PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'vdA en CDA akkoord >ver derde televisienet Turken beschieten Grieks schip Miljoen werklozen in '87 VROUWENDAG ALS ACTIEDAG MROEPEN OP ABONNEE-TV Krokodil in riolen Parijs SPANNING NA INCIDENT IN EGEISCHE ZEE Xïonnig I Droog en perioden met zon. Middag- I temperatuur ongeveer 6 graden. Mati- ie noordelijke wind [227e jaargang no. 58 'rijdag 9 maart 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand SRUSSELMILAAN ANP/AFPAlexis de Clercq, de zoon van de Belgische van Ene Gerets. AC Milan, de werkgever van Gerets. maakte bekend dat de huister van financiën en vice-premier Willy de Clercq, is betrokken bij de Belgische speler op staande voet is ontslagen. Gerets was in 1982 nauw 'mrt-geldajfaire in hel Belgisch voetbal. De Clercq was éën van de zes betrokken bij manipulaties rond de wedstrijd Standard Luik-Waterschei. AC bestuursleden van de voetbalvereniging AA Gent, die woensdag door de Milan wenste de uitslag van de Belgische onderzoekscommissie niet. af te Rijkswacht aan de tand werden gevoeld over malversaties bij die club. wachten. ..Wij zijn bezorgd om de naam vail de club", luidde het van jrisgisteren voorts een voorlopigeinde gekomen aan de sportieve carrière bestuurszijde (Zie ook pag. 17) [DEN HAAG (ANP) - De mediaspecialisten van de fracties van PvdA en CDA in de Tweede HKamer zijn er donderdag in geslaagd overeenstemming te bereiken over het in het leven Iroepen van een derde televisienet en het betrekken van de omroepen bij abonnee-tv. Dat hebben de mediaspecialisten van [bet CDA, Van der Sanden en Beine- a, donderdag meegedeeld. De PvdA Tzal steun geven aan een motie van het II CDA om een derde televisienet op te U richten. In ruil daarvoor zal de PvdA van het CDA steun krijgen voor een ie, waarin wordt uitgesproken dat Ie omroepen naast het bedrijfsleven i rol moeten kunnen spelen bij Radio, tven kunst: 2 Binnen- e buitenland: 3 en 5 Opinie en &htergrond: 4 Financien, eonomie: 7 Varia: 9 Provincie: ll.l3 en 15 aport: 17 en 1. abonnee-tv. De CDA-motie, zoals die volgende week bij de voortzetting van het media debat zal worden ingediend draagt de regering op te onderzoeken hoe het derde net moet worden gefinancierd en wat er mot gebeuren om de uitzendingen van dit nieuwe tv-kanaal op 1 april 1986 te kunnen laten beginnen. De WD heeft woedend gereageerdop het bereikte akkoord en spreekt wat coalitiegenoot CDA betreft zelfs van 'overspel'. Het derde televisienet zal gebruikt worden om daarop de organisaties die niet aan het zogeheten getalscrite rium gebonden zijn te laten uitzen den. Het zal daarbij in de eerste plaats om de NOS gaan en verder om organi saties als Teleac, het Humanistisch Verbond en dergelijke. Vooral door het overhevelen van een groot deel van de NOS-zendtijd naar het derde net komt er op Nederland 1 en 2 veel extra tijd beschikbaar voor de omroeporganisaties. De NOS zal overigens op Nederland 1 en 2 wel de journaals blijven verzorgen. Ook de schooltelevisie zal waarschijnlijk op een van die netten blijven, omdat er op de uren van de schooltelevisie toch door niemand anders een programma verzorgd wordt. Door de overeenstemming van PvdA en CDA zal de Kamer verder uitspre ken dat de omroepen een rol moeten gaan spelen bij abonnee-tv. Dat wil het kabinet reserveren voor het be drijfsleven en vooral de VVD is een groot voorvechter van dat standpunt. Beinema erkent dat deze zaak daar- Gevoelige snaar De stellingname van de gere formeerde synode tegen de -plaatsing van nieuwe kernra ketten heeft een gevoelige snaar geraakt bij minister De