Lek in gasleiding in Oost-Souburg Provincie steunt landbouw bij zoetwatervoorziening Ko van de Velde-trofee voor wielerveteraan Henk de Jonge Shell helpt met een begrijpelijk boekoverauto's voorn onbegrijpelijk lage prijs. ...maar f5,95. BESTUURDER ACTIEF VOOR DE NIEUWELINGEN GEEN GEVAAR VOOR ONTPLOFFING Verzilting neemt toe bij verruiming van Kanaal Gent-Terneuzen Geen bezwaar GS tegen komst He ma Middelburg BARBE: EVENTUEEL GELDELIJKE BIJDRAGE ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 V PZCA^pvi*"*^ gelijkheid om voortdurend voeling te houden over de invulling van dat beleid voor de landbouw en de proble men die zich daarbij kunnen voor doen". GRAAUW De gedeputeerde drs R. C. E. Barbé is, overigens zonder nu al bindende schijnt dat zijn adviezen nogal eens uitspraken te doen, eventueel bereid de Zeeuwse landbouw financieel te ondersteunen bij het door het kabinet worden overgeno- realiseren van een zoetwatervoorziening vanuit de Grevelingen en het Zoommeer. „Persoon- vragen deC minister van% verkeer&en lijk zie ik aanknopingspunten voor ondersteuning vanuit de provincie", zei hij vrijdagavond waterstaat te overtuigen. in Graauw in een inleiding voor de Boerenbond. TI£?thet, voorwaarden scheppend beleid tenslotte wees Bar Barbé zei dat een 'goede zoetwater- delijk is en dat het provinciaal be- structuur en de potenties van bê op het grote belang van het 'land- voorziening één van de essentiële stuur ook om die reden voor die Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden- bouwcontact', het overleg tussen de voorwaarden is om te komen tot een verbinding zal blijven ijveren. „Voor Zeeland. Deze opvatting wordt ge- standsorganisaties, het landbouw- hoger produktieniveau en een betere een optimale benutting van de infra- deeld door de heer Wagner en het schap, de rijksdiensten en de provin diversificatie van produkten. „Uiter- aard", stelde hij vast. „zijn de beslis- k ..Wij zien hierin een uitstekende mo singen over de Grevelingen en de mogelijkheden van het Zoommeer enorme betekenis. Zoetwater voorziening vanuit deze bekkens zal echter zeer kostbaar zijn. Toch denk ik dat. wil de Zeeuwse landbouw niet achter raken bij landelijke ontwikke lingen, het agrarische bedrijfsleven deze kansen zorgvuldig zal moeten afwegen". Barbé zei in dat yerband dat de verschillende overheidsinstan ties openstaan voor samenwerking De gedeputeerde vindt overigens ook dat er naast de Grevelingen en het Zoommeer ook mogelijkheden zijn om het grondwater en de overtollige neerslag beter te benutten". Barbé herinnerde aan het feit dat de land- en tuinbouw in Zeeland onge veer veertien procent van de provin ciale werkgelegenheid levert, een pro- duktiewaarde kent van éen miljard gulden en dat tien procent van het regionaal inkomen op de landbouw bedrijven wordt verdiend De provin cie onderkent het grote belang van de land- en tuinbouw dan ook wel dege lijk en heeft diverse agrarische bedrij ven via het provinciaal werkgelegen- heidsfonds financiële steun geboden. Arbeidsplaatsen De gedeputeerde: „Het gaat daarbij om projecten die een innoverend ka rakter hebben en waarmee nieuwe en structurele arbeidsplaatsen zijn ge- noeid". Hij deed een oproep aan de landbouw zich verder te bezinnen op innoverende activiteiten, dat mede in het belang van de werkgelegen heid, Barbe: „De middelen van het werkgelegenheidsfonds zijn nog uit uitgeput...". .Hij stelde vast dat het belang voor de agrarische sector van een vaste oever verbinding over de Westerschelde dui- Arjaan de Schipper rechtsoverhandigt Henk de Jong de wielertrofee Op de achtergrond de ploeg i Middelkamp Jaarvergadering Werkende Jongeren CNV in Goes GOES - Het district Zeeland van Werkende Jongeren CNV houdt vrij dag 9 maart de jaarvergadering in 'De Prins van Oranje' in Goes. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Het huishoudelijk gedeelte bestaat uit de bespreking van het werkplan voor 1985 cn de verkiezing van het dis- trictsbestuur. Na het huishoudelijk gedeelte wordt vanaf 20.30 uur gedis cussieerd over de inkomenspositie van jongeren. Voor deze discussie zijn uitgenodigd de Zeeuwse tweede-kamerleden Drs M. Beinema (CDA). J. C. Th. van der Doef (PvdA), drs H. Eversdijk (CDA) en mr A. J. te Veldhuis (VVD). De discussie wordt geleid door Tjitze van Rijssel. provinciaal medewerker van Werkende Jongeren-CNV in Zeeland. 1 bpJgW 's-HEERENHOEK Voor de tweede - keer in zijn loopbaan heeft de 36- yffSC^aBl Wk If .- jarige Henk de Jong gisteravond de jÜ» VjLB.jj Ko van de Velde-trofee ontvangen. V j|UkV' Enkele jaren geleden kreeg hij deze belangrijkste onderscheiding in de A*Pl - Zeeuwse wielersport voor zijn pres- XX' v. "-', taties op de weg: hij was enkele jaren 1 -V"" verreweg de succesvolste wielrenner ';£- b'j de Zeeuwse amateurs. Ditmaal ontving hij de trofee, omdat hij zeer 1 W~actief is als bestuurder en organisa- i N,.'' j tor en de stuwende kracht is achter v- het nicuwelingenwielrenncn. - Arjaan de Schipper reikte hem gister- ,3* avond tijdens een wieleravond in Kie- yc\ "_j3 kiens de onderscheiding uit Daarbij .y-%' 3 wees De Schipper er op. dat vele y, wielrenners na hun actieve sportloop- baan afhaken en weinig of niets meer van zich laten horen. ..Maar Henk de 3 Jong is zich na het afsluiten van zijn r A ,sS| actieve periode volledig blyven inzet- "~i 1 L Aul ten voorde wielersport", aldus Arjaan v de Schipper De inmiddels 36-jarige -i Henk de Jong is bestuurslid van de S wielervereniging Theo Middelkamp, bestuurslid van het district Zeeland x en voorzitter van de jeugdcommissie De Vlissingse brandweer meet de gasconcentratie boven het provisorisch met Zeeland. Vooral in die laatste functie zand gedichte lek. is hij voor de Zeeuwse wielersport goud waard „Hy is zeer actief in het begeleiden van nieuwelingen. Hij houdt zich bezig met begeleiding en opleiding. Kortom, hij stimuleert het wielrennen", zo zei Arjaan de Schip per. Begin oktober 1982 sloot Henk de Jong zijn carrière in stijl af: hij won in Hulst toen de zogenaamde slui- tingskoers. Ongetwijfeld was de loopbaan van deze renner opmerke lijk: pas op 25-jarige leeftijd stapte hij over van het trimfietsen naar de echte wedstrijdsport bij de ama teurs. Desondanks bouwde hij een schitterende erelijst op. Zijn fraaiste prestaties vindt hij zelf het Zeeuws kampioenschap in 1979, een overwin ning in de tijdrit van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen in 1978 en een tweede plaats in diezelfde omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen in 1980. Henk de Jong stopte er eind 1982 niet mee omdat hy zich versleten voelde. Integendeel: „Ik kan nog goed met de Instructieboek: Veilig rijden met zware voertuigen DRUNEN MIDDELBURG In het automuseum Lips Autotron te Drunen is vrijdag het eerste exemplaar van een nieuw leer boek voor hel verkeersonder- wijs overhandigd aan drs P. Allewijn van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het boek: 'Veilig rijden met zware voertuigen' werd geschreven door de heer G. Schoppert en is uitgegeven door Den Boer Mid delburg BV is samenwerking met de Stichting Verkeersoplei ding Nederland. In het boek heeft de auteur de problematiek op een rij gezet van het overgaan van het bestu ren van een personenauto naar een zware vrachtauto. In acht hoofdstukken worden zaken als algemene rytechniek, verkeers- voorschriften en voertuigkennis uiteengezet, met veel illustra ties. Bij het presenteren van het in structieboek werd er door de voorzitter van de Stichting Ver keersopleiding A. Ph. Gerritsen op gewezen, dat er nog maar weinig aandacht is besteed aan een goed praktijkboek voor de vrachtwagenchauffeur en dat met name door de wijzigingen in de rijexamens C/D/E, dit boek aan alle eisen voldoet. OOST-SOUBL'RG - Vrijdagavond is een gasleiding in de Vlissingsestraat in Oost-Souburg lekgeslagen. Vol gens de Vlissingse brandweer is het lek vermoedelijk ontstaan doordat een tegel op de, in verband met werkzaamheden blootliggende, lei ding is gegooid. Hoewel de bewoners van de huizen in de directe omgeving gevraagd werd