Beslissende slag in de EG-landbouwpolitiek Damen belooft Wilton grote order België loert op illegale vissers Geen oplossing visserij-incident Record aantal wintersporters in het gips BRUSSELS OVERLEG ONDER ZWARE DRUK Inbrekers vielen in slaap tussen tapijten Liever Van Dam dan Den Uyl Bomaanslag op Frans vliegtuig in Tsjaad OPDRACHT REPARATIE 45 MILJOEN BIJ OVERNAME Weinig zon Eerst veel bewolking en mogelijk, nog mat regen of motregen. Plaatselijk mist. Later op de dag enkele opklarin gen, Middag temperatuur ongeveer 4 graden. Matige wind, kracht 4, uit zuidoost. Wie wint de Snuffel van fjH de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. DEN HAAG 1GPD1 De ANWB heeft tijdens de krokusvakantie een ttcórdaantal gipspatienten uit de wintersportgebieden teruggehaald. Van- iaag worden twee chartervluchten uitgevoerd om 45 Nederlanders naar huis li brengen. De afgelopen week heeft de ANWB al 230 mensen met gebroken Hdematen gerepatrieerd. Ook toerden 80 kapotte auto's opgehaald. jfiel eerder werd de ANWB-alarmcentrale in Den Haag in een zo korte tijd zo 'aak te hulp geroepen. F. Beems, hoofd van de alarmcentrale, wijst er echter opdat tijdens de krokusvakantie tussen de 60.000 en 70.000 mensen de sneeuw jui(jn getrokken. Een aantal dal aanmerkelijk hoger ligt dan in voorgaande laren. „Het is daarom logisch dat er ook meer ongelukken zijn gebeurd", aldus Breems die de indruk heeft dat velen hun wintersportvakantie hadden verschoven van de dure kersttijd naar de goedkopere krokusperiode. In de Alpenlanden is de laatste week veel nieuwe sneeuw gevallen. Dat is mede de oorzaak van het groot aantal valpartijen waarbij mensen letsel opliepen. Het skiën in vers gevallen sneeuiv vereist een speciale techniek die vooral de beginners niet beheersen. Opmerkelijk is het aantal ongelukken dat tijdens de weekeinden plaats heeft gevonden als gevolg van de steeds drukker wordende pistes. Ook wordt melding gemaakt van het feit dat de aard van de ongevallen ernstiger ivordt: men komt steeds meer gecompliceerde breuken tegen en ongevallen die verlamming tot gevolg hebben. IVan onze correspondenti BRUSSEL Onder zware politieke druk zijn de Europese landbouwministers zondagmid dag een driedaagse zitting begonnen om een akkoord te vinden over het nieuwe landbouw- pakket voor het seizoen 1984-'85. Het al of niet slagen van deze marathonzitting kan doorslaggevend zijn voor het succes van de Europese topconferentie die onder voorzitter schap van de Franse president Mitterrand op 19 en 20 maart in Brussel wordt gehouden. De regeringsleiders uit de tien Euro pese lidstaten willen ten koste van alles vermijden dat hun topconferen tie weer mislukt, zoals dat in decem ber in Athene het geval was. Overeen stemming over het landbouwpakket is de eerste stap naar de oplossing van de financiële crisis in Europa waar over dc regeringsleiders zich moeten buigen. De Franse landbouwminister Rocard legde zondagochtend een gedetail leerd landbouwvoorstel op tafel. Meest opvallend daarin was echter het ontbreken van suggesties voor de verlaging van de exportsubsidies die met name West-Duitsland en Neder land krijgen om hun harde nationale munten te compenseren. Juist over die exportsubsidies hebben de land bouwministers de afgelopen weken een flink robbertje met elkaar gevoch ten. Volgens diplomatieke kringen in Brussel had het ontbreken van een voorstel op dit punt direct te maken met de grote rivaliteit tussen Rocard en president Mitterrand. Mitterrand zou Rocard geen succes gunnen op dit politiek belangrijke onderdeel van het landbouwpakket en wil er dus alleen maar op zijn topconferentie volgende week in Brussel over praten. Braks Voor de Nederlandse minister Braks maakte het ontbreken van de export subsidies het voorstel-Rocard een stuk minder zinvol. (London)derry Ongeveer 2.000 istanten hebben zaterdag