PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ziekenfondspakket in 'drie fasen inkrimpen Beslissende fase in Lausanne anvil, Grote antiekbuit Dode bij vechtpartijen Britse mijnstaking de PZC vandaag LIBANON-OVERLEG TOT ZATERDAG GESCHORST Kort geding 57-plussers in haven Rotterdam BEZUINIGINGSVOORSTEL UIT KAMER Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden Matige noordoostelijke wind, omstreeks kracht 4. 227e jaargang no. 64 Vrijdag 16 maart 1984 de NIEUWE JETTA in de showroom I PW3 Auto-Poppe Walcheren B.V. I A; Werk met behoud van uitkering y&QQff rpegen wil en dank - zo te I -L zeggen - komt dan nu I een wettelijke regeling in r -| zicht om het werklozen mo- _J gelijk te maken werk te ver richten met behoud van een sociale uitkering. Minister De Koning van sociale zaken heeft daarover na moei zaam en erg terughoudend overlég met de sociale partners (vakbeweging en werkgevers) een akkoord bereikt. De bewindsman zelf noemt het 'een noodmaatregel, genomen in een nood situatie'. Een typering waar weinig tegenin kan worden gebracht. Alle partijen zijn het er namelijk wel over eens dat Nederland zo'n stukje wetge ving niet nodig zou moeten hebben. Het gaat immers om een gewrongen constructie: werklozen mogen aan het werk zonder dat met hen een recht streekse arbeidsverhouding bestaat, hun 'loon' voor het werk komt van elders, uit de fondsen van de sociale uitkeringen. Maar de werkloosheid is inmiddels tot zo'n enge hoogte geste gen en heeft voor honderdduizenden zo'n langdurig karakter gekregen dat zelfs lapmiddelen schoorvoetend en met tegenzin worden geaccepteerd. Tenslotte is het zo dat het verschijn sel - werken met behoud van uitke ring - illegaal en binnen het raam van bepaalde projecten al op tamelijk uitgebreide schaal voorkomt. Om aan de ene kant verdere wildgroei te ver hinderen en aan de andere kant werk lozen die hoe dan ook aan de slag willen, een hand toe te steken, kan dan maar beter een wettelijke rege ling worden getroffen. Minister De Koning heeft de sociale partners daar voor nu onder de noemer van zijn argumenten gekregen. Maar uitslui tend op harde voorwaarden. En te recht an werken met behoud van een .sociale uitkering zitten namelijk betrekkelijk grote risico's. De discus sie daarover sleept zich al geruime tijd voort Risico s van uiteenlopende aard Zo is er het gevaar van de concurrentievervalsing en de verdrin ging van gewone, betaalde arbeid. Van projecten, bedoeld voor werklo zen die hun uitkering kunnen behou den, moet vaststaan dat zij niet op de normale arbeidsmarkt werkgelegen heid wegtrekken. Vooral de werkge vers zijn beducht voor dergelijke ef fecten Zij stellen zich in feite op het standpunt dat er in de marktsector alleen maar in een uiterst beperkt aantal gevallen plaats voor is: in een koppeling met scholing en plaatsen voor praktijkervaring of bij de start van eigen ondernemingen waar nog niet van overcapaciteit kan worden gesproken. Bij overheidsinstellingen en aanverwante terreinen ligt het iets gemakkelijker: gezondheidszorg en welzijn lenen zich ervoor. Maar op nieuw er mogen geen normale ar beidsplaatsen door weggepoetst wor den. Dat zou het paard achter de wagen spannen betekenen. In de kring van de vakbeweging leven ande re bedenkingen tegen het systeem. FNV en CNV zijn bang dat er twee 'soorten' werknemers komen, met ver schillende rechtspositie. Spanningen over en weer kunnen daarvan zeker het gevolg zijn. Daarom is de eis gesteld van strenge voorwaarden: de projecten moeten vooraf grondig wor den 'doorgelicht' of ze voor aanwijzing in aanmerking komen en mogen steeds maar van korte duur zijn. Toch hebben werkgevers en vakbe weging ingezien