Aantal instellingen Middelburg ontkomen aan de vaste korting Tonnage vissersschepen zaak voor Europese Hof Streekschool vreest gevolgen nieuwe verhoging cursusgelden DRUGHANDELAAR UIT VLISSINGEN HOORT JAAR EISEN FANFARE 'NU MET HOPE' IN BRUINISSE 85 JAAR raad beslist over wijzigingen welzijnsplan politierechter: 'uniforme meting nodig' WIE AAN 'N VERANDA DENKT, DENKT AAN VERANDALUX. Profiteer van elk kritiek op regeringsbeleid leerlingenstelsel FNV-Zeeland boos op VVD na afwijzen van uitnodiging discussie 'feATERDAG 10 MAART 1984 IlE PZC/ provincie 11 MIDDELBURG - De Middelburgse gemeenteraad buigt zich over de wijzingingen in het welzijnsplan 1981/84 en de vaststelling van het vvelzijnsprogramma 1984. Zoals eerder gemeld worden de meeste instellingen evenals in 1983 opnieuw gekort met 5,5 procent in vergelijking met het vorige subsidiejaar. it de voorstellen blijkt dat Middel- gingen actiecomité'sbelangengroepe- ten. B en w stellen voor om dit burg hierin niet achter kan blijven bij ringen en hebben voor deze werkvor- extraatje te beperken tot vijfduizend andere gemeenten en dat vooral de men twintigduizend gulden gereser- gulden. rij («bezuinigingen een grote rol spe- veerd. Het subsidie voor Uit in Zeeland is wel len Zo heeft bijvoorbeeld alleen al het Sommmige instellingen ontkomen met 5.5 procent verminderd Daar ministerie van WVC de gemeenten op aan de korting met 5.5 procent Daar- staat tegenover dat nu jaarlijks vier- het sociaal-cultureel werk een korting onder is de Koninklijke Oratorium- duizend gulden wordt gereserveerd 124.000 gulden doorgevoerd, het- vereniging Tot Oefening en Uitspan- voor een theaterdag of een open geen neerkomt op een vermindering ning, die dit jaar het 150-jarig jubi- schouwburgdag. Verder is 20.000 gul- van inkomsten van ongeveer twintig leum viert Dit gezelschap had om een den opzij gelegd voor het handelen procent extra subsidie van 20.000 gulden ge- van het theaterbureau op de recette- Voor de Zeeuwse hoofdstad wordt een vraagd vanwege de jubileumactivitei- markt. deel van de pijn verzacht door het Wegvallen van de Stichting Opbouw- jWerk Middelburg (SOM). Deze werd per 1 januari verleden jaar opgeheven en was vroeger goed voor een subsidie van 140.000 gulden. Een opvolger iheeft zich niet gemeld. De initiatief groep Nieuw-Middelburg en de Ver- heersbelangengroep Middelburg maakten voorheen gebruik van de diensten van de SOM, Beide instellin gen hebben inmiddels subsidies ge- kreeen om deze diensten zelf uit te mren B en w noemen de sector Y,,DBELBlBG V-Y"" betreft komt er noB drie rome en cocaine G ver- opbouwwerk nu 'wijkopbouwwerk be- dnchle was de schakel: weken gevangenis bit kocht het spul dan zelf Ebehartiging door wijkverem- f de dca- De voorzitter van de weer verder. De raads 6 Iers. Hij leverde aan een meervoudige kamer, mr man van G mr J. Schie- selecte groep mensen, J. Mulder, citeerde uit man, vond dat er wel die bij hem aan de deur vele getuigenverklarin- een erg selectieve keuze mochten komen. Zelf is gen. waaruit bleek dat was gemaakt uit de ge- rliflt tPQPII muur h'j niet verslaafd en G vrijwel dagelijks met tuigenverklanngen. Ver- llJUI ICgtii mum handelde uit koele bere- de handel bezig was. En- der zei de raadsman: BLISSINGEN De Belg L. J. M. uit keninS"- De Middel- kele getuigen verkoch- Zwaarwegend vind ik iBorgerhout is vrijdagmiddag om- burSse officier van jus- ten de verdovende mid- het feit dat er bij G. streeks vijf uur met zijn auto op Boulevard de Ruyter in Vlissingen Belg onder invloed muur burgse officier van jus- ten de verdovende mid- het feit dat er bij G. titie mr