PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee hoofdverdachten in de zaak-Heineken gepakt 8/2% rente. Ruime meerderheid tegen kruisraketten Trudeau treedt af BRITSE JUSTITIE ZIT MET KA TER Tegenactie: even afsluiten VAN CDA-STEMMERS ZEGT 45 PCT NEE ELF WEKEN IN FLA T IN PARIJS En de zekerheid dat die rente 5 jaar lang zo hoog blijft. in Beiroet Russisch veto over VN-macht Half tol zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt en in de och tend eerst plaatselijk mist. In het noorden van het land in de avond mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur omstreeks 5 graden. Tot matig toenemende zuidwestelijke wind. 227e jaargang no. 51 Donderdag 1 maart 1984 Vandaag.... op pagina 10 r^zrx De advertentierubriek over uitgaan Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Winst voor Gary Hart 'tajèSèf "TV Amer"kaanse presi- 'V^L I -1—dentsverkiezingen in de c-^C| late herfst van dit jaar be- heersen alweer het politieke ~:ru'' leven in de Verenigde Sta ten. Na een 'opwarmer' in de staat Iowa werd gisteren de eerste belang rijke voorverkiezing i primary) gehou den in de noordoostelijke staat New Hampshire De politici, die op jacht zijn naar goud in dit olympisch ver kiezingsjaar. maken in New Hamp shire min of meer hun nationale en tree. Winst bij de primary in deze staat is belangrijk, want iedere Ameri kaan met enige politieke belangstel ling weet dat alle sinds 1952 gekozen presidenten de voorverkiezing in New Hampshire in hun voordeel beslisten. De kandidaten, die nationaal nog geen bekendheid hebben, worden na winst in New Hampshire plotseling van kust tot kust als coryfeeén behan deld. Die eer valt nu de vrijwel onbe kende Gary Hart ten deel. de 47-jarige senator uit Colorado, die een verras sende overwinning behaalde in New Hampshire Verrassend, omdat hij de gedoodverfde presidentskandidaat van de Democraten. Walter Mondale met vele lengten versloeg. Hart. die grote bewondering heeft voor de Ken nedy's. is in één klap de belangrijkste rivaal geworden van Mondale De 40 procent stemmen voor Hart, tegen over de 29 voor Mondale. zullen de kiezers in de andere staten van Ameri ka zeker aanspreken. Gary Hart kan de man worden, die een frisse wind laat waaien door de Amerikaanse politiek. Hij ziet zich zelf als vertegenwoordiger van een nieuwe generatie, zoals John F Ken nedy vijfentwintig jaar geleden Even als Kennedy is Hart een aanspreken de persoonlijkheid, die de mensen )r zich weet in te nemen. In hoever re hij een politiek 'zwaargewicht' is zal de komende tijd moeten blijken. Nu John Glenn zowel in Iowa als New Hampshire heeft teleurgesteld, lijkt de democratische presidentskandi daat voort te zullen komen uit het duo Mondale-Hart. De gevestigde politiek contra een nieuwlichter. Dat kan inte ressant worden. Als de ster van Hart op dezelfde wijze blijft schitteren als bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire zou hij wel eens dè verrassing van het verkiezingsjaar 1984 kunnen worden. Dim De bedenkelijke rol van Valk Als het spreekwoord 'elk meent zijn uil een valk te zijn' ergens op van toepassing is geweest de laatste jaren, dan wel op de rol die de Nederlandse militaire attaché in Suriname heeft gespeeld voor. tijdens en na de staats greep van 25 februari 1980. Gisteren heeft de commissie van onderzoek ar de gedragingen van kolonel H. Valk. destijds hoofd van de militaire ssie in Paramaribo, rapport uitge bracht aan de tweede kamer Er is met gebleken dat Valk heeft meege werkt aan de voorbereiding of de uitvoering van de coup onder leiding i sergeant-majoor Souterse tegen de regering-Arron. Maar daarmee houdt de verdediging van de eigenzin nige en gevaarlijk opererende Valk wel ongeveer op De kritiek op de manier waarop hij zich in het broeieri ge en samenzweerderige sfeertje van de Surinaamse hoofdstad inliet met het conflict tussen de leiding van de krijgsmacht en de opstandige officie ren en onderofficieren is vernietigend. Valk groeide in zijn rol van 'vertrou wensman' van de club militairen die de macht aan zich trok en eigenlijk niet goed wist wat daarmee te begin nen. Hij bemoeide zich met zaken waartegenover hij als buitenlands di plomaat afstand had moeten^ bewa ren. Bovendien is als gevolg van een competentiekwestie tussen hem ide- fensiei en de toenmalige Nederlandse