Bedrijven willen dit jaar fors meer gaan investeren Shigella-alarm kwam onnodig laat Geen vordering onderzoek dood IKON-journalisten Nieuw middel tegen varkenspest ingezet sas CDA-jonger en wijzen inzet kernenergie af PZC/ binnen-buitenland ONDERZOEK: POSITIEVE VERWACHTINGEN MINIMUMRUIMTE VOOR LEGKIPPEN VASTGESTELD Toorenaar wil weg bij politie \NEEKEND ia iiTTim Kabinet eens met ontwerp voor nieuwe gemeentewet ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 (Van onze correspondent) LONDEN - Inbrekers in de Ierse hoofdstad Dublin zijn verontrust geraakt over de grote waakzaamheid van de burgers in hun werkgebied. Ze denken er zelfs over om met een demonstratieve mars daartegen te protesteren, Het gaat om de inbrekers in de wijk Crumlln, een arm gedeelte van Dublin Daar hebben bezorgde ouders zich georganiseerd in de groep 'Concerned Parents', die zich ten doel stelt een eind te maken aan het hand over hand toenemende drugsgebruik in de wijk. De ouders hebben daartoe onder meer een patrouilledienst in het leven i geroepen, die heroinehandel op straat onmogelijk moet maken Het zijn die patrouilles waartegen het gilde der inbrekers nu in het geweer is gekomen. Een van hen heeft gisteren zijn nood geklaagd in de Ierse krant Irish Press ,.We kunnen ons 's avonds nauwelijks in het gebied bewegen zonder dat iemand de politie opbelt We worden gewoon lastig gevallen", aldus de man, die zich de woordvoerder noemt van de nieuwe actiegroep „Actiecomité Bezorgde Misdadigers", De politie in Ierland gelooft niet in het verhaal. Een woordvoerder: „Achter de actiegroep van deze inbrekers,zitten gewoon de grote drughandelaren, Die lieden zullen werkelijk alles proberen om ongestoord te kunnen dealen" heid aan het investeringsklimaat. Grotere bedrijven met 100 of meer werknemers oordelen daarover gun stiger dan andere over deze indirecte bijdrage van de overheid. De kritiek betreft vooal de te grote bemoeienis van de overheid met het bedrijfsle ven en de te zware lasten als gevolg van de belastingdruk en de sociale premies. Voor 1984 verwacht een kwart van de bedrijven dat de omzet zal stijgen, 17 procent verwacht een omzetdaling en 38 procent van de bedrijven gaat uit DEN HAAG (GPD) - Van de industriële bedrijven in ons land verwacht 44 procent in 1984 een beter investeringsklimaat dan in het afgelopen jaar. Vooral in de sectoren chemie, voedingsmiddelen en elektrotechniek is men positief gestemd. In totaal verwacht 31 procent van de bedrijven dit jaar een slechter investeringsklimaat, terwijl 2 procent een gelijkblij- vend klimaat verwacht. Positieve verwachtingen hebben met name de bedrijven met meer dat tien werknemers. Bjjna 70 procent van de industriële bedrijven zegt de voorge- nomen investeringen uitdrukkelijk niet te willen financieren door het aantrekken van risicodragend kapi taal via een participatiemaatschap pij. Ruim de helft van de investerin gen (55 procent) zal worden gefinan cierd uit eigen middelen, zo blijkt uit een onderzoek verricht door het Bu reau voor industrieel en professioneel onderzoek te Amsterdam. Bijna de helft van de bedrijven heeft plannen om in 1984 binnen Nederland 10.000 gulden of meer te investeren in produktiemiddelen. Van de voorgeno men investeringen is 46 procent hoger dan in 1983. De totale waarde van de voorgenomen investeringen zal ruim 20 miljard gulden bedragen. In 1982 realiseerden industriële bedrijven met tien of meer werknemers 13 miljard gulden aan investeringen Twee derde van de bedrijven heeft kritiek op de bijdrage van de over- DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari van het volgend jaar zal een legkip minimaal de beschikking moeten hebben over een ruimte van 425 vierkante centimeter. Het kabinet ging daartoe vrijdag akkoord met het initiatief-wetsvoorstel van de