'Landbouwbeleid vereist economische argumenten' TROUBADOUR Arnemuids raadslid beschuldigt staatssecretaris van 'misdrijf Bezuinigingsbeleid kabinet voortzetten9 Kwestie onderzoek bodemsanering 'Zeeland moet maar eens tussen de schuifdeuren uit' Ir. LUTEIJN OVER EUROPESE AANPAK: vvd-kamerlid terpstra: familie avond cbtb in Oostburg voor Raad van State 'g arnalenhandel ten onrechte bezoedeld' DINSDAG 28 FEBRUARI 1984 13 GOES De Nederlandse vertegenwoordigers bij de gesprekken over het Europese landbouwbeleid moeten hun standpunten met economische argumenten onderbouwen en niet met politieke. Want op economisch gebied speelt Nederland een rol van betekenis in Europa. „Op het politieke vlak hebben we veel minder in de melk te brokken, in tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht in Den Haag", zei voorzitter ir D. Luteijn van het Koninklijk RlcHtillg Nederlands Landbouw Comité (KNLC) maandagmiddag in Goes. Hij sprak op de algemene ledenvergadering van de kring West-Zuid-Beveland van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) in de Prins van Oranje. Brussel. De voorstellen die nu op tafel liggen vond hij onaanvaardbaar. Af hankelijk van het produkt moet er naar zijn smaak 2 tot 5 procent bij Onderwerp van Luteijns inleiding was Luteijn kon natuurlijk met om de de actuele landbouwpolitiek. Hij stel- zogenaamde superheffing op melk de vast dat het Nederlandse land- heen. Hij schatte de kans dat zo'n bouwbeleid vergeleken met het bui- heffing er komt overigens op 50 pro- tenland veel beter is geweest de afge- cent. omdat nogal wat EG-landen de lopen jaren. Veel geld is gestoken in heffing uitsluitend toegepast willen structuurverbeterende maatregelen, zien op de Nederlandse en Noordduit- Luteijn: ,,We zijn wel eens jaloers op se boeren en niet op hun eigen melk- het belastingregime in andere landen, produktie Hij toonde zich weinig maar uiteindelijk heb je daar minder hoopvol over een spoedige afronding aan dan aan maatregelen die de gehe- van de prijsonderhandelingen in le landbouw op een hoger plan bren gen'' Hij legde ook uit waarom het Europese landbouwbeleid zo belang rijk is voor de Nederlandse boer. In 15 a 20 jaar tijd is de produktie van de gemiddelde Nederlandse boer verdub beld. Het overgrote deel van deze toename wordt geëxporteerd. Deze uitvoer staat of valt bij het EG-beleid. Optreden Zeeuws Seniorenorkest in Kruiningen KAPELLE Het Senioren Orkest Zeeland geeft morgen, woensdag, een concert in 'het Dorpshuis' in Kruinin gen. De voorstelling begint om 14.30 Verder maakt secretaris E. Aalders van het seniorenorkest in zijn laatste verenigingsbrief bekend dat er voor dit jaar nog drie andere concerten op het-programma staan: 11 april in het dorpshuis in Nieuwerkerk, 9 mei in Ter Schorre in Terneuzen, 10 oktober in het nieuwe dorpshuis van Haam stede en 13 juni in Wemeldinge De onderhandelingen over dit laatste concert lopen nog. zodat de locatie van de voorstelling voorlopig onbe kend is. Secretaris Aalders meldt te vens dat de toeloop van jongeren naai de verschillende muziekkorpsen een stijgende lijn vertoont. „Zijn de korp sen nu wat dat betreft over het dode punt heen en zou de jeugd een beetje zijn uitgekeken op de tv en de disco bar?., vraagt Aalders zich af. Vrachtwagenaccu in brand gevlogen HULST - Aan de Absdaalseweg in Hulst is maandagmorgen de accu van pen Nederlandse vrachtauto in brand gevlogen. De chauffeur wist door tij dig ingrijpen de vlammen, ontstaan door kortsluiting, te doven. Cassetterecorder en versterker uit auto gestolen Dat is trouwens niet alleen een boe- TERNEUZEN - Uit de auto van R. Z. renbelang. maar zeker ook een natio- uit Terneuzen zijn zaterdagnacht een naai belang. Immers de export levert autoradiocassetterecorder en een ver een belangrijke bijdrage aan het hui- sterker gestolen De wagen stond - dige betrekkelijk gunstige beeld dat vermoedelijk met afgesloten - gepar- de betalingsbalans biedt keerd