van tonden ENGELSE RIJKDOM gerald grosvenor: 50.000 gulden per uur PZC/ weekendkrant 23 Zo op het oog is hij een gewone jonge zakenman, die Gerald. Donker haar, hoornen bril, grijs streepjespak met vest. Hij rookt sigaretten (met filter), draagt een zegelring en heeft |een goudkleurig horloge. Niets bijzonders dus, behalve dan dat ietsje teveel aan zelfvertrou wen misschien. Voor dat laatste zou hij alle reden hebben. Want de 32-jarige Gerald erfde op z'n 28e enkele miljarden guldens aan bezittingen. Zijn inkomen wordt geschat op een kleine 50.000 gulden- per uur. Het ongewone aan Gerald Grosvenor, de zesde hertog van Westminster, is dat hij de [rijkste man van Engeland is^ Het bezit aan aardse goederen van de hertog is adembenemend. Grote stukken land in Cheshire (midden-Engeland), noord-Wales, noord-Ierland, de Schotse hooglanden, Vancou ver, Hawaii en Wagga Wagga (Australië) zijn van hem. Maar de grootste parel in zijn kroon zijn twee sjieke wijken in Londen, samen het „Grosvenor Landgoed". In Mayfair, met z'n prachtige heren- Koningin opdracht gekregen een her- nor. burggraaf van Belgrave, en baro- .huizen waarin tal van ambassades togdom tot uw beschikking te stellen, net van Easton mocht noemen, ook de gevestigd zijn, behoort 40 hectare tot en ik hoop dat u. dit wilt accepteren" eerste hertog van Westminster Dat het landgoed, waarbij ook een hele Grosvenor aarzelde geen moment, en was geen geringe eer: hertog is de jkant van de vermaarde winkelstraat zo werd de man die zich al markies hoogste adellijke titel, en ook nu nog Oxford Street. De 80 hectare van van Westminister, graaf van Grosve- zijn er in het van adel vergeven Enge- lelgravia (het sierlijke stukje Londen achter Buckingham Palace) hoort er ook bij. Het gaat alles bij elkaar om duizen den huizen, kantoren en winkels in het hartje van een stad, waarvan de onroerend-goedprijzen tot de hoogste ter wereld behoren. De waaide van dit alles? De hertog, daarnaar gevraagd, antwoordt schielijk: ,,Wij doen nooit mededelingen hierover". De waarde, zegt hij met het gemak I van degene die al alles heeft, is ook minder van belang. „Ik zie mijzelf in de eerste plaats als een doorgeefluik, lals iemand die werkt voor toekomsti ge generaties. Wat ik wil bereiken, is •dat over 200 of 300 jaar Belgravia en [Mayfair er nog zo florissant bij staan". De hertog hoopt dat te bereiken door ■vast te houden aan de bedrijfspolitiek van „Grosvenor Landgoed" nooit iets verkopen. Alle panden in Belgravia en Mayfair worden „geleased" (voor een langp periode verhuurd). Wie wil ko pen strandt op een bot „nee", zoals de Amerikaanse regering gemerkt heeft die de eigen ambassade in Grosvenor Square wilde overnemen land slechts een kleine twintig herto gen. losbol Vanaf liier is hel weer vooral geluk geweest, dat Gerald de hertog-titel bracht. Want de 2e hertog, een legen darische losbol die vier keer trouw de, en onder andere de minnaar van Coco Chanel was, stierf kinderloos. De titel ging over op een neef, die nooit trouwde, en daarna op een oom, die geen nageslacht had. Zo werd een verre achterneef uitein delijk de 5e hertog van Westminster. Deze achterneef was Geralds vader. De hertog „Rond m'n 15e begon het duidelijk te worden dat ik de volgende hertog zou worden Mijn vader heeft er altijd een punt van gemaakt nooit te vertellen om hoeveel geld het ging" Zijn vader, aldus Gerald Grosvenor, bracht hem het besef bij dat hij de plicht had de bezittingen bijeen te houden, teneinde ze te kunnen over dragen aan volgende generaties van henk dam de Grosvenor-familie „Daar heb ik de verantwoordelijkheid over. Mijn va der heeft dat erin gehamerd' Heeft zijn vader hem ook opgeleid voor het vak van grootgrondbezitter? De hertog: „Het is heel moeilijk om iemand op te leiden in het hebben van gezond verstand, en daar gaat het hier vooral om Goede adviseurs en ge zond verstand, dat is belangrijk" Voelt hij zich niet in zekere zin schul dig, dat hij zo rijk is in een land waarm zovelen duidelijk met armoe te kam pen hebben? Hij lacht en zegt met het handgebaar van de ten onrechte aan geklaagde ..Onschuldig! Ja, ik ben rijk, maar ik geloof in het uitgangs punt dat rijkdom rijkdom creeert Hij vervolgt: „Denkt u maar aan de werkgelegenheid die wij scheppen We hebben een kleine duizend mensen permanent aan het werk, en we doen dingen als winkelcentra bouwen, die nog meer mensen aan de slag houden. Begrijpt u' zegt hij, zijn gespreks- partner indringend aankijkend. ..Ik beslissingen ben geen lotuseter. Ik werk. Daarom zit ik hier in een pak tegenover u". Trafalgar Square is het eigendom van de Kroon, die in het gedeelte op deze foto nog veel meer bezittingen heeft waaronder de befaamde wuikelstraat Regent Street (de in een halve boog lopende straat rechtsboven/. leven. En my goodness gracious me, in deze baan heb ik over afwisseling al helemaal niet te klagen. Elke dag brengt iets anders". En ja, dat tot zijn genoegen. Gerald Grosvenor vindt dat hij een leuke baan heeft. „Ze hebben hier een ge zegde dat luidt afwisseling kruidt het geluk Hoe komt liet, dat zulke puissante rijkdom terecht is gekomen bij een man? Een ferme dosis geluk, is het antwoord, en weten met wie je trouwt. Hugh Lupus, een verre voor vader van de hertog, had het geiuk dat hij aan de zijde van Willem de Veroveraar in 1066 (het enige jaartal dat alle Britten kennen) meevocht bij de Slag bij Hastings. •Willem de Veroveraar won, en Lupus, die goed werk had verricht, kreeg een I landgoed in Cheshire als beloning. J -Door twee gelukkig gekozen huwelijk spartners breidde dat landgoed zich in de Middeleeuwen sterk uit. Maar :.dat viel weg bij de slag die Sir Thomas Grosvenor in 1677 binnenhaalde 'Hij trouwde toen met de 12-jarige "Mary Davies. een notarisdochter die de enige erfgename was van het bezit I van haar jong gestorven vader: grote j stukken landbouwgrond even buiten ,de stadsmuren van Londen Die area len werden een vermogen waard, toen •Londen zich in de 18e eeuw uitbreid- de. [Toen in diezelfde eeuw de koninklijke "familie bovendien het nabijgelegen Buckingham Palace ging bewonen,, waren de Grosvenors wel zo slim de stukken land. waarop kool en graan .verbouwd werden, vol te zetten met huizen voor al die diegenen die het :van belang vonden met te ver van de koning te wonen. Dat deed de familie met zoveel smaak, dat Belgravia en Mayfair al snel tot de meest in ,trek zijnde wijken Ivoor de Londense „upper-ten" gingen behoren. En dat is nog zo. Straten en •pleinen in deze uitermate dure wijken - behoren tot het fraaiste dat Londen te bieden heeft. Het zijn oasen in een steenwoestijn. In de 19e eeuw werden de Grosvenors al tot de rijkste families van Europa gerekend. Het was op grond van voor al die rijkdom, dat Hugh Lupus Gros venor in 1874 het volgende briefje van de toenmalige minister-president Gladstone ontving: „Ik heb van de Wie in Engeland in zijn tuintje spit en er op een goud- of zilvcra- der zou stuiten, heeft pech. Niets geen nieuwe auto, een bontjas, een vakan tie op Hawaii en de grootste stereo- installatie die er maar te koop is: al het edele metaal in de Britse bodem is van de Koningin. Net zoals ongeveer de helft van het buitendijkse land van de Britse ko ninklijke familie is, en de zeebodem rond Groot-Brittannie, plus 132.000 hectare landbouwgrond, verspreid door het hele koninkrijk, en de be kende parken in Londen, en ga zo maar door. Er zijn veel overblijfselen van het feodale tijdperk in het Verenigd Ko ninkrijk aan te wijzen. De koninklijke bezittingen horen daarbij, het antieke Hogerhuis, het feit dat ook nu nog waardevolle Britten in de adelstand verheven worden - zo kreeg oud premier Harold MacMillan onlangs de (erfelijke) titel van graaf. In een stad als Londen laat zich de archaische maehts- en bezitsstruc- tuur. zoals die nog steeds in de Britse maatschappij van vandaag te ontdek ken valt, heel goed zien. De oude drie machthebbers: kroon, kerk en adel. zijn ook nu nog de belangrijkste grootgrondbezitters in de Britse hoofdstad schulden Eerst de kroon. De bezittingen die de Britse koninklijke familie heeft, zijn enorm, maar goeddeels indirect ei gendom. Dat is te danken aan een van hun voorvaderen, koning