VVD wil havo vervangen door nieuwe vorm lyceum Goese perron wordt beter en veiliger bereikbaar ONDER WA TER A. P. CALJOUW 25 JAAR BIJ VITRITE voorwerpen 't Vliegend Hert moeten in Zeeland blijven PZC/ provincie KAMERLID J. FRANSSEN IN MIDDELBURG: W: SAMEN DE HANDEN INEEN Maandag' Hier en Nu gezien? NOORD-OOST BRAZILIË ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 12 MIDDELBURG In de periode juli 1982 tot en met september 1983 is in Zeeland een grotere luchtverontreiniging van fosfaat gemeten dan het gemiddelde van de voorgaande negen jaar. Dit blijkt uit het verslag van het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek van TNO. De lucht verontreiniging is gemeten met neerslagvangers en zogenaamde 'Luikse bollen'. Het merendeel van de meetpunten bevindt zich in het Sloegebied en Zecuwsch-Vlaanderen. De bepalingen met de neerslagvangers laten geen duidelijke lijn zien. Voor de meeste stoffen is een gemiddelde hogere concentratie gevonden, voor enkele daarentegen een gemiddeld lagere. Bijna alle gemiddelde waarden liggen tussen de waarden uit de voorgaande negen meetjaren. Met de neerslagvan gers zijn metingen uitgevoerd naar ohloride, sulfaat, fluoride, nitraat, fosfaat, bicarbonaat. ammonium, kalium, natrium, calcium en magnesium. Bij de bepalingen met de Luikse bollen is vastgesteld dat in het meetjaar '82-'83 de stofneerslag en de asrest is afgenomen, Voorts is de fluorideneerslag op de bollen flink verminderd. Per meetpunt lopen de hoeveelheden gevonden verontreiniging nogal uiteen. Op sommige meetpunten is duidelijk de invloed van de nabijgelegen industrie merkbaar. De metingen zijn in opdracht van de gemeenschappelijke regeling Metingen Luchtverontreiniging Zeeland uitgevoerd. Vooruitlopend op de opheffing van de gemeenschappelijke regeling zijn de metingen op neerslagvangcrs en Luikse bollen per 1 oktober vorig jaar beëindigd. MIDDELBURG - De VVD vindt dat het havo moet worden afeeschaft. In de ölaats daarvan op een 'tussenjaar', vóór hij of zij MIDDELBURG - De VVD vindt dat het havo moet worden afgeschaft. In de plaats daarvan zou een nieuwe vorm van onderwijs, een lyceum, moeten worden ingesteld. Dat lyceum moet negen verplichte vakken tellen. Op die manier kan een veel hoger rendement worden verkregen dan nu met het havo het geval is. Het tweede kamerlid J. Franssen maakte vrijdagavond in Middelburg bekend, dat de VVD zich als eerste partij achter het standpunt van de Adviesraad voor het onderwijs heeft geschaard. Zoals bekend lanceerde deze raad rond de jaarwisseling het idee door de havo te vervangen door het lyceum. Tijdens zijn spreekbeurt in restaurant Wienerwald in Middelburg, legde de heer Franssen uit wat er aan de huidige havo schort. Ten eerste blij ken veel havo-leerlingen tijdens een aansluitende hbo-opleiding te misluk ken, omdat de kloof tussen havo en hbo te groot is. Dat komt. doordat havo-leerlingen te weinig vakken in hun eindexamenpakket hoeven op te nemen Bovendien zijn de eindexa menpakketten vaak te eenzijdig, doordat er bijvoorbeeld niet verplicht wiskunde in voor hoeft te komen. Door dit gebrek aan samenhang wordt de doorstroming van havo-leer lingen naar het hbo erg moeilijk. Al met al is het probleem, volgens de heer Franssen, samen te vatten onder de noemer 'rendementsvraagstuk'. „Het komt nu voor. dat havo-leerlin gen bijvoorbeeld Nederlands. Engels. Duits, Frans, aardrijkskunde en ge schiedenis in hun pakket hebben Zo n pakket, zonder handelskennis en zonder wiskunde, is onvoldoende sa menhangend. is te eenzijdig. Ik wil nu nog niet zeggen dat wiskunde voor