Ir PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook Hervormde Kerk wijst kruisraketten af Braks: prijs rundvlees naar beneden dwingen anvik. VVD UIT KABINET BIJ NIET-PLAA TSEN Duisenberg: doorgaan met bezuinigingen SI 16t/ml8 maait leysdieam ©FS0ENE-Q018 VOLVO show Vier papoea's kunnen worden teruggestuurd Wolkenvelden wolkenvelden en vrijwel overal droog, middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 8 graden in het zuiden van het land. matige wind uit noord oost tot oost, langs de kust af en toe krachtige wind 227e jaargang no. 65 Zaterdag 17 maart 1984 ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 t/m 24 maart DEN HAAG iANP- De totale geldomzet in de detailhandel is in 1983 ten opzichte van 1982 met 0.8 procent gedaald ln 1982 werd ten opzichte van 1981 voor de totale detailhandel nog een stijging van de geldomzet met 0,6 procent gemeten. De daling in 1983 is het gevolg van de terugval van de omzetten bij het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel, aldus gegevens van het CBS die niet voor prijsveranderingen zijn gecorrigeerd. Ten opzichte van 1982 liepen de geldomzetten bij het midden- respectieve lijk kleinbedrijf terug met 2,3 procent en 2,6 procent, nadat de omzetdalin gen in 1982 ten opzichte van 1981 respectievelijk 1,2 procent en 1.3 procent bedroegen. Naar verhouding beter verging het in 1983 het grootwinkelbe drijf, dat ten opzichte van 1982 3.2 procent omzetstijging verwezenlijkte. Er treedt echter een daling in het groeitempo op. In 1982 nam de geldomzet van het grootwinkelbedrijf ten opzichte van 1981 nog met 5,4 procent toe. Positief was de omzetontwikkeling in 1983 bij de postorderbedrijven 1+3,0 procent). De warenhuizen daarentegen toonden in 1983 een daling van de omzet met 0,5 procent. DOORN, HATTUM (GPD) - De Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich gisteravond laat met meerderheid van stemmen uitgesproken tegen het plaatsen van kernwapens in Nederland. In Hattum verklaarde vice-president Van Aardenne eveneens gisteravond tijdens het VVD-congres, dat de WD-ministers het kabinet zullen verlaten wanneer het besluit valt geen kruisraketten in ons land toe te laten. De Generale Synode van de Neder- van kemraketten in Europa (en waar overzien. Daarom moet de besliiitvor- landse Hervormde Kerk heeft vrijdag- ook ter wereld) door de synode erva- ming over de kernbewapening plaats avond laat met 37 stemmen voor en 15 ren wordt „als een onomkeerbare stap hebben zodanig dat het bondgenoot- tegen besloten regering en parlement in de bewapeningswedloop en als zo- schap niet verzwakt", aldus de minis- een brief te sturen waarin uiteengezet danig bedreigend voor alle mensen ter. wordt dat de Hervormde Kerk zich die door God geschapen zijn om te heeft uitgesproken tegen het toelaten leven". Van Aardenne zei „met zorg te consta- van welke nieuwe kernwapens dan Een achttal moties, bedoeld om een teren" dat sommigen door het onvoor- ook in ons land. Deze afwijzing van uitspraak over de kruisraketten te waardelijk afwijzen van de plaatsing het plaatsen van kruisraketten en het vermijden of de formulering van het waarde van de NAVO ter discussie daaraan gekoppelde pleidooi voor het besluit af te zwakken, werd verwor- stellen. verwijderen van reeds aanwezige pen. De indieners waren voornamelijk "1->e liberale bewindslieden zijn met kernwapens, wordt toegelicht aan de bezorgd over de polarisatie in de kerk. bereid op het essentiele punt van hand van eerdere synode-uitspraken Sommigen vonden het besluit een vei"dediging van onze vrijheid en de- tegen het gebruik en bezit van kern- doorkruising van de gesprekken die wapens. de synode op gang heeft gebracht Ook brengt de synode in herinnering tussen voor- en tegenstanders van de dat zij reeds in 1979 het modernise- campagne van het Interkerkelijk Vre- ringsbesluit van de NAVO heeft afge- desberaad. wezen. Ze