George de Derde, die steeds weer kans zag zich diep in de schulden te steken. Het parlement kwam een deal met hem overeen, waarbij zijn schulden werden overgenomen en hij boven dien een jaargeld kreeg, in ruil voor de overdracht van zijn bezittingen aan een groepje wijze, in dienst van de staat zijnde mannen: de Crown Estate Commissioners. Die situatie bestaat nog steeds. De Crown Estate Commissioners behe ren de bezittingen van de Britse koninklijke familie (eventuele winst gaat naar de staatspot). en Elizabeth Regina en de haren krijgen daarvoor een geindexeerd bedrag terug dat hoog genoeg is om de kosten van de hofhouding te dekken. Maar er zit een eigenaardighei^je aan deze regeling vast: elke nieuwe vorst van Groot-Brittannie heeft het recht om bij troonsbestijging de overeen komst op te zeggen Met andere woor den: Charles kan, als zijn tijd daar is. tegen het parlement zeggen „Ik wil alles terug, houden jullie die centjes voor de hofhouding maar" Daar zou hij financieel een stuk wijzer van worden: de Crown Estates Com missioners meldden over het boekjaar '82-'83 een winst op hun bezittingen van ruim 70 miljoen gulden Dat is meer dan drie keer zoveel als de koninklijke familie over die periode van de staat kreeg! Er zit aan de regeling evenwel nog een aantal constitutionele en financiële grappen vast. die onwaarschijnlijk maken dat Charles zo'n stap zal ma ken. Maar hij kan het, en de regeling bewijst dat wat de Crown Estate Commissioners'beheren, in feite ko ninklijk eigendom is en blijft. In Londen behoort een aantal van de bekendste plekjes tot „het landgoed van de kroon", wat de letterlijke ver taling van Crown Estate is. Om maar wat te noemen: de sjieke winkelstraat Regent Street, Trafalgar Square, de helft van Carnaby Street, de helft van Pall Mall, stukken van Oxford Street, de buurt rond St. James street, een heel monopolie-spel vol Enige duizenden mensen in Londen betalen huur aan de Crown Estate Commissioners, die doorgaan voor geslepen zakenmensen, en die naar believen mogen kopen en verkopen. En de waarde van al die bezittingen? Een van hen, de heer Bolshaw: „Het is een goede vraag, maar we weten het niet. Het is nooit nodig geweest dat na te gaan". Een tweede grote bezitter van land en onroerend goed in Londen is de Anglicaanse kerk. Die kerk heeft in de loop der eeuwen veel land gekre gen, van de overheid, maar vooral ook van godvruchtige mensen die zich met een ferme donatie meenden zeker te stellen van een plaatsje in de hemel. Het bezit wordt beheerd door de Church Commissioners, een organisa tie die men als projectontwikkelaar en maatschappij in onroerend goed zou kunnen zien Stafmedewerker Ja mes Shelley weet precies hoeveel de bezittingen van de kerk waard zijn. „Wij hebben", zegt hij op achteloze toon, „Voor anderhalf miljard pond (bijna 7 miljard gulden) aan bezittin gen. De helft daarvan is in Londen te vinden Daarbij horen kantoorpan den. zoals die rond de St. Paul's en die bij het Victoria Station, alsmede zes duizend woningen die verhuurd wor den". Die woningen staan weer op grote stukken land die van de kerk zijn. Zo was het land ten noorden van Hyde Park ooit landbouwgrond van de bis schop van Londen, er staan nu schreeuwend dure flats op De totale opbrengst van hel bezit van de Church Commissioners: 400 miljoen gulden per jaar. Shellev: „En dat hebben we ook no dig. Met dat geld betalen we de sala rissen van onze priesters, en de pen sioenen van onze bejaarde priesters of hun weduwen. De totale kosten die de kerk jaarlijks maakt, bedragen 900 miljoen guiden. Wij dragen dus bijna de helft daaraan bij" Is de Anglicaanse kerk een sociale huisbaas0 Shelley aarzelt geen mo ment „Financiële overwegingen ge ven bij ons de doorslag. Voor sommige fiats vragen we erg veel huur. als we vinden dat die dat waard zijn, en voor kantoorpanden de marktprijs. We runnen hier een bedrijf, meneer" burggraaf Ten slotte de adel. De hertog van Westminister is veruit de grootste huisbaas in Londen met bezittingen in de sjieke wijken Mayfair en Bel gravia waarvan de waarde niet eens geschat kan