T. Stein zei dit delen ook in opdracht thuis helemaal geen ver- rijdag tegen de verdachte. Doorgaans dovende middelen zijn teeën een muur gereden. De'ïnan 32-iariSe Vlissinger R. bedroeg de prijs drie- aangetroffen. Evenmin ->Tw. i.iG.. die zich voor handel honderd gulden per werden er weegschaal- in heroine en cocaine gram. tjes en dergelijke gevon- voor de arrondisse- G. ontkende in vele den", mentsrechtbank moest toonaarden. Niet dat hij verantwoorden. helemaal niet had ge- Omdat G. in mei 1982 De officier eiste tegen de handeld, maar lang niet door de politierechter man een onvoorwaarde- zoveel en zo vaak als de ook al was veroordeeld lijke gevangenisstraf getuigen wilden doen tot drie weken voor-, van twaalf maanden, geloven. Mr Mulder: waardelijk voor het be- Tevens vroeg hij de ten ,,Tja, het is hun woord zitten van marihuana uitvoerlegging van een tegen het uwe. De recht- en amfetamine, eiste de voorwaardelijke vrij- bank zal uitmaken wie officier de twaalf maan- heidsstraf die G. eerder er de waarheid spreekt", den gevangenis. Mr had 'opgelopen'. Daar Stein: „G. was tenslotte hoorde echter een proef- Verdachte leende ook een gewaarschuwd tijd bij en binnen die geld uit aan mensen, die man". De rechtbank proeftijd handelde G. hem dan 'terugbetaal- doet vrijdag 23 maart opnieuw. Wat de officier den m de vorm van he- uitspraak in deze zaak. I bleek te hebben gedronken, De blaas- test viel positief uit. Vervolgens is een bloedproef afgenomen. De auto werd licht beschadigd. Experimentele dienst |in kerk Middelhuis MIDDELBURG - Het thema van ae aanaeiijkse experimentele dienst in Ie Middelburgse Hofpleinkerk luidt nstaande zondag (11 maart) 'Com- jmunicatie' Jan D. Cozijnsen en ds W. [■M de Bakker verlenen hun medewer- tingaan deze dienst, die om 16.30 uur Voorlichtingsa rond mor beginnende i mdernemers rden Died. 41DDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- denen Noord-Zeeland is weer begon nen met het verzorgen van voorlieh- ingsavonden voor beginnende be kijven. De eerstvolgende bijeen- lomst - de avonden worden gchou- samenwerking met het Regio nal Dienstverleningscentrum Klein- ledrijf (RDK) - is op donderdag 22 maart in het gebouw van de Kamer Koophandel, in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. >e belangstelling voor deze avonden zeer groot, er zijn er inmiddels al Irie geweest. Deskundigen nemen de lelangrijkste zaken, waarmee een as- arant-ondememer te maken kan krij- :en, onder de loep. Daarnaast bestaat de mogelijkheid tot het stellen van wagen, zowel in groepsverband, als ndividueel. )e belangsrijkste onderwerpen die de orde komen zijn: het onderne- ïgsplan, investerings- en exploita- iebegroting. subsidies en kredieten, narktinformatie, rechtsvormen, ves- igingswetgeving en handelsregistra- ;ie, huisvesting en het ondernemen net behoud van een uitkering. De deelnemers krijgen na afloop als 'huis- werk' een informatiemap waarmee nct: nen thuis alle zaken nog eens rustig kan doornemen Hengstenshows al in Nieuw vliet en mSerooskerke (W) VLISSINGEN Voor de zesde keer presenteren de Zeeuwse hengsten- K houders dit voorjaar, voordat het :dekseizoen begint, gezamenlijk hun 'hengsten aan het publiek. Evenals horig jaar worden twee shows gege ven. De shows worden gecoördineerd door de beide fokdistricten van hei in i 'Warmbloed Paardenstamboek Ne derland (WPN) in Zeeland. 'De eerste show is dinsdag 13 maart in me; manege P. Riemens in Nieuwvliet en de tweede op donderdag 15 maart in e jmanege 'De Gouwe Rijers' in Seroos- kerke (W). De aanvang is in beide HM gevallen 19.30 uur en de toegang is 'gratis. 