Lage inkomens-gezinnen dupe ziekenfondsplannen lrn' "tV< kil Vooral jongeren slachtoffer ongevallen in de privésfeer Tmkae Hervormde kerk wil niet-universitaire theologie-opleiding KRIJGSMACHT ZOEKT HTS'ERS EN MTS'ERS In zomer proef-opgraving VOC-schip VNZ: JAARLIJKS 1000 GULDEN EXTRA KOSTEN aan Thatcher geeft persoonlijk contact met firma zoon toe Schoten bij Witte Huis Sexboot in Rotterdam verboden Tekort aan 1792 (onder)officieren \NEEKEND Chili wijst Rauff niet uit PvdA wil opheldering Peper over interview jlifÊL ZATERDAG 17 MAART 1984 PZC/binnen-buitenland AMSTERDAM (GPD) - De Stichting VOC-schip Amsterdam start 25 juni met de proefgraving op de grote Oostindievaarder Amsterdam, die in januari 1749 bij de Zuidengelse kustplaats Hastings is gestrand en in het drijfzand is weggezonken. Nederlandse en Britse duikers zullen dan beginnen om via zuigbuizen het zand te verwijderen dat in het achterschip van de Amsterdam ligt, Om te voorkomen dat door het gewicht van het zand buiten het schip de scheepswand naar binnen wordt gedrukt, zal eerst om het achterschip een 60 meter lange U-vormige stalen damwand worden geplaatst. De werkzaamheden aan deze damwand beginnen tussen vandaag en 22 maart en indien nodig tussen 13 en 20 april, omdat de waterstand dan extra laag is. In de maanden mei en juni komen extra lage waterstanden niet woor. Als de wind in die korte periode in de verkeerde hoek zit,, wordt het voor de aannemers een zeer moeilijk zaak, omdat zij dan vanaf het land moeten werken, Vanaf een boot in de woelige branding is uitgesloten, Bij het wrak zal een platform worden gebouwd dat moet dienen als basis voor de duikers Het platform krijgt drie verdiepingen, omdat het getyverschil ter plaatse erg groot is - soms ligt het wrak droog, soms staat er zeven meter water boven. Rijkswaterstaat houdt in Engeland toezicht op een goede uitvoering van het werk bij het wrak van de VOC-vaarder. dat nog steeds Nederlands staatseigen dom is. UTRECHT (ANP) - Hoe lager het inkomen van een ziekenfondsverzekerde en hoe meer kinderen hij heeft, des te zwaarder zal hij financieel worden getroffen door het deze week door de fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer gelanceerde plan om een aantal voorzieningen uit het ziekenfondspakket te halen. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen vrijdag berekend. Zo kan dit plan een minimumloner met een vrouw en twee kinderen jaarlijks 1.000 gulden extra gaan kosten. De totale kosten van de verplichte verzekering (werknemers onder de loongrensi zijn op het ogenblik 9 - miljard gulden Van de premie van 9,7 procent van het inkomen betalen werknemer en werkgever ieder 4,85 procent. Als de plannen van CDA en WD doorgaan, dalen de kosten voor de ziekenfondsen met 2,3 miljard gul den: 900 miljoen voor geneesmiddelen (dat is overigens exclusief de kosten - van de apothekers), 400 miljoen voor „tandheelkundige hulp, 500 miljoen voor fysiotherapie en 500 miljoen gul den voor de eerste twee ligdagen in het ziekenhuis. Voor de overblijvende 6,7 miljard is een premie van 7,3 procent voldoende. Het werknemers deel daalt dan tot 3,65 procent. De herverzekering van de 2,3 miljard "aan medicijnen, tandartskosten, fy- siotherapie en ziekenhuisdagen vergt per verzekerde een premie van 328 1 .gulden. Deze premie zal ook per kerde moeten worden betaald, t de ziekenfondspremie in dp .plaats een percentage is van het inko men en in de tweede plaats geldt voor het hele gezin, ongeacht de grootte ervan. dreigt te gebeuren geen schoonheids- gen krijgen op het ogenblik zo de prijs verdiend". nadruk dat het er soms op lijkt dat ze De woorden ombuigen en bezuinigin- doelstellingen van d gezondheidszorg Modaal driegen te gaan overschaduwen. Het zijn volgens Hendriks geen bezuini gingen maar verschuivingen van de collective naar de private sector, maatregelen, die weinig of niets ople veren maar die wel grote onrust ver oorzaken bij hulpverleners en hulp vragers. Geen oplossing Het kabinet heeft nog geen oplossing gevonden voor de wijze waarop dit jaar de