ZEELAND PA01NA9 Automobilist gedood bij eenzijdig ongeval Geen alternatieven mogelijk in ziekenhuis-advies van GS Jongeman (23) gedood almanak Nader onderzoek Bleyko nodig Slag om Zeeuwse wateren9 voor Middelburgse rechter Vrouw ernstig gewond na val in Middelburg Vermiste vrouw in Amsterdam gevonden m Binnenkort besluit Portugese fregatten ANTWOORD OP CD A-VRAGEN: PZC ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 MIDDELBURG Het is niet meer mogelijk alternatieven in te voegen bij de plannen, die het dagelijks provinciebestuur inzake de bouw van ziekenhuizen in Zeeland aan staatssecretaris Van der Reyden heeft gestuurd. Die plannen zijn een advies aan de staatssecretaris en ze zijn als „een totaalpakket" gespresenteerd „louter en alleen" om te voorkomen, dat de financieel gunstige onderdelen wèl en de financieel zwakke elementen niet aanvaard zouden worden. Gs hebben dat geantwoord op vragen van de CDA-statenleden Th. Baert en P. Everaert. Zoals gemeld gaat het advies van gs gebaseerd op het werk van een ambte lijke groep - ervan uit, dat op Walche ren 350 bedden plus tien plaatsen voor dagverpleging komen, dat voor de Bevelanden/Schouwen 380 bedden plus tien dagverpleegplaatsen be schikbaar zijn (met een kritische doorlichting van functie en capaciteit van het ziekenhuis Zierikzee) en dat in Zeeuwsch-Vlaanderen 380 bedden plus tien plaatsen dagverpleging in. Oostburg en Terneuzen komen, met opheffing van het ziekenhuis Hulst j(op een buitenpolikliniek na); daar door wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen veertien miljoen bespaard De CDA-statenleden wilden onder meer weten waarom gs zo ingrijpend A. 1 1 afwijken van hun standpunt uit april ||11 TiPkK P I -fill MP V I 1981, toen men uiteina van een stich- H V1V1W1 derd bedden en Terneuzen 280 bed den. Dat komt, zeggen gs nu, omdat in maart vorig jaar in de gezondheids zorg een heroverwegingsoperatie voor het bouwbeleid in gang werd gezet. „De omstandigheden zijn wezenlijk anders dan enkele jaren geleden", zeggen gs. „Ieder bouwproject moest kritisch worden bekeken". In de staten zal binnenkort dan ook worden voorgesteld het advies over de ziekenhuissituatie uit 1979 bij te stellen. In antwoord op vragen in die richting meldt het college dat aan het advies van medio december vorig jaar „geen rechtsgevolgen verbonden zijn, zodat er ook geen beroepsmoge lijkheden zijn". Die andere omstandigheden hebben ertoe geleid, dat gs voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet op 480 bedden uit- 1981, toen men uitging van een stich ting ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen met drie ziekenhuizen: Hulst honderd bedden. Oostburg hon- Zware schade bij aanrijding auto's op kruising Tholen THOLEN Vrijdagochtend tegen ne gen uur ontstond een aanrijding tus- sen twee personenauto's op de krui- ii sing Grindweg en afrit autoweg Tho len vanuit Poortvliet. C. H. N afkom stig uit Sint-Maartensdijk, verleende geen voorrang aan automobilist H. B. uit Tholen, die vanuit de richting Oud-Vossemeer kwam en Tholen in reed. Beide auto's werden zwaar be schadigd. MIDDELBURG De Middelburgse mevrouw W. K. (50) is vrijdagmiddag ernstig gewond geraakt toen zij, waarschijnlijk bij een uitwijkma noeuvre met haar fiets ten val kwam. Zij werd in bewusteloze toestand naar het Gasthuis gebracht en later op de avond vervoerd naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam. Het ongeluk gebeurde op de Lange- vieleweg. Mevrouw K. reed in de rich ting van het Bankertplein. Over de toedracht van het ongeluk heeft de politie geen zekerheid. Waarschijnlijk is, dat mevrouw K moest uitwijken voor een - waarschijnlijk - oudere man die plotseling de weg overstak. De politie in Middelburg (01180-27251» vraagt getuigen van het ongeluk en de ter plaat-se overgestoken man zich te melden. Het ongeluk gebeurde vrij dagmiddag om 16.00 uur. LEWEDORP De 23-jarige Floor de Kok uit Lewedorp is vrijdagmiddag bij een ongeluk met zijn trekker aan de Nieuwe Kraaijertsedijk in Lewe dorp om het