'Er worden ongeveer vijftien hengsten aan het publiek getoond, waaronder verschillende die nationaal op hoog [niveau staan Bij de demonstraties Wtót een deskundige toelichting ge- 9 Beven, waarbij niet alleen de eigen- |fthappen van de hengsten zelf be sroken worden, maar ook bijzonder- eden van de rassen waartoe ze beho- I ren aan de orde komen. De hengsten 1 op een viertal plaatsen gestatio- neerd en vertegenwoordigen bijna alle 2 jassen en stamboeken die in Neder ig and voorkomen. f Nijverheid en Handel pj i'i Middelburg bijeen 3 JÏIDDELBURG - Het departement ^'and van de Nederlandsche Maat- J^happij voor Nijverheid en Handel 1°oudt donderdag 22 maart een lunch- 'ljeenkomst in liet restaurant 'De khouwburg' aan het Molenwater in liddelburg. Tijdens deze bijeen- - mmst zal de heer dr H. G. Advokaat, - ha van de raad van bestuur van de l Amsterdam-Rotterdam Bank. spre over het onderwerp 'Economie, y Dank en bedrijfsfinanciering'. De begint omstreeks De jeugdvereniging 'Eben Haezer' uit Nieuwvliet voerde vrijdagavond tijdens een feestavond het spel Een ijskouwe' op NIEUWVLIET De christelijke jeugdvereniging 'Eben Haëzer' hield vrijdagavond de jaarlijkse feestavond in Nieuwvliet. Op het programma stonden zang, muziek en toneel. Voor de pauze werd de schets 'Een ijskouwe' opgevoerd. Na de pauze met verloting werd het stuk 'Het vrolijke tankstation' op de planken gebracht. Een toneelstuk waar veel komische situaties in voorkwamen. Voor het jaarfeest waren meer dan honderd belangstellenden naar de vrij evangelische kerk te Nieuwvliet gekomen waar het feest plaatsvond. Het welzijnsprogramma 1984 bevat nog geen definitief voorstel voor de subsidiering van de (nieuwe) Stich ting Nieuwe Muziek Zeeland. De sub sidie-aanvraag van deze kant moet nog in commissieverband besproken worden en zal in de gemeenteraads vergadering van april aan de orde komen. De korting met 5,5 procent wordt niet toegepast op de Stichting Kinder boerderij Middelburg omdat het an ders nauwelijks mogelijk meer is om de boerderij aan het Meiveld nog te exploiteren. Wel wilde b en w de stichting 'Sociaal Kultureel Werk Middelburg' iSKWM) met dat percentage korten. Dat resul teerde in een bezwaarschrift van de SKWM, het enige trouwens dat tegen de voorstellen werd ingediend. Het Middelburgse college wil de stichting enigszins tegemoet komen De SKWM dreigde voor dit jaar door de bezuini gingsvoorstellen met een gat van 18.382 gulden in de begroting te blij ven zitten. B en w willen de instelling nu iets minder korten waardoor dit gat tot 15.075 gulden blijft beperkt Het college vindt dat de SKWM dit tekort zelf moet proberen op te van gen, Kinderen vinden in Westkapelle weer mortiergranaten VLISSINGEN - De duik- en demon- teerploeg van de Vlissingse marine heeft vrijdag weer drie Engelse mor tiergranaten tot ontploffing ge bracht, die de jeugd van Westkapelle op de zeewering heeft gevonden. De rijkspolitie waarschuwt voor derge lijke zoekacties uil vrees voor onge lukken. „Dit kan elk moment ver keerd aflopen", zei een woordvoerder van de groep Valkcnisse van de rijks politie vrijdag dan ook. Enkele jongeren meldden om onge veer 11.15 uur via het gemeentehuis van Westkapelle. dat zij weer oorlog stuig op de zeewering hadden gevon den. De duik- en demonteerploeg van de marine in Vlissingen was om 12.00 uur ter plaatse. Het was al de elfde keer in twee weken, dat zij naar Westkapelle werd geroepen in ver hand met explosieven uit de wereld oorlog. Deze werden tussen de basalt stenen gevonden door kinderen, die speciaal daarvoor de zeedijk afzoch ten. Daarbij kunnen volgens marine en