Werkloosheid stijgt minder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruding wil in 1985 drie miljard extra bezuinigen beter wapen 'Hannen minister uitgelekt Turken protesteren bij EO DUIDELIJKE AFZWAKKING Geheim overleg over toekomst van Wilton Bureaucratie DEN HAAG (ANP) De werkloosheid is in februari ten opzichte van de maand ervoor met 5.200 gedaald en is daarmee op 857.500 gekomen. Bij de mannen bedroeg de daling 1.000 en bij de vrouwen 4.200, aldus cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden steeg de werkloosheid in februari met 4.300 tot 838.300 (bij de mannen met 2 200 en bij de vrouwpn met 2 100» het aantal bij de arbeidsbureaus geregi streerde vacatures steeg in februari met 2 400 tot 13.000 Voor seizoensin vloeden gecorrigeerd steeg de open staande vraag met 1800. De scherpe stijging van de geregi streerde werkloosheid zwakt duidelijk af. Dat concludeert het Centraal Bu reau voor de Statistiek uit de trend matige ontwikkeling op langere ter mijn. waarbij een correctie is toege past voor seizoensinvloeden. De trendmatige ontwikkeling van de to tale werkloosheid sinds 1978 vertoont twee markante momenten, aldus het CBS. Na een penode van lichte stij ging, van 1978 tot 1980. begon zich in het voorjaar van 1980 een sterk stij gende lijn af te tekenen Dat heeft, geduurd tot medio 1983. Vanaf die periode is de trendstijging duidelijk afgezwakt. Het markantst is dc ontwikkeling bij de werkloosheid onder de mannen. Gevangenisdirecteur gedood William McConnell, adjunct-directeur van de beruchte Maze-gevangenis bij Belfast, is gisteren voor de ogen van zijn vrouw en dochter doodgeschoten. Het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeeist. McConnell werd 's ochtends voor zijn huis in Belfast vermoord Twee man nen hadden de avond daarvoor de bewoners van een huis tegenover dat van de adjunct-directeur in gijzeling genomen. Toen McConnell naar bui ten kwam. renden zij uit dat huis naar hem toe en openden het vuur. Het ongecorrigeerde niveau stijgt vanaf augustus 1983 tot en met fe bruari 1984 met bijna 40.000 tot 596.400. Uit het verloop van de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde reeks in deze periode blijkt echter dat deze stijging grotendeels aan het sei zoenpatroon is toe te schrijven. Van de sterke trendstijging die tot medio 1983 ongeveer 120.000 per jaar be droeg. is in het laatste half jaar nog 'slechts' ongeveer 10.000 op jaarbasis overgebleven. Mijnwerkers in staking LONDEN (REUTER) - In het zuiden van Yorkshire (Engeland) zijn dins dag 14.000 mijnwerkers in staking gegaan. Vrijdag volgen de overige 42.000 mijnwerkers in Yorkshire. Ook de leiders van de Schotse mijn- werkersbond heben hun 14.000 leden opgeroepen het werk vrijdag neer te leggen. De leider van de mijnwerkers, Arthur Scargill en de nationale uitvoerende raad van de Nationale mijnwerkers- bond (NUM) konmn morgen bijeen om over een algehele staking in de mijnbouw te praten. De afgelopen twee en een half jaar hebben zij al twee maal aangedrongen op een alge hele mijnwerkersstaking, maar beide keren stemden de leden tegen De NUM ligt overhoop met de Engelse kolenraad over de salariëring en de sluiting van onrendabele mijnen. BeEEEE-EEESZSSZ3 Nieuwe Burg 31 Middelburg Tel. 01180-2837 Over versoepeling en stroomlijning van het ambtelijk apparaat van de (rijks)overheid wordt inmiddels al zoveel jaren gepraat en geschreven dat bij het speurwerk naar mogelijk heden om verbeteringen aan te bren gen ook al een zekere verstarring is opgetreden Tot de afgetrapte anec dotes uit de ambtelijke wereld be hoort het verhaal dat niets moeilijker is dan het overleg tussen twee ver schillende Haagse departementen En dan volgen doorgaans de wijdverbrei de klachten over verstopte communi catiekanalen, lange ambtelijke omwe gen, dolgedraaide formaliteiten, dub bel werk en meer van dat fraais. Iedere burger en iedere ambtenaar kent de voorbeelden van overbodig heden in de bureaucratie uit eigen omgeving en ondervinding En naar het lijkt is iedereen daarvan al zo moe geworden dat maar besloten is om ermee te leren leven Alleen al om die reden heeft het jaarbericht van de regeringscommissaris voor de reorga nisatie van de rijksdienst een onte genzeglijk waarschuwende werking, Wanneer de overheid bij de beoorde ling van wat er in haar takenpakket duidelijk voorrang moet hebben en wat eigenlijk