ZEELAND" Snel maximale ontzwaveling alle kolencentrales nodig Bejaarde ernstig gewond bij ongeluk MOTEL SLUIS WEER INZET KORT GEDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 'Bruinvis' probeert Zeehondje te redden DOW IN DE ZURE TOP TIEN' Middelburgers verdacht van afpersing Verzetskruis postuum voor Middelburger FNV staat op levering gegevens door Muller FRONTALE BOTSLNG BIJ WESTKAPELLE PAGINA 9 WOENSDAG 7 MAART 1984 LISSINGEN - Personeel van het Nederlandse Loodsioezen in Vlissingen heeft nsdagmiddag een vergeefse poging gedaan om een jong zeehondje te gangen, dat voor de Vlissingse boulevard zwom. Bewoners van de Boulevard ge Ruyter hadden de gemeentepolitie gebeld in de veronderstelling dat het jdiertje in moeilijkheden verkeerde. De agenten gingen - tegen 17.00 uur - ooishoogte nemen en waarschuwden het Loodswezen. Daar zette men de redeboot Bruinvis in om een poging te doen het diertje te vangen en te bekijken \ofhel eventueel hulp nodig had. De pogingen bleven echter vruchteloos. Het - nog jonge - zeehondje verdween telkens schielijk onder water bij de nadering van de Bruinvis, om een eindje verder weer op te duiken en var.', veilige afstand toe te kijken wat er verder gebeurde Het diertje werd voor het eerst gesignaleerd halverwege de middag, ongeveer vijftig meter uit de kust bij de Gevangentoren. Veel voorbijgangers sloegen het schouwspel gade van de pogingen het diertje te vangen. Uiteindelijk tegen 17.45 uur verdween het in de richting van het Nollestrand. Een woordvoerder van de gemeentepolitie deelde mee. dal men de kust in de gaten blijft houden, voor het geval het zeehondje weer opduikt en eventueel blijkt, dat het in moeilijkheden verkeert. Van onze verslaggever UTRECHT/TERNEUZEN Het is van groot belang dat binnen vijf jaar alle kolengestookte energiecentrales in Nederland van een honderd procent rookgasreiniging worden voorzien. Daardoor vermindert de uitworp van zwaveldioxyde (SO-2) aanzienlijk. En dat is noodzake lijk om de strijd te kunnen aanbinden tegen de verzuring van het milieu. Voor nieuwe en om te bouwen kolencentrales behoort volledige reiniging een vanzelfsprekendheid te zijn. Momenteel nemen energiecentrales en raffinaderijen het leeuwedeel van de SO-2 uitworp [voor hun rekening. De verzuring van het milieu wordt vrijwel geheel veroorzaakt door zwaveldioxyde, stikstofoxyden (NO-x) en ammoniak. {■Een en ander is dinsdag bekend ge maakt door medewerkers van de [stichting Natuur en Milieu in Utrecht. Zij presenteerden de top-tien van de Vaderlandse verzuurders. Daaronder bevinden zich drie kolengestookte energiecentrales (in Geertruidenberg, [Nijmegen en Roermond). Op de eerste "aats staat de Shell-rafmaderij in MIDDELBURG De recherche van de gemeentepolitie in Middelburg heeft vier inwoners van die plaaats aangehouden op verdenking van af persing van een stadgenoot. Het vier tal is in verzekering gesteld, maar heeft nog niet bekend. De 23-jarige gedupeerde L. H. heeft tegenover de recherche verklaard, dat de vier sinds oktober vorig jaar regel matig geld van hem hebben geëist. Als H. hen dat niet zou geven, zouden ■de vier lichamelijk geweld tegen hem ;gebruiken. In totaal zou de alleen staande H. hen inmiddels zo'n 1.500 gulden hebben gegeven. De aange houden verdachten zijn: A. C. (19). A. M. (24), M. M. (19) en Y. K. (20). MIDDELBURG Wegens een aan deel in het verzet tegen de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog, is aan Pieter Ingelse, geboren in