen, verklaarde fabrieksdirecteur Casulli dat een dergelijke beslissing sterk afhanke lijk is van het resultaat van de lopen de besprekingen tussen Pechiney en de regering over de energieprijs. „Wij zullen al het mogelijke doen om de ovens in bedrijf te houden. Maar economische wetmatigheden kunnen niet terzijde worden gesteld", aldus de Pechmey-directie. Volgens de directie staat bij de onderhandelingen, die nu al zo'n anderhalfjaar lopen, het voort bestaan van het hele bedrijf (ruim 900 werknemers) op het spel. Het is, zo verklaarde de Pechiney-directie vrij dag. nog steeds niet duidelijk wan neer die onderhandelingen afgerond zullen worden. Verliezen GOES - Een 19-jarige Goesenaar, M. De ruzie onstond al in bar 'De Bruine n^< arg7 De heer Wohers^eelde vrijdag W" in de nacht van donderdag op Haan' waar zich in totaal vijf Middel zee dat ze niet uitgelegd moeten vrijdag ernstig mishandeld door burgers bevonden. Die groep kreeg orden als de opvattingen van het twee inwoners van Middelburg. A. A. onenigheid met de Goesenaar over EOZ-bestuur. Daarbij gaat het om ,23) en M- M-(18)- Dit gebeurde op de een meisje. Deze ruzie werd op straat Hnnrnprkinadoi Hp «Pn7 „lot ion. Vlasmarkt te Goes omstreeks 4.15 voortgezet, waarbij drie van de vijf uur. Bij de vechtpartij die zich daar Walchenaren zich wat afzijdig hiel- afspeelde werd het hoofd van W. door den. De twee anderen raakten echter «gelijkertijd benadrukte hij hel A. en M. letterlijk als voetbal ge- in gevecht met W. De Middelburgse landpunt van het gemeentebestuui bruikt. De Goesenaar liep daarbij gemeentepolitie heeft het vijftal vrij- iap lt de SEOZ iof een soortgelijk or- zodanige verwondingen op dat hij dag aangehouden. Nadat ze waren lan) wel blijvend kan opereren als met een ziekenauto naar het Goese overgebracht naar Goes en verhoord, strument voor handhaving en/of uitr ziekenhuis Bergzicht is gebracht zijn ze heengezonden. Het ziet er naar reiding van de industriële werkgele- waar hij in de loop van vrijdag aan uit dat W. nog wel enige tijd in het ^«piheid. zijn gezicht werd geopereerd. ziekenhuis zal moeten doorbrengen, burgemeester wees op het ontbre- van een regionale ontwikkelings- aatschappij in Zeeland. In andere ovincies opereren dergelijke orga- o.oo in wel en wordt daarvoor rijkssubsi- ie ontvangen. Wat de heer Wolters etreft stelt het rijk in het verlengde ook geld beschikbaar voor de pk EU£. Daarnaast zag hij nog twee Tdere wegen om aan geld te komen: gebruik maken van de opbrengst K m de leningen ter waarde van vijftig iljoen gulden aan de KMS en doch- Pt, (ondernemingen; benutten van li (staande fondsen (zoals werkgele- tnheidsfonds, fonds bijzondere voor gingen en voorwaardenscheppend In 1981 leed Pechmey Nederland een verlies van 59 miljoen gulden. In 1982 was dat verlies 60 miljoen. De resulta ten over 1983 zijn nog niet bekend. Maar erg veel reden tot optimisme is er niet. Volgens de Pechiney-directie is het zeer de vraag of Pechiney Nederland het afgelopen jaar uit de rode cijfers is geklommen. En mocht het bedrijf winst hebben behaald, dan zal die winst uiterst mager zijn. „Het valt niet mee om een verlies van 120 miljoen gulden in te lopen", aldus directeur Van Schalkwijk. Eendjes voeren in Oost-Souburg. De gemeente Vlissingen wil iets doen aan de 'overbevolking' van de eendenkolonie. