alle nieuws is vertaalbaar PAGINA'S VOOR DE JONGEREN XX V» mfïtsMLIGGEB jonge lezer abonnee van straks D ZATERDAG 17 MAART 1984 PZC/ krant in de klas 21 at was even pijnlijk. In een Apeldoorns restaurant vertelt het hoofd van de bijlagen- tot 20 jaar pak je niet met actualiteit. redactie van het Reformatorisch Dagblad over de manier waarop deze krant haar Die kunnen het 'harde nieuws'wei m de gewone krant lezen zegt de heer jeugdpagina's samenstelt. Bladerend door een aantal recente jeugdpagina's van het RD valt van Toor. 'rd voor jou' bevat daar- me een klein artikel op. Het bevat zoveel moeilijke woorden, dat zelfs een volwassene met ente&en wel actuele berichtjes. 'Van Dale' binnen handbereik er moeite mee zou hebben. „Nee, dat kan niet. Zoiets mag niet Ofjejongerenvanl4tot20jaarnuwel jebeuren", merkt de RD-redacteur hoofdschuddend op bij het zien van dat stukje. De ee^vraa""waarove^zeer jeugdpagina verdwijnt in zijn tas. Met degene die dit op z'n kerfstok heeft, zal hij nog wel verschillend wordt gedacht Sommige eens een appeltje schillen. Dit voorval lijkt onbedoeld een illustratie van de uitspraak die het Nederlandse media vinden binnen de journalistiek voor de jeugd het actue- redactiehoofd kort daarvoor had gedaan: „Het samenstellen van onze jeugdpagina's is al ie nieuws juist het grootste goed. jaren één grote strijd..." Onder deze categorie vallen onder meer het Jeugdjournaal van de NOS ïen strijd overigens die het RD niet landen. Ook kunnen jongeren een die niet strookt met de uitgangspun- en het Parool Als enige krant in foto-bijschrift verzinnen bij komische ten. Zo heeft de heer Van Toor voor Nederland komt dit Amsterdamse dierenfoto's. Verder is er het 'Forum- 'Forum' eens een vrouw geïnterviewd blad zelfs dagelijks met een echte feuilleton', waaraan jongeren een bij- die een 'erg gezonde mening' had over nieuwspagina voor jongeren uit. drage kunnen leveren. Tenslotte de emancipatie ,,Ik was het er niet Een groot televisiescherm domineert wordt zo nu en dan een bekende mee eens, maar het is wel goed om de redactieruimte in een van de vele nieuwe politicus aan het jonge lezer- daar eens over na te denken. Al is het vleugels van het. streng beveiligde mn plan is om op te geven. Dit op de i Bijbel georiënteerde blad heeft im- ners een traditie hoog te houden, rwaalf jaar geleden al kwam het RD (oor het eerst uit met een voor de ïugd bedoelde reeks artikelen. De uiste formule heeft het blad echter spubliek voorgesteld. nog niet gevonden. „We hebben het al op zó veel manieren geprobeerd, maar ocht ui met al is het geen onverdeeld ieder bren- neer het programma voor die dag in grote lijnen in elkaar is 'getimmerd', hebben de hoogste redacteuren even tijd om over 'hun' Jeugdjournaal te praten. „Het is allemaal begonnen met een onderzoek, dat het toenmalige minis terie van CRM in het midden van de jaren zeventig heeft laten instellen naar de wenselijkheid van een jour naal voor kinderen. Dat onderzoek had een positief resultaat. Ik geloof dat toen allerlei groepen met het idee aan de gang gingen, maar uiteindelijk kwam het terecht op het bord van de hoofdredactie van het NOS-Jour- naal". Tom Kamlag, plaatsvervan gend hoofdredacteur van het Jeugd journaal, probeert zich te herinneren langzaam maar zeker een andere op zet gaven aan hun jeugdpagina's. Dat is maar goed ook, want alleen als je kinderen serieus neemt, krijg je een volwassen vorm van journalistiek voor de jeugd". jeugdjournaal beer succes gebleken", geeft het redactie- ,bvi- hoofd toe. 1 te. De man die bij het Reformatorisch Dagblad de scepter zwaait over alle raar- bijlagen -en dus ook over de jeugdpa- ;ren gina's- is A. F. van Toor. Hij is hoofd itge- van de 'RD-Plus'-redactie; de verza melnaam van alle supplementen van deze in Apeldoorn gevestigde landelij ke middagkrant. Als één van de weini- je kranten richt het RD zich op ongeren van alle leeftijden. Voor de kleintjes van pak weg 7 tot 14 jaar is er RD voor jou'; voor de jong-volwasse- gllcelen van 14 tot 20 jaar brengt het, RD meer te pagina 'Forum' uit. 