PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luchtbrug naar chauffeurs Felle strijd op twee fronten in Golfoorlog weer in REDDING UIT ISOLEMENT Belg kaapt bus voor sex-tripje NIEUW IRAANS OFFENSIEF Oud-president van Argentinië generaal Galtieri gearresteerd Caravan* Camping rai Bewolking Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen en m het noordoosten wat sneeuw. Middagtemperatuur van 2 tot 5 graden. Zwakke tot matige naar noordoost draaiende wind. 227e jaargang no. 45 Donderdag 23 februari 1984 Vandaag.... op pagina 10 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck OSSENDRECHT (GPDi - De rijkspolitie in Ossendrecht heeft woensdag de 39-jarige A A. uit het Belgische Kapellen aangehouden. Hi] wordt ervan verdacht een U! buschauffeur te hebben gedwongen naar Nederland te !k njden. De man ivilde in Ossendrecht sekshuizen bezoeken. - De Belg verkeerde onder invloed van alcohol en medicij nen. De verdachte, een voormalig raadslid van het Belgische Kapellen, is al geruime tijd onder behandeling 70 son een psychiater. Met de mededeling dat hij een revolver bij zich had. wist hij de chauffeur van de lijnbus Kapellen-Antwerpen te dwingen hem te vervoeren. Een andere passagier mocht niet mee, zodat de verder leeg was. Onderweg beval A. de chauffeur van de bus naast een vrachtwagen van een brouwerij te stoppen. Staande op de treeplank van de bus pakte A. twee flesjes bier uit een van de kratten op die wagen. Het bier dronk hij onmiddellijk op. In Ossendrecht maakte man zich uit de voeten, waarna de chauffeur de politie ioaarschuwde. De rijkspolitie hield de man aan en droeg hem vervolgens over aan de Belgische autoriteiten. IVan onze verslaggeversi DEN HAAG/BRUSSEL - Zo mogelijk morgen, vrijdag, komt een helikopter-luchtbrug om 50 tot 100 Nederlandse chauf feurs in Frankrijk, Zwitserland, Italië en Oostenrijk, die al dagenlang vast zitten, te bevrijden uit hun isolement. nisaties als het ministerie zich van een soortgelijke actie die vrachtrijder Willem Woudenberg van de Holland Duck Club heeft aangekondigd. Bij hulpacties voor de Poolse bevolking, eind 1982 toen in Polen grote voedsel tekorten waren, was Woudenberg in opspraak gekomen. Verkeer en waterstaat heeft woens- Premier Lubbers, minister Smit- aanbod gedaan hiervoor tegen een om Kroes en de staatssecretarissen humanitaire redenen lagere prijs een d aga vond voor de' hulp actie een Scherpenhuizen en Van Eekelen heb- vliegtuig beschikbaar te stellen. De slscentrum ingericht op het departe- ben hiertoe woensdag besloten na een helikopters zullen door verkeer en ment. 1070 - 74 74 74) met wie familie tweede gesprek met vier wegvervoer- waterstaat in Zwitserland of de om- leden van individuele rijders en on- organisaties. In totaal zitten naar ringende landen worden gecharterd, dememingen zich in verbinding kun- schatting 1500 Nederlandse chauf- Het voorstel voor een hulpactie is nen steuen vooral over de juiste feurs vast rondom de Italiaanse grens, woensdagmiddag gedaan door de vier plaats van de geïsoleerde rijders, de meesten bij de Brennerpas, de transportorganisaties, KNVTO, NOB, r Mont Blanc en bü Fréjus. PCB en de Katholieke Vervoerders Nederland stuurt een br.ef naar de Definitief besluit tot het instellen van Organisatie K VOdie dinsdag al met de luchtbrug is afhankelijk van de staatssecretaris Scherpenhuizen een aard en het aantal van de aanvragen gesprek hadden gevoerd. EL?'niSSLrfïle Nam™s KNVTO verklaarde secre- AMSTERDAM,(GPDi Doe Maar, de populaire Neder landstalige popgroep, heeft besloten definitief te stop pen Manager Frank van der Meijden weigert catego risch ieder commentaar op de beslissing maar zegt dat die noch om artistieke, noch zakelijke, noch persoonlij ke redenen is genomen. De beslissing om met Doe Maar te stoppen valt op het moment dat de groep opnieuw zou gaan optreden in Nederland Die serie optredens had eind april moeten beginnen en zou na een onderbreking in de zomer in de loop van september geëindigd zijn. Doe Maar, onder leiding van zanger Henny Vrienten. stopte vorig jaar zomer om een periode van rust te scheppen na een tumultueuze fase met veel flauwvallende fans. Volgens manager Van der