PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alle mogelijkheden nog open voor CDA 0(1 Irak meldt aanval op olieterminal Charg Spoedplan Korthals Altes voor 200 extra cellen Koffie en thee opnieuw duurder DE VRIES MA TIGT MENING RAKETTEN miSKMIf i/inicHU Deze week in KOOLEN HAMBURGERS Hm vrouwen vo^elurgV Overvolle tribune Geelzucht in Gorinchem de PZC vandaag Mogelijk wat sneeuw Veel bewolking en plaatselijk wat regen, mogelijk ook lichte sneeuwval In de ochtend enkele mistbanken Matige wind uit noord tot noordoost, aan de kust nu en dan vrij krachtig 227e jaargang no. 49 Dinsdag 28 februari 1984 Wie wint de Snuffel van 'jt de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand AMSTERDAM (ANP) - Koffie en thee worden opnieuw duurder. Met ingang: doorsnee pakje komt daarmee op een adviesprijs van 2,25. Een doosje met 20 van woensdag gaat een pak koffie van 250 gram 1G cent meer kosten, theezakjes van elk vier gram stijgt 15 cent in prijs,wat de adviesprijs voor de waarmee de adviesprijs voor de hoofdsoorten op 4,99 per pak komt. De belangrijkste soorten op ƒ2,13 brengt Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers heeft dat Sinds 1 januari van dit jaar is een pak koffie 56 cent duurder geworden en een maandag meegedeeld. ons thee 55 cent. Als reden van de prijsverhogingen noemt de Vereniging van Een pakje thee van 100 gram wordt achttien cent duurder. De prijs van een Koffiebranders en Theepakkers de aanhoudend hoge erondstofDriizen (Van onze parlementaire redactie) MIERLO - CDA-fractieleider De Vries heeft maandag ontkend dat de CDA-fractie al een duidelijke opvatting heeft over het aantal in ons land te plaatsen kruisraketten. Zijn uitlating van vrijdag jl., dat de CDA-fractie niet zal instemmen met de plaatsing van alle 48 raketten, betekent allerminst dat het CDA wel met een geringer aantal akkoord zal gaan. Volgens De Vries is zijn uitlating in alle reacties „vervormd". Op een CDA-bijeenkomst in Mierlo (NBr) zei De Vries dat het volstrekt niet zijn bedoeling is geweest om te zeggen wat het CDA wel of niet aanvaardbaar vindt. „Zover zijn we nog niet". Alle mogelijkheden zijn volgens hem nog open, van 0 tot 48 raketten. „Maar het kabinet is nu eerst aan zet". Overigens heeft De Vries vrijdag- plaatsen raketten in Europa. „Als De Vries meldde maandagavond, dat avond wel degelijk gezegd dat het onze aanpak daartoe leidt, dan ben ik door de coalitiepartners in het kabi- CDA niet met de plaatsing van 48 bereid dat in de Tweede Kamer te net een heel zorgvuldige procedure is raketten akkoord zal gaan Maar ken- verdedigen". afgesproken. nelijk heeft de CDA-fractieleider „Als je die aan je laars lapt en begint sindsdien zijn standpunt wat gema- Vries zei zijn uitlatingen van vnj- roepen dat de keuze is: crisis of tigd, omdat gebleken is dat in het da6 alleen gedaan te hebben als reac- plaatsing, dan gedraag je je als een CDA nogal wat mensen deze opvat- tie °P die van VVD-leider Nijpels, die olifant in de porseleinkast. En dat ting ter discussie willen stellen. Moge- rnet een crisis gedreigd heeft als niet loopt uit op brokken maken", zo lijk zal reeds vanmorgen in de CDA- word'j geplaatst fractievergadering over de uitlatingen van De Vries wonfen gesproken. stimuleren. Hij sloot zich daarmee aan bij NCW-voorzitter Van Eijkelen- burg, die daar vorige week ook een pleidooi voor hield. Maar het gevolg mag niet zijn dat dan minder bezuinigd wordt, zo waar schuwde De Vries Dat zou de proble men alleen maar vooruitschuiven. Be lastingverlaging kan echter de pijn van de bezuinigingen wel verzachten De Vries verwé?t vervolgens het kabi net. en de sociale partners te weinig haast te maken met de arbeidstijdver korting. Het gaat allemaal in een „slakkegang" zei hij. De fractieleider stelde voor om behalve de prijscom pensatie eventueel ook een deel van een premie- of belastingverlaging te gebruiken om de arbeidstijdverkor ting te stimuleren. „Dat heet samen lappen voor