Doelengebouw blok aan been eigenaar en omwonenden Voorlichting over de Marokkaanse cultuur WORMENMEST 'Ontheffingsbesluit woonwagenbewoner niet goed afgewogen' de dokter schrijft het zijn planten voor Wissel Zeeuws-Vlaanderea PZC/ streek MINISTERIE WEIGERT SLOOPVERGUNNING DINSDAG 28 FEBRUARI 1984 12 P HULST Het 17e-eeuwse voormalige Doelengebouw aan de Lange Nieuwstraat in Hulst, dat het laatst dienst deed als sexcinema, is langzaam maar zeker aan het instorten. Dat is de stellige overtuiging van zowel de bewoners van het aangrenzende pand, het echtpaar De Cocq, als de eigenaar van het gebouw C. J. Visser. Omdat het pand voor de betrokkenen een voortdurende bron van ergernis vormt, zouden ze het gebouw het liefst slopen. Een aanvraag voor een sloopvergunning is door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur evenwel tot twee keer toe geweigerd. Monumentenzorg, dat al enkele keren een architect langsstuurde, hecht daarvoor nog teveel waarde aan het gebouw. Eigenaar Visser, overtuigd van de bouw. „De muren in de toiletten meent De Cocq dat ook het dak zijn noodzaak van sloop, laat het er niet scheuren nu weer en die heb ik vorig beste dagen gehad heeft en is volgens bij zitten Enkele maanden terug jaar dichtgemaakt", vertelt De Cocq. de goot aan het rotten, spande hij tegen de gemeente Hulst Ook de muur in de slaapkamer van Daarnaast huizen in het leegstaande een arob-procedure aan. Mocht dit het echtpaar dreigt in te storten. „De pand ratten In de zomer van het vorig geen vruchten afwerpen, dan zal hij stenen liggen los op elkaar", zegt De jaar was er zelfs sprake van een een kort geding tegen het ministerie Cocq. „En dat is geen prettige ge- rattenplaag, die met moeite door de aanspannen. De opdracht aan een dachte als je naar bed gaat". Verder gemeente is bestreden. Behalve dat sloopbedrijf is al verstrekt, vertelt Visser. Het wachten is volgens hem op een vergunning. Het pand aan de Lange Nieuwstraat h was tot voor kort eigendom van P. J. M. Metz. die er lange tijd een sex- bioscoop in exploiteerde. Doordat de gemeente vier jaar geleden een nieuw bestemmingsplan voor onder meer de Lange Nieuwstraat vaststelde, moest de bioscoop worden gesloten. Sinds dien staat het pand leeg en raakt het steeds verder in verval. Het echtpaar De Cocq, dat in het aangrenzende pand woont en er de bistro Pierrot exploiteert, heeft sinds de sluiting te kampen met een groeiend aantal pro blemen. „Met storm vliegen de stenen rond je oren", zegt M. J. H. de Cocq. Duidelijk verontwaardigd meldt het echtpaar dat niet alleen het bewuste pand zelf, maar ook de eigen muren (de beide panden delen één tussenmuur) scheu ren vertonen. Met uitzondering van de muur in de bistro, die nieuw tegen de oude muur is aangemetseld. Vocht De oorzaak van het scheuren van de muren, waar volgens het echtpaar geen dichten tegen helpt, is volgens het tweetal vocht. Regenwater sij pelt door van het dak naar de vloer van pand 30. Het plafond is er al naar beneden gekomen. Bovendien ver slechtert de toestand van het ge- Afdeling Graauw boerenbond bijeen GRAAUW De boerenbond afdeling Graauw hield de algemene jaarverga dering in het gemeenschapshuis. Tij dens het huishoudelijk gedeelte kwa men tal van zaken aan de orde, waar onder ook een uitgebreid jaarverslag van secretaris J. Kips. Ook werden verschillende mededelingen gedaan door F. de Waal vanuit de NCB. Bij de bestuursverkiezing werden A. v d Vijver in het bestuur en J. Steijaert als afdelingsvoorzitter herkozen. Ze wa ren beiden periodiek aftredend. Tot slot van deze vergadering sprak zoals vermeld drs. R Barbé uit Hoek. het echtpaar alle moeite moet doen zich tegen het vervallende pand te beschermen, worden tevens plannen voor uitbreiding van de bistro door het gebouw gedwarsboomd. De Cocq wil namelijk een terras aan de achter zijde aanleggen, hetgeen met het hui dige uitzicht op het oude gebouw