lomme driessens (71) wild voetbal nederlandse schaatssport rust op verkeerde basis HET TOERNOOI IN HULST IS OP STERVEN NA DOOD IN BELGIE PROBEERDEN ZE ME KAPOT TE MAKEN ik sla terug met nederlandse ploeg van achttien [ploegen terug jnaar vijf ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 PZC/ weekendkrant 29 Lomme Driessens heeft in zijn loopbaan met heel wat groten uit de wielersport gewerkt, maar hij is er trots op dat hij op 71-jarige leeftijd aan het hoofd staat van een ploeg waarin bijna de hele Nederlandse top is verenigd. Driessens spreekt vol waardering over de Nederlandse renners en heeft bijna geen goed woord meer over de Belgen die hij praktisch allemaal onder een noemer ('sukkelaars') rangschikt. Lomme Driessens aarzelde geen mo- ling. „Ze vertikten het allebei om naar kopman. Dat hebben de sponsors me ment toen hij al halverwege het vong mij te luisteren", zegt Driessens, en hij niet in dank afgenomen. Zij stonden seizoen door Jan Raas werd benaderd kan er zich nog opnieuw over opwin- achter hun renners en dat kon ik om in 1984 met een nieuwe ploeg te den ,.In Belgie zijn de meeste renners weer niet goed hebben. Na meer dan beginnen. Driessens kwam onmiddel- na het tijdperk-Merkcx bedorven. Ze dertig jaar ervaring zou ik ineens een lijk terug op zijn besluit om te stop- kregen meteen een groot salaris, maar verkeerde beslissing genomen heb- pen, want na de nodige strubbelingen ze wilden daar praktisch niets tegen- ben. Dat kan er bij mij nog steeds niet met Daniel Willems, zijn kopman bij over stellen. Ik heb er echt alles aan in". Boule d'Or, wilde hij het aanvankelijk gedaan om dat te veranderen, maar Lomme Driessens werd er doodziek helemaal voor gezien houden. „Ik heb van. „De renner die het met mij aan het allemaal gedaan voor Jan Raas, de stok krijgt heeft het aan zichzelf te hoewel ik er eerst wel wat vreemd van wijten. Als ik iets doe, doe ik het stond te kijken dat hij bij Post weg allemaal in het belang van de wieler- wilde. Eerst geloofde ik het niet. maar sport. Ik ben eerlijk, misschien wel later kreeg ik toch in de gaten dat het het leek wel alsof de renners zelf met eens te eerlijk", ernst was. Wat er bij Post is voorge- aanvoelden dat het zo eigenlijk niet „In dertig jaar heb ik met meer dan vallen interesseert me met. Die ach- door kon gaan. Het mocht niet teveel duizend verschillende renners ge- tergrond hoef ik ook nooit te weten te inspanningen kosten. Geef mij de werkt Er is niemand die kan zeggen komen. Ik ben aan het werk gegaan Nederlanders maar. die weten ten- dat ze van mij nog iets te goed omdat ik vooral de mentaliteit van minste waar ze het allemaal nog voor hebben". een coureur als Jan Raas enorm waar- doen". Wat heeft Lomme Driessens de ploeg- deer" „Op Willems". vervolgt Lomme Raas dan nog bij te brengen'1 „Er zijn Lomme Driessens. hij staat als eer. Driessens. „raakte ik uitgekeken. Hij bepaalde renners die ik natuurlijk monument in de wielersport. Een hal- presteerde niet. Tot Luik-Bastena- niks meer hoef te leren Jan Raas is de ve eeuw zit 'Lomme al in het profwe- ken-Luik heb ik hem de kans gegeven kopman, maar als hij zelf met wil reldje. En de bejaarde Belg. die in mei iets te laten zien. Toen was ik het beu winnen laat hij een ander profiteren. 