rijkspolitie levensgevaarlijke situa ties ontstaan. De marine heeft de explosieven om ongeveer 12.30 uur laten springen bij het grote hoofd Ook is de dijk nogmaals afgezocht, waarbij zelfs basaltblokken zijn opge tild. Er werd verder echter niets meer gevonden. B en w Goes willen maximale ontzwaveling kolencentrale GOES liet college van burgemees ter en wethouders van Goes verzoekt de raad van bestuur van de PZEM te streven naar een maximale rookga sontzwaveling van de om te bouwen oliegestookte energiecentrale. In een brief aan de raad van bestuur van de PZEM wordt er op gewezen dat de ombouw van de oliegestookte centra le tot kolencentrale in de Gocse ge meenteraad aan de orde is geweest, en dan met name het streven van de PZEM om de uitstoot van die centra le voor 50 procent te ontzwavelen. B. en w van Goes wijzen er op dat er technische mogelijkheden bestaan dat het bekend is dat de uitworp van zwaveldioxyde bijdraagt aan het ver schijnsel zure regen. En de gevolgen daarvan voor het milieu zijn genoeg zaam bekend, aldus b. en w. van Goes Tegen die achtergrond wordt de PZEM dringend verzocht te streven naar een zodanig gebruik van de technische mogelijkheden dat de ont zwaveling maximaal is. 'Nu met Hope' in vroegere jaren. BRUINISSE Komende meimaand wordt in Bruinis- se een groot eilandelijk muziekfestival gehouden. Aanleiding is het 85-jarig bestaan van de Bruse fanfare 'Nu met hope'. Het festival wordt zaterdag 19 mei gehouden op het Havenplateau in de vissersplaats, waar voor deze gelegenheid een muziektent zal worden opgesteld. Alle muziekgezelschappen op Schouwen-Duiveland. en dat zijn er elf. hebben hun medewerking toegezegd, aldus secretaris Leo van Galen van 'Nu met hope' en tevens tamboer van de dit jaar 25-jarige Bruse drumband. Het festival begint om 12.00 uur met een rondgang door de deelnemende korpsen vanaf verschillende punten in het dorp naar de havenkant. Na een gezamenlijk optreden begint omstreeks 13.00 uur een afwisselende reeks concerten 'Nu met hope', drumband en majoret tes besluiten de jubileumviering met een gezellige avond In de loods van jachtwerf Van Duijvendijk. Van Galen maakt duidelijk dat het bestuur geen aanleiding heeft gevonden om zoals in 1974, bij het 75-jarig bestaan, een receptie te houden. Overigens ziet hij het festival als een bijzonder gebeuren, gelet op de komst naar Bruinisse van het totale blaasmuziekbe- stand op Schouwen-Duiveland. De oprichting van 'Nu met hope' werd een feit in mei 1899 Aanleiding was de verschijning in het dorp van -een korps van elders ir. 1898 bij het feest ter ere van de kroning van koningin Wilhelmina. Thans tellen fanfa re. drumband en majorettenkorps samen vijftig leden Uit de verslaglegging van het bestuur over de viering van het 75-jarig bestaan blijkt overduidelijk dat 'Nu met hope' werd geteisterd in de jaren van crisis, oorlog en watersnood maar er steeds weer bovenop kwam. En het korps ging met de tijd mee door het oprichten van de drumband en de majorettengroep. Sinds september 1973 wordt muzikaal samengewerkt met het Nieuwerkerkse korps 'Nut en uitspanning' De muzikanten treden op in één verband en repeteren afwisselend in Bruinisse en in Nieuwerkerk. „In feite betekende deze samenwerking de redding van twee verenigingen. En in de praktijk verloopt dit uitstekend", aldus Leo van Galen. MIDDELBL^RG - Het Europese Hof van Justitie moet eerst een uitspraak doen over de methode volgens welke vissersvaartuigen gemeten moeten worden om te kunnen vaststellen of de KG 2 en de KG 7 van een visserijbedrijf in Colijnsplaat binnen de twaalfmijlszóne met boomkornet- ten mogen