Tweede-kamerleden Tazelaar (PvdA) en Van Noord iCDA) dat minimumeisen stelt aan het houden van legkippen. Vanaf 1 juli 1994 moeten nieuwe, vóór 1 januari 1990 op te stellen verdergaande voorschrif ten voor de huisvesting van legkippen ingaan. Een en ander werd meegedeeld na afloop van de wekelijkse kabinetszitting. van een gelijke omzet. De negatieve verwachtingen en de onzekerheid in de bouw hebben grote invloed op deze cijfers. Wanneer de bouw buiten be schouwing wordt gelaten blijkt 40 procent van de bedrijven gunstige omzetverwachtmgen te hebben. Ruim twee derde van de bedrijven verwacht in 1984 een positief bedrijfs resultaat. Bij de grote bedrijven met meer dan 100 man personeel is dat percentage zelfs 90. Uit het onderzoek blijkt ook dat ruim de helft van de bedrijven met 10 of meer werknemers arbeidstijdverkor ting heeft ingevoerd. Van de zeer grote bedrijven zegt zelfs 95 procent al besloten te hebben tot het invoeren van arbeidstijdverkorting. Bij de gro tere bedrijven wil 32 procent overgaan tot arbeidstijdverkorting. Deze bedrij ven hebben ook de meeste personen of groepen die in deeltijdbanen werken Bij bedrijven met 500 en meer werknemers bedraagt het aantal deel tijdwerkers zelfs 44 procent. Het onderzoek vond plaats onder 484 industriële bedrijven in de sectoren bouw, transport, metaal, chemie, elektrotechniek, textiel, voedings middelen en overige industrieën. PHILADELPHIA (AP) In het Amerikaanse Philadelphia deed Doug Domokos (op de foto in het midden met de donkere helm), de man die zich de Stunt-Koning van de motorfiets noemt, gisteren een poging om met zeven passagiers op zijn driewielige motor een rondje te maken op de achterste wielen. Domokos deed zijn stunt. om. de grote Amerikaanse motorfietsenshow in Philadelphia bekendheid te geven, maar trachtte tevens een wereldrecord stuntrijden te veroveren. VERVOERSVERBOD NOORD BRABANT AMSTERDAM - Politiecommissaris Gerard Toorenaar wil het Amster damse korps vroegtijdig verlaten. Een verzoek daartoe heeft hij via zijn raadsman ingediend bij burgemees ter Van Thijn. Toorenaar, die be kendheid genoot als narcoticajager, zegt te zijn uitgekeken op de politie. "Vorig jaar werd hij ontheven van zijn functie als chef van het districtsbu reau Lijnbaansgracht en kreeg een administratieve baan. Deze over plaatsing vormde de directe aanlei ding tot zijn verzoek om eerder de dienst te kunnen verlaten. Toorenaar zou oorspronkelijk pas midden 1985 met pensioen gaan. De jiaam van de Amsterdamse politie commissaris kwam vorig jaar In op spraak toen berichten verschenen ;over contacten tussen Toorenaar en een tipgever die bij de politie bekend stond als heroïnehandelaar, In zijn verzoek aan burgemeester Van Thijn om eerder met pensioen te mogen beeft Toorenaar wel financiële voor waarden gesteld. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er is een nieuw wapen tegen varkenspest op de markt gekomen. De commissie toelating be strijdingsmiddelen van het ministerie Van land bouw heeft goedkeu ring verleend om het ontsmettingsmiddel Halamid tegen de var kenspest in te zetten. Halamid wordt al jaren lang door Akzo Chemie geproduceerd als ont smettingsmiddel voor ziekenhuizen, inrichtin gen, levensmiddelenbe- drijven en slachthuizen. De ontsmettende wer king is gebaseerd op een gelijkmatige afgifte van „getemd" chloor, dat be schermende eiwitten aantast en zo alle orga nismen kan vernietigen zonder agressief te wor den. Het varkenspestvi- rus kan aldus in 30 se conden worden geëlimi neerd. Tot voor kort was in de veehouderij slechts natronloog toe gestaan als ontsmet tingsmiddel. Staatssecretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij heeft besloten om in een gedeelte van Noord-Brabant een ver- voersverbod voor var kens in te stellen. De maatregel is gisteren in gegaan. Bovendien moe ten alle varkens van twee weken of ouder in het gebied binnen de lijn DenBosch-Zuid, Til burg. Loon op Zand, Waalwijk, Vlijmen, Den Bosch-West tussen 24 fe bruari en 9 maart wor den geënt tegen var kenspest. Dit om ver dere uitbreiding van de varkenspest in een ge bied te voorkomen. Geënte dieren moeten een oormerk krijgen waaruit blijkt dat de en ting inderdaad heeft plaatsgevonden. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie vrij dag meegedeeld. Maatschappijleer eindexamenvak DEN HAAG (ANP) Maatschappij leer wordt een eindexamenvak, zo heeft staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen mevrouw N. J. Ginjaar-Maas vrijdag in Den Haag meegedeeld ter gelegenheid van de onderwijsconferentie van de Atlanti sche Commissie. Of dit al het komend jaar het geval zal zijn is nog niet duidelijk. Tot nu toe was maatschappijleere een keuzevak, wat een zekere vrijblijvend heid inhield. De leraren maatschap pijleer die de conferentie bijwoonden verwachten van het besluit van de staatssecretaris een veel grotere be langstelling voor hun vak. KAMERLEDEN NA BEZOEK EL SAL VADOR WASHINGTON DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse kamerleden die een bezoek hebben gebracht aan El Salvador hebben geen vooruitgang kunnen constateren bij het onderzoek naar de dood van de vier IKON-journalisten, die in maart 1982 door Salvadoraanse militairen werden gedood. Delegatie leider Ter Beek (PvdA) heeft daarover zijn bezorgdheid geuit bij de Salvadoraanse minister van buitenlandse zaken, Chavez Mena, en er bij'hem op aangedrongen „echt werk te maken" van het onderzoek. De radio- en televisieprogram ma's van dit weekeinde vindt u op pagina 31 en 33 van de Weekendkrant. Hoogenboom eist schadevergoeding AMSTERDAM (ANP) - Hoogen- boom's Bewaking BV in Amsterdam (gaat een gerechtelijke procedure aanspannen tegen de staat en de Igemeente Amsterdam om schadever goeding te eisen vanwege de bericht geving van politie en justitie over de vermeende fraude bij het bedrijf. Die zou het voorbestaan van Hoogen boom in gevaar brengen. Dat heeft het bedrijf vrijdag meegedeeld. ;De politie arresteerde vorige week ■twee directeuren van Hoogenboom. .de 42-jarige B H en de 50-jarige R.H op verdenking van valsheid in ge schrifte en het geven van leiding Jlaaraan Hun aanhouding was weer een nasleep van de zogenaamde RAI- affaire. Vorig jaar november zijn acht bewakers van Hoogenboom en twee personeelsleden van de RAI door de politierechter in Amsterdam veroor deeld tot voorwaardelijke en onvoor waardelijke gevangenisstraffen en 'boetes wegens het stelen van goede ren uit het RAI-tentoonstellingscom- plex. j)e bewakers verklaarden voor de •rechter dat het bij Hoogenboom de gewoonste zaak van de wereld was dat er werd gestolen. De politie nam daarop de boekhouding van het be drijf in beslag, waarbij de verdenking van valsheid in geschrifte rees. AMSTERDAM (ANP) In het Amsterdamse straatbeeld verschenen donderdag de eerste vrouwelijke ruiters van de Bereden Brigade van de Amsterdamse politie. De opleiding van de dames begon half september van het vorig jaar. Op de foto zien we. begeleid door twee collega 's, links Barbel Post Uitenveer en rechts Jolien Ang. Volgens Ter Beek had de speciale functionaris die de Salvadoraanse au toriteiten vorig jaar april na lang aandringen hebben belast met het onderzoek slechts een zeer dun dos sier in zijn bezit over de zaak Daarin ontbrak het rapport van de Neder landse diplomaat J W. Bertens, die in opdracht van het ministerie van bui tenlandse zaken een onderzoek naar de dood van de vier journalisten heeft ingesteld. Volgens Ter Beek heeft Chavez Mena toegezegd dat hij „zijn best" zal doen. Ook bij de christende mocratische presidentskandidaat. Duarle, heeft de kamerdelegatie erop