ZEELAND' Ammoniakterminal Hoechst Vlissingen bijna klaar Kabelvereniging moet met uitgewerkt plan komen Raad van State: verkoopwagen óp veerplein Kruiningen mag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOTALE CAPACITEIT 40.000 TON Politie Beveland let op papieren en autogordels Gezamenlijk tijdschrift van milieu-organisaties PAGINA 9 AARDENBL'RG Er blijft de gemeente Aardenburg niets and.ers over dan het omstreden carillon voor 8 maart bij de schenker, Pieter de Boer in Drachten, terug te bezorgen. Mr J. J. van der Weel, die de gemeente in deze kwestie vertegenwoordigt, gaf maandagavond tijdens een besloten raadsbijeenkomst informatie over de stand van zaken. Zoals bekend heeft de raadsipan vorige week in opdracht van de gemeente een nieuw voorstel aan De Boer gedaan, in een uiterste poging om het carillon alsnog voor Aardenburg te behouden. Het voorstel hield in dat er een nieuwe overeenkomst met de Fries zou worden gesloten. Omdat de hoogbejaarde De Boer steeds te kennen had gegeven niet meer met burgemeester W L. A Lockefeer te willen onderhandelen, werd voorgesteld de burgemeester geheel 'buiten spel' te zetten. Ook toonde de gemeente zich bereid de klokken zichtbaar voor het publiek in Eede te willen plaatsen, een nadrukkelijke wens van De Boer. Vorige week donderdag ontkenden de burgemeester en wethouder H van Helden dat de gemeente een dergelijk vergaand voorstel zou hebben gedaan. Er werd zelfs tegengesproken dat er contact met De Boer zou zijn geweest Gisteren gaf de wethouder uiteindelijk toe dat de gemeente wel degelijk geprobeerd had de Fries tot andere gedachten te brengen Tevergeefs, zoals al meteen bleek. Ondanks de vergaande concessies heeft Pieter de Boer duidelijk gemaakt dat hij op geen enkel voorstel in zal gaan. Het onlangs door de Middelburgse arrondissementsrechtbank uitgespro ken vonnis bepaalt dat het carillon uiterlijk op 3 maart in Drachten moet zijn terugbezorgd en dat het vervolgens binnen zestig dagen moet worden opgericht Elke dag te laat levert een boete van duizend gulden op. Nu De Boer alle concessies van de hand wijst, zal de gemeenteraad, die vanavond i dinsdag i om half acht vergadert, niet anders kunnen besluiten dan het klokkenspel binnen negen dagen terug te bezorgen VLISSINGEN - De ammoniakterminal, die bij Hoechst Holland in Vlissingen-oost wordt gebouwd, is bijna klaar. De eerste van de twee tanks is half maart gereed. De tweede volgt een maand later. In elke tank kan 20.000 ton ammoniak worden opgeslagen. De terminal vergt een investering van bijna veertig miljoen gulden. Het project levert vijf arbeidsplaatsen op. «m 'vqnnt oPef z<;eschjP Hoechst-fabrieken in Duitsland door- beroepsprocedure moest Hoechst de Sl T H fr^of gevoerd. bouwvoorbereidingen tijdelijk sta de ammoniak (grondstof voor onder Hoechst gaat in de toekomst meer ken. 7 dan tot nu toe ammoniak van - goed- de/ kopere - overzeese markten betrekken T;i//ii/>y/i/?c voor de produktie van kunstmest -* IJtlVUl llrfb Omdat uit die gebieden (Perzische In oktober 1982 - toen de Raad van Golf, Noord- en Zuid-Amerika) ammo- State de bezwaren van de VMZ had niak in toenemende mate per schip afgewezen - werd de bouw hervat, naar West-Europa zal worden aange- Niet alleen de kroonprocedure heeft voerd, wilde het Hoechst-concem Hoechst tijdverlies opgeleverd. Ook over een eigen terminal beschikken, door stormschade aan een van de in De Vereniging Mllieuw Hygiene Zee- aanbouw zijnde stalen tanks ont- kleinere tankschepen naar centimeter Dat staal is bestand tegen zeer lage temperaturen en corrosie. De tanks staan in grote betonnen bakken. De wanden van die bakken beschermen de tanks tegen drukgol ven (bijvoorbeeld als gevolg van ex plosies) van buitenaf. Bovendien: zou de tank gaan lekken, dan wordt de ammoniak in de betonnen bak opge vangen. Bezoek minister Winsemius gaat morgen niet door MIDDELBURG - Hel bezoek, dat land IVMZI heeR de bouw vim de stond vertraging, minister Winsemius (ruimtelijke or- terminal destijds tot aan de Raad van Volgens Hoechst zijn alle mogelijke dening en milieubeleid) morgen state toe aangevochten. Volgens de voorzorgsmaatregelen getroffen om woensdag, aan Zeeland zou brengen ™z mfco1* verbonden aan