vissen. Dat bepaalde de economische politierechter in Middelburg mr. J. van 't Hof vrijdag in een voorlopig vonnis. Het bedrijf zou de EG-verordening overtreden hebben, omdat beide schepen 83 bruto register- ton meten volgens de in Nederland gebruikelijke meetmethode en de verordening het vissen op platvis binnen de twaalfmijlszóne met schepen groter dan 70 brt verbiedt. Bij de behandeling van de zaak op 25 februari werden boetes van 3000 gul den voor iedere overtreding geeist. Een uitspraak van de economische politierechter is niet eerder te ver- Ledenvergadering Zeeuwse vereniging voor Homeopathie MIDDELBURG De afdeling Zee land van de Vereniging tot Bevorde ring der Homeopathie, houdt vrijdag 16 maart haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Mid delburg. In aansluiting hierop volgt om 20 00 uur een lezing door de heer B. J. J. Mekenkamp. homeopathisch arts in Doetmchem. met als onderwerp 'Hoe behandelje kinderen homeopa thisch'. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om halfacht. wachten dan wanneer het Europese Hof klaarheid heeft geschapen in de regels volgens welke de visserssche pen gemeten moeten worden Diverse meetmethoden kunnen tot heel verschillende resultaten leiden, zoals de getuige-deskundige P. A Veenenbos. inspecteur voor de scheepsmetmg, aantoonde. Met name het feit dat een schip in tonnage kan worden teruggebracht door het ver breden van de wrangen en spanten was voor mr Van 't Hof aanleiding om het advies van deze deskundige in te winnen. Het bleek dat niet alle EG- lidstaten dezelfde metingsmethode hanteren. De beide schepen uit Colijnsplaat zijn voor de kustvisserij gebouwd, maar werden in één klap waardeloos voor dit doel toen de EG-verordening van 25 januari 1983 de grens van 70 brt voor deze soort schepen invoerde. Er werd niet voorzien in een overgangs regeling, zodat een aantal vissers vrij wel nieuwe schepen van boven de 70 brt eigenlijk direct had moeten afdan ken Een enkeling ging over tot het terugbrengen van het tonnage door een dure en overigens weinig zinvolle verbouwing. Degenen die bleven vis sen met de bestaande schepen kregen voortdurend bekeuringen. Het voorlopige vonnis van de econo mische politierechter houdt in dat zij hun bedrijf ongestoord kunnen voortzetten, totdat eensluidende re gels voor de scheepsmeting van vis sersvaartuigen voor de EG-lidstaten zijn vastgesteld. Schilderijen van F. Ploegaert in bibliotheek van Sas van Gent SAS VAN GENT In de openbare bibliotheek in Sas van Gent is tot en met 30 maart een expositie te zien van schilderijen van F. Ploegaert uit Philippine. Ploegaert exposeerde eer der in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam tijdens 'Sailing Amster dam' in 1980 en in Polen ter gelegen heid van de tekenwedstrijd 'De grote prijs van Warschau' in 1976. In het werk van de kunstschilder keert het thema 'de weg' regelmatig terug Dat blijkt ook uit de tentoon stelling in de Sasse bibliotheek die dertien werken omvat. De openings tijden zijn maandag en vrijdag 13.30 tot 17 30 en 18.30 tot 20.00 uur en dinsdag en woensdag van 13.30 tot 17 30 uur. (ADVERTENTIE) s Heerenhoek, 01105-1992 MIDDELBURG - Bestuur en directie van de Streekschool Zeeland zijn ongerust over de gevolgen van de plannen om de cursusgelden in het seizoen 1981 85 opnieuw te verhogen. Gaan deze Haagse voornemens door dan worden alle leerlingen van 18 jaar en ouder erdoor getroffen. Dit blijkt uit liet vrijdag verschenen jaarverslag 1983 van de streekschool. Vorig jaar ging het cursusgeld al omhoog van 250 naar 290 gulden. Nu hangt een verdere stijging naar 335 gulden in de