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de overlast van eenden bestrijden. Op sommige plaatsen is namelijk sprake van een ware overbevolking, zoals in Oost-Souburg. Daar wordt niet alleen het oevergewas volledig weggevreten, maar dringen de eenden ook de tuinen van buurtbewoners binnen, die dan ook om maatregelen hebben gevraagd. De gemeente heeft nu besloten tijdens het breodseizoen de eende-eicren tc 'schudden', zodat zc niet meer uitkomen. De eenden zijn volgens de gemeen- gen gewend. „De eenden zijn geheel te Vlissingen op sommige plaatsen door hun grote aantallen een echte plaag geworden, doordat ze alle planten opvreten en zodoende het aanzien van de vijvers aantasten Maar ook de tuinvijvers van de buurtbewoners worden leeggegeten en de gazons vernield. Daarvoor moeten de eenden vaak een drukke straat oversteken, waarbij verkeers overlast kan ontstaan. De bewoners uit de omgeving van de Burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg hebben zich al tot de stichting Opbouwwerk Vlissin- van slag. Ze broeden zelfs het gehele jaar door. Die eieren komen dan wel met uit, maar het is tekenend voor de situatie. Eendennesten met der tig eieren komen regelmatig voor", aldus opbouwwerker B. van Loon. Schudden Medewerkers van de gemeentelijke afdeling beplanting worden belast met het 'schudden' van de eieren, die zij tegenkomen in het openbaar groen en niet al te moeilijk te vinden zijn. De gemeente heeft ge kozen voor deze manier van be strijding, omdat die ook voor de vogels zelf het minste leed veroor zaakt. Vangen, afschieten of gif zijn bewust als methoden afgewezen. Het weghalen van de eieren is niet voldoende, omdat dc eenden dan weer gewoon nieuwe eieren leggen. De gemeente Vlissingen is zich er van bewust, dat velen deze bezig heid niet zullen toejuichen. „Er hoeft echter niet te worden ge vreesd, dat er straks geen eend meer in Vlissingen zal voorkomen. Het openbaar groen dat de gemeen te beheert vormt maar een deel van het gebied waar deze dieren kunnen broeden in 'Vlissingen' De vogels 'zetelen' nog op genoeg andere plaatsen", aldus een woordvoerder van de gemeente Vlissingen. eeks inbraken Ti Zierikzee IERIKZEE - In een woning en twee holen in Zierikzee werd in de nacht a donderdag op vrijdag ingebro- 1. Uit de woning aan de Krammer- aat verdween een bedrag van dui- :nd gulden. De bewoonster van het lis, mevrouw J. van M. B. was thuis ia tijde van de inbraak. ïrder werd ingebroken in de openba- lagere school 't Kofschip en de En euterschool 'Het Mierennest' aan de Jieldestraat. De inbrekers kwamen lagere school binnen door een deur len te wrikken. Bij de kleuterschool (rd een raam geforceerd. In beide bouwen konden de daders niets van in gading vinden. Na alles overhoop jp'' haald te hebben vertrokken de in- J ekers met lege handen. Bus Het was stil op straat. Op een grote gele bus na. Die is niet voor christelijke mensen hè?", zei het jongetje op een toon alsof hij een hele ontdekking had gedaan. z'n vader begreep het niet helemaal. Terwijl de uitleg toch zo simpel ioas: „1 is toch zeker openbaar vervoer?". TERNEUZEN/MIDDELBURG De ambtenarenbond ABVA/KABO overweegt bij de Raad van State in Den Haag een arob-procedure in te stellen tegen de verkoop van het recreatiecentrum De Braakman aan de familie Van den Bosch. Een definitieve beslissing daarover zal in de loop van volgende week worden genomen, als juristen van de bond de haalbaarheid van een procedure hebben onderzocht. Achtergrond van de eventuele stap naar de Raad van State is, aldus districtsbestuurder Th. Jacobs, de vraag of het besluit van het recrea tieschap De Braakman in strijd is met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Met andere woorden: is er zorgvuldig gehan deld bij de onderhandelingen over de verkoop van het recreatiecen trum aan de familie Van den Bosch Het grootste bezwaar van Jacobs tegen de verkoop van De Braak man is de enorme haast die de gehele procedure heeft geken merkt. „Ér is geen enkele afweging van alternatieven gemaakt, het da gelijks bestuur heeft zo doorge draaid dat het lijkt alsof de hele Districtsbestuurder Jacobs zaak al in september 1983 was beklonken." Die haast moet volgens Jacobs vooral op het debet worden