Akkoord over afbraak EG-exportsubsidies ;JfW w Libanese verzoeningsconferentie na dag praten eens over bestand Mondale en Hart dicht bij elkaar in kiezersgunst E VI 16t/ml8 maart leysdream Produktie van de MX-raket vertraagd LANDBOUWMINISTERS STAP VERDER de PZC vandaag Conciërge in Rome gedood bij gijzeling in school Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en droog weer. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige wind tus sen noordoost en oost, in het wadden gebied af en toe krachtige wind. 227e jaargang no. 62 Woensdag 14 maart 1984 Wie wint de Snuffel van Al de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. (Van onze correspondent) WASHINGTON - 'Alleen als wonde ren worden verricht' kunnen de VS tegen eind 1986 de eerste van de omstreden nieuwe intercontinenta le MX-raketten in stelling brengen. Onderzoekers van de commissie uit het Huis van Afgevaardigden, die zich met de toewijzing van defen- siegelden bemoeit, zeggen boven dien, dat de eerste tien MX-wapens zullen worden opgesteld, zonder dat de luchtmacht weet of de wa pens en de silo's waarin zij worden opgesteld, zullen functioneren. Kennelijk is er met de plannen zoveel haast betracht, dat de kosten aanmerkelijk hoger zullen uitvallen dan was voorzien, toen het Congres vorig jaar na scherpe debatten Rea gan de fondsen gaf voor de bouw van 21 MX-raketten. De regering wil dit jaar geld om nog veertig raketten te produceren, maar in het Huis willen sommige invloedrijke leden deze post van 5 miljard dollar helemaal schrappen, terwijl anderen vinden dat de regering zijn aanvraag tot fondsen voor 21 raketten moet te rugschroeven. Volgens het onderzoek, dat binnen kort wordt gepubliceerd, zullen de eerste trappen van vier MX raketten in de silo's worden neergelaten, hoe wel de apparatuur nog niet klaar is waarmee moet worden uitgemaakt of de kabels die daarbij worden gebruikt wel sterk genoeg zijn (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese landbouwministers zijn er dinsdag in geslaagd hun tweede belangrijke horde te nemen naar de sanering van de Europese landbouwuitgaven. Na het akkoord in de nacht van maandag op dinsdag over beperking van de Europese melkproduk- tie werden de ministers het vrijwel eens over de gewenste afbraak in twee fasen van de exportsubsidies, officieel de zogenaamde positieve monetair compenserende bedragen. Vrijdag zetten de ministers hun overleg voort. Dan moet nog gepraat worden over de landbouwprijzen, en de behandeling van de graan- en rundvleessector. maart in Brussel buigen. Minister Braks meent echter dat met de twep landbouwakkoorden de kans van sla gen voor de top aanzienlijk is geste gen. De monetaire truc houdt in dat voor taan als valutaspil voor de Europese landbouwprijzen niet meer het gemid delde van de nationale valuta geldt, maar uitgegaan wordt van de sterkste munt, namelijk de Duitse mark. De exportsubsidies van Duitsland en Ne derland die momenteel resp. rond 10 procent en rond 6 procent liggen, gaan daardoor met 3 procent omlaag. Per 1 januari 1985 zal Duitsland van de resterende 7 procent nog eens 5 procent aftrekken Deze exportsubsidies zijn ingevoerd om landen als West-Duitsland en Ne derland te compenseren voor de nade len die zij door hun dure nationale munten ondervinden bij de export Ruimte De Britse regering heeft ver trouwen in de economie en houdt dezelfde koers aan: in de nieuwe begroting krijgt vooral het bedrijfsleven de ruimte. (PAGINA 3) Regels Regels zijn regels: ook bij een bommelding op een Haags de partement moet eerst een eva luatiecommissie de ernst van de zaak onderzoeken. (PAGINA 5) Negatief De Vervoersbond FNV ziet nog steeds geen heil in overname van