risico's uitte bannen. De tanks waar- gaat niet door. Het Is uitgesteld tol vooral aanvoer van ammoniak in de ammoniak wordt opgeslagen een nog niet nader afgesproken da- "ver de druk bevaren Westerschelde zon gemaakt van een speciaal soort tum onaanvaardbaar. Als gevolg van de staal met een dikte van een tot twee De minister is verhinderd wegens bui tenlandse verplichtingen Het ge sprek met het provinciaal bestuur zou onder meer gaan over de verstedelij- kingsnota en gs wilden met hem spre ken over de problematiek van de ontzwaveling tot 100 procent van de om te bouwen conventionele centrale Borssele op kolen. Automobilist gewond bij aanrijding met tractorcombinatie OOSTBURG - De automobilist H. J. D. uit Sint-Kruis is maandagmiddag rond kwart voor vijf gewond geraakt toen hij op de Maagdenbergweg in Oostburg, met zijn auto tegen een voor hem rijdende tractorcombinatie botste. De man werd met een hoofd wond, een kniewond en een hersen schudding overgebracht naar het Sint-Antonius ziekenhuis in Oost- burg. D. was met hoge snelheid tegen de achterzijde van één van de twee aan hangwagen van de tractorcombinatie gereden. De tractor werd bestuurd door E. A. F. M. B. uit Draaibrug. Bij de aanrijding werd de personenauto onherstelbaar beschadigd. Bressiaander betrapt op stelen stenen Vrouwenbond FNV houdt streekdag BIERVLIET - Het district Zeeland van de Vrouwenbond FNV houdt don derdag 1 maart in café Willem Beu- kelsz in Biervliet de jaarlijkse streek dag Aanvang 10 00 uur De landelijk voorzitter van de Vrou wenbond FNV. Karin Adelmaker. houdt in de morgenuren een inleiding. De middag wordt ontspannen doorge bracht met zang en muziek. De nieuwe ammoniakterminal van Hoechst Holland in Vlissingen-oost. zondag op maandag op heterdaad betrapt bij het stelen van straatste nen van hel opslagterrein van rijks waterstaat aan de veerhaven in Bres- kens. H. was stenen aan het uitladen toen een patrouillewagen van de politie langs kwam. De man laadde stenen uit omdat zijn ogen groter waren dan het draagvermogen van zijn aanhang wagen, die niet meer voor- of achter uit wilde. De politie nam de aanhang wagen plus 227 straatstenen in beslag H. werd na verhoor weer i: gesteld. vrijheid GOES - De politie op Zuid-Beve land zal de komende maand extra letten op de papieren die iedere bestuurder van een motorvoertuig bij zich moet hebben en op het gebruik van veiligheidsriemen door automobilisten. Aan deze ac tie doen zowel de gemeentepolitie in Goes als de groepen van de rijkspolitie in Borsele, Kapelle en Reimerswaal mee. Het is de bedoeling dat in ieder geval tijdens de gebruikelijke sur veillances meer aandacht wordt be steed aan papieren en riemen, maar de kans bestaat ook dat speciale controles op touw worden gezet. Bij de autopapieren gaat het vooral om deel III van het kentekenbewijs. Het exemplaar van 1984 had al op 1 februari op de voorruit moeten zit ten. In voorkomende gevallen is tot nu toe steeds een waarschuwing uitgedeeld Na 1 maart lopen be stuurders evenwel het risico van een proces-verbaal. Kort geleden hebben de Zuidbeve- landse politiekorpsen de verlichting van fietsen en bromfietsen aan een extra kritische blik onderworpen. Deze actie heeft in korte tijd 289 bekeuringen opgeleverd. President-commissaris H H. McCain van McCain Foods. Canada'tweede van linksbezocht maandag het door brand getroffen bedrijf in Lewedorp. Rechts van hem algemeen directeur P. van der Wel van McCain Europa BV LEWEDORP Het aardappelver- werkend bedrijf McCain in Lewe dorp gaat zo snel mogelijk beginnen met de herbouw van het aardappel- sorteerstation, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand ge heel werd verwoest. De verwachting is dat het bedrijf bij de aanvang van het nieuwe seizoen eind juli. begin augustus weer normaal zal draai en, aldus een woordvoerder van McCain. Zoals gemeld bedraagt de schade naar schatting vijf tot zes miljoen gulden en ligt de produktie voor vier tot zes weken geheel stil. President-commissaris H. H McCain van MecCain Foods limited in Cana da bezocht maandag het door brand getroffen bedrijf. Hij sprak zijn dank en waardering uit voor de snelle en grote inzet van de brandweerkorpsen van de gemeenten Goes en Borsele en de medewerkers van McCain Lewe dorp die eveneens snel ter plaatse waren, waardoor de schade 'beperkt' bleef. De fieer McCain is toevallig voor zaken in Nederland. De Lewedorpse vestiging van McCain Europa BV is van bijzonder vitaal belang, omdat hier de afdelingen fi nanciën. inkoop en distributie zijn gecentraliseerd De administratieve werkzaamheden kunnen normaal doorgaan dankzij het feit dat de kan toorpanden gespaard bleven. 