in de Temeuzense Nieuwstraat MIDDELBURG - Het tweede kamerlid me vrouw E. Terpstra van de VVD meent, dat het bezuinigingsbeleid dat door het kabinet-Lub- bers goed in gang is gezet, ook de komende tijd moet worden ge handhaafd. Naar haar inzicht is het niet juist om op dit stuk van za ken gas terug te nemen, ondanks de stemmen die opgaan om tot een minder straf ombui- gingsbeleid te komen. Mevrouw Terpstra gaf maandagavond die op vatting in De Huifkar te Middelburg, waar zij voor de Vrouwen in de WD op Walcheren een 'spreekbeurt hield over de sociaal-economische politiek als onderdeel van de behandeling van een aantal actuele poli tieke zaken. Zij ontleen de voor haar opvatting grond aan het recent verschenen rapport van de OESO, waarin de economische sitauatie van Nederland wordt doorgelicht en „meer verstard" wordt bevon den darvin de ons omrin gende landen. In haar inleiding onderstreepte mevrouw Terpstra. dat door het beleid van het kabinet-Lubbers vol te houden de overheidste korten teruggedrongen kunnen worden, de werkgelegenheid en ar beidsmobiliteit kan wor den vergroot en de in vesteringen kunnen worden aangezwengeld. In haar inleiding ging het VVD-tweede kamer lid ook in op onder meer de toekomstige ontwik keling van de sociale voorzieningen In dit verband wees zij onder meer op de maatregelen, die in de toekomst nodig zullen zijn om het stelsel van sociale zekerheid overeind te houden bij een voortgaande vergrij zing van de bevolking. Verder sprak zij voor de WD-vrouwen op Wal cheren onder meer over haar recente trip naar India In de middaguren had zij een bezoek ge bracht aan .Zonneveld' te Oostkapelle. Bezorgd maakte de KNLC-voorzitter zich over de richting die het Neder landse landbouwbeleid uit zal gaan. Hij toonde zich bevreesd voor een verlegging van de aandacht doordat het ministerie van landbouw en vis serij zich nu ook met natuur- en landschapsbehoud en openluchtre creatie moet gaan bezighouden. Daarbij komt dan nog dat de over heid de neiging heeft zich steeds verder terug te trekken uit de land bouwvoorlichting. Die wordt meer en meer overgelaten aan particuliere bureaus, leveranciers en afnemers. Op zichzelf had Luteijn daar niet veel problemen mee. maar hij wees er wel op dat het gevolg van deze ontwikke ling ook zal zijn dat het bedrijfsleven meer invloed krijgt op het voorlich tingsbeleid. in zijn openingswoord aan het begin van de vergadering besteedde voorzit ter J. Nieuwenhuijse van de ZLM- kring aandacht aan de natuurbe scherming in de Zak van Zuid-Beve land. Daar is nu in totaal 129 ha reservaatsgebied en 145 ha beheersge bied. Hij veronderstelde dat het voor menig boer nog wel even wennen zal blijven met de beheersmaatregelen die In deze gebieden overeengekomen zijn. „Want het blijft natuurlijk onna tuurlijk om maatregelen te nemen die een vakkundig boer nooit zou tref fen". zei hij. Nieuwenhuijse wees er in dit verband ook op dat wild - of dat nu gevleugelde of van vier poten voorzie ne dieren zijn - zich met stoort aan begrensde beheersgebieden. „Goed verzorgd grasland en ingezaaide win tertarwe blijkt voor veel dieren vaak aantrekkelijker te zijn dan schrale gebieden met een grote natuurweten schappelijke waardebetoogde hij Werkende jongeren CNV Zeeland over 'tweeverdieners' VLISSINGEN - De werkende jonge renorganisatie binnen het CNV in Zeeland houdt in het kader van het landelijke project 'Zij aan zij' van daag, dinsdagavond, een bijeenkomst die gewijd is aan de problematiek van de 'tweeverdieners'. Dat gebeurt in 'De Schakel' in Middelburg. Aanvang 19 30 uur Tijdens die bijeenkomst zal Wilma Talstra. landelijk medewerk ster van het project 'Zij aan zij' een inleiding houden over het nut en het doel van dat project GEMEENTE WEIGERT BETALEN KOSTEN uuui nunsiuiung. ie cioven. in Koudekerke MIDDELBURG - 'Weerbaar of dienst baar' is het thema van de familie avond, die de afdeling Walcheren Zuid-West