iedereen verplicht moet worden ge steld. maar ik vind wel dat van elke sector één vak verplicht zou moeten worden opgelegd". Onder 'sector' wordt een groep vakken verstaan, die verwant zijn aan elkaar. Frans. Duits en Engels vormen zo'n sector, evenals Geslaagd Aan de modevakschool 'Ensaid' in Breda slaagde voor het examen tail- leuze mevrouw J. Stoel-de Kok uit Zuidzande en voor het examen hand- werkon twerps ter mevrouw R. Smack- Lybaert in IJzendijke. aardrijkskunde. geschiedenis en maatschappijleer en evenals wis-,' schei-, natuurkunde, biologie en eco nomie en evenals de expressievakken. Van elk van deze vier sectoren zou dus in de ogen van de WD één vak verplicht moeten worden gesteld. Omdat Nederlands ook verplicht is. moeten de leerlingen van het lyceum dan nog vier vakken naar keüze aan hun pakket toevoegen. Op die manier zou dan een eind kunnen worden gemaakt aan de 'lij densweg' die veel havo-scholieren moeten gaan wanneer ze van het havo willen doorstromen naar het hbo. Want erg vaak is een havo scholier aangewezen op het MBO of MIDDELBURG - De heer A. P. Cal- jouw vierde het feit dat hij 25 jaar in dienst was van de Vitrite Fabriek in Middelburg. Hij werd door het hoofd bedrijfsmechanisatie onderscheiden met de Phïlips-speld. Dat gebeurde tijdens een receptie in het Vitrite- gebouw in Middelburg. Op 2 februari '59 werd de heer Caljouw toegelaten op de bedrijfsschool van de Vitrite. Na twee jaar werd hij aanko mend bankwerker in de mechanische werkplaats. Na het volgen van enkele werd de jubilaris in "67 overgeplaatst naar de afdeling BBM, waar hij calculator werd. Van '77 tot '82 werkte hij als werkvoorbereider calculator en sinds 1 oktober '82 is hij werkzaam als uitbesteder, offertecal culator. Tijdens de receptie gingen de aanwe zigen, onder wie vele collega's, niet alleen in op het werk van de heer Caljouw bij de Vitrite. maar werd ook aandacht besteed aan het trainer- schap van Caljouw bij de voetbalver eniging Zeelandia in Middelburg. op een 'tussenjaar', vóór hij of zij wordt toegelaten tot het hbo. „Dat duurt langer, kost meer geld en werkt demotiverend voor de leer ling", aldus de heer Franssen. Het nieuwe lyceum zou in zijn visie verschillende niveaus moeten heb ben, zoals dat momenteel al het geval is bij het MAVO, waar een C-niveau en een D-niveau van toepassing is. Het is de bedoeling, dat het kabinet nog in deze zittingsperiode de knoop door hakt, zodat het nieuw lyceum op 1 augustus 1986 een feit kan zijn. Energieactie in Grijpskerke GRIJPSKERKE - De Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland (CEZ) begint dinsdag 6 maart met een energieactie in Grijpskerke. In het dorpshuis in Grijpskerke wordt een 'energiecentrum' ingericht. Hier kan het publiek kennis nemen van de laatste ontwikkelingen op het gebied van energiebesparen in en om de woning. Loco-burgemeester A. Bosselaar van de gemeente Mariekerke opent hel 'energiecentrum' dinsdag om 15.00 uur. Het publiek kan daar vervolgens terecht op dinsdag, woensdag en don derdag van 15.00 uur tot 17.30 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. In dit tijdelijke 'energiecentrum' vinden de bezoekers, naast informatie, een rui me keus aan verwarmings- en heetwa- tertoestellen. regelapparatuur. ver lichting en alle mogelijkheden om een woning te isoleren. Ook wordt aan dacht besteed aan zonne-energie. Geen zelfstandige vestiging van ZDASG in Goes VLISSINGEN - De mogelijk heid, dat in Goes een aparte zelfstandige vestiging voor voortgezet dag- en avondonder wijs komt. lijkt van de baan. Zowel b en w van Goes als