de werkgelegenheid", al dus De Vries. AMSTERDAM Een overvolle publieke tribune tijdens het kort geding dat de vrouwenorganisatie 'Tegen haar wil' had aangespannen tegen de officier van justitie, die wegens cellengebrek een verdachte van zes aanrandingen had vrijgelaten. Premier Lubbers zei later desge vraagd vrijdag ook begrepen te heb ben dat De Vries in elk geval geen 48 raketten wikle, De nieuwe uitleg van De Vries was voor hem echter aan vaardbaar. De premier herhaalde zijn ïtandpunt dat plaatsing van minder GORINCHEM (ANP) - Op advies van dan 48 raketten mogelijk is, mits dat de Geneeskundig Inspecteur voor de naar de recente uitspraken van De gebeurt in het kader van een veria- Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr vries en Nijpels. ging van het totaal van 572 nieuw te Buizerd, zijn maandag in Gorkum n lnctirtcruvrlnnino twee scholen gesloten, nadat vrijdag DtlClSlingVCriUglllg bij vijf kinderen geelzucht was ge- Fractieleider De Vries pleitte maan- constateerd. Volgens gemeente-arts dagavond voorts voor verlaging in H.M. Pronk is later bij nog eens drie 1985 Van belastingen en-of premies ouders dezelfde ziekte geconstateerd. om daarmee de bestedingen, „en dus Het gaat om de kleuterschool De de afzet en de werkgelegenheid", te Springplank en de lagere school Jan van Arkel. De sluiting geldt voorlopig E1 Salvador Nederland heeft ta voor twee weken. In deze periode (de begiasei besloten waarnemers te zen tweede week betreft de krokusvakan- den naar de presidentsverkiezingen tie, worden de scholen extra schoon- die 25 maart In El Salvador worden gemaakt. gehouden. Dit heeft minister Van den Van de acht patiënten zijn er dne Broek maand m Parl|s meegedeeld nogal ernstig aan toe: twee kinderen. aI1 ïan«een bijeenkomst van die in ziekenhuizen in Rotterdam en mlnlsters van Buitei;iandse Zaken Gorkuin zijn opgenomen, en een vol- der tlen EG.!and(,n wassene die naar een ziekenhuis m Waalwijk is gebracht. waarschuwde hij Nijpels. Premier Lubbers zei in zijn toespraak willen zien," maar als onderdeel van VRIJLATING AANRANDER IN KORT GEDING het gehele pakket van Nederlandse nucleaire taken. Lubbers riep CDA en VVD op om te proberen in gezamen lijk overleg tot een oplossing te ko men. Daarbij is geen behoefte aan „krachtpatserij, waarbij de een over de ander bulldozert". zo verwees hij ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) - Minister Kort hals Altes van Justitie heeft bij zijn collega van financiën een spoedplan ingediend dat voorziet in het creëren van tweehonderd nieuwe cellen. Dit plan vraagt de heropening van drie nu gesloten inrichtingen: het huis van bewaring II in Amsterdam, de strafinrichtingspanden in de Gans straat in Utrecht en een tehuis van de kinderbescherming in Bloemendaal. dat moet worden omgebouwd tot een half open inrichting voor gestraften. Korthals Altes zei dit maandagmor gen op Schiphol na zijn aankomst uit Brunei, waar hy namens de Neder landse regering de Onafhankelijk heidsfeesten heeft bijgewoond. De kosten voor verbouwing en aan passing van de inrichtingen bedragen 79 miljoen gulden De bewindsman Hij noemde de affaire van de op vrije voeten gestelde aanrander in Amster dam als gevolg van het cellentekort een extra argument dat kracht bij zet aan de noodzaak extra celruimte te scheppen. Het ministerie van financien heeft geen definitief nee op de voorstellen van Korthals Altes laten horen. Vol- Nieuwe onthullingen over deze macabere euthanasie-zaak. Zijn jonge vrouw: Hoe is TED DE BRAAK als echtgenoot? Extra bijlage: Acht gratis breipatronen van Hollywood-sterren gens Korthals Altes bedraagt het te kort aan cellen op het moment 500. Volgens directeur M.S.J. Dotinga van de Algemene Reclasseringsvereniging ARVbiedt het plan nauwelijks per spectief om de problemen op te lossen omdat „ons hele systeem te verstopt is geraakt door de toename van zowel het aantal lang als kort gestraften". Ook voorziet hij onoverkomelijke pro blemen bij de personeelsbezetting in de huizen van bewaring. Dotinga zei dat maandagavond voor de NOS- televisie. De stichting Tegen Haar Wil heeft (Slot zie pag. 3 kol. 2i KHORRAMABAD Een Irakese raket heeft venvoestingen aangericht in de Iraanse stad Khorramabad. Er zouden 50 mensen bij de aanval zijn gedood en 225 gewond. 