UUUi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bcrco fePZC EG-ministers boeken weinig vooruitgang Khaddam te laat voor opening Libanon-overleg 1- te. Wilton Fijenoord blijft bezet PREI EN SPEKLAPJES vandaag Registratie van drugsvondsten in cellen DOLLAR IS WEER DRIE GULDEN RUDING: GEEN VERDUBBELING BTW-AFDRACHT Wolken velden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige oostelijke wind, in de kustgebieden af en toe vrij krachtig. 227e jaargang no. 61 Dinsdag 13 maart 1984 VANDAAG IN DEZE KRANT BRUSSEL (ANP) - Bij de voorbereiding van de komende EG-top zijn zondag en maandag nog geen wezenlijke vorderingen gemaakt. Dat bleek in de nacht van maandag op dinsdag, toen de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen hun beraad hadden afgerond. De ministers van Landbouw waren op dat moment aan een nieuw overleg begonnen over een document inzake het Europese melkprobleem. Dat papier was de vrucht van overleg van raadsvoorzitter Michel Rocard en de Europese landbouwcommissaris Poul Dalsager. Het document behelst tien punten, stroom naar de Europese kas te ver- niets voor om extra geld aan Brussel Voor Nederland is van groot belang dubbelen, zoals de Europese commis- te betalen indien het niet lukt om de dat nu niet langer meer wordt voorge- sie heeft voorgesteld. De Commissie. Europese landbouwuitgaven voldoen- steld intensief producerende melkbe- het dagelijks bestuur van de Europese de te besnoeien, drijven met een extra heffing te be- Gemeenschap, wil dat de lidstaten straffen. Andere belangrijke punten hun btw-afdrachten aan Brussel ver- De Europese regeringsleiders moeten zijn: een voorstel om voor vijf jaar een hogen van de huidige 1 procent naar 2 op hun topconferentie op 19 en 20 superheffing in te stellen op de melk- procent. Nederland zou dat zo'n 2 maart a.s. in Brussel beslissen over de produktie en om geleidelijk aan de miljard gulden extra per jaar gaan Europese melkproduktie terug te kosten. „Dat is onverantwoord; ik zie brengen tot 97,2 miljoen ton (met een daar geen reden voor", zei minister marge van 600.000 ton waarmee de Ruding maandag in Brussel. Ook EG-commissie kan „spelen"). voelt minister Ruding er „in principe" In de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken is gepraat over de Britse bijdrage „Geen beteke nisvolle vooruitgang", zo karakteri seerde minister Van Den Broek de uitkomst van dat gesprek. Wel had hij .meer dan voorheen eenstemmigheid bij negen EG-lidstaten geproefd, het geen het voor de Britten niet gemak kelijker zal maken". Ook over de bedragen waaraan men denkt om het Verenigd Koninkrijk tegemoet te ko men gaat volgens Van den Broek bij de negen een „steeds grotere mate van congruentie ontstaan". Over die bedragen wilde hij overigens niets zeggen. De Nederlandse minister Ruding ver klaarde maandag in Brussel niet be reid te zijn de Nederlandse geld- uitbreiding van de eigen middelen van de Europese Gemeenschap en de samenhangende landbouwbezuini- glngen. De meningsverschillen daar over tussen de lidstaten dreigen de top echter opnieuw (na Athene in december jl.) tot een mislukking te maken. Grens (ADVERTENTIE i deze week modeshow uw modehuis VZie verder in de krant a Verhoren Maandag beginnen de open bare verhoren over het RSV- debacle. Ook premier Lubbers zal voor de parlementaire en quêtecommissie moeten ver schijnen. (PAGINA 3) Eva couture heeft nog kaarten beschikbaar voor de MODESHOW op woensdag 14 mrt. a.s. in het Strandhotel Eva couture Scheldestraat 13 Vlissingen tel. 13296 voor reserveringen Stremmingen Zuinigheid van de rijkswater staat veroorzaakt onnodig lange stremmingen van slui zen. vinden de schippers. (PAGINA 9) Catalogus Voor de aanschaf van een on-line catalogus voor de Zeeuwse Bibliotheek, levert de provincie een eenmalige bij drage van vijf ton. (PAGINA 11) Blokkade De Franse rittenwedstrijd Pa- rijs-Nice had af te rekenen met een blokkade van stakers. Veelvoudig Tounvinnaar Ber nard Hinault verloor zijn zelf beheersing en raakte bij een vechtpartij betrokken. De rit- zege ging naar de nieuwe Post- vedette Eddy Planckaert. (PAGINA 15) Kadio en tv, kunst: 'l. Binnen- buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11 en 13. Sport: 14 en 15. Wat de uitbreiding van de