het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Dag- en Avondscholen- gemeenschap iZDASG) vinden, dat in plaats daarvan heter ge werkt kan w orden aan een even wichtige verdeling van het aan bod aan cursisten over de re gio's, w aarin de scholengemeen schap opereert. Dat blijkt uit de vergaderstuk ken voor het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke re geling Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap. De verga dering wordt 1 maart in het Vlissingse stadhuis gehóuden B en w van Goes hebben laten weten, dat zij na een onderzoek van de mogelijkheden afzien van verzelfstandiging van de neven vestiging Goes. Redenen daar voor zijn de extra kosten, het onlangs toekennen van extra fa ciliteiten aan de scholengemeen schap juist vanwege de neven vestigingen, en de problemen om aan te sluiten bij andere vormen van voortgezet onder wijs. Het dagelijks bestuur van de ZDASG laat weten dat men het eens is met de opvatting van Goes dat het beter is te streven naar een evenwichtige verdeling van het aanbod over de vestigin gen Men vraagt het algemeen bestuur instemming met die vi sie. Aan de orde in de vergadering van 1 maart komt ook de aan schaf van een computer voor de cursistenadmims tralie Door een jaarlijkse bijdrage van 3 mil le uit het schoolfonds is het mogelijk de extra exploitatie kosten voor de deelnemende ge meenten te beperken tot in to taal 10 mille. Men vraagt de deelnemers daarmee akkoord te gaan. Tenslotte wordt een verzoek be handeld van het Regionaal Edu catief Centrum Walcheren om tot een samenwerkingsproject te komen met de ZDASG, met de bedoeling een leemte op te vul len die bestaat in het educatieve aanbod voor volwassenen op het gebied van de basiseducatie. Geadviseerd wordt de samen werking aan te gaan, waarbij een aantal strikte voorwaarden gesteld dient te worden. NS DIRECTEUR TIJDENS OPENING P R STATION: GOES Het perron van de Neder landse Spoorwegen in Goes wordt beter en veiliger bereikbaar voor reizigers die slecht ter been zijn. zich in een rolstoel moeten verplaatsen of die bijvoorbeeld een kinderwagen bij zich hebben. Het zogenaamde over pad op ongeveer 140 meter van de stationshal zal in het elektrisch be diende beveiligingssysteem van de NS worden opgenomen. Daarmee komt een eind aan een situatie waar over ruim een jaar geleden bij de opening van het nieuwe stationsge bouw nogal wat kritiek is geuit. NS-directeur mr. L. Wansink beloofde deze verbetering, die overigens pas in maart 1985 tot stand zal zijn gebracht, vrijdagmiddag ter gelegenheid van de officiële opening van het P R-station in Goes. P R staat voor parkeren en reizen. Parkeerterreinen die dicht bij spoorwegstations en andere open baar-vervoervporzieningen liggen, kunnen van de ANWB het predikaat P/R krijgen als ze aan een groot aantal normen voldoen. Verspreid over het hele land zijn er momenteel tweeëntwintig. Goes heeft het eerste in Zeeland. Commissaris van de ko ningin dr. C. Boertien verrichtte de openingshandeling. Hij onthulde de P R-zuil op het parkeerterrein. De nieuwe parkeergelegenheid is aange legd op de plaats van de voormalige Lijnbaan, naast de bussenstation. Er kunnen 108 auto's worden gepar keerd. gratis en de parkeerduur is onbeperkt. Sterke punten Met dc P/R-terreinen willen de NS en de ANWB, zo legden Wansink en directeur ir. J. Barkhof van de toeris tenbond uit, de sterke punten van het vervoer per eigen auto in de regio en die van het openbaar vervoer op langere trajecten met elkaar vereni gen. Door ruime parkeermogelijkhe- den, goed bereikbaar en dichtbij sta tions, aan te bieden, wordt