burgemeester C. Spijkerboer ipent Den Hoekzak Oostburg Tonnage vissersschepen zaak voor Europese Hof Streekschool vreest gevolgen nieuwe verhoging cursusgelden HOÉÏzKK FANFARE 'NU MET HOPE' IN BRUINISSE 85 JAAR Wissel Axel bereidt promotieteam Terneuzen warme ontvangst WIE AAN 'N VERANDA DENKT, DENKT AAN VERANDALUX. FNV-Zeeland boos op VVD na afwijzen van uitnodiging discussie 1 (TERDAG 10 MAART 1984 PZC/ Prov'nc'e 4ULTIFUNCTIONEEL CENTRUM VAN LEVENSBELANG li oSTBURG De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) had ongelijk toen ze tegen bouw van multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg stemde, meent burgemees- rmr C. Spijkerboer van Oostburg. De Oostburgse burgemeester roerde de kwestie D en T rï yi tijdens de officiële opening van het nieuwe multifunctionele centrum, vrijdagmiddag. De en T-fractie, die tijdens de opening schitterde door afwezigheid, geloofde dat het ultifunctionele centrum, een miljoeneninvestering, een financiële ramp zou worden voor gemeente. Burgemeester Spijkerboer: „Ze hebben ongelijk gekregen. We zijn niet failliet egaan. We hebben zelfs de belastingen niet hoeven verhogen, kortom we hebben het als enieente financieel kunnen trekken". geluid door twee leden van de mu- ningsspeech de totstandkoming van verraste tevens de gemeente met een houw ^vereniging Veronica uit Zuidzan- Den Hoekzak een zaak van levensbe- driejarig abonnement op kunstuit- Peter Vercruijsse uit Sluis en lang. De hoge investering die ermee leen. een cadeau waaraan ook de vo' jak Robijn uit Cadzand Hierna gemoeid was. was dan ook bepaald aannemer had meebetaald. Met ge- ji irolde een groep schoolkinderen, geen weggegooid geld. Vol lof sprak leende werken kan de hal van het ;e West-Zeeuws-Vlaamse lagere Spijkerboer over het moderne ont- gebouw worden opgesierd, hooi was vertegenwoordigd met een werp van het gebouw, dat uitstekend Gedeputeerde W. I)on, die sprak in oor ïllng, verschillende spandoeken aansluit bij het multifunctionele ka- zijn functie als voorzitter van de ouJ it opschrift. Vervolgens knipten de rakter van Den Hoekzak, De Middel- PZEM, feliciteerde de gemeente met gidste en jongste gebruiker van Den burgse architect J. Jobse, ontwerper de warmtekrachtinstallatie, die het ekzak.de 94-jarige heerP.de Schot van Den Hoekzak, had mede gezien gebouw op temperatuur houdt en de anderhalf jaar oude Evelien het krap bemeten budget prima werk tevens electrische energie levert. De Jot. een touwtje doormidden, waar- geleverd, vond Spijkerboer, temeer energiezuinige installatie (het rende- m (orzich een voor de ingang opgehan- daar het gebouw uitstekend paste in ment bedraagt circa 95 procent) is lr(j n spandoek met het opschrift'Wel- de omgeving. Hij miste slechts een een unicum voor Zeeuwsch-Vlaande- in Den Hoekzak' ontvouwde, ding: een torentje. Daar was echter ren. Ter controle van de temperatuur ader de tonen van 'When the Saints geen financiële ruimte voor. Als pleis- - hot en Evelien Prot met haar rs als eersten het nieuwe multifunc- ir.ele centrum, wat onderdak biedt i de openbare bibliotheek, het ge- nJJe'.eüjk arbeidsbureau, de bejaar- osocièteit. de Zeeuwse muziek- sdii hooi en het Zeeuws instituut voor )s£ imstzinnige vorming. t openingsbijeenkomst, die uitslui- toegankelijk was voor genodig- vond plaats in het theaterzaaltje n Den Hoekzak. De Oostburgse icln y kngstenshows Nieuwvliet en moskerke (W) officiële opening werd muzikaal burgemeester noemde in zijn ope- voorzien van een torentje, aan. Jobse schappelijke openbare bibliotheek), de heer M Meys (directeur Zeeuwse muziekschool), mevrouw