Middelburg op 9 oktober 1916, pos tuum het verzetskruis toegekend. Zijn broer D. Ingelse heeft het kruis toegestuurd gekregen van het natio naal comité verzetsherdenkingskrui- zen. In augustus 1944 werd Pieter Ingelse gearresteerd en naar het concentra tiekamp in Amersfoort gebracht. Sindsdien verdween elk spoor van •hem. Pernis, die een-zesde deel van de Nederlandse SO-2 uitworp in de lucht uitstoot. Volgens Natuur en milieu is er in de top-tien één Zeeuws bedrijf: Dow Chemical in Temeuzen, met een uitworp van ongeveer tienduizend ton SO-2 per jaar. Naar de mening van de milieu-organisatie verricht Dow Che mical géén duidelijke inspanning om de uitstoot van zwaveldioxyde om laag te krijgen. De medewerkers van Natuur en Mi lieu voerden aan dat in 1983 in Neder land 375.000 ton SO-2 de lucht inging. De tien grootste verzuurders namen daarvan 250.000 ton, ofwel zestig pro cent voor hun rekening. Wanneer de nieuw te bouwen kolengestookte cen trale van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) nabij Borssele slechts voor de helft van rookgasreiniging wordt voorzien (zo als de PZEM en de Samenwerkende Energie Producenten dat wensen), scoort deze installatie hoog op de verzuurderslijst. Bij een ontzwave- ROTTERDAM De Vervoersbond FNV overweegt alsnog bij de Ondernemingskamer een procedure te begin nen om via het enquête recht financiële gege vens los te krijgen van het Tcrncuzense sleep- vqarthedrijf Willem Muller. De bond wil op die manier het manage ment van de sleepdienst doorlichten. De Vervoersbond heeft weinig vertrouwen in de aanpak van Wijsmuller in IJmuiden als nieuwe 'toekomstige eigenaar van Willem Muller. Vol gens districtbestuurster Ria Bosch is het IJmui- dense sleepvaart- en bergingsbedrijf niet van plan de top van Muller te versterken, maar zou het slechts één van de directeuren als commis saris aanstellen. Overigens wilde de Ver voersbond al vóór de overname door aanvan kelijk de Rotterdamse superberger Smit Inter- natioanle (later werd dat Wijsmuller) een pro cedure via de Onderne mingskamer beginnen. Dat plan werd later weer ingetrokken. Vandaag (woensdag) praat de Federatie van Zeevarenden m de Zee vaart (FWZ) met Wijs muller en Muller over het verdere behoud van arbeidsplaatsen bij de zeesleepdienst. Onder handelingen tussen de partijen werden maan dag afgebroken omdat de bonden naar hun me ning te weinig informa tie kregen over met na me toekomstprognoses en het aandeelhouder schap bij Willem Muller. ling van vijftig procent is een uit worp van circa 8.500 ton SO-2 te verwachten. Ir. J. Fransen van Na tuur en Milieu beklemtoonde dat maatregelen dringend nodig zijn; niet alleen voor wat betreft de SO-2 uitworp, maar ook ten aanzien van de uitstoot van stikstofoxyden (met name ook in het verkeer). Ir. H. Bastiaens van de milieu-organi satie wees op een vorig jaar uitge voerd onderzoek van Staatsbosbe heer. om de vitaliteit van het Neder landse bos vast te stellen. Gebleken is dat van de onderzochte bospercelen een zeer groot deel veertig tot 95 procent op zijn minst licht bescha digd is. Als oorzaak noemde Bas tiaens de zure regen. Hij voegde eraan toe dat niet alleen het bos te lijden heeft van de zure regen. Ook heidevel den. (korst)mossen en paddestoelen zijn achteruitgegaan of zelfs verdwe nen. Ir. Bastiaens liet weten dat de gevolgen van zure regen aan land bouw evenmin onopgemerkt voorbij gaan: bij een aantal gewassen is op brengstvermindering geconstateerd. Als gevolgen van