weinig zin heeft. Eigenaar Visser wacht voorlopig op de uitspraak in de arob-procedure. Het pand restaureren is volgens hem te kostbaar, ongeveer een half miljoen gulden zou de opknapbeurt gaan kos ten. Ovengens stamt niet het volledi ge gebouw uit de zeventiende eeuw. Het gaat om de kap. de linkerzijgevel en de achtergevel. De voorgevel is in de jaren vijftig gemetseld. Het voormalige Doelengebomv aan de Lange Nieuwstraat in Hulst. ACTIE OP ZEEUWSE SCHOLEN Christ, school in Hulst houdt 'open huis' HULST De christelijke lagere en kleuterschool de Ark aan de Tabakstraat in Hulst houdt woensdag 29 februari open huis. Belangstellenden kunnen dan mensen van de school spreken, samen met de kinderen spel letjes doen of deelnemen aan een puzzeltochl door de school. Bo vendien zijn er werkstukken van leerlingen tentoongesteld. De bij eenkomst duurt van 18 30 tot 20.30 uur Omstreeks 19.30 uur zullen de klassen drie en vier een gedeelte van de weekeinde-vie ring spelen in de hal. Expositie drie Sasse kunstenaressen in galerie Breskens BRESKENS Van zondag 4 tot en met zondag II maart houdt de 'Kunstkring Breskens' een expositie in galerie Raiffeisen ter gelegenheid van de krokusvakantieweck. Aan de ze tentoonstelling werken drie kun stenaressen uit Sas van Gent mee. De exposantes zijn Ellie de Koster met pentekeningen, etsen en droge naald, Mart Verschelden met etsen, lino's en pastelen contétekeningen en Annie Simons met okeverfschilderij- en en keramiek. De exposantes heb ben allen een creatieve opleiding ge noten aan de academie voor schone kunsten in het Belgische Eeklo en exposeerden reeds eerder in de regio. De tentoonstelling wordt zaterdag 3 maart om acht uur geopend door enkele leden van de kunstkring. De openingstijden zijn elke dag van 14.00 tot 17.00 uur. Opvoering komedie buurtvereniging trok volle zaal Zuumslag ZAAMSLAG Voor een uitverkoch te zaal heeft de Zaamslagse buurtver eniging Noord zaterdagavond de ko medie 'Zilveruitjes en Augurken' op gevoerd. De klucht wordt op vrijdag 2 en zaterdag 3 maart herhaald in het gebouw De Poort. Beide voorstellin gen beginnen om 19.30 uur. Het is voor het tweede achtereenvol gende jaar dat de buurtvereniging Noord een blijspel opvoert. Vong jaar was dat de plattelandskomedie 'Lie vevrouwbedstro'. Als gevolg van het succes dat daarmee werd behaald, besloot de vereniging ook dit jaar weer een blijspel in dialect op te voeren. 'Zilveruitjes en Augurken' speelt zich tijdens de oliecrisis af op de boerderij van Jeremia Zwanepael. De stee is omgebouwd tot camping met een kantine en een zwembad Het hoeft geen betoog dat een en ander tot komische verwikkelingen leidt. ren met betrekking tot onderwijs in de eigen taal, cultuur en godsdienst en werd gesproken over de betekenis van de Islam. Met name op dat punt bestaat veel onwetendheid bij de Ne derlanders, zo bleek uit de discussie. OOST-SOUBURG - De Marokkaanse Vereniging Zeeland gaat een voorlich tingsactie houden op scholen voor voortgezet onderwijs, om de schooljeugd meer inzicht te verschaffen in de Marokkaanse levenswijze - met name in de rol die de Islam daarin speelt. Dit deelde de heer A. Hassani Idrissi, adviseur van de vereniging, zaterdag mee na afloop van de eerste door de vereniging gehouden informatiedag in buurthuis 'De Zwaan' in Oost-Souburg. De heer Hassani sprak van een van een achterstandsituatie van de Ook de rol van de vrouw in de Marok- geslaagde dag, ondanks de tegenval- buitenlandse werknemers in Zeeland, kaanse samenleving werd uitvoerig lende belangstelling „De middag een achterstand die op sommige pun- belicht heeft aan het doel - het geven van ten alleen maar groter is geworden, zo De tegenvallende opkomst was voor informatie over de Marokkaanse cul- zei hij. „Racisme en fascisme worden de vereniging mede aanleiding naar tuur - beantwoord, echter op een te door die achterstand in de hand ge- een andere manier