iBouw passage Middelburg uitgesteld door onderzoek Expositie over 500 jaar loodswezen krijgt vorm I" Ruiten winkelcentrum nu duidelijk te zien VMOGELIJK FRA UDE PROJECTONTWIKKELAAR Nog voor begin bouw centrumziekenhuis nieuw bestuur formeren' Kunst vaker net commercie ombineren' CNV verzet zich tegen verlagen uitkeringen n£Ch\Vii^er DE SCHILDER HOUDT UW HUIS IN CONDITIE. LAAT DE FISCUS MEEBETALEN. 10 ZATERDAG 17 MAART 1984 PZC/ provincie 11 MIDDELBURG - Het glasgerinkel in het Middelburgse winkelcen trum Dauwendaele behoort waar schijnlijk tot het verleden. Deze week heeft het Aannemingsbedrijf Geschiere-Wattel langs alle glazen ruiten van het centrum oranje-kleu rige planken aangebracht, Daar door is nu zeer duidelijk te zien, waar de glazen ruiten zitten. Zoals eerder gemeld liepen zo'n klei ne twintig mensen door de ruiten heen, omdat deze zó schoon waren, dat men dacht dat 'de boel open stond'. Vele mensen raakten licht of wat ernstiger gewond door de glas scherven. Op verzoek van de winke liersvereniging heeft de MBO m Am sterdam ide eigenaar van het groot ste deel van het winkelcentrum) opdracht gegeven tot de markering van de ruiten. De kosten van de 'operatie' liggen tussen de vijftienhonderd en twee duizend gulden. Deze worden be taald door de leden van de winke liersvereniging en de eigenaren van de winkels. OFFICIEUZE OPENING OP 10 APRIL tei MIDDELBURG - Het onderzoek naar de vermeende omvangrijke belastingfraude bij verschillende bv's Van de projectontwikkelaar K. de W. zal nog minstens drie maanden irai ,-ergen, zo is vrijdag meegedeeld door een woordvoerder van het parket van de officier van }enlustitie bij de Amsterdamse rechtbank. Intussen is één van de huidige twee projecten van De V. in Middelburg, de bouw van winkelpassage Markthof, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De lT1 verbouwing van de voormalige bioscoop en hotel De Brasserie ten gunste van vestigingen •te'an Hema en Blokker gaat wel door. Met deze werkzaamheden is woensdag begonnen. )p verdenking van fraude met de der andere doordat er veel transacties vestiging van Hema en Blokker voor nkomsten- en vennootschapsbelas- met andere landen hebben plaatsge- rang heeft gekregen en dat de bouw ing heeft de heer De W. eind verleden vonden. Bovendien is het horen van van de winkelpassage in de planning oge aar enkele dagen in voorarrest geze- een groot aantal betrokken boekhou- vooruit is geschoven, en. De W. is directeur van Hij Heren- ders en accountants een tijdrovende aodebv waarvan het hoofdkantoor in kwestie. Het is in ieder geval geen Feesp gevestigd is. Hieronder vallen geringe zaak, maar vermoedelijk een straat begin januari gepland. De be- SS ainstens veertien andere besloten omvangrijke affaire", aldus de woord- nodigde wankelruimten en woningen ennootschappen waaronder De Waal voerder. Hij waagde zich gezien de m 'astgoed bv. Onder deze laatste stand van het onderzoek gisteren ech- aam is De W. bezig met de winkel- ter nog niet aan uitspraken over de opgehangen en is er een container i lassage en de bouw van de vestigin- omvang van de belastingfraude. neergezet voor de afvoer van het puin en van Hema en Blokker in Middel- De directie van De Waal Vastgoed bv dat bij de verbouwing vrijkomt. Van r. was vrijdag opnieuw niet voor com- bouwactiviteiten is echter nog geen Fiscale Inlichtingen- en Opso- mentaar bereikbaar. Bij beide Middel- sprake. Verleden maand werd meege- ingsdienst (FIOD) deed verleden jaar burgse projecten is aannemingsbe- deeld dat uiterlijk begin maart de en inval bij het hoofdkantoor in drijf gebroeders Leenhouts betrok- afrondende besprekingen zouden ïeesp en bij die gelegenheid is een ken, voor wat het de bouwactiviteiten plaats vinden tussen aannemer en Si root deel van de administratie en de betreft. Een woordvoerder van deze opdrachtgever. - •t «ekhouding in beslag genomen. Bo- onderneming wilde alleen kwijt dat de endien werd er huiszoeking verricht. Ie woordvoerder van de Amsterdam- co e rechtbank vertelde vrijdag dat het ra]t inderzoek zich nog steeds in de eerste 15 ilaats richt op de kledingpoot van de inderneming. Verder worden ook de 30( lersoonlijke fiscale gedragingen van Xo( )e W. nagetrokken. Het gaat hier om een behoorlijk 'j agewikkeld onderzoek. Dat komt on oorspronkelijk was de start van de bouw van de passage aan de Graven- Een woordvoerder an Leenhouts zei gisteren dat deze Poppentheater treedt op in Oostburg OOSTBURG In het multi-func- tioneel centrum 'Den Hoekzak' in Oostburg treedt vandaag, za terdag, het zogenaamde poppen theater Collectief op. De voor stelling begint om 14.00 uur. 