x KLEURIGE TOEKOMST «gpSfa leesles ...de krant overleeft de nieuwe media dankzij de gidsfunctie... KAREL VAN DER ZANDE \ve\A C/0 z UJ Q Z 19 ZATERDAG 17 MAART 1984 XSTE M.V1ERs ZEGT fpcT <lt in Het gebeurt slécht hoor", zegt hij met hartgrondig misprijzen. „Zo'n televisiejournaal. Ik vind het ontiegelijk slecht". Méént hij dat nou? „Ja. Ik vind het zo slecht. Wat daar ibeurt is een lezing met lichtbeelden". En na mijn gegrinnik: „Ja, écht hoor. Je ruikt toch liet aan het nieuws? Ze zitten een krant voor te lezen en geven daar foto's bij. En soms iwegen die foto's dan ook nog". Kwasi-geschrokken: „Misschien gaan ze me nooit meer voor :t journaal uitnodigen. Maar... eh.. in drie zinnen mag je even vertellen wat iedereen al in de ant heeft kunnen lezen. Want ze lopen achter. Als ik 's avonds de NRC en de Gooi en de lemlander heb gelezen hoef ik het journaal niet meer aan te zetten. En tóch zet ik het altijd lan, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Je wilt die kerels wel eens zien en horen, je ivilt wel eens weten wie dat is.] En dat is dan het enige interessante. Maar dat ze je nou een lieper inzicht geven in wat er plaatsvindt in de wereld... néé. Maar goed, ik ben natuurlijk och een chauvinist hoor". in )rs. K. J. van der Zande is algemeen ieretaris van de Vereniging De Ne- erlandse Dagbladpers, de orgamsa- van de dagbladuitgevers in ons md. „Naar gangbare begrippen nette eren", schreef de journalist Ton Irouwers in een beschouwing met de larmerende titel 'Haalt de krant het lar 2000? De acute zorgen van de ntgevers'. Gezagsgetrouwe en de wet eerbiedi- ende burgers. Ze mogen dan niet leer allemaal in driedelig kostuum indlopen of ook thuis de vlag uitste en op Koninginnedag, men zal hen lenmin aantreffen in de voorste gele eren bij demonstraties of buitenpar- mentaire acties". Ie vrijdagmiddag slaat Van der Zan- geheel opgetrokken uit grijstin- in, gestoken in die intrigerende mo ires met gaatjespatroon, die je geen nkele vakbondsbestuurder ziet dra- n en ook overigens 'every inch...' benen losjes over elkaar en beves- t: „Dagbladuitgevers gaan wéinig ide politiek. Dat ligt hun niet zo. Die slissingsprocessen duren te lang. Barvoor zijn ze gewoon te kort aan- Ibonden. Je moet dat tóch vanuit in organisatie doen. Een aantal ja- in geleden hebben we een voorlich- f aangesteld, tevens voor de lobby Den Haag, Die legt zijn oor te jstcrcn, praat met kamerleden en op departementen en zegt op een ipaald moment: nü moeten we er iel inspringen. De omroepen zeggen tak: we wilden dat wij zo'n vertegen- wrdiger in het parlement hadden Piet van der Sanden, het CDA- unerlid. Die komt uit de dagbladwe- Id en ik moet zeggen, het is één van mensen die zich het best in de aderwerpen heeft ingeschoten. Maar fit zo'n derde net gaat hij toch tlstrekt zijn eigen gang hoor. Hij laat ïh niet voor het karretje van de igbladen spannen en dat doet eigen- k niemand. We proberen via onze igbladdirecteuren ook wel wat voe- ig met die politiek te houden. Hier het secretariaat hebben we wat oeite met de WD. Daar is niet dóór komen. Binnen onze eigen kring, de DP, is men het over het mediabeleid ilstrekt eens. of het nou socialisten Bof WD'crs. Maar er spelen allerlei idere krachten mee hè. Zo'n Partij de Arbeid, waarvan je dan hoort efl it ze onder druk worden gezet door dA-wethouders, die graag zo'n eeltje willen, zo'n lokale omroep. Ik daar nogal denigrerend over. over die lokale omroepjes. 't Wordt me eZc ct in dank afgenomen, maar ik vind itvaak ontzettend slecht, kneuterig. m sgoeie niet te na gesproken. Die zijn natuurlijk óók". antrum t zitten in zijn werkkamer in het «Hoor van de NDP aan de Amster- imse Johannes Vermeerstraat. 'Oud dd' achter het Rijksmuseum. Stijl- xaiklle deftigheid, die het met succes (ikt op te nemen tegen de tijd. Die it is schijn. Op nummer 14, het hoofdkwartier van de dagbladuitge vers. gloeien beeldschermen en de Stichting Krant in de Klas, in 1976 opgericht om leerlingen van het la ger en voortgezet onderwijs op te voeden tot kritische krantenlezers van morgen, vindt er zijn actiecen trum. „Het krantenbedrijf is op zijn best, als het gekenmerkt wordt door zoveel mogelijk kranten in bedrijf', zegt mediadeskundige en -geschiedschrij ver Joan Hemels in het boek 'De krant in bedrijf, dat vorig jaar verscheen ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de NDP. Op dat moment telde de organisatie 45 leden, waaronder 23 zelfstandige dagbladondernemingen. Nieuws is bijna 5 miljoen exemplaren van deur tot deur. 