dat ze niet veel anders konden doen dan - zij het met grote aarzelingen - over hun bezwa ren heen stappen. Het probleem van de werkloosheid, zeker dat onder de jeugd, ligt bijvoorbeeld minister De Koning als een steen op de maag. Op het ogenblik zijn al 150.000 jongeren langer dan een jaar en 75 000 jongeren langer dan twee jaar werkloos. De bewindsman noemt dit soort cijfers ivoor één op de drie jongeren is er doodeenvoudig geen baam 'niet ac ceptabel'. maar hij stelt tegelijk vast dat Nederland er geen oplossing voor heeft Vandaar zijn geharnaste voor nemen om dat werken met behoud van uitkering nu inderdaad bij wetge ving te regelen, zodat het ook van de vereiste waarborgen kan worden voorzien. Want hoe gebrekkig als ver schijnsel. hoe moeilijk in feite ook om het maatschappelijk te aanvaarden en hoe riskant hier en daar in zijn uitwerking. - het noodverband van werken met behoud van uitkering mag niet langer ongebruikt blijven liggen. Achteraf zou het ieder kabinet, zou het ook vakbeweging en werkge vers wel eens zwaar aangerekend kun nen worden dat bij praten over nade len en nsico's van ongebruikelijke paardemiddelen de durf om ze te gebruiken toch had ontbroken. vdM Vrouw overleeft aanrijding trein BOSSCHENHOOFD (ANP) - De 79-jarige mevrouw C.C.H. uit Klundert is donderdag op een overweg in Bosschenhoofd (ge meente Hoeven), .aangereden door de trein Roosendaal-Bre- da, die daar met 130 km per uur passeerde. De vrouw is met een flinke been wond. een gebroken pink en een hersenschudding opgenomen in een ziekenhuis in Roosendaal. Volgens de rijkspolitie is zij te voet de met halve bomen bevei ligde oversteekplaats opgegaan en raakte de trein haar toen zij r.et de spoorbaan was overgesto ken ALS HET WATER JE LIEF IS... DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid zal een voorstel van de Kamerleden Lansink (CDA) en Dees (WD) om flink te bezuinigen op de kosten van het ziekenfonds zo snel mogelijk aankaarten in de sociaal-economisch vijfhoek en het kabinet. Dat is donderdagochtend afgesproken tijdens een overleg met de Kamercommissie voor Volksgezondheid. In het plan worden delen uit het ziekenfondspakket gelicht, waarvoor men zich dan verplicht moet herverzekeren. ter moeten krijgen, in afwachting van in het ziekenfondspakket zitten kun- een „verschuiving" van de premielast nen incidentele maatregelen als'de over de diverse inkomenscategorieén. huidige 'receptenknaak' mogelijk ver- Door herverzekering van het eigen vallen. Volgens initiatiefnemer Dees risico voor de onderdelen die net meer is herverzekering nodig om te voorko- Het plan, is gebaseerd op een eerder met steun van de regeringsfracties aangenomen motie-Lansink. Voor de ziekenfondsverzekerden zitten de vol gende maatregelen in het vat: - vanaf 1 oktober 1984 komen de eerste twee ligdagen in het ziekenhuis voor rekening van de patiënt, die zich daarvoor moet bijverzekeren, - op 1 juli 1985 zal het ziekenfonds ook de fysiotherapeut en de tandarts voor I patiënten boven de 18 jaar niet beta len, - vanaf 1 januari 1986 moeten de ziekenfondspatiënten al hun medicij- nen zelf betalen. Daar staat een daling van de zieken- fondspremies tegenover die uiteinde lijk oploopt tot ruim twee miljard gulden per jaar. Het hete hangijzer in de voorstellen heeft betrekking op de koopkrachteffecten, vooral op de laagste inkomenstrekkers. Daar den ken de coalitiepartners nu een oplos sing voor te hebben gevonden. De daling van de ziekenfondspremies tikt voor de helft aan in de vorm van lastenverlichting bij de werkgevers. Daar is in 1986, als de operatie is voltooid, een bedrag van ruim één miljard gulden mee gemoeid. De werkgevers kunnen dat