maar beter kan worden afgeschaft of afgestoten geen scherpe keuzes maakt, ontstaan er spannin gen en scheefgroei. Daarom pleit mr. Tjeenk Willink voor maatregelen. Minder onderzoeken, louter om beslis singen te kunnen uitstellen: minder rapporten om die vervolgens in een bureaula op te bergen: minder contro les alleen maar voor de controle. Nieuw zijn ze niet. dit soort plei dooien om de overheidsorganisa tie uit te kammen op bureaucratische rompslomp die gevoeglijk kan ver dwijnen. De regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijks dienst heeft de afgelopen jaren bij opeenvolgende kabinetten tal van mogelijkheden aangedragen. Alleen worden beslissingen om ertoe over te gaan maar uiterst moeizaam geno men. Bij het aantreden van het kabi-, net-Lubbers bijvoorbeeld is het aan tal ministeries in Den Haag door samenvoeging met zegge en schrijve één in getal verminderd En dat was - naar achteraf is gebleken - nog een hele heksentoer. Toch heeft mr Tjeenk Willink het grootste gelijk van Den Haag wanneer hij politici en de beleidstoppen van de departementen voorhoudt dat de grootscheepse be zuinigingen in de overheidssector dwingen extra scherp te letten op het nuttig rendement van alles waarmee ambtenaren zich bezighouden. Hij heeft het over 'doorbreken' van vast geroeste stelsels en procedures. En hij legt er min of meer de nota by voor het geval maatregelen om daartoe over te gaan almaar uitblijven In zeker opzicht heeft mr. Tjeen Willinks waarschuwing iets van het jaarlijks overzicht van de Algemene Rekenka mer. Daarin wordt ook steeds aange geven hoeveel geld er is verspild dat een betere besteding waard was ge weest. vdM Perioden met zon I perioden met zon en vrijwel overal I droog. Middagtemperatuur ongeveer I graden. Matige, in het Waddenge- lbted tijdelijk krachtige noordwesten I wind. 27e jaargang no. 56 foensdag 7 maart 1984 /ie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. Schoonmaak in )TTERDAM (ANP) - De mogelijkheid dat de Schiedamse werf Wilton Volgens de waarnemend voorzitter van de ondernemingsraad van Wilton. W noord door de Gorkumse werfDamen wordt overgenomen is dinsdag niet van Schellebeek, is alleen toegezegd dat als de besprekingen wel tot conclusies Wieden leiden de ondernemingsraad op de hoogte wordt gebracht alvorens beslissin- heefl een woordvoerder van hel ministerie van economische zaken gen worden genomen. ïedeeld na afloop van geheime besprekingen tussen vertegenwoordigers De ondernemingsraad neemt noodgedwongen genoegen met de verklaring Wilton. Damen, RSV. de bewindvoerders, economische zaken en het van de directie en zal niet naar de rechter stappen om meer openheid te ,Asbureau Homnga en De Koning. De onderhandelingen met Damen verlangen. Dat soort stappen zal alleen het faillissement dichterbij brengen, 'rden voortgezet. aldus Van Schellebeek. directie van Wilton Fijenoord heeft zich dinsdagavond ook tegenover de De directie van Wilton Fijenoord zal vanavond het personeel van de stand van memingsraad van het bedrijf op een geheimhoudingsplicht beroepen, zaken op de hoogte brengen. BEIROET 'UPI ANP) Met een wapen op zijn schoot speelt een Druzen-strijder dinsdag in Beiroet op zijn gitaar, waarop een Derde Weg-teken zichtbaar is Sinds maandag een bestand van kracht werd is het rustig in de Libanese hoofdstad. Over de situatie in hel land na het opheffen van het troepenscheidingsakkoord met Israel meer op pagina 3 de bureaucratie /Teer bureaucratie bij VVr» i J IVJLeen afnemend voor- zieningenpakket. De over- H heid kan dat niet meer ver- kopen. Zij moet doen wat wérkelijk nodig is" Dat is. in zijn eigen woorden, de harde conclusie van de regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, mr. Tjeenk Willink, bij de verschijning van zijn jaarbericht-1984 Het is een oude klacht in een nieuwe verpak king. De huidige ambtelijke organisa tie van de rijksoverheid is zodanig verkrampt en verstard dat ze niet meer slagvaardig en beweeglijk kan opereren. Er is een stuk bureaucratie gegroeid en gebleven dat zich bezig houdt met volstrekt overbodige za ken. En voor allerlei veel belangrijker aangelegenheden - nieuwe proble men. waar de overheid zich hoognodig en intensief mee zou moeten be moeien is geen tijd en geen man kracht. Lapmiddelen en kleine ver spijkeringen zijn geen bruikbare op lossingen meer. Er zal met minder geld juist méér moeten