ITALIË lustoord voor de luie profrenner kleine EX-SCHAA TSTOPPER WIL STUNTEN IN OL YMPIA S- WIELERRONDE PZC/ weekendkrant AMSTEL BIER Dan rij je met het peloton zo'n stad binnen en dan roepen de mensen die langs de kant f j van de weg staan: piano, piano. Kalm aan dus. Want ze willen namelijk maar een ding en dat is dat ze Moser en Saronni heel goed kunnen zien. Daarom hebben ze een hekel aan een peloton dat in een flits voorbij is. In Nederland is het precies andersom. Daar moet je constant vliegen en afzien. Twee jaar geleden reden we een klein stukje zacht in de Ronde van Midden-Zeeland en onmiddellijk hoorde je de toeschouwers klagen. Zo van: lie, kunnen jullie niet harder? Of: zijn de heren met een trimtochtje bezig?". Wielrennen in Italië. Rene Koppert doet het nu voor het tweede jaar en bet bevalt hem uitstekend. De eens zo ialentvolle Nederlandse amateur, na en jaartje Peter Post afgestoten, be landde er in een bescheiden formatie. boekte geen enkele prestatie van formaat, kwam vorig seizoen in op- ni Battaglin. Woedend van onmacht. Na de tijdrit in de Giro „leende" hij grepen zij tijdens de Italiaanse etap- de ploegleiderswagen om zijn Ita- pewedstrijd Tirreno-Adriatico naar liaanse vriendin naar huis te bren- het laatste wapen: de werkstaking, gen. Boosheid bij zijn ploegleider, die Om aandacht te vragen voor het feit dat ze niet langer als tweederangs figuren willen worden beschouwd. Ze eisen een hoofdrol in de clichema- spraak en werd tijdens de Giro d'Ita- tige theaterstukken die de Italiaanse zelfs naar huis gestuurd maar later wielerjournalisten dagelijks over het hem terstond buiten de Ronde peter de jonge toch weer liefderijk in de equipe Bruno Reverberi opgenomen. Waar elke andere ploegleider in blin de woede het contract zou hebben verscheurd streek hij over ziin hart. Koppert opgelucht, want fietsen in Italië is onvergelijkbaar met het sla- venbestaan van profrenners elders in Europa. Een luilekkerland voor profs. „Het is een vrij lui volkje en voor de wielrenners is het niet anders", zegt de 23-jarige Westlander. sponsor ploegen Het professionele hardfietsen floreert in Italië. Er zijn maar liefst veertien sponsorploegen, evenveel als het aan tal dat Belgie en Frankrijk gezamen lijk op de been brengen. Toch missen de fietsgrootheden van het land dat de laatste jaren wel twee wereldkam pioenen en klassieke winnaars voort bracht, enigszins de internationale uitstraling, omdat de huidige vedet ten, Francesco Moser en Guiseppe Saronni, tot nu toe de grote confron tatie van het jaar - de Ronde van Frankrijk - ontwijken alsof het een besmettelijke ziekte is. Die zwaarste wedstrijd van het hele seizoen ligt hen namelijk volstrekt niet. Italianen heb ben een eigen wijze van rijden en alle wedstrijden zijn aangepast aan de ietwat gemakzuchtige instelling van de doorsnee-renner. Martin Havik bevestigt dat. Hij kwam via de vriendschap met de dochter van een invloedrijke Italiaan Ide vicc-voorzitter van de nationale wielerbond) bij de formatie van Francesco Moser. „Een kleine ploeg twaalf man. Een aantal dat je bij vrijwel alle ploegen hier ziet. Daar- moet iedere renner zoveel moge lijk koersen rijden. Dat zijn er zo'n tachtig in een seizoen. Misschien lijkt dat erg veel, maar het valt mee als je weet hoe dat gaat. Pas het laatste uur wordt er hard gereden en daar kun je nooit aan kapot gaan". commercie hardfietsen schrijven. Dat alles ge lardeerd met verhaaltjes over lief desperikelen. Rene Koppert was daarvan vorig jaar het middelpunt. Italië zette. „Maar publicitair heeft het me geen schade gedaan. Alles wat met l'amore, de liefde, te maken heeft vinden ze hier prachtig. Als ik nu mijn naam noem kijken de mensen me aan met een ondeugende lach en zeggen ze: oooh, ja!" Tot nu toe echter moeten vrijwel alle renners in Italië op die manier in de kolommen zien te komen en is de grote ruimte gereserveerd voor