Meijden zal Doe Maar. onlangs nog op tournee door de Antillen, ook geen platen meer maken. (Zie pagina 11) De stroom wordt duur betaald Kroes wil dat de ondernemers die chauffeurs in de noodgebieden heb ben zitten het departement opbellen om de nodige gegevens te verstrek ken. Het plan is een vliegtuig met aflossen de chauffeurs naar Genève te laten riiegen. Vandaar zullen zij met heli kopters naar die vrachtwagens wor den gebracht waarvan de chauffeurs het dringendst afgelost moeten wor den. Eveneens via Genève worden zij teruggebracht naar Nederland. De chauffeurs die het eerst voor aflossing in aanmerking komen zijn zij die al 10 a 12 dagen vastzitten, door hun geld heen zijn en ernstig te lijden hebben van de kou, zo ver klaarde secretaris Koen Sleddering van de KNVTO, direct na afloop van de besprekingen met de bewindslie den. De operatie wordt gecoördineerd door verkeer en waterstaat. De kosten zul len worden gedeeld met de betrokken transportondernemingen; verkeer en waterstaat betaalt de helft. Martinair heeft de minister woensdagavond het Europese Commissie in Brussel, waarin om een spoedberaad wordt gevraagd van de EG-transportminis- ters over de vrachtwagenblokkades Dit heeft eer taris Sleddering erg ingenomen te zijn voerder van het ministerie met het regeringsbesluit om de keer en waterstaat woensdagavond hulpactie op touw te zetten. Tegelijk meegedeeld. distanciéren zowel de transportorga- (Zie ook pagina 3 en 9) BORDEAUX Ook de autoweg Bordeaux-Parijs is geblokkeerd door demonstrerende vrachtrijders. Nadat zij eerst in slakkegang over de autoweg reden stopten zij ïn de buurt van Cubzac. Kruisraketten Voor de VVD-leider Ed Nijpels is een eventuele afwijzing van de plaatsing van kruisraket ten in Nederland absoluut on aanvaardbaar. Nijpels heeft maar één antwoord: kabinets crisis. (PAGINA 3) Girokosten De tweede kamer verzet zich fel tegen het plan van staatsse cretaris Scherpenhuizen voor een heffing van 12.50 voor de kosten van giroverkeer. (PAGINA 5) Oesterdam Over Oesterdam zal voorlopig geen weg kunnen worden aan gelegd. De provincie heeft niet voldoende geld beschikbaar. (PAGINA 15) Banenfonds Zeeuwsch-Vlaanderen wil meer geld uit het banenfonds van de overheid. Volgens de Zeeuws-Vlaamse colleges van b. en w. komt Zeeland er bij de verdeling van de gelden voor het zogenaamde 'voorwaar denscheppend beleid' bekaaid af. (PAGINA 19) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 en 13 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 en 25 TEHERAN/BAGDAD (REUTER/DPA/AFP) Iran heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een nieuw offensief gelan ceerd tegen Irak, het tweede in een week tijd. Er werd woensdag fel gevochten op twee fronten, het centrale en het zuidelijke. Volgens een Iraaks militair eommuni- belangrijke verbindingsweg tussen qué hebben Iraakse militairen de Bagdad en de in het zuiden gelegen Iraanse aanvalsmacht volkomen ver- havenstad Basra. Zij hebben volgens nietigd. Het Iraanse persbureau Irna Iran twee strategische heuvels inge- meldde echter dat de Iraakse pogin- nomen die uitkijken op deze snelweg gen de Iraanse opmars tot staan te en op de stad Al-Gharbi, die ten brengen zijn afgeslagen met mortier- westen van de weg ligt. Naar de radio en artillerievuur. Radio Teheran meldde dat de Iraanse troepen voor- Rrtnri* vonrcphnt uitgeschoven Iraakse posities wegge- v bul 5V.1IUI vaagd hebben. Irak zou volgens de vftnr AirhllC T2ft radio grote verliezen aan mensen en WI rxll UU3 r\. materieel hebben geleden. BONN (DPA) - Het Westduitse kabi- Iraakse gevechtsvliegtuigen hebben net heeft woensdag besloten Airbus woensdag Iraanse stellingen op industrie een voorschot te geven van Iraans grondgebied gebombardeerd, anderhalf miljard mark als bijdrage ten oosten van de Iraakse grensstad |n de kosten van de ontwikkeling van Basra, aldus het Iraakse militaire de A 32o, het nieuwe toestel met 150 communiqué. zitplaatsen voor korte en middellan- Volgens Iran zijn Iraanse troepen op- ge afstanden van het Europese con- gerukt tot op 17 kilometer van de sortium van vliegtuigbouwers. Op deze kaart zijn de belangrijkste grensovergangen naar Italië aangegeven, de