ambassadeur Vegelin van Claerber- gen (buitenlandse zaken) veel te wei nig naar Den Haag gerapporteerd ;r de bedenkelijke contacten tus sen de Nederlandse vertegenwoordi ging in Paramaribo en de latere lei ders van de revolutie. Minister De Ruiter van defensie heeft Valk gisteren op het matje geroepen en hem de mantel uitge veegd Bovendien zijn enkele repri mandes uitgedeeld in de richting van ambtelijke verantwoordelijken voor de uitgebleven rapportage. En daarbij zal het wel ongeveer blijven. De twee de kamer heeft vorig jaar zomer op heldering gevraagd over het optreden van de militaire missie in Paramaribo en alles daaromheen. Tenslotte had den achtereenvolgende bewindslie den met grote stelligheid uitgelegd dat er eigenlijk niets aan de hand was geweest Nu dat toch even anders blijkt te liggen (want waar is de grens tussen 'niet betrokken' en 'voor ern stige kritiek vatbaar hebben ook de politiek verantwoordelijken in Neder land er belang bij dat de hele kwestie zo snel mogelijk als afgehandeld kan worden beschouwd. Dat uit de hele gang van zaken de conclusie zou moeten worden getrokken 'herhaling moet worden voorkomen" is een dood doener van de bovenste plank. De club van Bouterse is daarvoor wat al te wrang bezig geweest. vdM Massamoord Soldaten en politie mannen hebben in het district Wajir in het noordoosten van Kenia ruim 300 leden van de Degodia-stam ver moord en duizenden huizen in brand gestoken tijdens een vijf dagen duren de actie tegen een van de kleinste stammen van Kenia. Van Houwelingen: aan enquete geen absolute waarde toekennen VLISS1NGEN - Staatssecretaris J. van Houwelingen van defen sie heeft woensdagavond vrij terughoudend gereageerd op de uitkomsten van de enquête (uit gevoerd in opdracht van de rijksvoorlichtingsdienst) waar uit blijkt dat 63 procent van de Nederlandse bevolking tegen de plaatsing van nieuwe kernwa pens is. Tijdens een bijeenkomst van het CDA in Vlissingen maakte hy duidelijk doorgaans geen al te grote betekems te hechten aan enquêtes. Volgens Van Houwe lingen mag aan het recente on derzoek dan ook geen absolute waarde worden toegekend. De staatssecretaris vindt dat het kabinet bij het nemen van een besluit over de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht moet streven naar een 'brede consensus' in de sa menleving. Deze kwestie is uit gegroeid tot een belangrijk poli tiek vraagstuk, aldus Van Hou welingen. Hij vindt dan ook dat een brede steun voor het kabi netsbesluit gewenst is en dat het kabinet daar ook naar moet stre ven. Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN (GPD) - De Britse roodhari ge kater Marmaduke - of heet hij Sunny? - zal voorlopig nog wel een tijdje bij de dierenarts moeten loge ren. Een rechter in Noordoost-Lon- den is er na een proces, dat drie volle dagen heeft geduurd, niet achter ge komen van wie het dier nu eigenlijk is. Sinds september is de kater nu al bij een dierenarts, waar hij op bevel van de rechtbank is ondergebracht. Dat komt omdat hij inzet is van een geschil; de familie Sewell denkt dat het om hun weggelopen huisdier Mar maduke gaat, terwijl Monty Cohen (57) er vast van overtuigd is dat 't zijn kater Sunny is Alle ellende begon toen politieman John Sewell en zijn vrouw Anne m augustus van het vorige jaar op vakantie gingen. Een goede vriend zou voor hun kater Marmaduke zor gen, maar het dier liep weg Rond dezelfde tijd trof een buurvrouw, me vrouw Smythe. steeds een roodharige kat in haar tuin aan, Enkele dagen later meldde zich Co- hen 2 die zei de eigenaar van de kat te zijn. John en Anne Sewell meldden zich na de vakantie prompt bij Cohen, waar een wild gevecht om het dier ont stond. De Sewells maakten er een zaak van en met de kat in de getuigenbank is dat proces maandag begonnen. Ieder een is gehoord, en de rechter deed gisteren zijn uitspraak. Hij zei eigenlijk het ook niet te weten en de zaak zal nu aan een andere rechter worden voorgelegd. tVan onze correspondent) PARIJS-AMSTERDAM - De twee nog voortvluchtige hoofdverdachten in de ontvoeringszaak-Hcinekcn zijn woensdag in Parijs gearresteerd. De 25-jarige H. kon worden ingerekend toen hij een appartement in het acht ste district van Parijs wilde verlaten. Direct daarop verrasten leden van de Franse anti-terreurbrigade zijn vriend, Van H„ die in de Hat druk bezig was met