het de automobilist aantrekkelijk gemaakt in de trein te stappen. Op deze ma nier kunnen files worden vermeden en, Wansink sprak er wervend over, onder het genot van eenkopje koffie dc krant worden gelezen of een rap port bestudeerd. Burgemeester mr. W. Blanken liet blijken verheugd te zijn over de inge bruikname van weer een nieuwe fase in de ontwikkeling van het stationsge bied. Hij vond de P R-aanduiding een logische voortzetting van de voorzie ningen die in dit gebied al zijn gereali seerd, Blanken vestigde er de aan dacht op dat de gemeente Goes in middels al 9 miljoen gulden in de uitvoering van de vernieuwingen in dit deel van de stad heeft gestoken. Het rijk en de NS hebben er 1 miljoen in geïnvesteerd. Kosten Boertien vertelde te hebben begrepen dat de ANWB nogal wat eisen stelt aan een parkeerterrein, voordat de letters P/R op de wegwijzers verschij nen. Hij vond het plezierig dat Goes kennelijk aan de nonnen voldoet, waarbij hij de hoop uitsprak dat het in Zeeland niet bij Goes zal blijven. Zijdelings merkte de commissaris op dat de reclamekreet 'Vlug, veilig en voordelig' van de NS met helemaal meer op gaat. Hij merkte op dat de NS lang niet meer zo voordelig is Wan sink moest dat beamen (hij had het zelf dan ook over 'Snel, veilig en comfortabel maar hij tekende daar bij wel aan dat iemand die een beetje thuis is in de mogelijkheden die de NS thans te bieden heeft met bijvoor beeld een dalurenkaart aanzienlijk goedkoper uit kan zijn dan volgens de gewone enkele-reis- en retourtarieven. ANWB-directeur Barkhof deed een greep uit de eisen waaraan moet worden voldaan. Voordat een gewoon station zich als P R-station kan on derscheiden: vlotte bereikbaarheid via aantrekkelijke wegen, gratis en voldoende parkeerruimte, goede ver lichting, een verharde en zo mogelijke beschutte looproute naar de trein, duidelijke informatie over vertrektij den en beschutte wachtruimte op het perron. Hij had nog een paar wensen. Barkhof vond dat er bij het station meer fietsenklemmen moeten komen en hij pleitte voor windschermen op hel perron. Commissaris van de koningin dr C. Boertien geheel links) onthult de P+R-zuil op het parkeerterrein bij het NS-station in Goes. JM&AIM Doeke Roos tlinksi en Piet Roskam. Sinds afgelopen maandag is Zeeland een 'Stichting tot Behoud van onderwaterschatten in Zeeland' rijker. Een groep mensen die zich, zo leren de statuten, tot doel heeft gesteld "het verzamelen van historisch waardevolle voorwerpen die afkomstig zijn uit wrakken die op de Zeeuwse kust en in Zeeuwse wateren zijn gezonken". De bedoeling in deze voorwerpen onder te brengen in een permanente expositie. Verder wil de stichting bergingswerken op de genoemde wrakken laten uitvoeren door Nederlandse duikers, uitgaande van een door het ministerie van WVC voorgeschreven gedragscode en onder toezicht van deskundigen. De stichting is er bijgevolg op uit "de bergingsrechten te verwerven van alle in bovengenoemde wateren gezonken VOC-schepen" en wil dat de reeds verleende bergingsrechten aan anderen worden ingetrokken. Wat de financièn betreft wordt in de in Nederland is geregeld of mis- statuten van de stichting opge- schien liever gezegd "niet is gere- merkt. dat het de bedoeling is de geld." Roos: „die aanpak in Neder- opbrengst van kostbaarheden, na Tand is niet juist. Een karwei als afdracht aan de Nederlandse staat dal met 't Vliegend Hart wordt in en de bergers van de hen toekomen- wezen aan een buitenlandse groep de delen, te bestemmen voor de aangeboden. Net alsof in Neder- permanente expositie van geborgen land niet voldoende 'know