Ruiter van defensie. De be windsman geeft de uitspraak politiek gewicht. door moeilijk zal liggen in het kabi net. „We zullen echter de nodige druk op het kabinet moeten uitoefenen", aldus Beinema. die zei overigens wel goede hoop te hebben dat het kabinet de motie zal uitvoeren. Van der San- den is evenzeer optimistisch wat be treft de motie over het net. Premier Lubbers heeft zich daar enige tijd geleden nog eens tegen gekeerd, maar Van der Sanden verwacht dat Lub bers respect zal hebben voor een uitspraak van de Kamer Het CDA heeft Van der Sanden en Beinema woensdagavond al toestem ming gegeven om een akkoord, zoals er nu is uitgerold met de PvdA, uit te werken. In die fractie zullen er dus geen problemen meer ontstaan. PvdA-mediaspecialiSt Aad Kosto was donderdagmiddag niet voor commentaar bereikbaar. Ook voor wat de PvdA betreft wordt verwacht dat het door omroepspecia- list Aad Kosto bereikte onderhande lingsresultaat door zijn fractie zal worden aanvaard. (Zie ook pagina 3) DEN HAAG (ANP) In tal van plaatsen is gis teren in het kader van de internationale vrou wendag actie gevoerd. Ruim honderd vrouwen maakten een wandeling vanuit het vrouwenver- zetskamp nabij de vliegbasis Volkel naar de plaats waarvan wordt aangenomen dat er kernwapens liggen opgeslagen. Donderdagavond werd door ongeveer duizend mensen, voor het meren deel vrouwen, in Am sterdam deelgenomen aan een demonstratie tegen de verslechtering van de sociale en maat schappelijke positie van de vrouw. Donderdagavond bezet ten 22 Bredase vrouwen tijdenseen schorsing van de gemeenteraads vergadering de 22 stoe len van raadsleden Op hun weigering die te ver laten, werden zij door de politie aangehouden. De vrouwen wilden discus sieren over het emanci patiebeleid in Breda. Alleen de gemeente Lei den besloot de vrouwe lijke ambtenaren be taald vrijaf te geven om deel te nemen aan de vrouwendag. Foto: Een delegatie van vrouwen probeerde in Den Haag een petitie te overhandigen aan de ambassatrice van Tur kije. De vrouioen de monstreerden legen de behandeling van Turkse vrouivelijke gevangenen in Turkije. Van rechts naar links slaan me vrouw Ubels-Veen (EVPi. mevrouw Jabaay 'PvdAi. mevrouw Even huis-van Essen (CDA) en mevrouw Eshuis (CPN) (Zie ook pag. 13). Militaire sollicitanten geslagen Commandant J. S. van het oplei dingscentrum voor officieren voor speciale diensten in Breda is deze week geschorst op verdenking van mishandeling. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van defen sie donderdag meegedeeld. De overste zou in zeker twee gevallen, in 1981 en 1984. sollicitanten tijdens een persoonlijk gesprek hebben gesla gen. GARWOLIN iRTR) - Ruim 2.000 Poolse studenten, hun ouders en plaatselijke kerkelijke leiders hebben donderdag in Garwolin gede monstreerd tegen het weghalen van kruisbeelden uit middelbare scholen. Studenten van vier scholen in Gar wolin. 60 km zuidoostelijk van War schau, woonden geen lessen bij en verzamelden zich by een roomska- hun kinderen van school worden gehaald. De leerlingen van de landbouw school in Mietno hadden woensdag tholieke kerk, waar een priester de al gedurende 14 uur hun schoolge- rellenpolitie hekelde die eerder een bouw bezet gehouden. Bisschop 'demonstratie tegen het verbod op Jan Mazur zegde de protesterende kruisbeelden in de klas had uiteen- leerlingen steun toe. gejaagd. Ouders hebben tot woens dagnacht onderhandeld met rege- Volgens de regering in Warschau betekent scheiding van kerk en nngsfoncüonarissen die vanuit staat dat er geen plaats is voor Warschau zijn gezonden om de religieuze symbolen in