'En verder? Niet zonder zorg' heet het slothoofdstuk, waarin communicatiespecialisten stoeien met de toekomst van de ge drukte media temidden van teletekst, viewdata, satelliet of simpelweg Ne derland 1, 2 en 3. Het 'audiovisuele geweld'. Van der Zande neemt die term in de mond als hij het heeft over de start van Krant in de Klas, een project dat hij in ons land introduceerde na ermee te heb ben kennisgemaakt in Scandinavië. „We willen er het kranten lezen onder de jeugd mee bevorderen en met name het kritisch kranten lezen. Dus dat kinderen leren: één krant geeft vanuit een bepaalde gezichtshoek in formatie, het zou nuttig zijn om mééer kranten te lezen. Liefst in een vroegtij dig stadium, want ze worden tenslotte ook in een erg vroeg stadium gecon fronteerd met radio en televisie. Hun eerste contacten met de buitenwereld zijn audiovisueel, lezen leren ze pas op een later moment. Er lag ook een zekere bezorgdheid aan ten grond slag. Je hoorde steeds meer, dat de' jeugd minder geneigd was om kranten te lezen, al heb ik dat niet bevestigd gezien door duidelijke onderzoeken hoor". niet-lezers Uit het Intomart-onderzoek naar de leesduur van dagbladen gepubliceerd in het jubileumboek van de NDP. bob lagaay blijkt dat het hoogste percentage niet- lezers wordt aangetroffen onder jon geren van 12 tot 24 jaar. namelijk 9 procent. Het bereik per gemiddeld nummer, zo'n 75 tot 80 procent, ligt in die categorie ook aanzienlijk lager: op 66 procent. „Er worden weinig kranten gelezen door de jeugd, maar ik betwijfel of dat in mijn tijd óók niet het geval was. Ik las tijdens mijn middelbare schooltijd de krant wei maar of je dat nou zo kritisch deed... Dan had je ook altijd maar één krant van een bepaal de kleur. Wij hadden thuis meerdere kranten maar ze waren wel allemaal van dezelfde kleur. Dus dat kritisch lezen... Ik vind zelfs dat kinderen, ook omdat ze meer informatie krijgen via radio en televisie, eigenlijk meer geïnteresseerd zijn en van een hele boel dingen beter op de hoogte". „Wat wél nieuw is, is dat we de jeugd in een vroegtijdig stadium proberen te bereiken. Misschien zijn radio en televisie daarbij wel een belangrijk hulpmiddel. Ons is opgevallen dat de oplage van de dagbladen na invoering van televisie niet is gedaald maar integendeel steady-on gestegen. Ik denk ook, dat het die interesse op wekt. Jaaah... en dan de angst van mensen die zeggen, dat het kranten lezen volledig zal verdwijnen. Die deel ik niet hoor. Het schrift is zo'n duide lijk en toegankelijk medium om je ergens diepgaand in te verdiepen, dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat lezen volledig zal verdwijnen. Dat pessimisme deel ik in geen geval. Maar ik vind wel, dat kranten lezen wat eerder zou kunnen beginnen. Dat men zich wat breder zou kunnen oriënteren dan men misschien in het verleden gewend was". De kranten pakken het initiatief Krant in de Klas heel verschillend op. Je hebt kranten voor jonge lezers, waarin het nieuws naar de leeftijds groep wordt vertaald, zoals 'De Krul- lebak' van dc PZC en vergelijkbare uitgaven, maar ook jeugdpagina's en rubriekjes vol prietpraat... Eén sterke diversiteit. lief, óók op dit punt. De man die de meeste scepsis had in de vereniging, toen ik dat project aanpakte, was de eerste die een educatieve medewerk ster aanstelde, ik vind het wel belang rijk dat er bij het project mensen worden betrokken die ook het onder wijs kennen. Want dat kan een slan genkuil zijn als je 't niet gewend bent... Dat was ook een van de rede nen datje zei: we moeten een aparte stichting hebben waarin het onder wijs vertegenwoordigd is. Aanvanke lijk was dat wel een beetje moeilijk. We werden ervan beticht commerciële doeleinden na te streven. Kijk, als je een krant in een onderneming uitgeeft dan streef je in dat geval de continuï teit van die onderneming na. Al die Indianenverhalen die we jaren gele den hadden.. Dat is