de verzuring noem de hij: een achteruitgang in natuur wetenschappelijke waarde van de natuurterreinen en in het algemeen een vermindering van de kwaliteit van het milieu. De recreatieve waar de van natuurterreinen gaat achter uit en de houtproduktie loopt terug. Schade aan drie auto's bij botsing Oostburg OOSTBURG Mevrouw A. M. L. H. van de W. uit Oostburg heeft dinsdag middag drie auto's in de Van Ostade- straat in Oostburg beschadigd met haar auto. Mevrouw Van de W. kwam in de Van Ostadestraat bestuurster M. M. J. C. uit Sluis tegemoet. Me vrouw Van de W. trapte in plaats van op de rem op het gaspedaal en botste tegen C. Van schrik reed mevrouw Van de W. achteruit waarna ze de auto's van W. P. M. van de V. uit Oostburg. de auto van J. R. R. uit Hoofdplaat beschadigde. Druppels Onder het hoofdje 'katte-'bak meldt een lezeres uit Vlissin gen ons: „Voor mijn kat, die al geruime tijd last heeft van haaruitval, had ik bij de dierenwinkel een Hesje met druppels gekocht, die deze kwaal te lijf zouden moeten gaan. Het flesje stond in de keuken op de venster bank. Een vriend, die op be zoek was, werd plotseling overvallen door maagpijn, die te verhelpen zou zijn met een homeopatisch middeltje." En het schrijven vervolgt: .Zo gezegd, zo gedaan Met wat water moest een twintigtal druppels worden ingenomen en na verloop van tijd zou de maagpijn verdioenen zijn. Tot zijn grote schrik bemerkte mijti vriend echter, dat hij de flesjes had verwisseld en dus inplaats van anti-maagpijn druppels twintig druppels had ingenomen tegen haaruitval, huidchilfers en jeuk bij kat ten". .Zijn maagpijnzo besluit het schrijven, „nam daarop onge kende vormen aan, maar van haaruitval, schilfers en jeuk heeft hij geen last gehad". SLUIS Het 'Grenzlandmotel' in Sluis is opnieuw inzet van een gerechtelijke procedure. De eigenaar van het pand. G. van Waes uit Schoondijke. heeft een kort geding aangespannen tegen de initiatiefnemer van het motel project. de Duitser G. Schultz, omdat deze beslag heeft laten leggen op het gebouw en de inventaris. Het geding dient vrijdag om 15.30 uur voor de rechtbank in Middel burg. Zoals bekend is Van Waes sinds eind januari eigenaar van het voormalige seminarie aan de St.-Annastraat in Sluis. Hij kocht het pand voor Schultz. die op het beslissende moment niet over de benodigde 3,5 ton kon beschikken. Tot nu toe is de Duitser niet in staat gebleken een financier te vinden, die het hem mogelijk maakt uit de financiële problemen te geraken. Twee weken geleden verleende de rechtbank hem voorlo pige surséance van betaling. Daarmee was de door een aantal schuldeisers ingediende faillissementsaanvraag tijdelijk van tafel, en had hij even ruimte om samen met bewindvoerder mr. A. Maat een geldschieter te vinden. Omdat eigenaar Van Waes ondertussen serieuze pogingen ondernam om het gebouw te verkopen, dreigde het hele plan van de Duitser nog vóór afloop van de surséance in duigen te vallen. N Boussen van het vastgoedbureau Witte en Boussen in Temeuzen verklaarde dinsdag dat er onderhandelingen gaande zijn tussen Van Waes en een groep Belgische beleggers. Schulz wilde de verkoop van het pand. waai" hij voor meer dan een miljoen gulden in gerestaureerd en ingericht heeft, voorkomen. Hij het beslag leggen op het pand en de inventaris. Van Waes op zijn beurt liet dat niet op zich zitten en spande een kort geding aan. Zijn advocaat, nu. J. Brugge, zie gisteren dat er ook nog een normale procedure tegen de beslaglegging loopt