aangedrongen het onderzoek aan te pakken. De opstelling van Duarte was positief. Vorig jaar mei tijdens het bezoek van minister van buitenlandse zaken van den Broek hadden de Sal vadoraanse autoriteiten overigens al toegezegd met het onderzoek voort gang te maken. De kamerleden Ter Beek, Gualtherie van Weezei iCDA) en Weisglas (WD) hebben de afgelopen tien dagen een bezoek gebracht aan Costa Rica, Hon duras, Nicaragua en El Salvador. Aan de reis, een initiatief van het Huma nistisch overleg mensenrechten, na men ook vertegenwoordigers van Ne derlandse mensenrechtenorganisa ties deel. De delegatie is inmiddels in Washington aangekomen, waar be sprekingen plaatsvinden met onder meer Congresleden en functionaris sen van het State Department. In Nicaragua heeft de delegatie ge sproken met sandinistische leiders. Protest ANWB De ANWB is het oneens met het plan van de Zwitsere overheid om aan alle buitenlandse automobilisten een extra belasting te vragen voor het rijden op de autosnel wegen. De bond heeft via zijn zuster- club In Zwitserland, de Touringclub de Suisse, tegen dit plan geprotes teerd. „De Invoering van een soort tolgeld op wegen die al lang gefinan cierd en aangelegd zijn is uitermate onbillijk", aldus de ANWB. „Het vakantieverkeer naar Zwitserland zal er ernstig door geschaad en het opont houd bij de grenzen zal er sterk door vergroot worden." Advertentie) mensenrechtenorganisaties, verte genwoordigers van de oppositie en ook met een Salvadoraanse verzets leider. Volgens aan de delegatie ver strekte gegevens van de sandinisten zitten in Nicaragua ruim 2500 mensen vast die als voormalige somozisten moeten worden beschouwd en zijn er 937 politieke gevangenen. Daarnaast zitten nog ongeveer 3000 andere per sonen vast. Volgens Ter Beek zijn dit cijfers die tot nu toe nog niet bekend waren. Ter Beek onderstreepte dat aan de verkiezingen in Nicaragua van 4 no vember politieke partijen zullen deelnemen en geen massa-organisa ties zoals in een Oosteuropees sys| teem. Hij zei voorts dat is toegezegd dat de censuur zal worden opgeheven en dat de politieke partijen toegang krijgen tot de media. tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a Ia carte vlees- en visspecïaliteit ENERGIEPRIJS GARANDEREN Nos-teletekst blijft voorlopig zelfstandig HILVERSUM (GPD) - „De centrale nieuwsvoorziening bij NOS-Tele- tekst zal ook de komende jaren op de huidige wijze worden verzorgd. Van directe bemoeienis van het ANP is die tijd geen sprake". Deze conclusie wordt getrokken in een vandaag ver schenen artikel in het interne NOS- orgaan Cosa NOStra. Het blad baseert de informatie op „gesprekken met omroepfunctiona- rissen en met bronnen in politiek Den Haag". De nieuwsredactie van NOS- Teletekst wendde zich eind januan in een open brief tot minister Brinkman om bezorgdheid te uiten over de werk gelegenheid. Zoals de zaken er mo menteel voorstaan loopt die werkgele genheid niet langer direct gevaar. DEN HAAG (GPD) - De Inzet van kernenergie kan worden vermeden zonder nadelige econo mische gevolgen. Dat staat in een rapport over dc energieproble- matiek van het Chris ten-Democratisch Jon geren Appel, dat vrij dag is verschenen. De jongeren zijn het dus oneens met een pas ver schenen CDA-rapport over hetzelfde onder werp. waarin duidelijk werd gewezen op de noodzaak van meer kerncentrales. Een werkgroep van het CD JA heeft het rapport „Nederland energie-ei- land?" gemaakt. Het stelt dat er geen kern energie'nodig is ais in ternationaal concurre rende elektriciteitsprij zen worden gegaran deerd. Naarmate de be hoefte aan elektriciteit toeneemt zal een keus moeten worden ge maakt tussen kernener gie en een grotere inzet van steenkool. Naar de mening van de samenstellers speelt kernenergie in de ko mende 25 jaar geen rol van betekenis. Naast be