5 Schrijf hier een berichtje dat je graag in de krant zou lezen. Je mag zelf weten waarover het gaat. 3 Welk woord, dat met de krant te maken heeft, staat hier7 PZC/ krant in de klas 23 Wanneer er een standaardpakket met opvoedingseisen bestond zat hel leren lezen van de krant daar zeker m Leerkrachten vinden over het algemeen dat een kind dal van school af komt in staal moet zijn de krant te lezen. Maar hoe breng je ze dal bij? Onderzoek wijst uit dal de jeugd ml zichzelf niet zo gauw naar die grijze pagina's grijpt. Vandaar, aan het begin van de nationale krantleesles, dit originele spel. Speciaal gemaakt om kinderen vertrouwd te maken met 'de krant Een speelse wegwijzer, vooral bedoeld voor opvoeders die thuis hun kinderen willen gidsen bij het kranten lezen Sommige kinderen zijn geboren krantenlezers Maar verreweg de grootste groep jeugd tussen de 10 en 16 jaar vindt de weg door dagbladland beslist niet vanzelf. Zelfs ouders die hun krantje spellen constateren ongerust dat 'goed voorbeeld doet volgen' bij hun kroost niet automatisch opgaat. Veel kinderen kijken liever 'even' naar de televisie. Verder pakt alleen de echte lettervreter nog naar een leesboek. De niet-lezertjes voelen zich opperbest in dit tijdperk van de strip. Met stripbladen waarin uitvoerig getekende plaatjes het verhaal doorgaans vrij compleet weergeven. En als illustratie hier en daar hooguit nog wat korte tekst in een ballonnetje. Daarmee vergeleken werkt de krant voor volwassenen nu niet bepaald als een magneet Een kranteartikel is meestal moeilijk geschreven Veel journalisten werken of het nu echt nodig is of met - ter verduidelijking graag met tussenzinnen. Rijzo'n zin als de vonge raakt menig kind gewoon de draad kwijt Een verslaggever mag, ja moet soms ervan uitgaan dat de volwassen lezer bij bepaalde onderwerpen al weet wat eraan vooraf ging. Kinderen hebben die voorkennis dikwijls niet. Dan kunnen ze met een verhaal nauwelijks uit de voeten. Hun belangstelling is dan snel zoek. Ook hebben ze een heleboel woorden en begrippen uit een kranteartikel vaak nog niet geleerd En verder heeft een krant op het eerste gezicht maar weinig ondencerpen die hen meteen al interesseren. Vandaar dat steeds meer docenten het krant lezen in hun leerplan stoppen. Zij laten kinderen zien dat er best wal van hun gading in staat en hoe je dat vinden kunt. Zij proberen de krant kind aan huis te maken. Voor aanvullende ideeen en lesmateriaal kunnen scholen terecht bij de Stichting Krant in de Klas iKIKi De KIK is op touw gezet door de Nederlandse Dagbladpers (NDP), met als doel om namens de dagbladen op de behoeften van sqholen in te hakenwaar het werken met de krant betreft. Zo is ook dit werkblad ontwikkeld door de stichting KIK. Scholen kunnen het de komende week gratis bij ons bestellen. Evenals een pakket actuele PZC's, vijf dagen lang En met deze bijlage krijgen ook ouders en andere opvoeders dit haast paginagrote krant-lees-spel rechtstreeks in handen gedrukt. Voor de lezers van vandaag, met een knipoog naar de lezers van morgen Anneke van den Doel De krant wil het nieuws bij zijn lezers thuis brengen Nieuws over mensen, gebeurtenissen, politiek spon Schokkende rampen of fijne berichten Alles wat de redactie (de makers van de krant) belangrijk vindt komt er:n Wereldnieuws en landelijk nieuws staat meestal voorm Regionaal nieuws (van dichtbij) staat vaak wat meer In het midden van de krant. Natuurlijk is met alles voor iedereen even interessant Wat de één fijn vindt om te lezen, hoeft de ander nog niet leuk te vinden Maar omdat er over zo enorm veel onderwerpen iets in staat is de krant toch voor iedereen Wat is vandaag het belangrijkste nieuws op de voorpagina van de krant? Schrijf de kop op 5 buitenlanders naam van het land 5 Nederlanders streek of plaats Zoek in de krant a. vijf personen uit het buitenland b. waar zij vandaag komen c. vijf personen uit Nederland d. uit welke plaats zij komen. Zoek in de krant a. drie gebeurtenissen in het buitenland b. drie gebeurtenissen in of zo dicht mogelijk bij je woonplaats. gebeurtenissen in het buitenland gebeurtenissen in jouw buurt Plak hier een berichtje waar jij het mee eens bent, of een berichtje waar jij het niet mee eens bent. Mijn mening: Behalve met nieuws brengen, wil de krant ook een stuk plezier en ontspanning geven. Informatie over films, televisie, dingen waar je naartoe kunt. En ook wil de krant zelf een stukje ontspanning zijn. Over bijna alle pagina's verspreid staan stukjes en rubrieken die daar speciaal voor bedoeld zijn Boekbesprekingen, strips, recepten, puzzels, over natuur, mode, interviews, enz. De redactie van de krant probeert daar zo afwisselend mogelijk in te zijn. Sta^t het vandaag in de krant? Kruis aan. rubriek ja pag nee wel eens gezien rubriek ja pag nee wel eens gezien ja nee ia nee TV boeken film muziek toneel mode theater buurthuis puzzel tentoonstelling strip denksport cartoon Zoek het TV-programma in de krant op Waar kijk jij vanavond naar? Tijd programma zender Zoek drie dingen in de krant op die je leuk vindt. Schrijf op en vul het paginanummer in. Wat leuk is pagina Er staat vast wel een strip in de krant. Teken hier een nieuwe strip voor morgen. Een krant maken, drukken en bezorgen kost veel geld. De lezers betalen hun abonne mentsgeld, maar dat is lang niet genoeg. Een groot deel van het geld dat nodig is. komt van de adverteerders. Mensen of bedrijven die iets willen verkopen of reclame voor zichzelf willen maken. De krant verkoopt dus eigenlijk een stukje ruimte, ledereen die ervoor betaalt kan een advertentie zetten. Hoe groter die is, hoe duurder. En ook de plaats bepaalt de prijs. Zo vallen vooral de voor- en achterpagina van de krant erg op. Een advertentie daarop is dus duurder dan op de bmnenpagina's. Noem vier Nederlandse kranten. a. Hoe heten de kleine advertenties in jouw krant? b. Hoeveel kost zo n advertentie van vijf regels? Maak zoveel mogelijk woorden met de letters van het woord REDACTIE. Deze kleine advertenties zijn verdeeld in verschillende pjbrieken, bijv. AUTO'S, TE KOOP GEVRAAGD. Zoek nu een aantal rubrieken op in de krant. Schrijf of plak ze op. Zoek één advertentie uit waarop je zou willen reageren en plak die hieronder op. Zoek twee, totaal verschillende, grote advertenties. Noem vijf verschillen. Vijf verschillen GERZBOER STRUINJAOL GARAPIVONO 4 Noem twee andere woor den voor'krant' Wie zijn dit? Schrijf de namen onder de foto's. Maakt de krant ook reclame voor zichzelf? Hoe? Maak hier je eigen advertentie met behulp van teksten, foto's, tekeningen enz. uit de krant. Schrijf hiernaast a het langste woord b. de langste naam c. de langste plaatsnaam die je in de krant hebt gevon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23