Europese eigen middelen betreft, erkennen de meeste Europese lidstaten dat de Ge meenschap meer geld nodig heeft. Voor Nederland ligt de grens echter bij een verhoging van de huidige een procent tot maximaal 1,4 procent. „Dat is al een fikse aderlating", zei minister Ruding. De lidstaten ver schillen nu echter al van mening over het gebruik van dit extra geld. De Zuideuropese landen willen er mede de stijgende landbouwuitgaven mee betalen. Nederland. West-Duitsland en Engeland vooral benadrukken de noodzaak om eerst drastisch op de landbouw te bezuinigen zodat het extra geld geheel voor nieuw beleid en de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal beschikbaar komt. Boerenprotest Tientallen Nederlandse en Westduitse boeren en tuinders hebben maandag bij de grensovergang Bergh-Autoweg (bij Zevenaar) geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van de EG. Vol gens de organisatoren van de actie, de drie centrale landbouworganisaties, komen er alleen in Nederland al dui zenden boeren en tuinders in grote financiële problemen als de voorgeno men bezuinigingsoperatie doorgaat. De actievoerende boeren en tuinders deelden pamfletten uit waarin hun bezwaren tegen de bezuinigingen uit een werden gezet. Grenspassanten werden bovendien getracteerd op blokjes kaas, worst en bloemen. Het verkeer ondervond van de actie geen problemen. Een beeld van de poort bij de werf Wilton-Fyenoord DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft maandag in een korte brief aan de Tweede Kamer laten weten nog steeds uit te gaan van de overname van Wilton-Fijenoord door de scheepswerf Damen uit Gorkum. Hij zegt tijdens de bespre kingen, maandag op het ministerie, alle partijen te hebben opgeroepen de komende dagen verder te over leggen over de cijfermatige aspec ten van de 'Damen-optie'. Maandagavond hadden de bonden een gesprek met de directie van de scheepswerf Damen. In dat overleg stond het punt van de werkgelegen heid centraal. Damen stelt als eis voor de overname van het noodlij dende Wilton-Fijenoord dat 900 per soneelsleden afvloeien. De bonden vinden die voorwaarde onaanvaar- baar. Het overleg zal donderdag worden voortgezet Bestuurder Nas van de industrie bond FNV zei maandagmiddag nog tegen het personeel van Wilton- Fijenoord dat „er een enorme kloof gaapt tussen wat het personeel met de werf wil, wat de politiek wil en wat de overnamekandidaat Damen wil". Hij verwacht dat een definitie ve oplossing voor Wilton-Fijenoord minstens nog een of twee weken op zich zal laten wachten. Een woordvoerder van de economi sche zaken zei na afloop van het overleg dat het nu bij de nadere bestudering van de cijfermatige as pecten in de „Damenoptie" gaat om de sociale en bedrijfsmatige aanpak die Damen voor ogen staat en om het grote verschil in de toekomst verwachtingen voor de reparatie- werf van Wilton-Fijenoord tussen het 'rapport-Langman' en de visie van Damen. Damen schetst de behoefte aan reparatie-opdrachten voor het ko mende jaar op 650.000 manuren voor de prijs van 50 gulden per uur Langman kwam enkele weken eer der. in opdracht van de minister, tot- een schatting van 12,5 miljoen ma nuren voor 70 gulden Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. De Braauw - De Nederlander jhr.mr. De Braauw, van de „brede maatschappelijke discussie" wordt de nieuwe directeur van het internatio nale energie-agentschap in Parijs, een onderdeel van de OESO. de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Hij is maandag aan gewezen door de Europese minister raad. De Libanese president Gemayel bij de openingsrede. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD)-Vanaf volgende maand wordt de vondst van drugs in een cel direct doorgegeven aan het Openbaar Ministerie. De be trokken officier van justitie beslist daarna of een strafrechtelijke ver volging van de gedetineerde wordt ingesteld. Deze maatregel kondigde staatsse cretaris Korte-van Hemel (justitie) maandag aan tijdens de vergadering van de Tweede-kamercommissie voor justitie over het drugsgebruik in gevangenissen. Het gaat volgens de staatssecretaris om een proefperiode van drie maan den. Tot nu toe wordt slechts bij de officier van justitie aangifte gedaan als het gaat om grote hoeveelheden gevonden drugs. Met. de