openbare plaatsen. Na afloop van de mis gaf de com- De ouders blijven bij hun stand- mandant van een eenheid oproer- punt dat als het dreigement van de politie de bezoekers opdracht zich regering dat de kruisbeelden wor- te verspreiden. Incidenten deden den weggehaald, wordt uitgevoerd zich niet voor PESSIMISME CENTRAAL PLANBUREAU: DEN HAAG (GPD) - Het Cen traal Planbureau (CPB) voor spelt dat de werkloosheid tot Wetgeving Een groot deel van de Neder landse wetgeving is onnodig ingewikkeld. De onderzoeks commissie Geelhoed komt met de aanbeveling eens goed schoon schip te maken in het oerwoud van wetten en regels. (PAGINA 5) Winst Philips Philips heeft in 1983 een flinke winststijging geboekt. De aan deelhouders krijgen naast een - onveranderd - dividend ook een bonus. (PAGINA 7) Aanklacht Een Middelburgs echtpaar vruayl strafrechtelijke vervol ging van de Stichting Jeugd en Gezin Zeeland en de Raad voor de Kinderbescherming. De aanklacht richt zich op het optreden van deze instellitigen na het weglopen van de doch ter van het echtpaar. (PAGINA 11) Eddy's elfde Eddy Planckaert snelde giste ren naar zijn elfde zege in het nog jonge wielerseizoen. Hij won de eerste etappe van de wedstrijd Parijs-Nice. 1987 met nog eens 150.000 zal toenemen tot ongeveer een miljoen. Het CPB berekent voorts dat de economie de komende jaren met gemid deld twee procent zal groeien. De collectieve lastendruk en het overheidstekort zullen in deze zelfde periode met enke le procenten dalen. Het CPB komt tot deze prognose in de definitieve versie van de middellange termijnraming, die is opgesteld ten behoeve van de ministerraad en de Centraal Economische Commissie. Enige weken geleden leidde het uit lekken van eerdere berekeningen (door het CPB afgedaan als 'vingeroe feningen') tot een politieke rel omdat de cijfers zouden aantonen dat het kabinetsbeleid averechts zou uitwer ken. In de definitieve raming, waaraan momenteel nog de laatste hand wordt gelegd, komt het CPB uit op een aantal van een miljoen werklozen in 1987. Daarbij gaat het CPB ervan uit dat het kabinet geen aanvullende maatregelen neemt. Zelfs met een flink internationaal herstel, waarbij de wereldhandel met vijf procent groeit, zou daar weinig aan verande ren. In de eerdere versie van de raming kwam het CPB nog uit op 1,2 miljoen werklozen. Dat aantal, zo werd na dien verklaard, was berekend door bij het aantal huidige werklozen het verwachte getal aan schoolverlaters op te tellen. Geen rekening was ge houden met de gevolgen van kabi netsbeleid. Zeehondenjacht De zeehonden- jacht in Canada, opnieuw het doelwit van milieubeschermers, vmdt dit jaar gewoon plaats en de minister van visserij. Pierre de Bane, zei woensdag dat Canada niet zou toegeven aan 'verachtelijke misdadigers', al zal de jacht nu op veel kleiner schaal plaats hebben. PARIJS iDPAi - Arbeiders hebben bij een controletocht in het onder grondse rioleringsstelsel van Parfis een levende krokodil ontdekt Het reptiel voelde zich in de Parijse ..onderwereld" kennelijk zo goed m zijn element dat het de te hulp geroepen brandweer zeer veel moeite kostte het dier te overmeesteren om het naar de naburige botanische tuin over te brengen. Weinig applaus voor proefballon a is naar een mand vol V^LI x~A.onvervulbare idealen: «•-^v I zo ongeveer wordt er geke- ken naar de inhoud van het i—-> rapport dat de staatscom missie 'Relatie Kiezers-Beleidsvor ming' (de commissie-Biesheuvel) deze week in Den Haag heeft uitgebracht. Wie tenminste de afwerende reacties van de grote politieke partijen op de aanbevelingen van Biesheuvel c.s. aan zich