bodybuilding-oefenin gen. Tijdens de politieactie, waarbij Nederlandse rechercheurs waren be trokken, werden ook een Fransman en de Franse eigenaresse van het flatgebouw aangehouden. ah ue »u.u»s, waarin het duo zegt elf weken lang te hebben vertoefd, is een klein deel van het nog vermiste los geld teruggevonden Het gaat in to taal om dertigduizend gulden. Van het totaal uitbetaalde losgeld van circa 33 miljoen gulden is nu nog zes miljoen zoek. Nederland zal om uitle vering van de Heineken-ontvoerders vragen De juridische afwikkeling van de zaak kan volgens de Amsterdamse politie versneld worden omdat H. en Van H woensdagavond te kennen hebben gegeven zo snel mogelijk naar Nederland te willen worden overge bracht Onderzoek van de Amsterdamse re cherche leidde naar het bewuste ap partement in de Franse hoofdstad De Amsterdamse politie spreekt van een ..gouden tip". Gokkers Maandenlang heeft de Amsterdamse recherche 111 binnen- en buitenland de renbanen laten observ.eren. Het was bekend dat de vrienden H. en Van H. verwoede gokkers waren en met grote regelmaat paardekoersen bezochten. ..Parijs was al bij ons in beeld vanwe ge de paarderaces. Toch kwam de uiteindelijk tip over de verblijfplaats van de twee noch uit de paardewereld noch uit de directe relatiekring van het duo. Verder willen we over de tip niets zeggen aldus de Amsterdamse politie Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer werden op 9 november ont voerd. Drie weken lang zijn ze vastge houden in een loods op een industrie- terren in Amsterdam Zij zaten al die tijd afgezonderd van elkaar vastgeke tend aan een muur in twee cellen. Op 30 november werden zij na een politie actie bevrijd In totaal zijn in deze affaire 24 men sen aangehouden. Op twee hoofdver dachten na werden al deze verdach ten weer vrijgelaten. Toch zal een aantal van hen volgens officier van justitie mr. Wooldrik alsnog voor de rechter moeten verschijnen. NEW YORK (AP) - De Sowjet-Unie heeft woensdag haar veto uitgespro ken over een Franse resolutie waarin de Veiligheidsraad van de Verenigde naties werd verzocht een VN-strijd- macht naar Beiroet te zenden ter vervanging van de westerse multina tionale troepenmacht in het gebied. ALKMAAR (ANP) - Het Woonlasten Overleg Nederland heeft woensdag ochtend in minstens 22 gemeenten de kantoren van gas- en energiebedrij ven en andere instanties bezet uit protest tegen de gasprijs. In Amsterdam werd actie gevoerd bij Shell Research omdat dit concern „forse winst maakt op het aardgas", aldus het Woonlasten Overleg, een landelijke bundeling van huurdersco- mité's. Het Woonlasten Overleg Nederland wÜ met de bezettingen laten zien dat het de verhoging van de gasprijs van 1 januari met drie cent per kubieke meter met accepteert. Het verhaal dat de gemeentelijke gasbedrijven zelf ook tegen de prijsverhoging zijn noemt A. van Oosten van het Woon lasten Overleg ..zwak". De bezetting moet er toe leiden dat de bedrijven stoppen met het afsluiten van huishoudens van het aardgasnet. PZEM Het hoofdkantoor van de NV PZEM in Middelburg is een bezettingactie be spaard gebleven. In een brief aan de Raad van Beheer van de PZEM wijst hel Woonlastenkomitee Vlissingen ei op dat men minister G. van Aardenne ziet als hoofdverantwoordehjke voor de stijgende gaspnjzen Het comité vraagt de raad van beheer in dezelfde brief wel om een duidelijk protest tegen het ministeriële beleid. In een brief aan de minister vraagt het Woonlastekomitee Vlissingen om her ziening van de herenovereenkomst met Shell en Esso. Het comité wijst de mlnlnster op de 'schrikbarende toena me' van het aantai afsluitingen en achterstanden in de betaling van energienota's. Behalve met een affaire over een circuit van zwart geld, heeft het Belgische voetbal nu ook ie maken met een om koopschandaal waarbij Stan daard Luik en Waterschei zijn betrokken. (PAGINA 21) Radio en tv„ kunst: 2. Bi.- en buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Varia: 9 en 11. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21. Tijdelijk aanbod, zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijnrekening van de Verenigde Spaarbank en u benter zeker van dat u vijf jaar lang liefst8V^% rente ontvangt. De minimum inleg is f 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt Bij aankoop van een eigen huis kunt u. zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken Wij zijn tenslotte de makkelijke bank verenigde spaarbank OTTAWA - Na de bekendmaking van zijn aftreden stond een lachende Canadese premier Pierre Trudeau de pers te woord. OTTAWA Pierre Trudeau, de premier van Canada, heeft gisteravond zijn aftreden aangekondigd. Trudeau. die 15 jaar minister-president is, zal zijn functie neerleggen zodra de regerende liberale partij een nieuwe leider heeft gekozen Grootste kanshebber is de voormalige minister van financiën John Turner, die in 1975 na meningsverschillen over hei beleid uit de regering slapte. Turner is nu advocaat in Toronto. Foto: Trudeau staat de pers te woord na de bekendmaking van zijn aftreden. Uitsterving Het massale uïtstervïngspro- ces van plantesoorten twee per dag' vormt één van de grootste bedreigingen voor het leven van dieren en mensen op aarde (PAGINA 5) Fregatten Staatssecretaris J. van Hou welingen heeft bij 'De Schelde' in Vlissingen het voorlopige contract voor de bouw van vier M-fregatten getekend. (PAGINA 13) zou worden overgegaan tot het plaat sen van minder dan 48 kruisraketten. Voor 90 procent van de tegenstanders zou dal voor hun afwijzende houding niets uitmaken. Bij slechts 6 procent van de tegenstanders zouden de be zwaren daardoor verminderen. Redenen De Nederlandse Stichting DEN HAAG (ANP) - Een vrij ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking -- 63 procent -- is tegen het plaatsen van 48 kruisraketten op de basis Woensdrecht. 24 procent van de Nederlanders is wel voorstander van plaatsing en 13 procent heeft geen mening. Tegelijk verwacht echter een zeer ruime meerderheid dat het kabinet komend voorjaar zal besluiten toch de kernraketten te stationeren. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst in januari heeft gehouden. Het resultaat van dit onderzoek, tegenstanders van plaatsing dus vrij waarbij een kleine duizend Nederlan- aanzienlijk is. is de opvatting dat he ders van 18 jaar en ouder werden toch wel op plaatsing van de kruisra ondervraagd, heeft premier Lubbers ketten zal uitdraaien wijd verspreid woensdag op verzoek van PPR-frac- 76 procent verwacht dat de kruisra tievoorzitter Ria Beckers naar de ketten uiteindelijk toch geplaatst zul- Tweede Kamer gestuurd. len worden. Slechts 7 procent is van Onder de aanhangers van het CDA mening dat de kruisraketten niet in zijn de tegenstanders van plaatsing Nederland zullen komen, talrijker dan de voorstanders. 45 pro- Uit de resultaten van het onderzoek cent van de CDA-stemmers is tegen blijkt dat de afwijzende houding on- plaatsing. terwijl 37 procent voor is. der de bevolking niet vermindert als tistiek heeft ook geprobeerd de ach- De overigen hebben geen mening Van de aanhang van de VVD is 34 procent tegen en 55 procent voor plaatsing Bij de linkse oppositiepar tijen ligt het percentage tegenstan ders van plaatsing ruim boven de 80 procent. De onderzoekers concluderen uit de antwoorden van de ondervraagden dat. mocht het kabinet besluiten om tot plaatsing van de kruisraketten over te gaan. „daadwerkelijk verzet op zeer brede schaal tegemoet kan worden gezien". 43 procent van de tegenstanders zegt namelijk in een dergelijk geval in actie te zullen ko men. Dat betekent dat 27 procent van alle Nederlanders in verzet zal komen als een plaatsingsbesluit de steun van het parlement krijgt. Uit peilingen die de onderzoekers vo rig jaar in september en november hebben gehouden, blijkt dat het aan tal tegenstanders van de plaatsing is toegenomen. In de genoemde maan den bedroeg het percentage tegen standers beide keren 56. terwijl het nu gestegen is tot 63. Hoewel het aantal tergronden van afwijzende opvatting van de meerderheid van de Nederlan ders in kaart te brengen. Het blijkt dat men weinig geloof hecht aan een directe dreiging vanuit de Sowjet- Unic. Wel bestaat er de vrees dat door de plaatsing van de kruisraketten de kans groter wordt dat Nederland bij een conflict betrokken wordt, zeker ook omdat de Nederlandse regering „niets te zeggen" heeft over de kruis raketten. Een anti-NAVO-houding hebben de onderzoekers met in over wegende mate kunnen ontdekken Wel meent 55 procent van de onder vraagden dat de plaatsing van de kruisraketten meer in het belang is (Slot zie pag. 3 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1