leven gekomen. Het slachtoffer was bezig het dijktalud te eggen toen de trekker op een zeer steil gedeelte kantelde. De bestuurder kwam onderaan de dijk in de sloot terecht en werd onder de trekker bedolven. Hij was op slag dood. Het het slachtoffer bewerkte een perceel grond van zijn vader, die aan de Nieuwe Kraaijertsedijk een landbouwbedrijf heeft De rijkspolitie van Borsele heeft de zaak, samen met de arbeidsinspectie en de technische recherche, in onderzoek kwamen, maar zich „anno 1983 gebon den voelen" aan 390 bedden voor dit gebied, „op grond van kwaliteits- en bereikbaarheidsoverwegingen". Ver wijten als zou men niet alle belang hebbenden voldoende bij de voorbe reiding van de plannen hebben be trokken. wijst het college - opnieuw - af. Met een aantal overkoepelende besturen is wel overlegd, met de ge meentebesturen in Zeeland is dat niet gebeurd vanwege de krappe tijd. maar de besturen van alle betrokken instellingen zijn in de gelegenheid gesteld achtergrondinformatie te krij gen om het advies juist te kunnen beoordelen, aldus het college. Door dat er de dag na de vaststelling van het advies een informatie-bijeen komst voor de besturen was plus een persconferentie en ook aan alle ver zoeken om het advies te krijgen is voldaan, menen gs „dat wij in alle redelijkheid hebben voldaan aan het geen de wet openbaarheid van be stuur voorschrijft omtrent actieve en passieve openbaarheid". Gs wijzen erop, dat zij de beantwoor ding van de vragen hebben opgehou den tot men de vragenstellers een zo volledig mogelijk beeld kon geve Dat acht men aanwezig, nu van de staatssecretaris de telex binnen is, waarin hij het eens zegt te zijn met de door gs gepresenteerde opzet. „Dat heeft niets te maken met het ontwij ken van onze verantwoordelijkheid noch met het ons verschuilen achter de bewindsman", aldus hel college. Brutale diefstal uit textielzaak SEKUUS KERKE De sinds vorige week vrij dag vermiste 27-jarige Adriaantje van der Pan ne uit Vrouwenpolder is terecht. Zij werd vrijdagmorgen in het Amsterdamse Beurshótel herkend door een medegast en is nog dezelfde dag opge haald door familieleden Volgens een woordvoer der van de groep Veere van de rijkspolitie was de opsporing direct re sultaat van het oproe- pingsbericht dat don derdagavond door het NOS-joumaal werd uit gezonden. Mevrouw Van der Pan ne bleek fysiek in goede conditie te zijn maar verder in depressieve toestand te verkeren. De tijd sinds haar ver dwijning heeft ze door gebracht in verscheide ne hotels in de provincie Utrecht en in Amster dam. ZIERIKZEE De politie in Zierik zee zoekt eventuele getuigen, die don derdag tijdens de koopavond in Zie rikzee getuige zijn geweest van een, wat de politie noemt, „zeer brutale winkeldiefstal". Twee jongemannen op een bromfiets stopten rond tien voor negen voor de textielzaak T. aan de Appelmarkt. De jongste van de twee. de duo-passagier, getooid met een oranje bromfiets helm, liep de winkel binnen en griste vier trainingspakken van een rek Vervolgens sprong hij achterop de bromfiets, waarop het tweetal ver dween. De waarde van de trainings pakken bedraagt ongeveer 130 gul den ZEEUWSE AAGTEKERKE Bij een gecompliceerd eenzijdig verkeersongeluk nabij Aagterkerke is vrijdagavond omstreeks acht uur een 34- jarige inwoner van Westkapelle om het leven gekomen. Het slachtoffer, VViebe de Hoop, reed met een personenau to over de Pekelingseweg tussen Aagtekerke en Grijps- kerke in de richting van Aagtekerke, toen zijn auto door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom tot stilstand kwam. Daarvóór had de man een aantal bomen geschampt. Hij was op slag dood. De heer De Hoop was getrouwd. In verband met het onderzoek naar de oorzaak, dat nog in volle gang is, is in de directe omgeving van de plek waar het ongeluk zich voordeed de Pekelingseweg voor alle verkeer afgesloten. De auto werd zeer zwaar beschadigd. Specht Eerlijk gezegd had Ronald, een alleraardigst jochie uit Le wedorp, het voorbije weekein de niet zo erg veel zin om met z'n ouders en