'TANKERS VERNIETIGD' Elke dinsdag cn woensdag hebben we groen in de aanbieding hebben w e groente en v lees Rode of witte kool.QO kilo J7Ö Hamburgers gepaneerd, 100 gb291.09 QQH kilo albert heijn 9» 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BAGDAD (RTRl - Irakese gevechts vliegtuigen hebben maandagavond olietankers aangevallen en „vernie tigd" die voor anker lagen bij de belangrijkste Iraanse olieterminal op het eiland Charg in dc Perzische Golf. Deze aanvallen zullen door gaan. Dit heeft een militaire woord voerder van het Irakese opperbevel bekendgemaakt. Bagdad heeft besloten het gebied af te sluiten en het te beschouwen als „verboden militair gebied", aldus de woordvoerder. „Vanaf vandaag is de eerste dag van het beleg van Charg begonnen", zo voegde hij er aan toe. „Wij waarschuwen opnieuw alle olie tankers en andere schepen het eiland Charg en andere Iraanse havens niet te naderen", zo verklaarde de Iraakse woordvoerder Ongeveer 90 procent van de 1.7 mil joen vaten per dag omvattende olie- export van Iran gaat via Charg. De opbrengsten van deze export vormen de voornaamste financieringsbron van Iran voor zijn oorlog met Irak. Iran heeft in het verleden gewaar schuwd dat het de Straat van Hor- muz, aan de ingang van de Perzische Golf. voor alle scheepvaartverkeer zou afsluiten als Irak zijn aanvallen tegen de Iraanse olieexport zou rich ten De Verenigde Staten, die oorlogsbo dems naar beide kanten van de 40 km brede en voor de olievoorziening van het Westen zeer belangrijke zeeweg hebben gedirigeerd, zeggen de afslui ting ervan niet te zullen toestaan Hormonen Over enkele jaren komt moge lijk een nieuw anticonceptie middel op de markt dat min der hormonen bevat dan de traditionele pil. (PAGINA 5» Grensgeval De Tweede Kamer vindt dat het kabinet zich de problemen van de grensarbeiders meer moet aantrekken. (PAGINA II) Ammoniak Hoechst Holland in Vlissin-' gen-Oost kan bijna over de nieuwe ammoniakterminal be schikken. De eerste van de twee tanks elk met een capaciteit van 20.000 ton komt half maart gereed (PAGINA 9» Steekspel Het juridische steekspel rond de overstap van Eric Vande- raerden naar de nieutve Post- formalie duurt voort Daar door zal de talentvolle renner vermoedelijk zaterdag de Bel gische opcntngsklassieker moeten missen (PAGINA 17) Radio en televisie, kunst: I 2" Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7. Provincie: 9, 11. 13 en 15. Sport: 16 en 17. Tol: terug naar middeleeuwen A f en toe blijken gebrui- V^lI xkken uit de middeleeu- wen en omstreken een magi- j, sche aantrekkingskracht te hebben op moderne be stuurders. Tolheffing op wegen en oeververbindingen is zo'n maatregel. Wie had gedacht dat een dergelijk ouderwets belastingrecht vandaag de dag beperkt zou blijven tot de sfeer van een kostuumstuk op televisie als Willem van Oranje', vergist zich. Om streeks 1900 is er in Nederland veel en hardnekkig actie gevoerd tegen de gehate tolslagbomen op tal van be langrijke wegen Het resultaat was dat ze althans in het wegverkeer werden afgeschaft. De laatste jaren komt de tol op vooral auto-» wegen en oeververbindingen buiten, maar ook in Nederland als herboren verschijn sel steeds nadrukkelijker terug. Opge tuigd met de laatste snufjes van de moderne techniek als computerkaar tjes. automatische slagbomen, vang- bakken voor munten en een fotogra fisch opsporingssysteem voor ontdui kers. Alleen het doel is nog precies hetzelfde als vier. vijf eeuwen terug een eenvoudige methode om financië le gaten in de begrotingen van overhe den te dichten. Ieder op zijn tijd bedient zich van dezelfde truc; ieder op zijn tijd is er heveig