Frejus- en Mont-Blanc-tunnel. de Brennerpas. de grensovergang bij Sillian, de Reschen-pas en Thorl-Maglem. BUENOS AIRES (RTR AFP) - De voormalige president van Argenti nië, Lcopoldo Galtieri, is dinsdagavond op be vel van het Argentijnse Militaire Opperge- rechtsliof in voorlopige hechtenis genomen. Galtieri, die hoofd was van de militiare junta en opdracht gaf tot de inva sie van de Falkland-ei- landen, werd na een rechtelijk verhoor van acht uur meegenomen naar de belangrijkste le gerbasis Campo de Mayo, in een buitenwijk van Buenos Aires, Gal tieri zal in arrest blijven tot de opperste raad van het leger een beslissing neemt over zijn positie. Het onderzoek naar de Falkland-oorlog werd ingesteld na de verkie zing van Raul Alfonsin als president van Argen- tinie. Het is de eerste arrestatie van een lid van de militaire junta die toen aan de macht was. Ook admiraal Jorge Amaya, die chef was van de marine tijdens de oorlog, is woensdag gearresteerd. meldde woedden hier woensdagmid dag nog felle gevechten. Tegelijkertijd zijn, op het zuidelijke front, de .strijders van de Islam" er in geslaagd tientallen vierkante kilome ters Iraans gebied te heroveren ten noordwesten van Bostan, die Irak in een eerdere fase van de al 41 maanden durende oorlog had bezet. Schepen van de Amerikaanse marine, waaron der het vliegdekschip Midway, zijn onderweg naar het Golfgebied en ook Engelse schepen zijn klaar om posi ties in te nemen in de straat van Hormoez, voor het westen een belang rijke aanvoerroute voor olie. Volgens Amerikaanse bron zijn sinds het begin van de golfoorlog, in sep tember 1980, bijna 200.000 slachtof fers gevallen. In het strijdgebied zou den beide partijen 500.000 militairen hebben samengetrokken voor een be slissende slag, aldus dezelfde bron. ADVERTENTIE Alles over caravans en kamperen en volop vakantie-informatie. AMSTERDAM R AI 23l24!25l26lZ7 februari Dn en vrij. geopend van 10-17 en 19-22 uur Za,zo.en ma. van 10-17 uur. Trt'in-1 tiegang-biljetten hij NS-slotii mv HOORN (ANP) - Met een diapresentatie heeft prins Claus woensdag middag in Hoorn het nieuwe gebouwencom plex van de rijks mid delbare tuinbouwschool officieel geopend Het was de eerste keer dat de prins sinds lange tijd zelfstandig bij een offi ciële gebeurtenis in de openbaarheid trad. De rijks middelbare tuinbouwschool bestaat zeventig jaar. Ruimte nood dwong tot nieuw bouw van de modernst geoutilleerde school die Nederland op dit onder wijsniveau kent. Het complex bevatg veertienhonderd vier kante meter aan kassen met een computerge stuurde klimaatrege ling. Ook heeft de school de beschikking over een schooltuin ter grootte van ongeveer 1.7 hecta re, waarin een groot as sortiment aan gewazs- sen wordt gekweekt. Verspreid over een moe ras-, een heide-, een fruit-, een bollen- en een conifer entuin. De school telt 563 leer lingen en kent de studie richtingen bloembollen-, groenten-, bloemen- en fruitteelt. Foto: Bloemen voor prins Claus. Zij werden hem aangeboden door M Kramer tm.). Links mevrouw ir. A. P. Kuij- pers-Luitwieler, directri ce van de school. StQ&f TTïr is een tijd geweest dat I Hl Nederland industrieën kon bewegen zich binnen .....«■I onze grenzen te vestigen door - onder meer aantrek kelijke elektriciteits-tarieven aan te bieden. Het stukje concurrentie met het buitenland viel destijds zo op dat er herhaaldelijk, bijvoorbeeld vanuit het nabije België, zure opmerkingen over werden gemaakt. Overigens heeft die 'sprookjestijd' voor het be drijfsleven maar kort geduurd. Op het ministerie van economische zaken in Den Haag is onlangs met zoveel woor den vastgesteld dat „de Nederlandse elektriciteitsvoorziening zich in de af-' gelopen twintig jaar helaas heeft ont wikkeld van één van de goedkoopste in West-Europa tot één van de duur ste". Vooral isuperigrootverbruikers van elektriciteit in de industrie doen over deze naar hun oordeel ongunsti ge factor al jarenlang hun beklag In georganiseerd verband hebben ze nog niet zo lang geleden sterke druk op opeenvolgende kabinetten gedaan om de stroomprijs voor het bedrijfsle ven te drukken De commissie-Wag- ner, die het kabinet-Lubbers in de cember 1983 eindrapport heeft uitge bracht over