van voorlichting te kleine schaal". werkt". Toch is de situatie met be- zoeken. Die meent men gevonden te Het merendeel van de ongeveer veer- trekking tot discriminatie in Zeeland hebben in het houden van voorlich- tig bezoekers bestond uit leden van de met zo ernstig als bijvoorbeeld in de tingsdagen op scholen voor voortge- Marokkaanse vereniging Zeeland, randstad, zo bleek uit de woorden van zet onderwijs. Hoewel het aantal bezoekende Neder- de adviseur. „We moeten de proble- ..Die voorlichting moet zo vroeg mo- landers gering was, ontstond toch de men echter wel serieus nemen. De door de vereniging beoogde discussie zelfhulporganisaties moeten worden en uitwisseling van informatie. gestimuleerd om tegen discriminatie De informatiemiddag begon met een op te treden", aldus de heer Hassani, korte inleiding door de heer Hassani. die verder zei voor gemeentelijke en Volgens hem is er nog steeds sprake provinciale besturen een belangrijke taak te zien in het in positieve zin beïnvloeden van de houding van de Ledenvergadering bf"'0"tlnf! gelijk beginnen, vandaar dat we naar dc scholen gaan. Eigenlijk zouden we bij het lager onderwijs moeten begin nen, maar dat vereist een speciale organisatie waar de Marokkaanse vereniging nog niet aan toe is", aldus de heer Hassani. Hout- en Bouwbond Lekkernijen Na de inleiding en de vertoning va FNV in Clinge Dansavonden in buurthuis Hoekse Rakkers in Hoek CLINGE - Tijdens de algemene le denvergadering van de afdeling Clin ge van de Hout- en Bouwbond FNV zijn maandagavond de jubilarissen Gilbert Hoefnagels en Albert Verten- ten gehuldigd voor hun 25-jarig lid- röVnlév'in'e endcroll maatschap van de vakbond. Dis- - ---- HOEK Het buurthuis 'de Hoekse Rakkers' en de sportvereniging Vlug- rideo-film 'Islam zonder twijfels' konden dc aanwezigen zich tegoed doen aan Marokkaanse thee en daar bij behorende lekkernijen. Vervol- gens discussieerde het publiek onder lieid en Kracht*(V. en K.fuit Hoek leiding van een forum over de positie houden ook dit jaar weer een serie van Marokkaanse werknemers en dans- en oefenavonden voor alle familie in de Nederlandse sa- dansliefhebbers. de Islam in Ditmaal is het een serie van vier WclstestSurVer Henk'uuttag reil't7 leve" van do Marokka" "«rop kan me„ z,ch ■"ht*,6 7'Jvercn hondsspeid uit en de "™t fonun teto„d „lt dc echtgeno er, van de jubilarissen out- heer Hassani uit de hear Mirko. voor vier de dansavonden beginnen om vingen bloemen. Bij de bestuurster- ijchter van de stichting welzijn bui- 20 00 uur en eindigen om 24.00 uur k.ezing kon bij gebrek aan kand.da- tenlandse werknemers Rijnmond. Men kan er onder meer de wals ten geen nieuwe afdelingsvoorzitter V00rZjtter M. Koubia van de Marok- cha-cha-cha. quick step, jive en tango gekozen worden D.str.ctsbestuurdcr kaanse vereniging Zeeland en de dansen. g Lenting deed tijdens de vergadering imam (geestelijk leider) uit Vlissin- De dansavonden worden gehouden op noe-verwoede nou meren de vakbonds- i b gen. zaterdag 3 maart. 7 april, 5 mei en 2 In de discussie kwamen met name de juni m het buurthuis 'de Hoekse Rak van de Marokkanen naar vo- kers' in Hoek. nog verwoede pogingen de vakbonds leden ervan te overtuigen, dat een volledig bestuur pas in staat is de belangen van de leden optimaal te behartigen, maar ondanks deze op roep stelde niemand zich beschik baar om de voorzittersfunctie in te nemen. