DE EERSTE LIJN huisarts is toe aan herwaardering Vereniging (LHV), windt er geen doekjes om. Dokter is niet zielig. Dokter wil alleen dat het' gesol met zijn belangen ophoudt. Natuurlijk: de afhankelijkheid van de mens van de 'witte jassen' is afschuwelijk en moet verdwijnen. Aan de andere kant mag het huisartsenvak niet verder op de tocht worden gezet. De Ivoren Toren van de medici wankelt, ook al omdat door de economische recessie de bomen niet meer tot in de hemel groeien. De huisartsen ondervinden dat steeds nadrukkelijker en het is een van de taken van de LHV daar wat aan te doen. „De huisarts moet nodig weer in de lift. Hij zakt een beetje weg in het hele plaatje van de gezondheidszorg. Om dat te veranderen daar wil ik graag vöor knokken. En dat kun je het beste landelijk doen", zegt Siem Buijs. Volgens hem dient méér erkend te worden dat de huisarts dé centrale spil is in de gezondheidszorg. Het zit dokter Buijs bijzonder dwars dat, eigenlijk in alle stilte, de huisartsen de afgelopen jaren aan- Eilijk in hun besteedbaar inkomen teruit gingen. Praktijkverkleining, le om meer jónge huisartsen aan ïerk te helpen (er zijn 500 tot 600 rerkzoekenden) betaalden ze tot nu grotendeels zelf, ten koste van het ramen. Daarnaast werd door de linigende overheid flink gekort. Buijs stelt dat de huisartsen intussen néér hebben ingeleverd dan de amb tenaren. Hij gelooft dat nog meer torten 'gewoon oorlog' betekent. iDat is belachelijk en onmogelijk. Je moet niet naar de uitschieters kijken, trzijn best huisartsen die goed verdie nen. Je moet naar het gemiddelde kijken. En de gemiddelde Nederland- je huisarts komt niet aan het normin- Enen zoals de overheid dit heeft tgesteld". js vertelt dat in 1983 de gemiddel de grootte van de praktijk 2480 zielen per huisarts was. Het ideale getal is ir de LHV 2000, maar in de huidige latie is met dat aantal zeker geen mtwoord inkomen te behalen. Op Jt platteland is de praktijkgrootte veel minder. Daar zijn praktijken van 1200-1300 patiënten geen uitzonde- ving en heeft de arts het houden van «n apotheek erbij hard nodig. In de pote steden is eveneens sprake van Rn noodsituatie, aldus Buijs. Daar lopen praktijken leeg door vertrek 1 var. de inwoners en worden bijbanen van huisartsen (bijvoorbeeld in de vociale verzekeringssfeer) geschrapt. ;De LHV-secretaris meldt dat praktij ken noodgedwongen zijn gesaneerd en dat sommige huisartsen hun huis isten verkopen. In feite een faillis- ïent dus. Buijs beklemtoont dat de lisartsen niet vragen om gouden lergen. Anderhalf keer modaal wordt Si als een redelijk inkomen gezien. «i dan moet je niet vergeten dat de :idsomstandigheden niet zo gun- ig zijn. De gemiddelde werktijd is leveer 10 uur per dag. En veel igelmatigheden. Nederlandse huisartsen worden gemiddeld 63 jaar oud. Dat is eén van de laagste gemid delden in ons land", beoogt Buijs. „Je moet ook wel gemotiveerd zijn om het vak van arts te kiezen. Die motivatie om het huisartsenvak goed te willen uitoefenen kan aanwezig blijven in dien ook aan bepaalde randvoorwaar den zoals bijvoorbeeld een reëel evenwicht tussen werkbelasting en honorering, wordt voldaan". eerste lijn De laatste twee jaren propageert de overheid, althans in theorie (en uit eindelijk verwoord in de eerste lijns- nota, die dit voorjaar in de Tweede Kamer in behandeling komt), een versterking van de eerste lijn in de gezondheidszorg: huisarts, kruis werk, maatschappelijke dienstverle ning (gezinsverzorging, maatschap pelijk werk). Siem Buijs staat daar vierkant achter. Hij signaleert echter dat in de praktijk van een verster king van de huisarts tot nu toe wei nig terecht is gekomen, integendeel. Vandaar zijn stelling dat de huisarts op de tocht staat. Buijs noemt enkele voorbeelden. Zo als de zuiging naar de geldverslinden de tweede lijn (gebouwgebonden zorg in ziekenhuizen, verpleeghuizen en dergelijke; medische specialisten), waar iedereen eigen winkels creëert en elke nieuwe specialist binnen een jaar vol zit. Er is weliswaar geen Huisarts S. Buijs conflictsituatie tussen de Landelijke Huisartsen Vereniging en de Landelij ke Specialisten Vereniging, maar Buijs acht het