how' voorwerpen en eventueel voor aanwezig zou zijn. Die is er wel." Zeeuwse aktiviteiten in de maritie- Uit briefwisselingen met het minis- me sfeer. terie van WVC blijkt zonneklaar dat Kort en goed gezegd: wat in de men zich daar ook wel bewust is dat Zeeuwse wateren aan maritiem-his- die aanpak niet deugt. Dr. Th. J. torische schatten gezonken ligt Meijer, voorzitter van de commissie moet door Nederlanders worden ge- Onderwater Archeologie zegt het borgen en vervolgens in Zeeland met zoveel woorden in een brief: blijven om te worden tentoonge- "uw constatering dat de wijze waar- steld. De initiatiefnemers van de op thans concessies voor opgravm- stichting zijn de Vlissingse loods gen en bergingen worden verleend, Doeke Roos en Piet Roskam, bei- uit cultuurhistorisch oogpunt niet geheel bevredigend is, is volkomen juist. Ook binnen de commissie gaan de gedachten uit naar een den afkomstig uit de stichting Zei lend VOC-schip. Zij willen hun doelstellingen berei ken door het inzamelen van fondsen om het localiseren en onderzoeken van wrakken en het bergen van historisch waardevolle voorwerpen te bekostigen. Er is onvrede in Zeeland, zo stellen Roos en Ros kam, voor wat betreft de hele gang van zaken rond de onderzoekingen en bergingen op het wrak van het VOC-schip 't Vliegend Hart, dat in 1735 in de monding van de Wester- schelde verging. Sinds enkele jaren oplossing waarbij het algemene cul- is in een hoofdzaak Engelse groep, tuurbeüg gesteld wordt boven het The Northsea Archeological Group, persoonlijk gewin. Al deze zaken doende met werkzaamheden op dat hebben echter tijd nodig." Dat zegt wrak. De nieuwe stichting streeft toch genoeg meent Roos „De ma- ernaar die werkzaamheden over te nier waarop de directie Domeinen nemen, de hele zaak in Nederlandse van het ministerie van financien handen te brengen. Roos en Ros- contracten afsluit wekt bij mij twij- kam realiseren zich. dat zij om hun fels. De Engelse bergers van 't Vlie- doelstelling te kunnen bereiken hard zullen moeten vechten vanuit een zwakke positie: de werkzaam heden op het wrak zijn al jaren in volle gang. het contract voor onder zoek en berging is in vaste handen bij The Northsea Archeological Group onder leiding van Engelsen gend Hart kregen een contract, maar toen ik een aanvraag indiende voor een contract voor werkzaam heden op een ander wrak kreeg ik dat niet, omdat ik niet kon bewijzen dat het schip in kwestie inderdaad op de door mij aangegeven plaats ligt. Maar dat konden Cowan en zijn Rex Cowan en John Rose. "Admi- groep ook niet bewijzen op het raai De Ruyter werd in 1673 aan de vooravond van de slag bij Schoone- veld. de plaats waar 't Vliegend Hart en Anna Catharina in de mod der verzonken liggen, ook kansloos geacht. Maar hij versloeg de Engel sen met glans." De nieuwe Zeeuwse stichting is klaar voor een "tweede slag bij Schooneveld" met als inzet een be tere regeling van de onderwaterar- cheologie in Nederland en de ber gingsrechten op 't Vliegend Hart en de Anna Catharina. ant de gramschap stichting richt zich in de allcr- moment dat zij wel een contract met Domeinen afsloten voor 't Vlie gend Hart. Waarom zij wel en ik niet?", aldus Doeke Roos. De ver schillende ministeries zouden bij hun aanpak van de onderwaterar- cheologie niet op één lijn zitten en het wordt naar de mening'van Roos en Roskam hoog tijd dat alle be trokkenen eens om de tafel gaan zitten om een waterdichte regeling te maken. Doeke Roos: „wij zijn er niet op uit om Cowan en zijn mensen in diskre diet te brengen, geen gegooi met modder. Als ik met Cowan aan de tafel