72 jaar wordt, voelt zich er nog steeds en heb ik Matthijs aangewezen als Ook dat systeem kennen ze m Belgie thuis. dicht tegen kop De oergezellige man uit Vilvoorde is nog vol humor. Maar als de wieler sport ter sprake komt is hij bloedse rieus Soms doet hij opmerkelijke uitspraken. Over Adrie van der Poel. dit seizoen met Jan Raas een van zijn voornaamste troeven in de klassie kers. zegt hij bijvoorbeeld: „Let maar eens op. Als die jongen goed naar mij luistert krijgt hij een been extra en gaat hij dit seizoen nog een paar grote wedstrijden winnen. Van der Poel zit dicht tegen de top aan; ik wil hem er helemaal afleveren. Die renner wil ik nog lanceren. Met deze ploeg moet dat kunnen lukken". Waar haalt Lomme Driessens eigen lijk de moed nog vandaan om op 71-jarige leeftijd met een nieuwe ploeg te starten? „Ik pas goed op mezelf. Vroeger leefde ik van van daag naar morgen, maar ik ben wat voorzichtiger geworden. De tijd dat ze mij lang na een koers nog in een cafe vonden is voorbij. Ik ga op tijd naar bed en sta elke morgen om zeven uur op. Dan maak ik een flinke wandeling van tien kilometer. Soms gaan er wel eens jonge renners uit de buurt mee. Weet je dat er dan jongens zijn die mij niet eens kunnen volgen? Waarom zou ik dan stoppen met dit werk, als ik me nog zo goed voel?". Toch kreeg Lomme Driessens met name het afgelopen seizoen een aan tal flinke teleurstellingen te verwer ken. Fons de Wolf en Daniel Willems, die in Belgie jarenlang als de opvol gers van Eddy Merckx werden gezien, braken onder Driessens niet echt door. bedorven niet. Daar laat de kopman zich uit de wind zetten ook als hij voelt dat hij met fit genoeg meer is om te winnen. In deze ploeg ben ik er hoofdzakelijk om de jonge renners te begeleiden en om Jan Gisbers, mijn assistent, weg wijs te maken". De verstandhouding tussen Gisbers en Driessens is. hoe kan het ook anders, optimaal. „Eigenlijk hoort het ook zo. maar in Belgie vechten de ploegleiders elkaar soms het 'kot' uit", aldus Driessens. „In Nederland hebben ze Jan Gisbers jarenlang belet om met een topgroep te beginnen. Toen Raas bij mij kwam heb ik er meteen bijgezegd: die Gisbers moet ik erbij hebben Ik ben er namelijk van overtuigd dat hij een grote ploegleider wordt". Lomme Driessens tussen de Neder landse toprenners. Wie had dat ooit kunnen denken? „Ik ben misschien wel de laatste die dit had verwacht", zegt Lomme Driessens heel beschei den. „In Belgie hebben ze het laatste jaar geprobeerd om mij kapot te maken. Dat is ze bijna nog gelukt ook. Maar ik sla terug, met een Nederlandse topploeg. Deze renners gaan straks opnieuw de Belgen een gevoelige les geven. En ik vrees dat er in die situatie de komende jaren niet veel verandering zal komen". Het is alweer vele jaren geleden dat de voetbalclub in Hulst honderden toeschouwers naar de velden trok. De sterren van toen behoorden tot de Zeeuwsche top en uit die tijd stamt ook de rel over het aantrekken van spelers. Dat gebeurde later nog een keer: toen moest de voorzitter van HVV bekennen dat er sponsors bezig waren om spelers te kopen. Maar alle pogingen om deze sport in Hulst weer een beetje niveau te geven zijn tevergeefs geweest. Vorig jaar was er een kleine opleving en leek het erop dat HVV de titel zou halen in de vierde klas. Dat mislukte in de laatste weken van het seizoen en inmiddels is alle hoop weer de bodem ingeslagen. Het kan ook bijna niet anders, want vooral in Hulst is men er nooit in geslaagd om talenten bij elkaar te brengen. Jarenlang zijn er conflic ten geweest binnen de club over het spelen in de zaal. De opkomst van de Huzavo (de Hulsterse zaal voet balcompetitie) is vaak een doorn in het oog geweest van de bestuurders. Het is niet zelden gebeurd dat HVV ten strijde trok tegen de misstan den die daaruit voortkwamen. Het verbod om in de zaal te spelen heeft echter geleid tot het vertrek van bekende spelers naar de clubs uit de omgeving De Huzavo was een concurrent, maar er werd ook nog aan wild voetbal gedaan. Vlak bij Hulst la gen een paar velden die steeds meer in trek kwamen bij de bedrijfsclub- jes en de caféploegen. Dat groeide uit tot een omvangrijke competitie, die in de beste jaren met een kleine twintig elftallen werd gespeeld. De RVO-competitie - dat staat voor Recreatie Voetbal Organisatie - vond plaats op de zondagmorgen