Centraal in het geschil staan de al dan niet gemaakte afspraken tussen Schulz en Van Waes. Bewindvoerder Maat. door de onverwachte ontwikke ling samen met Schulz partij in het kort geding, wilde geen nadere mededelingen doen. Ook mr. Brugge hield zijn kruit liever droog tot de zitting van vrijdagmiddag. Duidelijk is in elk geval wel dat het door Schulz gedroomde motelimperium nog erg ver weg is. OOSTKAPELLE - Het maximale aantal van tweehonderd kinderen deed dinsdag mee met de jeugdmu- seumdag, die het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle heeft gehouden. Enkele tientallen kinde ren moesten worden teleurgesteld. Tijdens de jeugdmuseumdag, die zoals bekend al enkele jaren in elke schoolvakantie wordt gehouden, nam het Biologisch Museum zijn educatieve ruimte officieel in ge bruik. In deze ruimte, die dankzij een subsidie van de gemeente Domburg onlangs kon worden afgebouwd, hielden de kinderen zich bezig met het gieten van gips, het vervaardi gen van een kijkdoos en met het maken van sjablonen. Met deze sjablonen en met illustraties uit tijdschriften konden zij hun eigen posters samenstellen. Een strandwandeling stond in het teken van het zoeken naar plank ton. dat werd opgevist met netjes die museummedewerkers van oude nylonkousen hadden gemaakt. Het plankton werd vervolgens onder mi croscopen vergroot en bestudeerd. Omdat de organisatoren onver wachts geen gebruik konden maken van de bij het museum gelegen portierswoning van kasteel Westho- ve. bood het bestuur van de stich ting Kasteel Westhove aan om het kasteel zelfbij de jeugdmuseumdag te betrekken. In Westhove kregen de kinderen warme chocolademelk en konden zij hun boterhammen nuttigen. De kinderen konden verder deelne men aan een diaquiz. waarin uitver grote delen van dieren werden ge toond. Verder hadden de museum medewerkers een videoband ge huurd, waarin de celdeling bij vis sen centraal stond. Ook het eerder die dag gezochte plankton kwam hierin terug. Hetzelfde gold voor een diaserie over het leven in zee. Bijzonder veel reacties gaven de kinderen op het programmaboekje, dat hen bij het begin van de dag werd overhandigd. De museumme dewerkers werden gisteren bijge staan door een vijftiental vrijwilli gers. Morgen (donderdag) wordt de vol gende museumdag voor de jeugd gehouden. Deze is echter al geheel volgeboekt. In de komende school vakantie, rond Pasen, staan op nieuw jeugdmuseumdagen op het programma. WESTKAPELLE Bij een frontale botsing op de Prelaatweg tussen Westkapelle en Aag- tekerke is dinsdagmiddag om één uur de 77-jarige automobilist J. C. uit Westkapelle ernstig gewond geraakt. De man werd met een bekkenfractuur en een hersenschudding opgenomen in het gasthuis in Middelburg. J C. reed in zijn auto over de Prelaatweg richting b Aagtekerke. toen hij In een flauwe bocht vermoedelijk onwel raakte en op de linkerweghelft terechtkwam. Daar kwam hij frontaal in botsing met de uit de andere richting r) komende automobilist A. C. (56). eveneens uit Westkapel le. C. raakte bekneld in zijn voertuig en moest bevrijd worden door een huipverlemngswagen van de regionale brandweer. Vervolgens werd de gewonde bestuurder ver voerd naar het Gasthuis in Middelburg. De andere De ravage was groot na het ongeluk. Brandweerlieden automobilist liep geen verwondingen op. Beide voertuigen zijn vernield. moesten eraan te pas komen om de geioonde automobilist uit zijn auto (links I te bevrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9