J Vermeire ibejaardensocièteit) en mevrouw A. Soet (Zeeuws instituut voor kunstzin nige vorming) waren vol lof over het nieuwe multifunctionele centrum en haar vele verschillende mogelijkhe den De openingsbijeenkomst werd muzikaal omlijst door een blokfiuit- groep van de Zeeuwse muziekschool onder leiding van Heieen Jonker Na het officiële gedeelte konden de aan wezigen een kijkje nemen in het ge- Open dag marching in' betraden de heer ter op de wonde bood de ontwerper barometer aan. i luchtvochtigheid bood Don i van het gebouw burgemeester Spij kerboer een tekening van het gebouw. Ook de andere sprekers, de heer J. Ouwendijk (voorzitter van de gemeen- Ï3! ui|K JSSINGEN Voor de zesde keer jet senteren de Zeeuwse hengstcn- rco' uders dit voorjaar, voordat het ,ebj kseizoen begint, gezamenlijk hun ngslen aan het publiek. Evenals nvi irig jaar worden twee shows gege- a.De shows worden gecoördineerd er de beide fokdistricten van het ïrmbloed Paardenstamboek Ne- :rï rland (WPN) in Zeeland. eerste show is dinsdag 13 maart in inege P. Riemens in Nieuwvliet en lira tweede op donderdag 15 maart in hit inege 'De Gouwe Rijers' in Seroos- e ke (W). De aanvang is in beide ds rallen 19.30 uur en de toegang is erg lis. rorden ongeveer vijftien hengsten het publiek getoond, waaronder Bij de opening van hei centrum Den Hoekzak in Oostburg ehillende die nationaal op hoog Orftau staan. Bij de demonstraties, re: rdt een deskundige toelichting ge ren. waarbij niet alleen de eigen- kec lappen van de hengsten zelf be roken worden, maar ook bijzonder en van de rassen waartoe ze beho- aan de orde komen. De hengsten op een viertal plaatsen gestatio- erden vertegenwoordigen bijna alle '-Be jsen en stamboeken die in Neder- id voorkomen. kendijke in de m van de grote ekpaardenkeuring ZENDIJKE Een grote bierwagen. bokken door zes paarden, maakte Idagavond een rondgang door IJ- ndiike. Het vormde de proloog voor grote internationale trekpaarden- uring. die vandaag (zaterdag) atsvindt in IJzendijke. De rond- Eg werd muzikaal opgeluisterd o: drumband 'Jeugdbelang' en de aekveremging 'Geduld Overwint' IJzendijke. Na afloop volgde in fe 'La porte d'Or' een drukbezochte stavond. De internationale trek- ADVERTENTIE) AXEL— In het Axclsc stadhuis werd in het verzoek zijn mening hierover vrijdag het promotieteam Terneuzen aan Axel kenbaar te maken. De ver- 400 jaar stad met in zijn gezelschap klaring van de heer Hack kwam als kapitein W. van der Decken van de een volledige verrassing voor de talrij- Vliegende Hollander tijdens een ont- ke aanwezigen Overigens niet de eni- vangst door burgemeester en wet- ge verrassing die tijdens deze bijeen- houders van Axel door burgemeester komst werd uitgedeeld. Zo mocht de A. Hack met de neus op de feiten heer Hack van kapitein Van der Dec- gedrukt. Middels een kaart uit 1540 ken de eervolle uitnodiging in ont- toonde de heer Hack aan, dat er toen vangst nemen om deel te nemen aan van een Terneuzen of Neuzen, zoals de historische optocht in april, die ter Terneuzen vroeger werd genoemd, gelegenheid van Terneuzen 400 jaar nog geen sprake was. Wel lag er toen stad zal worden georganiseerd aan de vcet van de Westerschelde. Van der Decken verzekerde dat men waar nu het centrum van Terneuzen vanwege de goede verstandhouding ligt. een gehucht dat luisterde naar tussen beide gemeenten iets wat naar de naam Out Axel. Reden om naar de zijn mening in vroeger jaren wel eens mening van Axels eerste burger aan anders was geweest het zeer op prijs te nemen, dat Terneuzen toch zijn zou stellen dat deze uitnodiging werd