PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sneller besluit over kruisraket gewenst fePZC 8M>% rente. Republikeinen onrustig over triomfen van Hart Kabinet: derde net ten koste extra zendtijd Belastingaftrek voor vader verslaafde zoon DE VRIES: TOENEMEND VERZETIN CDA vandaag MARIBELLLE WINT SONGFESTIVAL Afscheid N AVO-chef Luns En de zekerheid dat die rente 5 jaar lang zo hoog blijft. Vandaag.... op pagina 12 Zonnig Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden, matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige oostelijke wind. 227e jaargang no. 63 Donderdag 15 maart 1984 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. DEN HAAG (ANP) - Een vader, die heroïne bekostigde voor zijn zoon. is er in jeslaagd deze kosten af tc trekken van de belastingen. Staatssecretaris Koning van Financiën heeft hierin toegestemd nadat de laatste beroepsin stantie in belastingzaken, de commissie voor verzoekschriften van de Tweede Kamer, de zaak van de belastingplichtige had bepleit. Daarvoor had de vader nul op het request gekregen bij de belastinginspecteur, die in de heroinekosten geen buitengewone lasten zag. Ook andere beroepsin stanties stelden hem in het ongelijk. De man meende echter dat de wet voor hem onbedoelde harde gevolgen had en benutte de laatste mogelijkheid die deze clausule biedt. Hij vroeg eerst Koning om „overeenkomstig zijn verzoek" (de heroinekosten als buitengewone lasten te beschouwen) te willen beslissen en nadat de staatssecretaris dit weigerde stapte hij naar de Kamer. De commissie slaagde erin Koning alsnog akkoord te doen gaan met de aftrekpost. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal in geval van gelijke omstandigheden in het vervolg hetzelfde besluit worden genomen, als iemand bij het ministerie aanklopt. Volgt dan een weigering, omdat de omstandighe den van dit geval verschillen, dan kan de belastingplichtige nog bij de Kamer terecht. Er is op dit moment sprake van één geval, waarin om de aftrekpost is gevraagd en deze is verleend Het ministerie verwacht geen grote toeloop. DEN HAAG (GPD) - De leiders van de regeringsfracties in de Tweede Kamer, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) vinden dat het kabinet sneller met zijn standpunt over de plaatsing van kruisraketten en de andere Nederlandse atoomtaken moet komen. Wachten tot eind mei of begin juni, zoals het kabinet wil, zal volgens de fractieleiders de politieke problemen alleen maar vergroten. Zij vinden dat langer wachten alleen gerechtvaardigd is als er nog nieuwe feiten kunnen opdoemen, die de be sluiten kunnen beinvloeden. Is dat niet zo - en dat is natuurlijk aan het kabinet om te beoordelen - dan moet het standpunt van het kabinet zo snel mogelijk bekend gemaakt worden. CDA-fractieleider Dc Vries heeft het kabinet er daarbij op gewezen dat het verzet in de CDA-fractie tegen plaatsing groeit. Ook heeft hij daar bij nogmaals herhaalt „dat het CDA niet braaf ja zal zeggen tegen een simpel plaatsingsbesluit". De Vries is de afgelopen dagen vanuit het kabinet, waaronder door vice- Basisschool Bij de invoering van de basis school zijn in totaal 600 extra banen te 'verdelen' voor taken die buiten het directe lesgeven vallen. (PAGINA 3) Oerrund De oerrunderen in de Greve- lingen gedijen zo goed dat staatsbosbeheer in de toe komst mogelijk dé internatio nale producent van deze die ren zal worden. (PAGINA 17) Kuuroord De vestiging van één (of meen kuuroord(en) in Zeeland vooral Vlissingen komt daar voor in aanmerking zal ook de horeca ten goede komen. (PAGINA 19) Buitenlanders premier Van Aardenne (WD) en CDA-minister van