's Avonds om 21.00 uur is er voor de oudere jeugd en pop-liejheb- bers een optreden van de groep Roots. Deze activiteiten vinden plaats binnen het kader van de openingsfestiviteiten van het multifunctioneel centrum. 'n iroentetelers in lapelle bijeen Hoi IAPELLE - De Zeeuwse Groentete- rs Organisatie houdt dinsdagavond maart een bijeenkomst in de Groe- e School in Kapelle. Er zullen ver killende onderwerpen worden be- andeld. zoals grondontsmetting. ac- lailiteiten op het gebied van volle- ondsteelten, het cystenaaltje bij ruiten, de behandeling van witlof- .jrtels en onkruidbestrijding. Deze to iderwerpen zullen worden ingeleid oor de heer E. van de Ven uit Oud- eljerland, medewerker van het rijks- -10 Hnbouwconsulentschap in Goes. De 1 lJeenkom3t begint om 20.00 uur. lissingse wethouder "Sj LISSINGEN - „Toerisme maak je intrekkelijk met cultuur. Dat kan gemeente niet alleen doen. Het 5 tdrijfsleven moet ook daarop af- emmen. Hopelijk is deze tentoon- IEI tiling een stimulans voor andere r S Jdernemers, om ook kunst in hun tlsi tdrijfspand te exposeren". Dit zei de s>j lissingse wethouder van welzijn en erkgelegenlieid D. J. P. Bruinooge vda) vrijdagmiddag, bij de opening m de tentoonstelling grafieken van 'intig verschillende Nederlandse 3.V instenaars, in het Strandhotel van IT lissingen. Vlissingse wethouder complimen- trde de organisatoren met hun ini- U atief en noemde het prettig, dat ook lissingse kunstenaars aan bod zullen )men. Hij wees verder op het belang in het toerisme en de vele evene- enten die deze zomer zullen plaats aden in samenwerking met het par- culier initiatief, ter gelegenheid van officiële opening van de boulevard, e expositie omvat werken van onder idere Jan Montijn. Lucebert, Aat trhoog en Fon Clement en is doorlo- md te bezichtigen gedurende de •mende vier maanden. HULST - Nog vóór wordt begonnen met de bouw van het nieuwe centrumziekenhuis in Terneuzen moet er een nieuw ziekenhuisbe stuur voor Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gefor meerd. Gedeputeerde staten tillen daar erg zwaar aan, maakte ge deputeerde W. Don don derdag duidelijk tij dens overleg met de On dernemingsraad van het te sluiten Sint-Li- duinaziekenhuis in Hulst. Volgens gs is met de vorming van dat nieuwe bestuur belan genbehartiging van alle personeelsleden van de ziekenhuizen gewaar borgd. De OR lichtte de bezwa ren tegen de voorgeno men sluiting van het Li- duinaziekenhuis nog eens toe. De gedeputeer de kreeg - met voor het eerst - te horen dat de Ondernemingsraad vindt, dat de aanpak van het provinciaal be stuur niet correct was en dat bovendien wordt be twijfeld of nieuwbouw in de kanaalzone en slui ting van het ziekenhuis in Hulst de gezondheids zorg in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ten goede komt. De OR plaatste boven dien grote vraagtekens bij het plan om een bui tenpolikliniek die 1 mil joen aan exploitatiekos ten vergt. Gedeputeerde Don ont kende dat er 'ondemo cratisch' gehandeld zou zijn en herhaalde dat. volgens hem, de gezond heidszorg wel degelijk gebaat is bij nieuwbouw in de kanaalzone. De OR na afloop in een persbericht: „Duidelijk werd nogmaals, dat noch wanneer het zie kenhuisbestuur inbe- roep gaat. noch wanneer er met wordt meege werkt aan een fusie tus sen alle Zeeuws-Vlaam- se ziekenhuizen de start van de nieuwbouw in Terneuzen zal worden stilgelegd. Een en ander kan alleen de sluiting van het Hulster zieken huis vertragen". De Ondernemingsraad heeft besloten nu eerst de definitieve beslissin gen van de staatssecre taris af te wachten, voordat men verder op de zaak ingaat. Die be slissing wordt nu overi gens pas eind maart verwacht. nog geen resultaat hebben gehad voorzover het de start van de bouw betreft. 