en trok zich aanvankelijk heel weinig aan van de strenge regels. Er waren scheidsrechters die de RVO na één keer fluiten tot besmet gebied verklaarden Het was vrijwel onmogelijk om straffen uit te delen, zo vertelden de arbiters uit de be ginjaren. Soms liepen wedstrijden na een voorzichtige waarschuwing al volkomen uit de hand, omdat de spelers voor eigen rechter speelden De RVO had dus geen beste naam en daar heeft het bestuur in die tijd dan ook tegen opgetreden. fricties Desondanks was er lange tijd een onmiskenbare groei waar te ne men. Fricties waren er vooral met twee ploegen uit Terneuzen, maar die werden na een paar hoog opge lopen ruzies uit de competitie ver wijderd. „We hadden een elftal met Surinaamse jongens en een Turkse ploeg", vertelt Gerard Arens. die als voorzitter al vele jaren de lei ding van de RVO heeft. „Met die spelers is het totaal de verkeerde kant opgegaan. Het is een paar keer gebeurd dat er flinke klappen wer den uitgedeeld". Daar wilde de RVO zo snel mogelijk en desnoods met harde maatrege len een emd aan maken. Volgens Gerard Arens moest dat ook wel: „De meeste ploegen wilden er niet meer tegen spelen en bovendien konden we geen scheidsrechters meer krijgen. Zo is Eddie de Kort uit Hengstdijk een keer behoorlijk in elkaar geslagen Dat was natuur lijk niet bevordelijk voor het hele gebeuren" Het toernooi was m Zeeland uniek en is dat eigenlijk nog steeds, om dat er over strafzaken zelf wordt beslist. Dat werd in de eerste jaren van de RVO (die al bijna vijftien jaar draait) als vanzelfsprekend er varen. Er waren totaal geen be moeienissen met de voetbalbond en ook daar ontstond dikwijls kabaal over. Spelers die bij de KNVB in de zaal of op het veld speelden, moch ten immers niet uitkomen in deze wilde competitie gedogen Zelf voelde de RVO zich niet geroe pen om daar toezicht op te houden. Maar meer dan ooit was er in het Hulsterse voetbal sprake van een volstrekt zeldzame situatie. Het eens zo trotse HVV moest gedogen dat zijn spelers niet zelden uitwe ken naar de zaal en zelfs ook de frits bakker overstap maakten naar de op zich zelf staande wilde organisatie. Het bezw aar tegen de zaal was bekend: HVV wilde niet dal er spelers op vrijdag of zaterdag nog aan wed strijden deelnamen. De RVO had niet zo veel aantrekkingskracht, maar toch verdwenen er af en toe jonge spelers. „Dat is eigenlijk nooit de bedoeling geweest van onze organisatie", ver zekert Gerard Arens. „De RVO was er voor de recreatieve voetballers die regelmatig vriendschappelijk speelden Dat is na verloop van tijd uitgegroeid tot een volwaardige competitie en inderdaad kwamen er soms tallentvolle voetballers bij ons spelen" De elftallen in de RVO kwamen overigens niet alleen uit Hulst en omgeving. Vooral ook in Hontenisse en in Terneuzen was de competitie redelijk populair. Dat was vooral in de laatste jaren voordat de RVO een belangrijke stap terug moest doen. Gerard Arens „De echte top hadden we zo ongeveer een jaar of vijf geleden Vanaf die tijd is het heel snel bergafwaarts gegaan. We zijn van achttien ploegen terugge vallen op vijf en de belangstelling is dus ver gedaald". strafzaken De afdeling Zeeland van de voetbal bond heeft inmideis een zekere in breng in het RVO-voetbal. maar ook niet meer dan dat. Vier jaar terug is de overkoepelende organi satie toegetreden tot de bond en werden er bepaalde afspraken ge maakt. „Wij hebben van onze kant concessies moeten doen", maakt Wim Jagt van het afdelingsbureau duidelijk. „Er wordt in zekere zin afgeweken van de bestaande regels en daar is geen bezwaar tegen. Wij komen met de tuchtcommissie wel in aktie als er strafzaken zijn". Voor wat de afdeling betreft is er sprake van een klein misverstand. Wim Jagt was er niet van op de hoogte dat de RVO zelf straffen uitdeelt aan spelers