ranse marine beschiet eer Spaanse vissers Griekenland neemt Turkse uitleg aan PZCfi Socialisten stellen de werkloosheid centraal STENEN VOOR FRANKRIJK Prijzen vorige maand half procent omhoog 20-60 PZC/ binnen-buitenland u^lAUROY VIJANDIG ONTVANGEN IN MADRID het weer I SCHIETPARTIJ MARINE korting Conflict dagbladen voorlopig opgelost KAPSTER ftTERDAG 10 MAART 1984 tVan onze correspondent) MADRID - De Golf van Biscaje is vrijdag wederom het toneel geweest van een visserij- ■wsb icident. Op 50 mijl ten westen van de plaats waar woensdag een Frans marinefregat twee pa Ipaanse vissersboten onder vuur nam, waarbij negen gewonden vielen, vuurde een andere (ranse oorlogsbodem vrijdagmiddag opnieuw op een vissersboot, eigendom van een ipaans-Britse firma. Dit keer raakte geen van de 16 opvarenden gewond, omdat de schoten flak voor de boeg in zee sloegen. Volgens een Spaanse bron viste het schip buiten de dsê'v 00-mijlszone. Van een van de gewonden, de Portugese visser Manuel Fernando, wed gisteren 0rdf >en onderbeen geamputeerd in het ziekenhuis in Brest. ;x-M Ie Franse premier Mauroy, die in zijn bij aankomst in de Spaanse hoofdstad en anti-Franse gevoelens in Spanje aano «danigheid van burgemeester van commentaar te geven op de meiden- veroorzaakt. He een tweedaags bezoek brengt ten in de Golf van Biscaje. Het visse- In Ondarroa, het Baskische vissers an een stedensymposium van de rij-incident van woensdag en het be- dorp waar de twee beschoten boten ij uil erenigde Naties in Madrid, weigerde zoek van Mauroy aan Madrid hebben vandaan kwamen, betoogden vrijdag een golf van verontwaardigde reacties enkele duizenden demonstranten, die je vooruitzichten van zondag tot en de'jnet woensdag: v roog en perioden met zon. 's Nachts sti chte vorst. Middagtemperatuur on- ten: !Veer 6 graden. Deltagebied tri Vee! bewolking en af en toe regen of nceuw. Een ander weerbeeld dan ~jisteren. Toen zorgde een hogedruk- ebied boven Engeland, wat daar al nkele dagen ligt. voor een zonnige toff. Hel Engelse hogedrukgebied Ktm langzaam is betekenis af. Bij Md-Noorwegen is vannacht een klei ig depressie ontstaan, die zuidwaarts rekt en het mooie weer by ons gaat ierstoren. Deze depressie trekt van- niddag over Nederland naar het ui den. Uit de bewolking die de gehele iag aanwezig is, kan af en toe regen sneeuw vallen. De hoeveelheden uilen echter niet groot zijn. Bij een uiddagtempera/uur van ongeveer 5 tv, traden en een matige, aanvankelijke redelijke, later noordelijke wind zal m< el vandaag kouder aanvoelen dan stoi isteren. 3r t 'ooruitzichten voor zondag: een ho- edrukgebied boven Scandinavië reidt zijn invloed uit naar ons land. nni lel zorgt bij ons voor een matige, M tstelijke ming. In deze stroming zijn ükenvelden aanwezig, maar de zon Bl zich nu en dan ook laten zien. In Ie nacht en ochtend kan het licht mm iezen. Overdag is het ongeveer 4 traden boven nul. Hautisch bericht Wind' westelijk 3 tot 4, in de middag fuimend naar noord tot noordoost 2 K 4 Bfl, zicht, matig, in neerslag Vecht, temperatuur kustwater: onge veer 4 graden, afwijking waterstan- i: geringe verlagingen, maximale Ifhoogte monding Scheldes: bij gwater tegen de halve meter ZON EN MAAN lil maart 'pon op 07.03 onder 18.38 paan op 10.52 onder 03.24 de leuzen „Fransen moordenaars" en „Ja tegen de visserij, nee tegen de oorlog" scandeerden. De Franse am bassadeur Guidoni werd langdurig uitgejouwd en uitgefloten tijdens zijn voordracht op een symposium over de EG De kern van het probleem ligt bij de omvang van de Spaanse vissersvloot en het gebrek aan visgronden. Terwijl de EG-landen hun vissersvlo ten de laatste jaren aanzienlijk gere duceerd hebben, is de Spaanse vloot met de helft toegenomen. Met ruim 13.000 vissersboten, waarvan er onge veer 3900 