Willem Muller in Temeu- zen door Wijsmuller en zal hierover deze week een nega tief advies uitbrengen. (PAGINA 11) Kapot van hun landbouwprodukten, Andere landen in de Europese Gemeenschap, en vooral Frankrijk en Italié, dringen er al lange tijd op aan de exportsubsi dies af te schaffen omdat deze de internationale concurrentieverhou dingen zouden vervalsen. Probleem was dat een abrupte af braak van de subsidies in Duitsland en Nederland een absolute prijsdaling voor de boeren zou inhouden van enkele procenten. Voor Nederland en Duitsland was dat onaanvaardbaar en op Duits initiatief is nu een mone taire truc uitgedacht waardoor het prijsniveau niet omlaag gaat. Prijzen Minister Braks van landbouw toonde zich dinsdag in Brussel zeer tevreden over de gevonden oplossing: „Als dit aanvaard wordt, is de dreigende da ling van de landbouwprijzen in Ne derland met 3 a 4 procent van de baan. De prijzen komen nu praktisch op nul terecht", aldus de minister. Het doorgaan van deze monetaire operatie hangt af van het succes op de andere onderdelen van het landbouw- saneringspakket en van de oplossing van de grote Europese financiële pro blemen waarover de regeringsleiders zich op hun topconferentie op 19 en 20 Doodgestoken In een woning in Zaandam is dinsdagmiddag een inva lide man dood aangetroffen. Sporen duiden erop dat de man door messte ken om het leven is gebracht, aldus een politie-woordvoerder. Zuivelproduktie De ministers van landbouw van de EG-landen waren het eerder eens geworden over een drastische in krimping van de geldverslindende Europese zuivelproduktie voor de komende vijf jaar. De melkproduklie moet jaarlijks teruggebracht worden van zo'n 105 miljoen ton nu naar 97,2 miljoen ton. Die beperking wordt per boer afge dwongen door iedere liter melk die hij meer aflevert dan de toegestane hoe veelheid. te belasten met een heffing van 55 cent. De Nederlandse zuivel- boëren zullen hun melkproduktie door de maatregel met zo'n 7 procent moeten inkrimpen; dat zelfde geldt voor hun Westduitse collega's. De Franse boeren moeten 3 procent min der gaan produceren. Om de beperking met al te drastisch door te voeren, geldt er een overgang speriode van een jaar waarin de pro duktie nog 1 miljoen ton meer mag bedragen. Om dat te financieren gaat voor een jaar de zgn. medeverant woordelijkheidsheffing, die boeren moeten betalen om de extra kosten van de zuiveloverschotten te dekken, naar 2,25 cent per liter. De maatregel gaat per 1 april aanstaande in op voorwaarde dat de landbouwminis ters het ook eens worden over andere onderdelen van het totale landbouw- pakket. De ministers hebben voorts afgesproken dat de EG-zuivelprijzen in het volgende seizoen worden bevro- In Nederlandse veetecltkringen is men niet gelukkig met de afspraken die afgelopen nacht in Brussel zijn gemaakt over de beperking van de melkproduktie. De Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond vindt dat het verdelen van de EG- melkproduktie over de verschillende lidstaten in strijd is met de opzet van de EG. De Consumenten Commissie van Europa heeft kritisch gereageerd op het akkoord. Volgens het Land bouwschap is het akkoord voor de boer welliswaar slecht, maar voor de consument gunstig. Maurizio Nobili (Van onze correspondent) ROME - Een halve dag van wilde paniek schokte dinsdag de rustige Romeinse buitenwijk van Valmelai- na, waar een psychopaat schietend een school binnendrong. De 32-jarige man doodde de 48-jarige concierge Ernesto Chiovini en hield zes uur lang een groep 11- tot 12-jarige leer lingen in gijzeling. Het drama eindigde 's middags om vier uur, toen Maurizio Nobili zijn geweer overgaf aan burgemeester Ugo Vetere en zich zonder verdere