laat voorbijtrekken kan moeilijk tot een andere slotsom ko men. In mei 1982 kreeg een uit 12 leden bestaande commissie opdracht om te onderzoeken hoe de bevolking via een aantal vernieuwingen en ver anderingen in ons democratisch stel sel meer en rechtstreekser invloed zou kunnen uitoefenen op het beleid dat op en rond het Binnenhof wordt ge voerd. Er waren drie deelgebieden, waarop de bewuste commissie haar aandacht in het bijzonder zou moeten richten, de kabinetsformatie, de mo gelijkheid van een referendum icen volksraadpleging) en de aanwijzing van burgemeesters en commissaris sen van de koningin. In ons politieke bestel waren dat namelijk in de loop van de jaren zo sterk objecten van kntiek. onvrede en verwarrende dis cussies geworden dat een diepgra vend onderzoek naar aanbevelingen om de kiezer dichter bij het bestuur en de besluitvorming te betrekken langzamerhand geboden leek. Maar dezelfde politici die de staatsrecht deskundigen aan het wérk zetten had den tot dan toe voor het merendeel weinig van echte vemieuwingszin la ten blijken, verknocht als ze waren aan het systeem waarin ze zelf toch met de nodige armslag opereerden. Het is dan ook niet erg verwonder lijk dat het rapport-Biesheuvel deze week maar zo weinig applaus oogstte bij de aanbieding aan minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken. De commissie haalt namelijk nogal wat overhoop Zo wordt er gestoeid met de mogelijkheid om in ons land- een bepaald soort volksraadpleging in te voeren: 'een facultatief correctief wetgevingsreferendum'. Met dit on mogelijke begrip wordt bedoeld een uitspraak van de kiezers over een wet die als vrij omstreden zou kunnen worden aangemerkt, maar die inmid dels wél door het parlement is aange nomen. Ander opvallend voorstel van de commissie is een ingrijpende ver andering aan te brengen in de gang van zaken bij kabinetsformaties. Bies heuvel c.s. willen een eind maken aan de langdurige omtrekkende bewegin gen die in Nederland na iedere stem bus worden gemaakt door de inscha keling van een of meer informateurs, die moeten onderzoeken welke rege- ringscombinaties mogelijk zijn. Vol gens de aanbevelingen In het rapport zou de Tweede Kamer zelf veel na drukkelijker bij de kabinetsformatie moeten worden betrokken, er zou een verplichting moeten komen om bin nen drie weken na de verkiezingen vanuit de Tweede Kamer een forma teur aan te wijzen, die tegelijk de beoogde minister-president zou moe ten zijn Volgens de commissie wordt er in het huidige, ongrijpbare systeem veel te veel in achterafkamertjes gere geld en veel te uitgebreid kat en muis gespeeld Zoals gezegd, op het eerste gezicht lijken de aanbevelingen van deze staatscommissie-Biesheuvel nogal hemelbestormend, ideaal en vernieu wend. Bij nadere beschouwing zijn het voor de Nederlandse politieke verhoudingen erg papieren oplossin gen. die meer verwachtingen wekken dan ze waarschijnlijk ooit waar zou den kunnen maken Het referendum, in een land als Zwitserland met een zeer directe vorm van democratie een ingeburgerd en veel gebezigd middel om de bevolking een uitspraak te1 laten doen in belangrijke kwesties, is in ons Nederlandse staatsbestel nooit erg populair geweest De variant die Biesheuvel en zijn adviseurs nu aan dragen - een referendum achteraf, wanneer het parlement al een beslis sing genomen heeft - is bepaald geen revolutionaire gedachte En de ma nier waarop de staatscommissie kabi netsformaties wil versnellen en open gooien lijkt voorlopig in brede kring ook niet erg veel bijval te oogsten. Zoals het er nu naar uitziet dreigen de adviezen van