Nieuwe maatregelen voor bestrijding bacterievuur Statencommissie positief over 'Zeeuws streekplan' ■sb loopt leeg veelbelovend project van werkloze vrouwen mislukt 'Werkgevers doen te weinig aan bevorderen opleidingen' Blauwe Ballon Vraagtekens rond nota PPD over vrij kamperen -STAATSSECRETARIS STELT PROGRAM VAST PZC/ provincie Geen sprake van gratis haalbaarheidsonderzoek kabel-tv in Aardenburg' ZATERDAG 17 MAART 1984 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft maatregelen ter meidoom een landschappelijk bepa- «strijding van het bacterievuur vastgesteld. Hierbij is er volgens het ministerie, dat dit KnSrhmddoOT^rabSliS! rijdag heeft meegedeeld, naar gestreefd de economische belangen van boomkwekers en ling worden gestimuleerd De tweede fruittelers enerzijds en de belangen van natuurbescherming en landschapsbehoud anderzijds onthfffinS betreft landgoederen die J niet liggen binnen een straal van 500 op evenwichtige wijze op elkaar af te stemmen. meter van een boomkwekerij Delaat- Het Landbouwschap heeft weinig ver- ken als het is overtuigd van een schappelijke waarde is de aanplant ste Seldt voor beschermde natuurmo- irouwen in de maatregelen. Het vreest effectieve bestrijding. van meidoorns (een plant waar de numenten, aie geen eigenaom van ae jat het dit jaar misloopt met de De nieuwe maatregelen houden in dat ^tegoed op gedij ti echter niet f^^eze^ebiS Destrijding van het bacterievuur. Het de bedrijfsmatige teelt van boomkwe- verboden Voor bepaalde soorten mei- ^nu^deze gebeden volgens het is bang dat de staatssecretaris te veel keriieewassen die eevoelip ziin voor doorn Z£d in d? beschermde gebieden «umsieru: oeperiti.. mthemngen zal verlenen voor voor de bacterievuur.slechts is toegestaan in een onderhoudsplicht gelden Tussen (ekte gevoelige planten in voor de over het gehele »Iand ver. 1 november en 1 apnl moeten strm- (JtlSellIK SleCpbOOt »omkwekenj beschermde gebieden, spreid Uggende concentratiegebieden ken op een zodanige wijze «orden 3vcr medefinanciering door het be- („beschermde gebieden zoals zil Besnoeid dat bloei wordt voorkomen. pgnnlp VCrKCCrd Irfjfsleven wil het pas afspraken ma- voortaan worden genoemde In deze gebieden Is het voor anderen verbo- V /'l 1S1 111II <J HUlft'riüüli-'Cbt'lllk den bepaalde planten, die vatbaar De staatssecretarlfheeft In drie geval- zijn voor bacterievuur, aan te planten. vrijstelling verleend. In de ferste VLISSINGEN - Het ongeluk aan te vervoeren of te bewaren. ni>... h«™a„. koord van de sleepboot Groenland 13 Bezorgdheid rond 'derde circuit' op arbeidsmarkt HE1NKENSZAND De mede werkers van het Bevelandse project 'Mensen zonder Baan' constateren met zorg de komst van het 'derde arbeidscircuit". Gedoeld wordt daarmee op een toenemend aantal vrijwilligers, dat samen met betaalde krach ten gelijkwaardig werk ver richt. Die situatie wordt in de hand gewerkt doordat steeds meer instellingen een beroep doen op vrijwilligers. In ver band daarmee stelt het project 'Mensen zonder Baan' zich op het standpunt dat vrijwilligers werk de werkgelegenheid en ar beidsvoorwaarden van betaal de krachten niet mag aantasten. Dat staat in het beleidswerkplan van het project 'Mensen zonder Baan'. Dat neemt niet weg, zo staat in het beleidsplan, dat bij haanlozen de behoefte leeft om vrijwilligerswerk te verrichten. Het plan komt aan de orde in een vergadering van de leden van de regionale stuurgroep werkloosheid. De stuurgroep komt dinsdag 20 maart bijeen in het ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand. Op de agenda voor deze vergadering staat naast het beleidsplan, de