stadsrechten te danken heeft aan aanvaard. Er was reeds een histo- 'aartsrivaal' Axel. risch rijtuig voor hem en zijn echtge note gereserveerd. De heer Hack stel- ardenkeuri'ng begint 's morgens om Om te weten of ook zijn collega uit de de uitnodiging bijzonder op prijs, gen uur. Er zijn een honderdveertig- Terneuzen. de heer Ockeloen. er zo Hij dankte tol. slot voor de hem en de paarden ingeschreven. De eerste over dacht, overhandigde hij de voor- overige aanwezigen aangeboden Neu- ikpaarden arriveerden al in de loop zitter van de promotiegroep. de heer zenwijn en Reuzenneuzendrollen Hij vrijdagavond. P. Herman, een copie van de kaart wenste Terneuzen een bijzonder fijn i met een begeleidend schrijven, waar- feestjaar toe. estuurder van romfïets licht cwond in Eede DE Bij een aanrijding vrijdag- ddag omstreeks 16.40 uur op de «weg te Eede is de bromfietster W. uit Eede licht gewond geraakt haar enkel. Bestuurder van een personenauto. H S uit Sluis, sloeg vanaf de sweg rechtsaf naar een tanksta- Hij verleende daarbij geen vrije «gang aan W. die op het fietspad bt de rijksweg reed. meente-avond fLST De hervormde gemeente b Hulst houdt woensdag 14 maart gemeenteavond. Dat gebeurt in christelijke school De Ark aan de haksstraat in Hulst. Een vertegen- ardiger van het bijbelgenootschap telt tijdens de bijeenkomst iets 'bijbelvertaling en bijbelge- ilk'. Er is onder meer een boekenta- aanwezig. Tijdens de gemeente end komen bovendien een aantal «eten van het werk binnen de neente ter sprake. De bijeenkomst flut om 20.00 uur. ijverheid en Handel Middelburg bijeen DDELBURG - Het departement Bland van de Nederlandsche Maat- voor Nijverheid en Handel >dt donderdag 22 maart een lunch- «nkomst in het restaurant 'De ouwburg' aan het Molenwater in idelburg. Tijdens deze bijeen- de heer dr H. G. Advokaat. '•an de raad van bestuur van de i-Rotterdam Bank. spre- over het onderwerp 'Economie. en bedrijfsfinanciering'. De ïbljeenkomst begint omstreeks Vandaag (zaterdag) wordt een open deur-dag gehouden. Men is welkom van 10.00 tot 16.00 uur. De open dag wordt in de ochtenduren muzikaal opgeluisterd door de muziekvereni ging OKK en de drumband/majoret- tenpeloton DMPS uit Schoondijke en 's middags door de muziekvereniging Breskens-Groede. De open-deur-dag wordt 's avonds om 20.00 uur afgeslo ten met een optreden van Piet Brak man. De zanger van het Zeeuws- Vlaamse lied ontvangt in zijn pro gramma het jongerenzangkoor De Sluisse Rakkers en het koor van de West-Zeeuws-Vlaamse operettever eniging ZOMA. Voor het optreden zijn nog volop kaarten beschikbaar. B en w Axel bereid bevrijdingsfeest te subsidiëren AXEL B en w van Axel zijn bereid het achtste lustrum van de doden- en bevrijdingsherdenking te subsidië ren tot een bedrag van maximaal 10.000 gulden. De herdenking, ter gelegenheid van het lustrum met een uitgebreid programma, vindt plaats op vrijdag 14 en zaterdag 15 septem ber. De organisatie is in handen van do Vereniging Axel-Polen en het Overleg Platform £xel Promotion. De commissie financiën bespreekt het subsiclievoorstel donderdagavond, als om 20.00 uur wordt vergaderd in de leeszaal van het stadhuis. De Vereni ging Axel-Polen heeft een aanvraag ingediend voor 6000 gulden subsidie, het Overleg Platform wil een garantie subsidie tot maximaal 4000 gulden in de totale programmakosten van 16.000 gulden. Het programma op 14 september ver meldt een stille tocht naar de Poolse graven op de algemene begraafplaats en een herdenking bij het Pools mo nument in de Oranjestraat. Aanslui tend is er m éen van de kerken een bijeenkomst Zaterdag 