worden. Een tweede adellijke veelhebbcr is de burggraaf van Chelsea. Hij is de eigenaar van het „Cadogan Estate een landgoed dat sinds 1702 in zijn familie is Het gaat om het stukje Londen waar je doorheen loopt als je van hel warenhuis Harrods naar Kings Road gaat. Sloane Street en Sloane Square behoren ertoe, en een kant van de hippe winkelstraat Kings Road. Het gaat om in totaal 4000 huureenhe- den die jaarlijks 27 miljoen gulden winst opleveren. En is de burggraaf een tevreden man"' Geenszins Hij is het de laatste tijd een beetje zat geworden, steeds weer met de formi dabele Britse bureaucratie te moeten vechten, van wie hij nog geen steen op zijn eigen landgoed mag verroeren zonder daarvoor toestemming te heb ben gevraagd Van de burggraaf van Chelsea is de uitspraak Het is dat ik het leven positief bekijk, anders zou ik het bijltje er al lang bij hebben neerge gooid. Het is in deze tijd toch niet leuk Tal van kantoorcomplexen in Oost-Londen zijn het eigendom van grote institutionele beleggers zoals de Anglicaanse om bezittingen te hebben?" Men moet kerk. maar durven. Dat mag worden gezegd. Vanuit het kantoorpand in het centrum van Lon den waar de hertog van Westminster en zijn adviseurs resideren, worden uiteenlopende beslissingen genomen als: Moeten de huizen in Eaton Squa- ze niet eens een verfje hebben? Zul len we een winkelcentrum bouwen in Vancouver? Hoeveel moet de nieuwe pacht zijn van de 4000 hectare land bouwgrond in Cheshire? Een zo rijke familie als de Grosvenors heeft zich steeds de beste adviseurs kunnen veroorloven, en dat is niet de geringste reden waarom de staat der bezittingen zo gezond is. Met name hei bijeenhouden van Mayfair en Bel gravia is een huzarenstukje, en een constante juridische strijd. Alle mazen in het net zijn ook gevon den om te voorkomen dat de Grosve nors ooit ten onder zullen gaan aan de vloek die menig oud adellijk geslacht ertoe heeft gedwongen huis en haard te verkopen de in Engeland zeer royale successierechten. Dit alles leidt ertoe, dat op het kan toor van de hertog nu al beslissingen moeten worden genomen die pas zeg in 2030 gevolgen zullen hebben Dat vooruitdenken zichzelf betaalt, is nog onlangs gebleken. Toen kwam het St. George ziekenhuis leeg te staan, vlak bij Hyde Park Corner, een zeer duur stukje Londen. Het land waarop het ziekenhuis staat was door een voorvader van de huidi ge hertog verkocht onder de voor waarde dat zijn nageslacht het voor dezelfde som zou kunnen terugkopen, als het niet langer voor een ziekenhuis zou worden gebruikt. Zo kwam Gerald, ondanks woedende protesten van vakbonden en de La- bour-partij. voor iets meer dan 100 000 gulden aan een groot stuk uitermate waardevol land Hij is inmiddels be gonnen er een kantoorpand op te bouwen, een investering waarmee 90 miljoen gulden gemoeid is.. helicopter Als het werk voor de week erop zit, en het weekeinde komt eraan, dan mag Gerald Grosvenor zich graag begeven naar de heliport in Zuid- Londen. waar dan zijn piloot Ken Davis al klaar staat om hem met zijn eigen (tweedehands, dat wel) helicop ter naar Chester, aan de westkust van Engeland, te vliegen. Daar bevindt zich zijn huis. Eaton Hall. een verrassend modem recht hoekig landhuis met veel glas en beton erin verwerkt Dat heeft zijn vader in de jaren '70 laten bouwen, omdat het oude landhuis hem begon te vervelen. Slechts het oude toe gangshek is bewaard gebleven. His Grace" zoals de officiële aan spreektitel van de hertog is. vindt dat een nogal goede stunt. „We hadden natuurlijk in de oude stijl kunnen herbouwen, maar dan zou het na maak geweest zijn. Toekomstige ge neraties zullen ons huis zien als een dat is gebouwd in de jaren '70 van de 20e eeuw. Het is het enige landhuis dat ik ken dat in die stijl gebouwd is" Een klaterende lach. en dan. ernsti ger „Ik ben er graag In het weekein de ben ik het liefst thuis bij mijn vrouw en mijn twee dochters. En het is daar landbouwgrond. Dat is belang rijk, want ik ben op dergelijke grond opgegroeid En dat blijft nu eenmaal in je bloed zitten..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23