worden ge daan. En daarom moet de hele ambte lijke organisatie grondig worden door gelicht: grote opruiming van de over bodigheid. Zowel de politiek als het ambtelijk apparaat zullen er baat bij hebben. Angst voor koude sanering - die zo'n aanpak natuurlijk oproept - is een slechte raadgeefster In het be drijfsleven en de niet-commercièle dienstverlenende sector zijn de afgelo pen jaren organisatie-opzetten kri tisch benaderd afgeslankt en verbe terd. De resultaten daarvan beginnen door te werken. Mr. Tjeenk Willink maakt in zijn jaarbericht de vergelij king heel nadrukkelijk. En hij vindt dat de overheid het zich niet kan permitteren om achter te blijven. eer (Van onze parlementaire redactie) in ;)EN HAAG Minister Ruding wil dat volgend jaar tien miljard gulden wordt bezuinigd op ig Ie overheidsuitgaven. Dat is drie miljard gulden meer dan in het regeerakkoord voor 1985 is ltr4fgesproken. In 1986 zal vervolgens acht miljard gulden bezuinigd moeten worden, een r^jniljard meer dan in het regeerakkoord staat. 'n tuding schrijft dit in een dinsdag cent is, terwijl op 1.5 procent was „Dat daalt nu wel. maar nog steeds erQ ntgelekte brief aan het kabinet Vol- gerekend. veel te langzaam", zei de minister. 1 ens de minister is er geen enkele Daar staat tegenover dat de loonma- Ruding volgt in zijn brief in grote 1 °f eden om het wat kalmer aan te doen tiging in 1984 groter is dan was lijnen het advies van de Centrale -jnet bezuinigingen, ondanks alle ver- voorzien. Ruding verklaarde dinsdag Economische Commissie, een groep eP alen dat de economie weer wat aan- vanuit de Verenigde Staten, waar hij van topambtenaren die het kabinet ,va» rekt besprekingen heeft gevoerd, dat de adviseren. Ook die houden onvermin- ls - Fel is de financiële situatie momen- bestedingen in ons land ondanks die derd vast aan een verdere verlaging '"teel zo dat voor de rest van 1984 loonmatiging meevallen. Hij voelt van het financieringstekort en voelen :slt fgezien kan worden van nieuwe be- daarom weinig voor een suggestie weinig voor belastingverlaging. ieUl ulnigingen Het blijft daarom dit jaar vanuit het CDA en de werkgevers- De tien miljard aan bezuinigingen cn bij de in de miljoenennota vastgeleg- kringen voor een verlaging van be- worden door Ruding in zijn brief als e"; Ie 11,5 miljard gulden aan ombuigin- lastingen en socialfe premies. volgt verdeeld: 3,3 miljard gulden op n K en Eigenlijk had volgens Ruding dit de begrotingen van de ministeries. 2,7 JC[ aar 14 miljard gulden bezuinigd moe- Door de meevallende bestedingen is miljard gulden op de ambtenarensala- 1 (en worden. dat niet zo nodig, zei Ruding. Boven- rissen, 2,7 miljard gulden op de sociale dien zal de ruimte voor een belasting- zekerheid en 1,3 miljard gulden op de s, )aarom voegt hij nu twee miljard verlaging alleen gevonden kunnen kosten voor volksgezondheid, ilie pilden aan „uitgestelde bezuinigin- Worden door extra op de overheidsuit- Hiermee wijkt Ruding af van de 1S en" bij de zeven miljard die in het gaven te bezuinigen. De doelstelling wo egeerakkoord van 1985 waren afge- het financieringstekort te verlagen in proken Behalve deze inhaaloperatie staat nog onverminderd overeind. noet volgens Ruding nogeens een niljard extra worden bezuinigd. Dat toml omdat de werkloosheid groter is an in het regeerakkoord was ge- aamd (60.000 inplaats van 30.000 m jerklozen per jaar erbij) en de econo- 'k« «he groei ongeveer een halt pro- ]|j]^en j„ Zimbabwe HARARE (UPI) - In Zimbabwe zijn uit de Rhodesischc onafhankélijk- heidsstrijd daterende massagraven blootgelegd Een woordvoerder van de regering maakte dinsdag bekend dat bij Rusape, 160 kilometer ten oosten van dc hoofdstad Harare, de stoffelijke resten van vermoedelijk 4000 guerrillastrijders zijn ontdekt. Leden van het Zimbabweaanse kabi net hebben de graven maandag be zocht. Een van de graven bevatte de stoffelijke resten van 160 vrouwelijke onafhankelijkheidstrijders terwijl een ander graf de resten van 180 mannen bevatte. Ex-premier Ian Smith heeft dinsdag gezegd niet te kunnen ontkennen dat zijn troepen tijdens de onafhankelijk heidsoorlog van zeven jaar guerrilla strijders in massagraven hebben be graven. Hij zei zelf overigens niets te weten van de graven. Massagraven met mogelijk 4000 vaste verdeelsleutel voor bezuinigin gen zoals die in het regeerakkoord is afgesproken. Op de departementen wordt