tegenstand door de politie liet inre kenen. „Het was net half tien", vertelde de lerares Engels Iginia Giorgi, nog diep onder de indruk van het gebeurde, „toen we op de gang schoten hoorden. Even later kwam een man met een geweer de klas binnen. Hij loste een schot in de lucht en we wierpen ons allemaal op de grond en tegen de muur. Hij nam vijftien kinderen mee naar de gang en barricadeerde de deur van de klas. De rest van de klas en ik zijn later door de brandweer met ladders bevrijd". Intussen waren de overige klassen van de „Ignazio Silone"-school geeva- cueerd en was het gebouw omgeven door politie en brandweer met ladder wagens. Op alle omringende daken hadden scherpschutters post gevat en boven de school cirkelden politieheli- kopters. Urenlang was het onmogelijk uit de onsamenhangende kreten van de man op te maken welke voorwaarden hij stelde om de kinderen vrij te laten. Hij wilde „werk" en hij wilde „opname in een psychiatrische inrichting". Na be middeling van burgemeester Vetere gaf hij zich uiteindelijk over. 'SUPER-DINSDAG' IN DE VS DEN HAAG (ANP) - Niet in de Ver enigde Staten wonende Amerikaanse Democratische kiezers hebben een lichte voorkeur voor Walter Mondale als uitdager van president Reagan bij de komende presidentsverkiezin- Belgisch kampioen Lucien van Impe vindt dat zijn ploegge noot Johan van der Velde zo vroeg in het seizoen te roeke loos met zijn krachten om springt: 'Hij rijdt zich op die manier kapot'. (PAGINA 19) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Werkloosheidsuitkering Het aantal mensen met een werkloos heidsuitkering is in januari met. 40.000 gestegen. In het totaal hebben 721 000 mensen een uitkering wegens werk loosheid. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die dinsdag bekend zijn gemaakt De stijging deed zich vooral voor bij mensen met een WW-uitkering en een RWW-uitkering gen. Gary Hart zit Mondale echter dicht op de hielen. Mondale verwierf 38 procent van de stemmen; Hart verzamelde 31 pro cent. Dat bleek dinsdag op'de Ameri can School in Den Haag; het centrale punt waar de stemmen van 2.360 Amerikanen uit 29 verschillende lan den werden geteld. De in het buitenland wonende Ameri kanen mogen op de Democratische partijconventie in juli in San Francis co vijf stemmen uitbrengen, maarover de verdeling daarvan viel nog niets te zeggen. Zij hadden vooraf een stem biljet gekregen dat zij konden opstu ren. In sommige landen werd op een dusdanig tijdstip gestemd dat de meest recente ontwikkelingen in de VS (met name de snelle opkomst van Hart) geen invloed op de uitslag meer konden hebben. Mondale boekte vooral goede resulta ten in de Scandinavische landen, in Israël en in Frankrijk. Hart scoorde het best in Groot-Brittanniè. België, Nederland en West-Duitsland. Negen staten Kiezers in negen staten van de VS DEN HAAG (AFP) - In de Ameri kaanse school in Den Haag werden dinsdag de stemmen geteld voor de democratische presidentsverkiezin gen voor alle in het buitenland wonen de Amerikanen. spraken zich op 'Superdinsdag' uit over het lot van Gary Hart's opmars, Walter Mondale's vervagende droom over het Witte Huis en het overleven van twee van de drie overgebleven democratische presidentiele aspiran ten (ruimtevaarder John Glenn en George Mcgovern. De zwarte dominee Jesse Jackson zwoer door te zullen gaan. Er moesten 511 afgevaardigden wor den gekozen - meer dan 20 procent van het totaal dat nodig is voor de aanwijzing van de kandidaat op de nationale conventie van de democra ten in juli in San Francisco. Deze zal het uiteindelijk moeten opnemen te gen Ronald Reagan op 6 november, de enige kandidaat van de republikei nen. De kandidaten ploeterden voort, in