voorgenomen bezuinigingen op de Volksgezondheid moeten wor den gerealiseerd, maar vrijdag na af loop van de ministerraad erkende premier Lubbers dat de tijd begint te dringen. Aan het plan dat de volksge- zondheidsspecialisten van CDA en WD deze week hebben opgesteld zitten volgens Lubbers bezwaren van administratieve aard en bovendien kunnen er negatieve effecten van uit gaan op de inkomens van de laagstbe taalden. Lubbers relativeerde de overeen komst enigszins door te zeggen dat de fracties zich er nog niet aan gebon den hebben. Mocht het kabinet er niet in slagen om het voorgenomen bedrag te bezui nigen dan zullen op 1 juli de zieken fondspremies omhoog gaan. Lubbers schatte dat het in dat geval zal gaan om enige tienden van procenten. Een verzekerde met een modaal inko men van 35.000 gulden zou 420 gulden minder premie aan het ziekenfonds moeten gaan betalen. Als hij een alleenstaande is betekent dat voordeel, omdat de herverzekering van de uit het ziekenfondspakket ver dwenen voorzieningen maar 328 gul den kost. Moet hij die premie van 328 gulden echter voor twee personen "betalen, dan ontstaat er al een nadeel van bijna 240 gulden en voor een vier persoons-gezin is dat nadeel bij een -modaal inkomen ongeveer 900 gul- ..den. Het gemiddelde gezin binnen de ziekenfondsverzekering bestaat uit twee personen. „Doordat de ziekenfondspremie pro centueel is. zou de verlaging ervan van 4.85 naar 3.65 procent (voor de werknemers) iemand met een inko men van 26.000 gulden maar een voordeel van 312 gulden opleveren. Ook zonder gezin is zo'n verzekerde dus al meer kwijt aan de herverzeke ring. Voor ieder gezinslid komt daar nog eens 328 gulden bij. Tandarts-actie De Nederlandse tandartsen gaan hun patiënten mobiliseren tegen de plan nen om de tandheelkundige zorg voör volwassenen volgend jaar uit het ziekenfondspakket te lichten. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, de beroepsorganisatie van de tandart sen. heeft drie miljoen folders met protestkaarten laten drukken. Het materiaal is deze week onder de tand artsen verspreid. De NMT noemt de voorgestelde be perking van het vestrekkingenpakket „onbegrijpelijk" en „niet te accepte ren". Het CNV noemt de voorstellen, die het kabinet nog niet heeft overgeno men, onaanvaardbaar. „Die plannen neigen naar een volkomen ontmante ling van de verplichte ziektekosten verzekering. Het CNV wijst er op dat de plannen niet leiden tot bezuinigingen in de gezondheidszorg maar alleen tot ver schuiving van kosten van de collectie ve naar de particuliere sector. „Dit plan van CDA en WD is geen positie ve bijdrage aan de ombuigingen en het zal zeker leiden tot een verslechte ring van de volksgezondheid", aldus de verklaring. De inititatiefgroep „Stop het eigen risico" liet vrijdag weten verbijsterd en verontwaardigd te zijn over de plannen. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport Ondernemingen (KNVTO) heeft met grote ongerust heid kennis genomen van de bezuini gingsvoorstellen van CDA en VVD voor de gezondsheidszorg. Het voor stel de vergoeding voor taxivervoer uit het ziekenfonds te halen zal de genadeklap zijn voor veel taxibedrij ven die in hun bedrijfsvoering vrijwel volledig afhankelijk zijn van dat zoge naamde zittend ziekenvervoer, aldus de KNVTO. De voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J. P. M. Hendriks zei gisteren in Den Haag dat, wat er tot nu toe isgebeurd of Anti-SS-demonstratie Leden van het Auschwitzcomite, het voor malig verzet, de liberaal joodse ge meente en een viertal parlementariërs gaan op 31 maart in het Westduitse Ober Aula demonstreren tegen een reünie van oud-SS'ers die daar dan wordt gehouden. Het Tweede-Kamer lid Harry van den Bergh (PvdA) zal onder anderen het woord voeren. De demonstratie wordt door Duitse groe pen georganiseerd. ADVERTENTIEI IHHWMYHItlAIKV KKI KFAS TEGELS levert Topklasse keukens voor elk budget Korendijk 20 - Middelburg mjel. 01180-36651' Onder het motto 'Laat je tanden zien aan Den Haag' voeren de tandartsen actie tegen de plannen tot inkrimpen van het