verontwaar digd over wanneer de buurman ertoe overgaat. Afgelopen weekeinde hebben de Zwitsers bij referendum een voor stel van hun regering aanvaard om met ingang van 1985 belasting te gaan heffen van automobilisten voor het gebruik van de snelwegen in het land. En die maatregel zal ook voor buiten landers gelden. Het internationale vrachtverkeer krijgt er weer een hef fing bij in West-Europa en bestuur ders van personenauto's zullen aan de Zwitserse grens belastingzegels moe ten kopen om die achter de voorruit te plakken. Na die van Frankrijk. Italië cn Joegoslavië zijn nu dus ook de autosnelwegen in Zwitserland straks niet meer vrij van tolheffing. Het spreekt vanzelf dat er gisteren meteen een internationaal offensief van protesten is ontstaan tegen de Zwit- serse beslissing. Vooral vanuit Neder land en West-Duitsland. Regeringen en organisaties van beroepsgoederen- vervoer en toerisme hebben boos ge reageerd. Ze eisen op de autowegen het (Europese) recht van vrij verkeer. En in het Duitse geval dreigt de regering in Bonn zelfs met tegenmaat regelen: als er geen eind komt aan de tollenmanie in verschillende landen zullen de Duitsers óók op hun Auto bahnen tot tolheffing overgaan Hoe vanzelfsprekend de protesten tegen de eenzijdige Zwitserse maatregel ook zijn, in bepaalde op zichten zijn ze tegelijk wat. on waarachtig. Immers- ook elders dui ken steeds weer plannen op om op autosnelwegen tot tolheffing over te gaan. Enkele jaren geleden waren de Belgen vergevorderd met een voorne men in deze richting, dat op het laatste nippertje - onder meer door druk van buitenaf - werd getorpe deerd. Een van de eerste dagen van het nieuwe jaar kwam ook de West- duitse minister van verkeer Dollinger met mededelingen dat de Bondsrepu bliek serieus overweegt om tol voor autowegen te laten betalen. Een plan, dat was bedoeld om andere Europese landen van tolheffing af te brengen. Het Duitse voorstel werd toen met kritiek overladen. De Nederlandse mi nister van verkeer en waterstaat, me vrouw Smit-Kroes, noemde het „strij dig met de Europese gedachte" Het is alleen opvallend dat Bonn onmiddel lijk met het idee terugkomt (welis waar in de vorm van een strafmaatre gel) nu de Zwitsers tot tolheffing overgaan. En dan is het ook nog wel eens nuttig eraan te herinneren dat in het regeerakkoord van CDA en WD, waarop het kabinet-Lubbers van start is gegaan, ook tolheffing op autowe gen voorkwam als een middel om de rijksbegroting sluitend te knjgen Zeeland heeft er nog geruime tijd mee te maken gehad toen 'dezelfde» minis ter Smit-Kroes er maandenlang aan bleef vasthouden dat een weg over de pijlerdam in de Oosterschelde er al leen zou komen wanneer daarop tol heffing zou worden geaccepteerd. Pas kort geleden is die voorwaarde inge trokken. Zo wordt dus ondanks het hoge principe van 'vrij verkeer van per sonen en goederen in Europa' her en der in de EG met eenzijdige belasting maatregelen als tolheffing (of plannen daartoe) gejongleerd. Wie de ene keer krachtig protesteert is op een ander moment bezig na te gaan hoever hij of zij met tolheffingsplannen kan gaan. Dat vertroebelt een poging om serieus en breed Europees overleg op gang te krijger, over een gemeenschappelijke beleidslijn dan ook danig Ook nu weer is dat het geval Daarom begint het er aardig op te lijken dat de discussie over het al dan niet herin voeren van het middeleeuwse gebruik van tolheffing vooral een discussie is tussen mensen met boter op het hoofd. vdM Gevangenisstaking - In de strafge vangenis de Boschpoort (de Koepel gevangenis) in Breda zijn maandag morgen ongeveer dertig gedetineer den m staking gegaan. Na de koffie pauze van tien uur besloten zy niet meer aan het werk te gaan. maar terug te keren naar hun cellen. Volgens de directeur van de gevange nis J Rommers. gaat het hier waar schijnlijk om een actie tegen de gevol gen van het bezuinigingsbeleid van het ministerie van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1