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte konden de leden vragen stellen aan E. de Deckere, hoofd Welzijnszorg van de gemeente Hulsl. De vragen hadden vooral betrekking op de diverse uitkeringen en de pro blematiek hierover De ingewikkeld heid van het Nederlandse sociale stel sel was voor districtsbestuurder Len ting aanleiding om tijdens de verga dering aan te kondigen, dat één dezer dagen een voorstel van het Federatie bestuur van het FNV zal komen voor een stelselherziening op korte termijn DEN HAAG - De Raad van State van de uitkeringen. vindt dat gs zich onvoldoende heb- .w,„«,,lu,mU1ucUniull Verder hekelde districtsbestuurder ben afgevraagd of het parkeerterrein een onevenredig nadeel voor de ge- Lenting het twec-verdienersbeleid van aan de Reuzenhoeksedijk in Terneu- meente Terneuzen betekenen Om de- het kabinet Lubbers Hij was van zen wej geschikt is als woonwagen- ze reden besloot de staadsraad het mening, dat vooral de tweeverdieners standplaats, toen zij in november met lagere inkomens er de dupe van vorig jaar ontheffing verleenden aan zijn. terwijl de hogere inkomens er w. Beauprez. De raad meent dat het zelfs voordeel uit kunnen putten. Vol- provinciebestuur zich vooraf had gens Lenting gaat dit ook verder als moeten realiseren dat er wellicht vrouwen met een hoger inkomen dan kostbare voorzieningen zouden moe hun partner, en daardoor als kostwin- icn Worden getroffen. ner worden aangemerkt, in aanmer- RHS!!| cuicu king komen voor een uitkering. Dis- staadsraad Kaptevn is dan ook van in Zeeuwsch-Vlaanderen en in het tnctsbestuurder Lenting was van me- menmg dat een 'afgewogen en posi- bijzonder met de gemeente Terneu- mng. dat het uitkeringsstelsel in Ne- tiep 00rdeel daarover bij het onthef- zen. De Raad van State is het daar- derland ongelijk is verdeeld en op de fingSbesluit niet mag ontbreken. On- mee overigens wel eens. helling moet. RAAD VAN STATE: uitvoering van het provinciale besluit ontheffingsbesluit te schorsen. Hier mee worden b en w van Terneuzen. die om schorsing van het besluit hadden gevraagd, in het gelijk ge steld. De belangrijkste overweging van gedeputeerde staten van Zeeland n die ontheffing te verlenen was de binding van Beauprez met het gebied De inpaklijn bij 'Vermicuitures' in Voorschoten. Wormenmest voor de Westduitse markt wordt vermengd met GGL m dozen verpakt. De dokter schrijft het voor aan zijn laboratoriumplantcn, in Duitsland beschermt het bomen tegen zure regen en kiene kwekers peppen hun potplanten ermee op. Wormenmest vindt steeds meer toepassingen en de belangstelling voor dit nederige produkt stijgt navenant. Met name in West-Duitsland, waar elementaire zaken als voeding en gezondheid van oudsher hoog genoteerd staan, is het een succesnummer. Tijdens de jongste 'Grime Woche'. de grote agrarische manifestatie in West-Berlijn, vlogen de demonstratiesets van het Voorschotense wormenmestbedrijf 'Piton Vermicuitures' als zoete broodjes over de toonbank. Pieter Frijters van 'Vermicuitures' ziet dan ook een afzetmogelijkheid in West-Duitsland voor zo'n twee miljoen kubieke meter wormenmest per jaar. Ex-Jaguardealer Frijters en oud- gaan onherroepelijk dood. Die zijn leraar Nederlands Ton van Es be- uit het buitenland gehaald. Derge- gonnen een paar jaar geleden te lijke praktijken zijn bekend uit experimenteren met een wormen- Frankrijk, Italië, en Amerika. Van kweek in de achtertuin. In het voor- begeleiding is bij dit soort 'aanbie- jaar van 1982 deponeerden zij een dingen' natuurlijk geen sprake. Aan octrooi-aanvraag voor hun kweek- activiteiten als deze doen wij niet systeem en startten zij met 'Piton mee. Wij mikken niet op de korte Vermicuitures'dat een onderkomen termijn, we willen juist de lange vond in een kassencomplex aan de termijn opvullen" Veurseweg in Voorschoten. In juli De plannen voor Nederland stoelen van dat jaar wriemelden naar schat- op de ervaringen die 'Vermicultu- ting zo'n tienduizend mestpieren in res' heeft opgedaan in West-Duits de kweekbakken rond en een jaar land. Ook daar is indertijd een later raamde Pieter Frijters hun zelfstandige verkooporganisatie ge- aantal op minstens veertig miljoen, sticht die beschikt over eigen finan- als Nu, acht maanden verder, kunnen ciele middelen. 