kachels, open haar den en verwarmingsketels te doven is er volgens de brandweer geen sprake geweest van explosiegevaar. Het lek, met een omvang van twintig bij vijfentwintig centimeter, bevond zich ongeveer op de hoek van de Vlissingsestraat en de Burchtstraat Op die plaats voert de PZEM werk zaamheden uit aan elektriciteitslei dingen in verband met de aanleg van de nieuwe weg over de Burcht Daar bij was ook de gasleiding bloot komen te liggen. Een omwonende hoorde even na acht uur vrijdagavond een knal en zag even later zand omhoog spuiten uit het gat in het trottoir. Een medewer ker van de storingsdienst van de NV PZEM was nog voor de brandweer en politie ter plaatse en had pogingen in het werk gesteld het gat provisorisch met zand te dichten Technici van de PZEM, die even later ter plaatse kwa men, sloten de gastoevoer af. door aan weerszijden van het lek een zoge naamde blaas (een soort ballon) in de leiding te plaatsen Vervolgens kon het beschadigde deel worden vervan gen Doordat de kapotte leiding on derdeel is van een ringleiding, kwam niemand in Oost-Souburg zonder gas te zitten. Volgens de brandweer heeft zich geen Jeugddienst MELISKERKE - In de gereformeerde kerk in Meliskerke wordt zondagmor gen een jeugddienst gehouden Voor ganger is ds D. C Coppoolse en muzikale medewerking verleent het Hoeksteen Combo. Het thema van de dienst luidt 'Idealen'. De dienst be gint om 10,00 uur. explosiegevaar voorgedaan, ener zijds doordat het lek zich in de buiten lucht bevond en anderzijds, doordat er nogal wat wind stond. De Vlissingse brandweer kreeg enkele minuten over acht de melding van het lek. Nog geen uur later was de lekkage gestopt. Werknemers van de PZEM waren tot ongeveer tien uur bezig met de reparatie. In de ruim drie kwartier dat het gas vrijelijk uit het gat kon stromen, was de omgeving afgezet voor het verkeer. Het blusvoeruig waarmee de brandweer was uitgerukt hoefde niet te worden ingezet, maar bleef ter plaatse zolang het lek nog niet was gedicht. Het hulpverlcningsvoertuig van de brandweer zorgde ervoor dat de tech nici voldoende licht hadden om de werkzaamheden uit te voeren. Van ome correspondent i GENT De verzilting van het water van het Kanaal Gent-Terneuzen zal sterk toenemen als de vaarweg wordt verruimd en in Terneuzen een nieuwe sluis in gebruik komt. Dat zei donderdagavond hoofd-ingenieur- directeur mevrouw Kreps van de dienst waterwegen van het ministerie van openbare werken tijdens een havendebat in Gent. Volgens mevrouw Kreps moeten de Uit deze studie blijkt verder, dat gevolgen van een verregaande ver- het grondwater in de kanaalzone zilting van het kanaalwater vooraf niet sterk wordt beïnvloed door grondig worden onderzocht. Bij het het kanaalwater. De sliblagen in begin van het kanaal aan de Tol- het kanaal fungeren als een soort huissluis in de Gentse voorhaven is isolatie. Verdieping en verbreding er een zoet-waterdebiet nodig van van het kanaal kunnen daarin ver- twintig kubieke meter per seconde andering brengen, aldus Kreps. om de verzilting van het kanaalwa- Als slib wordt weggebaggerd, kan ter tegen te gaan. Op uitzondering men op zandlagen stoten, van de zeer natte winter van 1976 Als mogelijke oplossingen noemde werd dit debiet nooit bereikt Vol- Kreps de aanleg van zogenaamde gens Kreps is er een supermentair zoutkommen en spuien. Volgens de zoet-waterdebiet van tien kubieke Gentse havenkapitein De Wilde meter per seconde nodig in geval er vormt sterkere verzilting van het in Terneuzen een nieuwe grotere kanaalwater geen groot probleem, sluis in gebruik wordt genomen. Zij Er bestaan moderne technieken verwees naar een studie van profes- om verzilting te bestrijden, aldus sor De Breucker, waaruit blijkt dat De Wilde. het oppervlaktewater in de kanaal- Hij wees in dit verband op voor- zóne een hoog zoutgehalte heeft, beelden in buitenlandse havens. De industrie is daarom genood- waar sluizencomplexen met de no- zaakt anti-corrosie-installaties te dige ontziltingsinstallaties zijn gebruiken. uitgerust. top mee", zei