twee heren, al lijkt een van hen - Saronni - onder die permanente druk te bezwij ken. „Het valt niet mee om hier vedette te zijn", oordeelt Rene Kop pert. ..en Saronni baalt van zijn popu lariteit". De voormalige wereldkam pioen ging er vorig jaar aan onder door. De hele winter sjouwde hij. de regenboogtrui om de schouders, van .hot naar her. „Er werd me geen rust gegund en hoewel ik daarvan in het begin van het seizoen nog geen hinder ondervond, brak het me later op. Het volgde elkaar te snel op. Je kunt het vergelijken met een groot glas chianti dat je gulzig in een teug naar binnen giet. Dan heb je snel genoeg". Hij schreef nog wel de Ronde van Italië op zijn naam. maar daarin boekte hij op 26 mei z'n laatste ritzege. Sinds dien heeft hij niets meer gewonnen. Zijn optreden in de Tirreno was ook al weinig hoopgevend. Hét altijd op fluistertoon sprekende troetelkind reed er rond met een vaal geel gelaat en een mysterieuze Mona Lisa-glim- lach om zijn lippen. Toen hij voor de start van de rit waarin hij opgaf omarmd werd door de 72-jarige ploegleider Lamme Driessens, merk te een van de renners uit de formatie van de bejaarde Belg op: „Lomme ziet er beter uit". afstappen Giuseppe Saronni Meer dan waar ook is er een patroon ontwikkeld waardoor commercie en profwielrennen zo harmonieus moge lijk samengaan. Van bijna alle wed- stnjden wordt het laatste uur recht streeks uitgezonden op de televisie en 'net begeleidende commentaar is een aaneensluiting van sponsomamen. Zelfs het kleinste merktekentje op de 'linkerdij ontgaat de verslaggever niet. Reden voor de renner om tijdens de ünale in beeld te komen. Toch is dat niet de enige verklaring voor de Ita liaanse koerswijze. Koppert: „In Ne derland zitten alle goede renners in twee ploegen, hier zijn ze over alle formaties verdeeld. De vijf of zes grootste ploegen hebben een gemeen schappelijk belang: de wedstrijd zo- teel mogelijk gesloten houden Soms demarreert er iemand als een dwaas en dan wordt er lelijk gekeken. En als ze hem terugpakken, zeggen ze: dat moet je niet meer doen" betekent dat de knechten vrijwel nooit de opdracht krijgen om de te genstander al direct vanaf het begin af te matten met een spervuur van demarrages. „Als knecht heb je het dier niet zwaar", meent Koppert. De grote druk ligt op de vedetten en daarvan heeft Italië er niet veel. Al thans volgens de opvatting van de kranten, die de opinie van het volk zo hebben gekneed dat alleen Moser en Saronni als volwaardig worden be schouwd. Hun verrichtingen zijn be langrijk, hun - verzonnen - ruzies vormen voorpaginanieuws. Geen nieuw verschijnsel op het schierei land, want al in de verre historie smulde men van de duels: Coppi contra Bartali. Gimondi tegen Motta. Het moet voor de mensen simpel en ■■^overzichtelijk blijven. I verdriet I Dat alles tot groot verdriet van de mdere talenten die het land rijk is. Roberto Visentini, Moreno Argentin, Guido Bontempi, Silvano Contini, Giambattista Baronchelli en Giovan- Francesco Moser Saronni staakte de strijd en zette koers naar de dokter. Roger de Vlae- minck „Daar zijn ze hier erg gemak kelijk in Als ge u niet, goed voelt, mag je zo afstappen. In Belgie en Neder land eisen ze van je dat je toch maar blijft fietsen". De medische verzorging in Italië is dan ook aanzienlijk beter geregeld dan in de meeste andere wielerlanden. Terwijl wereldformaties als Panasonic en Kwantum niet eens een meereizende arts hebben, be schikt een groot aantal Italiaanse ploegen over een volledige medische staf. De Belg Daniel Willems, wiens hoopvol gestarte wielercamere op een volslagen mislukkig uitliep omdat hij op de beslissende momenten ziek, zwak of misselijk was. vond dit jaar onderdak bij de equipe van Baron chelli. „De verzorging van de ploeg is geweldig. Wij waren in de Tirreno- Adriatico met drie masseurs en drie dokteren. Zelf ben ik in die korte tijd al vijf keer voor onderzoek