bedrag ech ter niet geheel in eigen zak steken. Voorgesteld wordt de premie Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) die uitsluitend door de werk gevers wordt opgebracht te verhogen. Daarmee wordt het AWBZ-fonds in staat gesteld de laagst betaalden met hoge niet langer bij het ziekenfonds verzekerde ziektekosten financieel te- gemoet te komen. Illll. Die oplossing zou een tijdelijk karak- (Van ome corresponaenti LONDEN (GPD) - Dieven hebben op uiterst eenvoudige wijze voor meer dan 22 miljoen gulden aan antieke zilveren voorwerpen ge stolen uit een van de meest beken de landhuizen in Engeland, Wo- burn Abbey. Het landhuis is het eigendom van de schatrijke markies van Tavis tock, die nog maar enkele maan den geleden een geavanceerd elec- tronisch beveiligingssysteem op basis van een gesloten tv-circuit heeft laten aanleggen. In Wobum Abbey lopen bovendien 24 uur per etmaal wachten rond. De dieven hadden met meer dan een simpele ladder nodig om dit systeem te breken. Zij klommen over een muurtje, en drongen ver volgens het statige landhuis via een raam op de eerste verdieping binnen. Daar haalden zij op hun gemak drie kamers leeg. Zij namen in totaal 55 zilveren voorwerpen mee, waaronder twee broodmanden die samen alleen al 4,5 miljoen gulden waard zijn, De Britse politie had gisteravond nog geen idee over de Identiteit van de daders. De markies en zijn vrouw zijn momenteel op vakantie in de Verenigde Staten. Geen vervolging sergeants na ramp 't Harde DEN HAAG (ANP) - Het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag heeft donderdag besloten twee sergeants die verantwoordelijk waren gesteld voor de explosie van een mortiermijn in het artillerieschietkamp in 't Har de, niet te vervolgen. Dit heeft de advocaat van het tweetal, mr G. Spong uit Den Haag, donderdag mee gedeeld. Door de explosie, op 18 juli vorig jaar, kwamen zeven militairen om.het leven en raakten er negen gewond. Het HMG vindt dat gedurende een reeks van jaren meerdere personen ernstige fouten hebben gemaakt en wel zodanig, dat de organisatie als geheel heeft gefaald. Arnesteinweg 11 4338 PD Middelburg Tel. 01180-34530 men dat het geheel een te smalle basis krijgt. Daarmee kan het 'weglopen' van de zogeheten 'goede risico's' te gen gegaan worden. De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen VNZ) ziet de plannen van CDA en WD als „een onverantwoor de poging om het ziekenfondsstelsel te ondergraven" en een aantasting van reeds lang GEZAMENLIJKE VERGADERING SYNODES DOORN (GPD) - De synodes van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde kerken zullen ko mend najaar drie dagen gezamenlijk vergaderen om de voortgang van het eenwordingsproces tussen beide ker ken te bespreken. Dat vertelde voor zitter ds. C. B. Roos gisteren in Doorn, waar de Hervormde synode aan de eerste van drie vergaderdagen begon. De gezamenlijke synode-zitting zal op 5 en 6 november en op 7 december onder meer spreken over een ontwerp- verklaring over hoe de verenigde kerk eruit zal komen te zien. In 1982 spra ken de beide synodes uit dat Samen op Weg een onomkeerbaar proces is. In 1986 is het de bedoeling uit te spreken dat beide kerken „in staat van hereniging" zijn. Ds. Roos vertelde gisteren dat de Evangelisch Lutherse Kerk belang stelling heeft getoond om over Samen op Weg mee te praten. Binnenkort zal deze kerk een waarnemer benoemen in het adviesorgaan dat de eenwor ding voorbereidt. Op vragen uit de synode vertelde de gereformeerde hoogleraar prof. Weijland uit Kampen dat er bij de gereformeerden geen noemenswaardig verzet is tegen Sa men op Weg. Bank opgelicht - Een bank in Kaatsheuvel is door twee mannen voor een bedrag