hond Benno mee te gaan naar De Piet. Maar het was, zoals dat heet, gezond weer en toen ze er eenmaal waren had-ie het reu ze naar zijn zin Bladeren zoeken, met boom takken slepen, een potje voet ballen. Dolle pret dus. Tot de vader van Ronald z'n wijsvinger tegen z'n lippen leg de en zei: „Stil 's jongens, moet je luisteren, dat geklop, ik denk dat het een specht is". „Maar waarom klopt hij pap?". „Hij eet de wormen op. die onder het boomschors zitten". Even keek Ronald peinzend voor zich uit. „Maar waarom", sprak hij nadenkend, „doen die wormen dan open als hij klopt?". KORT GEDING DUURT UREN MIDDELBURG Het is oorlog tussen de twee grootste sleep- en bergingsbedrijven van West-Europa, Smit Internationale en Wijsmuller. En die wordt in alle hevigheid uitgevochten over de rug van de noodlijdende (kleine) concurrent van die twee Willem Muller B.V. in Terneuzen. Vrijdagmiddag diende voor de rechter in Middelburg het kort geding dat Smit had aangespannen tegen Willem Muller. Maar te elfder ure was ook Wijsmuller nog gedaagd. En dat alleen al was goed voor een pittige discussie tussen de advocaten van beide concerns. De verwijten vlogen over en weer, maar uiteindelijk draaide het om één vraag: had Muller, toen op 15 februari de overname van de ha vensleepdienst en Willem Muller Shipbrokers door Smit in principe was overeengekomen, nog - alsof er helemaal niets aan de hand was - met Wijsmuller in zee mogen gaan Mr. O L. O de Witt Wijnen, advo caat van Smit, vond van niet. „Als Muller in een eerder stadium met Wijsmuller of met anderen had ge praat, hadden wij dat helemaal niet abnormaal gevonden", zei hij. „Maar nu er enkel met Smit was gepraat en er bovendien een princi pe-akkoord lag. klopte daarvan na tuurlijk helemaal niets, Op z'n minst had Muller Smit op de hoogte kunnen stellen" De Witt Wijnen meende dat Smit in ieder geval had moeten worden verteld dat Wijs muller het hele aandelenpakket wil de overnemen en niet - zoals in het geval van Smit - alleen de havens leepdienst en de Shipbrokers. „Men had Smit ook de kans moeten geven een bod te doen op die noodlijdende zeesleepdienst. Ik ga er vanuit dat daarover in deze nieuwe situatie zeker te praten was geweest" dat die aandeelhouders de zaak op de voet hadden gevolgd- Toen bleek dat Muller plotseling - in het weekeinde - was gaan onder handelen met Smits belangrijkste SLEPERS VECHTEN OM WM. MULLER concurrent Wijsmuller ontplofte de Smit-top bijna van woede. Mr. J. R. Glaz, die vrijdagmiddag - tijdens een marathonzitting, die om twee uur begon en vlak voor zeven uur eindigde - namens Wijsmuller op trad: „In het niet-juridische veld begon Smit een campagne tegen Wijsmuller. Smit heeft Wijsmuller de oorlog verklaard, dc slag om dc Zeeuwse wateren". Er was bijvoorbeeld die oorlogs verklaring van topman SchefTer van Smit, die Wijsmuller waarschuwde: „Wijsmuller, blijf met je klauwen ai van de Westerschelde". Ja. Wijsmul ler zou de gevolgen wel merken en het gerucht werd verspreid dat de armada van Smit naar Amsterdam zou opstomen". Mr. Glaz vond dat Smit zich daarbij op glad ijs had begeven hij wees er rechtbankpresident mr. G. André de la Porte op dat Wijsmuller in het verleden (in 1974, 1979 en 1980» bij herhaling had laten blijken belang stelling te hebben voor een fusie oi samenwerking. Toen kwam het er niet van, nu leek het plotseling bijna rond. Toen Wijsmuller bij de raadsleden van Muller informeerde, kreeg het bedrijf te horen „dat alles nog open was. omdat de aandeel- (Slot zie pagina 15 kol. 7) VLISSINGEN/DEN HAAG - Staatssecretaris J. van Houwelingen van defensie verwacht dat zeer binnenkort duidelijkheid zal ontstaan over de Portugese fregattenorder. „Ik hoop dat in de komende weken een beslissing wordt genomen", De staatssecretaris heeft dat gezegd in een vraaggesprek met de Provinciale Zeeuwse Courant. Bij de onderhandelingen die nu gevoerd worden, wordt ervan uit gegaan, dat één fregat in Nederland zal worden gebouwd, en twee in Portugal. Hoewel er de laatste tijd op gezinspeeld is