de hoop op het laatste ogenblik onbeslis te stemmen te winnen op voorverkie- zmgen in Alabama. FLonda. Georgia. Massachusetts en Rhode Island en caucusus in de staat Washington, Oklahoma, Nevada en Hawaii De meeste kandidaten probeerden op bliksembezoeken het zuiden te bewer ken. waar FLorida van grote beteke nis is. Opiniepeilingen toonden dat Monda le op kop lag in Alabama en gelijk opging met Hart in Georgia. In Flori da, waar Mondale eens duidelijke leider was, was er sprake van een voorsprong van Hart, wat eveneens het geval was in Massachusetts. (ADVERTENTIE) Commandobaan Roosendaal Van onze speciale verslaggever) LAUSANNE - Op de Libanese verzoe ningsconferentie in Lausanne is dins dagavond na een dag van grote ver warring, opwinding in de conferen tiezaal en talloze tegenstrijdige ver klaringen van de verschillende dele gaties, uiteindelijk toch nog een ak koord bereikt over een nieuw be stand, om precies te zijn bestand nr. 180. Volgens een verklaring die gezamen lijk door de gedelegeerden bekendge maakt werd, zou het bestand om negen uur dinsdagavond ingaan en zou vanochtend een opnieuw in het leven geroepen veiligheidscommissie in Beiroet bijeen komen om verdere details te regelen. Nu de kwestie van een bestand, in Libanon meer een teken van goede wil dan een besluit dat verdere ongere- geldheden uitsluit (er zijn sinds 197o al 179 bestanden uitgeroepen en ver broken). uit de weg is. zullen de verzamelde krijgsheren vandaag se rieus aan het werk kunnen over de centrale kwestie die in Lausanne be handeld zal moeten worden - politie ke en sociale hervormingen. Zowel de ochtend- als de middagzit ting van de conferentie stonden giste ren echter in het teken van het be stand, en gingen gepaard met verhitte besprekingen. Gedurende de nacht van maandag op dinsdag had een commissie, die na de eerste zitting op maandag was ingesteld, een concept voorstel gereed gemaakt, maar er ontstonden wilde scenes toen de twee voornaamste oppositieleiders eisten dat een akkoord over een bestand ook door de verschillende militieleiders ondertekend moest worden, inclusief president Gemayel Doordachte zet Dit op het eerste gezicht nauwelijks doorslaggevende vraagstuk was een doordachte zet van de moslim-opposi tie om de president te dwingen als (Slot zie pag. 3 kol. 5) Het fenomeen Gemeenschap T"\e Europese Gemeen- f'VjJ-l schap is in velerlei op- zichten een fenomeen. De H tien samenwerkende landen slepen zich sinds jaar en dag van crisis naar crisis, zonder dat de essentie van de gemeenschap wordt aangetast. Op die momenten, dat het er om gaat spannen en dat het er op lijkt alsof de gemeenschap aan een veelheid van problemen ten onder zal gaan, weten de dames en heren politi ci elkaar altijd weer te vinden. Com promissen. halve oplossingen en pro blemen ongegeneerd doorschuiven naar de toekomst hebben door de jaren de Gemeenschap op de been gehouden. De reus Europa staat op lemen voeten en vervolgt wankelend zijn weg, maar tot een onvermijdelijke val is het nog niet gekomen, Begin december van het vorig mislukte in Athene voor de vierde maal in succes sie een topconferentie van de rege ringsleiders van de Europese Ge meenschap. Onverrichter zake keer den mevrouw Thatcher, de heren Lub bers, Kohl, Mitterrand en al die ande re leiders van de lidstaten naar hun land van herkomst terug De Atheen- se top had weer eens duidelijk aange toond, dat het eenheidsdenken bin nen de gemeenschap volslagen onder geschikt was gemaakt aan de belan gen van de tien individuele lidstaten. Het Europa van de Tien. zo kon worden geconstateerd, was doodziek. Deze week zijn de ministers van landbouw en van buitenlandse zaken van de Tien afzonderlijk