buitenlandse za ken Van den Broek, om opheldering gevraagd over zijn uitspraken van twee weken geleden. Toen zei De Vries voor de televisie dat het CDA niet zal instemmen met de plaatsing van alle 48 raketten. Grondlegger Club van Rome - Aurelio Peccei, de grondlegger van de „Club van Rome", is woensdag op 75-jarige leeftijd overleden. Peccei, die in de directie van Fiat en van Olivetti heeft gezeten, nodigde in het voorjaar van 1968 een dertigtal geleerden en politici uit naar Rome te komen om informeel te praten over grote vraagstukken waarvoor de we reld zich nu en in de toekomst gesteld ziet. Het internationale gezelschap, dat los staat van economische en politieke belangengroepen, richtte in dat jaar de „Club van Rome" op. De afgelopen weken is op diverse fronten overleg gevoerd tussen CDA- en VVD-politici. Zo stond het halfjaar lijkse overleg van de partijvoorzitters en de fractieleiders in de Eerste en Tweede Kamer, vorige week donder dag, vrijwel geheel in het teken van de naderende ontknoping van de kem- wapendiscussie. In zijn contacten met de WD en het kabinet heeft De Vnes herhaaldelijk gesteld dat door het CDA bijzonder groot belang wordt gehecht aan het terugdringen van de rol van de kern wapens, zonder dat daarbij de loyali teit aan de NAVO in het gedrang mag komen Woensdrecht De bewakingsdienst van de lucht machtbasis Woensdrecht wordt dezer dagen versterkt met een onbekend aantal dienstplichtigen. Dat heeft het ministerie van Defensie woensdag be vestigd. Volgens een woordvoerder van het ministerie is de maatregel noodzake lijk door de grote belangstelling van het publiek voor basis, die door de regering is aangewezen voor de even tuele plaatsing van Amerikaanse kruisraketten. Volgens de soldaten- vakbond WDM gaat het om ongeveer 30 soldaten. De bond vermoedt dat de regering met de maatregel vooruit loopt op de komst van de Amerikaan se raketten. Het ministerie van Defen sie ontkent dat. GPV De vermaning van de Gereformeerde Synode aan regering en parlement om geen nieuwe kernwapens te plaatsen, mist ambtelijk en moreel gezag, door dat zij niet op Gods Woord is geba seerd. Nergens beroept de Synode zich op de Heilige Schrift en op de Gereformeerde belijdenisgeschriften. Dit schrijven de parlementariërs G.J. Schutte en J. van der Jagt, respectie velijk Tweede- en Eerste-Kamerlid voor het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV), in een open brief aan de Synode van de Gereformeerde Ker ken in Nederland (GKN). Vorige week sprak de GKN-synode zich met ruime meerderheid uit tegen de plaatsing. Maribelle tijdens haar optreden. HILVERSUM (GPD) - „Ik denk dat we met dit liedje uuk in Luxem burg kunnen winnen". Een uitge laten Maribelle vertoonde gister avond aan het slot van de nationa le songfestival-voorronde ver schijnselen van overmoed. De an ders zo opvallend nuchtere Volen- damse zangeres was geheel door het dolle heen. Ook haar directe begeleiders onder wie tekst- en muziekschrijvers Piet van Asten en Richard de Bois deelden luid- schreeuwend in de vreugde. Maribelle's bijdrage "Ik hou van jou' eindigde na een spannend pun- tenverloop op de eerste plaats. Ook de tweede plaats was voor Maribel- les andere liedje 'Vanavond'. De leden van de groep Vulcano kwa men evenals vorig jaar als de grote verliezers van de voorronde uit de bus. Het liedje 'Een twee dne' ein digde als derde met maar liefst tien punten achterstand op de winna res. Het verdriet binnen de groep was dan ook omvangrijk. Vooral zange res Suzanne liet haar tranen al uitgebreid de loop toen de eind stand zich begon af te tekenen. Met het verlies van Vulcano kreeg