15 september wordt de be vrijding gevierd met een feestmarkt en een kunst- en antiekmarkt. Om 13.30 uur zal burgemeester A. Hack bij het Poolse monument het bevrij dingsvuur ontsteken, waarna er een defile van start gaat met oude leger voertuigen ('keep them rolling') Inde middaguren voorts een optreden van de Poolse volksdansgroep Wisla uit het Belgische Genk. Opmerkelijk tijdens vc bevrijdings herdenking is voorts dat vanuit vliegtuigjes zogenaamde bevrij dingsbroodjes boven Axel zullen worden uitgegooid. Een taptoe be sluit de beide dagen. Donderdag vergadert ook de commis sie openbare werken om 19.00 uur in het stadhuis. Op de agenda de situa tie van de kabeltelevisie in Axel en de vaststelling van het riolerings- 'Nu mei Hope' in vroegere jaren. BRUINISSE Komende meimaand wordt in Bruinis- se een groot cilandelijk muziekfestival gehouden. Aanleiding is het 85-jarig bestaan van de Bruse fanfare 'Nu met hope'. Het festival wordt zaterdag 19 mei gehouden op het Havenplateau in de vissersplaats, waar voor deze gelegenheid een muziektent zal worden opgesteld. Alle muziekgezelschappen op Schouwen-Duiveland. en dat zijner elf. hebben hun medewerking toegezegd, aldus secretaris Leo van Galen van 'Nu met hope' en tevens tamboer van de dit jaar 25-jarige Bruse drumband. Het festival begint om 12 00 uur met een rondgang door de deelnemende korpsen vanaf verschillende punten in het dorp naar de havenkant. Na een gezamenlijk optreden begint omstreeks 13.00 uur een afwisselende reeks concerten. 'Nu met hope', drumband en majoret tes besluiten de jubileumviering met een gezellige avond in de loods van jachtwerf Van Duijvendijk. Van Galen maakt duidelijk dat het bestuur geen aanleiding heeft gevonden om zoals in 1974. bij het 75-jarig bestaan, een receptie te houden. Overigens ziet hij het festival als een bijzonder gebeuren, gelet op de komst naar Bruinisse van het totale blaasmuziekbe- sland op Schouwen-Duiveland De oprichting van 'Nu met hope werd een feit in mei 1899 Aanleiding was de verschijning m net dorp van een korps van elders: in 1398 bij hel feest ter ere van de kroning van koningin Wilhelmina Thans tellen fanfa re. drumband en majorettenkorps samen vijftig leden. Uit de verslaglegging van het bestuur over de viering van het 75-jarig bestaan blijkt overduidelijk dat 'Nu met hope' werd geteisterd in de jaren van crisis, oorlog en watersnood maar er steeds weer bovenop kwam En het korps ging met de tijd mee door het opnehten van de drumband en de majorettengroep. Sinds september 1973 wordt muzikaal samengewerkt met het Nieuwerkerkse korps 'Nut en uitspanning'. De muzikanten treden op in één verband en repeteren afwisselend in Bruinisse en in Nieuwerkerk. „In feite betekende deze samenwerking de redding van twee verenigingen. En in de praktijk verloopt dit uitstekend", aldus Leo van Galen. POLITIERECHTER: 'UNIFORME METING NODIG' MIDDELBURG - Het Europese Hof van Justitie moet eerst een uitspraak doen over de methode volgens welke vissersvaartuigen gemeten moeten worden om te kunnen vaststellen of de KG 2 en de KG 7 van een visserijbedrijf in Colijnsplaal binnen de twaalfmijlszóne met boomkornet ten mogen vissen. Dat bepaalde de economische politierechter in Middelburg mr. J. van 't Hof vrijdag in een voorlopig vonnis. Het bedrijf zou de EG-verordening overtreden hebben, omdat beide schepen 83 bruto register- ton meten volgens de in Nederland gebruikelijke meetmethode en de verordening het vissen op platvis binnen de twaalfmijlszóne met schepen groter dan 70 brt verbiedt. plan. Vogelbeurs in Sas van Gent SAS VAN GENT