ziekenfondspakket. Premier Thatcher LONDEN (DPA) - Premier Marga ret Thatcher van Engeland heeft onverwacht toegegeven dat zij con tact heeft gehad met de Arabische vertegenwoordiger van een Engels bedrijf, waarvoor haar zoon Mark in 1981 in het sultanaat Oman een opdracht voor de bouw van een universiteit heeft binnengehaald. Met de bouw daarvan is meer dan 300 miljoen pond (ongeveer 1,4 mil jard gulden). Eerder had zij ontkend dergelijke contacten te hebben ge had. De oppositiepartij Labour verwijt mevrouw Thatcher al weken dat zij tijdens haar officiële bezoek aan Oman in 1981 in gesprekken met regeringsvertegenwoordigers ge pleit heeft voor het geven van de opdracht aan het bedrijf „Cementa tion" en dat zij daarmee haai- zoon aan een leuk honorarium heeft ge holpen. Mark Thatcher en de Arabische vertegenwoordiger Amyuni van Ce mentation hielden zich tijdens het officiële bezoek eveneens in Oman op. En dat was geen toeval, zo meent de oppositiepartij. Donderdagmiddag verklaarde me vrouw Thatcher in het Lagerhuis op aandringen van labour, dat zij de vertegenwoordiger van Cementa tion, Amyuni, in 1980 en 1983 bij 'sociale aangelegenheden' heeft ontmoet, maar nooit in haar hoeda nigheid van premier. Afgevaardigden van Labour zagen vrijdag in deze verrassende verkla ring een bevestiging voor hun bewe ring dat mevrouw Thatcher in 1981 in Oman ten gunste van haar zoon geïntervenieerd heeft. Een politieman met het wapen van de neergeschoten man. WASHINGTON - Een agent van de Amerikaanse geheime dienst heeft donderdagavond een 25- jarige man neergeschoten die zich bevond op het trottoir dat grenst aan het grasveld aan de zuidkant van het Witte Huis in Washington. De man is met een schotwond in de arm naar het ziekenhuis gebracht. Hij had een geioeer met een afgezaagde loop bij zich. Hij zou zijn wapen op een beivaker van het Witte Huis hebben gericht, waarna deze zijn revolver trok en schoot. President Reagan, die in het Witte Huis aanwezig was, is niet in gevaar geweest, aldus een woordvoerder. IN LEEUWARDEN EN AMSTERDAM DOORN (GPD) - De Nederlandse Hervormde Kerk krijgt een theologisc) p opleiding op middelbaar niveau, die de vier bestaande catechetenopleidl j gen zal vervangen. De Hervormde Synode ging hiermee vrijdag akkoon De synode wil de nieuwe opleiding Vrije Leergangen in Amsterdam. onderbrengen bij twee bestaande in- zal een commissie voor theologie E stituten die een MO-opleiding theolo- hoger onderwijs worden ingesteld d n gie verzorgen, te weten de Noordelijke met beide instituten gaan onderhai 8 Leergangen in Leeuwarden en de delen. Tevens zal bekeken worden f samenwerking met de Gereformeen Kerken mogelijk is. Het bijzondere van de gisteren aang - nomen plannen is dat de nieuwe ople ding doorstromingskansen zal biede naar de universitaire theologie-studl Het leerplan is zodanig opgesteld dj afgestudeerden die niet verdergaa voor het predikantschap, als cat cheet of pastoraal werker aan de sli kunnen. De indieners van het plan willt echter tot een organisatievorm ki men waarin de kerk een belangrijk stem in het leerplan en de benoemin van docenten krijgt. De synode van de Nederlandse Hei vormde Kerk heeft gisteren het lich op groen gezet voor de theologisch overeenstemming over doop, avom maal en ambt die de Wereldraad va Kerken aan de lidkerken heeft vooi gelegd. Hoewel de synode nog nle aan officiële reactie toe is, werd beslo ten principieel ja te zeggen tegen hE document en er de komende ande halfjaar op allerlei niveaus in de kerl over te spreken. Daarna zal eind 198 de officiële reactie naar Geneve gaat ROTTERDAM (ANP) - De sexboot, die sinds december aan een kade bij de Rotterdamse wijk Fijenoord ligt afgemeerd, mag als zodanig niet meer worden gebruikt. Dit heeft de president van de Rotter damse rechtbank vrijdag bepaald in een kort geding dat de bewoners van de wijk Fijenoord en een in de wijk gevestigde houthandel tegen de ex ploitant van het schip hadden aange spannen. De exploitant, W.H. Eer- land, moet 25.000 gulden per dag betalen als hij het verbod