ook componist Hans van Hemert voor het tweede achtereenvolgende jaar een teleurstelling te incasseren Superdinsdag in de V.S. De zogeheten superdins- d; - Onder het oog aan de visuele pers icordt mr. Luns (links, ontvangen door premier Lubbers. DEN HAAG (ANP) - De secretaris generaal van de NAVO, oud-minis ter Joseph Luns. gelooft niet dat de stem van Nederland in het bondge nootschap zwakker zal worden als de regering zou besluiten minder dan 48 kruisraketten te plaatsen. Een besluit om in het geheel geen kruisraketten in Nederland te plaatsen zou, aldus Luns. „de posi tie van Nederland duidelijk ver zwakken". Hij zei dit woensdag ochtend op een persconferentie in Den Haag, na gesprekken met pre mier Lubbers en met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defen sie Van den Broek en De Ruiter. Luns, die 25 juni, na twaalf jaar in functie te zijn geweest, wordt opge volgd door de Engelse oud-minister van Buitenlandse Zaken Lord Car- rington. brengt afscheidsbezoeken aan alle zestien NAVO-landen. Zijn eerste bezoek gold Nederland. Dinsdag lunchte hij met koningin Beatrix en prins Claus. Mr. Luns zei te menen dat. het gewicht van Nederland in het bondgenootschap „nogal eens wordt onderschat". Nederland is. onder andere door zijn geografische ligging, zijn economische macht en installaties als de haven van Rot terdam „een belangrijk lid van het bondgenootschap" OOK MONDALE BEHAALT GOEDE RESULT A TEN WASHINGTON/DEN HAAG (RTR UPI/ANP) - De resultaten van „super dinsdag" lijken gunstiger uit te pak ken voor senator Gary Hart dan voor ex-vice-president Walter Mondale. Dat is de conclusie van een groot aantal politieke waarnemers in Was hington die met veel spanning heb ben uitgekeken naar de uitslagen van Democratische „primaries" en „cau cuses" in negen Amerikaanse staten. De resultaten hebben voor het eerst ook voor enige verontrusting gezorgd in het Republikeinse kamp waar pre sident Reagan de onbetwiste kandi daat is. Walter Mondale heeft met zijn resultaten echter ook duidelijk gemaakt dat het nog allerminst zeker is wie het uiteindelijk tegen de presi dent gaat opnemen. In de staten Florida, Massachusetts en Rhode Island kwam Hart als grote winnaar uit de bus. In Georgia en Alabama stond Mondale echter bo venaan toen vrijwel alle stemmen geteld waren. Ex-senator McGovern heeft zich teruggetrokken, omdat hij geen overwinning behaalde in Massa chusetts. - In Georgia kreeg Mondale 30 procent en Hart 27 procent, Jackson kreeg 21 en Glenn 18 procent. - In Alabama scoorde Mondale 34 procent. Hart en Glenn kregen beiden 21 procent en Jackson 19. - In Florida won Hart wint met 39 procent, gevolgd door Mondale met 33 procent en Jackson en Glenn met respectievelijk 12 en 11 procent. - In Massachusetts verwierf Hart 39, Mondale 26 en McGovern 21 procent. - In de staat Rhode Island kreeg Hart 45 procent. Mondale volgde met 35 procent. In de staten Oklahoma. Nevada. Ha waii en Washington, hebben partijver gaderingen (caucuses) plaatsgevon den. Volgens de eerste uitslagen lig gen Hart en Mondale vrijwel gelijk in Oklahoma, terwijl de senator uit Colo rado een voorsprong op de vroegere vice-president heeft in de staten Was hington en Nevada. Op Hawai sprak een meerderheid van de kiezers zich uit vor afgevaardigden die op de con ventie in San Francisco naar bevind van zaken mogen stemmen. Van de 511 gedelegeerden die in de negen staten gekozen werden zijn er 154 voor Hart en 138 voor Mondale. Voor 24 staat nog open voor wie zij zich op de partijconventie in San Francisco zullen uitspreken. Jackson behaalde 25 stemmen. McGovern 20 en Glenn 13. Bij de uitslagen van alle tot nu toe gehouden voorverkiezingen blijkt echter dat de voormalige vice-presi dent nog steeds ver voor op Hart ligt. Zij wijzen erop dat 296 afgevaardig den in juni op Mondale zullen stem men en 198 op Hart. Honderd drie en dertig hebben zich nog niet voor een kandidaat uitgesproken. Jackson en Glenn krijgen respectievelijk 35 en 30 stemmen. Zou McGovern nog mee gedaan hebben, dan zou hij 20 stem men hebben verworven. eaöa; J_/dag in de Verenigde I Staten met voorverkiezin- .