lucht. De schoolleiding is bang dat dit leerlingen af zal schrik ken. Er zijn namelijk al andere drem pels aanwezig in de vorm van hoge boekenkosten. De vrees bestaat, dat de nieuwe verhogingen niet leiden tot een toename van leerlingen in het zo genoemde leerlingenwezen. De streekschool vindt dit merkwaardig, omdat de-regering aan de andere kant werkgevers die meewerken aan het leerlingenstelsel juist forse subsidies verstrekt. Het afgelopen jaar is het aantal leer lingen gedaald met 12 tol 1492. Daar van waren 1145 deeltijdleerlingen (te rugloop met 67) en 347 in het KMBO (Kort Middelbaar Beroepsonderwijs). hetgeen een stijging met 55 leerlingen betekende. Het aantal leerlingen in het KMBO mag tot 1987 met zestienduizend stij gen. Voor Zeeland is uitbreiding ge vraagd met. een opleiding timmeren en elektro in Walcheren: een opleiding procestechniek en detailhandel in Zeeuwsch-Vlaande- ren; een oriëntatie- en schakelprogram ma naar het MDGO iMiddel baar be roepsonderwijs Dienstverlening en Gezondheidszorgi en UV (Uiterlijke Verzorging) in Goes: uitbreiding met een doegroep (oriëntatie- en schakelgroep) in Mid delburg. Vanuil de Streekschool Zeeland is geprobeerd de relaties met het be drijfsleven uit te breiden en in stand te houden. Er is nu een uerkgevers- hestand van ongeveer 430 bedrijven en instellingen, waarmee contact wordt onderhouden. Daarbij komt nog een stagebesland van ongeveer 270 bedrijven ten behoeve van KMBO-leerlingen en deelnemers aan de Cursus Jeugdige Werkzoekenden (CJW). GOES FNV-distrietsbcstuurder M. L. Strous is zeer boos op de WD. Aanleiding tot die boosheid is het feit dat nu al voor de tweede keer de VVD-tweedekamerfractie weigert een vertegenwoordiger te sturen naar een FNV-forumbijeenkomst. Volgens Strous vaardigt de VVD bewust geen vertegenwoordigers af. ook al zegt men tegen de FNV steeds verhinderd te zijn. „Ik denk dat de VVD de discussie over het uitkeringsbeleid bewust niet aandurft. Op de televisie en in de kamer heeft men de mond wel vol. maar als het aankomt op een confrontatie met de bevolking en met de vakbeweging, dan geeft men niet thuis", aldus Strous. De eerste keer dat de VVD vertelde niet aanwezig te kunnen zijn op een FNV-bijeenkomst was 2 februari toen er in Axel een bijeenkomst werd gehouden waar onder andere Heiman Bode voor 300 uitkerings gerechtigden sprak Een dag van te voren liet de politieke partij weten dat men geen kans zag te komen. Zaterdag 14 april houdt de FNV 'een districtsvoorjaarsvergadering in de Prins van Oranje te Goes Ook daarvoor zijn politieke partij en uitgenodigd, de PvdA. het CDA en de VVD. Dat is in een vroegtijdig stadium gebeurd, maar onlangs ontving Strous de mededeling dat van de zijde van de VVD weer niemand te verwachten is. Deze keer was men verhinderd in ver band met de recesperiode van de tweede kamer. De FNV-districtsbestuurder vindt het vreemd dat kennelijk niemand van de WD-fractie in staat is de FNV-bijeenkomst bij te wonen, ook niet als zo n vergadering ruim van te voren bekend wordt gemaakt ..Als dat de manier is waarop poli tieke partijen met hun verantwoor delijkheid omgaan. Wij zijn toch geen derderangs actiegroepje" Overigens heeft het CDA ook afge zegd voor de bijeenkomst in Axel. maar die hebben nog geen bericht gestuurd voor de vergadering van 14 april in Goes Vrijdag ontving de FNV-cr trou wens een uitnodiging van de VVD, gericht aan het FNV, om een sym posium van die politieke partij over deregulering bij te wonen. Uit boosheid besliste Strous dan ook maar niet naar de VVD-verga- dering te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9