'De jongere ffset, Ber nu is de abonnée van straks' is geld, bat devies dat het RD, zoals zoveel ;n de Mdere bladen, als argument gebruikt ij el_ im zich in tè zetten voor de jeugd. Bij rders -n vanuit een vooraf gekozen invals- ieest :oek operende krant als het RD komt hele daar nog bij dat het blad de jeugd iets >men mee wil geven'. „Ja, we willen de niet eugd iets meegeven én aan ons bin- idere 'en- Zeg dus maar dat de jongerenpa- nt ei nna's zowel een maatschappelijke als natuurlijk volstrekt logisch, dat we NOS-complex in Hilversum. Tele- Ondanks de uitgangspunten van het voor zo'n onderwerp niet len van den tekst laat met de regelmaat van de RD wil de heer Van Toorn zijn krant Heuvel hebben gevraagd...". klok het laatste nieuws zien. Het is koen van dijen beslist niet 'drammerig' noemen. Wel moet het RD, gezien de vele verschil lende 'stromingen' binnen met name de gereformeerde hoek, uiterst be hoedzaam tussen allerlei tegenstellin gen door laveren. Die interpretatie verschillen binnen de gereformeerde ■ryjrjy nog vrij vroeg als de redactie van het r/ NOS-Jeugdjournaal met de eerste 'Forum'-copy komt van de verschil- werkbespreking van die dag begint, lende deelredacties van het RD. Die Er zullen er nog minstens twee volgen copy wordt door één man geredi- 'Welke onderwerpen behandelen we geerd. Elke veertien dagen verschijnt vanavond?' is het enige agendapunt 'Forum' als bijlage bij het RD. Het- voor de bijeenkomst. Argumenten groeperingen hebben er overigens toe zelfde geldt voor 'RD voor jou', dat vóór en tegen wisselen elkaar in snel geleid, dat het RD geen ingezonden echter wordt samengesteld door vier tempo af, zo nu en dan onderbroken brieven van lezers plaatst. „Wij willen onderwijzers uit Veenendaal. 'Fo- door wat stil gepeins. Het aanbod van samenbinden, niet polariseren" is het rum' telt buiten de onderhoudende onderwerpen is 's morgens al een argument voor deze stap, die binnen elementen en de onderdelen waarop veelvoud van de vier 'items' die in de de Nederlandse dagbladwereld uniek de lezers kunnen inhaken, enkele uitzending van even voor zeven uur is te noemen. achtergrondartikelen. Met opzet kunnen worden 'meegenomen'. Dis- Toch komt het wel eens voor, dat in wordt de actualiteit uit dit deel van cussie alom dus. Verslaggeefster Mar- het RD een mening wordt verkondigd de krant geweerd. „Jongeren van 14 ga van Praag schenkt koffie in. Wan wat er allemaal gebeurde voor op 5 januari '81 de eerste uitzending van het Jeugdjournaal de ether in ging. „Ja, we waren toen één van de eer sten. Ik geloof niet dat er toen al kranten waren die, zoals wij, bijna dagelijks actueel nieuws voor kinde ren brachten" vult waarnemend eind redacteur Ad van Liempt aan. Eigen lijk is hij plaatsvervangend chef bin nenland van het 'grote' Journaal, zo als de op volwassenen gerichte nieuw suitzendingen in het Hilversumse worden genoemd. Van Liempt is tijde lijk aan het Jeugdjournaal uitgeleend. „Toen onze manier van werken bleek aan te slaan, zag je dat ook dagbladen en communicatieve functie hebben", Icht Van Toor toe. te len mooie filosofie, prachtige uit- angspunten, maar in de praktijk lomt het nauwelijks uit de verf. „Het in de Rotste probleem is, dat we niet teten waarmee we de belangstelling an jongeren opwekken. Een stuk iver het opvoeren van een Suzuki Ben ze wel. jnaar dan houdt het op. longeren zijn op dit gebied vaak heel i'g moeilijk vooruit te branden". De fier Van Toor is wel zo eerlijk om toe 8 geven dat zijn blad uit