overtreedt. Rechtbankpresident mr. F. Nivard verbood de exploitant het schip voor prostitutie-activiteiten te gebruiken, omdat dat in strijd is met het bestem mingsplan en de van 1936 daterende bebouwingsverordening die op het gebied van toepassing zijn. Moord - Met de aanhouding van een 21-jarige Schiedammer denkt de poli tie de moord op de 80-jarige P. van der Esch te hebben opgelost. De verdach te werd vrijdag op Schiphol aange houden, juist voor hij het land wilde verlaten. Hij is overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Schiedam om daar te worden verhoord. i ADVERTENTIE, fi tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De krijgsmacht heeft grote moeite met het vinden van voldoende mensen op MTS- en HTS- niveau. Dit jaar zijn 90 MTS'ers en 20 HTS'ers nodig. De laatste jaren is defensie er slechts met grote moeite in geslaagd deze aantallen mensen te Groot aantal arrestaties bij jacht op camorra NAPELS (REUTER) - De Italiaanse politie heeft vrijdag meer dan hon derd personen gearresteerd in een grootscheepse zoekactie naar leden van de camorra, de mafia in Napels. Het Openbaar Ministerie heeft arres tatiebevelen uitgevaardigd tegen on geveer 550 leden van de zogenoemde „nieuwe familie", een van de twee camorra-clans, die worden beschul digd van samenzweringen. Driehon derd van hen werden al vastgehou den op grond van andere beschuldi gingen. Het gaat om de grootste operatie tegen de camorra sinds juni vorig jaar, toen duizend arrestatiebevelen wer den uitgevaardigd tegen leden van de rivaliserende camorra-clan. De politie voerde donderdagnacht in verschil lende delen van Italië grootscheepse zoekacties uit op aanwijzingen van informanten uit de camorra. In Na pels werd spoedig de 58-jarige Anto nio Spayone aangehouden, die vol gens sommige informanten het hoofd is van de „nieuwe familie". Spayone zei in het politiebureau van Napels tegen verslaggevers onschuldig te zijn: „de camorra bestaat niet". Ook is het twijfelachtig of de lucht macht dit jaar kan voorzien in de behoefte aan 90 leerling-vliegers. Dat schrijft staatssecretaris van defensie Hoekzema (personeelszaken) in zijn antwoord op vragen over de perso- neelsparagraaf uit de Defensienota. Het gebrek aan leerlingvliegers wordt mede veroorzaakt omdat te weinig mensen aan de medische keuringsei sen voldoen. Door premietoekenning en een intensievere werving hoopt defensie iets aan deze problemen te kunnen doen. In de behoefte aan MTS'ers en HTS'ers zal mogelijk kun nen worden voorzien, nu in de komen de jaren het aantal afgestudeerden zal toenemen. De belangrijkste redenen voor de te korten aan personeel bij de krygs- radio-tv en kunst De radio- en televisieprogram ma's van dit weekeinde vindt u op de pagina's 34 en 35. macht zijn volgens Hoekzema de one venwichtige leeftijdsopbouw, de voldoende wervingsmogelijkheden u de periode 1965-1975 en de noodzake lijke personeelsverminderingen gevolg van de bezuinigingen in d» jaren zeventig. De krijgsmacht koiü momenteel 722 officieren en 1070 oo derofficieren tekort. SANTIAGO (AFP) - Chili is niet van plan de oorlogsmisdadiger Wallet Rauff uit te leveren. Dat heeft dt Chileense minister van buitenlands! zaken, Jaime del Valle, meegedeeld De mededeling kwam kort nadat Groot-Brittannië via zijn ambassa deur in Santiago een verzoek uitlevering had gedaan. Na Israël en de Bondsrepubliek is. Groot-Brittannie het derde land da: Chili heeft gevraagd om uitwijzing van de nazi, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de zogenoemde „rijdende gaskamers". In Tweede We reldoorlog vonden zeker 250.000 joden in deze gaskamers de dood. De Britse minister van buitenlandse zaken, Si' Geoffrey Howe, heeft laten weten de zaak-Rauff op de agenda van de raai van Europa te zullen plaatsen. Specialisten - De Landelijke vereni ging van Artsen in Dienstverband LADi en de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) vinden een dienst' verband voor specialisten niet wense- .ijk, zolang niet aan een aantal voor waarden is voldaan. Ze zetten dat ai teen in een rapport, dat