begroting van het project 'Men sen zonder Baan'. Verder wordt er gepraat over een brief van het ministerie van WVC over het voorrang geven aan jongeren in het kader van het sociaal-cultu reel beleid en de werkloosheid. In dat verband komt ook een reactie van de Zeeuwse stuur groep werkloosheid aan de orde op de WVC-brief. Deze reactie is al verzonden aan de fracties in de tweede kamer. De vergade ring begint om 14.00 uur. plaats voor gebieden van bijzondere In gebieden van bijzondere land- landschappelijke waarde, waarin de ING. J. W. KLEINSMAN: AARDENBURG „Er De burgemeester vertel- guld< is geen sprake van dat de toen dat Teladin had 20ek. Aardenburg een gratis toegezegd een kosten- loos haalbaarheidson derzoek in te willen stel- Overigens vond de Tela- len. Volgens ing. Kleins- J- ---- haalbaarheidsonder zoek naar de mogelijk heden van kabel-televi sie krijgt". Dat zei ing. an Willem Muller Zeesleepdienst bv m april 1982, waarbij assistentwerk tuigkundige H. J. Trommel zodanig werd gewond dat een deel van zijn rechterarm moest worden afgezet, is het gevolg van het gebruik van mate riaal van onvoldoende sterkte. Dat is de conclusie van de Raad voor de Scheepvaart, die in september 1983 een onderzoek instelde naar de oor zaak van het ongeluk. Het ongeluk gebeurde op 8 april 1982 in de Britse haven Hartlepool. De 'Groenland' had daar een sleep afgele verd en de bemanning was bezig met het verbreken van de sleepverbin- ding. Op een gegeven moment brak gulden voor het onder- de zogenaamde thuishaler - een poly propylene tros die gebruikt wordt voor het binnenboord halen van het sleepgerei - en één van de uiteinden raakte de assistentwerktuigkundige, die belast was met de bediening van de kaapstander. De verwonding was din-vertegenwoordiger man wordt daarmee een dat Aardenburg onheu- J- W. Kleinsman van het onjuiste voorstelling ae dndï had uitgeoefend ZOdanig. dat zijn rechterarm acht een- telecommunicatie-in- van zaken gegeven. Zijn door suggereren dat timeter boven de elleboog moest wor- bureau werkt volgens fr een tweede, ander te- den afgezet. lecommunicatiebureau j}e Raad voor de Scheepvaart stelt in zich wel bereid had ver- de COnclusie dat gezien de capaciteit van de 'Groenland' een thuishaler met een diameter van 48 millimeter is de kabel-tv wel bleek er geen sprake te had moeten worden gebruikt, in zijn van een concurre- pjaats van de hier gebruikte (overi- stituut Teladin vrijdag in Oostburg. Hij rea- een no c e no payover- geerde daarmee op een eenkomst: blijkt de ka- mededeling van burge meester drs. W. L. A. Lockefeer in de februa- ri-raadsvergadering van Aardenburg. bel niet haalbaar, dan klaard tot een gratis zijn de kosten voor Tela- vooronderzoek.Achteraf din; e realiseerbaar. dan be taalt Aardenburg 2.500 rend aaobod. gens nieuwe) tros van 32 millimeter doorsnede. FNV-DISTRICTSHOOFD A. NOREND AAL t'eel meer werk voor intergemeentelijke sociale dienst voor ral 'l Schouwen/Flipland Z1ERIKZEE De sociale wetgeving lerandert zo vaak en ingrijpend dat - het nog verwonderlijk mag worden Pf jenoemd dat er zo weinig misgaat bij de intergemeentelijke sociale dienst Schouwen-Duiveland en Sint-Phi- lipsland. Dat schrijft de directeur ran die dienst in een toelichting bij ie rekening van 1982. Daarin staat lerder dat er in 1982 al sprake ian een forse toename van het werk Mj de dienst. Zo steeg het aantal WWV- en RWW- :jas;Rrechtigden het sterkst met 32 pro- sent, een lijn die overigens in 1983 verd voortgezet zodat de stijging van 25 liet aantal clienten in twee jaar 59 «J frocent bedraagt. Ook het aantal ,-aa; anvragen om