van negen ton opge licht. In verband hiermee heeft de rijkspolitie een inwoner uit die plaats de afgelopen twee dagen verhoord wegens medeplichtigheid aan oplich ting. Hij is donderdag weer op vrije voeten gesteld. De tweede verdachte is een inwoner van het Spaanse Alicante, die voorals nog in zijn land onvindbaar is. Hij is in het bezit van het geld. (Van ome correspondent! LONDEN - Een Britse mijnwerker is woensdagavond laat om het leven gekomen en een aantal anderen raakte gewond bij rellen die voortvloeiden uit de verdeeldheid onder de mijnwerkers over de stakingen tegen mijnslui- tingen. Volgens de politie in Nottinghamshi- Maar daarvan werden ze afgehouden re, de Noordengelse regio waar zich door collega's uit de zeer militante donderdag zeer gewelddadige tonelen streek Yorkshire, waaronder Jones, afspeelden, kwam de mijnwerker, de die op aanraden van hun bond de 24-jarige David Jones, niet als gevolg afgelopen dagen gepost hebben bij van het geweld zelf om het leven. Hij mijnen buiten hun streek, waar nog zou een beroerte hebben gekregen wel gewerkt wordt. Maar de mijnwerkersvakbond NUM Dat leidde tot felle vechtpartijen, heeft een verklaring uitgegeven waar- waarbij de slachtoffers vielen De in staat dat Jones werd gedood door- mijnwerkers in Nottinghamshire zijn dat hij een steen op zijn hoofd kreeg, voor het geweld gezwicht en hebben Jones kwam om het leven bij de zich gisteren bij de staking aangeslo- Ollerton mijn. De mijnwerkers daar ten. willen, net als veruit de meeste van hun collega's in Nottinghamshire, ge- Foto: bij een andere mijn in Notting- woon doorwerken en niet meedoen hamshire, de Thoresby-rnijn zijn don- aan de stakingsacties die de mijnen in derdagmorgen soortgelijke geweldda- meer militante streken sinds maan- digheden uitgebroken. Hier wordt een dag hebben platgelegd. gewonde weggevoerd. Naakt Oostburg is de eerste Zeeuwse ge meente met een stukje naakt strand. In Nieuwesluis mogen, voorlopig voor eén jaar. alle kle ren uit. (PAGINA II) Garanties Er moeten op korte termijn garan ties komen over het behoud van de werkgelegenheid bij Muller in Ter- neuzen, anders dreigen er acties bij de havensleepdienst (PAGINA 13) Sprookje Matigen Het Belgisch kabinet wil het begro tingstekort m driejaar tijd van 30 miljard gulden naar 15 miljard gulden terugbrengen. Belangrijk ste maatregel daartoe is een alge mene loonmatiging van twee pro cent, zo blijkt uit de plannen van premier Martens, ifotoi (PAGINA 3) Het beslag op het voormalige semi narie in Sluis moet worden opge heven. Daarmee lijkt het 'motel- sprookje' van de Duitser Schulz definitief voorbij te zijn. (PAGINA 15) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. 16 t/m 25 maart geopend van 10-17 cn 19-22 uur zaterdag cn zondag van 10-17 uur toegangsprijs 12,50 per persoon, kinderen tot 12 |.iar en PAS 65 f 7.- amsterdam ral ROTTERDAM (ANP) - De vervoersbond FNV spant binnenkort een kort geding aan tegen het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Müller-Thomsen. Inzet is handhaving van de overeengekomen uitkering van 85 procent van het laatst genoten loon voor in 1981 vervroegd uitgetreden werknemers van 57 jaar en ouder. Een laatste gesprek tussen de bond en de directie van het bedrijf is donderdag op niets uitgelopen, aldus districtsbestuur der C. van Nimwegen van de vervoersbond FNV. De directie van Müller-Thomsen Is niet bereid de korting, die zij per 1 januari 1984 op de uitkering heeft doorgevoerd (een gevolg van de korting van 3 procent op sociale uitkeringen), die het belangrijkste deel van de uitkering aan de 57-plussers uitmaken, in te trekken en zelf tot aanvulling over te gaan. Na het conflict