dat de Portugal-opdracht naar Wilton Fijenoord moet gaan om op die manier deze werf uit de problemen te helpen, huldigt Van Houwelingen nog steeds het standpunt dat de order bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen terecht dient te komen. Zo optimistisch als de staatssecretaris van defensie gestemd is over de afloop van de onderhandelingen over de Portugalopdracht (een NAVO- project), zo pessimistisch is hij over de kansen dat binnen afzienbare tijd een marineopdracht voor Marokko rond komt. Volgens de staatssecretaris vormt de financiering van dat project een 'gigantisch probleem'. De staatssecreta ris denkt dat de Marokko-opdracht (de bouw van drie korvetten) 'op korte termijn niet haalbaar is'. iZie voor een vraaggesprek met de staatssecretaris pagina 19. PZC Weekend krant STA TENLEDEN D'66 EN CDA: TERNEUZEN De statenleden J. Buogerd-tjuaak (d'66) en Th. Baert (cda) willen dat het Instituut Milieuhygiëne en Gezondheïdstechniek van TNO een diepgaand nader controle-onderzoek instelt in dc zaak Ble.vko. Gedeputeerde staten zouden daartoe contact moeten opnemen met de ministeries van volkshuisvesting en landbouw. Boogerd en Baert hebben over de gevolgen van het werk in de coatingafdeling van de Walsoordense betonfabriek schriftelijke vragen gesteld aan het dagelijks bestuur van de provincie. Ze willen onder meer weten of g.s. het met hen eens zijn. dat de effecten van het gebruik van orgarusche oplosmiddelen bij het coaten van betonbuizen. -putten en andere -produkten op de gezondheid van mens en dier in de ontwerp-hinderwetvergunning onvoldoende zijn onderzocht dan wel onderzocht kunnen worden, aangezien er 'zeer variabele factoren meespelen of hun invloed hebben op de uiteindelijke immissie-concentra- ties' «de verspreiding van schadelijke stoffen via de grondi Op dat laatste punt zou nadere controle moeten plaats vinden. temeer omdat er in ons land slechts geringe bekendheid bestaat met dergelijke effecten. „De door u in de ontwerp-vergunning voorgestelde emissiemetingen in de schoorsteen van de coatingloods zijn op zichzelf niet voldoende om een j'uist beeld te krijgen van de daadwer kelijke belasting van mens, dier en plant in de directe omgeving van dergelijke installaties", zo staat er in de vragen, waarin de statenleden voorts wijzen op brieven en suggesties van de deskundige dr. J. W. Copius Peereboom aan het bureau milieuzaken van provinciale griffie en de Gentse professor dr. M. de Backere aan de raadsman van de door Bleyko bedreigde veehouder Versehueren. Als het aan Boogerd en Baert ligt wordt het onderzoek - omdat het om een nationaal belang zou gaan - betaald via de rijksoverheid. Directeur Kees Muller irechts) van Willem Muller met enkele adviseurs. Volgens De Witt Wijnen stond de Muller-groep begin februari met de rug tegen de muur: er restten het bedrijf nog maar twee mogelijkhe den. een faillissement of overname. Hij wees erop dat ook de AMRO- bank. als huisbankier van Muller, een belangrijke rol had gespeeld in de zaak. De bank - die ook een goede relatie onderhoudt met Smit - dreigde de geldkraan definitief dicht te draaien, ook al omdat de crediteuren steeds meer voelden voor een faillissementsaanvraag. De bank dreigde zelf in te grijpen, maar toen de onderhandelingen met Smit aardig vlotten werd er een extra krediet van een miljoen gul den verstrekt. Smit en Muller wer den het - na enig handjeklap op niveau' - eens over de prijs: hoewel Muller aanvankelijk 15 miljoen be dong voor de vaste activa (de boten bijvoorbeeld) en goodwill, werd het uiteindelijk 9 miljoen. De rest leek nog maar een futiliteit, maar dat pakte anders uit. Terwijl de Smit onderhandelaars er al vanuit gin gen dat de zaak nagenoeg was be klonken. bleken de aandeelhouders van Muller (stuk voor stuk naaste familieleden van directeur Kees Muller) daar toch anders over te denken Bij Smit wekte dat enorme verbazing, want men ging er vanuit Advocaat mr W G van Hossel van Willem Muller

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9