hij toen. Maarhy zette er een streep onder, omdat een renner ouder dan 35 jaar in Belgie niet meer bij de amateurs mag rijden. Hij voelde er niets voor om in z'n eentje naar Brabant of Zuid-Holland te trekken, terwyl de andere Zeeuwse amateurs naar Belgié gingen. Arjaan de Schipper legde er nog de nadruk op, dat de Ko van de Velde- trofee ook nu unaniem aan Henk de Jong is toegekend „Piet Renmeester, Jo de Roo en ik waren het er roerend over eens dat een actieve bestuurder als De Jong deze onderscheiding ab soluut verdient". Overigens konden Piet Rentmeester, die momenteel in Oostenrijk verblijft, en Jo de Roo, die al enkele weken ziek is. gisteravond niet by de uitreiking aanwezig zijn. Enkele tientallen renners waren wel getuige van deze uitreiking van de Ko van de Velde-trofee. Want tijdens deze wieleravond vond ook de presentatie plaats van dc ploegen van Theo Mid delkamp. Onder meer 25 amateurs en 2 dames Jopie Withage en Jacqueline van Steel presenteerden zich aan het publiek Ook werd het klassement van de regelmatigste renners in 1983 bij de amateurs en de junioren bekend gemaakt. Jo Kuijs. lid van de sport- corfimissie van Middelkamp, reikte de bybehorende prijzen uit. Bij de amateurs Is de eindstand in öit klassement van de regelmaat 1 Jacq van der Horst. Souburg. 519 punten. 2 Kees de Nooijer. Aagtekerke. 489. 3 Jan Poleij Kruimngen. 178. 4 Pierre Raas. 's-Heeren- hoek. 175: 5 Rinus Verboom. Goes. 99: 6 Ad Cloots. Lepelstraat. 83: 7 Hans Hartnek. s-Heer Abtskerke. 68. 8 Daan Smits, 's- Heerenhoek, 65, 9 Ko Blok. Wemeldlnge. 17 10. Jaak de Kok. Lewedorp. 11 Bij de junioren is de eindstand 1 Patrick Tolh'Yk Yerseke. 371 punten, 2 Marcel Gunst, Yerseke, 275. 3 Ronnie de Jonge. Ovezande. 250, 4 John de Bruine Rilland. 160, 5 Jacq Goense. Oudelande. 56, 6 Rudie Hoonden. Heinkenszand. 45.7 Kees Schou- wenaar. Goes 42. 8 Gerard van Antwerpen. Driewegen, 18 Bert Boom, die onder meer het mate riaal van Ilennie Stamsnijder ver zorgt, gaf tenslotte een uiteenzetting over de fiets: technische bijzonderhe den. verzorging, wetenswaardighe den over de bouw van een fiets. Met name voor de wielerclub Theo Mid delkamp was het weer een succesvol le start van het nieuwe wielersei- zoen. Wc rijden bijna allemaal in 'n auto. maar we weten weinig van het enorme vernuft dat er in die auto zit. In „Zo werkt (u aan) een auto" wordt dat allemaal heel begrijpelijk uit de doe ken gedaan. Op 160 pagina's in klare taal en vele heldere illustraties in kleur. Boven dien met tal van tips om kleine storingen te voorkomen of zelf te verhelpen. Dat boek ligt bij alle grote Shell sta tions, herkenbaar aan de raam- stroken, tot 8 maart 1984 voor een onbegrijpelijke lage prijs. MIDDELBURG Gedeouteerde staten van Zeeland hebben de gemeente Middelburg een verklaring van geen bezwaar gegeven voor het verbouwen van het voormalige City Brasserie-complex aan de Lange Delft tot winkel ruimte voor de Hema en Blokker. De tegen het plan ingebrachte bezwaren rijn ongegrond verklaard. Gs staan uit planologische overwegingen achter een Hema Blokkervestiging in de bmnenstad van Middelburg. Het winkelbestand wordt erdoor verbeterd en de attractiviteit van Middelburg als koopcentrum wordt er volgens het college door verhoogd. Gs hebben ook geen bedenkingen teger de door de gemeente voorgestelde plaats. In de bezwaren is vooral ingegaan op de keuze voor de Lange Delft. Hierdoor zouden de ontwikkelingsmogelijkheden in het Geeregebied afnemen. Gs wijzen erop dat als men van mening is dat schade wordt geleden die met redelijkerwijs te eigen laste behoort te blijven de gemeente daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld Zij zijn er evenwel van overtuigd dat het Middelburgse gemeentebestuur al het nodige zal doen om het Geeregebied zo verantwoord mogelijk te doen invullen. Tenslotte benadrukken gs dat de komst van een Hema Blokkerzaak, waar ook in de binnenstad, geen onaanvaardbare invloed zal hebben op het parkeerge- beuren in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 39