buiten de Spaanse territo riale wateren vissen, is de Spaanse vissersvloot - na die van de Sowjet- Unie en die van Japan - de grootste ter wereld. In de visserij zijn in Spanje maar liefst 110.000 mensen werkzaam, ruim tweederde van het totale aantal vissers in alle tien landen van de EG samen (160.000). De traditionele visgronden zijn de laatste jaren sterk geslonken voor de Spaanse vissers. Voor de EG-zone is het aantal vissenjheenties van 300 in 1980 teruggebracht tot 106 in 1984 De toegelaten hoeveelheid heek, een van de favoriete vissoorten op de Spaanse markt, is van 45.000 ton in 1976 gede cimeerd tot 7900 ton voor het lopende jaar. Elders kampt Spanje met identieke problemen. Ook Marokko. Portugal en Canada hebben hun viswater slechts mondjesmaat opengesteld voor de gulzige Spaanse vloot, die niet alleen 1,1 miljoen ton vis per jaar produceert, maar die het bovendien niet zo nauw neemt met de reglemen taire afmetingen van de mazen van de netten. Het enige alternatief voor de Spaan se vloot om aan beschieting door Franse marine of het aan de ketting leggen door Marokko of Portugal te ontkomen, is een sterke reductie van het aantal schepen, of uitwijken naar verre visgronden in de Indische of Stille Oceaan. MADRID lRTREen groep studenten en extreem rechtse jongeren bekogelde vrijdagmiddag de Franse ambassade in Madrid met stenen en eieren. De politie maakte hier snel een eind aan. Dp jonapTp" deelden ook pamfletten uit waann kritiek wera geleverd op de Franse regering vanwege de beschieting van de vissersboot Ook werd Frankrijk er van beschuldigd uit te zijn op de economische ondergang van Spanje. BREST De Portugese visser Manuel Fernando, die woensdag zwaar werd gewond tijdens een beschieting door de Franse marine van het vissersschip waarop hij werkte, heeft gisteren in het ziekenhuis van Brest een operatie ondergaan, waarbij zijn onderbeen werd afgezet. Een Franse marineman kwam hem na de operatie opzoeken in hel ziekenhuis KLEDING EN VOEDSEL DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn van midden januari tot midden februari met een half procent gestegen. Het prijsin dexcijfer ging in deze periode van 118,2 naar 118,8. Duurder werden onder andere kleding (uitverkoopeffect verdwenen), ge distilleerd. sigaretten en shag (ac cijnsverhoging) en koffie en thee. La gere prijzen noteerden onder andere verse groenten. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die het ministerie van Economische Zaken vrijdag heeft bekendgemaakt. IADVERTENTIE ZON EN MAAN VERBOUWING' Langeviele 76 - Middelburg, 01180-37041 Tussen midden februari 1983 en mid den februari 1984 is het prijsindexcij fer opgelopen van 114.7 naar 118,8, een stijging van 3,6 procent. Het voort schrijdend twaalf-maandsgemiddelde (maart '83 tot februari '84) komt uit op 2,7 procent. Dat is het zelfde percenta ge als een maand geleden. Bij de vaststelling van de prijsindex was van een aantal tarieven voor medische verzorging nog niet bekend of zij en zo ja met hoeveel - met terugwerkende kracht - zullen wor den gewijzigd. Van de goederen waarvan het CBS prijsgegevens ver zamelt gaf 53 procent een stijging te zien, twintig procent een daling en bleef 27 procent ongewijzigd in prijs. Nederland vraagt Suriname speciale VN-rapporteur toch toe te laten DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Suriname gevraagd de speciale rap porteur van de Mensenrechtencom missie van de Verenigde Naties als nog toe te laten om een onderzoek in te stellen naar de decembermoorden. Het is „hoogst betreurenswaardig aldus de Nederlandse afgevaardigde bij de VN-Mensenrechtencommissie in Genève, J.F, Boddens Hosang. dat „ondanks de verwachtingen die de vertegenwoordiger van Suriname in de Commissiezitting van vorig jaar, en later ook de