ge schreven van de familie Van den Bosch, die zelfs zou hebben ge dreigd zich terug te trekken als de procedure niet snel zou worden afgerond. Hij is het zeker ook niet eens met de opmerking van voor zitter J. van Rooyen van het recrea tieschap donderdagavond dat de onderhandelingen met de vakorga nisaties over de toekomst van het personeel geen problemen meer zullen opleveren en dat met betrek king tot het sociaal plan al overeen stemming is bereikt. Jacobs: „Er is alleen op uitgangspunten een ak koord Griekse stijl De districtsbestuurder vindt dat de Sasse delegatie in het algemeen bestuur van het recreatieschap een goed standpunt heeft ingeno men door tegen de verkoop aan Van den Bosch te stemmen. Hij is het wat dat betreft ook eens met de stellingname van de Sasse verte genwoordigers dat het dagelijks bestuur in 'Griekse stijl' heeft on derhandeld door gesprekken met andere kandidaten Verebei en De Schotsman op tc schorten. Jacobs: „Als je hoort hoe donderdagavond die vergadering is verlopen, rijzen de haren je ten berge Vrijdagmorgen is overigens de koopovereenkomst tussen het da gelijks bestuur van het recreatie schap en Van den Bosch bij de notaris gepasseerd. Het familiebe drijf is daarmee definitief eigenaar van De Braakman geworden. Het Braakmanbestuur moet echter nog wel de positie vaststellen van de jachtwerf Isabella en andere belanghebbenden in het gebied Ook de toekomst van het personeel is nog niet geregeld, al is Van den Bosch wel bereid tot overname. Het merendeel van de acht perso neelsleden heeft zich echter tot nu sterk tegen die overname door het familiebedrijf gekant. Jacobs: „De hele verkoop van De Braakman is een uiterst knullige procedure ge weest Statencommissie akkoord met geld onderzoek bij PSD De sleepboot 'Bravo' trekt aan de sluisdeur, die tijdens het transport in het Kanaal door Zuid-Bevéland aan de grond kwam te zitten. WEMELDINGE Vrijdagmiddag zijn de eerste binnenschepen weer geschut in de Oostsluis in Wemeldin ge. Afgelopen weken waren er veel klachten over het oponthoud door stremmingen op de scheepvaartrou tes in Zeeland. De grote Oostsluis in Wemeldinge was sinds begin februari door reparatiewerkzaamheden aan dc sluisdeuren voor de scheepvaart gestremd. Het wegverkeer over de grote sluis in Wemeldinge kan nu nog alleen over de noordelijke buitendeur plaatsvin den, begin volgende week wordt het houten wegdek op de zuidelijke deur gemonteerd waarmee alle stremmin gen zijn beëindigd. Sleepboten van het bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert brachten vrijdagmorgen de twee sluisdeuren van de Oostsluis voor reparatiewerkzaamheden van Wemeldinge naar Hansweert. De sleepboot Alpha' en het werkvaartuig 'Tolwacht' sleepten de binnendeur, terwijl de sleepboot 'Bravo' en het kantonniersvaartuig 'Duvenee' de grote buitendeur naar Hansweert brachten. Om het transport van beide deuren te voorspoedigen werd de wa terstand in het Kanaal door Zuid- Beveland verhoogd. Desondanks raakte de buitendeur, wegens de diep gang, op ongeveer negen honderd meter ten noorden van de Vlakebrug op de kanaalbodem aan de grond en bleef enkele uren vastzitten De scheepvaart in het Kanaal door Zuid- Beveland werd door de kanaalmees- ter aan boord van het patrouillevaar tuig 'RWS 83' gewaarschuwd beide transporten zo voorzichtig mogelijk te passeren, de schepen konden nnor- maal doorvaren en ondervonden geen hinder van het transport. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur werden de sluisdeuren in het deuren dok naast de grote sluis van Hans weert gevaren MIDDELBURG - De statencommissie voor bestuurszaken staat positief te genover de beschikbaarstelling van half miljoen gulden om het bu reau Berenschot een organisatieon derzoek te laten instellen bij de Pro vinciale Stoombootdiensten (PSD). Alleen de heer H. Dupré van de PSP-CPN verklaarde zich vrijdag te gen. „Het schept alleen verwarring en je geeft het rijk handvaten om te bezuinigen", stelde hij. Het onderzoek naar het doelmatig functioneren van de PSD wordt ver richt op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat. Die wil aan hand van de uitkomsten bezien hoe veel het rijk in de toekomst wil beta len aan de exploitatie van de veren. Vanuit de statencommissie werd niet zonder terughoudendheid gereageërd, maar men adviseerde toch positief Gedeputeerde J. D de Voogd liet de commissie weten, dat - als het rapport er in augustus is - behoedzaam gema noeuvreerd zal worden. Het gaat om een stuk op basis waarvan onderhan deld zal worden en daarom komt het niet direct in de openbaarheid. Overi gens wees de heer De Voogd erop, dat de half miljoen uit de begroting van de PSD komt en derhalve voor 70 procent voor rekening van het rijk is. De commissie hield vrijdag wat sla gen om de arm bij de behandeling van voorstellen om tot een ton garantie te geven -voor de uitgave van deel drie van de Zeeuwse Encyclopedie en om vijf ton te geven voor de on-line catalogus van de Zeeuwse Biblio theek. In beide gevallen wilde men gedetailleerder informatie over de fi nanciële onderbouwing. 'BEVOLKING IS AL GENOEG BELAST' GOES Het district Zeeland van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) verzet zich tegen financiering van een regionale omroep, door ver hoging van de omroepbijdrage met tien gulden opcenten. Hel CNV doet een beroep op provinciale staten aan een dergelijke opzet geen medewer king te verlenen. De vakvereniging vindt dat de bevolking op allerlei manieren al zwaar genoeg belast wordt. In een brief aan dc staten wijst het CNV erop dat de inkomens positie van de meeste Zeeuwen er de laatste tijd niet op verbetert, terwijl een groot aantal uitgaven wel wordt verhoogd (huur, energiekosten, en dergelijke). „Hoewel deze verhogingen ieder op zich in de meeste gevallen niet specta culair zijn (behalve dan de energiekos ten) vormen ze samen toch een flink bedrag Het tientje voor de omroep Zeeland komt daar dan weer bij", aldus de dislrictsraad. Het CNV staat overigens in beginsel positief tegen over de komst van een omroep Zee land, maar een flink aantal leden heeft wél laten blijken bezwaar te hebben tegen het verplichte karakter van de opcenten „Velen hebben laten weten nauwelijks belangstelling te hebben voor het regionale nieuws, dat ook uit de schrijvende pers geput kan worden". meldt de CNV. Er wordt nog op gewezen dat ook in andere streken. waar al regionale omroep bestaat, niet hoeft te worden betaald De distnctsraad wijst er tenslotte op dat de mogelijke invoering van een derde televisienet betekent dat de omroepbijdrage toch al zal worden verhoogd. Ook distnetsbestuurder L. Reijgers- berg van de Hout- en Bouwbond CNV keerde zich vrijdagavond tijdens een afdelingsvergadering in Oostka- pelle tegen het extra tientje voor een regionale omroep. Terwijl ieder een met een klein beetje verstand zijn herstens pijnigt in het zoeken naar mogelijkheden om de vele kortingen ongedaan te maken, is er een aantal lieden dat zit te verarmen hoe ze de vaste lasten kunnen opkrikken", ver woordde Reijgersberg die daarmee niet alleen op de financiering van een regionale omroep doelde maar ook op de eventuele invoering van een derde televisienet. De districtsbestuurder daarover: „In de tijden van hoogconjunctuur had den we aan twee netten genoeg en nu moet er een derde komen. Als je dan de geheime notitie van de regering moet geloven, ziet men er geen heil meer in om iets te doen aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, dus dan maar een derde net"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9