van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) West-Neder land woensdag 29 februari houdt in de ontmoetingsruimte van de gerefor meerde kerk aan de Tramstraat 33 in Koudekerke Drs N. Groot, secretaris van de sectie akkerbouw van de orga nisatie, bespreekt dit thema in een inleiding over een discussienota, die over de vraag 'Is de christelijke maat schappelijke organisatie nog actu eel?' gaat. Na de pauze en na een declamatie door mevrouw J. Karelse- Geschiere, kan over de inleiding wor den gediscussieerd. De bijeenkomst begint 's avonds om half acht. DEN HAAG B en w van Oostburg vinden dat gedeputeerde staten van Zeeland ten onrechte ruim 45.000 gulden op de gemeentebegroting heb ben opgevoerd voor nader onderzoek naar bodemvervuiling op het terrein van de voormalige gasfabriek. Mi lieu-ambtenaar A. van Gessel stelde maandag voor de Raad van State in Den Haag namens b en w vast dat dat onderzoek niet onder de wet valt en dat de financiële gevolgen derhalve niet ten laste van de gemeente mogen komen. Gs voerden de kosten van het bodem saneringsonderzoek begin december zelf op de Oostburgse begroting op, nadat de gemeenteraad had gewei gerd daarvoor geld vrij te maken. Burgemeester mr C. Th. Spijkerboer kondigde direct- daarop aan tegen het besluit van gs een sehorsingsverzoek bij de Raad van State in te dienen. De provincie ziet het onderzoek naar bodemverontreiniging op het terrein van de voormalige gasfabriek in Oost burg als logisch uitvloeisel van de interim-wet bodemsanering Gs heb ben destijds die gasfabriek bij het ministerie van millieu in Den Haag aangemeld als onderdeel van een Zeeuws totaalprogramma en de mi nister is daarmee akkoord gegaan. Het gaat derhalve niet aan dat de gemeente Oostburg voor de kosten van het onderzoek weigert op te draai en, te meer daar de minister eerder al serieus op de bezwaren van Oostburg is ingegaan. De gemeente Oostburg vindt evenwel dat dat niet valt onder de interim-wet bodemsanering, die uitsluitend zou zijn bedoeld voor spoedeisende geval len, waarbij direct gevaar voor het milieu en de volksgezondheid dreigt. Bij de gasfabriek is daarvan geen sprake omdat die al in 1949 werd gesloten en de bestaande situatie der halve al 35 jaar voortduurt. Oostburg baseert zich bij dat stand punt ook op de nota 'beoordeling en aanpak bodemsaneringsgevallen' die vlak voor de interim-wet in december 1982 werd gepubliceerd Van Gessel wees er gisteren in Den Haag boven dien op dat het terrein ruim driehon derd meter buiten de bebouwde kom ligt en dat er geen woningbouw is gepland. Volgens het programma zou het onderzoek al in het eerste kwar taal van dit jaar moeten plaatsvinden. ARNEMUIDEN - Het Arnemuidse ge meenteraadslid B.J. van Belzcn (rpf) heeft staatssecretaris drs J.P. van der Reijden van volksgezondheid be schuldigd van een economisch delict, „een misdrijf dus". Van der Reijden, alsmede de directeuren van de Keu ringsdienst van Waren in Utrecht en het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten hebben volgens Van Belzcn de Arnemuidse garnaicnhandel ten onrechte enorme schade berokkend. Na het overlijden van een aantal bejaarden vermoedelijk als gevolg van het eten van besmette Noorse garnalen drong het ministerie van volksgezondheid aan op een verbod op het thuispellen van Hollandse gar nalen. Het ging echter om buitenland se garnalen besmet met een uitheem se bacterie en dit incident moet daar om volgens de handel volledig worden los gezien van de Hollandse garnalen. Het Arnemuidse rpf-raadslid vindt dan ook dat de staatssecretaris met zijn 'voorbarige, ongenuanceerde uit latingen' de Arnemuidse garnalen- handel ten onrechte in een kwaad daglicht heeft gesteld. Of, zoals Van Belzen het gisteravond tijdens de raadsvergadering in Arnemuiden uit drukte „De Rembrandt van de zee is gedegradeerd tot een vierderangs schilderij". „Het kwaad moet met wortel en tak worden uitgeroeid. Van der Reijden en de twee directeuren moeten