daardoor 1,3 miljard gulden meer bezuinigd, terwijl op de ambte narensalarissen en sociale uitkerin gen 500 miljoen gulden minder hoeft te worden bezuinigd dan volgens die verdeelsleutel. Dat komt in de eerste plaats omdat Ruding vindt dat de inkomens van ambtenaren en uitkeringstrekkers met de algemene korting van drie procent in 1984 al flink zijn gekort. Verder korten doet de belastingin komsten weer dalen en vergroot dus het financieringstekort. In de brief aan het kabinet staat een lange lijst met bezuinigingsvoorstel len. Zo is opnieuw het voorstel opgevoerd schoolgeld voor 16- en 17-jangen te vragen (opbrengst 140 miljoen), een nieuwe verhoging van het collegegeld (28 miljoen), een vertraging van de bouw van nieuwe schepen voor de marine, een bezuiniging op de warm- te-isolatie van woningen 116 miljoen), het afzien van de splitsing van de provincie Zuid-Holland (20 miljoen), het heffen van rente op belasting schulden (13 miljoen) en het stopzet ten van de overplaatsing van de cen trale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen (50 miljoen). De brief van minister Ruding zal volgende week vrijdag in het kabinet voor het eerst worden besproke.y PvdA-fractieleider Den Uyl vmdt de bezuinigingsvoorstellen van minister Ruding van financiën voor 1985 „ex treem hoog" Mensen met een uitkering en over heidspersoneel worden opnieuw het kind van de rekening, zo voorspelt Den Uyl. De oppositieleider vindt het kabinet ..kennelijk horende doof en steke blind" voor de discussies over de noodzaak van stimulerend beleid en het op peil houden van de bestedin gen. CD A-fractievoorzitter De Vries wilde dinsdagavond geen commentaar ge ven op de brief van minister Ruding. Vice-fractievoorzitter Evenhuis van de VVD zei alleen „dat wij ervan uit gaan dat het kabinet bij de opstelling van de begroting 1985 realistische cijfers hanteert". Ronald Reagan vraagt zijn landgenoten te bidden voor de Russische leiders en zegt nieu we pogingen te zullen doen om de spanningen tussen Oost en West te verminderen. (PAGINA 3) SS-reünie De tweede kamer is verbolgen over een reünie van oud-SS- ers in de Bondsrepubliek. Alle fracties met uitzondering van de Centrumpartij vragen mi nister Van den Broek te pro testeren bij de Westduitse re- gering. (PAGINA 3) Door reorganisatie van de hui dige ambtelijke organisatie kan met minder geld en het huidige aantal mensen beter werk worden gedaan Mr Tjeenk Willink uit een onbarm hartig oordeel over de bureau cratie. (PAGINA 5) Zure i regen In de strijd tegen de zoge naamde 'zure regen' is het van het grootste belang om binnen vijf jaar alle kolengestookte energiecentrales van volledige rookgasreiniging te voorzien. De stichting Natuur en Milieu noemt in de 'top tien' van de vaderlandse verzuurders ook Dow Chemical in Temeuzen. (PAGINA 9) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 LET OP!!!!! 10- 3-'84 nieuws van DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Tsjechoslowakije opheldering ge vraagd over de redenen van het niet toelaten van een delegatie van het Interkerkelijk Vredesberaad en dc uitwijzing van IKV-secretaris Mient Jan Faber. Armeniërs in het algemeen, de Armeense christenen en de Armeense terreurorganisaties. De EO is van mening dat gevluchte Armeniërs als politieke vluchtelingen erkend moeten worden, Dc actievoerende Turken vinden dat er in het program ma ook een Turkse historicus en een vertegenwoordiger van Armeniërs in Turkije aan het woord hadden moeten komen. De EO stelt daar tegenover dat de Turkse ambassade herhaaldelijk de mogelijkheid is geboden om commentaar te geven. „De uitzending was niet bedoeld om de Turken te discrimineren", zegt EO-perschef F. ter Velde. MODEHUIS VOOR GROTE EN SPECIALE MATEN HILVERSUM (GPD) - Naar schatting 1500 Turken heb ben gistermiddag in Hilversum gedemonstreerd tegen de uitzending van een EO-programma over Armeniërs later 1 op de dag. De demonstranten overhandigden bij het gebouw van de Evangelische Omroep een open brief aan de directeur van de EO. de heer L. P. Dorenbos. Een groot deel van de demonstrerende Turken was per bus vanuit Amsterdam cn Rotterdam naar Hilversum gekomen om daar hun bezwaren tegen de uitzending kracht bij te zetten. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Het programma dat 'De Toren van Babel' heet, ging over

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1