«J gen m negen staten voor de aanwijzing van de democra tische presidentskandidaat heeft de trend voor de komende maanden aan gegeven. De door de Democratische Partij en de vakbonden gesteunde Walter Mondale en de uit het politieke niets naar voren gekomen senator Gary Hart zullen uitmaken, wie begin november tegen de republikeinse kandidaat Ronald Reagan in het strijdperk zal treden. De onverwachte winst, die Hart een paar weken gele den in de noord-oostelijke staten be haalde. bleek bij de dinsdag gehouden voorverkiezingen geen uitschieter. De Amerikaanse democraten gaven hem ook nu weer op grote schaal hun steun. Weliswaar is er geen sprake van dat Mondale werd weggevaagd, maar de wijze waarop Hart in Massachu setts, Rhode Island en het overwe gend conservatieve Florida won. moet de ogen hebben geopend van de ge vestigde democratische politici. Zij hadden zo graag de oud-vice-presi- dent Walter Mondale in een fluwelen zetel naar de partijconventie in San Francisco gebracht, waar komende zomer de presidentskandidaat van de Democratische Partij moet worden gekozen. De volkomen onverwachte winst van Gary Hart in New Hampshi re betekende een fikse streep door de rekening van het partijapparaat. Het is veelzeggend, dat de senator uit Colorada ook nu weer de sterkste kandidaat is gebleken in de grootste staten. Superdinsdag heeft weliswaar nog geen beslissing gebracht, maar vast staat dat de papieren van Gary Hart hoog genoteerd staan. Toch zou Hart er verkeerd aan doen zich nu al overwinnaar te wanen. Mondale heeft tot nu toe meer gedele geerden achter zich gekregen dan de coming man Hart De oud-vice-presi- dent onder Jimmy Carter geeft zich niet gemakkelijk gewonnen. Het machtige partijblok en de al even machtige vakbonden zullen niets na laten om het pad te effenen voor hun kandidaat. Walter Mondale. Voor Hart komt het er op aan de democra tische kiezers te overtuigen van zijn kwaliteiten. 'Uitstraling' is er genoeg bij de man. die wordt vergelijken met John F. Kennedy en die in zijn spee ches nadrukkelijk allerlei nieuwe ideeén lanceert. De vraag of Hart ook politieke diepgang heeft is nog niet beantwoord. Tegenstanders van Hart vinden zijn ideeen te vrijblijvend. Niet kijken naar het verleden, maar het oog richten op de toekomst, zoals Hart het formuleert, is in de ogen van zijn tegenstanders niet meer dan kre tologie. Toch weet Hart met zijn cha rismatisch optreden duizenden voor zich te winnen. De senator uit Colora da voelt feilloos aan, dat miljoenen Amerikanen uitzien naar een man, die met nieuwe en frisse ideeën de sluime rende krachten van de natie weet aan te boren De energie die hij in zijn boodschap legt. geven de 47-jarige Hart het imago van een winnaar. Nu hij met een tegenstander heeft te maken, die wat stijf en formeel over komt, scoort Hart hoog bij een be langrijk deel van de democratische kiezers. Het heeft ongetwijfeld te ma ken met de Kennedy-uitstraling van Gary Hart. Als d&t hem van de zomer in San Francisco de presidentskandi datuur oplevert, heeft Hart bewezen dat zijn aanpak de juiste is. Als hij verliest heeft hij in elk geval nadruk kelijk zijn kandidatuur gesteld voor (ADVERTENTIE) Twee 'buitenlanders' hebben in niet onbelangrijke mate bij gedragen tot de 6-0 zege van het Nederlands voetbalteam tegen Denemarken: René van der Gijp (Lokeren - foto) scoorde tweemaal en Wim Kiefl (Pisa) éénmaal. (PAGINA 27) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Varia: 11. 