deed dat destijds door te De Hervormde Kerk is na de Gerefor- verklaren dat de produktie en opstel- meerde Kerken de tweede kerk in ons ling van een geheel nieuwe generatie land die plaatsing van kruisraketten afwijst. Vorige week woensdag nam de Gereformeerde Synode het besluit om regering en parlement te manen om af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire bewapening. De Hervormde Synode komt tot haar uitspraak vanuit de overweging dat het haar opdracht is zich te wenden tot overheid en volk met de oproep, het leven naar Gods beloften en gebo den te richten, zoals de kerkorde zegt. In een tweede overweging zegt de f synode zich van haar verantwoorde lijkheid bewust te zijn „in de huidige situatie, waarin regering en parle ment voor de beslissing staan van het al dan niet plaatsen van kruisraket ten". Het 'uitkleden' van het zieken fondspakket kost een mini mumloner met vrouw en twee kinderen jaarlijks ongeveer duizend gulden extra (PAGINA 2) Van Aardenne VVD stapt op Verdrag NORD EUROPEES LIJSTTREKKER VVD HATTEM (ANP) - Het liberale lid van Op de grens tussen Mozambi que en Zuid-Afrika hebben de leiders van beide landen een niet-aanvalsverdrag onderte kend. (PAGINA 3 en 4) Volle sterkte De aluminiummarkt leeft weer op: als alles volgens plan ver loopt zal Pechiney in Vlissin- gen-Oost over drie maanden weer op volle capaciteit draai en. (PAGINA 9) Confrontatie Wereldkampioen Greg Le- mond wil ook in de voor jaarsklassiekers een rol spe len. In Milaan-San Remo staat de Amerikaan voor de eerste confrontatie met zijn vroegere kopman Bernard Hinault. (PAGINA 17) Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 5. Provincie: 9, 11, 12, 13 en 15. Sport: 17. Krant in de klas: 19, 20, 21 en 23. Weekendkrant: 27. 28, 29, 31, 33, 34 en 35. KRANT IN DE KLAS De PZC-bijlage 'Krant in de klas' richt hel oog op de abon nee van de toekomst: de schooljeugd. Aandacht voor het dagblad van morgen, PZC- activiteiten (De Krullebak, gastlessen) voor de jongeren, wat doen andere media en een werkblad om zelf een kranten pagina te maken. ADVERTENTIE Arnesteinweg 11 4338 PD Middelburg Tel. 01180-34530 De WD-ministers stappen uit het kabinet als wordt besloten de kruis raketten niet in Nederland te plaat sen. Dat maakte vice-premier Van het Europees Parlement, Hans Nord, Aardenne vrijdag duidelijk op hel is vrijdag met algemene stemmen VVD-congres in Hattem. gekozen tot lijsttrekker van de VVD Volgens Van Aardenne is de NAVO de voor de in juni te houden Europese waarborg voor de vrede. „Zouden wij verkiezingen. Op het tweedaags het bondgenootschap laten verkom- WD-congres in Hattem werd tevens meren, zouden wij een vacuum laten de liberale kandidatenlijst voor die ontstaan, dan zijn de risico's niet te verkiezingen definitief vastgesteld. mocratie medeverantwoordlijkheid te aanvaarden voor een beslissende stap op een neerwaarts, hellend vlak", be sloot Van Aardenne. Ook WD-fractieleider Nijpels vindt dat over de solidariteit met de NAVO „niet valt te marchanderen". Verder deed Nijpels een dringend beroep op de kerken zich de komende maanden terughoudend op te stellen als het over de kruisraketten gaat. ABOP-actie Nijpels wil dat ouders en het bevoegd gezag de aangekondigde scholie renactie tegen de komst van kruisra ketten in ons land scherp veroorde len. Volgende week zal de liberale voorman dit in de Tweede Kamer aan de orde stellen. Volgens de VVD'er wil de onderwijsvakbond in mei acties op scholen ontketenen om de publieke opinie verder tegen plaatsing van kruisraketten te mobi liseren. „Leerlingen worden misbruikt voor acties die niets met onderwijs hebben te maken, maar wel alles met de politieke visie van de vakbondbe stuurders", aldus Nijpels. Het bestuur van de Vereniging Dienstweigeraars heeft alle tewerk gestelde dienstweigeraars opgeroe pen op 10 mei, in de actieweek van het Komitee Kruisraketten