bijeen gekomen om het pad te effenen voor de volgende topconferentie. Die is vastgesteld op 19 en 20 maart in Brussel Voor die data moet de pa tiënt zijn opgelapt. De vele problemen zijn zo lang doorgeschoven naar 'een volgende bijeenkomst', dat uitstel nu niet meer mogelijk is zonder dat echt brokken worden gemaakt. De finan ciële problemen, voor het grootste deel voortkomend uit de uit de hand gelopen landbouwpoütiek. moeten worden opgelost. Maandagnacht be reikten de landbouwministers na een lange marathonzitting een akkoord over de zuivel Het verhaal is zo langzamerhand bekend: de zuivelpro duktie in de EG kenmerkt zich door een gigantisch overschot, dat de Ge meenschap miljarden guldens per jaar kost Paal en perk stellen aan die overproduktie is één van de doelstel lingen van de landbouwministers, wier regeringen eindelijk zijn gaan inzien, dat de ongelimiteerde produk tie nog eens de ondergang van de Europese Gemeenschap zal zijn. Het compromis, dat nu uit de bus is gekomen, gaat uit van een beperking van de EG-zuivelproduktie, waarbij - en dat is voor Nederland van wezen lijk belang - de grote, modem Inge richte bedrijven niet extra worden gepakt, zoals aanvankelijk in het door Frankrijk i als voorzitter van de mi nisterraad) gelanceerde voorstellin gen de bedoeling was. Toch is het akkoord geen aanleiding om de vlag uit te steken. De melkveehouders staat een forse inkomstendaling te wachten, al proberen de ministers voor het komende jaar de pijn nog enigszins te verzachten. Nu wreekt zich, dat de landen van de EG jaren lang een beleid hebben gevoerd, waar in volop ruimte werd geschapen voor overproduktie. Iedereen wist. dat da&r eens een eind aan moest komen. De oplossing voor het zuivelpro- bleem moge door de voorstellen van de ministers van landbouw bin nen bereik zijn gekomen, zij betekent geen enkele garantie voor een succes van de komende topconferentie van de regeringsleiders. Het totaalpakket aan EG-besnoeiingen vormt onder de druk van de financiële crisis in de Gemeenschap nog steeds een punt van overleg tussen de ministers. Maar niet. ontkend kan worden, dat het voorlopig zuivelakkoord een door braak is. Minder bevredigend verlo pen de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken. Zij hebben geen overeenstemming kunnen berei ken over de financiële bijdrage van de lidstaten aan de EG-kas in Brussel. Met name Engeland blijft dwars lig gen. De Britten vinden dat zij te veel moeten betalen. Zij hebben 2,5 mil jard gulden als terugbetaling geëist van Brussel. De negen andere lidsta ten zijn bereid iets terug te doen voor de - hetgeen algemeen wordt erkend - hoog aangeslagen Britten, maar zover als 2,5 miljard gulden willen zij niet gaan. Intussen heeft, de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Gemeenschap - laten weten dat zij meer geld nodig heeft: ener zijds vanwege het toekomstig lid maatschap van Spanje en Portugal en anderzijds om nieuwe taken aan te pakken De noodlijdende regeringen van de Tien staan nu niet direct te springen aan dat verlangen tegemoet te komen, gezien hun precaire finan ciële situatie. Die ene zwaluw, die met het voorlopig zuivelakkoord is bin nengehaald. betekent nog lang niet dat de lente is aangebroken voor de Europese Gemeenschap Dim Schouten overleden - Het voorma lig ARP-Tweede-Kamerlid drs. A. Schouten is - zo is dinsdag bekend geworden zaterdag op 42-jarige leef tijd overleden in zijn woonplaats Am- hem. Schouten was sinds eind 1979 directeur van de Stichting Econo misch Technologisch Instituut voor Gelderland. Hij trad af als kamerlid toen de ARP in het CDA opging. Schouten zal morgen begraven wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1