natuurlijk een beetje verdwenen. De dingen worden in een ander perspectief bekeken Daar ben ik wel gelukkig mee", Valt de invloed van een project als 'Krant in de klas' te meten? „Dat is ontzettend moeilijk en het gaat om een ontwikkeling van jaren. Je zou de huidige schooljeugd tegen de tijd dat ze volwassen is moeten vragen: heb je nu zelf een abonne ment genomen? Als we tenminste in harde pegulantcn en abonnementen zouden willen meten. Onderzoeken naar de bekendheid van de Stichting Krant in de klas wijzen op een ver rassend grote bekendheid na een be trekkelijk kort aantal jaren. Wat óók blijft is dat het behandelen van de krant en het werken met de krant in de scholen aanzienlijk is toegenomen vergeleken met het verleden. Dat zijn wel gunstige cijfers. En het effect... ja dat is moeilijk te meten. Maar ik vind het eigenlijk zo vanzelfsprekend dat, als je een kind in een vroegtijdig stadium al laat zien wat het met een krant kan doen, die interesse wordt opgewekt". nieuwe media Dagbladen moeten concurreren met nieuwe media. Je kunt lui achter overleunen en alles over je laten komen... „Het is niet zo dat ik die nieuwe ontwikkelingen zomaar aan de kant schuif, al was het alleen maar vanwe ge de invloed die ze kunnen hebben op het advertentiedebiet van de dag bladen. Dat proberen wij vooralsnog te beperken met het buiten de deur houden van reclame In die nieuwe media. Dat is geen conservatisme maar een voorzichtigheid die past, omdat je nog helemaal niet weet hoe ze zich gaan ontwikkelen. Ik blijf erbij dat ze nooit de krant zullen gaan vervangen maar ze kunnen in zeker opzicht een nuttige aanvulling, een bredere dimensie geven. Zeker radio en televisie met die geweldige impact. Media die je, bij wijze van spreken, het nieuws kunt laten voelen. Maar het gebeurt slecht, hoor. Misschien ligt dat ook aan het medium. Dat het toch veel minder geschikt is voor nieuws en achtergronden dan de krant. En dat blijkt ook wel. want het wordt voornamelijk gebruikt voor amuse ment zeg ik altijd". Grenzeloos optimisme... „Niet helemaal grenzeloos, maar ik ben heel optimistisch. Juist vanwege die typische functie van de krant. Die gidsfunctie zeggen wij hier altijd. Dat vind ik zelf zo typisch iets van een krant. Want die nieuwe media, zoals die zich nu aandienen... Datje meuws kunt oproepen, zoals je een encyclo pedie raadpleegt. Nou, ik kan nu óók die encyclopedie raadplegen en als ik dan zo'n medium heb en ik wil iets weten, dan is het erg gemakkelijk om dat op te roepen. Maar voor ik weet of ik iets wil weten, moet ik ergens kennis van genomen hebben. Moet ik uit een aanbod mijn eigen interesse veld halen. Dat doet die krant. Dat is zoiets specifieks. Die geeft inzicht in. Ik stel die krant boven elk ander medium wanneer het gaat over het belang van de burgers om te functio neren in de maatschappij. Dat is heel primair de functie van kranten en speciaal van dagbladen. Dat zij in zicht geen in het functioneren van de overheid, zowel centraal, regionaal oi plaatselijk". toekomst Hoe ziet de krant van de toekomst eruit? Wordt er driftig gefilosofeerd onder NDP-leden? „Ik denk dat er in ieder geval meer kleur in de krant gaal komen. Daar voor zijn de investeringen van de laatste jaren mede gedaan. Nou vind ik ook dat je daarmee voorzichtig moet zijn". „Het moet functioneel zijn. Want je ziet soms dingen... Voor redacties vind ik het nog moeilijker. Kijk. die adverteerder gaat het voornamelijk om de attentiewaarde. Die kun je verhogen met een steunkleurtje. Bij de redactie heb je ook wel attentie- waarde maar ik neem aan. dat elke journalist zijn eigen artikel het be langrijkst vindt. Je kunt moeilijk alles kleuren. Dus daar is het niet voor hè. Het is er om een bredere dimensie te geven aan het nieuws dat gebracht wordt, de informatie die gegeven wordt. En dan zeg ik: een gekleurde papegaai op de voorpagine vind ik volstrekt niet functioneel Een hele pregnante nieuwsfoto in kleur heeft natuurlijk wel een functie. Dat zijn ontwikkelingen die door zullen gaan en ook zal de snelheid, de actualiteit van de krant steeds toenemen. Beeld schermen, elektronische opmaak: dat is toch een ontwikkeling die nu snel gaat komen hoor. Het gaat allemaal veel