'Problemen' Wethouder van ruimtelijke ordening A. Bergshoeff zei vrijdag dat wat het gemeentebestuur betreft niets het be gin van de bouw in de weg staat. De bouwvergunning is afgegeven en aan alle voorwaarden wordt voldaan. „Het schijnt echter dat De Waal nog al in de problemen zit" zo wilde Bergshoeff verder nog kwijt. Zoals gezegd is afgelopen woensdag wel begonnen met de verbouwing van het voormalige hotel- en bio scoopcomplex aan de Lange Delft. Wanneer alles verder volgens plan verloopt worden daar december dit jaar de vestigingen van Hema en Blokker geopend. In een eerder stadium hebben diverse ondernemersorganisaties bij gemeen te en gedeputeerde staten verzet aan getekend tegen het verlenen van een bouwvergunning. Deze bezwaren zijn inmiddels algewezen. Secretaris A. J. Burger van de Middelburgse Centrale van Ondernemers (MCO) kondigde vrijdag echter aan dat deze organisa tie het er niet bij zal laten zitten. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan indiening van een bezwaar bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State met als doel de bouw alsnog tot stilstand te brengen. De MCO is van mening dat er in het centrum van Middelburg al genoeg winkelmoge lijkheden zijn. Verder is ze er verbol gen over dat ze door het gemeentebe stuur verleden jaar pas in een zeer laat stadium over de voorgenomen vestiging van de Hema werd geïnfor meerd. Inleiding over ruilverkaveling van Walcheren KOUDEKERKE De heer C. J. Bierens houdt dinsdag 20 maart in hotel Walcheren in Koudekerke een inleiding over het hoe en waarom van de ruilver kaveling van Walcheren. De heer Bierens, die op uitnodiging van de VVD-Valkenisse spreekt, is voorzit ter van de kring Walcheren van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij en lid van de voorbereidingscommis sie ruilverkaveling Walcheren. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen Dit gedeelte van de bijeenkomst is openbaar. Vooraf gaand is er een besloten ledenverga dering van de afdeling Valkenisse van de VVD. Deze begint om 19.30 uur. Het openbare gedeelte van de bijeen komst begint omstreeks half negen. VLISSINGEN - De voorbereidingen voor de tentoonstelling over het loodswezen in Vlissingen. ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Lood sen Sociëteit, beginnen langzaam maar zeker zichtbare resultaten op te leveren. Momenteel wordt de exposi tieruimte ingericht in de schuren van het loodswezen aan de Nieuwstraat. De expositie belicht de geschiedenis van 500 jaar loodswezen, bebakening en betonning in Nederland en met name op de Westerschelde. Burge meester drs Th. J. Westerhout van Vlissingen verricht dinsdag 10 april de 'officieuze' opening. De 'officiële' opening is op 27 juni, de eigenlijke herdenkingsdag Dan is het precies honderd jaar geleden dat de vereniging koninklijk werd goedge keurd. De oprichting vond al plaats op 16 maart Daarnaast wordt her dacht. dat 500 jaar geleden het eerste georganiseerde loodswezen -tot stand is gekomen, bij ordonnantie van Phi lips de Schone, op 4 februari 1484. De tentoonstelling is te bezichtigen in de gerenoveerde schuur van het loodswezen, die voor de oorlog werd gebruikt als reparatiewerkplaats voor jollen en sloepen. Nadien werd deze ruimte tot voor kort, gebruikt als fietsenstalling en opslagplaats. De expositie toont alle hulpmiddelen, die in de loop der jaren nodig werden om de bevaarbare plaatsen te kunnen vinden voor de zeevaart met de steeds grotere schepen. Te zien zijn niet alleen de kaarten van de Zuidelijke Noordzee en de mondingen van de Wester- en Oosterschelde, maar ook de hulpmiddelen die werden gebruikt voor het opnemen van de kaartgege vens, zoals sextant, octant, slaggaard, handlood en dieplood. Bovendien wordt het vaargebied van