zou zitten zou ik graag mijn eerste plaats tegen de manier waardering uitspreken voor zijn waarop de exploratie en berging deskundigheid en de manier waar van waardevolle scheepswrakken op hij kans ziet de Nederlandse overheidsinstanties te bespelen. Ik zou hem bij die gelegenheid ook graag willen duidelijk maken dat wij zelf wel degelijk in staat en bereid zijn om in eigen beheer alle bergingen op de Nederlandse kust uit te voeren. Zeker als wij net zoveel medewerking krijgen van Ne derlandse instanties als hij heeft gehad op momenten, dat hij dreigde in moeilijkheden te komen. Moge lijk dat de Engelse bergers als blijk van waardering voor die verleende diensten het bronzen kanon dat zij vorig jaar hebben meegenomen aan Zeeland terug zouden kunnen schenken." Vorig jaar augustus haalde The Northsea Archeological Group een kist met goud en zilver uit het wrak van 't Vliegend Hart en nu kondigt de Zeeuwse stichting aan zelf de bergingswerkzaamheden ter hand te willen nemen. Heeft dat met die kist te maken? Piet Roskam ontkent het met de meeste klem. „We zijn met deze zaak al jaren bezig, het Heeft ons van het begin niet aangestaan. De data op onze correspondentie met de ministeries sprekeh voor zich zelf." Roos en Roskam zouden het liefst zien, dat de Engelse groep onderzoekers en bergers deze zomer niet meer zou terugkeren. „In eerste instantie willen we rust, dus een stopzetten van alle activiteiten op 't Vliegend Hart. Dan zou in het komend seizoen een grondig onder zoek kunnen worden ingesteld naar allerlei uitlatingen die zijn gedaan over de wetenschappelijke waarde van het werk op 't Vliegend Hart. Denk maar aan de uitlatingen van Rijksmuseummedewerkers Kist en Gawronski en de opmerkingen van de Leidse archeologie-prof Louwe Kooijmans." Maar het contract voor de werkzaamheden op 't Vlie gend Hart is bij de Engelse groep in vaste handen en Domeinen neemt het standpunt in dat de Engelsen zich keurig aan hun verplichtingen houden. Roos en Roskam: „dan zouden wij dat contract wel eens willen zien. Om na te gaan wat daar nu precies in staat. Wij zouden graag willen weten waar alle gebor gen historisch waardevolle voorwer pen nu zijn en hoe precies de afreke ning van het 10 pets. aandeel van de staat gebeurt. Waarom moest de verdeling worden gewijzigd van 75- 25 naar 90-10 want volgens ons was de berging op dat moment al kos tendekkend Er is nog een aspect, dal beiden na aan het hart gebakken ligt. 't Vlie gend Hart en Anna Catharina wa ren Zeeuwse schepen met een Zeeuwse bemanning en waar an ders zou hun nagedachtenis beter eer kunnen worden bewezen dan in Zeeland? Daarom alleen al zou de berging moeten gebeuren door een Nederlandse ploeg. Daarna moeten al. le'voor werpen in Zeeland blijven en permanent toegankelijk zijn voor het publiek." Als een pos- thuum eerbetoon jegens de schip pers en janmaats van beide VOC- schepen, die hun schamele bezittin gen in de wrakken achterlieten." Ed. Reindersma •ADVERTENTIE i een land waar als gevolg van 5 jaar droogte en achterstelling, 10 miljoen arme mensen geen eten hebben een land waar mensen door generaties ondervoeding kleiner worden een land waar water en hulp alleen toegankelijk zijn voor grootgrondbezitters een land waar kerken voor de armen willen opkomen: samen de handen ineen BRAZILIË: HELP HET NOORDEN UIT DE NOOD Deze aklie wordt gevoerd dooi Solidandad - Bisschoppelijke Vastenaklie - Stichting Mensen in Nood Algemeen Diakonaal Bureau v.d Gerelormeoide Kerken Generale Diakonale Raad v d Nederlandse Hervormde Kerk Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 12