mooier en sneller. Maar ik dacht het ook heel goed mogelijk dat men in een verre toekomst printers in huis heeft en de krant dus thuis uitgewerkt krijgt. Daarmee omzeil je bezorgpro- blemen. Hoewel het valt in ons kleine land wel mee. Je zult wellicht een decentralisatie van drukkerijen krij gen, het overseinen van pagina's, zo als dat nu al gebeurt. Maar in zijn functie blijft het hetzelfde medium. Daar ga ik vanuit. Niet van het uiter lijk in eerste instantie. Een paar jaar geleden toen we in dat viewdatapro- ject gestapt zijn. Krantel, werd daar driftig over gefilosofeerd. De één zag al mooiere visioenen dan de ander Men ziet nu dat het allemaal met zo snel gaat en ook bekijkt men het met een zekere reserve. Dagbladonderne mingen die met de kabel aan het werk zijn gegaan maar er toch ook weer mee zijn gestopt. Je ziet het elke keer om je heen. Ik schuif het niet weg maar het is niet meer zo'n hot item als het was. We zijn er nu nog wel steeds mee bezig, het wordt ook zorgvuldig gevolgd en bekeken en er zijn ook nog individuele dagbladondernemingen en samenwerkingsverbanden actief op dit terrein. Bekende ondernemin gen als de Sïjthoff Pers zijn er druk mee bezig Maar als u mij nou vraagt: verwacht je daar nou veel van? Dan zeg ik het is aardig, denk ik, als aanvulling en als promotiemiddel van het eigen dagblad. Maar geen vervan ging. nee. Het buitenland?i Er zijn op het ogenblik in de wereld niet zoveel ontwikkelingen gaande waarvan wij zeggen- daar kunnen we nog een boel van leren of daar gaat het hier ook heen. Wij lopen tamelijk voorop na melijk. Oók technisch. Ja. vergeleken zelfs met Amerika. De ontwikkelingen die daar in gang zijn gezetDat gaat soms vrij voorzichtig. Hier gebeurt het vrij snel. Nieuwe offsetpersen, beeldschermen. Die zijn bij ons veel sneller ingevoerd dan in Amerika. Dit is een klein land. je zit er dicht op. Nederlanders hebben snel het voor deel geroken van dit soort ontwikke lingen. Ik denk ook. dat wij minder vaak problemen met vakbonden en werknemers hebben. Ook journalis ten. hoewel ze zich aanvankelijk nogal terughoudend hebben opgesteld. Maar nu hoor je: ik kan er eigenlijk veel beter mee uit de voeten". I Z Volgende week van 19 tot 23 maart) richten de Nederlandse dagbladen zich viff dagen lang speciaal op hun abonnees van de toekomst: de school jeugd. Op initiatief van de Stichting 'Krant in de klas' wordt dan een poging ondernomen om leerkrachten, leerlingen en ouders te mobiliseren voor een nationale krantleesles. Welke functie heeft de krant in de samenlevingHoe wordt een krant gemaakt9 Hoe wordt een krant gelezen? Wat is de wisselwerking tussen krant en lezer, tussen lezer en krant? Waar staat de krant tussen alle andere media? Vragen, die nog met legio andere kunnen worden aangevuld. Ook kranten lezen en hanteren moet geleerd worden. De Stichting 'Krant in de klas' is nu al weer ruim acht jaar bezig om dat actief te bevorderen En hoe kan dat beter dan door de volwassen-lezers-van-straks nu al nadrukkelijk en regelmatig met de krant bezig te laten zijn. Op veel scholen gebeurt dat direct en indirect. Onderzoek heeft uitgewezen dat jongeren voor hun oriëntatie op de maatschappij een krant nodig hebben als bron van informatie en als gids bij meningsvorming. Trouwens, op de scholen zeifis de inhoud van de krant vaak aanknopingspunt voor onderwerpt en in de les. Kortom, jeugd, krant en school spelen voortdurend op elkaar in. In deze bijzondere bijlage van de PZC veel informatie voor en over die 'Krant in de klas-ioeek'. Een gesprek over de dagbladen nu en in de toekomst. Aandacht voor de nu al weer vier jaargangen verschijnende kinderkrant van de PZC. 'De Krullebak' en over gastlessen op Zeeuwse scholen, verzorgd door onze medewerkster Anneke van den Doel. Wat doen andere media thet NOS-Jeugdjournaal, Het Parool en het Reformatorisch Dagblad) aan en voor de jeugd9 En dan het iverkblad voor de actieweek: maak zelf een krantenpagi na. De PZC zorgt er voor dat scholen in Zeeland, die daan-oor een bestelling hebben geplaatst, vijf dagen lang elke morgen een pakket nieuwe kranten wan dezelfde dagi bezorgd krijgen om aan de krantleesles mee te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19