Nee, het werk voor tenminste een kwartier te onder breken. Storingsactie Door het uitzenden van een vredes lied op de frequentie van de lucht machtbasis Woensdrecht hebben vre desactivisten, die zich tot de groepe ring „Elektronische Kruisridders" re kenen. donderdagavond kennis gege ven van hun bestaan. Op het moment van de actie was er geen vliegverkeer. Het personeel van de basis was tevo ren van de actie op de hoogte gesteld. Het storen duurde ongeveer een half uur en werd uitgevoerd met behulp van een draagbare zender met een bereik van vijf kilometer. De antenne daarvan hing vlakbij de luchtmacht basis in een boom. Botte bijl bij het ziekenfonds - MIAMI (UPI/RTR) - In zwarte wijken van Miami, in de Amerikaanse staat Florida, is het donderdagavond tot rellen gekomen nadat een uit blanken bestaande jury een politieman vrijsprak die ervan was beschuldigd een 20-jarige zwarte man te hebben doodgeschoten. De politie zette in de zwarte ghetto's Overtown en Liberty City ruim 1.000 man in. Twee politiemannen werden gewond door rondvliegend glas toen hun patrouillewagen werd beschoten. Met stenen en flessen werden andere politiewagens bekogeld. Tegen de ochtend meldde de politie 200 arrestaties. Foto: gehelmde agenten tijdens een arrestatie. GEEN RUIMTE KOSTENVERLICHTING De Tweede Kamer-frac ties van CDA en WD I hebben de botte bijl gelegd bij het iverphcht) zieken- -Li fondsstelsel in Nederland en het lijkt erop dat het kabinet bereid is dat hakmes volgens de aangereikte methode te gebruiken. Met ingang van 1 oktober aanstaande zouden ziekenfondspatiënten voortaan zelf de eerste twee ligdagen in het ziekenhuis moeten betalen. Drie kwart jaar later (per 1 juli 1985) zouden de fysiothera peut en de tandarts voor verzekerden boven de 18 jaar uit het fondspakket moeten vallen. En nog een half jaar later (1 januari 1986) komen volgens deze snoeiplannen ook medicijnen met meer voor vergoeding in aanmer king. Om te voorkomen dat er als gevolg van deze rigoureuze amputatie van het voorzieningenpeil echt onge lukken gebeuren wordt de eis gesteld dat er voor het opvangen van de financiële risico's een verplichte her verzekering moet komen De twee regeringsfracties hebben het kabinet met hun spijkerharde plan voor het blok gezet omdat ze nu eindelijk wel eens wat willen zien van echte bezui nigingen in de gezondheidszorg. Sinds het aantreden van het kabinet-Lub- bers is met priemende vingers gewe zen naar de gezondheidszorg als het terrein waar forse besparingen te be reiken zouden (moeten) zijn. In de praktijk is daarvan tot op heden betrekkelijk weinig in daden omgezet Minister Ruding financiën i heeft in zijn jongste voorstellen om in 1985 een bedrag van 10 miljard te bezuinigen opnieuw de gezondheidszorg aange duid als de sector die daarin een stevig aandeel moet leveren. En om dat het kennelijk elders niet lukt de kostenstijgingen in de gezondheids zorg aan te pakken hebben de kamer fracties van CDA en WD het kabinet nu gemaand om de frontale aanval te openen op de verplicht verzekerden in het ziekenfonds. DEN HAAG (ANP) - De vier pa poea's, die woensdag vanuit Indo nesië in Nederland zijn aangeko men, kunnen naar Indonesië wor den teruggestuurd. Dat staat in een verklaring die de vier mannen in de Nederlandse ambassade in Jakarta hebben on dertekend. Daarin zeggen zij te beseffen dat ingeval hun asielaan vraag wordt afgewezen ze kunnen worden uitgewezen naar een ander land, Indonesië niet uitgesloten. Dit maakten de vier papoea-man- nen vrijdag bekend tijdens een persconferentie in Den Haag. In die schriftelijke verklaring staat verder dat Nederland „op geen enkele manier verantwoordelijk is voor de ontwikkelingen op Irian Jaya na 1963. noch voor de huidige situatie aldaar" De vier waren de ambassade in De papoea's tijdens de pers- conferyitie. gevlucht omdat ze zich bedreigd voelden na het aanbieden van een