en dat daar over geen rapport naar de tucht commissie wordt gestuurd. De Hul sterse scheidsrechter Herman Los- sie, die ook in het bestuur van de RVO zit: „We komen na een wed strijd bij elkaar met een paar man. Stel je voor dat er een speler uit het veld is gestuurd: dan bepalen wij een kwartier later al welke staf hij krijgt". Maar er zijn nog meer afwijkingen van de bestaande regels binnen de afdeling. De RVO werkt bijvoor beeld met gele en rode kaarten en speurt ook niet zo nauw als het gaat om het uitlenen van spelers Gerard Arens: „Vooral de laatste jaren kwa men er dikwijls ploegen met een man of zeven in het veld. Dan was het toegestaan om een speler van een andere ploeg te lenen" Van enig toezicht door de KNVB was er kortom geen sprake en alleen als er zware strafzaken wa ren kwam de tuchtcommissie in aktie. Het is tot nu toe één keer gebeurd dat er een paar spelers voor een jaar werden geschorst. „Voor de rest doen we het zelf", moet Gerard Arens bekennen1 en daardoor komen de kleine oneffen heden maar zelden naar buiten. De afdeling geeft dat ook toe. Wim jagt: „We beschouwen de RVO als een soort zomcravondvoetbal en ook daar zijn andere regels. Daar komen alleen wél alle strafzaken bij ons terecht. De RVO is wat dat betreft inderdaad een unieke orga nisatie". Het is de vraag hoe lang de Hulster se competitie nog door zal gaan na de haast onvermijdelijke leegloop van de laatste Jaren. De voetbalclub HVV heeft alleen dit jaar al meer dan tien spelers overgenomen, maar de uittocht is al veel langer aan de gang. Het bestuur van de RVO realiseert zich meer dan ooit dat de toekomst van het toernooi er zeer somber uitzien, maar is voorlo pig nog niet bereid om de organisa tie op te heffen. Gerard Arens: We hebben gezocht naar de oorzaken en naar een moge lijkheid om nieuwe elftallen aan te trekken. Het schijnt dat de terug loop in het voetbal overal te zien is. Wij hebben daar kennelijk bij de RVO nog meer last van dan andere clubs". Er zijn niettemin nog meer oorzaken te bedenken. De slechte velden bijvoorbeeld, waarop de spe lers zich bij weer en wind overeind moeten houden. Het wegblijven van nieuwe sponsors wellicht ook en niet in de laatste plaats de hardheid van sommige ploegen Het was vaak zinloos voor de scheidsrech ters om daar tegen op te treden. „Maar ik hoop dat we na dit jaar nog verder kunnen gaan", betoogt Gerard Arens met een zekere aarze ling Met de vijf clubs die dit jaar nog meedoen, hoewel ook bij die kleine groep de belangstelling is gedaald En de voetbalwereld in Hulst toont zelfs geen enkele inte resse meer voor het gebeuren. De RVO is inderdaad op sterven na dood. Gerard Arens: 'RVO bedoeld voor recreatieve voetballers' De kans is groot dat zeven vette Olympiades (NSTV). „De basis van het Nederlandse schaatsen schuiven. Schipper: „Dat hoeft geen full-timer te worden gevolgd door een aantal magere. Het kan natuurlijk nooit breed genoeg zijn. De leden ziin. Het kan allemaal veel goedkoper Nederlandse schaatsen, dat voor het eerst in 28 van de schaatsverenigingen zijn echter te weinig Wie m Nederland jong is en wil schaatsen is volgens jaar tijdens Olympische Winterspelen zonder ere- gericht op wedstrijdbeoefening. Het lijkt me toe Schipper in veel gevallen bereid topsport te bedrij- pri jzen bleef, heeft weinig toekomst. De recreatie- dat het overgrote deelvan de rijders ouder is dan de ven. De schaatsverenigingen willen het echter ve grondslag waarop deze vaderlandse winter- trainer." Mede als gevolg door de tegenvallende vooral gezellig houden. „Dat is niet zo'n goed sport bij uitstek rust, is niet de juiste als het er om resultaten vlogen de bondscoaches Boer en Nijholt, uitgangspunt. De goede prestatie zou op zich de gaat de internationale ontwikkelingen bij te hou- beiden trouw lid van