Vogelvereniging De Sasse Vogelvrienden houdt mor gen, zondag, een beurs in cultureel centrum 'De Speije' in Sas van Gent. Op de beurs kunnen vogels gekocht en verkocht worden van en door parti culieren. Ook enkele grote opkopers zijn aanwezig. De beurs, die om tien uur begint, is de laatste van dit sei zoen. By de behandeling van de zaak op 25 februari werden boetes van 3000 gul den voor iedere overtreding geëist. Een uitspraak van de economische politierechter is niet eerder te ver- Ledenvergadering Zeeuwse vereniging voor Homeopathie MIDDELBURG De afdeling Zee land van de Vereniging tot Bevorde ring der Homeopathie, houdt vrijdag 16 maart haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Mid delburg. In aansluiting hierop volgt om 20 00 uur een lezing door de heer B. J. J Mekenkamp, homeopathisch arts in Doetinchem. met als onderwerp 'Hoe behandel je kinderen homeopa thisch'. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om halfacht. wachten dan wanneer het Europese Hof klaarheid heeft geschapen in de regels volgens welke de visserssche pen gemeten moeten worden. Diverse meetmethoden kunnen tot heel verschillende resultaten leiden, zoals de getuige-deskundige P A. Veenenbos. inspecteur voor de scheepsmetmg, aantoonde Met name het feit dat een schip in tonnage kan worden teruggebracht door het ver breden van de wrangen en spanten was voor mr Van 't Hof aanleiding om het advies van deze deskundige in te winnen. Het bleek dat niet alle EG- lidstaten dezelfde metingsmethode hanteren De beide schepen uit Colljnsplaat zijn voor de kustvisserij gebouwd, maar werden in één klap waardeloos voor dit doel toen de EG-verordening van 2^ januari 1983 de grens van 70 brt voor deze soort schepen invoerde. Er werd niet voorzien in een overgangs regeling. zodat een aantal vissers vrij wel nieuwe schepen van boven de 70 brt eigenlijk direct had moeten afdan ken. Een enkeling ging over tot het terugbrengen van het tonnage door een dure en overigens weinig zinvolle verbouwing Degenen die bleven vis sen mei de bestaande schepen kregen voortdurend bekeuringen. Het voorlopige vonnis van de econo mische politierechter houdt in dat zij hun bedrijf ongestoord kunnen voortzetten, totdat eensluidende re gels voor de scheepsmeting van vis sersvaartuigen voor de EG-lidstaten zijn vastgesteld. Schilderijen van F. Ploegaert in bibliotheek van Sas van Gent SAS VAN GENT In de openbare bibliotheek in Sas van Gent is tot en met 30 maart een expositie te zien van schilderijen van F. Ploegaert uit Philippine. Ploegaert exposeerde eer der in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam tijdens 'Sailing Amster dam" in 1980 en in Polen ter gelegen heid van de tekenwedstrijd 'De grote prijs van Warschau' in 1976. In het werk van de kunstschilder keert het thema 'de weg' regelmatig terug Dat blijkt ook uit de tentoon stelling in de Sasse bibliotheek die dertien werken omvat. De openings tijden zijn maandag en vrijdag 13.30 tot 17.30 en 18 30 tot 20.00 uur en dinsdag en woensdag van 13.30 tot 17.30 uur. ,'straXifTeeVVan elk KRITIEK OP REGERINGSBELEID LEERLINGENSTELSEL MIDDELBURG - Bestuur en directie van de Streekschool Zeeland zijn ongerust over de gevolgen van de plannen om de cursusgelden in het seizoen 1984/85 opnieuw te verhogen. Gaan deze Haagse voornemens door dan worden alle leerlingen van 18 jaar en ouder erdoor gctroITen. Dit blijkt uit hel vrijdag verschenen jaarverslag 1983 van de streekschool. Vong jaar ging het cursusgeld al omhoog van 250 naar 290 gulden Nu hangt een verdere stijging naar 335 gulden in de lucht De schoolleiding