protestverklaring over de behande ling van hun volk aan het Indonesi sche parlement De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken beves tigde donderdag dat de vier pa- poea-mannen voor hun vertrek uit Jakarta een verklaring hadden on dertekend. Er is hen ook voorge houden dat ze „overeenkomstig de bepalingen van de Vreemdelingen wet" in Nederland geen activiteit mogen ontplooien die ingaat tegen de openbare orde en die de goede betrekkingen van Nederland met derde landen in gevaar kan bren gen. Robert Kennedy jr. twee jaar onder toezicht gesteld Rapid City (Zuid-Dakota)(afp)- Ro bert Kennedy jr, de zoon van de in 1968 vermoorde senator Robert Ken nedy. is vrijdag wegens bezit van verdovende middelen veroordeeld tot twee jaar onder toezichtstelling. Hij had schuld bekend aan het bezit van 0,2 gram heroïne. Het vonnis houdt in dat hij de komen de twee jaar niet zonder toestemming de staat New York mag verlaten, dat hij zijn ontwenningsbehandeling moet voortzetten en 1500 uur moet besteden aan sociaal werk. DEN HAAG (GPD) - De regering moet onverkort vasthouden aan de voorgestelde bezuinigingen en de kortingen op de sociale uitkeringen per 1 juli. Dit zei de president van de Nederlandsche Bank dr. W. Duisen berg in de Sociaal-Economische Raad. waar het zgn. 1 juli-pakket werd besproken. Herman Bode van de FNV noemde de kortingsmaatregelen het werk van 'slopersbedrijf Lubbers en Co'. Ook het CNV wees de kortingen van de hand. De werkgevers wilden nog wel een kleinere korting vpor de thans lopende uitkeringen, maar wilden de nieuwe werklozen en arbeidsonge schikten na 1 juli niet meer geven dan 70 procent. Ten slotte stemden werkgevers en kroonleden op drie na voor het door gaan van de kortingen op de WW, WWV en WAO op 1 juli. Dr. Duisenberg zei ook dat als er geen verdere stijging van het tekort van de overheidsfinanciën optreedt. de staatsfinanciën door het oplopen van de staatsschulden op korte of wat langere termijn verdere ontwrichting van de economie teweegbrengen. Volgens Duisenberg zullen de rente lasten voor de overheid snel toene men. Een toename met 1 procent betekent al een verlies van anderhalf miljard gulden. Deze oplopende rente zal na enkele jaren geweldige gevol gen hebben voor het niveau van de sociale uitkeringen, zo voorspelde hij. Ook tijdelijke lastenverlichting zoals de vakbeweging bepleit, achtte hij uit den boze. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat er op 1 juli geen ruimte kan zijn voor algemene verla ging van de sociale zekerheid, zo blijkt uit de reactie op het SER- advies. De partij pleit juist voor verbe tering van de koopkracht, waarbij verhoging van de kinderbijslag wordt genoemd. Het kabinet heeft vrijdag een eerste ronde gewijd aan het 10 miljard-bezui nigingsplan van minister Ruding (fi nanciën). Premier Lubbers deelde tij dens zijn wekelijkse persconferentie mee dat het beraad nog wel een paar weken zal aanlopen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Minister Braks van landbouw wil de consumptie van rundvlees stimuleren door de prijs van dit relatief dure vlees omlaag te dwingen. Braks heeft de Europese landbouwministers vrijdag in Brus sel voorgesteld de garantieprijzen die Europa voor rundvlees biedt, drastisch te beperken. Minister Braks noemde het „een idio te situatie", dat de vleesproducenten meer verdienen als ze hun vlees ten gunste van niemand in de koelhuizen laten liggen. De consumenten kunnen in deze moeilijke economische tijd het dure rundvlees niet meer betalen en kopen daarom veel meer varkens- en kippevlees. Daardoor puilen de Euro pese pakhuizen nu uit met ruim 600.000 ton onverkoopbaar rundvlees. Frankrijk. Italië en Ierland, de groot ste rundvleesproducenten, verzetten de Nederlandse Rundvlees behoort, met o.a. wijn. groenten en fruit tot de landbouwpro- dukten waarover de ministers over eenstemming moeten bereiken