principe ilets zal melden over bijvoorbeeld het el en wee van filmsterren of beroeps- porters; onderwerpen die bij de door- H aee jongeren toch behoorlijk hoog scoren'. Succesvol was 'Forum' ech- j|S wel bij het aanzwengelen van SM ilscussies over in confessionele kring "/S :og wel eens omstreden onderwerpen ls popmuziek, verkering en de sin- frlüaasviering. Bij schriftelijke dis- ussies over andere onderwerpen is et aantal reacties evenwel bedroe end laag en het niveau ervan boven- Öen ver onder de maat. ritiek We zouden meer kritiek willen krij- en. Dan kunnen we ons beleid daar tnminste op afstemmen. Weet je, het nopt allemaal wel, maar het is niet verweldigend", zegt Van Toor open- trtig. „Waarom is het voor de lezers och zo moeilijk om in de pen te Ummen..?" 'ot de jongere lezers laten weten dat o iets anders willen, wordt 'Forum' lobaal gevuld met een hoofdverhaal, en slagzin-wedstrijd en met de ru- itlek 'Als ikdan zou ik...'. Jongeren innen daarin een soort opstel instu- over hetgeen ze zouden doen als ze een bepaalde situaties zouden be- Het Jeugdjournaal richt zich op de jeugd van tien tot twaalf jaar. Vol gens de statistiek zijn er 500.000 tot 600.000 kinderen in deze leeftijdsca tegorie. Toch kijken gemiddeld één miljoen mensen naar het Jeugdjour naal. Globaal kan dus worden gezegd dat net zoveel volwassenen als kinde ren de uitzendingen bekijken. De redactieleden van het Jeugdjournaal beschikken weliswaar over wat on derwijskundige kennis, maar laten zich bij hun werk toch vooral leiden door de ervaring die ze nu in ruim drie jaar hebben opgebouwd. „Het was pionierswerk. We hebben wel even moeten zoeken naar de juiste formule. Zo hebben we geleerd dat we niet de onderwerpen moesten behandelen waarvan we zelf dachten dat ze aardig zouden zijn voor onze doelgroep, maar dat we bij voorkeur dezelfde items moesten nemen als in het 'grote' Journaal worden uitgezon den. Logisch eigenlijk. Kinderen wil len altijd groter lijken dan ze zijn. Ze willen er bij horen." In internationaal verband slaat Ne derland met zijn Jeugdjournaal geen gek figuur. Alleen Groot-Brittanniè kwam eerder met een Jeugdjournaal op de proppen. Alle andere Westeuro- pese landen beginnen nu eindelijk na te denken over de vraag of ze dit voorbeeld zullen volgen. Deense, Westduitse en Franse televisiemakers hebben de afgelopen tijd hun licht bij de NOS opgestoken. De medewerkers aan het Jeugdjour naal beginnen vroeg en stoppen laat met werken. Ze maken lange dagen, die worden gecompenseerd door een zomerstop en door een pauze tussen kerstmis en de jaarwisseling. Toch bestaan er plannen om de zomerstop op te heffen en om het Jeugdjournaal voortaan ook op zaterdag uit te zen den. Plannen om ook een actualiteitenru briek voor kinderen van de grond te krijgen zijn helaas veel minder con creet Wellicht komt dat, doordat in het huidige omroepbestel actualitei tenrubrieken meer thuishoren bij de 'zuilenomroepen', dan bij de NOS. In een interview in de VARA-gids noem de verslaggeefster Marga van Praag het onlangs 'schandalig' dat geen en kele omroep een actualiteitenrubriek voor kinderen heeft. „Dat is het min achten van kinderen. Er zijn zoveel onderwerpen die het Jeugdjournaal moet laten liggen. Daar moeten de omroepen aandacht aan schenken. Maar omdat kinderen geen lid kun nen worden van een omroep, vinden de omroepen het niet interessant om in dit opzicht iets voor kinderen te doen!". uitbreiding Zijn er bij het NOS-Jeugdjournaal plannen om de frequentie op te voe ren naar zes keer per week. bij Het Parool in Amsterdam wordt dit aan tal al anderhalf jaar gehaald. Voor een weinig matineus uitgevallen ty pe is een bezoekje aan dit blad een ware openbaring. In een stad waar tijdens normale kantooruren geen parkeerplaats meer voorhanden