'Lewe dorp' produceert ongeveer 20 procent van de totale Nederlandse produktie van McCain Dit zal zonder problemen kunnen w orden opgevangen door de vestigin gen in Hoofddorp en Werkendam, aldus algemeen directeur P. van der Wel. „De klantenkring van het be drijf zal geen enkele hinder ondervin den van deze brandschade". VLISSINGSE WETHOUDER: VLISSINGEN - De Kabelvereniging Zeeland' (in oprichting) zal met een volledige uitwerking van de plannen voor aanleg en exploitatie van een kabelnet in Vlissingen moeten ko men, zodat die plannen getoetst kun nen worden aan de criteria die zijn vastgelegd in de gemeentelijke ka belnota. Dit zei wethouder W'. Wisse (PvdA) van onder meer openbare werken maandagmorgen in een ge sprek met enkele intiatiefnemers tot de oprichting van de vereniging. Op basis van de thans beschikbare gege vens was het voor wethouder Wisse niet mogelijk een oordeel te geven over de haalbaarheid van de plannen van de vereniging, zo bleek uit zijn woorden. De 'Kabelvereniging Zeeland' wil. zo als gemeld, in Vlissingen een kabelnet aanleggen, waarvan de gebruikers mede-eigenaar zijn door hun lidmaat schap van de vereniging. Volgens de heer J. Minnaard uit Vlissingen. één van de initiatiefnemers, wordt met die constructie een PTT-mach tiging om programma's te mogen doorgeven overbodig. Er wordt immers niet ge zonden maar er worden alleen beel den ontvangen en doorgegeven, zo luidt zijn redenering Dit is volgens wethouder Wisse echter onjuist. „Een machtiging is in principe nodig m elk geval waarbij meerdere aansluitingen zijn op éen antennealdus de heer Wisse. De 'Kabelvereniging Zeeland' zal zo spoedig mogelijk de plannen uitwer ken en een exploitatieopzet maken, en die uitwerking ter beoordeling aan de gemeente zenden. Daar zal men de plannen toetsen aan de criteria die zijn vastgelegd in de gemeentelijke nota 'Een kabel voor Vlissingen'. De initiatiefnemers tot de kabelvereni ging bleken overigens niet op de hoog te te zijn van de inhoud van die nota. die m oktober door de Vlissingse gemeenteraad werd vastgesteld. Wethouder Wisse zei te verwachten dat dit jaar de besluitvorming over wie het kabelnet zal gaan exploiteren wordt afgerond. In 1985 kan dan een begin worden gemaakt met de uit voering. Dieselolie gestolen BRUINISSE - Van een opslagterrein m Bruinisse is in de nacht van zater dag op zondag zo'n 800 liter dieselolie gestolen, alsmede een accu. De totale waarde wordt geschat op zo'n duizend gulden. De olie en de taccu waren eigendom van een wegenbouwbedrijf uit Steenbergen. Maandagmorgen werd de diefstal ontdekt, waarna aan gifte werd gedaan bij de rijkspolitie. Wethouder Wisse EERSTE NUMMER WANTIJ- UIT Stil verdriet Kinderen in de Doe-Maar-leef- tijd: ze hebben de laatste da gen wat afgeleden. Stil ver driet om het ontvallen van een favoriete band. In het gezin in Goes werd er door de huisgenoten na het bericht over de ontbinding van het illustere gezelschap nog slechts op fluisterende toon over gesproken. Want men wist het: Ilse was een trouw fan van Doe Maar Ze begint nu overigens iveer aardig bij te komen van de klap. Toen een huisgenoot gisteren voorzichtig informeerde hoe het nu met haar was, zei de kleine meid flink: ,X.aat maar". AFWIJZING RIJKSWATERSTAAT ONDUIDELIJK iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Dc afdeling recht spraak van de Raad van State vindt dat M. A. van de Plasse uit Yerseke alsnog een vergunning voor onbe perkte tijd moet krijgen voor de verkoop van vis en frites op het veerplein in Kruiningen. Dc Raad van State corrigeert daarmee een besluit van de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat Zeeland. I Eind december 1982 kreeg Van de Plasse een vergunning voor een j standplaats op het plein van de Veer haven in Kruiningen. Die vergunning