naar het ziekenhuis geweest. Ze willen alles precies in de gaten houden". De wetenschappelijke benadering van de wielersport kwam nog het duidelijkst naar buiten tijdens de we relduurrecordpoging van Francesco Moser in Mexico Stad. Een renner in de herfst van zijn loopbaan zou de magische grens van vijftig kilometer doorbreken. Het leek onmogelijk, maar Moser presteerde het. Hij ging vier dagen na zijn eerste geslaagde aanval zelfs ruimschoots over de 51 kilometer grens: 51.151 kilometer. Omringd door een peloton artsen en topmecamciens zette hij een prestatie neer, die met de computer was voor bereid, „Dit is het record van de technologie, van de wetenschap", rea geerde de onttroonde Eddy Merc-kx enigszins bitter Vooral was het natuurlijk het record van het geld. De aanval van Checco kostte het lieve sommetje van ruim anderhalf miljoen gulden, honderd keer zo veel als gemoeid was met de expeditie van Eddy Merckx in 1972 zeldzaamheid Ook dat is een enorm verschil met de rest van Europa. Niet voor niets is het een zeldzaamheid dat Italiaanse renners in buitenlandse dienst rij den. want in eigen land is er meer dan voldoende te verdienen. Zien heel wat Belgische, Nederlandse en Franse formaties hun budgetten krimpen, de corridori lijken de be schikking te hebben over een onuit puttelijke bron lires. De Ronde van Sicilië bijvoorbeeld kostte niet al leen de deelnemers geen rooie cent, zelfs de overtocht van een groot aantal binnen- en buitenlandse jour nalisten werd geheel bekostigd door de organisatie. Het zou, fluistert men, de invloed zijn van dubieuze organi saties wier naam evenzeer met het land zijn verweven als de pizza en de spaghetti. „Als je de verhalen moet geloven... Waar geld is, is de mafia, zeggen ze hier", vertelt Rene Kop pert. „Ik vraag me het echt wel eens af. hoe die zaak in elkaar zit en wie er nu iets mee te maken heeft. Maar om eerlijk te zijn heb ik van zo'n betrok kenheid nog nooit iets gemerkt". Het fietsen heeft Piet Kleine minstens evenveel geboeid dan het kig alle medewerking van mijn su- schaatsen. Van kinds af aan was wielrennen een hobby van hem. perieuren. Man. mijn collega's von- Kleine begon als nieuweling bij wielervereniging De Pcddelaars uit den het prachtig dat ik in het pelo- Hoogeveen en verdedigde in 1969 en 1970 als amateur de kleuren van ton zit met onder andere Bernard Amstel. Onder Herman Krott reed hij toen nog even samen met Gerrie Hinault". Knctcmann, maar op den duur werd de combinatie wielrennen-schaatsen Maar Kleine zou niet met de be- toch steeds moeilijker voor hem. Aan het begin van de jaren zeventig werd roepsrenners willen ruilen. „Dag in, hij dan ook gedwongen een keuze te maken. „Het liefst wilde ik allebei de dag uit wordt deze renners van ho- sporten blijven doen. In mijn ogen was het een goede zaak dat ik's morgens gerhand een geweldige druk opge- a het wielrennen mijn conditie op peil hield voor het schaatsseizoen, legd Dat heb ik inmiddels wel ge- merkt. Nou, dat is niets voor mij. Maar op een gegeven moment werd noordelijke jongens, die donders Laat maar lekker in mlJn doen het toch steeds moeilijker. Ik merkte goed welen wat voor betekenis Ik Ik kom om te trainen voor de dat ik in beide sporten op een be- nog kan hebben in een ploeg' nmnteiirWinssiPirers Tot nu t™» unit paald niveau bleef hangen. Ik koos Piet Kleine durfde die uitdaging aan. maar ook mrt voor het schaatsen, omdat ik voor ffi, blaakt nog altijd van ambitie «gen Vo™ral a™"et ter"op gaat mezelf de overtuiging had dat ik „Voor mijn club kwam ik niet verder lk enorm maar Kelukkig ben ik daarin het meeste kon bereiken". dan de B-klassiekers We mochten steeds tiJd binnen gekomen Voor alleen deelnemen aan de Ronde van het ee„ Me prestaUe (jprrlp cnp/pn Drente (A-wedstrijd) waarin ik al Nice haar uerae spelen twee keer bij de eerste vijftien eindig- Piet Kleine maakte daarmee geen de. Als ik dat