onder ande- re is aangeboden aan de ministers van WVC, Sociale Zaken en Werkgelegen heid en Financien. AMSTERDAM (ANP) - Vooral jonge ren worden het slachtoffer van onge vallen in de privesfeer. Dit blijkt uit een eerste onderzoek van de Stich ting Consument en Veiligheid. Van het bij 14 ziekenhuizen in de tweede helft van 1983 geregistreerde aantal van 32.276 ongevallen bleek dat in 30,3 procent van de gevallen het slachtoffer een jongere tussen de 10 en 19 jaar was. Verkeers- en bedrijfs ongevallen vielen buiten de registra tie. het project Privé Ongevallen Regi stratie Systeem irunoy. ivuei van net project is door het houden van repre sentatieve steekproeven een beeld te krijgen van de omvang en ernst van ongevallen in de privésfeer. Daartoe worden gegevens van 14 over het hele land verspreide ziekenhuizen met eer- ste-hulp-posten op een rij gezet. Veruit de meeste ongevallen hadden plaats in en om bet huis (37.5 procent), in een sportaccommodatie '21.6 pct.i en op straat (19.4 pet i. zo blijkt uit het eerste overzicht van de onderzoeksre sultaten in de laatste kwartaaluitgave van de stichting. Een deel van de ongevallen iu o op school. Vallen van bijvoorbeeld een ladder, trap, op straat of uit een gebouw blijkt het meest voorkomende type ongeval (51 procent), terwijl het noodlot vooral toesloeg tijdens sport (28,6 pet.) en spel (14,9 pet i. De meest voorkomen de letsels waren kneuzingen (22 pro cent). srujwonden (20.7) en fracturen (19.7). Voetballen bleek in het onderzoek van de Stichting Consument en Vei ligheid de gevaarlijkste sport. Een derde van het aantal sportongevallen gebeurde op het voetbalveld. Ook gymnastiek (11 pet.), volleybal (.6 pet.) en hockey peiiuigueu vuui uc nodige ongevallen. Anders dan men zou verwachten, leverden vechtspor ten maar 2,3 procent van het aantal verwondingen op. De stichting heeft inmiddels actie ondernomen naar aanleiding van het tijdens hel onderzoek geregistreerde aantal van 16.000 hondebeten, die vooral werden opgelopen door kinde ren. In samenwerking met de kynolo- gische vereniging wordt op lagere scholen een voorlichtingscampagne georganiseerd voor hondebezitters en mensen die erover denken een hond aan te schaffen. INHOUD 'BELEDIGEND' ROTTERDAM (ANP) - Het ge westelijk bestuur van de Partij van de Arbeid in Rotterdam wil samen met de gemeenteraadsfrac tie op korte termijn met burge meester en partijgenoot Bram Pe per praten over een deze week in het weekblad Vrij Nederland ver schenen interview met het burge meestersechtpaar. „Als Peper en zijn vrouw tegen Vrij Nederland inderdaad hebben ge zegd wat is afgedrukt, dan is het dringend noodzakelijk dat wij daarover gaan praten", aldus ge westelijk bestuurder Pettinga vrij dagmiddag. Volgens Pettinga is men in PvdA- kring vooral gevallen over uitlatin gen van het echtpaar over Rotter damse ambtenaren en over partij genoten. De PvdA-bestuurder be vestigde dat met name grote woede is ontstaan over een passage in het artikel, waarin mevrouw Peper zegt: „Ik ben toevallig wel ge trouwd met de enige aardige socia list die er is. Alle andere PvdA'ers denken alleen maar in structuren. Als je dood dondert, stappen ze zo over je heen". Excuses Burgemeester Peper Pettinga noemt deze uitlatingen ronduit beledigend voor zijn partij genoten. „Als mevrouw Peper dat inderdaad heeft gezegd, dan dient zij haar verontschuldigingen aan te bieden", aldus Pettinga. In fractie en gewestelijk bestuur is men ook ontstemd over denigre rende uitlatingen van Peper aan het adres van sommige ambtena ren. In het vraaggesprek met Vrij Nederland heeft de Rotterdamse burgemeester het vooral voorzien op ambtenaren van de afdeling voorlichting. Hij vindt dat deze zijn beleid en dat van het college van burge meester en wethouders onvoldoen de verkopen. Naar het oordeel van Peper maakt het niet uit of was- poeder dan wel gemeentelijk be leid aan de man moet worden gebracht. Pettinga zei te verwachten dat al donderdag over het omstreden in terview gesproken zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 2