lei- verantwoording worden geroepen. Zij zijn de schuld dat de mensen onnodig kopschuw zijn geworden van dit heer lijke zeebanket Deze heren staan toch niet buiten de wet? Daarom vind ik dat ze met onbetaald verlof moeten worden gestuurd", zei de heer Van Belzen In een breder verband ergerde hij zich verder aan het feit dat in overlegsitua ties over de garnalenkwestie veel te weinig mensen uit de praktijk zijn betrokken. „De mensen uit de prak tijk worden niet gevraagd en er zijn te veel mensen bij uit de theorie Maar die ambtenaren maken mij doods bang Ik zou ze 't liefst allemaal naar Alaska sturenzei Van Belzen onder hilariteit. Het woord 'allemaal' trok hij overigens later in. 'want er zijn ook goeie'. Burgemeester M. M. Markusse van Arnemuiden wilde Van Belzens uit spraken niet overnemen. Wel was de heer Markusse van mening, dat er overhaaste maatregelen zijn geno men. waarvan men de consequenties niet heeft beseft. Arnemuidens eerste burger doelde hiermee op het aan vankelijk ingestelde verbod op de thuispellerij, dat later -zoals gemeld- is opgeschoven tot 1985. Hij herhaal de het standpunt, dat het college van burgemeester en wethouders van Ar nemuiden vast houdt aan het thui spellen, al zouden er misschien strin gentere regels moeten worden inge voerd met betrekking tot de opslag en het transport van de garnalen. Dit standpunt hebben de colleges van Arnemuiden, Goedereede en Ter- munten overgebracht aan de staats secretaris, die zich erop zal beraden. „Voor pelcentra voelen we mets; de pelmachme is nog jaren weg De handpellerij moet daarom doorgaan", aldus de heer MarkusseHij voegde er evenwel aan toe. dat hij de indruk heeft dat hij en zijn collega's erg veel moeite zullen hebben in hun pogingen het verbod op de thuispellerij om te buigen. Piet Brakman wil terug naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen om er een eigen studio op te zetten C'est passe le beau temps, oh wat is 't zéère gegoan. iderèén kent iderèên. maor die tijd is nie méér". Net als zijn meeste collega- froubadourS kijkt Piet Brakman met een weemoedige blik naar het verleden. Zijn succesvolle langspeelplaat 'Mijn Zeeuwse land', waar al 3000 exemplaren van zijn verkocht, lijkt volgezongen door iemand die er werkelijk spijt van heeft dat de tijd niet stil is blijven staan. Al het mooie, zelfs het echte Cadzandse volkskarakter, is verleden tijd, zingt Brakman. De toerist krijgt een paar keer de zwarte piet toegespeeld. Hoewel, soms klinkt er toch ook een reële noot door: "t is raak, 't is wreed, ook de tijd heeft hier geleerd, vreemd geld is niet verkeerd". Wie Piet Brakman alleen van zijn optreden tot een aparte gebeurtenis liedjes kent. zou de indruk krijgen kan maken. Kennelijk wordt die dat de Westzeeuws-Vlaamse zanger band ook door het publiek gevoeld, de klok dertig jaar terug zou willen Alle optredens, zoals afgelopen draaien. Toch denkt hij niet alleen weekeinde in Retranchement en IJ- aan zijn zonnige jeugd in het Groese zendijke, trekken volle zalen „Ik land. „Zeeland moet maar eens tus- sen de schuifdeuren uit", is zijn stelling. Op muzikaal gebied wor den de aanwezige talenten volgens hem momenteel onvoldoende be nul Zegt: ..Wat komt er nu eigenlijk uit de provincie"3 We hebben Marie ken de mensen, die voor de vijfde keer komen luisteren. Het klinkt elke keer weer anders, zeggen ze dan' Met zoveel succes in de eigen streek komt hij langzamerhand toe aan een verbreding van de markt. Voor de eerstvolgende nieuwe opla- Cecile Moerdijk, en misschien een ge van 'Mijn Zeeuwse land' worden klein beetje Piet Brakman, dan er 2000 platen extra geperst, die houdt het op. Ik geloof dat er een' over heel Zeeland worden gedistri- heleboel mensen zijn die muzikaal bueerd wat kunnen. Die moeten een kans krijgen Als er binnenkort een om- Pe 38-jarige Brakman loopt er niet roep Zeeland komt. dan zal er volop naast zijn schoenen „Je wordt gebrek zijn aan eigen artiesten natuurlijk snel