kan. dan hoef ik ook \\tnnrmnkpn slechte keuze Hij verdiende zijn spo- met huiverig te zijn voor een aanbie- YVUU' '"u"-cri ren ruimschoots op de gladde ijzers, ding van een A-ploeg. Zolang ik nog Over deelname aan de Olympische Vier jaar geleden won hij tijdens de ambitie heb, weet ik dat ik in ploeg- Zomerspelen heeft Piel Kleine nog Olympische Winterspelen in Lake verband een nuttige kracht kan met zo goed nagedacht „Officieus Placid nog een zilveren medaille op zijn". Weet ik dus dat ik tot de kandidaten de tien kilometer en in 1976 won hy behoor, maar ik denk toch dat het op dezelfde afstand een gouden plak levendiger voor mij een moeilijke weg gaat tijdens de Winterspelen in Inns- jjij geniet er volop van. „Eigenlijk is worden. Gerenommeerde wielren- bruck Het is zelfs met ondenkbaar de wjeierwereid veel levendiger dan ners komen natuurlijk eerder in aan- dat hij er straks bij de Zomerspelen het schaatsen Wat dat betreft heb ik merki'ng dan ik Als ik zie dat Geert in Los Angeles voor de derde achter- Schipper nu niet hij de selectie zit. een volgende keer bij is in een olym- dan vraag ik me in alle eerlijkheid af piscn jaar. of ik er wel in thuis hoor Ik zal me Officieus behoort hij nog altijd tot keer op keer eerst waar moeten de kandidaten voor de 100 km-ploe- maken m tijdritten en dergelijke" gentijdrit. Want dal Piet Kleine met alleen hard kan schaatsen, maar een paar jaar een hoop gemist. In de Diep in zijn liart gelooft Piet Kleine zeker zo hard kan fietsen, heeft hij wielersport krijg je veel meer kansen er dan ook niet in dat hij er tijdens de laatste drie jaar herhaaldelijk om een topprestatie te leveren. Voor de Zomerspelen bij zal zijn. „Na laten zien. Kleine pakte in 1981 de de schaatsers waren de Nederlandse alles wat ik in mijn sportcarriere al draad weer op bij de Peddelaars en kampioenschappen altijd een soort heb meegemaakt, zit ik er eigenlijk behaalde elf overwinningen. Een selectiewedstrijd, terwijl wielrenners ook niet zo direct meer op te wach- jaar later kwam hij aan tien zeges zich via de klassiekers eerst moeten ten. Want dat houdt in dat ik ook en vorig jaar waren het er nog acht, kwalificeren om aan het nationaal een aantal voorbcreidingskoersen waaronder voor de tweede keer de kampioenschap mee te mogen moet rijden. Een wedstrijd zou ik Ronde van Olieveld, een B-klassie- doen" nog wel graag willen doen. Olym- ker voor amateurs. „Er zit een da- Postbestellcr Piet Kleine geeft het pia's Ronde döor Nederland heb ik lende lijn in", zegt Piet Kleine la- toe: Parijs-Nice was toch wel een nog nooit gereden. De concurrentie chend. tamelijk grote stap voor hem. „Ik voor die acht plaatsen is in onze Tot zijn grote verbazing werd hij in hoorde het ongeveer een maand ge- ploeg al groot genoeg. Voorlopig is augustus benaderd om m 1984 te leden dat ik mee moest. Na mijn het mijn hoofddoel om een plaats af komen rijden voor de A-amateur- werktijd heb ik steeds twee uur per te dwingen in de ploeg voor Olym- ploeg van Frans Klardie. „Ik denk dag flink getraind- Die paar uurtjes pia's Ronde. Als dat lukt heb ik in dat ik dat te danken heb aan Dries dat ik vrij ben, heb ik goed in mijn carriere echt alles meege- Kleine en Geert Schipper.Twee moeten delen. Maar ik krijg geluk- maakt". ZATERDAG 17 MAART 1984 Piet Kleine weet van geen op houden. De ex-schaatser uit Ter Apel is inmiddels aan zijn tweede sportcarriere begonnen. Vanaf 1981, toen hij in Oslo met een winnende 5 kilometer af scheid nam van de schaatswe reld, is hij weer serieus aan het wielrennen. In Parijs-Nice maakte de 32-jarige Drent, die nog steeds geen slijtagever- schijnselen vertoont, deel uit van de Nederlandse amateurforma tie, die voor het merendeel uit renners van de ploeg Univers van de Amsterdammer Frans Klardie bestaat. Piet kleine in actie tijdens het NK-schaatsen in 1981

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 33