registratie bij het Openbaar Ministerie hoopt de staatssecretaris inzicht te krijgen COMMISSIES POGEN BESTAND TE BEREIKEN Van onze speciale verslaggeveri dent Abdel Halim Khaddam. met de zette de president in grote lijnen de LAUSANNE - De Libanese nationale voor de Libanezen gebruikelijke ver- vier hoofdpunten uiteen waarover aan verzoeningsconferentie is gister- traging geopend door president de rand van het Meer van Genève de avond, ondanks de afwezigheid van Amin Gemayel. komende dagen overeenstemming be de Syrische „waarnemer", vice-presi- In een rede doorspekt met retoriek reikt zal moeten worden door de ver zamelde Libanese krijgsheren. De Syrische vice-president, die een centrale rol bij het gebeuren toebe dacht wordt, arriveerde pas in het hotel Beau Rivage nadat de eerste sessie voorbij was. Dat de conferentie zonder hem geopend werd. veroor zaakte enige verbazing. Verwacht wordt dat Syrië tijdens de conferentie de lakens zal uitdelen en de Libanese heren zal dwingen een akkoord te bereiken. In hoofdlijnen verzet de christelijke minderheid zich tegen pogingen van de Islamitische oppositie om politieke hervormingen door te voeren. President Gemayel noemde vier pun ten waarover nu m Lausanne overeen stemming bereikt moet worden een onmiddellijk staakt-het-vuren (altijd een relatief begrip in Libanon), de 'bevrijding' van Libanon van buiten landse troepen, politieke en sociale hervormingen en de formatie van een nieuwe regering van nationale een heid. In de besprekingen die op de rede van de president volgden, werd besloten direct twee commissies in te stellen die zo snel mogelijk een akkoord over een bestand moeten bereiken. Een commissie moet dat proberen in Lau sanne. de ander in Beiroet De commissie in Lausanne is maan dagavond nog bijeengekomen en ver wacht wordt dat een bestand vandaag geregeld zal worden. De grote vraag zal daarna zijn of de jongens met de wapens in Beiroet zich aan een derge lijk akkoord zouden houden Als dat met het geval zou zijn. zou de confe rentie al snel op 'osse schroeven ko men te staan. Na afloop van de twee uur durende zitting gisteravond noemde de naaste adviseur van de president, Wadih Haddad, deze eerste ronde „opmerke lijk positief'. Haddad zei dat er na afloop van de rede van de president een „spontane discussie ontstond" over een bestand, vanwege de berich ten uit Beiroet over hevige artillerie beschietingen. Die beschietingen zouden begonnen zijn juist op het moment dat de gedelegeerden in de zwaarbewaakte conferentiezaal plaatsnamen. inrichtingen omgaan Bovendien is de aangifte van vond sten een onderdeel van de pogingen om de drugshandel in inrichtingen te beteugelen. Naast deze maatregel is onlangs de eerste drugsvrije afde ling - gescheiden van de rest van de gevangenis - in de inrichting van Veenhuizen gestart Om in aanmer king te komen voor een plaats in een dergelijke afdeling moeten de gede tineerden aan een groot aantal con troles voldoen, zoals celinspecties, fouilleringen en eventueel een urine- onderzoek. Verder komt er nog dit jaar een aparte afdeling van de Schevenmgse gevangenis klaar, waar in hoofdzaak belangrijke drugshandelaren zullen worden ingesloten In de A-vleugel, die momenteel wordt opgeknapt, komen 40 cellen. AMSTERDAM (UPI/ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is maandag Frankfort werd een officiële koers vastgesteld van 2,6086 mark, ruim drie behoorlijk gestegen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële pfennig meer dan de „fixing" van 2,5743 mark afgelopen vrijdag. De slotkoers koers vastgesteld van 2,9445 gulden, bijna vier cent meer dan de koers van in Londen bedroeg 2,6025 mark na een slot van 2,5782 mark eind vorige week. 2,9075 gulden op vrijdag. Bij de banken moet nu voor een dollar precies drie De belangrijkste oorzaak voor de koersstijging van de dollar is de vrees voor pilden worden betaald. De verkoopkoers voor de Amerikaanse munteenheid een rentestijging in de VS. Daar komt ten opzichte van de mark bij dat de bedraagt 2,88 gulden. positie van de Westduitse munteenheid wordt verzwakt door waarschuwings- Ook elders in Europa heeft de dollar maandag terreinwinst geboekt. In stakingen in de Bondsrepubliek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1