is bang dat dit leerlingen af zal schrik ken. Er zijn namelijk al andere drem pels aanwezig in de vorm van hoge boekenkosten. De vrees bestaat dat de nieuwe verhogingen niet leiden tot een toename van leerlingen in het zo genoemde leerlingenwezen. De streekschool vindt dit merkwaardig, omdat de regering aan de andere kant werkgevers die meewerken aan het leerlingenstelsel juist forse subsidies verstrekt Het afgelopen jaar is het aantal leer lingen gedaald met 12 tot 1492. Daar van waren 1145 deeltijdleerlingen (te rugloop met 671 en 347 in het KMBO (Kort Middelbaar Beroepsonderwijs). hetgeen een stijging met 55 leerlingen betekende. Het aantal leerlingen in het KMBO mag tot 1987 met zestienduizend stij gen Voor Zeeland is uitbreiding ge vraagd met: een opleiding timmeren en elektro 111 Walcheren een opleiding procestechniek en detailhandel in Zeeuwsch-Vlaande ren. een oriëntatie- en schakelprogram- ma naar het MDGO (Middelbaar be roepsonderwijs Dienstverlening en Gezondheidszorgi en UV 1 Uiterlijke Verzorging) in Goes. uitbreiding met een doegroep (oriëntatie- en schakelgroepi in Mid delburg. Vanuit de Streekschool Zeeland is geprobeerd de relaties met het be drijfsleven uit te breiden en in stand te houden. Er is nu een werkgevers- bestand van ongeveer 430 bedrijven en instellingen, waarmee contact wordt onderhouden. Daarbij komt nog een slagebestand van ongeveer 270 bedrijven ten behoeve van KMBO-leerlingen en deelnemers aan de Cursus Jeugdige Werkzoekenden (CJW). GOES FNV-districtsbestuurder M. L. Strous is zeer boos op de WD. Aanleiding tot die boosheid is het feit dat nu al voor de tw eede keer de VVD-tweedekamerlractie weigert een vertegenwoordiger te sturen naar een FNV-forumbijcenkomst. Volgens Strous vaardigt de VVD bewust geen vertegenwoordigers af, ook al zegt men tegen de FNV steeds verhinderd te zijn. „Ik denk dat de VVD de discussie over het uitkeringsbeleid bewust niet aandurft. Op de televisie en in de kamer heeft men de mond wel vol, maar als het aankomt op een confrontatie met de bevolking en met de vakbeweging, dan geeft men niet thuis", aldus Strous. De eerste keer dat de VVD vertelde niet aanwezig te kunnen zijn op een FNV-bijeenkomst was 2 februari toen er m Axel een bijeenkomst werd gehouden waar onder andere Herman Bode voor 300 uitkerings gerechtigden sprak. Een dag van te voren liet de politieke partij weten dat men geen kans zag te komen. Zaterdag 14 april houdt de FNV een districtsvoorjaarsvergadering in de Prins van Oranje te Goes Ook daarvoor zijn politieke partij en uitgenodigd, de PvdA, het CDA en de VVD. Dat is in een vroegtijdig stadium gebeurd, maar onlangs ontving Strous de mededeling dat van de zijde van de VVD weer memand te verwachten is. Deze keer was men verhinderd in ver band met de recesperiode van de tweede kamer De FNV-districtsbestuurder vindt het vreemd dat kennelijk niemand van de VVD-fraclie in staat is de FNV-bijeenkomstbij te wonen, ook niet als zo'n vergadering ruim van te voren bekend wordt gemaakt. „Als dat de manier is waarop poli tieke partyen met hun verantwoor delijkheid omgaan. Wij zijn toch geen derderangs actiegroepje" Overigens heeft het CDA ook afge zegd voor de bijeenkomst in Axel, maar die hebben nog geen bericht gestuurd voor de vergadering van 14 april in Goes. Vrijdag ontving de FNV-er trou wens een uitnodiging van de VVD. gericht aan liet FNV. om een sym posium van die politieke partij over deregulering bij te wonen. Uit boosheid besliste Strous dan ooi; maar niet naar de VVD-verga- dering te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 37