noodzakelijk dat over die zuiging 'in harmonie' naar een oplossing gezocht wordt. De Goese huisarts wijst verder op de volume-ontwikkeling van de regiona le instituten voor ambulante geestelij ke gezondheidszorg (RIAGG's). Deze RIAGG's zijn oorspronkelijk instel lingen in de tweede lijn, met een consultatieve functie in de eerste lijn. Als zelfzorg van de patiënt of zorg voor zijn directe omgeving tekort schiet, dan kan met de zogeheten mantelzorg, geboden door werkers in de eerste lijn veelal worden volstaan. Is deze vorm van hulpverlening met meer voldoende dan pas dient consul tatie (eventueel opnamei in de tweede lijn (specialisten, ook RLAGG-hulp- verleners) plaats te vinden. Momen teel is het op vele plaatsen zo dat de RIAGG's taken claimen in de eerste lijn en die zelfs overnemen. Buijs is bezorgd over die ontwikkeling. „Het is juist de huisarts die in staat is de totale gezinssituatie te overzien, zo wel wat lichamelijk als geestelijk functioneren betreft, en daardoor waar nodig veelal directe hulp kan biedenHij is van mening dat het stimuleren van instellingen als de RIAGG's de patiënt nog meer afhan kelijk maakt, terwijl het beleid er in het bijzonder op gericht behoort te zijn de patiënt zo lang mogelijk in de thuissituatie en onafhankelijk van de zorg te houden. Siem Buijs maakt duidelijk dat het in sommige gevallen in Nederland zo is dat de huisarts niet rechtstreeks een patiënt in een psy chiatrisch ziekenhuis mag opnemen. Daar is dan toestemming van een RIAGG-functionans voor nodig. Hij vindt dat een slechte regeling, waarbij de RIAGG op de stoel van de huisarts gaat zitten. Buijs heeft wel een ver moeden hoe de regeling tot stand is gekomen. „Wat is er gebeurd? In de grote steden zijn veel problemen. Daar zijn op het gebied van de geeste lijke gezondheidszorg meer gespecia liseerde krachten nodig Toen is in eens heel Nederland probleemgebied verklaard". Hij onderstreept dat li chaam en geest niet te scheiden zijn „In de opleiding van de arts komt steeds meer aandacht voor psychi sche zaken. Dit wil niet zeggen dat de huisarts ineens psychiatrische hulp moet verlenen, maar hij kan wel bevallingen Een ander punt dat Buijs niet lekker zit is de verloskundige zorg. In de eerste plaats is er een toename van het aantal bevallingen op medische indicatie. Gynaecologen zuigen meer aan. In de tweede plaats is er de ongelijkheid tussen de vergoeding voor de vroedvrouw en voor de huis arts. Bij verplichte ziekenfondsver zekerden wordt de verloskundige door het ziekenfonds betaald; de arts niet. Indien een verplicht zieken fondsverzekerde patiént in gebieden waar ook een vroedvrouw aanwezig is bevalt, betaalt het ziekenfonds deze bevalling. Als de bevalling door de huisarts gedaan wordt, dan krijgt de paiiént zelf de rekening onge veer 700 gulden gepresenteerd. Buijs: „Dat is een ongelijkheid en het belemmert trouwens de vrije keuze van de patiënt, waarbij ik wel duide lijk bij voorop stel niet aan de kwali teit van de vroedvrouw te twijfelen". En dan zijn er de problemen van de apotheekhoudende huisartsen, die als het ware de hete adem van de apothe kers (want in die sector staat ook menige afgestudeerde te trappelen om aan de slag te kunnen) in hun nek voelen. De vestigingseisen zorgen er voor dat menig apotheekhoudend huisarts verdwijnt en die plaatsen worden ingenomen door apothekers, die volgens Siem Buijs zonder meer duurder zijn. Hij pleit ook voor een verruiming van de apotheekmogelijk heden voor de huisarts In veel apo theken moeten de mensen vaak erg lang met het rcceptenbrie^e staan wachten. Files in de apotheek zijn meer regel dan uitzondering. Buijs heeft daarvoor een simpel recept. Hij is er voorstander van de huisarts, net als in sommige andere landen, het recht te geven bepaalde standaard- geneesmiddelen te verstrekken. „Er zijn steeds meer kant-en-klare medi cijnen, waar ook de apotheker niets aan hoeft te doen. Als de huisarts een basisverzameling medicijnen heeft die hij rechtsteeeks aan de patiënt mag verstrekken, zijn de kosten lager, is de dienstverlening vergroot en zijn wachttijden verdwenen' De zuiging naar de tweede lijn. het stimuleren