individuele huursibsi- i Qc< die nam toe en dat gold eveneens voor a fet aantal aanvragen om een eenmali- naa ie uitkering Dat bracht met zich mee dat het werk voor de medewerkers 25 fan de intergemeentelijke sociale ienst enorm is toegenomen. Dat ie- rde nogal eens organisatorische problemen op. zo staat in de toelich- aak- tog bij de jaarrekening over 1982. De dienst probeert wat aan die proble men te doen door het inschakelen van tee man extra personeel en het tbruik van een nieuwe computer, Overigens wordt opgemerkt dat de - Rijging van het aantal uitkeringsge rechtigden nog wel zal toenemen, .".aar toch minder snel dan irgaande jaren. De rekening 1982 lomt aan de orde in een vergadering ïan het bestuur van de intergemeen- ,35 lelijke sociale dienst, die woensdag 21 lart wordt gehouden. Deze vergade- miji "ng is in de bestuurskamer van de "inst en begint om 19.15 uur. De inkomst is openbaar. flans Wanen in bibliotheek Goes SOES Ter gelegenheid Boekenweek spreekt diehterBchrij- 'trHans Warren dinsdag 27 maart in fcopenbare bibliotheek in Goes over ójn werk. Bans Warren, geboren in Borssele, is. behalve dichter en schrijver ook criti- tas, vertaler en ornitholoog. Hij publi- teerde onder meer zijn Verzamelde Wichten, stelde ook de nieuwe versie jtn De Spiegel van de Nederlandse foêzie samen en liet vorige week de trtaling van gedichten van K. P. lavafis verschijnen. Hans Warren is letterkundig chroniqeur verbon- -n aan de PZC. De bijeenkomst, die 20.00 uur begint, wordt gehouden 'samenwerking met de gemeentelij 's Culturele Raad. In de PZC van aaandag 12 maart werd abusievelijk ;?rmeld dat de lezing dinsdag 27 ïptember gehouden zou worden eL SLUISKIL Werkgevers in Zeeland stellen zich passief op inzake het bevorderen van opleidingsmogelijk heden voor jongeren in het bedrijfsle ven. Dat is dc opvatting van FNV- districtshoofd in Zeeland A. Noren- daal. „Werkgevers hebben alle aan dacht voor subsidies en steken nau welijks een hand uit om opleidings mogelijkheden uit te breiden", zei Norendaal vrijdagavond in het dis trictskantoor in Sluiskil, waar hij 21 jubilarissen het gouden bondsspeldje opspeldde. Norendaal. wiens toespraak in het teken van de solidariteit stond, bena drukte nog eens dat de FNV er niet alleen voor werkenden is. Hij wees op het feit dat veel ouderen gebruik maken van de VUT. Die regeling voor vervroegde uittreding, is mede dank zij inspanningen van de FNV tot stand gekomen, stelde hij. Dat ook niet bondsleden zonder meer gebruik van de regeling maken, zinde Noren daal niet zo. ..Tandenknarsend moe ten we constateren dat veel met geor ganiseerde werknemers, vaak met ho ge inkomens, met vanzelfsprekend heid de vruchten plukken van de offers die door de gewone man zijn gebracht". Een groep, die afgeeft op de FNV, maar die ér wel van profi teert, meende Norendaal. „Zij vinden dat ambtenaren niet mogen staken, dat jongeren geen actie mogen voeren voor hun rechten. Is dat solidair?" Dat solidariteit voor de FNV geen holle frase is. illustreerde het districts hoofd aan de hand van inspanningen die de bond zich getroost om de positie van vrouwen in het bedrijfsle ven te versterken. Norendaal accen tueerde de stellingname van de FNV bij CAO-onderhandelingen binnen de SER. De bond wil er ook alles aan doen de uitkeringen veilig te stellen. „Nu de regering per 1 juli opnieuw met kortingen op de proppen komt. onderhandelen wij onder het motto; 'weg met de 1 juh-korting'. De jubilarissen, 25 jaar lid van de FNV, kregen door het districtshoofd het gouden bondsspeldje opgespeld. Die eer viel te beurt aan: J Vlnke (Sluiskil), O. Dhaene (Sluiskil), A. Coone (Temeuzen), F. Maas (Temeuzen), J Cornellssen (Terneuzen), G den Engelsman (Temeuzen); O de Witte (Terneuzen). A Marossi (Sluiskil), S van Stralen (Hoek), A Rlemens (Biervliet). J. Pijpelink (Terneu zen I. J Beerens (Sluiskili. W Froment (Sluiskil). P Meeusen (Terneuzen), S. de Regt (Terneuzen), J Bauwens (Sluiskil). C. Dam (Temeuzen), F. Dhaene (Sluiskil). G. Wlllemsen (Sluiskil), en K Donze (Sluiskil). G de Vliegher uit Sluiskil, 50 Jaar lid van de FNV. kreeg een gouden speldje bezet met een briljant. Alle jubilarissen hadden tevo ren een portefeuille met een inhoud van 250 gulden ontvangen Jeanette Ryckaert van het vrouwencollectief West Zeeuwsch-Vlaanderen: „Ik begrijp het gewoon niet". Het is een triest gezicht, lege kasten, lege kleerhangers. Op de grond vuilniszakken vol met kleren. En dat alles in een hoekje van een onverwarmde schuurwinkel. Een goed bedoeld, op het eerste gezicht ook goed opgezet project wordt ten grave gedragen. De 'Blauwe Ballon' in Oostburg loopt leeg. Het begon allemaal zo veelbelo vend. Nadat Jeanette Ryckaert. lid van het vrouwencollectief West Zeeuwsch-Vlaanderen. in mei 1982 een thema-dag over vrouw en werk in Middelburg had bijgewoond, stond haar plan vast: in West Zeeuwsch-Vlaanderen moest iets voor de werkloze vrouw worden gedaan. Een tweedehands-kleding winkel leek een redelijk haalbaar initiatief. Op een politieke vormingscursus voor vrouwen vond ze acht enthou siaste medestanders. Enkele maan den later, in oktober, kon de kle dingwinkel 'De Blauwe Ballon' wor den geopend. Aanvankelijk was het de bedoeling ook kleding, tweede hands en zelfgemaakt voor volwas senen. te verkopen. Omdat er korte tijd later een tweede boetiekje in Oostburg startte, besloot het vrou wencollectief. dat de leiding van het project in handen hield, zich met het oog op onnodige concurrentie op kinderkleding toe te leggen. Een geslaagde omschakeling. De ver koop liep goed. er werd winst ge maakt. Binnen een jaar kon de inventaris worden afbetaald. Ook aan leveranciers was geen gebrek. Kinderen plegen nu eenmaal uit hun kleren te groeien. Verder waren er vrijwilligsters die handig met naald en draad konden omspringen. Daar lag het dus niet aan. Het eigenlijke doel van 'De Blauwe Bal lon' was daarmee echter niet verwe zenlijkt. De doelstelling was immers dat een aantal werkloze vrouwen na verloop van tijd het winkeltje zou overnemen De projectleiders pro beerden met de verspreiding van wervende folders de interesse van werkloze vrouwen op te wekken. Op het arbeidsbureau werd allerlei in formatie achtergelaten Na bijna anderhalf jaar moet Jeanette con stateren dat het vergeefse moeite is geweest. De wervingscampagne le verde al die tijd niet één reactie op. De reden? Jeanette haalt haar schouders op. Nu moet gezegd dat het in de ecologische groentewinkel van Jan en Corry de Zwart niet bepaald het meest gerieflijke ver kooppunt was. ,,'s Winters was het steenkoud om daar te zitten", zegt Jeanette. Maar of dat de reden was dat niemand zich aanmeldde, blijft voor haar de vraag. „Ze komen gewoon niet", vervolgt ze even later, met iets van onbegrip in haar stem. „Ze ontzien het. Ik begrijp het ge woon niet. Het winkeltje was alleen bedoeld voor werkloze vrouwen. Met een beetje geluk was er een betaalde deeltijdbaan uit te halen geweest. Nee. wat dat betreft heb ik nu wel de moed verloren". De huisvesting was overigens niet echt een probleem. Na lang aandringen bij de gemeente werd ruimte in de nu nog dGor een administratieve dienst in gebruik zijnd pand in de Schouwburgstraat in Oostburg, in het