de Wester schelde. van de monding tot Antwer pen, door middel van een maquette in beeld gebracht Ook worden modellen getoond van boeien, die de ontwikkeling aangeven van de oude houten tonnen naar de geklonken gasboeien en uiteindelijk de modernste lichtboeien, belboeien en dubbelconische ondiepwater boeien en van de bebakening die in de loop der eeuwen weinig veranderde. Voorts zijn er afbeeldingen van de betonningsvaartuigen. zoals de be- tonningsschokker 1856, de peilboot 'Koperen Ko', het stoombetonnings- vaartuig 'Coertzen', het stoom gas- en verlichtingsvaartuig Vlissingen een motorbetonmngsvaartuig en het be- tonningsvaartuig Breeveertien. Er worden modellen van vuurtorens getoond, van vuurkorfvuur. via olie lamp met koperen reflectoren, naar gas- en elektrisch vuur. Ook het licht schip ontbreekt niet en er is zelfs een model te zien van het huidige lichtei- land Goeree. bruikt voor de wisseling van loodsen, zoals de galley, het motorafhaalvaar- tuig I, de Rog en de Bruinvis. De organisatoren willen met deze exposi tie bovendien de geschiedenis van de Westerschelde als vaargebied laten zien. De tentoonstelling is geopend tot eind oktober. Beloodsing Door middel van afbeeldingen en modellen wordt getoond hoe de lood sen de schepen hebben geleid (en dat nog doen) van open zee naar de haven van bestemming en omgekeerd. Tot het begin van de negentiende eeuw deden gewone vissersschepen dienst als loodsvaartuig. Voor het district Scheldemond waren dat po nen. hoogaarsen, hoeckers en galjot- ten en voor de noordelijker districten schokker, botters of bommen. Deze schepen werden geleidelijk vervangen door rinkelaars, die speciaal voor de loodsdiensten waren gebouwd. Voor 1880 waren deze op hun beurt vervan gen door de loodskotters. die zeewaar diger waren, sneller en beter manoeu- vreerbaar, die weer werden opgevolgd door de loodsschoener, vervolgens het stoomloodsvaartuig en vervolgens het motorloodsvaartuig. Op de tentoonstelling zijn modellen te zien van redeboten. die werden ge- Twee van de organisatoren van de tentoonstelling over het loodswezen, Adri Rijpert (links) en Doeke Roos (rechts), buigen zich over een maquette van de loodsenschuur, waarin de expositie wordt ingericht. Mac de Zeeuwen houdt een gezelligheidsrit VLISSINGEN Motor- en Automo bielclub de Zeeuwen houdt in samen werking met de heren L. Pennarts en M. v d. Doll vanuit het zeemanshuis van 'The Mission to Seaman' in Vlis singen zondag 25 maart een gezellig heidsrit per auto. De start is om 13 00 uur. De rit is een initiatief van het Flying Angeld Guild Na afloop van de rit is er gelegenheid tot het eten van erw tensoep. WEMELDINGE - Het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) verzet zich heftig tegen de kabinetsplannen om per 1 juli aanstaande de langdu rig zieken en werklozen van een lagere uitkering te voorzien. Hoewel de minima zullen worden ontzien, heeft zo'n operatie wel tot gevolg dat er een verdubbeling plaats zal vin den van huishoudens die van het barre minimum moeten zien rond te komen. Er zullen dan in Nederland ongeveer een miljoen huishoudens zijn die van een echt minimum moe ten leven. Dit bleek vrijdag uit op merkingen van districtsbestuurder L. Phernambucq, tijdens een familie avond van de CFO, afdeling Goes, de Hout- en Bouwbond en de Industrie- en Voedingsbond, afdelingen Kapel- le-Biezelinge, gehouden in Wemel- dinge. Phernambucq liet weten dat het CNV de kabinetsplannen onaanvaardbaar vindt, met name voor gezinnen die toch al een half lege portemonnee hebben. „Het is ook onaanvaardbaar voor de binnenlandse bestedingen, die van deze koopkrachtdaling zeker de nadelen ondervinden. Door het inzakken van de binnenlandse beste dingen kan de werkgelegenheid nog verder worden aangetast", aldus Phernambucq Hij zei dat het CNV nog geen eindoordeel heeft over de hoogte van de uitkeringen, maar wel staat vast dat er een systeem moet komen waarbij langdurig werklozen een betere positie gaan krijgen en niet zoals nu, terugvallen op de algemene bijstandswet en