'Piton Vermicuitu res' levert die organisatie onder octrooi het produkt en de verpak- gerust spreken van een miljar denpopulatie, want onder de geop timaliseerde kweekcondities in de king. De wormenmest wordt verduisterde kassen, zorgt elke worm voor jaarlijks circa vierhon derd nakomelingen. de Westduitse markt vermengd met GGL, afkorting voor 'Glucerone Gamme Lacton'. GGL is een suiker- zuur dat is ontwikkeld door de Uitbr6iditl2 Duitse internist dr Kohier als een natuurlijk medicijn tegen bepaalde Het afgelopen jaar hebben Frijters huidziekten. en Van Es de produktiecapaciteit GGL voorzichtig uitgebreid tot 1.200 ku bieke meter per jaar. Dit jaar ko men er nog wat kweekbakken bij én zal de produktie worden opge voerd tot 1.700 kubieke meter. Dat is lang niet voldoende om zelfs maar tegemoet te kunnen komen aan alleen maar het Westduitse marktpotentieel. Een nieuw initiatief moet de oplos sing brengen De afgelopen maand is de basis gelegd voor een verkoop organisatie die maximaal veertien over het hele land verspreide deel nemers zal tellen. Met elf gegadig den zijn gesprekken gevoerd en zes van hen hebben met 'Piton Vermi cuitures' een overeenkomst gete kend; de overige vijf willen wel met Frijters in zee, maai- hebben een aantal zaken zoals de financiering nog, niet rond. Tot die vijf behoort ook' een Zeeuwse ondernemer die zijn enthousiasme ziet afgeremd door het rekenwerk van de bank. De een organische verbinding Pieter Brandjes beproefde rvormen- mest. „Goed spul", is zijn mening. en bezit volgens dr Kohier de eigen- schap zware metalen te binden en neulra]jseren j3e st,0f wordt door het gewas opgenomen dat daardoor giftige bestanddelen wordt ge doeld als landelijk verkoopnet. en voorlopig zal het bedrijf in Voor schoten als enig produktiebedrijf fungeren, maar het plan is om in de schoond. legt Pieter Frijters uit. toekomst de produktie over de veer tien landelijke vestigingen te sprei den. Dat gebeurt in een tempo dat gelijke tred houdt met de afzet. Pieter Frijters verwacht echter dat binnen nu en ongeveer één jaar alle veertien bedrijven zullen zijn opge start. Frijters; „In eerste instantie is het van belang op de Nederlandse markt naambekendheid te krijgen. We willen dat bewerkstelligen via een landelijke reclamecampagne. Daarvoor brengen we binnen de verkooporganisatie een kapitaal bij elkaar van bijna één miljoen gul den. Dat levert niet alleen een bud get op voor reclame maar ook voor research en produktontwikkeling, want er zijn natuurlijk toepassings mogelijkheden voor wormenmest en wormen die tot nu toe niet zijn uitgeprobeerd. Maar het is heel moeilijk om met succes een nieuw produkt uit te brengen, ook al is het nóg zo goed. Zoiets is eigenlijk alleen voorbehouden aan de multi nationals". Misbruik Frijters stelt nadrukkelijk dat hij heeft gestreefd naar een stabiel en zuiver produkt. Geen goed woord heeft hij over voor dc beunhazen, die, begerig gemaakt door het suc ces van dc bonafide wormenmest- bedrijven, op een gemakkelijke manier proberen een graantje mee te pkken. Zo hebben de consumen tenorganisaties geconstateerd dat 'wormenmest' werd aangeboden die uit niets anders bestond dan gewone compost gelardeerd met glasscherven en plasticrestantcn. Pieter Frijters weet nog een voor beeld van zulke zwendel: „Onlangs verscheen in Brabantse kranten een aanbieding, je kon tienduizend wor men kopen voor een dubbeltje per stuk. Mensen die daarop ingaan en duizend gulden investeren in de verwachting een natuurlijke com- postfabriek op de kop te hebben getikt, stinken erin. Die wonnen Proeven hebben volgens hem uitge wezen dat met GGL vijftien procent meer groeiresultaten worden, be reikt. Daarnaast zou het Piton- GGL-mengsel preventief werken bij het gevaar van zure regen. Tussen de wortels van bomen aangebracht voorkomt het dat die bomen wor den aangetast. Over twee maanden komt 'Piton Vermicuitures' dan ook op de Westduitse markt met een speciaal samengestelde 'Baum-Sa- nierer'. een middel dat bomen weer gezond moet maken. Het gaat hier, zo onthult Frijters. om een wormen mest met versterkte GGL-oplos- sing. In Nederland zal Piton-wormen- mest met GGL in maart verkrijg baar zijn als natuurlijke meststof voor planten. Chlorofyldrai. 