13 en 15. I Provincie: 17, 19, 21, 23 en 25. j Sport: 26 en 27. Tiidelnk aanbod: zet nu uw spaargeld op een Vaste Term i| n - reken i ng va n de Veren igde Spaa rba n k en u bent er zeker van dat u vijf jaar lang liefst8V2% rente ontvangt. De minimum inleg isf 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt. Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt.é DEN HAAG (GPD) - Als de motie van het CDA voor een derde televisienet volgende week dinsdag met steun van de PvdA inderdaad wordt aange nomen, dan zal het kabinet-Lubbers de beslissing om 20 uur extra zend tijd voor de open netten Nederland 1 en Nederland 2 in 1984 en 1985 be schikbaar te stellen mogelijk intrek ken. Dit heeft minister Brinkman (WVC) woensdagochtend tijdens de hervatting van het kamerdebat over de Medianota gezegd. Hij is tegen een derde net. In de motie staat dat er een principe beslissing over de oprichting van zo n derde net moet worden genomen Vol gens berekeningen van de minister zal dit ongeveer 31 uur extra zendtijd, exclusief de NOS-joumaals. voor de zendgemachtigden zonder leden (NOS. Teleac, enz.) betekenen. In de motie wordt het kabinet voorts ver zocht voor 1 oktober met gegevens over de financiële consequenties te komen. De leden van de vaste kamercommis sie voor welzijn en cultuur waar- Slot zie pag. 3 kol. 5) verenigde spaarbank Naast de voorlopige winnaars Hart en Mondale zijn er ook de verlie zers van dinsdag: de zwarte dominee Jesse Jackson, kandidaat van de 're genboog-coalitie'. de ex-ruimteheldi John Glenn, nu senator, en de links-' liberale McGovern, een politieke doordouwer, die telkens weer een gooi doet naar het Witte Huis. McGovern heeft inmiddels afgehaakt- zijn poli tieke rol lijkt uitgespeeld. Alleen in 'zjjn' staat Massachusetts - de enige staat, die hij in 1972 tijdens de presi dentsverkiezingen tegen Nixon won - scoorde hij dinsdag redelijk: met 21 procent van het aantal stemmen der de achter Hart en Mondale. Jackson behaalde in de twee zuidelijke staten Alabama en Georgia een vijfde van de stemmen. Te weinig om een rol van betekenis te spelen, al heeft zijn radi cale boodschap in elk geval tot gevolg gehad, dat veel meer negers zich in het kiesregister hebben laten inschrij ven. Jackson heeft tegen, dat de zwar te leiders hem niet steunen Die zijn zich er maar al te zeer van bewust, dat een zwarte presidentskandidaat geen schijn van kans heeft tegen Ronald Reagan Vooral om die reden geven de zwarte leiders hun steun aan Monda le. van wie - in elk geval tot voor kort - mocht worden aangenomen, dat hij de enige democratische kandidaat is die een kans maakt tegen Reagan. De rol van John Glenn is vrijwel uitge speeld. Hij heeft de verwachtingen met kunnen waarmaken. Anders ge zegd de democratische kiezers zijn meer onder de indruk van Hart dan van Glenn. De eerste gaat met Mon dale uitmaken wie begin november de degens met Ronald Reagan zal krui sen. Dim Nederzettingen Israël - De Israëli sche regering zal dit jaar op de bezette westelijke Jordaan-oever 16 nieuwe joodse nederzettingen vestigen on danks oproepen van de Amerikaanse president. Ronald Reagan, tot bevrie zing van het nederzettingenbeleid. D:t heeft een functionaris van het Israëlische kabinet meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1