was geldig tot eind december vorig jaar. Daarna zou geen vergunning meer worden verleend „in verband met uc Bt.vvij<iigde inzichten ten aan zien van een doelmatig en veilig ge bruik van de veerpleinen De Raad van State stelt zich op het standpunt dat een beperking van het aantal verkooppunten op veerpleinen uit een oogpunt van doelmatig en veilig gebruik van de pleinen op zich zelf als aanvaardbaar beleid kan wor den beschouwd. Ten aanzien van dit specifieke geval heeft rijkswaterstaat onvoldoende duidelijkheid over de normen verschaft De afdeling rechtspraak vindt dat rijkswaterstaat geen bevredigend ant woord heeft gegeven op de vraag in welk opzicht de aanwezigheid van de verkoopwagen van Van de Plasse in het geval dat de vergunning voor uaucpaumL tijd zou worden verlengd, een bedreiging voor het gebruik van hel veerplein vormt. V erkeers veiligheid De Raad van State acht het ook niet aannemelijk dat dc verkeersveilig heid op het veerplein nadelig wordt bcinvloed door de aanwezigheid van dc verkoopwagen. In dit verband wordt erop gewezen dat aan dezelfde kant van dc weg en op korte afstand van elkaar een café-restaurant en een ijswagentje zijn gesitueerd. Een verwijzing door rijkswaterstaat naar de situatie op parkeerplaatsen langs autosnelwegen gaat volgens de Raad van State niet op, omdat op en mngs een vcciplein van snelverkeer geen sprake is De afdeling rechtspraak vindt dat njkswaterstaat in geen enkel opzicht duidelijk heeft kunnen maken waar om aan Van de Plasse met een ver gunning voor onbepaalde tijd kan worden verstrekt. In de uitspraak wordt verder gewezen op de voor Van de Plasse positieve adviezen van de rijksconsulent voor de handel, am bacht en diensten Het besluit van de hoofdingenieur- directeur van de Zeeuwse directie van rijkswaterstaat wordt vernie tigd. De afdeling rechtspraak schrijft verder voor dat Van dc Plasse alsnog voor de vergunning voor onbepaalde tijd in aanmerking moet komen. GOES - De milieuorganisaties Zeeuws Coórdinatieorgaan voor natuur- en landschap (ZCOl, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en de stichting Zeeuws Landschap hebben het eerste num mer van 'Wantij' uitgebracht, 'Wantij' vervangt de tijdschriften Gouden Delta en Zeeuws Nieuws. Na de opheffing van de Gouden Delta wilde de VMZ toch over een orgaan beschikken om de leden te informeren. Omdat er toch al ver gevorderde plannen op tafel lagen om te fuseren met het ZCO in 1985, besloten beide organisaties samen voor een uitgave te zorgen. Het Zeeuws Landschap paste, als laat ste, erg goed in de drie-eenheid, die voortaan het Zeeuwse publiek van milieuberichten zal voorzien. 'Wantij' wordt gedrukt in een opia ge van 4500 exemplaren De leden en donateurs van de drie milieuor ganisaties krijgen het blad toege stuurd Verder ligt het in de boek winkels te koop De naam ls geko zen om de dubbele betekenis Wan tij komt voor op plaatsen waar twee getijstromen elkaar ontmoe ten. m Zeeland nog op zeer beperk te schaal Op een plaats waar wan tij heerst is nagenoeg geen stroom, wel bewegmg. De negatieve klank van het woord komt voort uit de I associatie met wantijding. slechte I berichten. De redactie van Wantij I verwacht dat van minder goed nieuws nogal eens sprake zal zijn. De botsing tussen twee stromingen kan ook in de milieuproblematiek I voor beweging zorgen Juist daar. waar de meningen botsen moet een j goede analyse van de problemen I mogelijk zijn. vindt de redactie van I Wantij. In het eerste nummer gaat Lisette Boot in op de baanlozenprojecten I in de landschapsverzorging. Berna- I dette van den Brink zet de bezwa- ren en alternatieven op een rij rondom de ombouw van de Borsel- se centrale tot kolencentrale. VMZ- voorzitter Hans Bannink geeft een analyse van de gevolgen die de deregulering voor het milieu kan hebben. De Schade-ziekte', en dan I vooral wat er in Belgie aan politiek meespeelt, wordt bekeken door J an de Vries en Thijs Kramer gaat in op de gestuwde voorjaarstrek van vo- j gels langs de West-Zeeuws-Vlaam- se kust. Het is de bedoeling dat Joop Dam eens in de twee maanden een cul tuurpagina inhoud geeft. Deze keer gaat hij in op de naamgeving van het tijdschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9