om voor de Europese topconferentie, die volgende week maandag en dinsdag in Brussel begint, het pakket land- bouwbezuimgïngen af te ronden. Mi nister Braks vreest, dat daarover tot diep in het weekend nog gebakkeleid zal gaan worden. De landbouwbezuinigingen vormen een belangrijke voonvaarde om op de topconferentie over de andere Euro pese financiële problemen een door braak te bereiken. Daarbij gaat het om de uitbreiding van de eigen finan ciële middelen van Europa en de verlaging van de Britse bijdrage aan de Europese kas Frankrijk, dat de topconferentie voor zit. heeft vrijdagavond nieuwe voor stellen gedaan voor een aanpak van het Britse probleem. Landen die aan de Europese kas procentueel meer moeten afstaan dan hun relatieve welvaart, uitgedrukt in bruto-natio- naal produkt per hoofd van de bevol king, krijgen het recht op teruggave. Hoeveel precies en wie dat dan moet betalen, daarover zijn de landen ver deeld. Nederland zal zich in ieder geval heftig verzetten tegen een Duits voor stel om landen die veel van met name het Europese landbouwbeleid profi teren extra te laten betalen. Dat zal voor Nederland op een verdubbeling van de bijdrage neerkomen en dat is, zo zeiden diplomatieke bronnen in Brussel vrijdag, volstrekt onaan vaardbaar. De storm van verontwaardiging, die sinds enkele dagen is opgesto ken rondom deze drastische voorne mens hebben de bedenkers ervan kunnen voorzien. Ze hebben zich na melijk gewaagd aan een rechtstreekse afbraak van de ziekenfondsverzeke ring en vervolgens een kromme, om slachtige methode bedacht om bena deelden tegen het vallend puin te beschermen: een herverzekering. Het doet allemaal wanhopig en chaotisch aan Zo in de trant van: we zien er geen gat meer in en laten we daarom maar snel met de ogen dicht alles wat aan hoge bedragen voor onze bijl komt afhakken. Om de schade vervol gens te beperken - want de initiatief nemers tot dit onbesuisde plan weten dat die groot is - wordt dan een truc bedacht. In feite gaat het natuurlijk om een ordinaire verschuiving van de sociale lasten De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering (de helft voor rekening van de werkgever, de andere helft voor rekening van de werknemer) hoeft niet omhoog. De nieuwe premie voor de herverzekering betaalt de werknemer voor honderd procent. En daarbij ontstaat dus op nieuw om een beduidende lastenstij ging. Waarbij dan nog komt dat er een nieuw stuk administratieve en boek houdkundige rompslomp moet wor den ingevoerd dat handenvol geld zal kosten en waar niemand een draad beter van wordt. Een kabinet dat bureaucratisering wil tegengaan, het ambtelijk ap paraat wil stroomlijnen, doorzichtiger maken en vereenvoudigingen zegt te willen doorvoeren waar dat mogelijk is, kan zich met goed politiek fatsoen niet in zo'n stelsel van wegopbrekin- gen en omleidingen voor de verplichte ziekenfondsverzekering begeven. Het is volstrekt duidelijk dat het voorzie ningenpakket, waarop ziekenfonds verzekerden thans recht hebben, ei genlijk even onbetaalbaar als luxe is geworden. Het is eveneens duidelijk dat - om de kosten werkelijk te be heersen - daarin flink uitgedund moet worden. Maar dat moet dan wèl ver standig, met gevoel voor verhoudin gen en zonder onrechtvaardigheden voor werkelijke probleemgevallen ge beuren. Tot nu toe is de vraag, hoe te bezuinigen op de gezondheidszorg die vandaag de dag al meer dan 35 mil jard gulden vergt, alleen maar beant woord met een complete spraakver warring. Een werkelijke discussie over - bijvoorbeeld - een beperkte volksver zekering tegen ziektekosten (een ba sispakket voor iedereen en een bijver zekering voor wie meer wil) heeft nooit enige kans gehad Daarom heb ben CDA en VVD de botte bijl en het ingewikkelde formulier maar voor de dag gehaald. Ze zouden beter moeten weten. vdM (ADVERTENTIE i Commandobaan Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1