van de RIAGG's, de onge lijkheid bij bevallingen en de ver strekking van medicijnen allemaal voorbeelden die naar de overtuiging van Buijs de positie van de huisarts in de eerste lijn. laat staan die van centrale spil in de gezondheidszorg afbreuk doen. En dat terwijl met name de huisartsen hebben gepro beerd de afhankelijkheid van de 'witte jassen' te verminderen. „Ik denk dat in de eerste lijn de afstand arts patiënt kleiner is geworden. De huis arts is toegankelijker geworden. De mensen moeten gelukkig niet meer met de pet in de hand op de stoep bij meneer dokter staan". failliet De secretaris-penningmeester van de LHV hoopt dat eindelijk het besef zal doorbreken dat men daadwerkelijk iets moet gaan doen: „Nu moet echt de eerstelijnshulp goed op poten wor den gezet en daardoor de mens min der afhankelijk van het systeem wor den gemaakt. De thuiszorg en mantel zorg versterken. De husiarts tijd ge ven meer aandacht per patiënt te rinus antonisse besteden door middel van een finan ciering van praktijkverkleining door de overheid. Verdubbel desnoods de gezinsverzorging en versterk het maatschappelijk werk. Trouwens, het huidige systeem straft zichzelf toch. De gezondheidszorg is failliet. Tien percent van het nationale inkomen is daarvoor niet meer op te brengen". Buijs legt er de nadruk op dat de zorgverlening door de huisarts naar verhouding goedkoop is Daarom juist zou die zorg zo optimaal moge lijk moeten kunnen zijn. Een praktijk grootte van 2500 is dan verkeerd. En aangezien praktijkverkleining door de arts zelf niet meer financieel opge bracht kan worden, zal de overheid moeten bijspringen, als het tenminste ernst is met versterking van de eerste lijn. Verkleining is toch al nodig, omdat overlegvormen toenemen zoals hometeams met kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening en medisch-farmaceutische groepen voor doelmatige voorschrijving van medicijnen en ook in medisch op zicht er een toename van het werk is. Siem Buijs ziet als heel belangrijke taak van de huisarts: gezondheidsbè- wustwording van de mens. „Er wordt in Nederland over het weer gepraat en over dokters. Dat is ziekelijk en eigeö- lijk niet goed. Een voorname taak van de werkers in de eerste lijn is dan ooi: de mensen bewust maken van de noodzaak zelf aan hun eigen gezond heid mee te werken. Deze taak op hét gebied van de gezondheidsvoorlich ting en opvoeding, de GVO, is één van de taken van de huisarts die samen met de andere eerstelijnswerkers cje komende jaren nadrukkelijk ter hand genomen dient te worden" Hij herinnert aan een uitspraak van oud-staatssecretaris J. Hendriks van volksgezondheid Die constateerde in dertijd dat de uitgaven voor gezond heidszorg weer eens met 30 procent waren gestegen, terwijl de gemiddelde leeftijd in Nederland daalde. Hendriks vroeg zich verbaasd af hoe dat te verklaren was. Buijs heeft het ant woord klaar: „Er wordt veel meer aai mensen gesleuteld dan misschien wel nodig is. In Nederland wordt gekeken: we hebben zoveel inwoners, welke zorgvoorziening hebben we nog niet. En dan wordt gewoon een postzegel bijgeplakt". goed produkt Het werk als secretaris-penning meester van de Landelijke Huisartsen Vereniging (gevestigd in Utrecht) legt een flink beslag op Buijs' tijd. Hij is ongeveer een derde kwijt aan verenigingswerk. Daar groeide hij langzaam in. Districts voorzitter LHV in Zeeland, voorzit ter huisartsenvereniging Zuid- en Noord-Beveland en afgevaardigde in het centraal overleg van de LHV. Zijn praktijk in Goes wil Buijs niet aan de kant doen; hij kan het veld werk niet missen. Als de LHV een beroep op hem doet, neemt collega H Slager waar. Siem Buijs ziet /i activiteiten voor de LHV als v bondswerk. „Maar in twee ririi gen: de belangen vertegenwooril. naar overheid en instellingen en de andere richting een heel duideln ke boodschap naar je leden toebren gen. Wil je jezelf verkopen als huis arts, dan moet je een goed produkt aanbieden. Gelukkig is de LHV één van de weinige organisaties in de gezondheidszorg die wat dat betreft weet wat ze wil". PZC/ weekendkrant 31 ZATERDAG 17 MAART 1984

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 31