de trainersclub. elkaar in smaakmaker van de gezelligheid moeten zijn", den. Door af te zien van de aanstelling van een Sarajevo bijkans in de haren. „Dat was zeker niet Schipper voelt er weinig voor om, voor zover de trainingscoordinator heeft de Koninklijke Neder- de bedoelingzegt Schipper. Volgens de NSTV- Nederlandse situatie die mogelijkheid biedt de landse Schaatsenrijders Bond (KNSB) in feite voorzitter had trainingscoordinator een dergelijke schaatstraining om te vormen naar Oosteuropees gekozen tegen topsport. confrontatie voorkomen. model. „Misschien kunnen we beter kijken naar Dat is de mening van Piet Schipper, de voorzitter Oostenrijk dat zich plotseling als schaatsland van de Nederlandse Schaatstrainers Vereniging Hoewel Nederland een tiental kunstijsbanen telt, ontwikkelt en mogelijk naar West-Duitsland". zijn er naar de mening van Schipper te weinig j i „ijsuren" beschikbaar voor nationale en gewestelij- ke kernploegen om zich optimaal te kunnen voor- in Oost-Duitsland, waar de derde bondscoach, bereiden. „Op een rapport om elke groep (toppers, NSTV-lid Tjaart Kloosterboer, binnenkort in de aankomend talent en recreanten) gescheiden een leer gaat, is schaatstraining evenwel een vak. Het aantal uren te geven, ligt inmiddels duimendik ergert Schipper dat dit ambacht in Nederland met stof. De kernploeg heeft, in dit opzicht wel facilitei- „erkend" is. „Een opleiding aan de Academie voor ten. Op gewestelijk niveau is dat aanzienlijk min- Lichamelijke Opvoeding of CIOS is niet voldoende, der. Ik weet met of ik het voor elkaar krijg om de Kennis van de praktijk, plus een continue scholing rijders op geschaafd ijs te laten trainen. Gezien de is een voorwaarde Krook en Broekman hebben er ervaringen van Sarajevo zou dat toch moeten." voor gekozen. Ik kan me met voorstellen dat er in Nederland geen werkloze schaatstrainers zijn die signalement zich fun-time aan een kernploeg willen binden. Er - - -- v, j zijn in Nederland zeker twintig trainers die op het Schipper, bij wiens vereniging vrijwel alle Neder- nlveau de buldi boJdscoaf„es ku£ne„ landsc schaatstrainers z.jn aangesloten, net bij werkc„ Maar B Nljho], e„ Kloosterboer kun_ hel doorschuiven van talentvolle gewestelijke nen hel vak van schaaIslraj„er niet uitoefenen rijders en rijdsters naar de grote kernploegen omda, a daarnaast zovee, bes,ommen„gen heb. een voorname rol wegggelegd voor de trainings- l3en coordinator, die er volgens hem moet komen. T vercisl ern v„or,durende begeleiding Zonder een bepaalde manier van werken op te He, ec„ kwc5,ie van dan g leggen moet hij signaleren wat er gewestelijk Canadezen, Russen en Oostduitsers rijn maanden- gebeurt. Daarnaast «al hl, als neutraal, gezag eb- ,raln„5 lraini„Eskai, bend persoon moeten kunnen overleggen met de Dc Canade„„ waren sto4, oktober in Inzeil, t erschillendc bondscoaches Waarom zouden de Nederlanders dat niet kunnen? De algemene ledenvergadering van de KNSB bleek Een bondscoach ziet zijn rijders of rijdsters een of in december 1983 niet bereid de contributie met twee keer in de week. Een gewestelijke trainer twee kwartjes per maand te verhogen om een heeft wekelijks vier a vijf keer contact met zijn trainingscoordinator aan te trekken. Het vervol- pupillen. Toch ben ik gezien de voordelen ten gens afgetreden bestuur had voor deze functionaris aanzien van medische en wetenschappelijke bege- een ton gereserveerd. De NSTV is voornemens uit leiding ook in de Nederlandse situatie voor een Kloosterboer: in de leer bij DDR. haar kring een kandidaat coördinator naar voren te centrale kernploeg." De Wolf trok al veel eerder zijn plan; met Willems kwam het in het voorjaar van '83 al tot een harde woordenwisse- Jan Gisbers ilinks) en Lomme Driessens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 29