bij Müller-Thomsen bestaat er in de Rotterdamse haven momenteel een tweede conflict over de uitkering aan uitgetreden haven werkers. In 1983 konden 1150 havenwerkers van 57 jaar en ouder met behoud van 90 procent van hun laatste nettoloon vervroegd uittreden, maar de werkgevers zijn nu van plan via de rechter af te dwingen dat zij de korting over het overheidsdeel van de uitkering (per 1 januari 1984 3 procent) niet zelf hoeven aan te vullen. LAUSANNE (RTR/DPA/UPI) - De Li banese verzoeningsconferentie in Lausanne is donderdag haar beslis sende fase ingegaan. Nadat zij dins dag een bestand had bewerkstelligd, dat voorlopig voor rust in Beiroet heeft gezorgd ging zij over tot bespre king van politieke hervormingen, die nodig zijn om een einde te maken aan de burgeroorlog, die sinds 1975 woedt in Libanon. Dit betekende, dat de conferentie begon door te dringen tot de kern van het conflict, hervorming van het staats- en regeringsbestel. Vooralsnog stonden partijen donder dag tegenover elkaar. De twee rechtse christelijke leiders. Pierre Gemayel van de falangistische partij en oud president Chamille Chamoun, zouden een systeem van opdelen in kantons voorstaan. Maar Syrië en Moslemlei ders zijn daar tegen. De stem van Syrië, ofschoon dit land slechts als waarnemer is vertegenwoordigd, wordt van doorslaggevende betekenis voor de conferentie geacht. Damascus en de moslemleiders willen het huidi ge systeem van een centrale regering behouden, maar het zo hervormen, dat moslems gelijke zeggenschap krij gen als christenen. Maar de leider van de rechtse christe lijke militie .Libanese strijdkrachten' met ongeveer 10000 man in Oost- Beiroet. Fadi Frem, die in tegenstel ling tot de twee rechtse christelijke leiders Pierre Gemayel en Chamilla Chamoun weigerde deel,te nemen aan de conferentie, zou roet in het eten kunnen gooien voor het vinden van een oplossing. Hij herhaalde donder dag in een interview, dat hij geen enkele Syrische invloed zal dulden. De conferentie werd het donderdag wel al eens over een oproep aan alle partijen in Libanon direct allen vrij te laten, die, zoals een regeringswoord voerder in Lausanne zei .werden ont voerd of tegen hun wil worden vastge houden' wel te verstaan over en weer door milities. De eerstvolgende voltallige zitting van de conferentie is morgen Van daag wordt geen zitting gehouden vanwege het lëit dat dan zeven jaar tevoren de moord plaatsvond op Ka- mal Joumblatt, de vader van de huidi ge Druzenleider in Lausanne, Walid Joumblatt. Kritiek Hoessein Washington heeft donderdag mild ge reageerd op bittere kritiek van koning Hoessein van Jordanië, dat de VS door hun steun aan Israel hun geloof waardigheid als bemiddelaar in het Midden-Oosten hebben verloren. Als vergoeilijkend wezen zowel de veilig heidsadviseur van president Reagan als woordvoerder John Hughes van het ministerie van buitenlandse za ken op de moeilijke veiligheidssitua tie waartegenover de Jordaanse vorst zich in het gebied ziet gesteld. Woord voerder Larry Speakes van het Witte Huis zei niet minder voorzichtig rea gerende ,dat het vredesplan van presi dent Reagan uit 1982 blijft staan' ,De opmerkingen van de koning wij zen op enige ernstige problemen waarvoor wij ons zien gesteld', zo had Hughes verklaard. ,De krachten van extremisme en terrorisme be moeilijken de situatie in het gebied en vergroten daardoor het gevaar voor gematigden die overwegen mee te gaan doen aan het vredesproces', zo zei hij. Of. zoals Speakes zei, .voor elke Arabische leider betekent het een daad van moed om in deze zaak een stap vooruit te doen'. Trein-toegang-biljetten bij NS-stahons

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1