gedeeltelijk hun ei gen huis moeten opeten. De CNV-bestuurder had weinig op met de plannen om extra te bezuini gen (van 590 naar 760 miljoen gul den). „Van waar die koorts? Wat is het motief', vroeg hij zich af. „Ik vind dat onbegrijpelijk. Op die wijze kunnen we geen zaken doen. Het kabinet moet maar eens goed naden ken wat ze aan het doen is". De districtsbestuurder toonde zich voorstander van een belastingverla ging die niet ten goede komt aan het grote publiek, maar gebruikt wordt voor mensen die hun uitkeringszakje leger hebben zien worden en voor verbetering van de materièle positie van de echte minima. Phernambucq hield het CDA voor de rug te rechten voor de meest sociaal getroffenen. ADVERTENTIE BROUWERSHAVEN - De heer Piet Huisman is pas 'echt gaan leven' na zijn zestigste. Zijn devies luidt: 'Ga niet met je handen over elkaar bij het raam zitten als je gepensio neerd bent. Pak iets aan en doe dat positief. Huisman (71) bracht dit na een loopbaan in het. assurantievak in de praktijk met het schrijven van een verhandeling over de geschiedenis van de Sefardische Joden. En met name omdat hij sinds enige jaren in Zonnemaire woont bood hij vrijdag een exemplaar van zijn geschrift Sefardiem (de steen spreken) aan burgemeester C. Slabbekoorn aan. Bij deze gelegenheid, in de raads zaal van het stadhuis in Brouwers haven, toonde hij zich ook een boeiend verteller. En burgemeester Slabbekoorn liet weten best een beetje trots te zijn op het werk van de auteur, die duidelijk maakte zelf geen Jood te zijn „Maar schrijven is mijn hobby en ik kreeg de gelegen heid me in de geschiedenis van de Sefardiem te verdiepen tijdens mijn verblijf op Curacao". De voorzitter van de Nederlands- Portugese Israëlitische gemeente te Curacao schrijft in een voorwoord dat Piet Huisman met 'De Stenen Spreken' een bijdrage levert tot een steeds betere verstandhouding tus sen christen en jood. „Hij brengt Burgemeester Slabbekoorn toont het exemplaat dat hij van de heer Huisman kreeg. een brokje Joodse, maar evenzeer Nederlandse geschiedenis tot leven. Waar dat nuttig is geeft hij tevens een korte uitleg van Joodse riten en gewoonten. En het resultaat is een bescheiden en toch heldere verhan deling die bij een brede lezerskring welkom zal zijn". Tweede druk De heer Huisman heeft zijn ge schrift in eigen beheer uitgegeven. Van de 500 gedrukte boeken zijn er maar enkele meer over en er staat dan ook een tweede druk op stapel. Onlangs was hij in de gelegenheid exemplaren aan te bieden aan de gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, De Castro en burgemeester Ed van Tliijn van Amsterdam. Ook hield hij een voordracht voor de Portugees-Is- raelitische gemeenschap in de sy nagoge in Amsterdam en inmiddels is hij uitgenodigd een tiental lezin gen te houden in Joodse vestigin gen in de Verenigde Staten. In verband daarmee komt er ook een Engelse uitgave van zijn geschrift. 'De Stenen Spreken' beschrijft de geschiedenis van de westerse Sefar diem de Spaanse en Portugese Jo den, die vanaf het begin van de zeventiende eeuw Amsterdam als toevluchtsoord kozen en vandaar- uit vervolgens pioniers werden van vele blijvende vestigingen in de Amerika's en de Caraïben. Het boek is tot dusver (voor 29.50) alleen te koop bij de Eindhovense boekhandel Van Piere. Maar de heer Huisman wil het ook in de Zeeuwse boekhandel laten opne men. De eventuele opbrengst gaat in zijn geheel naar de Joodse biblio theek in Amsterdam. Is uw huis óók zo dringend aan een nieuwe verfjas toe? Dat komt dan goed uit. Want het schilderwerk van uw eigen huis is eindelijk weer gedeeltelijk aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. De schilder kan dus aan de slag. U weet toch dat repareren stukken duurder is dan schilderen? Als u de schilder op tijd laat weten wat uw plannen zijn, hoeft u niet te lang te wachten. En uiteraard kan hij u meer vertellen over de fiscale aftrekregeling. Publikalie van hei Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (Z H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11