in London iderry geprotesteerd tegen iet besluit van de overwegend katho- ieke gemeentraad de naam van Lon donderry te veranderen in Derry. De tatholieken hebben de stad altijd al Derry" genoemd en de protestanten den ln het besluit een aantasting van de banden tussen Noord-Ierland en Engeland. Tijdens de betoging kwam het tot een korte schietpartij tussen vermoede lijk leden van het Ierse Reublikeinse Leger en de politie. Ook trad de politie op tegen katholieke jongeren die molotovcocktails en stenen gooi den. Er vielen geen slachtoffers. STEENWIJK (ANP! - Een werknemer van een tapijtfabriek in Steenioijk deed zondag een niet alledaagse ontdekking toen hij bij een routine- onderzoek in de fabriek twee tussen de tapijtrollen slapende mannen aantrof. Volgens de politie was het tweetal de fabriek binnengekomen door een ruit in te slaan. Zij waren echter tijdens hun rondgang door de tapijtfabriek in slaap gevallen als gevolg van alcoholgebruik. „Het is zinloos om over het landbouw pakket te gaan praten met uitsluiting van deze problematiek, gezien de in vloed daarvan op de prijzen en de marktsituatie", aldus Braks. Hij meent in het algemeen dat het voor stel-Rocard wel erg vriendelijk was voor de Franse boeren en hij zag er niet direct een poging in om de Euro pese problemen op te lossen. Met name uitte Braks felle kritiek op het voorstel om, ter beperking van de melkproduktie, bedrijven die per hec tare meer dan 8000 kilogram melk produceren onder een speciale heffing te laten vallen. Die heffing wordt gerechtvaardigd omdat het bedrijf dan te veel kunstmest en bijvoeding zou gebruiken. Volgens Braks zou echter 90 procent van alle Nederland se melkveehouderijen onder deze spe ciale intensieve heffing vallen. „Dat is volstrekt idioot en onaanvaardbaar", zo zei hij. Nederland aanvaardt wel de invoering van een superheffing ter beperking van de totale melkproduk tie, maar over de uitwerking daarvan zijn de ministers van landbouw het ook nog niet eens. Positiever oordeelde de minister over het Franse voorstel om een groot aantal prijzen (van o.a. granen, wijn, vlees, olijfolie) te verlagen met één procent. Vorige week toonde mi nister Braks zich zeer somber over de mogelijkheden van een akkoord over hel landbouwpakket, maar zondag zei hij: „Ik geef deze operatie een schijn van kans, er zit toch beweging in de Franse voorstellen". ENQUETE: DEN HAAG (GPD) Het PvdA-kamerlid Marcel van Dam is volgens een onderzoek van het NIPO de meest gewen ste opvolger van PvdA-frac- tieleider Joop den Uyl. Uit een enquete in opdracht van TROS-radio onder ruim 1000 kiezers kwam oud-ombuds man Van Dam met 36 procent als meest genoemde kandi daat-opvolger naar voren. Twee andere kandidaten, het kamerlid Van Kemcnade en FNV-voorzitter Wim Kok, kre gen slechts de steun van 26 en 19 procent van de ondervraag den. Uit het onderzoek bleek verder dat een meerderheid van alle ondervraagden in ieder geval de voorkeur geeft aan een an dere lijsttrekker dan Den Uyl. Zelfs onder PvdA-stemmers is een meerderheid tegen een nieuwe kandidatuur van Den Uyl. en wel met een marge van 55 tegen 42 procent. Bij niet- PvdA-stemmers liggen de ver houdingen nog ongunstiger: 63 om 23 procent Voor de functie van minister president genoot Van Dam op nieuw de voorkeur. Hij kreeg de steun van 39 procent van de ondervraagden. Van Kemena- de en Kok volgden met respec tievelijk 32 en 18 procent. On der PvdA-kiezers was Van Dam's voorsprong groter dan onder niet-PvdA'ers. Zelfs FNV'ers geven de voorkeur aan hem boven een minister president die Wim Kok zou heten. De PvdA-fractie noch de be trokken fractieleden wilden commentaar op de enquête geven. Een Franse passagier, die bij de bomaanslag in Tsjaad gewond werd aan zijn rechterschouder, begroet opgelucht zijn familie bij aankomst op het vliegveld Roissy nabij Parijs zondag. BRUSSEL (ANP/ GPD) - Belgische vissers zijn zaterdag door de Belgische zee- en luchtmacht opgeroe pen om mee te helpen bij het uitkijken naar illegale vissers binnen de Belgische twaalf- mijlszone. In het verleden hebben Nederlandse kustvis- sers nogal eens hun heil ge zocht in deze Belgische wate ren. De Belgische marine, die in eerste instantie verantwoordelijk is voor de visserijcontrole, gaat daar meer werk van maken. Overdag zal een helikop ter van de luchtmacht de Belgische kustwateren in de gaten houden, 's Nachts wordt die controle verricht door het wachtschip van de Belgische marine, de „Veurne". Met de verscherpte controle in de twaalfmijlszone willen de Belgen vooral de vangst op tong. schar en schol beschermen. In die twaalfmijls zone mag niet gevist worden met schepen die groter zijn dan zeventig ton of die een motorvermogen hebben van meer dan driehonderd pk N'DJAMENA (REUTER AFP) - De Tsjadische minister van informatie, Soumaila, heeft zondag de Libische leider, Gaddafi, ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag zaterdag, die een Frans lijnvliegtuig verwoestte en 25 mensen verwondde. De Franse DC-8 was op weg van Brazzaville naar Parijs en maakte een tussenlanding inde Tsjadische hoofdstad N'Djamena. Na de landing ontploften in korte tijd twee bommen in het bagageruim van het toestel. Eerder had in Panjs een onbekende de „dictatuur" van de Tsjadische telefonisch de verantwoordelijk- president Habre. heid opgeëist voor de aanslag na- In Parijs sprak een woordvoerder mens een tot nu toe onbekende van het ministerie van buitenland groepering „Idriss Miskine", ge- se zaken het vermoeden uit dat de noemd naar een minister uit de aanslag te maken heeft met de Tsjadische regering die begin dit stationering van de Franse troe- jaar aan malaria overleed. De onbe- pen in Tsjaad, kende verklaarde tegenover het Libië heeft inmiddels iedere ver- Franse persbureau AFP dat de antwoordelijkheid voor de bom- groep een „een lesje wil leren" aan aanslag afgewezen. Referendum FRANKRIJK TEGEN SPANJE (Van onze correspondent) MADRID (GPD) - Het drie uur durende onderhoud zaterdag in Madrid tussen de Franse premier Mauroy en zijn Spaanse collega Gonzalez, heeft voorlopig geen oplossing gebracht voor de gespannen situatie na het visserij-incident in de Golf van Giscaye van afgelopen week. Felipe Gonzalez noemde na afloop de Franse verklaring onbevredigend en herhaalde zijn ongenoegen over het harde optreden van Frankrijk. In zijn communiqué betreurde de twee douaneposten aan de grens tus- Franse premier, die persoonlijk toe- sen Frankrijk en Spanje, waarmee ze stemming had gegeven voor de be- willen voorkomen dat EG-vis Spanje schietmg, het gebeurde. binnenkomt Bij San Sebastian werd Mauroy deed echter het incident ver- een Franse vrachtwagen in brand der af als een 'storm van voorbijgaan- gestoken. de aard „De internationale wetten moeten echter gerespecteerd worden DEN HAAG (ANP| He, Nederlaods ronder confrontat.es of dramas se. kant00r ln j„uraU-m dat de uitke- de Franse premier vergoelijkend Het van pensiocne„ aan ,000 in enige resultaat van het contact tussen ,srae| woncndc oorlogsslachtoffers de twee premiers IS de inspraak om word, blnnenkorl gesloten en binnenkort een bijeenkomst te beleg ondcreebracht bij de consulaire afde- gen tussen Spaanse en Franse vissc- va„ dr ambassade Tel Aïiv rij-autonteiten en Spaanse reders om de stroperij en de gewelddadige inci- Dit besluit is uitsluitend genomen om j STRAATSBURG i AFP) - Een groep van meer dan 400 motorrijders maakte gisteren een demonstratieve tocht door de denten naar aanleiding daarvan aan financiële redenen, aldus vrijdag een staten van Straatsburg. De motorrijders protesteren tegen het steeds hoger worden van hun verzekeringen banden te leggen woordvoerder van het ministerie van Spaanse vissers blokkeerden zaterag buitenlandse zaken in Den Haag. Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking vindt dat er een referendum over het plaatsen van nieuwe kemivapens moet worden ge houden. (PAGINA 3) Zenuwgas Het vermoeden, dat Irak in de strijd met Iran dodelijke strijdgassen gebruikt, wordt steeds sterker. De Britse zon dagkrant The Observer meldt dat Irak een geheime onder grondse fabriek liet bouwen, die bij uitstek geschikt is voor het maken van zenuwgas. (PAGINA 3) ROTTERDAM (ANP) - Scheepsbou- wer Damen heeft dit weekeinde in principe een nieuwe reparatie-order voor Wilton Fijenoord met een waar de van 45 miljoen gulden geboekt, voor geval de overname van de werf op korte termijn doorgaat. Dit heeft een woordvoerder van Damen zon dagavond desgevraagd bevestigd. Het gaat om de reparatie van een veetransportschip. Met de reparatie-order is werkgele genheid voor 250 mensen gedurende een jaar gemoeid. De woordvoerder I kon met bevestigen of bij doorgaan van de order het aantal ontslagen bij Wilton dat Damen bij overname van de Schiedamse werf voor ogen staat daarmee tot 750 zal kunnen worden teruggebracht. Damen heeft de ondernemingsraad van Wilton Fijenoord vorige week meegedeeld, dat bij eventuele overna me tenminste duizend werknemers ontslagen zouden moeten worden De werfdirectie, vakbonden en onderne mingsraad vinden dit onaanvaard baar. Vrijdag werd de werf uit protest tegen de overnameplannen bezet. De bewindvoerders van de in sur seance verkerende Schiedamse werf Wilton Fijenoord hebben nog geen oordeel over de financiële injectie die de gemeente Schiedam bereid is de werf te geven door middel van het kopen van de onroerende goederen voor een bedrag van 40 tot 45 miljoen gulden. Volgens bewindvoerder mr J.J. van Wessem kan de uitwerking van deze variant nog wel enige tijd duren. Pas daarna kan een definitief oordeel worden gevormd over de toekomst van de Schiedamse werf. Ondertussen zal de directie van Wil ton Fijenoord volgens Van Wessem moeten aantonen dat de werf na deze injectie ook in de nieuwbouwsector rendabel kan werken. Volgens direc teur ïr B Sluis van Wilton is dat inderdaad mogelijk. De personele ge volgen zullen in het geval van de Schiedamse variant beperkt blijven tot het vervallen van 100 tot 150 van de 2300 arbeidsplaatsen en dan wel door middel van natuurlijk verloop, zo hebben de werfdirectie. het Open baar Lichaam Rijnmond, de gemeen te Schiedam, personeel van de werf en de Industriebond FNV dit weekeinde in onderling overleg vastgesteld. Minister Van Aardenne van economi sche zaken zal echter de definitieve keuze uit beide varianten moeten maken, omdat hij de voor de werf beslissende steun van 40 miljoen gul den voor de reparatiesector zal moe ten geven Van Aardenne zei dit week einde voor de Tros-radio dat zijn voorkeur naar een overname door de Gorkumse werf Damen blijft uitgaan. Inkrimpingen van personeel op aan- I zienlijke schaal, zoals Damen wil, zijn bij Wilton volgens de minister, blijkens ook rapporten van adviesbu- reaus de afgelopen tijd. onvermïjde- lijk. De voetbaltrainer Barry Hug hes beleefde zondag een van de grootste teleurstellingen uit zijn loopbaan De kleurrijke oefenmeester verloor met FC Utrecht de thuiswedstrijd te gen AZ met 7-1. (PAGINA 9) Ajax gelijk Ajax verspeelde in de uitwed strijd tegen PEC Zwolle een kostbaar punt De Amster dammers speelden in een zeer matige wedstrijd met 1-1 ge lijk. De kloof met koploper Feyenoord werd lot drie pun ten vergroot (PAGINA 9) Driebanden Rini van Bracht zorgde in Leu ven voor sensatie De Brabant se biljarter werd kampioen van Europa in het driebanden. Hij was de opvolger van Ray mond Ceulemans, die door het onverbiddelijke set-systeem werd uitgeschakeld (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10. 11, 13, 15 en 16. Jl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1