de commissie-Biesheu vel de weg te gaan van een proefbal lon, die heel even de aandacht op zich vestigt, maar daarna snel uit het gezichtsveld is verdwenen. Dat is jam mer, want pogingen om de kiezer daadwerkelijk dichter bij de gang van zaken in het politieke bedrijf te be trekken verdienen een betere behan deling. Misschien heeft de staatscom missie zich de werkelijkheid van de lauwe reactie op haarideaal-construc- ties onvoldoende gerealiseerd. vdM ATHENE (RTR) - Griekenland heeft donderdag zijn ambassadeur in An kara teruggeroepen na een marine- incident in het noorden van de Egeï- sche Zee waarbij een Griekse onder zeebootjager onder vuur werd geno men door Turkse marineschepen. De onderzeebootjager, die in de Griekse territoriale wateren kruiste, had het vuur niet beantwoord. Een Grieks woordvoerder zei dat de ambassadeurs van alle Navo-landen op het ministerie van buitenlandse zaken waren geroepen en dat hun was meegedeeld dat het een incident zon der weerga was. Het was onaanvaard baar dat een lid van het bondgenoots- hap een andere bondgenoot zou uit dagen. Het Griekse schip patrouilleerde bij het Griekse eiland Samothraki toen eenheden van de Turkse vloot die deelnamen aan marine-oefeningen, twee salvo's afvuurden die het schip de 'Panthir' bijna troffen Een derde salvo zou zijn gericht op een kleine vloot Griekse vissersboten waarvan er geen werd getroffen. Na het incident verlien de Turkse sche pen, die zich in internationale wate ren bevonden, hel gebied. De Turkse vlooteenheid vuurde van een afstand van aht mijl. Van Turkse zijde is echter gister avond gesteld dat de slvo's in een geheel andere richting werdén ge vuurd dan waar liet Griekse schip Het Griekse kernkabinet dat belast is met defensie en buitenlandse zaken, kwam in spoedzitting onder leiding van premier Andreas Papandreoe bij een om te beslissen wal voor maatre gelen zouden moeten worden geno men. De Turkse ambassadeur werd om uitleg gevraagd Deze werd drie uur later gegeven maar werd als on aanvaardbaar en misleidend be schouwd. Daarop werd besloten de Griekse ambassadeur terug te roepen zolang geen bevredigende uitleg werd verschaft. Tegelijkertijd zou de Turk se ambassadeur liet land moeten ver laten. Het kernkabinet besloot onmiddel lijk maatregelen tot verhoogde pa raatheid in de Egcische Zee te nemen die voorlopig van kracht blijven. Het Turkse parlement had woensdag een scherpe waarschuwing aan Grie kenland gericht na berichten in de pers over een uitbreiding van de Griekse troepensterkte in het zuidelij ke deel van Cyprus. Turkije zei vast besloten te zijn alle noodzakelijke maatregelen te nemen na pogingen de veiligheid in het gebied in gevaar te brengen, het machtsevenwicht op Cy prus te verstoren of de veiligheid van Turkse Cyprioten te bedreigen. Beide landen liggen met elkaar over hoop over de territoriale rechten en de controle in het luchtruim van de Egeische Zee en over Cyprus. Ambtenarenstaking Frankrijk was donderdag gedeeltelijk verlamd als gevolg van een algemene ambte narenstaking van 24 uur Met hun actie, die gesteund wordt door de meeste bonden, willen de 6.5 miljoen werknemers in de overheidssector protesteren tegen de aantasting van hun koopkracht. In en bij de grote steden, vooral in Parijs, ontstonden grote verkeersop stoppingen. Van de Parijse vliegvel- den Orly en Roissy was 's middags nog geen vliegtuig opgestegen. Van tijd tot tijd werd de gas- en stroomvoorziening onderbroken. Veel scholen bleven gesloten Post werd niet bezorgd In Panjs werd massaal gedemonstreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1