Surinaamse regering zelf, heeft gewekt, Suriname de spe ciale vertegenwoordiger ten slotte niet heeft willen toelaten". Hij deed „een dringend beroep" op de Suri naamse regering om „alsnog met de speciale rapporteur samen te werken". De speciale rapporteur, de Nigeriaan Amos Wako. doet dit jaar in zijn rapport verslag van zijn pogingen om naar Suriname te gaan. Het verschijningsverbod voor het Surinaamse dagblad 'De West' wordt per 1 mei opgeheven. Met ingang van dezelfde datum zullen ook twee par ticuliere radiostations.'Apinto' en 'Rapar' (Radio Paramaribo), weer mogen uitzenden. Dat heeft de Suri naamse premier Udenhout bekendge maakt op een persconferentie in Pa ramaribo. Premier Udenhout zei niet onder welke voorwaarden de ge noemde media hun activiteit kunnen hervatten. De drie media moesten na de decembermoorden hun activitei ten staken. ATHENE (REUTER! Griekenland is vrijdag teruggekomen van zijn besluit zijn ambassadeur in Turkije terug te roepen. De Griekse regering zegt een bevredigende uitleg te heb ben ontvangen over het incident in de Egeische Zee van afgelopen don derdag. De Griekse staatssecretaris van bui tenlandse zaken Yanms Kapsis, ver- kaarde dat Griekenland de verzeke ring heeft gekregen „dat het niet de bedoeling was van de Turkse regering zo'n gevaarlijk incident uit te lok ken". Griekenland had donderdagavond besloten zijn ambassadeur uit Ankara terug te roepen, omdat een Grieks marine vaartuig in de Griekse territo riale wateren onder vuur zou zijn genomen door een Turks oorlogsschip dat deelnam aan manoeuvres in inter nationale wateren. Kapsis verklaarde dat de uitleg die de Turkse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Ercument Yavu zalp, had gegeven heel erg verschilde van de verklaring die de Turkse ambassadeur in Athene donderdag avond had gegeven. Yavuzalp deelde mee dat de Turkse schepen mee deden aan een luchtver- dedigings-oefenmg De granaten die zij afvuurden, ontploften in de lucht en alleen brokstukken van de grana ten kwamen in de zee terecht, aldus Yavuzalp. Die brokstukken vormden geen enkel gevaar voor de scheep vaart. Kapsis verklaarde dat uit de woorden van Yavuzalp blijkt dat de Turkse regering niet van plan was een gevaar lijk incident uit te lokken. Grieken land heeft daarom zijn besluit zijn ambassadeur terug te roepen inge trokken. Hij wilde zich er niet over uitlaten of de staat van verhoogde paraatheid voor het Griekse leger, die donder dagavond werd afgekondigd, was in getrokken. PvdA-man waarnemer in El Salvador DEN HAAG (ANP) Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft een lid van de Latijns- Amerika-commissie van de PvdA, P. Nelis- sen, bereid gevonden als waarnemer naar de presidentsverkiezingen in El Salvador te gaan. Naar een tweede kandi daat, die bij voorkeur van CDA-huize moet ko men, wordt nog ge zocht. Nelissen verklaarde dat hij in verband met zijn persoonlijke veiligheid waarschijnlijk niet naar door de guerrilla beheer ste gebieden zal gaan. Omdat hij door de rege ring is uitgenodigd, is hij niet van plan contact op te nemen met de ver zetsbeweging voor het verkrijgen van garanties voor zijn veiligheid. Hij hoopt, ongeveer een week voor de verkiezin gen die 25 maart wor den gehouden in El Salvador aan te komen. Nelissen heeft de tweede kamerfractie of het par tijbestuur niet om toe stemming gevraagd de uitnodiging te mogen aannemen en voorals nog geen afspraken ge maakt om ook zijn partij verslag uit te brengen. Tariefheffing girobetaalkaart van de baan DEN HAAG (ANP) - Op voorstel van staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft de mi nisterraad vrijdagmiddag besloten af te zien van een tariefheffing voor het gebruik girobetaalkaarten. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat vrijdagmiddag meege deeld. Het besluit is, aldus de medede ling. genomen op grond van de zeer recent bekend geworden cijfers over het vermoedelijke verlies van de Post cheque- en Girodienst in 1983. De staatssecretaris heeft de Tweede Ka mer vrijdagmiddag schriftelijk geïn formeerd over het besluit. ROTTERDAM (ANP) - De landelijke dagbla den Algemeen Dagblad en NRC/Handelsblad en een drietal regionale NDU-dagbladen van daag gewoon verschij nen. De grafici bij de Nederlandse Dagblad Unie hebben vrijdag avond besloten weer aan het werk te gaan, nadat een werkonder breking vrijdag de ver schijning van beide dagbladen en de regio nale kranten Het Vrije Volk, de Dordtenaar en Rijn en Gouwe had ver hinderd. Volgens de heer K. de Jong, voorzitter van de Ondernemingsraad van NRC. hebben de grafici unaniem het aanbod van de NDU-directie aanvaard om een nieuw piaii up te alcuti. de gevolgen voor de technici van de invoe ring van beeldschermen op de redacties. Daar door verdwijnen bij de voorbereidingsafdeling 50 banen. Deze werkne mers worden zoveel mo gelijk binnen het bedrijf herplaatst, maar hun ar beidsvoorwaarden dreigden aangetast te worden. EUROPEES MANIFEST LUXEMBURG (RTR) - De bestrijding van de werk loosheid staat centraal in het gezamenlijk manifest dat vrijdag, na een congres van twee dagen, in Luxemburg door de socialisten van de Europese Gemeenschap is aangenomen. De aandacht voor het probleem overschaduwde de aanstaande verkiezin gen voor het Europees parlement, die in juni plaats vinden. De EG telt meer dan tien miljoen werklozen. De partijen uit veschillende landen konden het over bepaalde punten niet eens worden maar hebben een algemeen akkoord bereikt, zo zei Joop den U.vl, als voorzitter van de federatie van socialistische partijen in de EG Belangrijkste geschilpunten zijn de veilig- uciu van jsuropa en de landbouwpolitiek. In dit gemeenschappelijk manifest worden de beginselen van het Europees socialisme in hooflijnen aangegeven. De socialisten vormen met 124 van de 434 zetels het grootste blok in het Europees parlement. Afgevaardigden zeiden dat over het veiligheidsvraag stuk de minste overeenstemming bestond. Terwijl de Franse socialisten het NAVO-beleid ondersteunen, pleiten de Nederlandse, Britse en Westduitse socialis ten tegen het kernwapenbeleid. Het document geeft ook verschillen van mening weer over de toekomstige status van Europese instellingen en over de manier waarop het begrotingsprobleem van de EG opgelost moet worden. TRIER iAPj De Westduitse verzekeringsagent Wolfgang Find uit Trier, ondergaat lachend een ongewone 'haar-behandeling': de vijf-jarige koe. Liesel likt hem stevig over zijn hoofd. Dat likken zou er voor zorgen dat kaalheid verdwijnt. In navolging van een Britse boer. die de 'methode' bij toeval uitvond tijdens het melken en er naar eigen zeggen baat bij vond. heeft kapper Ene Schmittin Tner de behandeling geïntroduceerd Of het haar van Find weer zal gaan groeien, moet nog afgewacht worden Directie K Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman en C van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen. iel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457, Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel 101140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08 00 lot 17 00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie; (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80, franco per post ƒ74.-. per maand ƒ21,65, jaarabonn. 245.-: losse nummers 1- ialle bedragen inclusief 5 pet. btw I. Poslrek. nr 3754316. t.n v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.60. ingezonden mededelingen 2 ;x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel- .burg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3