op een voetstuk ge- Brakman is vast van plan op die plaatst, maar het ligt aan jezelf hoe toekomstige behoefte in te spelen ho°g Je klimt. Ik probeer gewoon te Zo gauw zich een mogelijkheid voordoet wil hij vanuit het Brabant se Heeze, waar hij al meer dan tien jaar woont, naar zijn geboortedorp Groede terug om daar een eigen studio op te zetten. Een duidelijk gat in de markt, constateert Brak man Regionale muzikanten en zan gers krijgen in de grote landelijke studio's geen eerlijke kans. Of. zoals de zanger het vanuit zijn eigen ervaring formuleert „Je wordt in blijven" Ook zijn optredens houdt een grote studio gewoon vaak he- bij zo eenvoudig mogelijk. Geen donderd". Jarenlang heeft Brak- rare fratsen op het toneel en een man als studiomuzikant gewerkt bij simpel zaaltje met maximaal twee- Johnny Hoes en Tony Bas. Voor honderd plaatsen De bekende 'ha- beginnelingen is het platenwereldje ringen m de ton-aanpak' wordt ver volgens hem een moeras van schone meden Met ruimte voor tafeltjes schijn en mooie beloften. Zelf heeft tussen de stoelen wordt geprobeerd hij het geluk gehad in vriendschap- 0ok de ouderen een gezellig uitje te pelijke samenwerking met Jan Boe- bezorgen. „Dat hebben ze lang moe- zeroen in elk geval tot een regionale ten missen", meent Brakman, hit uit te groeien. De eerdere lande- De plannen voor een eigen studio lijke singles 'Nelly D' il979i en hebben in de loop der jaren vaste Libanon' (19811 flopten op de Hil- vorm gekregen De Groese zanger is versumse desinteresse. Achteraf heeft de troubadour daar geen spijt van Met West- Zeeuwsch-Vlaanderen zegt hij in Brabant werkzaam als muziek- therapeut in een epileptiecentrum. Met de in zijn vak opgedane kennis, in combinatie met zijn muzikale ervaring, wil hij in de nieuwe studio beginners begeleiden tijdens hun speciale band te hebben, die elk eerste wankele schreden op het a tiestenpad Brakman weet dat het bijvoorbeeld erg belangrijk is datje de mogelijkheden van een micro foon kent En als podiumkunste naar moet je ook precies het bereik van je stem beseffen, anders kan het tijdens een optreden grandioos fout gaan. De troubadour betoogt dat dergelijke 'weetjes' een basis moe ten vormen, die ervoor kan zorgen dat iemand niet tussen de schuif deuren beklemd blijft, en dat de eerste artistieke drempels moeite loos worden genomen Met een pro fessionele acht- of zestiensporen studio denkt Brakman iedere Zeeuw een goedkope mogelijkheid te kunnen bieden om eigen opna mes te maken. De prijs voor een kant en klare bandopname schat hij op vijftig gulden per uur, ongeveer de helft van wat een 'echte' studio in rekening brengt. De terugkeer naar West- Zceuwch-Vlaanderen is al voorbereid. Er moet nog aan één voorwaarde worden voldaan. Brakman ziet het niet zitten om zich volledig in het ongewisse te storten en wil daarom eerst zeker heid over een deeltijdbaan. Verko per in een platenzaak of inrich tingswerker, dat maakt hem wei nig uit, als er maar een basisinko men mee te verdienen is. Verder is hij vast van plan in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een mu ziekles voor gehandicapten te be ginnen In Heeze is hij er in geslaagd gehandicaptenorkestjes te vormen ..Dat is het eerste wat ik doe Die mensen kunnen zo ongelooflijk met muziek bezig zijn. dat is fantastisch Ik vind echt dat er in deze streek zo snel mogelijk muziekonderwijs voor gehandicapten van de grond moet komen". Al met al ziet het er naar uit dat Brakman over niet al te lange tijd weer in zijn geboortestreek zal neer strijken Als het aan hem ligt. zal dat niet ver van Groede zijn. Want ook al heeft de echte Piet Brakman meer oog voor de toekomst dan de zingende troubadour, iéts hebben de twee toch gemeen In de verte toch te horen, staat mijn stoere Groese toren, op zijn kop een vrome spits, omdat-ie achtkantig is. en de acht klokkegaten, houden altijd 't volk in de gaten". Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 25