vooruitzicht gesteld. De huur, 400 gulden per maand, zou fiks geweest zijn. Maar doordat de verkoop door de meer centrale ligging waarschijnlijk ge stegen zou zijn, was dat geen be zwaar. Toen er geen werkloze vrou wen op kwamen dagen, kwam het voortbestaan van 'De Blauwe Bal lon' in gevaar. Van het enthousias te beginclubje waren er nog maar twee vrijwilligers over. Vorig jaar kon het aantal verkoopsters tot vier worden uitgebreid. Behalve Jeanette zorgden Willy Verplanke, Antoinette Arts en De- nise Jaarsma dat 'De Blauwe Bal lon' drie dagen per week open kon blijven. Begin dit jaar werd duide lijk dat de toestand onhoudbaar was Alle medewerkers hadden al een deeltijdbaan, zodat de tijd die voor de winkel moest worden uitge trokken een zware belasting ging vormen. Jeanette: „Het initiatief om te stoppen is van mij uitgegaan. Het werd gewoon te druk. Je liep jezelf voorbij". Teleurstelling mna: toch ook opluchting dat ei besh sing eindelijk is gevallen. „Het wc. niet alleen het in de winkel zitten. Je had ook de verantwoording voor de administratie en alles wat daar bij kwam, We zagen er echt tegenop de winkel nog langer open te hou den". Jeanette vertelt dat het vrouwen collectief eigenlijk meer activiteiten aan de winkel had willen koppelen. Plannen voor een poppentheater, eventueel gecombineerd mei <'en koffle-shop en kledingatelier w. in een vergevorderd stadium. Antoi nette had al een verhaal voor een poppenspel op papier staan. „Voor de kinderen is er hier in het westen niets, dus het had best een succes kunnen worden", meent Jeanette. Het zal er voorlopig echter met van komen. In haar huiskamer heeft Jeanette nog een hele stapel eigen gemaakte kinderkleren liggen. „Die moeten nog worden verkocht. We zijn van plan de restanten van de zomer op de markt te verkopen." De overige leveranciers hebben een brief in dc bus gekregen. Volgende week kunnen ze de geleverde waar terug halen. Vandaar de vele vuil niszakken. „Het was een bedrukte toestand toen we alles moesten in pakken. Het ziet er inderdaad treu rig uit". Onlangs werd bekend dat het werklozenproject van Oostburg - en Sluis de winkel misschien zou kunnen overnemen. De vele ambte lijke molens die het werklozenpro ject begeleiden draaien niet zo snel. In april of nog later zal er een beslissing verwacht kunnen wor den. Het vrouwencollectief wil daar niet op wachten. Tegen de tijd dat er op een of andere manier een mogelijke voortzetting gevonden zal zijn, is 'De Blauwe Ballon' allang leeg. Jan van Damme- MOGELIJK IN 1989 EEN FEIT FNV-districtshoofd A. Norendaal speldt het gouden bondsspeldje op bij de heer G. de Vliegher uit Sluiskil voor diens 50-jarig FNV-lidmaatschap. MIDDELBURG De statencommis sie voor ruimtelijke ordening heeft vrijdag in Middelburg positief gead viseerd over de notitie Raamwerk Streekplan Zeeland. Als het streek plan voor Zeeland een feit is waarschijnlijk in 1989 zal daarmee een einde komen aan de verschillen de streekplannen die voor afzonder lijke gebieden in Zeeland in de loop der tijd zijn opgesteld. Sommige daarvan zijn volgens gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster verouderd. Er werd gisteren in de commissie over het raamwerk gesproken naar aanlei ding van een discussie in de staten over de Nota Streekplan werk De sta ten legden toen drie wensen voor met betrekking tot een provinciaal streek plan. Men wilde meer inzicht in: het globale karakter en detaillering van het. plan, de specifieke problemen in Zeeuwsch-Vlaanderen en het koste naspect. Deze aspecten, zo zei de gedeputeerde gisteren, komen in de notitie duidelijk naar