is, is het achterlaten van een auto in de vroege ochtenduren zelfs in de omge ving van de W'ibautstraat een 'mak kie'. Om acht uur 's morgens werken tientallen redacteuren achter even- zovele beeldschermen in een immen se redactiezaal onder hoogspanning. Er is haast bij: De laatste nieuwspagi na moet omstreeks half elf worden afgerond, „Tot half elf zijn we buiten gewoon weinig boeiend", verontschul digt Paul Amoldussen zich gehaat vanachter zijn terminal. Twee jaar geleden kwam Paul naar Het Parool. Daarvoor werkte hij in Den Bosch, waar hij zich bij uitgeverij Malmberg bezig hield met de jeugdbladen Jippo. Okkie en Taptoe. Paul is dus een echte 'jeugdjournalist'. Samen met Mary Ann Lindo en Rob van Dijk vormt hij de redactie van de dagelijk se jeugdpagina Goochem in Het Pa rool. 'De jongste krant van Nederland' is de ondertitel van de jeugdpagina. Op een feestje ontmoette Paul Amol dussen eens de hoofdredacteur van Het Parool, Wouter Gortzak, Deze liep met plannen rond om Het Parool dagelijks van een jeugdpagina te voorzien en Paul ging op zijn aanbod in. „Waarom dagelijks?" herhaalt Paul schouderophalend mijn vraag. „Nou, we zijn toch een dagblad. Dan moeten we toch ook dagelijks met een jeugdpagina komen?" antwoordt hij schouderophalend. Het gesprek stokt. Paul wordt wegge roepen voor overleg met de redactie binnenland. 'Gaat een bepaald item mee op de jeugd- of op de binnenland pagina?' is de aanleiding tot het on deronsje. Uiteindelijk wordt besloten dat 'binnenland' een 'aankeiler' (inlei dend stukje) plaatst, en dat de rest van het artikel zal prijken op .tie Goochem-pagina. „Op die manier be reik je. dat ook volwassenen de jeugd pagina lezen", merkt Mary Ann pp. Door deze handelswijze kan tevens worden tegengegaan, dat er doublu res optreden. De stelling dat nieuws voor jongeren eenvoudiger moet zijn dan nieuws voor volwassenen, heeft de Goochem- redactie allang overboord gegooid „Wij kijken alleen naar wat leuk is voor jongeren. Voor de rest is het gewone journalistiek, die niet afwijkt van wat andere journalisten do'en". meent Paul. actualiteit Bij Goochem draait alles om de ac tualiteit. Paul Arnoldussen kan zich dan ook mateloos ergeren aan kran ten of bijlagen die niet dagelijks verschijnen, maar toch pretenderen dat ze nieuws brengen. „Alleen de Blauw Geruite Kiel, de jeugdbijlage van het weekblad Vrij Nederland, is consequent. Op grond van de ver schijningsfrequentie is de 'Kiel' nu eenmaal een achtergrondblad, en daarom brengt de 'Kiel' ook alleen maar achtergronden. Zo hoort het als je een weekblad bent. Maar wij zijn een dagblad, dus brengen we óók voor jongeren alleen actueel nieuws in plaats van achtergrondinforma tie". Hoewel Paul en Mary Ann (Rob-is wegens ziekte afwezig) 'leuk' belang rijker vinden dan 'eenvoudig'moeten ze soms toch wel wat bijdragen van verslaggevers herschrijven. Veelal komt dit echter niet doordat die bij dragen te 'moeilijk' zijn, maar omdat de stijl wat vlotter, wat leuker kan worden gemaakt. Deze filosofie is de zelfde als die van de makers van het Jeugdjournaal. Marga van Praag zei in het eerdergenoemde interview ook al: ,,Je moet tegenover kinderen geëh bepaald toontje inbouwen. De meeste volwassenen nemen kinderen niet se rieus en dat doen wij wel. Elk nieuws moet in principe vertaalbaar zijn voor kinderen. Ook hard nieuws. Kinderen zijn spijkerhard, dat merkje als je veel met ze omgaat. Ze zijn gek op rampen en op bijvoorbeeld gebouwen die In elkaar storten. Eingenlijk zijn kinde ren net gewone mensen!". Paul Arnoldussen zegt hetzelfde in iets andere bewoordingen: „Wat leuk is voor volwassenen is ook leuk voor kinderen en andersom. Wat wij schrijven is leuk voor beiden. Want wat leuk is, is ook boeiend..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21