'r Is dr Kohier voor Piton wat dr Oetker voor de pudding is, ook in Nederland is een arts geïnteres seerd in de wormenmest uit Voor schoten. De Amsterdamse chirurg N. J. van Rhijn schrijft wormen mest voor aan de tarwegrassen die hij beroepshalve kweekt. Dokter Van Rhijn maakt uit de grassen een chlorofyldrank voor kankerpatiën ten. „De zaaitarwe komt uit Fin land en is volkomen zuiver, ik ga er vanuit dat de potgrond met Piton het beste materiaal is om in te telen al heb ik dal niet getest", zegt hij. De wormenmest is wel getest op voedingswaarde. Dat is gebeurd bij de Landbouwhogeschool in Wage- ningen waar Pieter Brandjes van de vakgroep bodemkunde en bemes tingsleer een onderzoek uitvoerde naar de chemische samenstelling van de mest en een potproef deed met tomaten. Pieter Brandjes: „Uit de chemische analyses blijkt dat wormenmest bijzonder rijk is aan plantevoedende mineralen, rijk ge noeg om planten lange tijd te voor zien van voedingsstoffen". De onderzoeker vergeleek de groei van tomaten onder gelijke klimato logische omstandigheden maar met verschillende voedingsbodems, zo- wormenvoer (voorgecompos- teerde koeienmest waaruit wormen hun voedsel halen), potgrond, een mengsel van half om half potgrond en wormenmest, leem met vijftig procent potgrond en met vijf pro cent potgrond, zuivere wormenmest en zuivere leem. Twee resultaten vallen op: de com binatie van vijftig procent leem en vijftig procent wormenmest bleek te leiden tot een enorme verbete ring van zowel de structuur als van de chemische vruchtbaarheid van leem, daarnaast kon worden gecon cludeerd dat een hoge concentratie wormenmest (vijftig procent of honderd procent) de vegetatieve groei meestal stimuleert, maar de vruchtvorming verlaat. Dit laatste schrijft Pieter Brandjes toe aan grote aanbod van stikstof. De koolstof-stikstofverhouding in wormenmest is zeer gunstig (voor de deskundigen: C:N is 20 tegenover voorgecomposteerde koemest het wormenvoer C:N is 30» zodat de stikstof langzaam vrijkomt voor consumptie door de plant. Simpele eindconclusie van onderzoeker Brandjes: „Wormenmest is goed spul". Bij 'Vermicuitures' zelf was men er al achter gekomen dat de beste resultaten worden bereikt bij (har de) bladplanten. De verhoudingen potgrond-wormenmest zijn kenne lijk heel belangrijk en lopen voor diverse plantensoorten nogal uit een. Daarom wordt er gericht geëx perimenteerd om te komen tot een ideaal mengsel voor bijvoorbeeld de teelt van rozen, bomen en struiken. Successen zijn met name geboekt met hyacinthenbollen. Ficus Benja- mini en in de Bonzai-cultuur. Uit het bovenstaande blijkt dat het bij 'Vermicuitures' gaat om de niest en dat de wormen geen han delsartikel zijn. De wormen vor men de veestapel waarop het be drijf zuinig is. Toch kan dat in de toekomst veranderen, want ook naar de wormen zelf ontstaat vraag. De mestpieren biijken een uit stekend voedsel voor de paling en forellenkwekerijen. „Er komt veel sterfte voor onder het jonge broed bij de viskwekerijen", zegt mevrouw Strotmann van 'Ver micuitures'. „Als oorzaak van die sterfte is vastgesteld dat de vissen te schoon voedsel krijgen. Bij een bezoek aan viskwekerijen op de Filippijnen hebben we ontdekt dat die sterfte terugloopt wanneer aan het gewone voedsel wormen worden toegevoegd". Verdergaand onder zoek zal wellicht leiden tot nog meer toepassingen van zowel de wormen als hun mest. Duitse uni versiteiten hebben na de 'Grune Woche' interesse getoond. Rien van Reems. - rC*V Een Wageningse proef toonde het effect aan van wormenmest: links een tomatenplant in zuivere wormenmest en rechts een evenoude plant in wormenvoer voorgecomposteerde koemest)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 20