voren. Zij beaamde dat de dis cussies over de notitie gekenmerkt worden door een zekere abstractie. „Echt inhoudelijk, echt exact kun je pas praten als de hoofdstructuren op tafel liggen". Zij zegde toe dat dit zo snel mogelijk zal gebeuren. Over de kosten van het streekplan MIDDELBURG De statencommis sie voor ruimtelijke ordening heeft vrijdag in Middelburg het overzicht over 1983 van het buiten kamperen buiten kampeerterreinen niet zonder discussie voor kennisgeving aange nomen. Het overzicht, opgesteld door de Provinciale Planologische Dienst (PPD), riep vragen op bij de statenle den J. Ramondt (cda) en H. Vene kamp (pvda). De heer Ramondt was van mening dat het overzicht onnauwkeurig was. Volgens hem heeft de PPD voor wat Oostburg betreft „slordig gewerkt" omdat cijfers die de die gemeente over dezelfde materie heeft verzameld niet zouden overeenstemmen met de in het PPD-stuk genoemde getallen. De heer Venekamp vroeg zich af hoe. in dit licht bezien in hoeverre, in dit licht bezien, de andere PPD-cijfers nog serieus genomen konden worden Ge deputeerde mevrouw E. Mans Koster bevestigde dat Oostburg, en ook Domburg, kritisch hebben gereageerd op de PPD-cijfers. Het leek haar zin vol in het vervolg de PPD-cijfers van- tevoren naar de gemeenten te sturen ter beoordeling. Secretaris Ir R. M. Th. Adriaansens van de PPD legde uit dat „iedere gemeente de gegevens rond het park kamperen buiten de kam peerterreinen verschillend interpre teert". Vanuit de commissie werd ook gevraagd of het niet mogelijk zou zijn om de gegevens van de afzonderlijke gemeenten te gebruiken voor het op stellen van een jaaroverzicht. Volgens de heer Adriaansens hanteert iedere gemeente echter andere criteria bij het inventariseren van het kampeer- gebeuren. „Zolang er geen sluitende inventarisaties bij de gemeenten zijn vormt de PPD-nota de enig bruikbare informatie", zei hij. Commissievoorzitter ing A. M Dek benadrukte nog dat de PPD-nota moet worden beschouwd als een rap portage; er staan geen beleidsconclu sies in. Wèl verdient het, zoals in het stuk zelf staat vermeld, aanbeveling dat de gesignaleerde ontwikkelingen worden betrokken bij het opstellen van het Provinciaal Beleidsplan voor Recreatie en Toerisme. staat in de notitie dat „er vooralsnog van kan worden uitgegaan dat binnen de normale streekplan- en onder zoeksbudgetten geopereerd kan wor den, waarbij enige verschuiving wat betreft de wijze van besteding wel mogelijk moet zijn. Bijzondere onder zoeken waarvoor extra geld boven het thans gebruikelijke budget nodig zou zijn worden momenteel niet voor zien". Het is de bedoeling dat het streekplan in twee fasen tot stand komt. Uit gangspunt is dat de opstelling van het plan er niet toe mag leiden „dat aan de eigen karakteristieken van de ver schillende regio's onvoldoende recht wordt gedaan", aldus de notitie. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen doen zich knelpunten voor waaraan in het streekplan extra aandacht zal moeten worden besteed zo blijft de ontwikke ling van OostZeeuwsch Vlaanderen volgens de nota achter bij de taakstel ling van het daar geldende streekplan en zijn de Zeeuws-Vlaamse streek plannen op het beleidsterrein van de recreatie „achterhaald door gewijzig de opvattingen" Met betrekking tot de hoofdwegenstructuur is het gel dende streekplan West Zeeuwsch- Vlaanderen volgens de notitie sterk verouderd Ook in andere regio's in Zeeland doen zich volgens de notitie bijzonde re ruimtelijke problemen voor, zodat een integrale benadering voor heel Zeeland vereist is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13