sparingen wordt de in zet van duurzame bron nen (zon en wind) gesti muleerd, zodat het aan deel over 25 jaar onge veer 10 procent be draagt. Het rapport is op dit punt aanzienlijk optimistischer dan de meeste voorspellingen. waaronder het recente CDA-rapport „Vernieu wend energiebeleid" (dat komt tot 5 procent maximaal). Het rapport gaat ervan uit dat de risico's bij kolentoepassing - op den duur ook voor in dustriële doeleinden - beter in de hand zijn te houden dan bij kern energie. Maar als de ge volgen van kooldioxyde voor de atmosfeer (zoals sommige voorspellin gen zeggen, het zoge naamde broeikaseffect) inderdaad ernstig zijn, lijkt kernernergie on vermijdelijk. Uitgegaan wordt overigens ook van een flinke terug dringing van de ener giebehoefte. Flevoland Het poldergebied Fle voland biedt onvoldoende mogelijk heden om er een aparte provincie van te maken. Een provinciale indeling van Flevoland bij de bestaande pro vincies verdient de voorkeur. Dit schrijft de Raad voor het Binnenlands Bestuur aan de regering in een advies inzake instelling provincie Flevoland. UTRECHT (ANP) - Het hoofd van dc afdeling infectieziekten van de Ge neeskundige Hoofdinspectie, dr H. Bijkerk, schrijft deze week in het artsenblad Medisch Contact, dat huisartsen, specialisten en zieken huizen achteraf gezien eerder op de hoogte hadden moeten worden ge steld van de dysenterie-explosie van dit jaar. De eerste patiënten werden gemeld vanuit een bejaardenhuis in Utrecht. Op 9 januari werd het vermoeden, dat garnalen de besmettingsbron vormden, definitief. De geneeskundi ge hoofdinspectie liet pas op 16 ja nuari, toen het hoogtepunt van de explosie voorbij was, een circulaire uitgaan naar alle artsen en zieken huizen. Toen waren er ook gegevens beschikbaar over de manier waarop de betrokken shigella-stam moest worden bestreden. Bijkerk vindt nu, dat de circulaire al op 12 januari had moeten worden verstuurd, zonodig gevolgd door een tweede rondschrijven met de gege vens over de shigella-stam. Het „garnalenincident" leert eens te meer, aldus Bijkerk, dat de behande lend arts bij ziektegevallen die moge lijk op een voedselinfectie of -vergifti ging wijzen rekening moet houden met een incident van grotere omvang, waarbij onverwijld inschakeling van GG en GD, de regionale geneeskun dig inspecteur en de Keuringsdienst van Waren noodzakelijk kan zijn. Topje ijsberg Bij de inspectie voor de volksgezond heid zijn in december en januari in totaal 144 gevallen van bacillaire dy senterie vastgesteld. De helft van de patiënten was 65 jaar of ouder. De 144 gemelde patiënten vormen volgens de inspectie vermoedelijk alleen het topje van een ijsberg: niet iedereen met lichte ziekteverschijn selen is naar de dokter gegaan, de artsen hebben niet in alle gevallen ontlasting voor onderzoek opge stuurd naar het laboratorium en ook zal de aangifteplicht niet altijd zijn nagekomen. DEN HAAG (ANP) - Het ont werp van een nieuwe Gemeen tewet is vrijdag door de minis terraad goedgekeurd waarbij onder meer de positie van de gemeenteraad wordt versterkt door de bevoegdheid algemene regels te stellen voor de taakuit oefening door Burgemeester en Wethouders. Ook de positie van raadsmmder- heden wordt versterkt. De posi tie van de gemeenten ten opzich te van de hogere overheden wordt krachtiger door invoering van verplicht overleg en door inkadering van het toezicht. Voorts worden regels gegeven met betrekking tot de inwinning van informatie van de gemeen ten door het rijk Ten aanzien van het financieel toezicht wordt voorgesteld het systeem van preventief toezicht op de financiële handelingen van de gemeenten in een meer re pressieve vorm om te buigen, zo heeft premier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad laten weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 2