het te voeren industriebe leid in Nederland, was er voorstand ster van om de rijksoverheid vergaan de bevoegdheden te geven bij de produktie en het transport van elek triciteit. De voorstellen gingen zelfs in de richting van één groot landelijk nutsbedrijf. De tweede kamer heeft minister Van Aardenne onlangs met zijn op dit stuk van zaken voortvaren de plannen teruggefloten. Maar een meerderheid van die kamer wil wèl dat er nu ernst wordt gemaakt met een verlaging van de elektnciteitskos- ten voor de Nederlandse industrie. De kameruitspraak van begin deze week geeft aan dat het concurren tienadeel van de hoge stroomprijs in Nederland voor het bedrijfsleven, dat daarvan bij zijn produktie sterk af hankelijk is. als een probleem wordt ervaren, rijp voor een afdoende oplos sing. Er is enkele jaren geleden welis waar een regeling getroffen voor grote stroom-vershnders om korting te krij gen op de stroomprijs, maar door de tijdelijkheid van zo n maatregel is er weinig zekerheid geschapen. Trou wens. het afgelopen maandag ver schenen CDA-rapport 'Vernieuwend energiebeheer' stelt ook vast dat Ne derland met zijn energiebeleid (en dus ook zijn stroomprijs) niet al te ver uit de pas kan blijven lopen ten opzichte van het omringende buitenland. West-Duitsland, Frankrijk en Belgié bijvoorbeeld wekken met goedkopere brandstof uit kernenergie, bruinkool, steenkool en waterkracht elektriciteit op. die als produktiefactor voor het bedrijfsleven een stuk voordeliger uit pakt. De gevolgen daarvan zijn afgelo pen jaren, zeker bij exporterende on dernemingen. duidelijk merkbaar ge worden. Zeeland heeft wat dat betreft enke le voorbeelden in huis Hoechst en Pechiney, beiden uit het omringend buitenland afkomstig, beiden in gro ter verband onderhevig aan concur- rentiefactoren bij de produktie. In onderhandelingen met de Zeeuwse elektriciteitsleverancier PZEM is van uit beide ondernemingen druk uit geoefend om tot een goedkopere ta riefstelling te komen. Hoechst is daar bij in aanmerking gebracht voor een voordelige prijs die de energiebedrij- ven in Nederland aan grote klanten mogen berekenen op grond van de beslissing van economische zaken om (tot 1987) 4 miljard kubieke goedkoop aardgas per jaar extra voor dit doel beschikbaar te stellen. Voor Pechiney gelden andere condities: dit bedrijf immers betrekt van de PZEM stroom op basis van een contract met een speciale prijs voor levering uit de kerncentrale te Borssele. Toen Pechi ney zich destijds in het Sloegebied vestigde was dat een redelijk voordeli ge uitgangspositie Inmiddels is het Franse aluminiumbedrijf tot de con clusie gekomen dat de kernenergie stroom van de PZEM beduidend duurder is dan de prijs die aan fabrie ken van de onderneming elders in de wereld wordt berekend. Op het hef tigst van de besprekingen over betere condities met de PZEM en met het ministerie van economische zaken heeft Pechiney zelfs gedreigd met het bedrijf uit Zeeland te vertrekken als niet aan bepaalde wensen zou worden voldaan. Het spanningsveld waarin tsuper)- grootverbruikers van elektriciteit onder de Nederlandse industrieën zich bevinden als ze concurrerend willen produceren tegenover het bui tenland. terwijl ze een hogere stroom prijs moeten betalen, is duidelijk. In de elektnciteitswereld worden pogin gen ondernomen om de pijn wat te verzachten: overschakeling van cen trales op (goedkopere) kolenstook, import van voordeliger elektriciteit uit het buitenland (onder meer een contract met Frankrijk), een even wichtiger lastenverdeling tussen de energiebedrijven onderling Toch gaat het de industrie nog lang niet snel en ver genoeg: men signaleert verliezen, een moeilijker positie op de internationale afzetmarkten Een bre dere, ook politieke belangstelling voor het vraagstuk van Nederlands in verhouding hoge elektriciteitsprijs naar de Industrie kan geen kwaad. Minister Van Aardenne kan met een motie uit de tweede kamer ongetwij feld zijn voordeel doen. vdM Produktie VS De industriële produktie van de Verenigde Staten is de vorige maand met 1,1 procent toegenomen, zo heeft de Federal Re serve Board (bestuur centrale ban- ken) berekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1